Prawda

Wtorek, 22 maja 2018 - 21:34

« Poprzedni Następny »


Ewolucja przyłapana na gorącym uczynku


Steven Novella 2017-11-22


Hipoteza, że życie, jakie obecnie znajdujemy na Ziemi, jest wynikiem biologicznej ewolucji od wspólnego przodka przez miliardy lat, jest poparta taką górą dowodów, że może być traktowana jako ustalony fakt naukowy. Ponadto, jest to obecnie fundamentalna, porządkująca biologię teoria.

To nie powstrzymuje ideologicznie motywowanych zaprzeczeń. Są ludzie, który byli systematycznie wprowadzani w błąd w sprawie dowodów i samej natury nauki. To, co sądzą na temat ewolucji, zaczerpnęli z drugorzędnych źródeł. Jednym z powszechnych kłamstw, jakie im powtarzano wielokrotnie, jest to, że brak przejściowych skamieniałości.  


To twierdzenie nieustannie mnie zdumiewa, bo dowody są tak łatwo dostępne. Łatwo znaleźć listy przejściowych skamieniałości. Jednym z moich ulubionych przykładów jest ewolucja ptaków, ponieważ morfologiczne przejście od dinozaurów teropodów do współczesnych ptaków jest tak uderzające.


Muszę także podkreślić, że te dowody stanowią potwierdzenie słuszności przewidywań teorii ewolucji. Kiedy Darwin opublikował swoją teorię, zapis kopalny był niewielki. Znaleziono wystarczająco dużo skamieniałości, by naukowcy mogli zobaczyć, że życie zmieniało się drastycznie w czasie geologicznym, ale układanka była na ogół pusta. Nie było wystarczająco dużo okazów, żeby zobaczyć powiązania między głównymi grupami. Teoria ewolucyjna przewiduje, że takie powiązania zostaną znalezione – i zostały znalezione, a nowe znajdujemy nieustannie.


Zapis kopalny jest nieodpartym zwycięstwem teorii ewolucyjnej, że negacjoniści nie mają innego wyboru jak tylko kłamać i twierdzić fałszywie, że nie istnieje. Próbują odwrócić uwagę przez pokazywanie pozostałych luk w zapisie lub okazjonalnych oszustw. Kiedy pokazujesz im przejściowe skamieniałości, dokonują intelektualnego odpowiednika wpakowania sobie palców do uszu i śpiewania “La, la, la”.


Najbardziej dramatyczne przejściowe skamieniałości związane są ze zmianami ewolucyjnymi wynikającymi z wielkich zmian w stylu życia. Na przykład, kiedy dinozaury wzbiły się w powietrze. Albo kiedy stworzenia adaptowały się z morza na ląd lub z lądu ponownie do morza. Wspaniałym przykładem są walenie. Mamy obecnie przekonującą sekwencję przejściowych waleni i możemy zobaczyć powolną utratę nóg, przesuwanie się nozdrzy na czubek głowy, zwiększanie się rozmiarów i rozwój płetw. Ambulocet jest mniej więcej w połowie tego przejścia – dosłownie chodzący waleń.  


Poza dobrze znanymi grupami istnieje wiele świetnie udokumentowanych przejść w mniej znanych grupach – na przykład, pleurozaurs. To są pradawne gady, które wróciły do morza i przystosowały się do wodnego stylu życia. Są w tym podobne do plezjozaurów, ichtiozaurów i mozazaurów. Niedawno odkryto okaz liczący155 milionów lat, niezwykle dobrze zachowany i pokazujący wyraźnie przejściowy gatunek. Jak informuje „Science”: 


Stworzenie (które naukowcy nazwali Vadasaurus, po łacinie “brodząca jaszczurka”) żyło 155 milionów lat temu i nie miało wydłużonego tułowia ani krótszych kończyn, jakie miał późniejszy gatunek wodny, pleurozaurs, jak badacze poinformowali dzisiaj w Royal Society Open Science. Sugeruja, że Vadasaurus był mniej opływowy niż jego wodni krewni. Inne cechy jednak, takie jak kształt czaszki i kształt oraz umiejscowienie nozdrzy, wskazują, że pewne aspekty tego stworzenia stawały się bardzie zaadaptowane do wodnego stylu życia.


Był więc częściowo zaadaptowany do morza, ale nie w pełni. Późniejsze okazy pokazują pełniejszą adaptację do życia w wodzie. Ten okaz miał także lżejsze kości niż jego lądowi przodkowie. Lżejsze kości to adaptacja do życia w wodzie – ułatwiają unoszenie się, a cięższe kości nie są potrzebne jako podpory w wodzie.


Adaptacja do życia w wodzie jest znakomitym oknem do zmiany ewolucyjnej, ponieważ życie w wodzie daje zestaw silnych nacisków selekcyjnych. Możesz, na przykład, przeżyć w wodzie z klocowatymi nogami, ale tylko przeszkadzają. Hamują cię, istnieje więc nieustanny nacisk selekcyjny na mniejsze nogi. Dlatego widzimy w zapisie kopalnym coraz mniejsze tylne kończyny w grupach adaptujących się do morza. Nowoczesne walenie mają tylko wewnętrzne kostne szczątki.


Inną strategią negacjonistów ewolucji, by siać wątpliwości i dezorientację w sprawie dowodów kopalnych, jest skupianie się na maleńkich szczegółach i ignorowanie szerszego obrazu. Tutaj jest dobry przykład z orwellowsko nazwanego “Evolution News”. Informują o dwóch nowych, przejściowych skamieniałościach, włącznie z kolejnym opierzonym dinozaurem. Autor nie przyznaje, że takie okazy wypełniają miejsce morfologiczne już znanych gatunków i dlatego są przejściowe, dostarczając kolejnego dowodu na ewolucję. Zamiast tego twierdzi, że ponieważ te okazy zmieniają sposób, w jaki szkicujemy linie rodowe, są dowodem przeciwko ewolucji.


To jest znana taktyka – wypaczenie różnych zdań lub niepewności co do szczegółów, jak gdyby podawało to w wątpliwość rzeczywistość wynikającą z ogólnego obrazu. Naukowcy próbują dokładnie zestawić dane o tym, co wyewoluowało z czego w oparciu o niepełny zapis. To jak próba ułożenia kawałków puzzla, kiedy masz ich tylko 10%. Za każdym razem, kiedy znajdujesz nowy kawałek, istnieje szansa, że zmieni koncepcję, gdzie pasują inne kawałki.


Gdyby jednak ewolucja nie była faktem, nie znajdowalibyśmy żadnych kawałków lub znajdowalibyśmy kawałki do zupełnie innego puzzla. Kiedy zaczęliśmy wykopywać skamieniałości, mogliśmy znaleźć całkowity brak życia wcześniej niż 10 tysięcy lat temu. Mogliśmy odkryć, że gatunki są stabilne przez całą historię geologiczną. Mogliśmy znaleźć różne gatunki, ale takie, które nie mają żadnych możliwych związków z istniejącymi dzisiaj.


Nie to jednak znaleźliśmy. Znaleźliśmy, jak przewiduje i wymaga teoria ewolucyjna dotycząca wspólnego pochodzenia, zmieniające się wielokomórkowe gatunki idące wstecz 500 milionów lat. Ponadto skamieniałe gatunki układają się w przekonujący wzór ewolucyjny. Znajdujemy stworzenia, które są przodkami żyjących stworzeń. Nie znajdujemy skamieniałości, które są niemożliwymi chimerami lub organizmami całkowicie nie pasującymi do danego okresu.


Jednak, kiedy schodzimy na poziom szczegółów, zapis kopalny nie zawsze dostarcza dość danych, by uczynić dokładną rekonstrukcję. Naukowcy uzupełniają te szczegóły najlepiej jak potrafią na podstawie istniejących danych, ale na tym etapie nowe dane mogą w znaczący sposób zmienić szkicowane przez nich mapy. To nie poddaje w wątpliwość samego faktu wspólnego pochodzenia. Udawanie, że robi to, byłoby intelektualną nieuczciwością, która jest cechą charakterystyczną dla negacjonistów ewolucji. 


Pozostaje faktem, że z każdą odkrytą skamieniałością przejściową mamy kolejne potwierdzenie teorii ewolucyjnej.

 

Evolution Caught in the Act

9 listopada 2017

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 781 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Budzenie zmarłych   Novella   2018-05-21
Finansowanie społecznościowe terapii komórkami macierzystymi o nieudowodnionej skuteczności: wykorzystywanie hojności obcych, by płacić za szarlatanerię     2018-05-18
Co mówi nam ruch płaskiej Ziemi     2018-05-17
Osy papierowe + sprytny biolog = tęczowe gniazda   Coyne   2018-05-14
Jak to jest, że Stanisław Burzyński nadal żeruje na zrozpaczonych pacjentach z rakiem?     2018-05-12
Przekonania antyoświeceniowe są „zaskakująco trwałe”     2018-05-11
Jeremy Sherman nadal nie rozumie ewolucji   Coyne   2018-05-09
Zdrowy tryb życia ma znaczenie   Novella   2018-05-08
Miasta są nowymi wyspami Galapagos   Ridley   2018-05-04
O obowiązkowym oznakowywaniu GMO   Novella   2018-05-03
Tydzień Świadomości Homeopatii. Pomaga przypomnieć ludziom, że jest to szarlataneria!     2018-05-02
Znajdź Tiktaalika!   Coyne   2018-05-01
Wzrost potęgi dinozaurów   Novella   2018-04-30
Niebezpieczeństwa martwienia się o sądny dzień   Pinker   2018-04-27
Tako rzecze antyszczepionkowa “wojowniczka mama”, Brittney Kara: jeśli szczepionki są tak wspaniałe, to dlaczego nie wspomina ich Biblia?     2018-04-26
Geny wydają się wyjaśniać większość sukcesów uczniów szkół elitarnych   Ridley   2018-04-25
Akupunktura jadu pszczelego: śmiercionośne znachorstwo, które może zabić     2018-04-23
Mumia z Atakama nie jest kosmitą   Novella   2018-04-20
Feministyczna geografia w Dartmouth   Coyne   2018-04-19
Dlaczego odmawiamy dostrzegania jaśniejszej strony, choć powinniśmy   Pinker   2018-04-17
Inicjatywa „Globalna Spójność”: nonsens na globalną skalę     2018-04-11
Wreszcie: sensowna dyskusja o “rasie”   i Greg Mayer   2018-04-10
Rolnictwo biodynamiczne: podobne do antropozoficznej medycyny, ale dla farm     2018-04-06
Mózg i kodowanie predyktywne   Novella   2018-04-05
Dziwaczne życie seksualne żabnicy   Coyne   2018-04-04
Dwa kilo prostaty poproszę   Łopatniuk   2018-03-31
Dziennik z Mozambiku: Demony w kurzu   Naskręcki   2018-03-30
Otumaniony myśliciel twierdzi, że ewolucja nie może wyjaśnić organizmów i ich “dążeń”   Coyne   2018-03-28
Orientacja na złe wiadomości nasila się i wpływa na nasze działania   Ridley   2018-03-27
Urojenie fałszywej flagi   Novella   2018-03-24
Zły tydzień dla homeopatii jest dobrym tygodniem dla nauki     2018-03-23
Czy farmerzy mają czekać aż parlamentarzyści podszkolą się w nauce o manioku?   Ongu   2018-03-22
David Barash namawia naukowców do stworzenia człowieko-szympansiej hybrydy   Coyne   2018-03-20
Déjà vu i swojskość   Novella   2018-03-17
“Odwrócenie specjacji” (fuzja gatunków) u kruków   Coyne   2018-03-16
Błąd atrybucji, sofizmat rozszerzenia (atakowanie chochoła) i zasada wielkoduszności   Novella   2018-03-14
Mutualistyczne ptaki nocują w pachwinach i na brzuchach żyraf   Coyne   2018-03-13
Polityczny szympans   Martino   2018-03-09
Najstarsza sztuka jaskiniowa w Europie, to niemal z pewnością dzieło neandertalczyków   Coyne   2018-03-06
Nowa inicjatywa w Kalifornii – magnetyzm nonsensu w działaniu   Novella   2018-03-05
Nie zostawić żadnej mrówki: mrówki noszą rannych towarzyszy do mrowiska i opatrują ich rany   Coyne   2018-03-03
Unikatowy skamieniały owad z nożycami na głowie i tułowiu   Coyne   2018-02-28
Serce na wierzchu   Łopatniuk   2018-02-24
Skąd się wzięły pająki?   Coyne   2018-02-23
Czy kometa zabiła mamuty   Novella   2018-02-22
Zagadka: co zapyla muchołówkę?   Coyne   2018-02-20
“Partenogenetyczny” rak rozmnaża się bez seksu: czy to jest nowy gatunek?   Coyne   2018-02-17
Naturopatyczna propaganda głosi normalne porady dotyczące stylu życia jako własne i dodaje szamaństwo     2018-02-14
Bezwstydne organiczne sianie strachu   Novella   2018-02-12
Fałszywe nadzieje i niewidzialni wrogowie   Anomaly   2018-02-09
Pierwszy exodus Homo sapiens z Afryki?   Coyne   2018-02-06
Niebezpieczeństwa kultury celebrytów   Novella   2018-02-05
Małe kroki, czyli białko, które nie jest młotem na raka (ale i tak się przydaje)   Łopatniuk   2018-02-03
Opera mydlana: Z życia łysek amerykańskich – część VI   Lyon   2018-02-02
List otwarty do Charlotte Allen   Coyne   2018-01-31
Naiwna promocja “integrowania” znachorstwa do medycyny     2018-01-29
Kolejne zachwalanie “całkowicie innego” wyjaśnienia ewolucji   Coyne   2018-01-26
Bekon bez azotynów   Novella   2018-01-25
Specjacja przez hybrydyzację u amazońskich gorzyków?   Coyne   2018-01-23
Dowody, że ptaki drapieżne szerzą pożary leśne, by wypłoszyć zdobycz   Coyne   2018-01-20
Tajemnicze cykle epok lodowych   Ridley   2018-01-19
Pochodzenie ludzkiej muzyki? Samiec kakadu palmowej używa patyka do rytmicznego uderzania w wydrążone drzewa   Coyne   2018-01-18
Powrót “tradycyjnej” astrologii   Novella   2018-01-17
Nowe badanie o tym, jak ewoluują ludzie   Coyne   2018-01-16
Krąg mimikry müllerowskiej   Coyne   2018-01-12
Sztuczna inteligencja będzie symbiozą, nie zaś zastąpieniem   Ridley   2018-01-11
Czy nauka zabija duszę?   S. Pinker   2018-01-09
Dlaczego nie będzie doboru na inteligentne niemowlęta   Ridley   2018-01-05
Powrót łysenkoizmu w Putinowskiej Rosji   Novella   2018-01-03
Pozory mylą, czyli niespodzianki nie zawsze przykre   Łopatniuk   2017-12-30
Obniżenie poprzeczki dla tradycyjnej medycyny chińskiej dla ideologii i zysku     2017-12-29
Multikulturaliści unicestwiają zachodnią cywilizację   Salzman   2017-12-28
Nie znasz przeszłości, nie znasz przyszłości   Mayer   2017-12-27
Alternatywna medycyna zabija   Novella   2017-12-26
Na wpół syntetyczne życie z powiększonym kodem genetycznym   Novella   2017-12-23
Ziemniaki GMO zmniejszą użycie pestycydów i dostarczą więcej gotówki farmerom w Ugandzie   Ongu   2017-12-22
Słusznie o plastiku i PCB, błędnie o zakwaszeniu   Ridley   2017-12-21
Chwytówka modliszkowata ma chodzącą poczwarkę, która wspina się na drzewa przed przekształceniem   Coyne   2017-12-19
Pseudonauka Masaru Emoto   Novella   2017-12-18
Fantastyczne oko przegrzebka pokazane w nowej pracy   Coyne   2017-12-16
Czy ptaki wyewoluowały większe dzioby, by zjadać duże, inwazyjne ślimaki?   Coyne   2017-12-13
Biotechnologia jest pilnie potrzebna w Afryce – dla gospodarki i środowiska   Ridley   2017-12-08
Okrutne zabawy wielorybów   Lyon   2017-12-07
Specjacja zięb z Galápagos przez hybrydyzację   Coyne   2017-12-04
Zrób sobie test ciążowy, Krzysiu   Łopatniuk   2017-12-02
Szopy pracze są inteligentne, ale bywają kłopotliwe   Novella   2017-11-30
Popieranie wiatrowej i słonecznej energii kosztem środowiska   Ridley   2017-11-28
Tradycyjni uzdrawiacze, szczyt o szarlatanerii i “medyczny apartheid” w Południowej Afryce   Igwe   2017-11-25
Prawo Amary   Ridley   2017-11-24
Ewolucja przyłapana na gorącym uczynku   Novella   2017-11-22
Dziwaczny skrzydłoszpon rogaty   Coyne   2017-11-18
Południowoafrykańska saga: kampania dezinformacji grup anty-GMO przeciwko nowej, odpornej na choroby odmianie kukurydzy   Ongu   2017-11-17
Niecne chochliki naszej pamięci   Novella   2017-11-16
BBC znowu błędnie przedstawia ewolucję, opisując nowe odkrycie wczesnych ssaków wyższych   Coyne   2017-11-14
Teraz nawet akceptujących zmianę klimatu nazywa się “negacjonistami   Lomborg   2017-11-13
Nowy gatunek orangutana? Wątpię.   Coyne   2017-11-10
Antynauka czystego jedzenia   Novella   2017-11-08
Wiecej niemądrych twierdzeń, że epigenetyka całkowicie zrewiduje nasz pogląd na ewolucję   Coyne   2017-11-06
Skandal z glifosatem   Ridley   2017-11-04
Ugandyjski dziennikarz: jak informować o biotechnologii, kiedy jej krytycy rozsiewają dezinformację?   Christopher Bendana   2017-11-03

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Prawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pure


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk