Prawda

Piątek, 28 kwietnia 2017 - 16:10

« Poprzedni Następny »


Youtube

Najnowsze filmy
Najczęściej oglądane
youtube - ikona

Bakłażan Bt – fałszywa narracja przeciwko GMO


Steven Novella 2016-12-05


Jest zdumiewające, jak sztywna ideologia potrafi tak radykalnie zmienić postrzeganie rzeczywistości i usprawiedliwiać złe zachowanie. Popatrzmy na następujący, skrótowy opis wydarzeń.


Jedna strona debaty o GMO sprzeciwia się używaniu nasion, które stworzono w interesie publicznym i rozdaje się je farmerom bez żadnego motywu zysku. Te rośliny radykalnie zmniejszają użycie pestycydów i redukują straty spowodowane przez szkodniki.


Aktywiści tej strony nie mają żadnych faktów na poparcie swojego stanowiska, więc rozmyślnie szerzą kłamstwa i dezinformację, szerzą propagandę jak gdyby była dziennikarstwem i atakują ad hominem tych, którzy są po drugiej stronie. Niemniej nadal uważają się za bohaterów słusznej sprawy.


Narracja walki z GMO


Narracja walki z GMO ma kilka stałych elementów. Według tej narracji GMO są trujące, złe dla farmerów i wyłącznie promowane przez firmy, które chcą zbić majątek na kontrolowaniu źródeł żywności i wykorzystywaniu farmerów i społeczeństwa. Problem z tą karykaturą jest taki, że nie zgadza się z rzeczywistością.


Modyfikacja genetyczna jest technologią i jest używana na rozmaite sposoby i służy do bardzo wielu celów. W samej technologii nie tkwi żaden problem ani ryzyko, więc ci, którzy się jej przeciwstawiają, twierdzą fałszywie, że jednak są i podkładają inne zarzuty, o których twierdzą, ze są nieodłączne od tej technologii. Te inne zarzuty są jednak oparte na błędnej prezentacji.


Twierdzą na przykład, że GMO są złe, ponieważ farmerzy nie mogą oszczędzać i wysiewać ponownie własnych nasion. Jednak, przynajmniej w krajach uprzemysłowionych, farmerzy nie oszczędzali i nie wysiewali własnych nasion dla większości uprawianych roślin już przez stulecie. Na początku XX wieku popularność zyskały rośliny hybrydowe ze względu na znacznie lepsze cechy, a nie można oszczędzić nasion i ponownie wysiać hybryd, ponieważ te lepsze cechy nie wystąpią.


Argumentują, że życia nie można opatentować. Jednak wiele roślin i upraw, które nie są GMO, jest opatentowanych w celu opłacenia badań i rozwoju niezbędnego do stworzenia nowych odmian. Ochrona patentem ma ograniczony czas do 20 lat, a potem odmiana staje się własnością publiczną. To jest dość standardowa praktyka w wielu przemysłach i nie jest ograniczona do GMO.


Aktywiści zwalczający GMO rozpaczliwie próbują powiązać GMO z nadmiernym używaniem pestycydów (środków chwasto- i owadobójczych). Oczywiście odporność na Roundup jest tylko jednym z zastosowań technologii GM i w żaden sposób nie jest nieodłączne od samej technologii. Ponadto, GM Bt znacząco zmniejsza użycie środków owadobójczych i jest dobra dla środowiska. GMO odporne na środki chwastobójcze spowodowały wzrost użycia konkretnych herbicydów, takich jak glifosat, ale zredukowały użycie innych, bardziej toksycznych herbicydów.


Efekt netto Bt i tolerujących herbicydy GMO jest złożony i zależy od stosowanych w rolnictwie praktyk, ale ogólnie zredukowały użycie i toksyczność pestycydów – odwrotność tego, co twierdzą aktywiści zwalczający GMO.  


Taka jest jednak narracja walki z GMO – że wszystkie GMO są zagrożeniem dla zdrowia, podnoszą użycie pestycydów, a korporacje używają je do wykorzystywania farmerów. Wszystkie te twierdzenia są nieprawdą.


Bakłażan Bt


Istnieją pewne GMO, które w sposób bardzo oczywisty zaprzeczają narracji walki z GMO. Wpędzają one aktywistów działań anty-GMO w panikę, bo demaskują ich kłamstwa i mogą zmienić poglądy ludzi na GMO. Jedną z takich roślin jest złoty ryż, o którym pisałem wcześniej.


Historia bakłażanów Bt w Bangladeszu jest, być może, jeszcze bardziej dramatycznym przykładem. Odmiana bakłażanów Bt została stworzona przez kilka uniwersytetów. W 2014 r. Instytut Badań Rolnych Bangladeszu (BARI) wypuścił cztery odmiany bakłażanów Bt po zakończeniu wieloletnich prób polowych, które pokazały, że są one bezpieczne.


Rozdano nasiona farmerom, którzy według wielu informacji, byli zachwyceni wynikami. Bakłażan jest podstawowym produktem tego regionu. Na ogół rolnik mógł spodziewać się, że straci 40% plonów z powodu szkodników. Podczas sezonu rośnięcia musieli spryskiwać rośliny środkami owadobójczymi 140-180 razy po kilka razy w tygodniu.


Farmerzy uprawiający odmiany Bt donosili
o radykalnej redukcji użycia pestycydów o ponad 80% i niemal żadnych strat plonów. Rośliny są zdrowe i wydajne.  


To jest katastrofa dla narracji GMO. Nigdzie w pobliżu nie widać Monsanto ani żadnej innej dużej korporacji. Nie ma patentów, rośliny redukują zużycie pestycydów i farmerzy są szczęśliwi.


To przypomina mi o generale w Full Metal Jacket, który mówi: “Musimy zachować spokój aż to szaleństwo pokoju przeminie”. Aktywiści zwalczający GMO niepokoją się, że GMO może rzeczywiście pomóc biednym farmerom i być dobre dla zdrowia i środowiska. Koszmar.


Zareagowali kampanią kłamstw i dezinformacji. Po doniesieniach o zadowolonych farmerach, kilku anty-GMO aktywistów skontaktowało się z farmerami, udając dziennikarzy i po długich staraniach udało im się uzyskać całkowicie inną opowieść. Wydaje się, że częściowo można to przypisać ignorancji, a częściowo świadomemu oszustwu.


Po pierwsze, szerzyli propagandę, próbując przekonać farmerów, że bakłażany Bt spowodują paraliż albo wady okołoporodowe. Oczywiście, poza tym, że jest to nieprawda, dyskredytuje to efekt, jaki chcieli osiągnąć.  


Ponadto jest to kolejny przykład tego, że rzeczywistość jest złożona i stwarza wiele okazji do dezorientacji. Jak informował Mark Lynas i inni, pola z bakłażanami BT zawierały także obszary tradycyjnych bakłażanów jako kontrolę i te rośliny były dotknięte przez chrząszcza Leucinodes orbonalis, na którego odmiany Bt są odporne. Jest więc prawdopodobne, że „reporterzy” anty-GMO widzieli rośliny kontrolne i błędnie uznali, że są to rośliny Bt, które zawiodły.


Ponadto rośliny bakłażana produkują przez pewien czas, po czym umierają pod koniec swojego cyklu życiowego. To jest normalne. Reporterzy widocznie zobaczyli umierające rośliny i uznali je za nieudany plon, nawet jeśli farmer wyjaśniał, że już wyprodukowały zbiory i po prostu więdły.  


Wreszcie, odmiany Bt nie są odporne na złe praktyki rolne. Zbyt wielkie nawodnienie może spowodować bakteryjne więdnięcie i niektóre pola były tym dotknięte, nie ma to jednak nic wspólnego z skutecznością cechy Bt.


Tak więc, pozujący jako reporterzy działacze zwalczający GMO, zrobili co mogli, by farmerzy nabrali podejrzliwości wobec GMO, a kiedy im się to nie udało, zobaczyli po prostu to, co chcieli zobaczyć, całkowicie błędnie interpretując i przekłamując rzeczywistość.  


Na szczęście, jak pokazuję powyższy link, sfilmowane wywiady z rzeczywistymi rolnikami dokumentują rzeczywistość. Odmiany bakłażanów BT dają świetne plony i farmerzy są zachwyceni.


Jak można zobaczyć tutaj
, ta rzeczywistość ani trochę nie odstraszyła towarzystwa walczącego z GMO od ich ulubionej narracji. Po prostu atakują posłańca i wracają do tyrad o chciwości korporacji i manipulowaniu życiem.


Wnioski


Bakłażany Bt wydają się być niesłychanym sukcesem, podnosząc plony i redukując użycie pestycydów. Jest to dobre zarówno dla zdrowia, jak i zysków ubogich rolników w rozwijającym się świecie.


Dla ideologów walki z GMO (a także dla korporacyjnych interesów lobby organicznego) jest to niewygodna rzeczywistość. Kiedy technologia GMO zaczyna pokazywać swój prawdziwy potencjał, propaganda przeciwko GMO sypie się. Po dłuższym kontakcie ludzie rozumieją także, że GMO nie są w żaden sposób toksyczne.


W końcu ci, którzy opierają całą swoją filozofię na obronie środowiska, zdrowia i biednych, robią co mogą, by szkodzić środowisku i biednym w rozwijającym się świecie. W sprawie złotego ryżu stanęli przeciwko zdrowiu dzieci w rozwijającym się świecie. Kiedy ich zarzuty okazały się puste, po prostu fabrykują kłamstwa, że plony się nie udają, co jest oczywistą nieprawdą.


Oglądam takie wydarzenia jak kierowca obserwuje wypadek z boku szosy, z makabrycznym zafascynowaniem. Jak odcięci od logiki i rzeczywistości mogą być ci ludzie? Jak długo jeszcze niemający rozeznania środowiskowcy będą szkodzić środowisku i biednym? Czy rzeczywistość przełamie ich fanatyczne przywiązanie do fałszywej narracji?

 

Bt Brinjal – Destroying the Anti-GMO Narrative

Neurologica, 1 września 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella


Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe.  Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine.

Prowadzi blog Neurologica


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 579 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Rzekł antyszczepionkowiec: Szczepionki powodują autyzm u psów!     2017-04-28
Nowe badanie pamięci długotrwałej   Novella   2017-04-26
Kapryśne mody żywnościowe ukrywają prawdziwy problem żywieniowy   Ridley   2017-04-24
Jakie ładne pakieciki, czyli kto mieszka w żołądku   Łopatniuk   2017-04-22
Epigenetyka stała się niebezpiecznie modna   JC Barnes   2017-04-20
Definiowanie gatunku: nowe, ale problematyczne, pojęcie gatunku   Coyne   2017-04-17
Jak “ludzkie pszczoły”, biotechnolodzy i Gates Foundation ratują afrykański maniok   Ongu   2017-04-15
Opowieść o dwóch krzywych dzwonowych   Ben Winegard   2017-04-12
Skąd bóbr? To są szczuroskoczki, a nie wiewiórki!   Coyne   2017-04-11
Dwie matki jednego albatrosa   Zimmer   2017-04-07
Kiedy ideologia przebija biologię   Coyne   2017-04-04
Możliwe życie znalezione w osadach liczących między 3,8 a 4,3 miliardów lat   Coyne   2017-03-28
Nanocząstki: nowy, jedyny, prawdziwy powód wszystkich chorób?     2017-03-24
Od egzekucji do średniowiecznych tortur: "irański Mandela", Ajatollah Boroujerdi   Rafizadeh   2017-03-23
Dlaczego pandy wielkie mają takie ubarwienie? Odpowiedź: to skomplikowane   Coyne   2017-03-22
Stagnacja socjologii i jej przyczyny   Boutwell   2017-03-21
Przez szyjkę do serca   Łopatniuk   2017-03-18
Możliwości, jakie otwiera edytowanie genów   Ridley   2017-03-17
Michio Kaku całkowicie myli ewolucję człowieka w programie The Big Think   Coyne   2017-03-15
Kolejne przypomnienie, nie ma epidemii autyzmu     2017-03-13
Zbrodnia to niesłychana, ryba zabija pana   Łopatniuk   2017-03-11
Społeczne obyczaje pasówek na kampusie   Lyon   2017-03-08
Pomysłowa nowa hipoteza o mimikrze owadów   Coyne   2017-03-07
Palestyńczycy: Dlaczego "regionalny proces pokojowy" poniesie porażkę   Toameh   2017-03-05
Skandal za kulisami zakazu neonikotynoidów   Ridley   2017-03-04
Okropne informowanie o nauce w “Guardianie”: mamut włochaty” na progu wskrzeszenia? Watpię, a Matthew prostuje błędy   Coyne   2017-03-03
Który naukowiec uratował najwięcej istnień ludzkich?   Coyne   2017-03-01
Pozostaje długa droga na górę Darwina   Zimmer   2017-02-25
Gekon obdziera się ze skóry, by uniknąć drapieżników   Coyne   2017-02-24
Tylko się nie zakrztuś   Łopatniuk   2017-02-18
Czy płeć jest jak gender konstruktem społecznym? Nie.   Coyne   2017-02-17
Czy będzie genetycznie modyfikowana pszenica?   Novella   2017-02-15
Przodek wtóroustych? Nowy raport.   Coyne   2017-02-14
Mimikra müllerowska u Hymenoptera   Coyne   2017-02-11
Czy wirusy pomogły uczynić z nas ludzi?   Zimmer   2017-02-10
Nowy rząd owadów znaleziony w bursztynie z kredy   Coyne   2017-02-08
Alfred Sturtevant: bohater genetyki   Coyne   2017-02-06
Mój ptaszyńcu, czyli rzecz o kurzym wampirze   Łopatniuk   2017-02-04
Sceptyczne pytania, które każdy powinien zadawać   Novella   2017-02-02
Tajemnica pasków zebry rozwiązana – a przynajmniej tak mówią naukowcy   Coyne   2017-01-31
Nasze cętkowane mózgi   Zimmer   2017-01-30
Historia porostów i człowieka, który ją skorygował   Coyne   2017-01-26
Krzykliwa reklama kukrumy a rzeczywistość   Novella   2017-01-25
Niezwykłe pasikoniki naśladujące liście, u których samce i samice są różnych kolorów   Coyne   2017-01-24
Ile komórek ma twoje ciało?   Zimmer   2017-01-20
Selektywne używanie narzędzi wśród mrówek   Coyne   2017-01-17
Genetyczna księga zmarłych   Dawkins   2017-01-14
Mistyfikacja Sokala: dwadzieścia lat później   Coyne   2017-01-13
Pochwała ignorancji, czyli wiem, że nie wiem   Cullen   2017-01-11
Drugie prawo termodynamiki   Pinker   2017-01-10
Adam i Ewa: dwoje, czy więcej niż dwoje przodków?   Coyne   2017-01-07
Ulepszanie fotosyntezy i wzrost plonów   Novella   2017-01-04
Co robi mózg, kiedy widzisz nie to, co chcesz?   Koraszewski   2017-01-03
Badania z poślizgiem   Łopatniuk   2016-12-31
Wesołych Świąt od Oswalda Avery’ego – ale co byłoby, gdyby zmarł wcześniej?   Cobb   2016-12-30
Ideologiczna opozycja wobec prawdy biologicznej   Coyne   2016-12-28
Znakomici biolodzy brytyjscy   Ridley   2016-12-26
Podwójny przekręt natury   Zimmer   2016-12-22
Opierzony ogon dinozaura w bursztynie!   Coyne   2016-12-19
Bajka o kaczkach karolinkach   Coyne   2016-12-16
Rak kominiarzy i przędzalników, czyli Percival Pott w krainie epidemiologii   Łopatniuk   2016-12-10
Ewolucja w kolorze: od krępaka nabrzozaka do patyczaka   Zimmer   2016-12-09
Bakłażan Bt – fałszywa narracja przeciwko GMO   Novella   2016-12-05
Wielka debata o mistrzach manipulacji   Zimmer   2016-12-02
Lubię moje trupy jak moje precelki. Solone.   Meyers Emery   2016-11-29
Złożoność i artefakty poznawcze   David Krakauer   2016-11-26
Homo floresiensis, hominin “hobbit”, w Internecie   Coyne   2016-11-25
Czy mężczyźni są bardziej kreatywni niż kobiety?   Kim   2016-11-24
A genomy ciągle kurczą się…   Zimmer   2016-11-22
Dlaczego rośnie liczba wilków, maleje lwów, a tygrysy trzymają się na tym samym poziomie?   Ridley   2016-11-18
O co nie należy pytać na przyjęciu: „Czy Żydzi są bardziej kreatywni niż Azjaci?”   Kim   2016-11-17
John van Wyhe obala mity o Darwinie   Coyne   2016-11-09
Ewolucja eksperymentalna i fałszywa pociecha “To nadal bakterie”   Zimmer   2016-11-08
Szelest opadających liści, czyli ze śmiercią nam do twarzy   Łopatniuk   2016-11-05
Globalne zazielenienie kontra globalne ocieplenie   Ridley   2016-11-03
Te ptaki latają niemal przez rok bez lądowania   Yong   2016-11-02
Google świętuje Antoniego van Leeuwenhoeka   Cobb   2016-10-31
Specjacja hybryd może być rzadka   Coyne   2016-10-29
Kaszalot spermacetowy przynosi nowy język do nowych okolic   Yong   2016-10-25
Dobór naturalny w naszym gatunku na przestrzeni ostatnich dwóch tysiącleci   Coyne   2016-10-22
Niezmiernie interesująca kość   Zimmer   2016-10-21
Zagadkowe jajo pingwina grzebieniastego   Yong   2016-10-19
Ewolucyjny poziom ludzkiej przemocy   Coyne   2016-10-14
Jak samce pająków wdów unikają zjedzenia podczas seksu   Yong   2016-10-13
Ślepa salamandra z Teksasu ma nerw wzrokowy, ale nie ma prawdziwych oczu   Coyne   2016-10-11
To trzeba mieć pecha, czyli dwa w jednym (nie tylko) jajowodzie   Łopatniuk   2016-10-08
Kolejny gatunek wron używa narzędzi   Coyne   2016-10-06
Płaszczki żują? Kto to wiedział?   Yong   2016-09-29
Gatunki obce są największą przyczyną wymierania – ale nie wszystkie są złe   Ridley   2016-09-28
Z nowego artykuły wynika, że istnieje nie jeden, a cztery gatunki żyraf, nie jestem jednak pewien   Coyne   2016-09-27
Tłuszczaki w mózgu, czyli zabójca z przypadku   Łopatniuk   2016-09-23
Z okazji urodzin Maxa Delbrücka   Cobb   2016-09-22
Koszmar kreacjonisty: ewolucja w działaniu   Coyne   2016-09-21
Trwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksa   Zimmer   2016-09-17
Najstarsze organizmy: 3,7 miliarda lat?   Coyne   2016-09-13
Ocean Arktyczny był już wcześniej bez lodu   Ridley   2016-09-12
GISTy, czyli jakże fortunne mutacje   Łopatniuk   2016-09-10
Jak lodowce Nowej Zelandii ukształtowały powstawanie ptaka kiwi   Yong   2016-09-08
Lucy mogła umrzeć spadając z drzewa   Coyne   2016-09-07
Co byłoby, gdyby Wilkins i Franklin umieli ze sobą współpracować?   Cobb   2016-09-03

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Drugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubicReligia piekloNienawiscNiedożywienie w UgandzieEwolucja nieuniknionaStarty z powierzchniNiewolnictwo seksualneMiłość teoretycznie przyzwoitychPsy nie idą do NiebaProblem zielonych strachówAntysemiccy ŻydziNowy gatunek homininów na czołówkach gazet.Moc Chrystusa zmusza cię


Technika, konsumeryzm i papież


W obronie pesymizmuTracąc moją religię?Ewolucja pomogła im...Konstytucyjni demokraci