Prawda

Wtorek, 12 listopada 2019 - 00:15

« Poprzedni Następny »


Bakłażan Bt – fałszywa narracja przeciwko GMO


Steven Novella 2016-12-05


Jest zdumiewające, jak sztywna ideologia potrafi tak radykalnie zmienić postrzeganie rzeczywistości i usprawiedliwiać złe zachowanie. Popatrzmy na następujący, skrótowy opis wydarzeń.


Jedna strona debaty o GMO sprzeciwia się używaniu nasion, które stworzono w interesie publicznym i rozdaje się je farmerom bez żadnego motywu zysku. Te rośliny radykalnie zmniejszają użycie pestycydów i redukują straty spowodowane przez szkodniki.


Aktywiści tej strony nie mają żadnych faktów na poparcie swojego stanowiska, więc rozmyślnie szerzą kłamstwa i dezinformację, szerzą propagandę jak gdyby była dziennikarstwem i atakują ad hominem tych, którzy są po drugiej stronie. Niemniej nadal uważają się za bohaterów słusznej sprawy.


Narracja walki z GMO


Narracja walki z GMO ma kilka stałych elementów. Według tej narracji GMO są trujące, złe dla farmerów i wyłącznie promowane przez firmy, które chcą zbić majątek na kontrolowaniu źródeł żywności i wykorzystywaniu farmerów i społeczeństwa. Problem z tą karykaturą jest taki, że nie zgadza się z rzeczywistością.


Modyfikacja genetyczna jest technologią i jest używana na rozmaite sposoby i służy do bardzo wielu celów. W samej technologii nie tkwi żaden problem ani ryzyko, więc ci, którzy się jej przeciwstawiają, twierdzą fałszywie, że jednak są i podkładają inne zarzuty, o których twierdzą, ze są nieodłączne od tej technologii. Te inne zarzuty są jednak oparte na błędnej prezentacji.


Twierdzą na przykład, że GMO są złe, ponieważ farmerzy nie mogą oszczędzać i wysiewać ponownie własnych nasion. Jednak, przynajmniej w krajach uprzemysłowionych, farmerzy nie oszczędzali i nie wysiewali własnych nasion dla większości uprawianych roślin już przez stulecie. Na początku XX wieku popularność zyskały rośliny hybrydowe ze względu na znacznie lepsze cechy, a nie można oszczędzić nasion i ponownie wysiać hybryd, ponieważ te lepsze cechy nie wystąpią.


Argumentują, że życia nie można opatentować. Jednak wiele roślin i upraw, które nie są GMO, jest opatentowanych w celu opłacenia badań i rozwoju niezbędnego do stworzenia nowych odmian. Ochrona patentem ma ograniczony czas do 20 lat, a potem odmiana staje się własnością publiczną. To jest dość standardowa praktyka w wielu przemysłach i nie jest ograniczona do GMO.


Aktywiści zwalczający GMO rozpaczliwie próbują powiązać GMO z nadmiernym używaniem pestycydów (środków chwasto- i owadobójczych). Oczywiście odporność na Roundup jest tylko jednym z zastosowań technologii GM i w żaden sposób nie jest nieodłączne od samej technologii. Ponadto, GM Bt znacząco zmniejsza użycie środków owadobójczych i jest dobra dla środowiska. GMO odporne na środki chwastobójcze spowodowały wzrost użycia konkretnych herbicydów, takich jak glifosat, ale zredukowały użycie innych, bardziej toksycznych herbicydów.


Efekt netto Bt i tolerujących herbicydy GMO jest złożony i zależy od stosowanych w rolnictwie praktyk, ale ogólnie zredukowały użycie i toksyczność pestycydów – odwrotność tego, co twierdzą aktywiści zwalczający GMO.  


Taka jest jednak narracja walki z GMO – że wszystkie GMO są zagrożeniem dla zdrowia, podnoszą użycie pestycydów, a korporacje używają je do wykorzystywania farmerów. Wszystkie te twierdzenia są nieprawdą.


Bakłażan Bt


Istnieją pewne GMO, które w sposób bardzo oczywisty zaprzeczają narracji walki z GMO. Wpędzają one aktywistów działań anty-GMO w panikę, bo demaskują ich kłamstwa i mogą zmienić poglądy ludzi na GMO. Jedną z takich roślin jest złoty ryż, o którym pisałem wcześniej.


Historia bakłażanów Bt w Bangladeszu jest, być może, jeszcze bardziej dramatycznym przykładem. Odmiana bakłażanów Bt została stworzona przez kilka uniwersytetów. W 2014 r. Instytut Badań Rolnych Bangladeszu (BARI) wypuścił cztery odmiany bakłażanów Bt po zakończeniu wieloletnich prób polowych, które pokazały, że są one bezpieczne.


Rozdano nasiona farmerom, którzy według wielu informacji, byli zachwyceni wynikami. Bakłażan jest podstawowym produktem tego regionu. Na ogół rolnik mógł spodziewać się, że straci 40% plonów z powodu szkodników. Podczas sezonu rośnięcia musieli spryskiwać rośliny środkami owadobójczymi 140-180 razy po kilka razy w tygodniu.


Farmerzy uprawiający odmiany Bt donosili
o radykalnej redukcji użycia pestycydów o ponad 80% i niemal żadnych strat plonów. Rośliny są zdrowe i wydajne.  


To jest katastrofa dla narracji GMO. Nigdzie w pobliżu nie widać Monsanto ani żadnej innej dużej korporacji. Nie ma patentów, rośliny redukują zużycie pestycydów i farmerzy są szczęśliwi.


To przypomina mi o generale w Full Metal Jacket, który mówi: “Musimy zachować spokój aż to szaleństwo pokoju przeminie”. Aktywiści zwalczający GMO niepokoją się, że GMO może rzeczywiście pomóc biednym farmerom i być dobre dla zdrowia i środowiska. Koszmar.


Zareagowali kampanią kłamstw i dezinformacji. Po doniesieniach o zadowolonych farmerach, kilku anty-GMO aktywistów skontaktowało się z farmerami, udając dziennikarzy i po długich staraniach udało im się uzyskać całkowicie inną opowieść. Wydaje się, że częściowo można to przypisać ignorancji, a częściowo świadomemu oszustwu.


Po pierwsze, szerzyli propagandę, próbując przekonać farmerów, że bakłażany Bt spowodują paraliż albo wady okołoporodowe. Oczywiście, poza tym, że jest to nieprawda, dyskredytuje to efekt, jaki chcieli osiągnąć.  


Ponadto jest to kolejny przykład tego, że rzeczywistość jest złożona i stwarza wiele okazji do dezorientacji. Jak informował Mark Lynas i inni, pola z bakłażanami BT zawierały także obszary tradycyjnych bakłażanów jako kontrolę i te rośliny były dotknięte przez chrząszcza Leucinodes orbonalis, na którego odmiany Bt są odporne. Jest więc prawdopodobne, że „reporterzy” anty-GMO widzieli rośliny kontrolne i błędnie uznali, że są to rośliny Bt, które zawiodły.


Ponadto rośliny bakłażana produkują przez pewien czas, po czym umierają pod koniec swojego cyklu życiowego. To jest normalne. Reporterzy widocznie zobaczyli umierające rośliny i uznali je za nieudany plon, nawet jeśli farmer wyjaśniał, że już wyprodukowały zbiory i po prostu więdły.  


Wreszcie, odmiany Bt nie są odporne na złe praktyki rolne. Zbyt wielkie nawodnienie może spowodować bakteryjne więdnięcie i niektóre pola były tym dotknięte, nie ma to jednak nic wspólnego z skutecznością cechy Bt.


Tak więc, pozujący jako reporterzy działacze zwalczający GMO, zrobili co mogli, by farmerzy nabrali podejrzliwości wobec GMO, a kiedy im się to nie udało, zobaczyli po prostu to, co chcieli zobaczyć, całkowicie błędnie interpretując i przekłamując rzeczywistość.  


Na szczęście, jak pokazuję powyższy link, sfilmowane wywiady z rzeczywistymi rolnikami dokumentują rzeczywistość. Odmiany bakłażanów BT dają świetne plony i farmerzy są zachwyceni.


Jak można zobaczyć tutaj
, ta rzeczywistość ani trochę nie odstraszyła towarzystwa walczącego z GMO od ich ulubionej narracji. Po prostu atakują posłańca i wracają do tyrad o chciwości korporacji i manipulowaniu życiem.


Wnioski


Bakłażany Bt wydają się być niesłychanym sukcesem, podnosząc plony i redukując użycie pestycydów. Jest to dobre zarówno dla zdrowia, jak i zysków ubogich rolników w rozwijającym się świecie.


Dla ideologów walki z GMO (a także dla korporacyjnych interesów lobby organicznego) jest to niewygodna rzeczywistość. Kiedy technologia GMO zaczyna pokazywać swój prawdziwy potencjał, propaganda przeciwko GMO sypie się. Po dłuższym kontakcie ludzie rozumieją także, że GMO nie są w żaden sposób toksyczne.


W końcu ci, którzy opierają całą swoją filozofię na obronie środowiska, zdrowia i biednych, robią co mogą, by szkodzić środowisku i biednym w rozwijającym się świecie. W sprawie złotego ryżu stanęli przeciwko zdrowiu dzieci w rozwijającym się świecie. Kiedy ich zarzuty okazały się puste, po prostu fabrykują kłamstwa, że plony się nie udają, co jest oczywistą nieprawdą.


Oglądam takie wydarzenia jak kierowca obserwuje wypadek z boku szosy, z makabrycznym zafascynowaniem. Jak odcięci od logiki i rzeczywistości mogą być ci ludzie? Jak długo jeszcze niemający rozeznania środowiskowcy będą szkodzić środowisku i biednym? Czy rzeczywistość przełamie ich fanatyczne przywiązanie do fałszywej narracji?

 

Bt Brinjal – Destroying the Anti-GMO Narrative

Neurologica, 1 września 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella


Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe.  Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine.

Prowadzi blog Neurologica


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1029 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29
Stare i nowe  troski o bezpieczeństwo żywnościowe   Ongu   2019-10-28
Powrót Adama i Ewy jako rzeczywistych ludzi, jak proponuje kolejna pseudonaukowa teoria   Coyne   2019-10-25
Pradawne przechowywanie żywności   Novella   2019-10-24
Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04
O zmianie klimatu: ludzkość nie jest „nikczemna”   Lomborg   2019-10-03
Postmodernizm wyjaśniony i krytykowany   Coyne   2019-09-30
Uzdrawianie kryształami   Novella   2019-09-26
Kolejna rewolucja w rolnictwie   Novella   2019-09-24
Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce   Jacoby   2019-09-23
St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29
Odrażające życie płciowe pingwinów białookich   Coyne   2019-08-28
Badanie akupunktury jako terapii na dławicę piersiową   Novella   2019-08-23
Pradawna gigantyczna papuga z Nowej Zelandii: metr wysokości i waga 7 kilogramów!   Coyne   2019-08-22
Alaska — nurniczki i obopólny dobór płciowy   Lyon   2019-08-20
Zła nauka promuje organiczne jabłka   Novella   2019-08-19
Gąsienica zmienia kolor, żeby dopasować się do podłoża nie używając oczu: potrafi widzieć skórą!   Coyne   2019-08-16
Pseudonaukowa histeria to nie jest dobra odpowiedź na klimatyczne wyzwania   Lomborg   2019-08-14
GMO i model deficytu wiedzy   Novella   2019-08-12
Po raz pierwszy użyto edytowania genów CRISPR do leczenia zaburzenia genetycznego – anemii sierpowatej   Coyne   2019-08-08
Maskonury z wyspy St. Paul na Alasce   Lyon   2019-08-07
Zbieg okoliczności czy prawo wielkich liczb?   Novella   2019-08-06
I pijcie łzy moje, czyste rzęsiste   Łopatniuk   2019-08-03
Kształtowanie opinii o nauce i medycynie   Novella   2019-08-02
Nowe badanie dotyczące zwrotu zgubionych portfeli: ludzie na świecie są uczciwsi niż myślisz, ale czytelnik wyliczył, że uczciwość jest większa w mniej religijnych krajach   Coyne   2019-08-01
Praktykowanie medycyny bez uprawnień nie jest wolnością słowa   Novella   2019-07-31
Radujcie się, Ziemia staje się zieleńsza   Ridley   2019-07-30
Spiski wokół ptaków   Novella   2019-07-29
Matt Meselson opisuje swój najsłynniejszy eksperyment (z Frankiem Stahlem)   Coyne   2019-07-26
Niemający rozeznania filozof twierdzi, że gatunki nie istnieją   Coyne   2019-07-23
Więcej złych wiadomości dla dilerów witamin   Novella   2019-07-22
Starożytny ptak z nadzwyczaj długim palcem   Coyne   2019-07-19
YouTube i szarlataneria leczenia raka dietą   Novella   2019-07-18
“Współczesny” Homo sapiens mógł być w Eurazji aż 210 tysięcy lat temu   Coyne   2019-07-17
Hodowanie mini-mózgów z komórek macierzystych   Novella   2019-07-15
Szczepionka HPV działa. Koniec kropka     2019-07-13
Efekt przechodnia   Novella   2019-07-11
Prątkiem w raka, czyli co ma gruźlica do raka pęcherza   Łopatniuk   2019-07-06
Opowieści o nauce zastępują fikcję w Teatrze Narodowym Ugandy   Ongu   2019-07-05
Pleśń w przestrzeni kosmicznej   Novella   2019-07-03
Pterozaury: Czy umiały latać od razu po wykluciu się?   Coyne   2019-07-02
Ludziom rosną rogi? – Złe informowanie o nauce   Novella   2019-07-01
Przemysł ”wellness”   Novella   2019-06-28
Nazywanie zmiany klimatu ”katastrofalną” utrudnia znalezienie realnych odpowiedzi   Lomborg   2019-06-26
Olbrzymie straszyki mają zostać ponownie wprowadzone na wyspę Lord Howe   Coyne   2019-06-25
Amonit (i masa innych stworzeń) znaleziona w birmańskim bursztynie   Coyne   2019-06-21
Ślubowanie o zniesieniu grzechu   Ridley   2019-06-20
Nowe informacje o dzieciach CRISPR   Novella   2019-06-17
Słonie mają fantastyczny węch (lepszy niż psy): są jedynymi zwierzętami, które potrafią rozróżnić inne ilości pokarmu tylko po zapachu   Coyne   2019-06-14
Indyjscy farmerzy wysiali ziarna GMO w proteście obywatelskiego nieposłuszeństwa     2019-06-13
Chcąc zadowolić antyaborcjonistów administracja Trumpa tnie finansowanie badań medycznych przy użyciu tkanki płodowej   Coyne   2019-06-11
Triumf Mao: Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie akceptuje szarlatanerię tradycyjnej chińskiej medycyny     2019-06-04
Ale jak to bezbarwnikowy?   Łopatniuk   2019-06-01
Na zdrowie: izraelscy naukowcy warzą piwo na ”wskrzeszonych” drożdżach sprzed 5000 lat     2019-05-31
Skąd wiemy to, co wiemy?   Novella   2019-05-28
Samice bonobo (ale nie samice szympansów) pomagają swoim synom w zdobywaniu partnerek   Coyne   2019-05-25
Dlaczego ludzie sprzeciwiają się technologiom, które zmniejszają szkody?   Ridley   2019-05-24
Nowa praca o nielotnych chruścielach rażąco przesadzona i wypaczona w popularnych mediach   Coyne   2019-05-22
Trenowanie sztucznej inteligencji, żeby widziała jak człowiek   Novella   2019-05-21
A polać wielką wodą…   Cipiur   2019-05-18
Wykrywanie kłamstw w mózgu   Novella   2019-05-17
Walka o zachowanie bioróżnorodności   Ridley   2019-05-15
Niezwykły przypadek mimikry: skaczący pająk naśladuje gąsienicę   Coyne   2019-05-14
Selektywnie stosowana koncepcja tabula rasa i ideologicznie motywowane nieporozumienia   Cory Clark   2019-05-09
Dlaczego szarlatani nie powinni nadzorować sami siebie     2019-05-08
Kiedy naukowcy nie tolerują odmiennego zdania   Weber   2019-05-07
Przegapione odkrycia w historii nauki   Ridley   2019-05-02
W obronie scjentyzmu   Winegard   2019-04-30
Akupunktura kwantowa   Novella   2019-04-23
Nie tylko kakao   Łopaniuk   2019-04-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk