Prawda

Piątek, 29 wrzesnia 2023 - 01:44

« Poprzedni Następny »


Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów


Joan Conrow 2021-09-23

Na zdjęciu: Farmer z Bangladeszu, Chalilur Rahman, pokazuje swoje zbiory bakłażanów Bt. Zdjęcie: Arif Hossain
Na zdjęciu: Farmer z Bangladeszu, Chalilur Rahman, pokazuje swoje zbiory bakłażanów Bt. Zdjęcie: Arif Hossain

Odporny na owady bakłażan jest prawdopodobnie tym projektem rolniczej biotechnologii, który czyni jak dotąd największą różnicę dla drobnych, ubogich farmerów.


Badania pokazują, że farmerzy w Bangladeszu, którzy zaczęli komercyjnie uprawiać bakłażany bt w 2014 roku, uzyskali znaczny wzrost dochodów, chłonne rynki i znaczącą redukcję zużycia pestycydów. Obecnie wchodzi na rynki na Filipinach, gdzie niedawno zaaprobowano go jako żywność dla ludzi i pokarm dla zwierząt.


Bakłażan został genetycznie zmodyfikowany, by zawierał białko z Bt (Bacillus thuringiensis), naturalnie występującej w glebie bakterii, używanej powszechnie w organicznym rolnictwie. Redukuje to potrzebę używania pestycydów przez dostarczanie wewnętrznej ochrony przeciwko niszczącej bakłażany ćmie, Leucinodes orbonalis (EFSB). Próby polowe prowadzone w Bangladeszu, na Filipinach i w Indiach pokazały, że bakłażan bt jest praktycznie rzecz biorąc całkowicie odporny na EFSB, bezpieczny dla ludzi i środowiska i chętnie akceptowany przez farmerów.


Choć opublikowano szereg badań o bakłażanach bt, od zmniejszonego użycia pestycydów do akceptacji przez rynek i farmerów, wszechstronną dokumentację historii i sukcesu tego projektu można znaleźć tylko w Bringing Bt Eggplant to Resource Poor Farmers in Bangladesh and the Philippines. Trzynastu autorów pod kierownictwem entomologa z Cornell, A. M. Sheltona, daje wyjątkową i szczegółową ocenę projektu od samego początku do chwili obecnej.


W swojej pracy, opublikowanej niedawno w książce Genetically Modified Crops in Asia Pacificomawiają zniszczenia dla środowiska i dla zdrowia ludzkiego przez częste stosowanie oprysków owadobójczych – czasami nawet dwa razy dziennie – w daremnej próbie kontrolowania EFSB. Dokumentują także rozwój i komercjalizację bakłażanu bt w Bangladeszu, gdzie był pierwszą uprawą genetycznie modyfikowanej żywności przyjętą w Azji Południowej oraz to, jak jego użycie zdławiono w Indiach i spowolniono na Filipinach przez działalność agitatorów anty-GMO.


Ten projekt jest wyjątkowy, ponieważ reprezentuje współpracę sektorów publicznego i prywatnego, by zająć się poważnym problemem bezpieczeństwa żywnościowego i produkcji rolnej w Azji, gdzie bakłażan należy do najważniejszych, niedrogich i popularnych warzyw. Jednak EFSB jest nieustępliwym i destrukcyjnym szkodnikiem w całym regionie, powodując zmniejszone plony i wysokie użycie pestycydów.  


Po tym, jak ćma EFSB składa jaja na roślinie, wyklute larwy wgryzają się w łodygę, powodując więdnięcie roślin, lub w owoce, co czyni, że nie można ich sprzedać. Straty sięgające 70-80 procent plonu są powszechne w Bangladeszu, Indiach i na Filipinach, także przy częstych opryskach.


Nie udało się wyhodować rośliny odpornej na EFSB tradycyjnymi metodami. Jednak indyjska firma nasiennicza, Mahyco, użyła powszechnej techniki genetycznej modyfikacji do wstawienia genu cry1Ac do linii bakłażanów, które następnie skrzyżowano z lokalnymi odmianami z Indii, Bangladeszu i Filipin. Linie bakłażanów, które stworzono w ten sposób, są praktycznie zabezpieczone przed atakami EFSB — bez użycia jakichkolwiek dodatkowych oprysków.


Genów Cry1A używa się globalnie od ponad 25 lat, by chronić miliony hektarów kukurydzy i bawełny przed atakami owadów. Równie ważne jest to, że liczne opublikowane badania pokazały, że białka produkowane przez Cry1A są bezpieczne dla ludzi i środowiska.  


Z finansowaniem dostarczonym przez USAID, Mahyco, Cornell University i partnerzy z sektora publicznego w Indiach, Bangladeszu i na Filipinach stworzyli w 2003 roku partnerstwo w ramach Agricultural Biotechnology Support Program II (ABSPII), by użyć biotechnologii jako pomocy do rozwiązania krytycznego problemu żywności, w tym szkód dokonywanych na plantacjach bakłażanów przez owady.


Chociaż ABSPII zakończył się w 2014 roku, badania nad bakłażanem bt trwały z finansowaniem USAID w ramach Feed the Future South Asia Eggplant Improvement Partnership.  Projekt zakończył się w marcu bieżącego roku po osiągnięciu znaczących postępów dla bakłażanu bt.


Po przyjęciu rośliny do upraw w Bangladeszu starania skupiły się na budowaniu potencjału, produkcji nasion, zarządzaniu i popularyzacji. Praca na Filipinach skupia się na ułatwieniu komercjalizacji przez tworzenie przepisów, które spełniają standardy międzynarodowe, jak też na działaniach popularyzacyjnych i informacyjnych wśród rolników. Działania w Indiach zatrzymały się po tym, jak rząd pod naciskiem sił anty-GMO i związanej z nimi kampanii dezinformacji narzucił moratorium na komercyjne uprawy bakłażanu bt. Choć indyjski organ biobezpieczeństwa rekomendował komercjalizację bakłażanu bt, moratorium pozostaje nadal w mocy.  


Sukces bakłażanu bt w Bangladeszu najlepiej, być może pokazuje, jego szybkie akceptowanie przez farmerów. W pierwszym sezonie 2013-2014 uprawiało go zaledwie 20 farmerów, a do sezonu 2017-2018 liczba ta poszybowała do 27 612 farmerów. Niedawno opublikowane dane pokazują, że w sezonie 2020-2021 ponad 65 tysięcy farmerów uprawiało bakłażan bt. Ocenia się, że 15 do 20 procent farmerów sadzi ziarna zaoszczędzone z poprzedniego roku lub otrzymane od innych farmerów.


Równie godne uwagi są udokumentowane korzyści. Farmerzy, którzy uprawiali bakłażany bt, mieli sześciokrotny wzrost zysków netto, według badania prowadzonego podczas sezonu 2016–17. Udokumentowano zysk netto w wysokości 2151 dolarów z hektara bakłażanów bt w porównaniu do 357 dolarów z hektara dla bakłażanów nie-bt. Badanie prowadzone w kolejnym roku pokazało dalszy 51 procent wzrostu plonów, 128 procent wzrostu dochodów netto, 37,5-procentową redukcję kosztów pestycydów i 11,5-procentowe obniżenie wypadków zatrucia pestycydami.  


Najnowsze badanie, prowadzone w sezonie 2019–20, pokazało, że linie bt dały farmerom uprawiającym bakłażany 19,6 procent wyższe plony i 21,7 procent wyższe dochody. Ponadto 80,6 procent spośród 195 badanych farmerów uprawiających bakłażany bt było zadowolonych z jakości ich produktu w porównaniu do zaledwie 28 procentami spośród 196 farmerów uprawiających bakłażany nie-bt, których owoce były zainfekowane przez larwy ćmy. Badanie ujawniło także, że podczas gdy niemal 40 procent farmerów bakłażanów nie-bt nigdy o bakłażanach bt nie słyszało, po tym, gdy dowiedzieli się o nich, 71,4 procent badanych powiedziało, że zamierzają przestawić się na bakłażany bt w następnym roku.


Premierka Bangladeszu, Sheikh Hasina i ministerka rolnictwa, Begum Matia Chowdhury, dostarczały silnego poparcia idei komercjalizacji bakłażanu bt przez nacisk na akceptację regulacji. Poparcie z tak wysokiego szczebla politycznego (czego nie ma w Indiach i na Filipinach), było niezbędne dla komercjalizacji bakłażanu bt w Bangladeszu.  


Polityczny klimat wydaje się zmieniać również na Filipinach, na co wskazuje niedawna decyzja pozwolenia zarówno na uprawę Złotego Ryżu, jak i na używanie bakłażanów bt jako żywności i karmy. Farmerzy niecierpliwie czekają tam na pełne przyjęcie bakłażanów bt.


Farmerzy w Indiach są jednak coraz bardziej sfrustrowani, bo nadal odmawia im się dostępu do roślin, które ich organ regulacyjny dawno uznał za bezpieczne – i które ich sąsiedzi w Bangladeszu z powodzeniem uprawiają już od siedmiu lat. Choć indyjscy naukowcy nadal prowadzą badania nad roślinami GM, które byłyby cenne dla konsumentów i farmerów, takich jak gorczyca dająca wyższe plony i orzeszki ziemne z niską zawartością aflatoksyny, wrogie środowisko polityczne nie dopuszcza do pełnej akceptacji tych upraw.


GMO eggplant is documented win for resource-poor farmers

Alliance For Science, 16 września 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJoan Conrow

 

Amerykańska dziennikarka, redaktor naczelna magazynu Alliance For Science, specjalizuje się w problematyce ochrony  środowiska, biotechnologii i rolnictwa.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1446 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

„Kryzys klimatyczny” to mistyfikacja   Williams   2023-09-25
Jak (i dlaczego) ośmiornica edytuje swój RNA   Lewis   2023-09-23
„Najbardziej znany zabójca ludzi”: jakie są prawdziwe początki XIV-wiecznej Czarnej Śmierci?   Lewis   2023-09-15
Do jakiego stopnia pary mają wspólne cechy?   Novella   2023-09-14
Kenia daje zielone światło 58 projektom GMO – naukowcy na całym świecie kontynuują badania w dziedzinie biotechnologii, mimo procesów sądowych i dezinformacji   Ombogo   2023-09-08
Lancet atakuje anty-przebudzenie, a czytelnik odpowiada   Coyne   2023-08-24
Więcej wyrafinowanej teologii: uczony religijny zastanawia się, czy neandertalczycy mieli nieśmiertelne dusze   Coyne   2023-08-16
Aktywiści anty-GMO w Afryce szerzą mity i strach, ale nie przedstawiają żadnych naukowych dowodów   Abutu   2023-08-14
Mało znana strona ryjkowców   Tonhasca Júnior   2023-08-11
Dlaczego nie można być osobą transrasową?   Coyne   2023-08-10
Walka z malarią za pomocą inżynierii genetycznej   Novella   2023-08-08
Jak restrykcje Unii Europejskiej podsycały głosy przeciwko GMO, jak również głód na globalnym Południu, a zwłaszcza w Afryce   Oria   2023-08-02
Nieznośni mali pomocnicy   Tonhasca Junior   2023-07-29
Macedońskie skarby   Tonhasca Júnior   2023-07-26
GMO i motyle   Novella   2023-07-25
Narzucanie ideologii naturze: Kew Garden celebruje „rośliny queer”   Coyne   2023-07-24
Smak miesiąca   Tonhasca Júnior   2023-07-20
Kłopoty na wylocie   Szczęsny   2023-07-18
Ideologiczne podważanie biologii   i Luana S. Maroja   2023-07-17
Role mężczyzn i kobiet w polowaniu, raz jeszcze   Coyne   2023-07-15
David Hillis o specjacji   Coyne   2023-07-13
Niechętni dawcy i pracowici biorcy   Tonhasca Júnior   2023-07-08
Grube problemy z jelitem   Szczęsny   2023-07-07
Badaczka z Leakey Foundation twierdzi, że kości orangutanów mówią nam, że biologiczna płeć jest spektrum, a nie binarna   Coyne   2023-06-30
Przez dziurkę od klucza   Szczęsny   2023-06-24
Nowa (nie podparta żadnymi dowodami) hipoteza, która eliminuje role płciowe w społecznościach łowców-zbieraczy   Coyne   2023-06-22
Błędne wyobrażenia o ewolucji   Coyne   2023-06-16
Influencerzy z podziemia   Tonhasca Júnior   2023-06-13
Jak wyewoluowało ubarwienie ostrzegawcze?   Coyne   2023-06-12
„San Francisco Chronicle” bardzo myli się w sprawie biologicznej płci   Coyne   2023-06-09
Kolczasty problem   Tonhasca Júnior   2023-06-06
Wpaść w amok. Empiryczna analiza szaleńczych zabójstw pokazuje, że wyłaniają się dwa różne wzorce.   King   2023-06-03
Błędna krytyka genetycznych testów na pochodzenie   Coyne   2023-06-02
Zdatny do lotu   Tonhasca Júnior   2023-06-01
‘Raniąca’ idea merytorycznych podstaw nauki    i Jerry Coyne   2023-05-29
Główny problem w filogenezie zwierząt wydaje się być rozwiązany   Coyne   2023-05-26
Americana   Tonhasca Júnior   2023-05-24
Czy uprawa jabłek odzwierciedla bigoterię?   Coyne   2023-05-18
Kenia: Musimy zająć się brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, ale najpierw musimy położyć kres dezinformacji na temat upraw modyfikowanych genetycznie   Oria   2023-05-16
Czytanie myśli z fMRI i AI   Novella   2023-05-05
Jest lepiej niż myślisz   Lomborg   2023-05-03
Dwudziestu dziewięciunaukowców publikuje artykuł w obronie merytorycznych podstaw w nauce     2023-05-01
Niewygodna historia   Ferguson   2023-04-28
Biologia rezygnacji z działania: kiedy kontynuować, a kiedy spasować   Coyne   2023-04-26
Porywacze ciał   Tonhasca Júnior   2023-04-25
Porażka jest kluczowym składnikiem innowacji   Ridley   2023-04-22
Używanie roślin jako biofrabryk   Novella   2023-04-14
Dawno zmarli przemawiają do nas   Tonhasca Júnior   2023-04-12
Wątpliwi pomocnicy    Tonhasca Júnior   2023-04-08
Uganda: aktywiści przeciwni biotechnologii szerzą dezinformację   Wetaya   2023-04-05
Anglia pozwala na uprawy poddane edycji genów   Novella   2023-04-03
Recenzja z książki  Can “The Whole World” Be Wrong?   Rose   2023-04-01
Psychologia ewolucyjna dla początkujących   Coyne   2023-03-27
“Konwergentna” ewolucja mrówek grzybiarek Starego i Nowego świata   Coyne   2023-03-23
Gigantyczna armia małych zabójców   Tonhasca Júnior   2023-03-22
Colin Wright broni binarności płci u zwierząt   Coyne   2023-03-15
AI: gorąca randka z “Sydneyem ”   Gotefridi   2023-03-15
Zmienić język w ekologii i biologii ewolucyjnej! Przykład anemii sierpowatej   Coyne   2023-03-13
Wzrost liczby nieobecnych ojców i towarzyszące temu społeczne problemy   Geary   2023-03-11
No pasarán    Tonhasca Júnior   2023-03-04
Dezinformacja o GMO: Kenijczykom będzie trudno podejmować racjonalne decyzje i to może kosztować życie   Mykonyo   2023-02-24
Twardy kwiat do zgryzienia    Tonhasca Júnior   2023-02-22
ChatGPT niemal zdaje lekarski egzamin końcowy   Novella   2023-02-21
“Rogi” trylobitów mogły być używane jako broń w walkach między samcami   Coyne   2023-02-15
Postmodernizm obnażony   Dawkins   2023-02-14
Powody naszych wierzeń. Jak i dlaczego irracjonalność trzyma nas w swoich szponach i jak możemy z tym walczyć?   Pinker   2023-02-13
Kiedy zapada noc i ziemia jest ciemna   Tonhasca Júnior   2023-02-10
W nowej książce jest słuszna krytyka idei, że są lepsze i gorsze gatunki, ale jest także błędne twierdzenie, że gatunki nie są realne   Coyne   2023-02-06
Kolczatki wydmuchują bąbelki śluzu z nosa, żeby się ochłodzić   Coyne   2023-02-02
Mali i zręczni influencerzy   Tonhasca Júnior   2023-01-31
Dowody na ewolucję: Bezwłose zwierzęta mają martwe geny na sierść   Coyne   2023-01-23
Krew, znój, łzy i pot   Tonhasca Júnior   2023-01-19
Bąkojady czyszczą nosorożce   Coyne   2023-01-18
Mózg używa geometrii hiperbolicznej   Novella   2023-01-16
O wspaniały nowy świecie   Tonhasca Júnior   2023-01-12
Ciepło zabija. Zimno zabija wielu więcej   Jacoby   2023-01-09
Po co badać przestrzeń kosmiczną?   Jacoby   2023-01-04
Rdzenni Amerykanie żądają doczesnych resztek pumy z Griffith Park   Coyne   2023-01-03
Świetny artykuł o epigenetyce   Coyne   2022-12-30
Śmiało podążaj tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden owad   Tonhasca Júnior   2022-12-28
Rzecz o splątaniu nauki i wiary   Koraszewski   2022-12-26
Pradawny ekosystem zrekonstruowany przy użyciu skamieniałego DNA   Coyne   2022-12-19
Rozważania heretyckiego mediewisty o historii, wartościach i zdumiewającej głupocie   Landes   2022-12-16
Ewolucyjne ślepe zaułki i lepkie urządzenia: botanik Darwin   Tonhasca Júnior   2022-12-14
Ewolucja nie idzie prostą drogą   Novella   2022-12-08
Geny i języki   Novella   2022-11-26
Uporczywa obecność religijnego mitu   Winegard   2022-11-24
Znaleziono skrytkę posągów z brązu   Novella   2022-11-23
W oparach zrównoważonej ignorancji   Koraszewski   2022-11-21
10 twierdzeń działaczy walczących w Afryce z GMO o tym, dlaczego postępy w biotechnologii upraw powinny zostać odrzucone – i dlaczego są one błędne   Maina   2022-11-17
List otwarty do wszystkich oszołomów   Novella   2022-11-03
Po prostu nie mogę się doczekać, aby znów wyruszyć w trasę   Tonhasca Júnior   2022-10-27
Czy mizoandria może być zakaźna?   Tonhasca Júnior   2022-10-24
Niezwykła fizjologia hibernujących niedźwiedzi   Coyne   2022-10-22
Cuchnąca pułapka i przytulna kryjówka   Tonhasca Júnior   2022-10-21
Obraz Izraela na amerykańskich uniwersytetach   Mansour   2022-10-19
Kenia aprobuje GMO po 10 latach zakazu   Maina   2022-10-18
Pangenom jedwabnika morwowego   Novella   2022-10-14
Czy Samolubny gen zaszkodził publicznemu rozumieniu biologii?   Coyne   2022-10-13
Nieokrzesani goście   Tonhasca Júnior   2022-10-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk