Prawda

Poniedziałek, 26 wrzesnia 2022 - 12:25

« Poprzedni Następny »


Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej


Joseph Opoku Gakpo 2021-12-09


Nigeria wzywa resztę Afryki, by szła w jej ślady i zaaprobował genetycznie modyfikowaną wspięgę wężowatą, by pomóc zapewnić żywnościowe bezpieczeństwo na kontynencie.


Nigeryjscy naukowcy i urzędnicy państwowi, którzy stworzyli i zaaprobowali pierwszą na świecie genetycznie modyfikowaną (GM) wspięgę wężowatą, mówią, że pomyślne wprowadzenie na rynek tej odmiany powinno dać innym afrykańskim krajom zaufanie, że mogą zrobić to samo. Ulepszona odmiana redukuje używanie pestycydów i podnosi plony przez dostarczanie odporności na żerującego na tej roślinie owada.   


Profesor Mohammed Ishiyaku, dyrektor wykonawczy Instytutu Badań Rolniczych Nigerii i główny naukowiec projektu GM wspięgi wężowatej, mówi:

“Już robi się późno. Najwyższa pora, by Ghana i inne kraje przyspieszyły proces zapewniający, że te nasiona dostaną się w ręce farmerów, by byli w stanie czerpać korzyści z tej nowej odmiany. Jest niezmiernie korzystna na tylko z powodu wydajności, ale redukuje użycie szkodliwych środków owadobójczych w naszym środowisku”.

Wspięga wężowata jest wysokobiałkowym, podstawowym pokarmem konsumowanym codziennie przez około 200 milionów ludzi w Afryce. Chociaż Nigeria jest największym producentem wspięgi wężowatej w Afryce, nie była w stanie wyprodukować wystarczających ilości, by pokryć własne potrzeby. Nigeryjczycy spodziewają się, że GM wspięga wężowata wypełni tę lukę, ponieważ jest odporna na szkodnika, który znacząco zmniejszał plony.


Proces zaaprobowania odmian GM wspięgi wężowatej, znanej także jako wspięga wężowata Bt, trwa w Nigerii, Ghanie i Burkina Faso już od dziesięciu lat. Administracyjne wąskie gardła, prawne akcje podejmowane przez grupy walczące z GMO i uciążliwe procesy regulacyjne spowolniły zaaprobowanie, jak to jest częste z dziesiątkami innych odmian GMO tworzonych na całym afrykańskim kontynencie. 


Nigeryjski rząd zaaprobował odmianę w grudniu 2019 roku i farmerzy z zadowoleniem przyjęli jej wprowadzenie, szybko wyczerpując dostępną ilość nasion. Farmerzy informują o zmniejszonych zniszczeniach na polach spowodowanych przez szkodniki, wyższych plonach i zwiększonym zysku. Ishiyaku zachęcał inne rządy afrykańskie, by dały zielone światło na wprowadzenie tej odmiany na rynek, mówiąc, że farmerzy na całym kontynencie zasługują na możliwość używania odmiany, która podnosi bezpieczeństwo żywnościowe.  


“Powinni pospieszyć się z zakończeniem tego procesu… Jestem przekonany, że ten materiał ma wielki ekonomiczny potencjał, który może przynieść korzyści także innym krajom” – powiedział w wywiadzie dla Alliance for Science.


Nigeria zaaprobowała także genetycznie modyfikowane odmiany kukurydzy i bawełny, które są odporne na klimat i na szkodniki. Dr Rose Gidado, wicedyrektorka państwowego Krajowego Urzędu Rozwoju Biotechnologii (NABDA), powiedziała, że inne kraje afrykańskie powinny patrzeć na Nigerię jak na przykład, który mogą naśladować w używaniu roślin GM.

“Przy dowodach, jakie mamy dzisiaj, powinni używać Nigerii jako modelu. Patrzeć na nas jako na model, jako przykład, jak doszliśmy do tego, gdzie jesteśmy dzisiaj” - mówiła Gidado.

Rufus Egbeba, dyrektor generalny Krajowego Urzędu Biobezpieczeństwa, agencji regulacyjnej GMO, wezwał rządy i naukowców pracujących z genetycznie modyfikowanymi roślinami uprawnymi w Afryce, by oparli się zastraszaniu wywieranemu przez grupy anty-GMO.


W wywiadzie dla Alliance for Science Egbeba powiedział:

“W Afryce, a szczególnie w regionie Afryki Zachodniej, jest wiele zastraszania ze strony grup anty-GMO. Uważam jednak, że kiedy masz wiedzę i odwagę, możesz podejmować własne decyzje, szczególnie, kiedy masz naukowe dowody do podejmowania własnych decyzji.


Musisz mieć odwagę i stosować wiedzę opartą na naukowych parametrach zanim podejmiesz taką decyzję, i nie obawiać się, ponieważ światem już rządzi nauka i technologia i Afryka nie jest wyjątkiem. Afryka musi używać bezpiecznych technologii, by zapewnić, że gospodarka Afryki jest zróżnicowana, otwarta na tworzenie miejsc pracy, na innowacje i na tworzenie dobrobytu dla naszej ludności”.

Egbeba odrzucił niepokoje o to, że technologia GM jest czymś obcym, narzuconym na kontynent, twierdząc, że stosowanie technologicznych innowacji nie zna granic. “Jeśli ktokolwiek mówi ci, że to jest obce, taka osoba po prostu próbuje wprowadzić cię w błąd – powiedział. – Mamy naukę także w Afryce. Nauka jest globalna, to nie jest coś, o czym można powiedzieć, że jest obce”.


Już jest wiele handlu, który działa w całym regionie Afryki Zachodniej i będzie trudno sąsiednim krajom afrykańskim ograniczyć import odmiany GM wspięgi wężowatej, kiedy będzie ona powszechna na nigeryjskim rynku. Setki ciężarówek wypełnionych wspięgą, kukurydzą i innymi ziarnami wyjeżdża codziennie z nigeryjskiego Międzynarodowego Targu Zbóż w Dawanau i jedzie do licznych krajów afrykańskich. To jest największy targ zbóż w Afryce Zachodniej, ściągający kupców z Ghany, Nigru, Kamerunu, Czadu, Burkina Faso, Libii i innych krajów.


“Przyjmujemy różnych kupców z sąsiednich krajów, szczególnie z krajów Afryki Zachodniej -  powiedział Alliance for Science podczas wizyty na tym targu przewodniczący stowarzyszenia kupców stanu Kano w Nigerii, Sani Mohammed. – Mamy tak wiele odmian, typów ziaren, które zabierają z Dawanau za granicę i do sąsiednich krajów”.


Egbeba powiedział, że trwają starania o stworzenie zharmonizowanych ram biobezpieczeństwa dla regionu, żeby zatwierdzenie rośliny uprawnej GM w jednym kraju pozwalało na przyjęcie jej w innych krajach. Wyjaśnił:

“W regionie Afryki Zachodniej próbujemy wypracować wspólne regulacje biobezpieczeństwa. Kraje, które mogą nie mieć wystarczających kompetencji, powinny móc przyjąć to, co zrobiły inne kraje, a więc jest tu koncepcja przenoszenia. Mogą więc działać, ponieważ Afryka jest powiązana, a sprawa środowiska jest dobrem wspólnym”.  

Dr Issoufou Kollo Abdourhamane, Koordynator na Afrykę Zachodnią Fundacji Afrykańskiej Technologii Rolniczej, powiedział, że są postępy w otrzymaniu aprobaty dla GM wspięgi wężowatej z Ghanie i Burkina Faso.


Naukowcy pracują obecnie nad zdobyciem pozwolenia na wprowadzenie rośliny do środowiska w Ghanie, by móc prowadzić próby polowe, które są potrzebne, by Krajowa Komisja Odmian Nasion dopuściła je do uprawy i obrotu, wyjaśnił i powiedział:

“Są więc dwa kroki… Nasze dossier jest gotowe. Teraz sprawa jest w Krajowym Urzędzie Biobezpieczeństwa w Ghanie. Czekamy więc na moment, kiedy otrzymamy pozwolenie na wprowadzenie do środowiska. W Burkina Faso prawdopodobnie przed końcem roku także poprosimy o pozwolenie na wprowadzenie do środowiska.

Zdjęcie: Worki wspięgi wężowatej na sprzedaż na targu w Abudża w Nigerii. Zdjęcie: Joseph Opoku Gakpo


Nigeria urges Africa to follow its lead on GM cowpea

Alliance for Science, 1 grudnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJoseph Opoku Gakpo

Dziennikarz radiowy z Ghany. W maju 2020r. otrzymał międzynarodową nagrodę za dziennikarstwo dotyczące rozwoju rolnictwa.      


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Polska vs Afryka Jarek 2021-12-09


Nauka

Znalezionych 1342 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Biomedyczne znaczenie płci (i jej binarnej natury)   Coyne   2022-09-22
Mózgi neandertalczyków   Novella   2022-09-20
Oszuści i oszukani w grze w zapylanie   Tonhasca Júnior   2022-09-15
Po raz kolejny “Scientific American” wypacza biologię, a teraz także historię, by podeprzeć swoją ideologię   Coyne   2022-09-14
Upadek czasopisma “Nature”   Winegard   2022-09-08
Instynkt macierzyński i “New York Times”   Coyne   2022-09-07
Ćmy ze złym public relations   Tonhasca Júnior   2022-09-05
Studenci Uniwersytetu Ghany debatują nad wykorzystaniem upraw GMO w ich kraju   Gakpo   2022-09-02
“Scientific American” poświęca się polityce, a nie nauce; odmawia publikowania krytycznych analiz swoich fałszywych lub wprowadzających w błąd twierdzeń   Coyne   2022-09-01
Dysonansy poznawcze: czekolada a muszki, wino a osy   Júnior   2022-08-29
Patrick Matthew: prawdziwy autor idei doboru naturalnego?   Coyne   2022-08-26
Odporny na choroby, genetycznie modyfikowany maniok zapowiada przełom w Kenii   Maina   2022-08-25
Niekochane, ale czasem pożyteczne   Tonhasca Júnior   2022-08-23
Trwałość laktazy w populacjach pijących mleko: ponowna ocena klasycznej historii z ewolucji człowieka   Coyne   2022-08-19
Pierwszy znany drapieżnik: nowo opisana skamieniałość   Coyne   2022-08-16
Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk