Prawda

Środa, 10 sierpnia 2022 - 04:07

« Poprzedni Następny »


Dziennikarski „statek upiorów”
Greg Mayer


Greg Mayer 2014-01-31

Dlaczego prawdopodobnie nie ma statku widma pełnego szczurów kanibali, który płynie do Wysp Brytyjskich, chociaż są dziennikarze pożerający każde głupstwo.

Media poświęciły bardzo dużo uwagi w ostatnich kilku dniach możliwości, że opuszczony rosyjski statek pasażerski, Ljubow Orłowa, przekroczy Atlantyk z Kanady (gdzie ostatnio był przycumowany) i rozbije się u wybrzeży Irlandii lub Wielkiej Brytanii, wyrzucając na brzeg przeżarte chorobami, endogamiczne szczury kanibale. Statek holowano do Republiki Dominikany, kiedy w ubiegłym roku zerwał się i zaczął dryfować. “Sun” opisuje to pod  złowieszczym tytułem “Ship of Ghouls“ [Statek upiorów].


Przerażające zdjęcie z “Sun”.

Przerażające zdjęcie z “Sun”.To, że statek pełen szczurów kanibali może rozbić się na brzegu, wydaje się jednak bardzo nieprawdopodobne. Jak pisze „Guardian”, zarówno irlandzka, jak brytyjska straż przybrzeżna minimalizują taką możliwość. Irlandczycy informują, że szukali statku, ale nie mogą go zlokalizować i podejrzewają, że mógł zatonąć.


Jest jednak jeszcze jeden powód, dla którego jest to wysoce nieprawdopodobne, a który nie ma nic wspólnego z tym, czy statek nadal utrzymuje się na powierzchni, a ponieważ ujawnia to ważną zasadę biologiczną, warto wspomnieć o tym tutaj: ekosystem bez podstawowych producentów może utrzymać się tylko przez bardzo krótki okres. Jeśli te szczury nie hodowały plonów na statku, ostatni z nich, kanibal lub nie kanibal, zmarł już pewien czas temu.


Istnieje w biologii bardzo niewiele mocnych “praw”, w tym sensie w jakim pojęcie “prawo” używane jest w fizyce. „Prawa” dziedziczenia Mendla, na przykład, mają liczne wyjątki i ograniczające je warunki. Kiedy uczę genetyki, mówię o nich nie jako o „prawach”, ale „użytecznych uogólnieniach” Mendla. Jednak jedną z zasad biologicznych, która istotnie ma podobny do prawa status, jest, że podstawowi producenci muszą być u podstawy każdej sieci pokarmowej, oraz że traci się energię przy każdym kroku wzdłuż łańcucha pokarmowego. Być może powodem, że te zasady są takie prawo-podobne, jest to, że wypływają tak bezpośrednio z praw termodynamiki: do układu musi wchodzić energia, żeby uniknąć wzrostu entropii (musimy więc mieć producentów wychwytujących energię) i żadnej energii nie daje się przekazać ze 100% skutecznością (a więc mniej jest dostępnej energii wyżej na łańcuchu pokarmowym niż na samym dole).


Te zasady ekologiczne wyrażane są często w kategoriach "piramidy troficznej“, wizualnego przedstawienia faktu, że producenci (zazwyczaj zielone rośliny, które wychwytują energię przez fotosyntezę, ale także fotosyntetyzujące i chemiosyntetyzujące bakterie) są znacznie liczniejsze niż roślinożercy (konsumenci I rzędu), których jest więcej niż mięsożernych (konsumenci II rzędu), których jest więcej niż najwyższych mięsożernych (konsumenci III rzędu; rzadko jest więcej niż cztery lub pięć poziomów w łańcuchu pokarmowym).


Piramida troficzna.
Piramida troficzna.

Dokładny kształt piramidy zależy od wydajności przekazywania energii między poziomami oraz od tego, czy piramida opiera się na liczbie osobników, biomasie, czy przepływie jednostek energii. Jako wskazówkę, z grubsza biorąc, wydajność transferu energii między poziomami ocenia się często na 10%; wydajność wychwytywania promieniowania słonecznego jest znacznie niższa. O tych ważnych szczegółach można dowiedzieć się na przykład tutaj i tutaj, ale nie zmieniają one podstawowych zasad.


Patrzenie w ten sposób na ekosystem  w dużym stopniu zawdzięczamy niezmiernie wpływowej pracy “The trophic-dynamic aspect of ecology“ młodego limnologa Raymonda Lindemana, który zmarł tragicznie z powodu mało znanej postaci zapalenia wątroby na kilka miesięcy przed publikacją tej pracy. Bardzo ciekawą historię tego, jak ta praca omal nie pozostała nieopublikowana, bo pismo „Ecology” odrzuciło ją początkowo jako nazbyt teoretyczną, ale ją w końcu przyjęło, opowiada Bob Cook.


Raymond Lindeman (1915-1942). Mógłby wam powiedzieć, dlaczego nie ma szczurów kanibali, grożących Irlandii i Wielkiej Brytanii.
Raymond Lindeman (1915-1942). Mógłby wam powiedzieć, dlaczego nie ma szczurów kanibali, grożących Irlandii i Wielkiej Brytanii.

Co to znaczy dla społeczeństw w Irlandii i Wielkiej Brytanii? Mogą się odprężyć. Chociaż gryzonie uciekają się do kanibalizmu, kiedy zapasy żywności są na wyczerpaniu (chociaż sam nigdy tego u szczurów nie widziałem, a nawiasem mówiąc, szczury są dużo przyjaźniejsze i są lepszymi towarzyszami zabaw niż myszy), ekosystem oparty na kanibalizmie nie może trwać, ponieważ nie ma wkładu energii i nie może być 100% przekazywania, a więc „łańcuch pokarmowy” na poziomie szczurów będzie stale zmniejszał się zarówno liczebnie, jak pod względem biomasy. Jak długo przetrwa grupa szczurów uciekająca się do kanibalizmu, zależy od takich szczegółów, jak liczba szczurów, ich potrzeby kaloryczne itp., ale wystarczy powiedzieć, że żadne rozsądne liczby dla tych szczegółów nie pozwoliłyby szczurom przetrwać blisko rok.

Potrzeby kaloryczne ssaków są dość wysokie i muszą one dużo jeść. (To może nie być pocieszająca myśl, ale statek pełen anakond i pytonów mógłby przetrwać przez rok i więcej na morzu, nawet bez tego, by zjadały się wzajemnie, z powodu ich niskich potrzeb kalorycznych. Wyszłyby jednak na ląd bardzo głodne.) Powodem, dla którego mówię „prawdopodobnie”, a nie „na pewno” jest to, że jest możliwe, iż pozostawiono duże zapasy żywności i zależnie od jej jakości, mogła ona przez pewien czas podtrzymywać populację szczurów (przypomnijmy, że w większości filmów o zombi, ci którzy przeżyli, odżywiali się żywnością z puszek, chociaż w filmie z ostatniego sezonu, Walking Dead, zaczęli uprawiać rolę). Ponieważ jednak statek holowano na złom, wątpię, by kuchnia i spiżarnia były pełne.

________________________________________________________________

Cook, R.E. 1977. Raymond Lindeman and the trophic-dynamic concept in ecology. Science 198:22-26. pdf

Lindeman, R.L. 1942. The trophic-dynamic aspect of ecology. Ecology 23:399-418. pdf

Sterner, R.W. 2012. Raymond Laurel Lindeman and the trophic dynamic viewpoint. Limnology and Oceanography Bulletin 21:38-50. pdf

Why there probably isn’t a ghost ship full of cannibal rats headed for the british isles

Why Evolution Is True, 25 stycznia 2014

Tłumaczenie M.K.Greg Mayer

Zastępca kuratora działu gadów i płazów w muzeum zoologicznym Uniwersytetu Wisconsin. Doktorat z biologii ewolucyjnej obronił na Harvardzie.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Amfibia? Krzysio Leszczyński 2014-01-31


Nauka

Znalezionych 1326 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk