Prawda

Wtorek, 6 czerwca 2023 - 18:47

« Poprzedni Następny »


 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem


John Agaba 2021-12-13


Naukowcy mówią, że syntetyczna biologia może pomóc w opanowaniu globalnego problemu zanieczyszczenia plastikiem przez przyspieszenie naturalnego procesu rozkładu i tworzenie plastiku przyjaznego dla środowisku, tak by zastąpić obecne produkty, oparte na ropie naftowej.


Bakterie i inne mikroorganizmy w sposób naturalny rozkładają plastikowe odpady, chociaż proces jest bardzo powolny i może zabierać stulecia, powiedział dr Stephen Opiyo, naukowiec z Ohio State University w Stanach Zjednoczonych. Syntetyczna biologia mogłaby bardzo przyspieszyć ten proces przez produkowanie enzymów, które skutecznie mogą rozkładać plastik, tworząc nową generację prawdziwie jednorazowego plastiku.


Jego zdaniem, w ten sposób świat rozwiązałby dwa problemy związane ze zmianą klimatyczną: usuwanie dwutlenku węgla z powietrza i tworzenie plastiku przyjaznego dla środowiska.


Około 99 procent plastikowych toreb i pojemników, jakie są dzisiaj na rynku, nie ulegają biodegradacji i są wyprodukowane z paliw kopalnych i ropy naftowej.


Opiyo powiedział, że badacze już wyizolowali kilka różnych bakterii i grzybów, które mogą całkowicie rozłożyć plastik.

“Musimy tylko zastosować te mikroorganizmy do produkcji ulegającego biodegradacji plastiku na przemysłową skalę, plastiku, który w odróżnieniu od nieulegającego biodegradacji, będzie rozkładał się po wyrzuceniu”.

Zanieczyszczenie plastikiem coraz bardziej staje się globalnym kryzysem. Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych szacuje, że globalnie ludzie produkują ponad 300 milionów ton plastiku rocznie.


Według raportu z 2020 roku przedstawionego przez badaczy z Pew Charitable Trusts, około 11 milionów ton tych odpadów ląduje w oceanach, co roku raniąc i zabijając miliony ptaków i innych dzikich zwierząt.


Według oszacowań w tym raporcie, bez natychmiastowego i wytrwałego działania to niemal potroi się do roku 2040, do 29 milionów ton.  “Tylko 9 procent wszystkich plastikowych odpadów, jakie kiedykolwiek wyprodukowano, zostało przetworzonych  - według raportu ONZ. – Spalono około 12 procent, a reszta – 79 procent – jest na składowiskach odpadów, śmietnikach lub w środowisku naturalnym”.


Problem jest jeszcze gorszy w Afryce, gdzie szybki wzrost populacji i marne praktyki zarządzania odpadami tworzą co roku góry plastikowych śmieci. Choć ponad 30 krajów afrykańskich wprowadziło w ciągu ostatnich 10 lat zakaz polietylenu, plastiki nadal blokują koryta rzeczne i inne kanały wodne na kontynencie.


Wiele krajów na całym świecie zastosowało kroki w celu zredukowania zanieczyszczenia plastikiem, takie jak zastępowanie plastiku papierem i materiałami nadającymi się na kompost, wzrostem popytu na przetworzony plastik i ostrzejszymi regulacjami wokół produkcji i konsumpcji plastiku. Mimo tych kroków jednak, nadal wytwarzają tony plastikowych śmieci.


Profesor Steve Fletcher z University of Portsmouth, przemawiając podczas inauguracji Global Plastics Policy Center podczas konferencji klimatycznej COP26 w zeszłym miesiącu, podkreślił, że zanieczyszczenie plastikiem pogarsza kryzys klimatyczny i zmniejsza odporność przyrody do radzenia sobie ze skutkami zmiany klimatycznej.


Fletcher, dyrektor Revolution Plastics, powiedział, że nowy ośrodek będzie oceniał ponad 100 programów dotyczących plastiku, by stworzyć miejsce dobrego poradnictwa wokół tej sprawy. Celem jest pomoc w znalezieniu zrównoważonych rozwiązań problemu zanieczyszczenia plastikiem na całym świecie.


Jak powiedział Fletcher, ośrodek ma dostarczać rządom i grupom przemysłowym dowodów potrzebnych do podejmowania lepszych decyzji i ma dostarczyć racjonalnego podejścia do tworzenia regulacji związanych z plastikiem.


Opiyo przekonuje, że świat musi odejść od plastiku opartego na ropie naftowej, który nie ulega biodegradacji, szczególnie dzisiaj, kiedy dostępne są technologie produkowania plastiku, który rozkłada się po wyrzuceniu:

“Z nowszymi technologiami, szczególnie opartymi na  biologii syntetycznej, mamy szansę produkowania plastikowych toreb i innych pojemników, które rozłożą się po wyrzuceniu. Po prostu wyrzucasz plastik i po trzech lub czterech miesiącach jest on rozłożony.    


Musimy przestać produkować plastik, który nie ulega biodegradacji, szczególnie taki, z którego robimy przedmioty jednorazowego użytku, na rzecz plastiku, który rozkłada się. Kiedy przestaniemy produkować plastik niepodlegający biodegradacji, pozostanie tylko stary plastik, który już wyprodukowaliśmy. A ten możemy przetworzyć”.

Opiyo mówi, że przy pomocy biologii syntetycznej jego zespół pracuje nad prototypem  rozkładającego się plastiku. Projekt powinien być gotowy do masowej produkcji za dwa lata.


Dr Arum Han, profesor na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej na A&M University w Teksasie, powiedział, że biologia syntetyczna umożliwiła naukowcom na użycie mikroorganizmów, grzybów i bakterii do bardziej wydajnego rozkładania plastiku.


Han powiedział, że naukowcy mogą używać mieszanki różnych bakterii i grzybów dla podniesienia skuteczności rozkładu plastików przez naśladowanie tego, jak mikroby współpracują przy rozkładaniu złożonych materiałów w przyrodzie.


Są oczywiście trudności.


Wiele krajów, szczególnie w Afryce, nie ma programów, które mogą ułatwić rozwój biologii syntetycznej i regulować jej stosowanie i wprowadzanie na rynek nowych produktów.


Także kraje takie jak Sudan, Nigeria i Kenia, które ustanowiły ramy prawne do regulowania pokrewnych technologii, takich jak inżynieria genetyczna, dopiero muszą uchwalić przepisy,  dotyczące biologii syntetycznej.


To nie jest jedyna przeszkoda. Rozwijanie nowych technologii wymaga także finansowania.


Thembeka Shongwe, zajmująca się biologią morza w Południowej Afryce, powiedziała “Global Citizen, że jest bardzo trudno radzić sobie z zanieczyszczeniem plastikiem na kontynencie, gdzie większość społeczeństwa ma bardzo niskie dochody i ludzie po prostu próbują przeżyć. Powiedziała:

“Sprawy środowiska wymagają świadomości i pieniędzy. Możemy uświadomić ludziom wpływ zanieczyszczenia plastikiem, ale jeśli nie damy im alternatywy, nie będziemy w stanie rozwiązać środowiskowych problemów zanieczyszczenia plastikiem”.

Opiyo jednak uważa, że te kraje potrzebują tylko właściwego nastawienia. Powiedział:

“Ciężar odpowiedzialności spoczywa na nas, naukowcach, by pokazać naszym przywódcom, co te nowe technologie naprawdę oferują.


Musimy podnieść świadomość ludzi i ich postrzeganie tych technologii. Kiedy większość społeczeństwa i nasi przywódcy zrozumieją, co dają te nowe technologie, wszystko inne zacznie się układać”.

Zdjęcie: Południowoafrykańska plaża zaśmiecona plastikiem wyrzuconym przez fale. Zdjęcie: Shutterstock/Erlo Brown


Synthetic biology offers two-pronged solution to global plastic problem

Alliance for Science, 2 grudnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

John Agaba

Ugandyjski dziennikarz naukowy.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1416 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Kolczasty problem   Tonhasca Júnior   2023-06-06
Wpaść w amok. Empiryczna analiza szaleńczych zabójstw pokazuje, że wyłaniają się dwa różne wzorce.   King   2023-06-03
Błędna krytyka genetycznych testów na pochodzenie   Coyne   2023-06-02
Zdatny do lotu   Tonhasca Júnior   2023-06-01
‘Raniąca’ idea merytorycznych podstaw nauki    i Jerry Coyne   2023-05-29
Główny problem w filogenezie zwierząt wydaje się być rozwiązany   Coyne   2023-05-26
Americana   Tonhasca Júnior   2023-05-24
Czy uprawa jabłek odzwierciedla bigoterię?   Coyne   2023-05-18
Kenia: Musimy zająć się brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, ale najpierw musimy położyć kres dezinformacji na temat upraw modyfikowanych genetycznie   Oria   2023-05-16
Czytanie myśli z fMRI i AI   Novella   2023-05-05
Jest lepiej niż myślisz   Lomborg   2023-05-03
Dwudziestu dziewięciunaukowców publikuje artykuł w obronie merytorycznych podstaw w nauce     2023-05-01
Niewygodna historia   Ferguson   2023-04-28
Biologia rezygnacji z działania: kiedy kontynuować, a kiedy spasować   Coyne   2023-04-26
Porywacze ciał   Tonhasca Júnior   2023-04-25
Porażka jest kluczowym składnikiem innowacji   Ridley   2023-04-22
Używanie roślin jako biofrabryk   Novella   2023-04-14
Dawno zmarli przemawiają do nas   Tonhasca Júnior   2023-04-12
Wątpliwi pomocnicy    Tonhasca Júnior   2023-04-08
Uganda: aktywiści przeciwni biotechnologii szerzą dezinformację   Wetaya   2023-04-05
Anglia pozwala na uprawy poddane edycji genów   Novella   2023-04-03
Recenzja z książki  Can “The Whole World” Be Wrong?   Rose   2023-04-01
Psychologia ewolucyjna dla początkujących   Coyne   2023-03-27
“Konwergentna” ewolucja mrówek grzybiarek Starego i Nowego świata   Coyne   2023-03-23
Gigantyczna armia małych zabójców   Tonhasca Júnior   2023-03-22
Colin Wright broni binarności płci u zwierząt   Coyne   2023-03-15
AI: gorąca randka z “Sydneyem ”   Gotefridi   2023-03-15
Zmienić język w ekologii i biologii ewolucyjnej! Przykład anemii sierpowatej   Coyne   2023-03-13
Wzrost liczby nieobecnych ojców i towarzyszące temu społeczne problemy   Geary   2023-03-11
No pasarán    Tonhasca Júnior   2023-03-04
Dezinformacja o GMO: Kenijczykom będzie trudno podejmować racjonalne decyzje i to może kosztować życie   Mykonyo   2023-02-24
Twardy kwiat do zgryzienia    Tonhasca Júnior   2023-02-22
ChatGPT niemal zdaje lekarski egzamin końcowy   Novella   2023-02-21
“Rogi” trylobitów mogły być używane jako broń w walkach między samcami   Coyne   2023-02-15
Postmodernizm obnażony   Dawkins   2023-02-14
Powody naszych wierzeń. Jak i dlaczego irracjonalność trzyma nas w swoich szponach i jak możemy z tym walczyć?   Pinker   2023-02-13
Kiedy zapada noc i ziemia jest ciemna   Tonhasca Júnior   2023-02-10
W nowej książce jest słuszna krytyka idei, że są lepsze i gorsze gatunki, ale jest także błędne twierdzenie, że gatunki nie są realne   Coyne   2023-02-06
Kolczatki wydmuchują bąbelki śluzu z nosa, żeby się ochłodzić   Coyne   2023-02-02
Mali i zręczni influencerzy   Tonhasca Júnior   2023-01-31
Dowody na ewolucję: Bezwłose zwierzęta mają martwe geny na sierść   Coyne   2023-01-23
Krew, znój, łzy i pot   Tonhasca Júnior   2023-01-19
Bąkojady czyszczą nosorożce   Coyne   2023-01-18
Mózg używa geometrii hiperbolicznej   Novella   2023-01-16
O wspaniały nowy świecie   Tonhasca Júnior   2023-01-12
Ciepło zabija. Zimno zabija wielu więcej   Jacoby   2023-01-09
Po co badać przestrzeń kosmiczną?   Jacoby   2023-01-04
Rdzenni Amerykanie żądają doczesnych resztek pumy z Griffith Park   Coyne   2023-01-03
Świetny artykuł o epigenetyce   Coyne   2022-12-30
Śmiało podążaj tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden owad   Tonhasca Júnior   2022-12-28
Rzecz o splątaniu nauki i wiary   Koraszewski   2022-12-26
Pradawny ekosystem zrekonstruowany przy użyciu skamieniałego DNA   Coyne   2022-12-19
Rozważania heretyckiego mediewisty o historii, wartościach i zdumiewającej głupocie   Landes   2022-12-16
Ewolucyjne ślepe zaułki i lepkie urządzenia: botanik Darwin   Tonhasca Júnior   2022-12-14
Ewolucja nie idzie prostą drogą   Novella   2022-12-08
Geny i języki   Novella   2022-11-26
Uporczywa obecność religijnego mitu   Winegard   2022-11-24
Znaleziono skrytkę posągów z brązu   Novella   2022-11-23
W oparach zrównoważonej ignorancji   Koraszewski   2022-11-21
10 twierdzeń działaczy walczących w Afryce z GMO o tym, dlaczego postępy w biotechnologii upraw powinny zostać odrzucone – i dlaczego są one błędne   Maina   2022-11-17
List otwarty do wszystkich oszołomów   Novella   2022-11-03
Po prostu nie mogę się doczekać, aby znów wyruszyć w trasę   Tonhasca Júnior   2022-10-27
Czy mizoandria może być zakaźna?   Tonhasca Júnior   2022-10-24
Niezwykła fizjologia hibernujących niedźwiedzi   Coyne   2022-10-22
Cuchnąca pułapka i przytulna kryjówka   Tonhasca Júnior   2022-10-21
Obraz Izraela na amerykańskich uniwersytetach   Mansour   2022-10-19
Kenia aprobuje GMO po 10 latach zakazu   Maina   2022-10-18
Pangenom jedwabnika morwowego   Novella   2022-10-14
Czy Samolubny gen zaszkodził publicznemu rozumieniu biologii?   Coyne   2022-10-13
Nieokrzesani goście   Tonhasca Júnior   2022-10-11
Niezrozumienie równości   Winegard   2022-10-07
Zyski klimatyczne to „niewygodna prawda” — nie wszystkie wiadomości o środowisku są złymi wieściami   Lomborg   2022-10-06
Gorzko-słodki, uzależniający lek   Tonhasca Júnior   2022-09-30
Przeciwko autentyczności   Winegard   2022-09-27
Biomedyczne znaczenie płci (i jej binarnej natury)   Coyne   2022-09-22
Mózgi neandertalczyków   Novella   2022-09-20
Oszuści i oszukani w grze w zapylanie   Tonhasca Júnior   2022-09-15
Po raz kolejny “Scientific American” wypacza biologię, a teraz także historię, by podeprzeć swoją ideologię   Coyne   2022-09-14
Upadek czasopisma “Nature”   Winegard   2022-09-08
Instynkt macierzyński i “New York Times”   Coyne   2022-09-07
Ćmy ze złym public relations   Tonhasca Júnior   2022-09-05
Studenci Uniwersytetu Ghany debatują nad wykorzystaniem upraw GMO w ich kraju   Gakpo   2022-09-02
“Scientific American” poświęca się polityce, a nie nauce; odmawia publikowania krytycznych analiz swoich fałszywych lub wprowadzających w błąd twierdzeń   Coyne   2022-09-01
Dysonansy poznawcze: czekolada a muszki, wino a osy   Júnior   2022-08-29
Patrick Matthew: prawdziwy autor idei doboru naturalnego?   Coyne   2022-08-26
Odporny na choroby, genetycznie modyfikowany maniok zapowiada przełom w Kenii   Maina   2022-08-25
Niekochane, ale czasem pożyteczne   Tonhasca Júnior   2022-08-23
Trwałość laktazy w populacjach pijących mleko: ponowna ocena klasycznej historii z ewolucji człowieka   Coyne   2022-08-19
Pierwszy znany drapieżnik: nowo opisana skamieniałość   Coyne   2022-08-16
Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk