Prawda

Czwartek, 26 maja 2022 - 04:38

« Poprzedni Następny »


Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej


Joseph Opoku Gakpo 2021-12-09


Nigeria wzywa resztę Afryki, by szła w jej ślady i zaaprobował genetycznie modyfikowaną wspięgę wężowatą, by pomóc zapewnić żywnościowe bezpieczeństwo na kontynencie.


Nigeryjscy naukowcy i urzędnicy państwowi, którzy stworzyli i zaaprobowali pierwszą na świecie genetycznie modyfikowaną (GM) wspięgę wężowatą, mówią, że pomyślne wprowadzenie na rynek tej odmiany powinno dać innym afrykańskim krajom zaufanie, że mogą zrobić to samo. Ulepszona odmiana redukuje używanie pestycydów i podnosi plony przez dostarczanie odporności na żerującego na tej roślinie owada.   


Profesor Mohammed Ishiyaku, dyrektor wykonawczy Instytutu Badań Rolniczych Nigerii i główny naukowiec projektu GM wspięgi wężowatej, mówi:

“Już robi się późno. Najwyższa pora, by Ghana i inne kraje przyspieszyły proces zapewniający, że te nasiona dostaną się w ręce farmerów, by byli w stanie czerpać korzyści z tej nowej odmiany. Jest niezmiernie korzystna na tylko z powodu wydajności, ale redukuje użycie szkodliwych środków owadobójczych w naszym środowisku”.

Wspięga wężowata jest wysokobiałkowym, podstawowym pokarmem konsumowanym codziennie przez około 200 milionów ludzi w Afryce. Chociaż Nigeria jest największym producentem wspięgi wężowatej w Afryce, nie była w stanie wyprodukować wystarczających ilości, by pokryć własne potrzeby. Nigeryjczycy spodziewają się, że GM wspięga wężowata wypełni tę lukę, ponieważ jest odporna na szkodnika, który znacząco zmniejszał plony.


Proces zaaprobowania odmian GM wspięgi wężowatej, znanej także jako wspięga wężowata Bt, trwa w Nigerii, Ghanie i Burkina Faso już od dziesięciu lat. Administracyjne wąskie gardła, prawne akcje podejmowane przez grupy walczące z GMO i uciążliwe procesy regulacyjne spowolniły zaaprobowanie, jak to jest częste z dziesiątkami innych odmian GMO tworzonych na całym afrykańskim kontynencie. 


Nigeryjski rząd zaaprobował odmianę w grudniu 2019 roku i farmerzy z zadowoleniem przyjęli jej wprowadzenie, szybko wyczerpując dostępną ilość nasion. Farmerzy informują o zmniejszonych zniszczeniach na polach spowodowanych przez szkodniki, wyższych plonach i zwiększonym zysku. Ishiyaku zachęcał inne rządy afrykańskie, by dały zielone światło na wprowadzenie tej odmiany na rynek, mówiąc, że farmerzy na całym kontynencie zasługują na możliwość używania odmiany, która podnosi bezpieczeństwo żywnościowe.  


“Powinni pospieszyć się z zakończeniem tego procesu… Jestem przekonany, że ten materiał ma wielki ekonomiczny potencjał, który może przynieść korzyści także innym krajom” – powiedział w wywiadzie dla Alliance for Science.


Nigeria zaaprobowała także genetycznie modyfikowane odmiany kukurydzy i bawełny, które są odporne na klimat i na szkodniki. Dr Rose Gidado, wicedyrektorka państwowego Krajowego Urzędu Rozwoju Biotechnologii (NABDA), powiedziała, że inne kraje afrykańskie powinny patrzeć na Nigerię jak na przykład, który mogą naśladować w używaniu roślin GM.

“Przy dowodach, jakie mamy dzisiaj, powinni używać Nigerii jako modelu. Patrzeć na nas jako na model, jako przykład, jak doszliśmy do tego, gdzie jesteśmy dzisiaj” - mówiła Gidado.

Rufus Egbeba, dyrektor generalny Krajowego Urzędu Biobezpieczeństwa, agencji regulacyjnej GMO, wezwał rządy i naukowców pracujących z genetycznie modyfikowanymi roślinami uprawnymi w Afryce, by oparli się zastraszaniu wywieranemu przez grupy anty-GMO.


W wywiadzie dla Alliance for Science Egbeba powiedział:

“W Afryce, a szczególnie w regionie Afryki Zachodniej, jest wiele zastraszania ze strony grup anty-GMO. Uważam jednak, że kiedy masz wiedzę i odwagę, możesz podejmować własne decyzje, szczególnie, kiedy masz naukowe dowody do podejmowania własnych decyzji.


Musisz mieć odwagę i stosować wiedzę opartą na naukowych parametrach zanim podejmiesz taką decyzję, i nie obawiać się, ponieważ światem już rządzi nauka i technologia i Afryka nie jest wyjątkiem. Afryka musi używać bezpiecznych technologii, by zapewnić, że gospodarka Afryki jest zróżnicowana, otwarta na tworzenie miejsc pracy, na innowacje i na tworzenie dobrobytu dla naszej ludności”.

Egbeba odrzucił niepokoje o to, że technologia GM jest czymś obcym, narzuconym na kontynent, twierdząc, że stosowanie technologicznych innowacji nie zna granic. “Jeśli ktokolwiek mówi ci, że to jest obce, taka osoba po prostu próbuje wprowadzić cię w błąd – powiedział. – Mamy naukę także w Afryce. Nauka jest globalna, to nie jest coś, o czym można powiedzieć, że jest obce”.


Już jest wiele handlu, który działa w całym regionie Afryki Zachodniej i będzie trudno sąsiednim krajom afrykańskim ograniczyć import odmiany GM wspięgi wężowatej, kiedy będzie ona powszechna na nigeryjskim rynku. Setki ciężarówek wypełnionych wspięgą, kukurydzą i innymi ziarnami wyjeżdża codziennie z nigeryjskiego Międzynarodowego Targu Zbóż w Dawanau i jedzie do licznych krajów afrykańskich. To jest największy targ zbóż w Afryce Zachodniej, ściągający kupców z Ghany, Nigru, Kamerunu, Czadu, Burkina Faso, Libii i innych krajów.


“Przyjmujemy różnych kupców z sąsiednich krajów, szczególnie z krajów Afryki Zachodniej -  powiedział Alliance for Science podczas wizyty na tym targu przewodniczący stowarzyszenia kupców stanu Kano w Nigerii, Sani Mohammed. – Mamy tak wiele odmian, typów ziaren, które zabierają z Dawanau za granicę i do sąsiednich krajów”.


Egbeba powiedział, że trwają starania o stworzenie zharmonizowanych ram biobezpieczeństwa dla regionu, żeby zatwierdzenie rośliny uprawnej GM w jednym kraju pozwalało na przyjęcie jej w innych krajach. Wyjaśnił:

“W regionie Afryki Zachodniej próbujemy wypracować wspólne regulacje biobezpieczeństwa. Kraje, które mogą nie mieć wystarczających kompetencji, powinny móc przyjąć to, co zrobiły inne kraje, a więc jest tu koncepcja przenoszenia. Mogą więc działać, ponieważ Afryka jest powiązana, a sprawa środowiska jest dobrem wspólnym”.  

Dr Issoufou Kollo Abdourhamane, Koordynator na Afrykę Zachodnią Fundacji Afrykańskiej Technologii Rolniczej, powiedział, że są postępy w otrzymaniu aprobaty dla GM wspięgi wężowatej z Ghanie i Burkina Faso.


Naukowcy pracują obecnie nad zdobyciem pozwolenia na wprowadzenie rośliny do środowiska w Ghanie, by móc prowadzić próby polowe, które są potrzebne, by Krajowa Komisja Odmian Nasion dopuściła je do uprawy i obrotu, wyjaśnił i powiedział:

“Są więc dwa kroki… Nasze dossier jest gotowe. Teraz sprawa jest w Krajowym Urzędzie Biobezpieczeństwa w Ghanie. Czekamy więc na moment, kiedy otrzymamy pozwolenie na wprowadzenie do środowiska. W Burkina Faso prawdopodobnie przed końcem roku także poprosimy o pozwolenie na wprowadzenie do środowiska.

Zdjęcie: Worki wspięgi wężowatej na sprzedaż na targu w Abudża w Nigerii. Zdjęcie: Joseph Opoku Gakpo


Nigeria urges Africa to follow its lead on GM cowpea

Alliance for Science, 1 grudnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJoseph Opoku Gakpo

Dziennikarz radiowy z Ghany. W maju 2020r. otrzymał międzynarodową nagrodę za dziennikarstwo dotyczące rozwoju rolnictwa.      


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Polska vs Afryka Jarek 2021-12-09


Nauka

Znalezionych 1295 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk