Prawda

Czwartek, 26 maja 2022 - 03:48

« Poprzedni Następny »


Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii


Jerry A. Coyne 2021-12-14


Jak pisałem już poprzednio, w Nowej Zelandii obserwujemy rozwodnienie edukacji w naukach ścisłych od czasu jak coraz bardziej “przebudzony” rząd i władze uniwersytetów zdecydowały, że rdzenny sposób poznania, zwany “mātauranga Māori”, powinien być wykładany na równi z naukami ścisłymi zarówno w liceach, jak na uniwersytetach. Jednak “sposób poznania” Maorysów to mieszanka. Jest tam “praktyczna” wiedza, taka jak sposób ustalanie, które tereny może zalać powódź i jak łapać węgorze, ale jest tu także wiele mitologii i zabobonów, które nowoczesna nauka obaliła. Wśród nich jest kreacjonistyczny pogląd na pochodzenie roślin i zwierząt. Uczenie jednego i drugiego na lekcjach nauk ścisłych jest jak uczenie ewolucyjnej biologii i kreacjonizmu w Ameryce na kursie o ewolucji: jest przepisem na dezorientację i wprowadzanie podziałów społecznych – i jest  przeszkodą dla tych Maorysów, którzy chcą zostać naukowcami.

Oczywiście “mātauranga Māori” powinna być nauczana w akademickim świecie, jako że maoryska kultura jest wszechobecna i wpływowa w Nowej Zelandii. Ale powinno to być w ramach antropologii lub socjologii, a nie nauk ścisłych.


Niedawno siedmioro profesorów z Auckland University napisało list sprzeciwiający się równoprawnemu nauczaniu nauk ścisłych i mātauranga Māori. List, zatytułowany “W obronie nauki” opublikował tygodnik o nazwie “The Listener” i możecie zobaczyć go tutaj. W odpowiedzi Royal Society Nowej Zelandii rozważa ukaranie lub wyrzucenie ze stowarzyszenia dwóch sygnatariuszy, którzy są członkami Royal Society Nowej Zelandii. I wielu ludzi ze świata akademickiego Nowej Zelandii podpisało petycję z wyrazami sprzeciwu wobec treści tego listu (przeczytajcie ten list;  nie jest obraźliwy dla nikogo, kto zachował zdolność myślenia). Dawn Freshwater, prorektorka Auckland University, zwróciła uwagę na list i jego sygnatariuszy, i oświadczyła:

List w numerze pisma “The Listener” z tego tygodnia od siedmiorga spośród naszego akademickiego personelu na temat tego, czy Mātauranga Māori może być nazywana nauką, spowodował znaczne wzburzenie i niepokój wśród naszego personelu, studentów i absolwentów.  


Podczas gdy nauczyciele akademiccy mają swobodę wyrażania swoich poglądów, chcę wyraźnie powiedzieć, że nie reprezentują oni poglądów University of Auckland.

Jak powiedziałem, nie jest jasne czy pani prorektorka ma jakiekolwiek upoważnienie, by oświadczać, jakie są „poglądy University of Auckland”, ani czy istnieją jakiekolwiek oficjalne poglądy w tej sprawie. Jest jasne, że demonizuje profesorów, a równocześnie mówi, że, no cóż, mają prawo do swobody słowa – ale Uniwersytet może ich oficjalnie krytykować, a Royal Society może ich ukarać! Jeśli zaś chodzi o “znaczne wzburzenie i niepokój” na Uniwersytecie, uważam za niedorzeczne odwoływanie się do emocji zamiast do rozumu. Czujesz się, jako Nowozelandczyk, zraniony lub zaniepokojony tym listem? Trudno. Jeśli masz kontrargumenty, wyraź je, zamiast wyrażania swoich emocji.


Reagując na groźbę Royal Society ukarania sygnatariuszy (co zamienia to towarzystwo naukowe w kiepski dowcip), Richard Dawkins napisał list do ówczesnego przewodniczącego Towarzystwa (można zobaczyć ten list tutaj).


Teraz w reakcji na prośbę kilku sygnatariuszy listu Richard zmienił nieco ten tekst, by skierować go do szerszej publiczności, a nie tylko do Royal Society Nowej Zelandii. Właśnie pojawił się w wersji online “The Listener” i będzie wydrukowany w tym tygodniu. Mam pozwolenie na opublikowanie go i znajduje się poniżej. Tytuł, jaki Richard nadał mu, brzmiał: “Drodzy nowozelandzcy przyjaciele nauki i rozumu”, co redaktorzy zmienili w wersji opublikowanej.

NAUKA JEST NAUKĄ


Od kiedy w lipcu podniesiono w listach sprawę mātauranga Māori, narasta globalna reakcja przeciwko niedorzecznemu posunięciu włączenia maoryskiego “sposobu poznania” do programów nauk ścisłych Nowej Zelandii i doprawdy oburzającego zaniechania przez Royal Society Nowej Zelandii wystąpienia w obronie nauki – w końcu, po to właśnie istnieje towarzystwo naukowe.


Royal Society Nowej Zelandii, podobnie jak Royal Society, którego mam zaszczyt być członkiem, ma reprezentować i bronić nauki. Nie “zachodniej” nauki, nie “europejskiej” nauki, nie “białej” nauki, nie „kolonialnej” nauki. Po prostu nauki. Nauka jest nauką i nie ma znaczenia, kto ją uprawia, gdzie, ani w jakiej “tradycji” mogła powstać. Prawdziwa nauka opiera się na dowodach, nie na tradycji; zawiera zabezpieczenia, takie jak recenzje przez specjalistów, powtarzane eksperymenty mające na celu sprawdzanie hipotez, podwójnie ślepe próby, instrumenty do uzupełnienia i potwierdzenia zawodnych zmysłów itd.  


Gdyby “inny” sposób poznania działał, gdyby zadowolił powyższe testy oparcia o dowody, nie byłby “inny”, byłby nauką. Nauka działa. Wysyła pojazdy kosmiczne na planety, tworzy szczepionki przeciwko zarazom, przewiduje zaćmienia z dokładnością  do sekundy, datuje powstanie wszechświata i rekonstruuje życie wymarłych gatunków, takich jak tragicznie wytępiony moa. 


Jeśli Royal Society Nowe Zelandii nie chce stanąć w obronie prawdziwej nauki w waszym kraju, kto to zrobi? Do czego innego jest to towarzystwo? Jaki jest inny powód jego istnienia? Mam nadzieję, że nie uznacie mnie za aroganta, że jako outsider (który właściwie wolałby być Nowozelandczykiem) zachęcam was, byście sprzeciwili się temu nonsensowi i zachęcali do tego innych.  


Richard Dawkins, DSc, FRS
Profesor Emeritus Publicznego Rozumienia Nauki, University of Oxford

Szczególnie podoba mi się zdanie: Gdyby “inny” sposób poznania działał, gdyby zadowolił powyższe testy oparcia o dowody, nie byłby “inny”, byłby nauką. To jest klasyczny Dawkins.


Jeśli jesteś nowozelandzkim naukowcem, który ma odwagę przeciwstawić się nonsensowi rządu, uniwersytetów i Royal Society, bronić rozumu i wartości nauki jako jedynego zinstytucjonalizowanego “sposobu poznania”, apeluję, byś dołączył do Richarda i “Szatańskiej Siódemki”. Tak, wiem, że są prawdziwe groźby represji za obronę dowodów i rozumu. Jeśli będziesz milczeć z obawy przed nimi, nie będę krytykował. Proszę jednak o rozważenie dołączenia do Dawkinsa i “Szatańskich Siedmiu”, bo nauka w Nowej Zelandii stoczy się do rynsztoka.


Richard Dawkins writes to New Zealand’s “friends of science and reason”

Why Evolution Is True, 10 grudnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt" (wydanej również po polsku przez wydawnictwo "Stapis)". Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Powrót ciemnoty Marek Eyal 2021-12-14


Nauka

Znalezionych 1295 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk