Prawda

Środa, 20 października 2021 - 10:03

« Poprzedni Następny »


Trzydziestu wspaniałych i inni


Andrzej Koraszewski 2019-11-23

Profesor Mohamed Dajani przed wizytą w Auschwitz.
Profesor Mohamed Dajani przed wizytą w Auschwitz.

Zmarły 27 października 2019 roku były radziecki dysydent Władimir Bukowski wyśmiewał nazywanie dysydentów w ZSRR „inaczej myślącymi”. Jego zdaniem dysydenci byli po prostu jedynymi myślącymi. Dziwił go świat myślących na komendę, sparaliżowanych strachem, ufających pasterzom. Na dysydentów radzieckiego świata patrzono jednak jak na dziwolągi, jak na durni wierzących, że ich zabawne protesty mogą cokolwiek zmienić. Za mówienie, co myślą, płacili cenę najwyższą. Bukowski spędził 12 lat za kratami, za myślenie zamykano go w szpitalu psychiatrycznym, w więzieniu, w obozie karnym. Dysydent może się mylić, ale odmawia myślenia na rozkaz.

W naszym świecie dysydenci doczekali się upadku komunizmu, niektórzy stali się częścią nowego establishmentu chętnie mówiącego ludziom, co mają myśleć.

 

Mogę być w błędzie, ale mam wrażenie, że dziś najciekawsi dysydenci, to ludzie z muzułmańskiego świata. Ludzie zbuntowani przeciw nowej totalitarnej doktrynie raz jeszcze chcącej podporządkować świat jednej idei, jednej myśli. Ci, których ci dysydenci krytykują, odmieniają przez wszystkie przypadki słowo kalifat, zapowiadają, że islam zdominuje świat, walczą ze sobą o to, kto jest najbardziej radykalny, kto poprowadzi hufce wiernych przeciw zgniłemu Zachodowi i jego pełnej zepsucia demokracji.

 

Ci piewcy islamofaszyzmu mają na Zachodzie miliony sojuszników, tak samo jak miał ich w swoim czasie Związek Radziecki i nazistowskie Niemcy. Papież i prezydenci powtarzają bez końca, że islam jest religią pokoju, lewica radośnie popiera islamofaszyzm, udając, że nie ma on nic wspólnego z terroryzmem. Nie przeszkadza jej dyktatura, dyskryminacja kobiet, prześladowanie gejów, mordowanie opozycji. Obietnica wspaniałego świata, podporządkowanego jednej myśli jest zawsze kusząca. Znajduje również poparcie wielkich umysłow. Nic dziwnego, że dysydenci z muzułmańskiego świata nie cieszą się zainteresowaniem postępowych gazet. To są islamofobi. Są inaczej myślącymi, mówią rzeczy źle świadczące o stanie ich umysłów. Byli antykomunistyczni dysydenci udają, że tych dzisiejszych dysydentów z muzułmańskiego świata po prostu nie ma. Tak jest łatwiej, nie trzeba się zastanawiać. Muzułmańscy krytycy islamu psują interes obrońców praw człowieka i świetlanej  przyszłości.

 

W Londynie w dniach 19 i 20 listopada odbyła dziwna konferencja, 30 dysydentów z 15 arabskich krajów postanowiło założyć Arabską Radę Integracji Regionu. Powiedzieli ni mniej ni więcej, tylko, że najwyższy czas przestać bojkotować Izrael. Orzekli, że bojkotwanie Izraela jest klęską, która szkodzi narodom arabskim i szkodzi również palestyńskiej sprawie. Powiedzieli, że to Arabowie są głównymi ofiarami tego bojkotu. Wezwali do współpracy naukowej, gospodarczej i kulturalnej krajów arabskich z Izraelem, jak również do współpracy z Izraelem na polu walki z terroryzmem.

 

Nie zaproszono na tę konferencję nikogo z Izraela, bo byłoby to nazbyt niebezpieczne, uczestnicy nie ukrywali, że ich opine są w ich krajach politycznie niepoprawne, że są sprzeczne z dominującą opinią publiczną, jak również, że po powrocie mogą spotkać ich przykrości.

 

Kim są ci śmieszni ludzie, ci arabscy don Kiszoci, mający nadzieję na poparcie świata dla takich pomysłów? Jest tu palestyński profesor, który swego czasu zabrał grupę palestyńskich studentów na wycieczkę do Polski, żeby sami zobaczyli jak wyglądał obóz w Auschwitz. Profesor Mohamed Dajani został wyrzucony z uniwersytetu, dostawał groźby śmierci, wielu ludzi zerwało z nim stosunki.

 

Urodzony w Tunisie Hassen Chalghoumi (rocznik 1972), jest dziś imamem w podparyskiej miejscowości Seine-Saint-Denis. Na konferencji w Londynie mówił rzeczy, które powtarzał już wiele razy, że nauczany w szkołach islam jest praniem dzieciom mózgów, że uczy się tam nie religii, a politycznej, wojowniczej ideologii; inny uczestnik, Saleh Hamed (z  Libanu), wezwał kraje europejskie do rozprawienia się z meczetami, w których imamowie nauczają nienawiści. (Naiwny, czy tylko przekonany, że zwyczajna ludzka uczciwość wymaga, żeby to głośno powiedzieć?)  

 

Saleh Hamed mówił nie  tylko o konieczności uznania przez kraje arabskie prawa Izraela do istnienia, mówił również, że Żydzi powinni mieć prawo osiedlania się w krajach arabskich, powinni mieć prawo powrotu.

„Chcemy – mówił – by Żydzi z arabskiego świata wiedzieli, że potrzebujemy ich obecności i ich pracy, ponieważ budowanie narodu bez nich nie jest pełne. Kraje arabskie powinny chronić swoich obywateli, ich praw ekonomicznych, ich prawa do budowania miejsc świętych, by mogli się modlić i korzystać z wolności”.

Zapewne te właśnie słowa skłoniły innego uczestnika tej konferencji, dziennikarza telewizyjnego ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Sukayna Mushaykhisa, do gorzkiej uwagi, że nietórzy uczestnicy, tacy właśnie jak szejk Saleh Hamed z Libanu, ryzykują życie uczestnicząc w tej konferencji. Mushaykhis jest szyitą i dobrze wie, z której strony jego libańskiemu koledze grozi największe niebezpieczeństwo po powrocie do domu.      


Uczestnicy tej konferencji to nie są jakieś płotki, mówi James Sorene, dyrektor zajmującego się Bliskim Wschodem think-tanku BICOM, są przywódcami wpływającymi na myślenie innych. Był tam przywódca partii politycznej z Egiptu, były minister z Kuwejtu, dziennikarze.  Mostafa El-Dessouki, kierujący panarabskim magazynem Al-Majalla mówił:

„Żeby odbudować nasz region, musimy zerwać z tragiczną historią. Ponieważ wojna z prawomocnością Izraela dominuje w arabskich mediach i w arabskiej polityce, musimy rzucić jej wyzwanie, mówiąc w tych samych mediach uczciwie o konstruktywnych ideach Izraela i o naszej wspólnej przyszłości.”

Z zachodnich polityków obecny był tylko Tony Blair, który w latach 2007-2015 był przedstawicielem „kwartetu” (ONZ, Unii Europejskiej, USA i Rosji), który równie bezskutecznie jak inni próbował doprowadzić do pokoju na Bliskim Wschodzie. Blair o tej konferencji powiedział:

”[Ta propozycja] nie odsuwa pokoju, w mojej ocenie przybliża pokój między Izraelem i Palestyńczykami”.

Dysydenci to ludzie, którzy cenią prawdę wyżej niż swoją osobistą wolność. Przez jednych uważani są za marzycieli, przez innych za frajerów. Ta konferencja nie przebiła się na czołówki europejskich gazet i nie ma w tym nic dziwnego. Jej echa znajdziemy na fejsbukach arabskich pisarzy i studentów chcących wierzyć,  że pewnego dnia historia przyzna rację trzydziestu wspaniałym.           


W arabskim świecie dysydenckie głosy wydają się nasilać. Kilka dni temu MEMRI informował o serii artykułów Abd Al-Hamid Al-Ansariego, byłego dziekana wydziału Prawa Islamskiego na katarskim uniwersytecie, a obecnie publicysty katarskiej gazety “Al-Watan”. W tych artykułach Al-Ansari krytykuje programy nauki islamu, które, jak mówi, propagują ekstremistyczne pojęcia, takie jak dżihad jako osobisty obowiązek każdego muzułmanina, nienawiść do innych wyznań lub poglądów i wykluczenie kobiet z publicznej areny, jak również teorie spiskowe, na przykład, że muzułmanie są pod nieustannym atakiem świeckich i globalistycznych sił.  


Skupiając się głównie na kwestii dżihadu, Al-Ansari mówi, że system edukacyjny w świecie islamskim uczy młodzież, jak umierać za Allaha, ale nie uczy, jak żyć dla Allaha.


Czy te głosy dysydentów z muzułmańskieg świata rokują nadzieję na szybką zmianę? Mało prawdopodobne, ale warto o nich pisać. (Albo to tylko głupie przyzwyczajenie z dawnych czasów, kiedy wpychałem szwedzkim gazetom teksty dysydentów z Europy Wschodniej).    


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
3. Oby ludzie baszarteg 2019-11-24
2. Powodzenia Marek Eyal 2019-11-24
1. Ech... Bukowski Peyotl 2019-11-23


Dysydenci

Znalezionych 276 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05
Wciągamy religię w każdy aspekt naszego życia   Hamami   2018-04-21
Palestyńczycy torturowani; media milczą   Tawil   2018-04-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk