Prawda

Czwartek, 15 listopada 2018 - 07:09

« Poprzedni Następny »


Ewolucja przyłapana na gorącym uczynku


Steven Novella 2017-11-22


Hipoteza, że życie, jakie obecnie znajdujemy na Ziemi, jest wynikiem biologicznej ewolucji od wspólnego przodka przez miliardy lat, jest poparta taką górą dowodów, że może być traktowana jako ustalony fakt naukowy. Ponadto, jest to obecnie fundamentalna, porządkująca biologię teoria.

To nie powstrzymuje ideologicznie motywowanych zaprzeczeń. Są ludzie, który byli systematycznie wprowadzani w błąd w sprawie dowodów i samej natury nauki. To, co sądzą na temat ewolucji, zaczerpnęli z drugorzędnych źródeł. Jednym z powszechnych kłamstw, jakie im powtarzano wielokrotnie, jest to, że brak przejściowych skamieniałości.  


To twierdzenie nieustannie mnie zdumiewa, bo dowody są tak łatwo dostępne. Łatwo znaleźć listy przejściowych skamieniałości. Jednym z moich ulubionych przykładów jest ewolucja ptaków, ponieważ morfologiczne przejście od dinozaurów teropodów do współczesnych ptaków jest tak uderzające.


Muszę także podkreślić, że te dowody stanowią potwierdzenie słuszności przewidywań teorii ewolucji. Kiedy Darwin opublikował swoją teorię, zapis kopalny był niewielki. Znaleziono wystarczająco dużo skamieniałości, by naukowcy mogli zobaczyć, że życie zmieniało się drastycznie w czasie geologicznym, ale układanka była na ogół pusta. Nie było wystarczająco dużo okazów, żeby zobaczyć powiązania między głównymi grupami. Teoria ewolucyjna przewiduje, że takie powiązania zostaną znalezione – i zostały znalezione, a nowe znajdujemy nieustannie.


Zapis kopalny jest nieodpartym zwycięstwem teorii ewolucyjnej, że negacjoniści nie mają innego wyboru jak tylko kłamać i twierdzić fałszywie, że nie istnieje. Próbują odwrócić uwagę przez pokazywanie pozostałych luk w zapisie lub okazjonalnych oszustw. Kiedy pokazujesz im przejściowe skamieniałości, dokonują intelektualnego odpowiednika wpakowania sobie palców do uszu i śpiewania “La, la, la”.


Najbardziej dramatyczne przejściowe skamieniałości związane są ze zmianami ewolucyjnymi wynikającymi z wielkich zmian w stylu życia. Na przykład, kiedy dinozaury wzbiły się w powietrze. Albo kiedy stworzenia adaptowały się z morza na ląd lub z lądu ponownie do morza. Wspaniałym przykładem są walenie. Mamy obecnie przekonującą sekwencję przejściowych waleni i możemy zobaczyć powolną utratę nóg, przesuwanie się nozdrzy na czubek głowy, zwiększanie się rozmiarów i rozwój płetw. Ambulocet jest mniej więcej w połowie tego przejścia – dosłownie chodzący waleń.  


Poza dobrze znanymi grupami istnieje wiele świetnie udokumentowanych przejść w mniej znanych grupach – na przykład, pleurozaurs. To są pradawne gady, które wróciły do morza i przystosowały się do wodnego stylu życia. Są w tym podobne do plezjozaurów, ichtiozaurów i mozazaurów. Niedawno odkryto okaz liczący155 milionów lat, niezwykle dobrze zachowany i pokazujący wyraźnie przejściowy gatunek. Jak informuje „Science”: 


Stworzenie (które naukowcy nazwali Vadasaurus, po łacinie “brodząca jaszczurka”) żyło 155 milionów lat temu i nie miało wydłużonego tułowia ani krótszych kończyn, jakie miał późniejszy gatunek wodny, pleurozaurs, jak badacze poinformowali dzisiaj w Royal Society Open Science. Sugeruja, że Vadasaurus był mniej opływowy niż jego wodni krewni. Inne cechy jednak, takie jak kształt czaszki i kształt oraz umiejscowienie nozdrzy, wskazują, że pewne aspekty tego stworzenia stawały się bardzie zaadaptowane do wodnego stylu życia.


Był więc częściowo zaadaptowany do morza, ale nie w pełni. Późniejsze okazy pokazują pełniejszą adaptację do życia w wodzie. Ten okaz miał także lżejsze kości niż jego lądowi przodkowie. Lżejsze kości to adaptacja do życia w wodzie – ułatwiają unoszenie się, a cięższe kości nie są potrzebne jako podpory w wodzie.


Adaptacja do życia w wodzie jest znakomitym oknem do zmiany ewolucyjnej, ponieważ życie w wodzie daje zestaw silnych nacisków selekcyjnych. Możesz, na przykład, przeżyć w wodzie z klocowatymi nogami, ale tylko przeszkadzają. Hamują cię, istnieje więc nieustanny nacisk selekcyjny na mniejsze nogi. Dlatego widzimy w zapisie kopalnym coraz mniejsze tylne kończyny w grupach adaptujących się do morza. Nowoczesne walenie mają tylko wewnętrzne kostne szczątki.


Inną strategią negacjonistów ewolucji, by siać wątpliwości i dezorientację w sprawie dowodów kopalnych, jest skupianie się na maleńkich szczegółach i ignorowanie szerszego obrazu. Tutaj jest dobry przykład z orwellowsko nazwanego “Evolution News”. Informują o dwóch nowych, przejściowych skamieniałościach, włącznie z kolejnym opierzonym dinozaurem. Autor nie przyznaje, że takie okazy wypełniają miejsce morfologiczne już znanych gatunków i dlatego są przejściowe, dostarczając kolejnego dowodu na ewolucję. Zamiast tego twierdzi, że ponieważ te okazy zmieniają sposób, w jaki szkicujemy linie rodowe, są dowodem przeciwko ewolucji.


To jest znana taktyka – wypaczenie różnych zdań lub niepewności co do szczegółów, jak gdyby podawało to w wątpliwość rzeczywistość wynikającą z ogólnego obrazu. Naukowcy próbują dokładnie zestawić dane o tym, co wyewoluowało z czego w oparciu o niepełny zapis. To jak próba ułożenia kawałków puzzla, kiedy masz ich tylko 10%. Za każdym razem, kiedy znajdujesz nowy kawałek, istnieje szansa, że zmieni koncepcję, gdzie pasują inne kawałki.


Gdyby jednak ewolucja nie była faktem, nie znajdowalibyśmy żadnych kawałków lub znajdowalibyśmy kawałki do zupełnie innego puzzla. Kiedy zaczęliśmy wykopywać skamieniałości, mogliśmy znaleźć całkowity brak życia wcześniej niż 10 tysięcy lat temu. Mogliśmy odkryć, że gatunki są stabilne przez całą historię geologiczną. Mogliśmy znaleźć różne gatunki, ale takie, które nie mają żadnych możliwych związków z istniejącymi dzisiaj.


Nie to jednak znaleźliśmy. Znaleźliśmy, jak przewiduje i wymaga teoria ewolucyjna dotycząca wspólnego pochodzenia, zmieniające się wielokomórkowe gatunki idące wstecz 500 milionów lat. Ponadto skamieniałe gatunki układają się w przekonujący wzór ewolucyjny. Znajdujemy stworzenia, które są przodkami żyjących stworzeń. Nie znajdujemy skamieniałości, które są niemożliwymi chimerami lub organizmami całkowicie nie pasującymi do danego okresu.


Jednak, kiedy schodzimy na poziom szczegółów, zapis kopalny nie zawsze dostarcza dość danych, by uczynić dokładną rekonstrukcję. Naukowcy uzupełniają te szczegóły najlepiej jak potrafią na podstawie istniejących danych, ale na tym etapie nowe dane mogą w znaczący sposób zmienić szkicowane przez nich mapy. To nie poddaje w wątpliwość samego faktu wspólnego pochodzenia. Udawanie, że robi to, byłoby intelektualną nieuczciwością, która jest cechą charakterystyczną dla negacjonistów ewolucji. 


Pozostaje faktem, że z każdą odkrytą skamieniałością przejściową mamy kolejne potwierdzenie teorii ewolucyjnej.

 

Evolution Caught in the Act

9 listopada 2017

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 863 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Laserowe skanowanie Archeopteryxa   Novella   2018-11-10
Apoptoza całego ciała   Dennett   2018-11-09
Głębota i polityka pseudogłębi   Hughes   2018-11-08
Niewydolność wątroby spowodowana ekstraktem z zielonej herbaty   Novella   2018-11-06
Skąd wiemy, że niemal wszyscy neandertalczycy byli praworęczni?   Coyne   2018-11-05
Co nam daje psychologia ewolucyjna?   Flock   2018-11-01
Problemy z organiczną żywnością i badaniem raka   Novella   2018-10-31
Geny, które wpływają na ludzką inteligencję i osobowość   Ridley   2018-10-30
Dławiący problem   Łopatniuk   2018-10-27
Niepoprawna ludzkość znowu poprawiona   Koraszewski   2018-10-26
Neandertalskie kości w Chorwacji   Coyne   2018-10-25
Światowa Organizacja Zdrowia udziela poparcia szarlatanerii   Novella   2018-10-24
Socjologia. Uwagi o nauce zaangażowanej   Koraszewski   2018-10-22
Daj ać ja pobruszę …   Łukaszewski   2018-10-20
Opieka zdrowotna neandertalczyków   Novella   2018-10-17
Łez kamienie   Łopatniuk   2018-10-13
Akademicki skandal: troje badaczy umyślnie publikowało fałszywe artykuły o „badaniach żałości”, by pokazać fatalne standardy akademickie w naukach społecznych   Coyne   2018-10-12
Skuteczny kontra patologiczny altruizm   Anomaly   2018-10-10
Czas powiedzieć stop pseudonauce o GMO   Novella   2018-10-02
Trochę inny rak wątroby   Łopatniuk   2018-09-29
Najwcześniejsze znane zwierzę?   Coyne   2018-09-27
Organiczne rolnictwo nie jest najlepsze   Novella   2018-09-24
Ateista z chwilową luką w pamięci i w szoku niewolnictwa   Dawkins   2018-09-21
Stereotypy są często szkodliwe a zarazem poprawne   Shpancer   2018-09-21
Atak “doktorostwa Wolfson” na rodziców chłopca, który zmarł na koklusz     2018-09-20
Probiotyki – to skomplikowane   Novella   2018-09-13
Przesądy i złudzenie kontroli   Novella   2018-09-11
Antyszczepionkowcy - pielęgniarka lub lekarz nie powinni opiekować się dziećmi     2018-09-10
Francuski uniwersytet wyrzuca homeopatię   Novella   2018-09-08
Plastry uśmierzające ból z Luminas: gdzie słowa „kwantum” i „energia” w rzeczywistości znaczą „magia”     2018-09-07
Odkryto nowy rodzaj neuronów u ludzi   Novella   2018-09-06
Epigenetyka: powrót Lamarcka? Nie tak szybko!   Coyne   2018-09-05
Przejściowe formy przodków żółwia   Novella   2018-09-03
Recenzja nowej książki Davida Quammena o drzewach ewolucyjnych (i porównanie z innymi recenzjami)   Coyne   2018-09-01
Dlaczego jedne sowy mają kępki piór na uszach, a inne nie?   Lyon   2018-08-30
Psychoaktywny lek i doświadczenie śmierci   Novella   2018-08-29
Samce koników morskich, które są ciężarne, redukują inwestycję w potomstwo, jeśli widzą seksowną samicę   Coyne   2018-08-28
Uderzające podobieństwo: rewolucyjne wyniki badań nad bliźniętami   Dynesen   2018-08-27
Ale tego wija lepiej zostaw w spokoju   Łopatniuk   2018-08-24
Ile jest ziemi nadającej się pod uprawę?   Novella   2018-08-22
Więcej o szarlatanerii komórek macierzystych   Novella   2018-08-18
Kontrolowane próby szczepionek   Novella   2018-08-15
Ogniska odry w Brooklynie w 2013 r.: Badanie kosztów antyszczepionkowej pseudonauki     2018-08-14
Uprzednie doświadczenie wpływa na to, co widzimy   Novella   2018-08-11
Efekt Krugera-Dunninga, antyszczepionkowcy i arogancja ignorancji     2018-08-09
Nowe zastosowania zużytych filtrów do dializy   Blum   2018-08-07
Puszczyk mszarny   Lyon   2018-08-06
Oprzeć się wiatrom - dobór naturalny, huragany i jaszczurki   Mayer   2018-08-04
Unia Europejska odrzuciła uprawy z edytowanym genomem   Ridley   2018-08-03
Spojrzenie na ruch anty-GMO   Novella   2018-08-02
Tajemne życie morskich ptaków   Ridley   2018-08-01
Więcej dowodów przeciwko „epigenetycznie” dziedziczonym i środowiskowo wprowadzonym zmianom w DNA   Coyne   2018-07-31
Usterka w Matriksie   Novella   2018-07-27
Czy współczesny Homo sapiens wyewoluował w różnych częściach Afryki?   Coyne   2018-07-24
Pandemie, szczepienia, i kuracja mleczna profesora Jastrebowa   Turski   2018-07-21
Sóweczka dwuplamista   Lyon   2018-07-20
Lucyfer, którego wymyślił Zimbardo. O konsekwencjach stanfordzkiego eksperymentu więziennego i skandalu, którego stał się obiektem   Witkowski   2018-07-19
Nie kłacz, gdy kaszlesz   Łopatniuk   2018-07-14
Kwantowe bzdury w parapsychologii   Novella   2018-07-12
Pełzająca percepcja problemów   Novella   2018-07-10
Ale czy mogą cierpieć?   Dawkins   2018-07-07
Wronia inteligencja   Novella   2018-07-06
Gąsienica naśladuje pazurnicę   Coyne   2018-07-05
O mózgach męskich i żeńskich   Novella   2018-07-03
Czy hieny rozbijają ludzki patriarchat?   Coyne   2018-06-30
Mikrobiom jelitowy i stany lękowe   Novella   2018-06-28
Ukośniki przędą spadochrony z nici pajęczej i odlatują po sprawdzeniu wiatru odnóżami   Coyne   2018-06-26
To może być toczeń, czyli o wilku, który pożarł serce   Łopatniuk   2018-06-23
Kreacjonizm i nagonka na Coyne’a w „Daily Caller”   Coyne   2018-06-22
Kłamstwa anty-GMO   Novella   2018-06-20
Protezy kończyn - kolejny postęp   Novella   2018-06-16
Dziwne zawiłości procesu dziedziczenia   Coyne   2018-06-13
Homeopatia, wibracje i oszustwo     2018-06-12
Wyników Séraliniego nie daje się powtórzyć   Novella   2018-06-11
Helen Lawson i czarna maść: wycinanie, wypalanie i zatruwanie w sposób „naturalny”     2018-06-09
Patyczaki mogą rozprzestrzeniać się jak nasiona roślin: w ptasich odchodach   Coyne   2018-06-08
Czy teoria doboru naturalnego Darwina zmieniła nasz pogląd na miejsce ludzkości   Dennett   2018-06-07
Kosmici-głowonogi i panspermia   Novella   2018-06-05
Marność dowodów na przekazywanie wprowadzonych środowiskowo, „epigenetycznych” zmian w DNA kolejnym pokoleniom u ludzi   Coyne   2018-06-04
Homeopatyczne nosodes   Novella   2018-05-31
Fałszywa dychotomia i negacja nauki   Novella   2018-05-28
Nicień w oku bliźniego   Łopatniuk   2018-05-26
Budzenie zmarłych   Novella   2018-05-21
Finansowanie społecznościowe terapii komórkami macierzystymi o nieudowodnionej skuteczności: wykorzystywanie hojności obcych, by płacić za szarlatanerię     2018-05-18
Co mówi nam ruch płaskiej Ziemi     2018-05-17
Osy papierowe + sprytny biolog = tęczowe gniazda   Coyne   2018-05-14
Jak to jest, że Stanisław Burzyński nadal żeruje na zrozpaczonych pacjentach z rakiem?     2018-05-12
Przekonania antyoświeceniowe są „zaskakująco trwałe”     2018-05-11
Jeremy Sherman nadal nie rozumie ewolucji   Coyne   2018-05-09
Zdrowy tryb życia ma znaczenie   Novella   2018-05-08
Miasta są nowymi wyspami Galapagos   Ridley   2018-05-04
O obowiązkowym oznakowywaniu GMO   Novella   2018-05-03
Tydzień Świadomości Homeopatii. Pomaga przypomnieć ludziom, że jest to szarlataneria!     2018-05-02
Znajdź Tiktaalika!   Coyne   2018-05-01
Wzrost potęgi dinozaurów   Novella   2018-04-30
Niebezpieczeństwa martwienia się o sądny dzień   Pinker   2018-04-27
Tako rzecze antyszczepionkowa “wojowniczka mama”, Brittney Kara: jeśli szczepionki są tak wspaniałe, to dlaczego nie wspomina ich Biblia?     2018-04-26
Geny wydają się wyjaśniać większość sukcesów uczniów szkół elitarnych   Ridley   2018-04-25
Akupunktura jadu pszczelego: śmiercionośne znachorstwo, które może zabić     2018-04-23
Mumia z Atakama nie jest kosmitą   Novella   2018-04-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Uprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk