Prawda

Sobota, 21 kwietnia 2018 - 23:13

« Poprzedni Następny »


Bakłażan Bt – fałszywa narracja przeciwko GMO


Steven Novella 2016-12-05


Jest zdumiewające, jak sztywna ideologia potrafi tak radykalnie zmienić postrzeganie rzeczywistości i usprawiedliwiać złe zachowanie. Popatrzmy na następujący, skrótowy opis wydarzeń.


Jedna strona debaty o GMO sprzeciwia się używaniu nasion, które stworzono w interesie publicznym i rozdaje się je farmerom bez żadnego motywu zysku. Te rośliny radykalnie zmniejszają użycie pestycydów i redukują straty spowodowane przez szkodniki.


Aktywiści tej strony nie mają żadnych faktów na poparcie swojego stanowiska, więc rozmyślnie szerzą kłamstwa i dezinformację, szerzą propagandę jak gdyby była dziennikarstwem i atakują ad hominem tych, którzy są po drugiej stronie. Niemniej nadal uważają się za bohaterów słusznej sprawy.


Narracja walki z GMO


Narracja walki z GMO ma kilka stałych elementów. Według tej narracji GMO są trujące, złe dla farmerów i wyłącznie promowane przez firmy, które chcą zbić majątek na kontrolowaniu źródeł żywności i wykorzystywaniu farmerów i społeczeństwa. Problem z tą karykaturą jest taki, że nie zgadza się z rzeczywistością.


Modyfikacja genetyczna jest technologią i jest używana na rozmaite sposoby i służy do bardzo wielu celów. W samej technologii nie tkwi żaden problem ani ryzyko, więc ci, którzy się jej przeciwstawiają, twierdzą fałszywie, że jednak są i podkładają inne zarzuty, o których twierdzą, ze są nieodłączne od tej technologii. Te inne zarzuty są jednak oparte na błędnej prezentacji.


Twierdzą na przykład, że GMO są złe, ponieważ farmerzy nie mogą oszczędzać i wysiewać ponownie własnych nasion. Jednak, przynajmniej w krajach uprzemysłowionych, farmerzy nie oszczędzali i nie wysiewali własnych nasion dla większości uprawianych roślin już przez stulecie. Na początku XX wieku popularność zyskały rośliny hybrydowe ze względu na znacznie lepsze cechy, a nie można oszczędzić nasion i ponownie wysiać hybryd, ponieważ te lepsze cechy nie wystąpią.


Argumentują, że życia nie można opatentować. Jednak wiele roślin i upraw, które nie są GMO, jest opatentowanych w celu opłacenia badań i rozwoju niezbędnego do stworzenia nowych odmian. Ochrona patentem ma ograniczony czas do 20 lat, a potem odmiana staje się własnością publiczną. To jest dość standardowa praktyka w wielu przemysłach i nie jest ograniczona do GMO.


Aktywiści zwalczający GMO rozpaczliwie próbują powiązać GMO z nadmiernym używaniem pestycydów (środków chwasto- i owadobójczych). Oczywiście odporność na Roundup jest tylko jednym z zastosowań technologii GM i w żaden sposób nie jest nieodłączne od samej technologii. Ponadto, GM Bt znacząco zmniejsza użycie środków owadobójczych i jest dobra dla środowiska. GMO odporne na środki chwastobójcze spowodowały wzrost użycia konkretnych herbicydów, takich jak glifosat, ale zredukowały użycie innych, bardziej toksycznych herbicydów.


Efekt netto Bt i tolerujących herbicydy GMO jest złożony i zależy od stosowanych w rolnictwie praktyk, ale ogólnie zredukowały użycie i toksyczność pestycydów – odwrotność tego, co twierdzą aktywiści zwalczający GMO.  


Taka jest jednak narracja walki z GMO – że wszystkie GMO są zagrożeniem dla zdrowia, podnoszą użycie pestycydów, a korporacje używają je do wykorzystywania farmerów. Wszystkie te twierdzenia są nieprawdą.


Bakłażan Bt


Istnieją pewne GMO, które w sposób bardzo oczywisty zaprzeczają narracji walki z GMO. Wpędzają one aktywistów działań anty-GMO w panikę, bo demaskują ich kłamstwa i mogą zmienić poglądy ludzi na GMO. Jedną z takich roślin jest złoty ryż, o którym pisałem wcześniej.


Historia bakłażanów Bt w Bangladeszu jest, być może, jeszcze bardziej dramatycznym przykładem. Odmiana bakłażanów Bt została stworzona przez kilka uniwersytetów. W 2014 r. Instytut Badań Rolnych Bangladeszu (BARI) wypuścił cztery odmiany bakłażanów Bt po zakończeniu wieloletnich prób polowych, które pokazały, że są one bezpieczne.


Rozdano nasiona farmerom, którzy według wielu informacji, byli zachwyceni wynikami. Bakłażan jest podstawowym produktem tego regionu. Na ogół rolnik mógł spodziewać się, że straci 40% plonów z powodu szkodników. Podczas sezonu rośnięcia musieli spryskiwać rośliny środkami owadobójczymi 140-180 razy po kilka razy w tygodniu.


Farmerzy uprawiający odmiany Bt donosili
o radykalnej redukcji użycia pestycydów o ponad 80% i niemal żadnych strat plonów. Rośliny są zdrowe i wydajne.  


To jest katastrofa dla narracji GMO. Nigdzie w pobliżu nie widać Monsanto ani żadnej innej dużej korporacji. Nie ma patentów, rośliny redukują zużycie pestycydów i farmerzy są szczęśliwi.


To przypomina mi o generale w Full Metal Jacket, który mówi: “Musimy zachować spokój aż to szaleństwo pokoju przeminie”. Aktywiści zwalczający GMO niepokoją się, że GMO może rzeczywiście pomóc biednym farmerom i być dobre dla zdrowia i środowiska. Koszmar.


Zareagowali kampanią kłamstw i dezinformacji. Po doniesieniach o zadowolonych farmerach, kilku anty-GMO aktywistów skontaktowało się z farmerami, udając dziennikarzy i po długich staraniach udało im się uzyskać całkowicie inną opowieść. Wydaje się, że częściowo można to przypisać ignorancji, a częściowo świadomemu oszustwu.


Po pierwsze, szerzyli propagandę, próbując przekonać farmerów, że bakłażany Bt spowodują paraliż albo wady okołoporodowe. Oczywiście, poza tym, że jest to nieprawda, dyskredytuje to efekt, jaki chcieli osiągnąć.  


Ponadto jest to kolejny przykład tego, że rzeczywistość jest złożona i stwarza wiele okazji do dezorientacji. Jak informował Mark Lynas i inni, pola z bakłażanami BT zawierały także obszary tradycyjnych bakłażanów jako kontrolę i te rośliny były dotknięte przez chrząszcza Leucinodes orbonalis, na którego odmiany Bt są odporne. Jest więc prawdopodobne, że „reporterzy” anty-GMO widzieli rośliny kontrolne i błędnie uznali, że są to rośliny Bt, które zawiodły.


Ponadto rośliny bakłażana produkują przez pewien czas, po czym umierają pod koniec swojego cyklu życiowego. To jest normalne. Reporterzy widocznie zobaczyli umierające rośliny i uznali je za nieudany plon, nawet jeśli farmer wyjaśniał, że już wyprodukowały zbiory i po prostu więdły.  


Wreszcie, odmiany Bt nie są odporne na złe praktyki rolne. Zbyt wielkie nawodnienie może spowodować bakteryjne więdnięcie i niektóre pola były tym dotknięte, nie ma to jednak nic wspólnego z skutecznością cechy Bt.


Tak więc, pozujący jako reporterzy działacze zwalczający GMO, zrobili co mogli, by farmerzy nabrali podejrzliwości wobec GMO, a kiedy im się to nie udało, zobaczyli po prostu to, co chcieli zobaczyć, całkowicie błędnie interpretując i przekłamując rzeczywistość.  


Na szczęście, jak pokazuję powyższy link, sfilmowane wywiady z rzeczywistymi rolnikami dokumentują rzeczywistość. Odmiany bakłażanów BT dają świetne plony i farmerzy są zachwyceni.


Jak można zobaczyć tutaj
, ta rzeczywistość ani trochę nie odstraszyła towarzystwa walczącego z GMO od ich ulubionej narracji. Po prostu atakują posłańca i wracają do tyrad o chciwości korporacji i manipulowaniu życiem.


Wnioski


Bakłażany Bt wydają się być niesłychanym sukcesem, podnosząc plony i redukując użycie pestycydów. Jest to dobre zarówno dla zdrowia, jak i zysków ubogich rolników w rozwijającym się świecie.


Dla ideologów walki z GMO (a także dla korporacyjnych interesów lobby organicznego) jest to niewygodna rzeczywistość. Kiedy technologia GMO zaczyna pokazywać swój prawdziwy potencjał, propaganda przeciwko GMO sypie się. Po dłuższym kontakcie ludzie rozumieją także, że GMO nie są w żaden sposób toksyczne.


W końcu ci, którzy opierają całą swoją filozofię na obronie środowiska, zdrowia i biednych, robią co mogą, by szkodzić środowisku i biednym w rozwijającym się świecie. W sprawie złotego ryżu stanęli przeciwko zdrowiu dzieci w rozwijającym się świecie. Kiedy ich zarzuty okazały się puste, po prostu fabrykują kłamstwa, że plony się nie udają, co jest oczywistą nieprawdą.


Oglądam takie wydarzenia jak kierowca obserwuje wypadek z boku szosy, z makabrycznym zafascynowaniem. Jak odcięci od logiki i rzeczywistości mogą być ci ludzie? Jak długo jeszcze niemający rozeznania środowiskowcy będą szkodzić środowisku i biednym? Czy rzeczywistość przełamie ich fanatyczne przywiązanie do fałszywej narracji?

 

Bt Brinjal – Destroying the Anti-GMO Narrative

Neurologica, 1 września 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella


Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe.  Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine.

Prowadzi blog Neurologica


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 764 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Mumia z Atakama nie jest kosmitą   Novella   2018-04-20
Feministyczna geografia w Dartmouth   Coyne   2018-04-19
Dlaczego odmawiamy dostrzegania jaśniejszej strony, choć powinniśmy   Pinker   2018-04-17
Inicjatywa „Globalna Spójność”: nonsens na globalną skalę     2018-04-11
Wreszcie: sensowna dyskusja o “rasie”   i Greg Mayer   2018-04-10
Rolnictwo biodynamiczne: podobne do antropozoficznej medycyny, ale dla farm     2018-04-06
Mózg i kodowanie predyktywne   Novella   2018-04-05
Dziwaczne życie seksualne żabnicy   Coyne   2018-04-04
Dwa kilo prostaty poproszę   Łopatniuk   2018-03-31
Dziennik z Mozambiku: Demony w kurzu   Naskręcki   2018-03-30
Otumaniony myśliciel twierdzi, że ewolucja nie może wyjaśnić organizmów i ich “dążeń”   Coyne   2018-03-28
Orientacja na złe wiadomości nasila się i wpływa na nasze działania   Ridley   2018-03-27
Urojenie fałszywej flagi   Novella   2018-03-24
Zły tydzień dla homeopatii jest dobrym tygodniem dla nauki     2018-03-23
Czy farmerzy mają czekać aż parlamentarzyści podszkolą się w nauce o manioku?   Ongu   2018-03-22
David Barash namawia naukowców do stworzenia człowieko-szympansiej hybrydy   Coyne   2018-03-20
Déjà vu i swojskość   Novella   2018-03-17
“Odwrócenie specjacji” (fuzja gatunków) u kruków   Coyne   2018-03-16
Błąd atrybucji, sofizmat rozszerzenia (atakowanie chochoła) i zasada wielkoduszności   Novella   2018-03-14
Mutualistyczne ptaki nocują w pachwinach i na brzuchach żyraf   Coyne   2018-03-13
Polityczny szympans   Martino   2018-03-09
Najstarsza sztuka jaskiniowa w Europie, to niemal z pewnością dzieło neandertalczyków   Coyne   2018-03-06
Nowa inicjatywa w Kalifornii – magnetyzm nonsensu w działaniu   Novella   2018-03-05
Nie zostawić żadnej mrówki: mrówki noszą rannych towarzyszy do mrowiska i opatrują ich rany   Coyne   2018-03-03
Unikatowy skamieniały owad z nożycami na głowie i tułowiu   Coyne   2018-02-28
Serce na wierzchu   Łopatniuk   2018-02-24
Skąd się wzięły pająki?   Coyne   2018-02-23
Czy kometa zabiła mamuty   Novella   2018-02-22
Zagadka: co zapyla muchołówkę?   Coyne   2018-02-20
“Partenogenetyczny” rak rozmnaża się bez seksu: czy to jest nowy gatunek?   Coyne   2018-02-17
Naturopatyczna propaganda głosi normalne porady dotyczące stylu życia jako własne i dodaje szamaństwo     2018-02-14
Bezwstydne organiczne sianie strachu   Novella   2018-02-12
Fałszywe nadzieje i niewidzialni wrogowie   Anomaly   2018-02-09
Pierwszy exodus Homo sapiens z Afryki?   Coyne   2018-02-06
Niebezpieczeństwa kultury celebrytów   Novella   2018-02-05
Małe kroki, czyli białko, które nie jest młotem na raka (ale i tak się przydaje)   Łopatniuk   2018-02-03
Opera mydlana: Z życia łysek amerykańskich – część VI   Lyon   2018-02-02
List otwarty do Charlotte Allen   Coyne   2018-01-31
Naiwna promocja “integrowania” znachorstwa do medycyny     2018-01-29
Kolejne zachwalanie “całkowicie innego” wyjaśnienia ewolucji   Coyne   2018-01-26
Bekon bez azotynów   Novella   2018-01-25
Specjacja przez hybrydyzację u amazońskich gorzyków?   Coyne   2018-01-23
Dowody, że ptaki drapieżne szerzą pożary leśne, by wypłoszyć zdobycz   Coyne   2018-01-20
Tajemnicze cykle epok lodowych   Ridley   2018-01-19
Pochodzenie ludzkiej muzyki? Samiec kakadu palmowej używa patyka do rytmicznego uderzania w wydrążone drzewa   Coyne   2018-01-18
Powrót “tradycyjnej” astrologii   Novella   2018-01-17
Nowe badanie o tym, jak ewoluują ludzie   Coyne   2018-01-16
Krąg mimikry müllerowskiej   Coyne   2018-01-12
Sztuczna inteligencja będzie symbiozą, nie zaś zastąpieniem   Ridley   2018-01-11
Czy nauka zabija duszę?   S. Pinker   2018-01-09
Dlaczego nie będzie doboru na inteligentne niemowlęta   Ridley   2018-01-05
Powrót łysenkoizmu w Putinowskiej Rosji   Novella   2018-01-03
Pozory mylą, czyli niespodzianki nie zawsze przykre   Łopatniuk   2017-12-30
Obniżenie poprzeczki dla tradycyjnej medycyny chińskiej dla ideologii i zysku     2017-12-29
Multikulturaliści unicestwiają zachodnią cywilizację   Salzman   2017-12-28
Nie znasz przeszłości, nie znasz przyszłości   Mayer   2017-12-27
Alternatywna medycyna zabija   Novella   2017-12-26
Na wpół syntetyczne życie z powiększonym kodem genetycznym   Novella   2017-12-23
Ziemniaki GMO zmniejszą użycie pestycydów i dostarczą więcej gotówki farmerom w Ugandzie   Ongu   2017-12-22
Słusznie o plastiku i PCB, błędnie o zakwaszeniu   Ridley   2017-12-21
Chwytówka modliszkowata ma chodzącą poczwarkę, która wspina się na drzewa przed przekształceniem   Coyne   2017-12-19
Pseudonauka Masaru Emoto   Novella   2017-12-18
Fantastyczne oko przegrzebka pokazane w nowej pracy   Coyne   2017-12-16
Czy ptaki wyewoluowały większe dzioby, by zjadać duże, inwazyjne ślimaki?   Coyne   2017-12-13
Biotechnologia jest pilnie potrzebna w Afryce – dla gospodarki i środowiska   Ridley   2017-12-08
Okrutne zabawy wielorybów   Lyon   2017-12-07
Specjacja zięb z Galápagos przez hybrydyzację   Coyne   2017-12-04
Zrób sobie test ciążowy, Krzysiu   Łopatniuk   2017-12-02
Szopy pracze są inteligentne, ale bywają kłopotliwe   Novella   2017-11-30
Popieranie wiatrowej i słonecznej energii kosztem środowiska   Ridley   2017-11-28
Tradycyjni uzdrawiacze, szczyt o szarlatanerii i “medyczny apartheid” w Południowej Afryce   Igwe   2017-11-25
Prawo Amary   Ridley   2017-11-24
Ewolucja przyłapana na gorącym uczynku   Novella   2017-11-22
Dziwaczny skrzydłoszpon rogaty   Coyne   2017-11-18
Południowoafrykańska saga: kampania dezinformacji grup anty-GMO przeciwko nowej, odpornej na choroby odmianie kukurydzy   Ongu   2017-11-17
Niecne chochliki naszej pamięci   Novella   2017-11-16
BBC znowu błędnie przedstawia ewolucję, opisując nowe odkrycie wczesnych ssaków wyższych   Coyne   2017-11-14
Teraz nawet akceptujących zmianę klimatu nazywa się “negacjonistami   Lomborg   2017-11-13
Nowy gatunek orangutana? Wątpię.   Coyne   2017-11-10
Antynauka czystego jedzenia   Novella   2017-11-08
Wiecej niemądrych twierdzeń, że epigenetyka całkowicie zrewiduje nasz pogląd na ewolucję   Coyne   2017-11-06
Skandal z glifosatem   Ridley   2017-11-04
Ugandyjski dziennikarz: jak informować o biotechnologii, kiedy jej krytycy rozsiewają dezinformację?   Christopher Bendana   2017-11-03
Myślenie spiskowe i rozpoznawanie wzorów   Novella   2017-11-02
Czy wierzysz w duchy?   Łopatniuk   2017-10-28
Dlaczego nie ma pokoju na Bliskim Wschodzie   Salzman   2017-10-25
Jeremy, samotny, lewoskrętny ślimak wreszcie kojarzy się – a potem umiera   Coyne   2017-10-24
Naturopaci: potrafią uczynić nawet sól z Epsom potencjalnym zabójcą     2017-10-23
Niemal pięciokilogramowa żaba żyła na prastarym Madagaskarze   Coyne   2017-10-19
Uroczy wykres, który opowiada naszą historię   Cobb   2017-10-17
Genetycznie modyfikowana pszenica dla wrażliwych na gluten   Novella   2017-10-16
Czy Oświecenie przygasa?   Ridley   2017-10-13
Zdumiewająca, mordująca ptaki modliszka   Coyne   2017-10-13
Indie otwierają laboratorium homeopatyczne   Novella   2017-10-11
Roboty będą uprawiać ziemię   Ridley   2017-10-09
Przełyk Barretta, czyli bez paniki, ale…   Łopatniuk   2017-10-07
“Daily Beast” wypacza epigenetykę oszukańczymi twierdzeniami, że dzieci mogą “odziedziczyć wspomnienia Holocaustu”   Coyne   2017-10-05
Wszystkiego najlepszego w dniu 60. urodzin, centralny dogmacie!   Cobb   2017-10-04
Huragany zdarzają się   Ridley   2017-10-02
Niekochany lewoskrętny ślimak szuka partnera   Coyne   2017-09-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

WSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubic


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk