Prawda

Poniedziałek, 26 wrzesnia 2022 - 11:59

« Poprzedni Następny »


 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem


John Agaba 2021-12-13


Naukowcy mówią, że syntetyczna biologia może pomóc w opanowaniu globalnego problemu zanieczyszczenia plastikiem przez przyspieszenie naturalnego procesu rozkładu i tworzenie plastiku przyjaznego dla środowisku, tak by zastąpić obecne produkty, oparte na ropie naftowej.


Bakterie i inne mikroorganizmy w sposób naturalny rozkładają plastikowe odpady, chociaż proces jest bardzo powolny i może zabierać stulecia, powiedział dr Stephen Opiyo, naukowiec z Ohio State University w Stanach Zjednoczonych. Syntetyczna biologia mogłaby bardzo przyspieszyć ten proces przez produkowanie enzymów, które skutecznie mogą rozkładać plastik, tworząc nową generację prawdziwie jednorazowego plastiku.


Jego zdaniem, w ten sposób świat rozwiązałby dwa problemy związane ze zmianą klimatyczną: usuwanie dwutlenku węgla z powietrza i tworzenie plastiku przyjaznego dla środowiska.


Około 99 procent plastikowych toreb i pojemników, jakie są dzisiaj na rynku, nie ulegają biodegradacji i są wyprodukowane z paliw kopalnych i ropy naftowej.


Opiyo powiedział, że badacze już wyizolowali kilka różnych bakterii i grzybów, które mogą całkowicie rozłożyć plastik.

“Musimy tylko zastosować te mikroorganizmy do produkcji ulegającego biodegradacji plastiku na przemysłową skalę, plastiku, który w odróżnieniu od nieulegającego biodegradacji, będzie rozkładał się po wyrzuceniu”.

Zanieczyszczenie plastikiem coraz bardziej staje się globalnym kryzysem. Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych szacuje, że globalnie ludzie produkują ponad 300 milionów ton plastiku rocznie.


Według raportu z 2020 roku przedstawionego przez badaczy z Pew Charitable Trusts, około 11 milionów ton tych odpadów ląduje w oceanach, co roku raniąc i zabijając miliony ptaków i innych dzikich zwierząt.


Według oszacowań w tym raporcie, bez natychmiastowego i wytrwałego działania to niemal potroi się do roku 2040, do 29 milionów ton.  “Tylko 9 procent wszystkich plastikowych odpadów, jakie kiedykolwiek wyprodukowano, zostało przetworzonych  - według raportu ONZ. – Spalono około 12 procent, a reszta – 79 procent – jest na składowiskach odpadów, śmietnikach lub w środowisku naturalnym”.


Problem jest jeszcze gorszy w Afryce, gdzie szybki wzrost populacji i marne praktyki zarządzania odpadami tworzą co roku góry plastikowych śmieci. Choć ponad 30 krajów afrykańskich wprowadziło w ciągu ostatnich 10 lat zakaz polietylenu, plastiki nadal blokują koryta rzeczne i inne kanały wodne na kontynencie.


Wiele krajów na całym świecie zastosowało kroki w celu zredukowania zanieczyszczenia plastikiem, takie jak zastępowanie plastiku papierem i materiałami nadającymi się na kompost, wzrostem popytu na przetworzony plastik i ostrzejszymi regulacjami wokół produkcji i konsumpcji plastiku. Mimo tych kroków jednak, nadal wytwarzają tony plastikowych śmieci.


Profesor Steve Fletcher z University of Portsmouth, przemawiając podczas inauguracji Global Plastics Policy Center podczas konferencji klimatycznej COP26 w zeszłym miesiącu, podkreślił, że zanieczyszczenie plastikiem pogarsza kryzys klimatyczny i zmniejsza odporność przyrody do radzenia sobie ze skutkami zmiany klimatycznej.


Fletcher, dyrektor Revolution Plastics, powiedział, że nowy ośrodek będzie oceniał ponad 100 programów dotyczących plastiku, by stworzyć miejsce dobrego poradnictwa wokół tej sprawy. Celem jest pomoc w znalezieniu zrównoważonych rozwiązań problemu zanieczyszczenia plastikiem na całym świecie.


Jak powiedział Fletcher, ośrodek ma dostarczać rządom i grupom przemysłowym dowodów potrzebnych do podejmowania lepszych decyzji i ma dostarczyć racjonalnego podejścia do tworzenia regulacji związanych z plastikiem.


Opiyo przekonuje, że świat musi odejść od plastiku opartego na ropie naftowej, który nie ulega biodegradacji, szczególnie dzisiaj, kiedy dostępne są technologie produkowania plastiku, który rozkłada się po wyrzuceniu:

“Z nowszymi technologiami, szczególnie opartymi na  biologii syntetycznej, mamy szansę produkowania plastikowych toreb i innych pojemników, które rozłożą się po wyrzuceniu. Po prostu wyrzucasz plastik i po trzech lub czterech miesiącach jest on rozłożony.    


Musimy przestać produkować plastik, który nie ulega biodegradacji, szczególnie taki, z którego robimy przedmioty jednorazowego użytku, na rzecz plastiku, który rozkłada się. Kiedy przestaniemy produkować plastik niepodlegający biodegradacji, pozostanie tylko stary plastik, który już wyprodukowaliśmy. A ten możemy przetworzyć”.

Opiyo mówi, że przy pomocy biologii syntetycznej jego zespół pracuje nad prototypem  rozkładającego się plastiku. Projekt powinien być gotowy do masowej produkcji za dwa lata.


Dr Arum Han, profesor na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej na A&M University w Teksasie, powiedział, że biologia syntetyczna umożliwiła naukowcom na użycie mikroorganizmów, grzybów i bakterii do bardziej wydajnego rozkładania plastiku.


Han powiedział, że naukowcy mogą używać mieszanki różnych bakterii i grzybów dla podniesienia skuteczności rozkładu plastików przez naśladowanie tego, jak mikroby współpracują przy rozkładaniu złożonych materiałów w przyrodzie.


Są oczywiście trudności.


Wiele krajów, szczególnie w Afryce, nie ma programów, które mogą ułatwić rozwój biologii syntetycznej i regulować jej stosowanie i wprowadzanie na rynek nowych produktów.


Także kraje takie jak Sudan, Nigeria i Kenia, które ustanowiły ramy prawne do regulowania pokrewnych technologii, takich jak inżynieria genetyczna, dopiero muszą uchwalić przepisy,  dotyczące biologii syntetycznej.


To nie jest jedyna przeszkoda. Rozwijanie nowych technologii wymaga także finansowania.


Thembeka Shongwe, zajmująca się biologią morza w Południowej Afryce, powiedziała “Global Citizen, że jest bardzo trudno radzić sobie z zanieczyszczeniem plastikiem na kontynencie, gdzie większość społeczeństwa ma bardzo niskie dochody i ludzie po prostu próbują przeżyć. Powiedziała:

“Sprawy środowiska wymagają świadomości i pieniędzy. Możemy uświadomić ludziom wpływ zanieczyszczenia plastikiem, ale jeśli nie damy im alternatywy, nie będziemy w stanie rozwiązać środowiskowych problemów zanieczyszczenia plastikiem”.

Opiyo jednak uważa, że te kraje potrzebują tylko właściwego nastawienia. Powiedział:

“Ciężar odpowiedzialności spoczywa na nas, naukowcach, by pokazać naszym przywódcom, co te nowe technologie naprawdę oferują.


Musimy podnieść świadomość ludzi i ich postrzeganie tych technologii. Kiedy większość społeczeństwa i nasi przywódcy zrozumieją, co dają te nowe technologie, wszystko inne zacznie się układać”.

Zdjęcie: Południowoafrykańska plaża zaśmiecona plastikiem wyrzuconym przez fale. Zdjęcie: Shutterstock/Erlo Brown


Synthetic biology offers two-pronged solution to global plastic problem

Alliance for Science, 2 grudnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

John Agaba

Ugandyjski dziennikarz naukowy.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1342 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Biomedyczne znaczenie płci (i jej binarnej natury)   Coyne   2022-09-22
Mózgi neandertalczyków   Novella   2022-09-20
Oszuści i oszukani w grze w zapylanie   Tonhasca Júnior   2022-09-15
Po raz kolejny “Scientific American” wypacza biologię, a teraz także historię, by podeprzeć swoją ideologię   Coyne   2022-09-14
Upadek czasopisma “Nature”   Winegard   2022-09-08
Instynkt macierzyński i “New York Times”   Coyne   2022-09-07
Ćmy ze złym public relations   Tonhasca Júnior   2022-09-05
Studenci Uniwersytetu Ghany debatują nad wykorzystaniem upraw GMO w ich kraju   Gakpo   2022-09-02
“Scientific American” poświęca się polityce, a nie nauce; odmawia publikowania krytycznych analiz swoich fałszywych lub wprowadzających w błąd twierdzeń   Coyne   2022-09-01
Dysonansy poznawcze: czekolada a muszki, wino a osy   Júnior   2022-08-29
Patrick Matthew: prawdziwy autor idei doboru naturalnego?   Coyne   2022-08-26
Odporny na choroby, genetycznie modyfikowany maniok zapowiada przełom w Kenii   Maina   2022-08-25
Niekochane, ale czasem pożyteczne   Tonhasca Júnior   2022-08-23
Trwałość laktazy w populacjach pijących mleko: ponowna ocena klasycznej historii z ewolucji człowieka   Coyne   2022-08-19
Pierwszy znany drapieżnik: nowo opisana skamieniałość   Coyne   2022-08-16
Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk