Prawda

Poniedziałek, 25 października 2021 - 15:10

« Poprzedni Następny »


Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów


Joan Conrow 2021-09-23

Na zdjęciu: Farmer z Bangladeszu, Chalilur Rahman, pokazuje swoje zbiory bakłażanów Bt. Zdjęcie: Arif Hossain
Na zdjęciu: Farmer z Bangladeszu, Chalilur Rahman, pokazuje swoje zbiory bakłażanów Bt. Zdjęcie: Arif Hossain

Odporny na owady bakłażan jest prawdopodobnie tym projektem rolniczej biotechnologii, który czyni jak dotąd największą różnicę dla drobnych, ubogich farmerów.


Badania pokazują, że farmerzy w Bangladeszu, którzy zaczęli komercyjnie uprawiać bakłażany bt w 2014 roku, uzyskali znaczny wzrost dochodów, chłonne rynki i znaczącą redukcję zużycia pestycydów. Obecnie wchodzi na rynki na Filipinach, gdzie niedawno zaaprobowano go jako żywność dla ludzi i pokarm dla zwierząt.


Bakłażan został genetycznie zmodyfikowany, by zawierał białko z Bt (Bacillus thuringiensis), naturalnie występującej w glebie bakterii, używanej powszechnie w organicznym rolnictwie. Redukuje to potrzebę używania pestycydów przez dostarczanie wewnętrznej ochrony przeciwko niszczącej bakłażany ćmie, Leucinodes orbonalis (EFSB). Próby polowe prowadzone w Bangladeszu, na Filipinach i w Indiach pokazały, że bakłażan bt jest praktycznie rzecz biorąc całkowicie odporny na EFSB, bezpieczny dla ludzi i środowiska i chętnie akceptowany przez farmerów.


Choć opublikowano szereg badań o bakłażanach bt, od zmniejszonego użycia pestycydów do akceptacji przez rynek i farmerów, wszechstronną dokumentację historii i sukcesu tego projektu można znaleźć tylko w Bringing Bt Eggplant to Resource Poor Farmers in Bangladesh and the Philippines. Trzynastu autorów pod kierownictwem entomologa z Cornell, A. M. Sheltona, daje wyjątkową i szczegółową ocenę projektu od samego początku do chwili obecnej.


W swojej pracy, opublikowanej niedawno w książce Genetically Modified Crops in Asia Pacificomawiają zniszczenia dla środowiska i dla zdrowia ludzkiego przez częste stosowanie oprysków owadobójczych – czasami nawet dwa razy dziennie – w daremnej próbie kontrolowania EFSB. Dokumentują także rozwój i komercjalizację bakłażanu bt w Bangladeszu, gdzie był pierwszą uprawą genetycznie modyfikowanej żywności przyjętą w Azji Południowej oraz to, jak jego użycie zdławiono w Indiach i spowolniono na Filipinach przez działalność agitatorów anty-GMO.


Ten projekt jest wyjątkowy, ponieważ reprezentuje współpracę sektorów publicznego i prywatnego, by zająć się poważnym problemem bezpieczeństwa żywnościowego i produkcji rolnej w Azji, gdzie bakłażan należy do najważniejszych, niedrogich i popularnych warzyw. Jednak EFSB jest nieustępliwym i destrukcyjnym szkodnikiem w całym regionie, powodując zmniejszone plony i wysokie użycie pestycydów.  


Po tym, jak ćma EFSB składa jaja na roślinie, wyklute larwy wgryzają się w łodygę, powodując więdnięcie roślin, lub w owoce, co czyni, że nie można ich sprzedać. Straty sięgające 70-80 procent plonu są powszechne w Bangladeszu, Indiach i na Filipinach, także przy częstych opryskach.


Nie udało się wyhodować rośliny odpornej na EFSB tradycyjnymi metodami. Jednak indyjska firma nasiennicza, Mahyco, użyła powszechnej techniki genetycznej modyfikacji do wstawienia genu cry1Ac do linii bakłażanów, które następnie skrzyżowano z lokalnymi odmianami z Indii, Bangladeszu i Filipin. Linie bakłażanów, które stworzono w ten sposób, są praktycznie zabezpieczone przed atakami EFSB — bez użycia jakichkolwiek dodatkowych oprysków.


Genów Cry1A używa się globalnie od ponad 25 lat, by chronić miliony hektarów kukurydzy i bawełny przed atakami owadów. Równie ważne jest to, że liczne opublikowane badania pokazały, że białka produkowane przez Cry1A są bezpieczne dla ludzi i środowiska.  


Z finansowaniem dostarczonym przez USAID, Mahyco, Cornell University i partnerzy z sektora publicznego w Indiach, Bangladeszu i na Filipinach stworzyli w 2003 roku partnerstwo w ramach Agricultural Biotechnology Support Program II (ABSPII), by użyć biotechnologii jako pomocy do rozwiązania krytycznego problemu żywności, w tym szkód dokonywanych na plantacjach bakłażanów przez owady.


Chociaż ABSPII zakończył się w 2014 roku, badania nad bakłażanem bt trwały z finansowaniem USAID w ramach Feed the Future South Asia Eggplant Improvement Partnership.  Projekt zakończył się w marcu bieżącego roku po osiągnięciu znaczących postępów dla bakłażanu bt.


Po przyjęciu rośliny do upraw w Bangladeszu starania skupiły się na budowaniu potencjału, produkcji nasion, zarządzaniu i popularyzacji. Praca na Filipinach skupia się na ułatwieniu komercjalizacji przez tworzenie przepisów, które spełniają standardy międzynarodowe, jak też na działaniach popularyzacyjnych i informacyjnych wśród rolników. Działania w Indiach zatrzymały się po tym, jak rząd pod naciskiem sił anty-GMO i związanej z nimi kampanii dezinformacji narzucił moratorium na komercyjne uprawy bakłażanu bt. Choć indyjski organ biobezpieczeństwa rekomendował komercjalizację bakłażanu bt, moratorium pozostaje nadal w mocy.  


Sukces bakłażanu bt w Bangladeszu najlepiej, być może pokazuje, jego szybkie akceptowanie przez farmerów. W pierwszym sezonie 2013-2014 uprawiało go zaledwie 20 farmerów, a do sezonu 2017-2018 liczba ta poszybowała do 27 612 farmerów. Niedawno opublikowane dane pokazują, że w sezonie 2020-2021 ponad 65 tysięcy farmerów uprawiało bakłażan bt. Ocenia się, że 15 do 20 procent farmerów sadzi ziarna zaoszczędzone z poprzedniego roku lub otrzymane od innych farmerów.


Równie godne uwagi są udokumentowane korzyści. Farmerzy, którzy uprawiali bakłażany bt, mieli sześciokrotny wzrost zysków netto, według badania prowadzonego podczas sezonu 2016–17. Udokumentowano zysk netto w wysokości 2151 dolarów z hektara bakłażanów bt w porównaniu do 357 dolarów z hektara dla bakłażanów nie-bt. Badanie prowadzone w kolejnym roku pokazało dalszy 51 procent wzrostu plonów, 128 procent wzrostu dochodów netto, 37,5-procentową redukcję kosztów pestycydów i 11,5-procentowe obniżenie wypadków zatrucia pestycydami.  


Najnowsze badanie, prowadzone w sezonie 2019–20, pokazało, że linie bt dały farmerom uprawiającym bakłażany 19,6 procent wyższe plony i 21,7 procent wyższe dochody. Ponadto 80,6 procent spośród 195 badanych farmerów uprawiających bakłażany bt było zadowolonych z jakości ich produktu w porównaniu do zaledwie 28 procentami spośród 196 farmerów uprawiających bakłażany nie-bt, których owoce były zainfekowane przez larwy ćmy. Badanie ujawniło także, że podczas gdy niemal 40 procent farmerów bakłażanów nie-bt nigdy o bakłażanach bt nie słyszało, po tym, gdy dowiedzieli się o nich, 71,4 procent badanych powiedziało, że zamierzają przestawić się na bakłażany bt w następnym roku.


Premierka Bangladeszu, Sheikh Hasina i ministerka rolnictwa, Begum Matia Chowdhury, dostarczały silnego poparcia idei komercjalizacji bakłażanu bt przez nacisk na akceptację regulacji. Poparcie z tak wysokiego szczebla politycznego (czego nie ma w Indiach i na Filipinach), było niezbędne dla komercjalizacji bakłażanu bt w Bangladeszu.  


Polityczny klimat wydaje się zmieniać również na Filipinach, na co wskazuje niedawna decyzja pozwolenia zarówno na uprawę Złotego Ryżu, jak i na używanie bakłażanów bt jako żywności i karmy. Farmerzy niecierpliwie czekają tam na pełne przyjęcie bakłażanów bt.


Farmerzy w Indiach są jednak coraz bardziej sfrustrowani, bo nadal odmawia im się dostępu do roślin, które ich organ regulacyjny dawno uznał za bezpieczne – i które ich sąsiedzi w Bangladeszu z powodzeniem uprawiają już od siedmiu lat. Choć indyjscy naukowcy nadal prowadzą badania nad roślinami GM, które byłyby cenne dla konsumentów i farmerów, takich jak gorczyca dająca wyższe plony i orzeszki ziemne z niską zawartością aflatoksyny, wrogie środowisko polityczne nie dopuszcza do pełnej akceptacji tych upraw.


GMO eggplant is documented win for resource-poor farmers

Alliance For Science, 16 września 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJoan Conrow

 

Amerykańska dziennikarka, redaktor naczelna magazynu Alliance For Science, specjalizuje się w problematyce ochrony  środowiska, biotechnologii i rolnictwa.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1235 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk