Prawda

Piątek, 8 grudnia 2023 - 07:03

« Poprzedni Następny »


Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii


Jerry A. Coyne 2021-12-14


Jak pisałem już poprzednio, w Nowej Zelandii obserwujemy rozwodnienie edukacji w naukach ścisłych od czasu jak coraz bardziej “przebudzony” rząd i władze uniwersytetów zdecydowały, że rdzenny sposób poznania, zwany “mātauranga Māori”, powinien być wykładany na równi z naukami ścisłymi zarówno w liceach, jak na uniwersytetach. Jednak “sposób poznania” Maorysów to mieszanka. Jest tam “praktyczna” wiedza, taka jak sposób ustalanie, które tereny może zalać powódź i jak łapać węgorze, ale jest tu także wiele mitologii i zabobonów, które nowoczesna nauka obaliła. Wśród nich jest kreacjonistyczny pogląd na pochodzenie roślin i zwierząt. Uczenie jednego i drugiego na lekcjach nauk ścisłych jest jak uczenie ewolucyjnej biologii i kreacjonizmu w Ameryce na kursie o ewolucji: jest przepisem na dezorientację i wprowadzanie podziałów społecznych – i jest  przeszkodą dla tych Maorysów, którzy chcą zostać naukowcami.

Oczywiście “mātauranga Māori” powinna być nauczana w akademickim świecie, jako że maoryska kultura jest wszechobecna i wpływowa w Nowej Zelandii. Ale powinno to być w ramach antropologii lub socjologii, a nie nauk ścisłych.


Niedawno siedmioro profesorów z Auckland University napisało list sprzeciwiający się równoprawnemu nauczaniu nauk ścisłych i mātauranga Māori. List, zatytułowany “W obronie nauki” opublikował tygodnik o nazwie “The Listener” i możecie zobaczyć go tutaj. W odpowiedzi Royal Society Nowej Zelandii rozważa ukaranie lub wyrzucenie ze stowarzyszenia dwóch sygnatariuszy, którzy są członkami Royal Society Nowej Zelandii. I wielu ludzi ze świata akademickiego Nowej Zelandii podpisało petycję z wyrazami sprzeciwu wobec treści tego listu (przeczytajcie ten list;  nie jest obraźliwy dla nikogo, kto zachował zdolność myślenia). Dawn Freshwater, prorektorka Auckland University, zwróciła uwagę na list i jego sygnatariuszy, i oświadczyła:

List w numerze pisma “The Listener” z tego tygodnia od siedmiorga spośród naszego akademickiego personelu na temat tego, czy Mātauranga Māori może być nazywana nauką, spowodował znaczne wzburzenie i niepokój wśród naszego personelu, studentów i absolwentów.  


Podczas gdy nauczyciele akademiccy mają swobodę wyrażania swoich poglądów, chcę wyraźnie powiedzieć, że nie reprezentują oni poglądów University of Auckland.

Jak powiedziałem, nie jest jasne czy pani prorektorka ma jakiekolwiek upoważnienie, by oświadczać, jakie są „poglądy University of Auckland”, ani czy istnieją jakiekolwiek oficjalne poglądy w tej sprawie. Jest jasne, że demonizuje profesorów, a równocześnie mówi, że, no cóż, mają prawo do swobody słowa – ale Uniwersytet może ich oficjalnie krytykować, a Royal Society może ich ukarać! Jeśli zaś chodzi o “znaczne wzburzenie i niepokój” na Uniwersytecie, uważam za niedorzeczne odwoływanie się do emocji zamiast do rozumu. Czujesz się, jako Nowozelandczyk, zraniony lub zaniepokojony tym listem? Trudno. Jeśli masz kontrargumenty, wyraź je, zamiast wyrażania swoich emocji.


Reagując na groźbę Royal Society ukarania sygnatariuszy (co zamienia to towarzystwo naukowe w kiepski dowcip), Richard Dawkins napisał list do ówczesnego przewodniczącego Towarzystwa (można zobaczyć ten list tutaj).


Teraz w reakcji na prośbę kilku sygnatariuszy listu Richard zmienił nieco ten tekst, by skierować go do szerszej publiczności, a nie tylko do Royal Society Nowej Zelandii. Właśnie pojawił się w wersji online “The Listener” i będzie wydrukowany w tym tygodniu. Mam pozwolenie na opublikowanie go i znajduje się poniżej. Tytuł, jaki Richard nadał mu, brzmiał: “Drodzy nowozelandzcy przyjaciele nauki i rozumu”, co redaktorzy zmienili w wersji opublikowanej.

NAUKA JEST NAUKĄ


Od kiedy w lipcu podniesiono w listach sprawę mātauranga Māori, narasta globalna reakcja przeciwko niedorzecznemu posunięciu włączenia maoryskiego “sposobu poznania” do programów nauk ścisłych Nowej Zelandii i doprawdy oburzającego zaniechania przez Royal Society Nowej Zelandii wystąpienia w obronie nauki – w końcu, po to właśnie istnieje towarzystwo naukowe.


Royal Society Nowej Zelandii, podobnie jak Royal Society, którego mam zaszczyt być członkiem, ma reprezentować i bronić nauki. Nie “zachodniej” nauki, nie “europejskiej” nauki, nie “białej” nauki, nie „kolonialnej” nauki. Po prostu nauki. Nauka jest nauką i nie ma znaczenia, kto ją uprawia, gdzie, ani w jakiej “tradycji” mogła powstać. Prawdziwa nauka opiera się na dowodach, nie na tradycji; zawiera zabezpieczenia, takie jak recenzje przez specjalistów, powtarzane eksperymenty mające na celu sprawdzanie hipotez, podwójnie ślepe próby, instrumenty do uzupełnienia i potwierdzenia zawodnych zmysłów itd.  


Gdyby “inny” sposób poznania działał, gdyby zadowolił powyższe testy oparcia o dowody, nie byłby “inny”, byłby nauką. Nauka działa. Wysyła pojazdy kosmiczne na planety, tworzy szczepionki przeciwko zarazom, przewiduje zaćmienia z dokładnością  do sekundy, datuje powstanie wszechświata i rekonstruuje życie wymarłych gatunków, takich jak tragicznie wytępiony moa. 


Jeśli Royal Society Nowe Zelandii nie chce stanąć w obronie prawdziwej nauki w waszym kraju, kto to zrobi? Do czego innego jest to towarzystwo? Jaki jest inny powód jego istnienia? Mam nadzieję, że nie uznacie mnie za aroganta, że jako outsider (który właściwie wolałby być Nowozelandczykiem) zachęcam was, byście sprzeciwili się temu nonsensowi i zachęcali do tego innych.  


Richard Dawkins, DSc, FRS
Profesor Emeritus Publicznego Rozumienia Nauki, University of Oxford

Szczególnie podoba mi się zdanie: Gdyby “inny” sposób poznania działał, gdyby zadowolił powyższe testy oparcia o dowody, nie byłby “inny”, byłby nauką. To jest klasyczny Dawkins.


Jeśli jesteś nowozelandzkim naukowcem, który ma odwagę przeciwstawić się nonsensowi rządu, uniwersytetów i Royal Society, bronić rozumu i wartości nauki jako jedynego zinstytucjonalizowanego “sposobu poznania”, apeluję, byś dołączył do Richarda i “Szatańskiej Siódemki”. Tak, wiem, że są prawdziwe groźby represji za obronę dowodów i rozumu. Jeśli będziesz milczeć z obawy przed nimi, nie będę krytykował. Proszę jednak o rozważenie dołączenia do Dawkinsa i “Szatańskich Siedmiu”, bo nauka w Nowej Zelandii stoczy się do rynsztoka.


Richard Dawkins writes to New Zealand’s “friends of science and reason”

Why Evolution Is True, 10 grudnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt" (wydanej również po polsku przez wydawnictwo "Stapis)". Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj
Komentarze
1. Powrót ciemnoty Marek Eyal 2021-12-14


Nauka

Znalezionych 1452 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie gryzie się ręki, która cię zapyla   Tonhasca Júnior   2023-10-19
Rewolucja komunikacyjna   Hannam   2023-10-18
BBC szerzy propagandę rolnictwa organicznego, a biedni na świecie cierpią   i Kathleen Hefferon   2023-10-13
Niezwykły przypadek koewolucji i specyficzności zapylacz/storczyk   Coyne   2023-10-07
Płeć męska lub żeńska: nie ma nic pomiędzy   Elliot   2023-10-03
Myślenie intuicyjne i analityczne   Novella   2023-09-29
„Kryzys klimatyczny” to mistyfikacja   Williams   2023-09-25
Jak (i dlaczego) ośmiornica edytuje swój RNA   Lewis   2023-09-23
„Najbardziej znany zabójca ludzi”: jakie są prawdziwe początki XIV-wiecznej Czarnej Śmierci?   Lewis   2023-09-15
Do jakiego stopnia pary mają wspólne cechy?   Novella   2023-09-14
Kenia daje zielone światło 58 projektom GMO – naukowcy na całym świecie kontynuują badania w dziedzinie biotechnologii, mimo procesów sądowych i dezinformacji   Ombogo   2023-09-08
Lancet atakuje anty-przebudzenie, a czytelnik odpowiada   Coyne   2023-08-24
Więcej wyrafinowanej teologii: uczony religijny zastanawia się, czy neandertalczycy mieli nieśmiertelne dusze   Coyne   2023-08-16
Aktywiści anty-GMO w Afryce szerzą mity i strach, ale nie przedstawiają żadnych naukowych dowodów   Abutu   2023-08-14
Mało znana strona ryjkowców   Tonhasca Júnior   2023-08-11
Dlaczego nie można być osobą transrasową?   Coyne   2023-08-10
Walka z malarią za pomocą inżynierii genetycznej   Novella   2023-08-08
Jak restrykcje Unii Europejskiej podsycały głosy przeciwko GMO, jak również głód na globalnym Południu, a zwłaszcza w Afryce   Oria   2023-08-02
Nieznośni mali pomocnicy   Tonhasca Junior   2023-07-29
Macedońskie skarby   Tonhasca Júnior   2023-07-26
GMO i motyle   Novella   2023-07-25
Narzucanie ideologii naturze: Kew Garden celebruje „rośliny queer”   Coyne   2023-07-24
Smak miesiąca   Tonhasca Júnior   2023-07-20
Kłopoty na wylocie   Szczęsny   2023-07-18
Ideologiczne podważanie biologii   i Luana S. Maroja   2023-07-17
Role mężczyzn i kobiet w polowaniu, raz jeszcze   Coyne   2023-07-15
David Hillis o specjacji   Coyne   2023-07-13
Niechętni dawcy i pracowici biorcy   Tonhasca Júnior   2023-07-08
Grube problemy z jelitem   Szczęsny   2023-07-07
Badaczka z Leakey Foundation twierdzi, że kości orangutanów mówią nam, że biologiczna płeć jest spektrum, a nie binarna   Coyne   2023-06-30
Przez dziurkę od klucza   Szczęsny   2023-06-24
Nowa (nie podparta żadnymi dowodami) hipoteza, która eliminuje role płciowe w społecznościach łowców-zbieraczy   Coyne   2023-06-22
Błędne wyobrażenia o ewolucji   Coyne   2023-06-16
Influencerzy z podziemia   Tonhasca Júnior   2023-06-13
Jak wyewoluowało ubarwienie ostrzegawcze?   Coyne   2023-06-12
„San Francisco Chronicle” bardzo myli się w sprawie biologicznej płci   Coyne   2023-06-09
Kolczasty problem   Tonhasca Júnior   2023-06-06
Wpaść w amok. Empiryczna analiza szaleńczych zabójstw pokazuje, że wyłaniają się dwa różne wzorce.   King   2023-06-03
Błędna krytyka genetycznych testów na pochodzenie   Coyne   2023-06-02
Zdatny do lotu   Tonhasca Júnior   2023-06-01
‘Raniąca’ idea merytorycznych podstaw nauki    i Jerry Coyne   2023-05-29
Główny problem w filogenezie zwierząt wydaje się być rozwiązany   Coyne   2023-05-26
Americana   Tonhasca Júnior   2023-05-24
Czy uprawa jabłek odzwierciedla bigoterię?   Coyne   2023-05-18
Kenia: Musimy zająć się brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, ale najpierw musimy położyć kres dezinformacji na temat upraw modyfikowanych genetycznie   Oria   2023-05-16
Czytanie myśli z fMRI i AI   Novella   2023-05-05
Jest lepiej niż myślisz   Lomborg   2023-05-03
Dwudziestu dziewięciunaukowców publikuje artykuł w obronie merytorycznych podstaw w nauce     2023-05-01
Niewygodna historia   Ferguson   2023-04-28
Biologia rezygnacji z działania: kiedy kontynuować, a kiedy spasować   Coyne   2023-04-26
Porywacze ciał   Tonhasca Júnior   2023-04-25
Porażka jest kluczowym składnikiem innowacji   Ridley   2023-04-22
Używanie roślin jako biofrabryk   Novella   2023-04-14
Dawno zmarli przemawiają do nas   Tonhasca Júnior   2023-04-12
Wątpliwi pomocnicy    Tonhasca Júnior   2023-04-08
Uganda: aktywiści przeciwni biotechnologii szerzą dezinformację   Wetaya   2023-04-05
Anglia pozwala na uprawy poddane edycji genów   Novella   2023-04-03
Recenzja z książki  Can “The Whole World” Be Wrong?   Rose   2023-04-01
Psychologia ewolucyjna dla początkujących   Coyne   2023-03-27
“Konwergentna” ewolucja mrówek grzybiarek Starego i Nowego świata   Coyne   2023-03-23
Gigantyczna armia małych zabójców   Tonhasca Júnior   2023-03-22
Colin Wright broni binarności płci u zwierząt   Coyne   2023-03-15
AI: gorąca randka z “Sydneyem ”   Gotefridi   2023-03-15
Zmienić język w ekologii i biologii ewolucyjnej! Przykład anemii sierpowatej   Coyne   2023-03-13
Wzrost liczby nieobecnych ojców i towarzyszące temu społeczne problemy   Geary   2023-03-11
No pasarán    Tonhasca Júnior   2023-03-04
Dezinformacja o GMO: Kenijczykom będzie trudno podejmować racjonalne decyzje i to może kosztować życie   Mykonyo   2023-02-24
Twardy kwiat do zgryzienia    Tonhasca Júnior   2023-02-22
ChatGPT niemal zdaje lekarski egzamin końcowy   Novella   2023-02-21
“Rogi” trylobitów mogły być używane jako broń w walkach między samcami   Coyne   2023-02-15
Postmodernizm obnażony   Dawkins   2023-02-14
Powody naszych wierzeń. Jak i dlaczego irracjonalność trzyma nas w swoich szponach i jak możemy z tym walczyć?   Pinker   2023-02-13
Kiedy zapada noc i ziemia jest ciemna   Tonhasca Júnior   2023-02-10
W nowej książce jest słuszna krytyka idei, że są lepsze i gorsze gatunki, ale jest także błędne twierdzenie, że gatunki nie są realne   Coyne   2023-02-06
Kolczatki wydmuchują bąbelki śluzu z nosa, żeby się ochłodzić   Coyne   2023-02-02
Mali i zręczni influencerzy   Tonhasca Júnior   2023-01-31
Dowody na ewolucję: Bezwłose zwierzęta mają martwe geny na sierść   Coyne   2023-01-23
Krew, znój, łzy i pot   Tonhasca Júnior   2023-01-19
Bąkojady czyszczą nosorożce   Coyne   2023-01-18
Mózg używa geometrii hiperbolicznej   Novella   2023-01-16
O wspaniały nowy świecie   Tonhasca Júnior   2023-01-12
Ciepło zabija. Zimno zabija wielu więcej   Jacoby   2023-01-09
Po co badać przestrzeń kosmiczną?   Jacoby   2023-01-04
Rdzenni Amerykanie żądają doczesnych resztek pumy z Griffith Park   Coyne   2023-01-03
Świetny artykuł o epigenetyce   Coyne   2022-12-30
Śmiało podążaj tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden owad   Tonhasca Júnior   2022-12-28
Rzecz o splątaniu nauki i wiary   Koraszewski   2022-12-26
Pradawny ekosystem zrekonstruowany przy użyciu skamieniałego DNA   Coyne   2022-12-19
Rozważania heretyckiego mediewisty o historii, wartościach i zdumiewającej głupocie   Landes   2022-12-16
Ewolucyjne ślepe zaułki i lepkie urządzenia: botanik Darwin   Tonhasca Júnior   2022-12-14
Ewolucja nie idzie prostą drogą   Novella   2022-12-08
Geny i języki   Novella   2022-11-26
Uporczywa obecność religijnego mitu   Winegard   2022-11-24
Znaleziono skrytkę posągów z brązu   Novella   2022-11-23
W oparach zrównoważonej ignorancji   Koraszewski   2022-11-21
10 twierdzeń działaczy walczących w Afryce z GMO o tym, dlaczego postępy w biotechnologii upraw powinny zostać odrzucone – i dlaczego są one błędne   Maina   2022-11-17
List otwarty do wszystkich oszołomów   Novella   2022-11-03
Po prostu nie mogę się doczekać, aby znów wyruszyć w trasę   Tonhasca Júnior   2022-10-27
Czy mizoandria może być zakaźna?   Tonhasca Júnior   2022-10-24
Niezwykła fizjologia hibernujących niedźwiedzi   Coyne   2022-10-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk