Prawda

Niedziela, 29 maja 2016 - 05:47

« Poprzedni Następny »


Youtube

Najnowsze filmy
Najczęściej oglądane
youtube - ikona

Minęło 40 lat od wydania „Samolubnego genu” – śmiała książka Richarda Dawkinsa ostała się próbie czasu


Matt Ridley 2016-02-17


Książki o nauce dzielą się na ogół na dwie kategorie: te, które wyjaśniają naukę laikom w nadziei na dotarcie do wielu czytelników, i te, które próbują przekonać innych naukowców, by poparli nową teorię. Te ostatnie zazwyczaj zawierają równania. Rzadko zdarzają się książki, które osiągają jedno i drugie – zmieniają naukę i zdobywają szeroką publiczność. Taką książką była praca Charlesa Darwina O powstawaniu gatunków (1859). Inną taką książką jest Samolubny gen Richarda Dawkinsa. Od momentu jej publikacji 40 lat temu była błyszczącym bestsellerem i naukowym przełomem.

Genocentryczne spojrzenie na ewolucję, które sprecyzował i za którym opowiadał się Dawkins, jest obecnie centralne zarówno dla rozważań teoretycznych o ewolucji, jak dla laickich komentarzy o przyrodzie, takich jak filmy dokumentalnie o faunie i florze w naturze. Ptak lub pszczoła ryzykują życie i zdrowie, żeby sprowadzić na świat potomstwo nie dlatego, żeby pomóc sobie i z pewnością nie dlatego, żeby pomóc gatunkowi – powszechnie panujące, leniwe myślenie lat 1960. nawet wśród luminarzy ewolucji, takich jak Julian Huxley i Konrad Lorenz – ale (oczywiście zupełnie nieświadomie), żeby przetrwały jego geny. Geny, które powodują, że ptaki i pszczoły rozmnażają się, przeżywają kosztem innych genów. Żadne inne wyjaśnienie nie ma sensu, chociaż niektórzy upierają się, że istnieje inny sposób opowiedzenia tego wszystkiego (patrz K. Laland et al. Nature 514, 161–164; 2014).


Tym, co wyróżniało się, był zdecydowany nacisk Dawkinsa na fakt, że informacja cyfrowa zawarta w genie jest praktycznie nieśmiertelna i musi być podstawową jednostką doboru. Żadna inna jednostka nie wykazuje takiego uporczywego trwania – ani chromosomy, ani osobniki, ani grupy, ani gatunki. Są one przemijającymi wehikułami dla genów, tak jak łodzie wioślarskie są wehikułami dla umiejętności wioślarzy (jego analogia).


Przykładem tego, jak książka zmieniła naukę, jak również wyjaśniła ją, jest fakt, że mimochodem rzucona przez Dawkinsa uwaga doprowadziła do całkowicie nowej teorii w genomice. W trzecim rozdziale poruszył ówczesną zagadkę nadmiaru DNA. Biologom molekularnym zaczynało wtedy świtać, że ludzie posiadają 30-50 razy więcej DNA niż potrzebują na kodujące białka geny; niektóre gatunki, takie jak ryba dwudyszna, miały nawet więcej. O użyteczności tego „nadmiaru DNA” Dawkins napisał, że „z punktu widzenia samych egoistycznych genów nie istnieje tu żaden paradoks. Rzeczywistym ‘celem’ DNA jest przetrwanie – tyle i nic ponadto. Najprościej można uzasadnić obecność nadmiaru DNA, przyjmując, że jest on pasożytem”.


“Idee Dawkinsa pomogły wyjaśnić, co dzieje się wewnątrz genomów na długo zanim sekwencjonowanie DNA stało się rutyną”


Cztery lat później dwie pary naukowców opublikowały prace w “Nature”, formalnie ustalając tę teorię „samolubnego DNA” i wymieniając pracę Dawkinsa jako inspirację (L. E. Orgel and F. H. C. Crick Nature 284, 604–607 (1980); W. F. Doolittle and C. Sapienza Nature 284, 601–603; 1980). Od tego czasu myśli Dawkinsa znalazły potwierdzenie w odkryciu, że wiele nadmiarowego DNA składa się z odwrotnej transkryptazy – enzymu wirusowego, którego zadaniem jest szerzenie kopii samego siebie – lub uproszczonych wersji transpozonów od niej zależnych. Tak więc, idee Dawkinsa pomogły wyjaśnić, co dzieje się wewnątrz genomów, jak również między osobnikami, mimo że książka została napisana na długo zanim sekwencjonowanie DNA stało się rutyną. Wiedza o złożoności struktury samego genu niezmiernie wzrosła od tego czasu wraz z odkryciem intronów, sekwencji kontrolujących, genów RNA, splicingu alternatywnego i tak dalej. Pozostaje jednak idea genu jako jednostki dziedzicznej informacji i synteza Dawkinsa ostała się po dziś dzień.


W trzydziestą rocznicę Samolubnego genu wielu autorów, w tym pisarz Philip Pullman i naukowiec Steven Pinker, napisało eseje do książki (Oxford University Press, 2006) zredagowanej przez jego byłych studentów Alana Grafena i Marka Ridley’a (który nie jest moim krewnym). W tym Festschrift, filozof Daniel Dennett argumentował, że ta książka nie była tylko nauką, ale “filozofią w najlepszym wydaniu”. Ja wskazywałem na sukces książki, który dał początek złotemu okresowi dla literatury popularno-naukowej, bo wydawcy zaczęli oferować wysokie zaliczki w nadziei znalezienia kolejnego Samolubnego genu. Chaos Jamesa Gleicka (Abacus, 1988), Krótka historia czasu Stephena Hawkinga (Bantam, 1988) i The Language Instinct Pinkera (William Morrow, 1994) były wśród wydobytych samorodków złota zanim boom się skończył.  


Chociaż książka Dawkinsa pełna była oryginalnych myśli, nie omieszkał on natychmiast napisać, że buduje na odkryciach i spostrzeżeniach innych, szczególnie teoretyków Williama Hamilton, George’a Williamsa, Johna Maynarda Smitha i Roberta Triversa. Byli oni równie szybcy w przyznaniu, że zrobił on coś więcej niż tylko wyjaśnienie ich koncepcji. Trivers napisał przedmowę, a Maynard Smith był narratorem w telewizyjnym filmie dokumentalnym wkrótce po opublikowaniu książki. Williams powiedział w wywiadzie, że książka Dawkinsa “popchnęła sprawy znacznie dalej niż moja” (patrz go.nature.com/21j1mt); Hamilton napisał, że Samolubny gen “z powodzeniem wykonał niemożliwe na pozór zadanie używania prostego, nietechnicznego języka do przedstawienia dość abstrakcyjnych i quasi-matematycznych wątków myśli ewolucyjnej” w sposób, który “zaskoczy i orzeźwi także wielu biologów” (W. D. Hamilton Science 196, 757–759; 1977).


Dla mnie, wówczas studenta pierwszego roku wydziału zoologii na University of Oxford, gdzie Dawkins właśnie miał uczyć mnie informatyki i zachowań zwierząt, książka była porywająca i zdumiewająca. Do tego czasu moi nauczyciele pomocnie dzielili świat na idee słuszne i niesłuszne. Ale tutaj był autor, który wywracał część ustalonej nauki do góry nogami i zapraszał mnie, bym dołączył do podróży w poszukiwaniu prawdy, która wydawała się „dziwniejsza niż fikcja powieści”. Miał rację, czy mylił się? Pokazano mi argumenty, nie zaś odpowiedzi.


Richard Dawkins Oxford University Press: 1976.

Richard Dawkins Oxford University Press: 1976.Powstanie Samolubnego genu jest intrygujące. W pierwszym tomie swoich wspomnień, An Appetite for Wonder (Bantam, 2013; see E. Scott Nature 501, 163; 2013), Dawkins ujawnił, że pomysł samolubnych genów narodził się dziesięć lat przed publikacją książki. W 1966 r. holenderski biolog, Niko Tinbergen, poprosił Dawkinsa, wówczas asystenta z nowiutkim doktoratem na temat zachowań zwierząt, by wygłosił zamiast niego kilka wykładów. Zainspirowany przez Hamiltona Dawkins napisał w notatkach (reprodukowanych w An Appetite for Wonder): „Geny są w pewnym sensie nieśmiertelne. Przechodzą przez pokolenia, tasując się za każdym razem, kiedy przechodzą z rodzica do potomka… Dobór naturalny faworyzuje te geny, które budują sobie organizm o największym prawdopodobieństwie bezpiecznego przekazania następnemu pokoleniu dużej liczby kopii tych genów… podstawowym oczekiwaniem na bazie ortodoksyjnej neodarwinowskiej teorii ewolucji jest, że geny będą ‘samolubne’”.


Dawkins zaczął pisać tę książkę w 1973 r. i podjął pisanie na nowo w 1975 r. podczas urlopu naukowego. Za poradą Desmonda Morrisa, zoologa i autora The Naked Ape (Jonathan Cape, 1967), Dawkins pokazał kilka szkiców rozdziałów Tomowi Maschlerowi z Jonathan Cape, który gorąco namawiał na zmianę tytułu na “Nieśmiertelny gen”. Dzisiaj Dawkins żałuje, że nie przyjął tej rady. Dzięki temu można było uniknąć niekończących się argumentów, tak ukochanych przez jego krytyków i tak zalatujących postawą intencjonalną (w której przypisujemy zdolności umysłowe rzeczom nieświadomym, od burzy z piorunami do roślin) o tym, czy samolubność musi być świadoma. Można było dzięki temu zabiegowi uniknąć ataków, opartych na rozpowszechnionym błędnym pojmowaniu, że Dawkins opowiada się za indywidualnym samolubstwem.


Ostatecznie był to Michael Rodgers z Oxford University Press, który z entuzjazmem opublikował Samolubny gen po okrzyknięciu: „Muszę mieć tę książkę!”, kiedy zobaczył wczesne szkice jej rozdziałów. Był to natychmiastowy sukces i napisano ponad 100 recenzji, w większości pozytywnych. Dawkins napisał potem dalsze książki, które pod pewnymi względami są lepsze. Rozszerzony fenotyp był bardziej przełomowy, Ślepy zegarmistrz bardziej przekonujący, Wspinaczka na szczyt nieprawdopodobieństwa bardziej logiczna, Rzeka genów i Rozplatanie tęczy bardziej liryczne, The Ancestor Tale bardziej encyklopedyczna, Bóg urojony bardziej kontrowersyjna. Wszystkie jednak były wariacjami na temat, o którym tak elokwentnie i śmiało pisał w Samolubnym genie.


Pierwsza publikacja w Nature.

 

The selfish gene

7 lutego 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 433 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy kruki mają teorię umysłu? Nowy eksperyment sugeruje, że “tak”   Coyne   2016-05-25
Dlaczego eugenika nie wróci   Ridley   2016-05-24
Ewolucja myszy wiejskiej i miejskiej   Zimmer   2016-05-23
Czy wyrostek robaczkowy jest narządem szczątkowym?   Coyne   2016-05-21
O porażkach wolności i lęku przed nauką   Dennett   2016-05-20
Obrona przez udawanie gąsienicy   Zimmer   2016-05-19
Jak ta ryba przeżywa w tyłku ogórka morskiego   Yong   2016-05-16
Maleńkim lisom na Wyspach Santa Barbara brakuje różnorodności genetycznej i strachu przed ludźmi     2016-05-15
Gdzie się wciska ta glista   Łopatniuk   2016-05-14
Ta roślina „krwawi” słodkim nektarem, by zwerbować mrówki-ochroniarzy   Yong   2016-05-11
Glifosat, szczepionka MMR i pseudonauka   Ridley   2016-05-07
Najnowsze drzewo życia: wiele nowych grup (wszystkie to bakterie), niektóre tajemnicze i zagadkowe   Coyne   2016-05-05
Jak przeżyć ukąszenie szybkiego, jadowitego, niszczącego ciało węża   Yong   2016-05-02
Ptaki na wyspach tracą zdolność latania   Yong   2016-04-30
Dlaczego małe ptaki wybierają życie w mieście   Yong   2016-04-22
Skamieniałość z latawcami – potomstwo czy foretyczne roztocze?   Piper   2016-04-21
Ojcem listonosz? No nie, nie listonosz- to był prywatny sekretarz premiera   Mayer   2016-04-18
Stawonóg sylurski ciągnął swoje potomstwo jak latawce   Coyne   2016-04-14
Czego programy przyrodnicze nie mówią o afrykańskich dzikich psach   Yong   2016-04-13
Pamiętajmy o wieszakach   Łopatniuk   2016-04-09
Mikroby jelitowe, które potrafią wyewoluować z wrogów w przyjaciół – i to szybko   Yong   2016-04-06
A co to takie włochate?   Łopatniuk   2016-04-02
Prawdziwy artykuł czy mistyfikacja jak z Sokala?   Coyne   2016-03-31
Ryba z biodrami   Mayer   2016-03-30
Mozaika i turban   Łopatniuk   2016-03-26
Dlaczego smoki z Komodo są jak cała kocia rodzina   Yong   2016-03-25
Widziane z Ugandy: Krytycy GMO szkalują Cornell, afrykański uniwersytet popularyzatorów nauki   Ongu   2016-03-23
To zwierzę rozdziera sobie twarz, żeby otworzyć usta   Yong   2016-03-21
Drozd z Okinawy i zasady zoogeografii   Mayer   2016-03-17
Gąsienica, która tworzy ochronny kask   Yong   2016-03-11
Czy ewolucja człowieka była nieunikniona?   Coyne   2016-03-08
Co z tą szyjką, czyli od wirusa do raka   Łopatniuk   2016-03-05
Życie towarzyskie zielonych robaczków   Yong   2016-03-04
12 podstawowych punktów biologii ewolucyjnej   Cobb   2016-03-02
Amerykańscy aktywiści na rzecz niedożywienia w Ugandzie   Ongu   2016-03-01
Czy pasożyt mózgu powoduje chorobliwy pociąg szympansów do lampartów?   Yong   2016-02-27
Ewolucja człowieka: zarośnięty brzeg   Cobb   2016-02-24
O rany! Kości zostały pomylone   Yong   2016-02-18
Minęło 40 lat od wydania „Samolubnego genu” – śmiała książka Richarda Dawkinsa ostała się próbie czasu   Ridley   2016-02-17
Ostateczna klęska teorii ewolucji     2016-02-15
A jednak chorują na raka    Łopatniuk   2016-02-13
Bez płuc i dobrze mu z tym   Naskręcki   2016-02-12
No to dlaczego zebra ma paski?   Coyne   2016-02-11
Motyle czterdzieści milionów lat przed motylami   Yong   2016-02-10
Tłuszcz nie sprzyja prostacie   Łopatniuk   2016-02-05
Dlaczego zebry mają paski Podpowiedź: nie dla kamuflażu   Coyne   2016-02-04
Las w twoich ustach   Yong   2016-02-03
Nie jesteśmy wszyscy neandertalczykami: tak postępuje nauka     2016-02-02
Dlaczego mamy alergie?   Zimmer   2016-01-28
Niezwykłe przyspieszenie języka kameleona   Coyne   2016-01-27
Mrówki wpisują plany architektoniczne w mury swoich budowli   Yong   2016-01-23
Zwariowany pająk podstępem skłania samice do kopulacji!   Coyne   2016-01-18
Zaskakująca ewolucja pieśni miłosnej   Yong   2016-01-15
Dlaczego egzaptacja jest niepotrzebnym terminem   Mayer   2016-01-13
Reumatyczne gąsieniczki   Łopatniuk   2016-01-09
Poniedziałkowe roztocze: ewolucja ludzkich roztoczy (masz je!)   Coyne   2016-01-07
Posługujące się narzędziami papugi używają kamyków do kruszenia muszli morskich   Yong   2016-01-06
Długi cień Malthusa   Ridley   2016-01-01
Czy falsyfikowalność jest zasadnicza dla nauki?   Coyne   2015-12-30
Badanie niewiernych norników wiąże geny z mózgiem i z zachowaniem   Yong   2015-12-29
Ironia doboru naturalnego   Coyne   2015-12-23
Strepsiptera – najdziwaczniejsze owady?     2015-12-22
Animula blandula, blastula vagularzecz o zarodkach wędrujących gdzie nie trzeba   Łopatniuk   2015-12-19
Australijskie koty łożyskowe   Mayer   2015-12-17
Pasożyt zabija owady, a potem sprawia, że są cuchnące i nieapetyczne   Yong   2015-12-16
Niezwykły, przypominający rybę ślimak nagoskrzelny   Coyne   2015-12-15
Chemicznie zakamuflowana żaba     2015-12-12
Świetna ewolucyjna innowacjaktóra okazała się zgubna   Yong   2015-12-10
Dziwaczny genom niesporczaków (Tardigrada): ponad jedna szósta jest podwędzona odlegle spokrewnionym gatunkom   Coyne   2015-12-07
Czy to jest teoria? Czy to jest prawo? Nie, to jest fakt.   Dawkins   2015-12-05
Trójuszny kot?   Mayer   2015-12-01
DNA: zoptymalizowany kod źródłowy?   Cobb   2015-11-30
Wyleczy raka i powiększy biust, czyli Zięba na uniwersytecie   Łopatniuk   2015-11-28
Dlaczego dynie i kabaczki nie wymarły   Yong   2015-11-25
A teraz dobre wiadomości: Sprawy naprawdę idą w dobrym kierunku   Pinker   2015-11-24
Rozum i Wiara IICzyli takie sobie rozmowy o religijnych „prawdach” i problemach z nimi związanych.   Ferus   2015-11-22
O guzkach w pępku i pewnej zakonnicy   Łopatniuk   2015-11-21
Dlaczego ustonogi wysyłają tajne informacje przy użyciu Twisted Light   Yong   2015-11-18
Uparty antropolog twierdzi, że ludzie nie są małpami człekokształtnymi   Coyne   2015-11-16
Prezydent Ugandy, Museveni, udzielił poparcia GMO, przechylając szalę w niechętnym parlamencie   Ongu   2015-11-14
Rybia dama w niebezpieczeństwie uwalnia substancje chemiczne, które ściągają więcej wrogów   Yong   2015-11-13
Sprytne kruki odmawiają współpracy z oszustami   Coyne   2015-11-11
Tasiemiec był chory i zabił pacjenta   Łopatniuk   2015-11-10
Globalne zazielenienie może uratować więcej istnień ludzkich i lasów niż zniszczyłoby ocieplenie   Ridley   2015-11-09
Film dokumentalny “Know GMO”, nakręcany w Afryce, stawia wyzwanie panikarskiej kampanii straszenia ludzi     2015-11-07
Wskrzeszenie stuletnich genitaliów zarodka   Yong   2015-11-05
Inżynieria genetyczna może uratować kasztana amerykańskiego   Coyne   2015-11-03
Gdy ospa cię chwyta za serce   Łopatniuk   2015-10-31
Dlaczego powinny nas fascynować liczące 100 tysięcy lat ludzkie zęby z Chin?   Cobb   2015-10-30
Przeciwnicy szczepień finansują badania, które dowiodły, że szczepienia są bezpieczne!   Coyne   2015-10-28
Aktywacja telomerazy mogłaby prowadzić do leczenia samej starości   Ridley   2015-10-27
Ewolucja rybich szczęk   Yong   2015-10-24
Geny neandertalskie są wszędzie   Cobb   2015-10-23
Nowy i dziwaczny rodzaj mimikry: nasiona rośliny naśladują kształt i zapach odchodów zwierzęcych, by ułatwić roznoszenie ich przez żuki gnojowe   Coyne   2015-10-20
Robale i gwiazda śmierci   Łopatniuk   2015-10-17
Cztery prawa biologii ewolucyjnej   Coyne   2015-10-13
Zapisy lotów ptaków z dzielnym kulikiem mniejszym, który przeleciał przez huragan   Coyne   2015-10-10
Genomy węży ujawniają wspólne plany do tworzenia nóg i penisów   Yong   2015-10-08
Płazy bezogonowe jesieni   Mayer   2015-10-03
Dlaczego małpki morskie kochają sól: baśń o kosztach symbiozy   Yong   2015-10-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Niedożywienie w UgandzieEwolucja nieuniknionaStarty z powierzchniNiewolnictwo seksualneMiłość teoretycznie przyzwoitychPsy nie idą do NiebaProblem zielonych strachówAntysemiccy ŻydziNowy gatunek homininów na czołówkach gazet.Moc Chrystusa zmusza cię


Technika, konsumeryzm i papież


W obronie pesymizmuTracąc moją religię?Ewolucja pomogła im...Konstytucyjni demokraciPAP ma Alę, Ala ma Hamas


HomeopatiaWięcej żywnościKiedy słowa zabijają?Uprawy GMOZderzenie barbariiAteizm wśród czarnychTurcja, kraj NATONaturalnoSc zyciaPodpala West BankHow do we get to nowUo, zaklinacz deszczu


Abraham aresztowanyMarsz lunatyków do ArmagedonuChcesz zmniejszyć zanieczyszczenie walcz z biedąGry zespołowe plemników
 


Pozostale wiadomosci
 


Osa zatyka