Prawda

Wtorek, 7 grudnia 2021 - 22:49

« Poprzedni Następny »


Genetyka kocich łat


Jerry Coyne 2014-11-26


Wszyscy wiecie, dlaczego bez mała wszystkie koty szylkretki  to samice, prawda? To z powodu genetyki. No cóż, może niektórzy nie wiedzą, więc potrzebne jest szybkie wyjaśnienie, żeby przedstawić problem umaszczenia tych kotów.

Koty szylkretki to koty z łatami rudego i czarnego futra, a czasami mają jeszcze jakieś białe łaty. Oto jeden z nich:


Czym różnią się od kotów kaliko? Tylko tym, że kaliko mają więcej białego w swoim futerku. Tutaj jest kaliko:Dlaczego te koty są niemal zawsze samicami? Ponieważ, tak samo jak ludzie, samice kota mają dwa podobne chromosomy płci (XX), podczas gdy samce są XY, a ich chromosom Y jest w znacznej mierze genetycznie bezczynny (ma jednak określające płeć geny).  Okazuje się, że chromosom X (ale nie zubożały Y) ma gen, który wpływa na kolor sierści i ten gen ma dwie postaci, “czarną” i “rudą”.  


Inną rzeczą, którą trzeba nam wiedzieć, jest to, że podczas rozwoju samic jeden z chromosomów X jest całkowicie wyłączony w każdej komórce. Mechanizm ten wyewoluował, by utrzymywać identyczną „dawkę” produktów genów u obu płci. Tak więc samiec XY produkuje to, co potrzeba, z jednego chromosomu X i to samo robią samice XX, ponieważ jeden X jest wyłączony w każdej komórce (ten mechanizm nazywa się „kompensacja dawki”).


Dezaktywacja zachodzi na różnych stadiach rozwoju i jest losowa, więc na przykład wcześnie w rozwoju jedna komórka embriona kota będzie miała wyłączony jeden ze swoich X i wszystkie komórki potomne tej komórki będą miały wyłączony ten sam X. Ponieważ jednak dezaktywacja nie zachodzi na samym początku, samica kota będzie mozaiką, z jednym X wyłączonym w jednych częściach jej ciała, a drugim w innych. Wydaje się, że to, który X zostaje wyłączony, jest losowe.


Wyobraźmy więc sobie kotkę z dwoma chromosomami X, jeden z genem kodującym czarne futro i drugim kodującym rude futro. Jeśli wyłączone jest X z genem na czarne futro, w tych komórkach ekspresji będą ulegały tylko geny dające rude futro. Jeśli wyłączony jest „rudy” gen, kot będzie miał czarne futro. Jeśli samica ma obie postaci genu (tj. jest “heterozygotą” dla czarnego X i rudego X) losowe wyłączanie X doprowadzi do tego, że kot będzie miał futro w łatki rude i czarne, czyli będzie szyrletką. Samce, które mają tylko jeden X, nie mogą być mozaikami, a więc będą albo całe czarne, albo całe rude. To dlatego niemal nie istnieją samce kaliko i szylkretki.


A jak to jest z kaliko? No cóż, żeby być kaliko, nadal musisz mieć rude i czarne łaty, a więc musisz być samicą, ale niektóre z tych kotów mają dodatkowy gen, zwany „piebald” [pstry, srokaty], który nie jest na chromosomie płciowym. Jedna postać tego genu, S, powoduje białe plamy (Hili je ma) i jest postacią dominującą nad alternatywną „s”, jeśli więc masz dwie kopie S/S masz białe łatki, jeśli masz s/S masz mniejsze białe łatki, a jeśli nie masz żadnej (s/s) nie masz żadnych białych łat na futrze. Jedyną różnicą między kaliko a szylkretkami jest więc to, że kaliko mają przynajmniej jedną postać S tego genu, jak również są heterozygotyczne pod względem genów na chromosomie X związanych z czernią i kolorem rudym. Samce, oczywiście, także mogą wykazywać piebaldyzm, ponieważ ten gen nie mieści się na chromosomie płci.Jeśli chcesz zobaczyć diagram wyjaśniający to wszystko, zobacz tutaj lub tutaj, gdzie jest dłuższe wyjaśnienie.


Był to długi, ale niezbędny wstęp do przedstawienia prawdziwej rzadkości: kota samca szylkretki o imieniu Harry, który wylądował w schronisku dla kotów w Bonnyrigg w Szkocji; jego właściciele mieli alergię na jego futro. Tutaj jest ten przystojniak, zaledwie 3-miesięczny kociak:


Harry z Nicolą Zelent z Lothian Cat Rescue, zdjęcia z “Daily Record” (link powyżej)
Harry z Nicolą Zelent z Lothian Cat Rescue, zdjęcia z “Daily Record” (link powyżej)

Jak może istnieć koci samiec szylkretka? Musi mieć dwa chromosomy X, żeby mieć taką sierść. Ale musi także mieć chromosom Y, żeby być samcem. I rzeczywiście, rzadkie szylkretki męskie mają chromosomy XXY is ą heterozygotyczne dla genów związanych z kolorem futra. Ponieważ jednak równowaga ich chromosomów płci jest zakłócona, te samce są bezpłodne; w zasadzie są obojnakami, ale podejrzewam, że identyfikowane są jako samce, ponieważ mają męskie genitalia. W doniesieniu czytamy m. in.:


Margaret Riddell [lekarka weterynarii] powiedziała: “Kiedy usłyszałam, że kot ma na imię Henry, powiedziałam właścicielom ‘Myślę, że to raczej jest Harriet’.


Musiałam zmienić zdanie, kiedy odkryłam, że jest to samiec. Nigdy wcześniej takiego nie widziałam, a jestem weterynarzem od ponad 30 lat”.


No cóż, nie jest to “samiec” w konwencjonalnym znaczeniu; to jest obojnak. Nieważne jednak, jest rzadki, jest śliczny i dobrą nowiną jest to, że nie trzeba go sterylizować.


XXY zdarza się także u ludzi, chociaż rzadko (około 1 na 1000 osób identyfikowanych jako mężczyźni). Daje wtedy schorzenie znane jako zepół Klinefeltera. Z powodu niezrównoważonych chromosomów płci to schorzenie, podobnie jak u kotów, powoduje bezpłodność i szereg innych objawów opisanych przez NIH:


Dotknięte tym zespołem osoby na ogół mają małe jądra, które nie wytwarzają równie wiele testosteronu jak normalne. Testosteron jest hormonem, który kieruje męskim rozwojem płciowym przed narodzeniem i podczas dojrzewania. Niedobór testosteronu może prowadzić do opóźnionego lub niepełnego dojrzewania, powiększenia piersi (ginekomastia), zredukowanego owłosienia twarzy i ciała oraz niezdolności posiadania dzieci biologicznych (bezpłodność). Niektóre dotknięte tym osoby mają także zaburzenia w obrębie genitaliów, włącznie z niezstąpionymi jądrami, otwarciem cewki moczowej po spodniej stronie penisa (spodziectwo prąciowe) lub niezwykle mały penis.


Podejrzewam, że Harry ma anormalne, ale wyglądające na męskie genitalia.


A rare male tortoiseshell cat

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujNauka

Znalezionych 1250 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk