Prawda

Środa, 20 stycznia 2021 - 01:06

« Poprzedni Następny »


ISIS wyłoniło się z ksiąg naszego dziedzictwa; jeśli nie zreformujemy naszego nauczania,  wymrzemy


Ibtihal Al-Khatib 2015-12-03


W wywiadzie z 20 listopada dla Sky News Arabia, kuwejcka nauczycielka akademicka i dziennikarka, profesor Ibtihal Al-Khatib, wezwała do pilnego przeanalizowania programów szkolnych. Podkreślając, że ISIS wyłoniło się „z naszych szkół, z naszej ideologii i z ksiąg naszego dziedzictwa” powiedziała: „Albo zreformujemy nasze nauczanie religii i dołączymy do nowoczesnego życia, albo wymrzemy”. Al-Khatib, która jest profesorem języka i literatury angielskiej na uniwersytecie w Kuwejcie, proponowała następnie „całkowite usunięcie edukacji islamskiej z programów szkolnych i zastąpienie jej nauczaniem historii religii”.

Ibtihal Al-Khatib: Przyzwyczailiśmy się do mentalności ofiary i jakoś nauczyliśmy się znajdować w tym przyjemność. Zawsze uważamy, że jesteśmy ofiarami, tymi, których świat atakuje, tymi, przeciwko którym świat spiskuje. Dlatego, kiedy innych spotykają nieszczęścia lub katastrofy, wyrażamy naiwną i dziecinną mściwość. Widzieliśmy to w wypadku samolotu rosyjskiego, który spadł na Synaju i widzieliśmy to znowu po tym, co stało się we Francji. Robimy to, zamiast widzieć sytuację realistycznie.

 

Dziennikarz: Niektórzy mówią, że usprawiedliwianie terroryzmu jest równoznaczne z terroryzmem. Czy zgadza się pani z tym?

 

Ibtihal Al-Khatib: Całkowicie. Każda próba usprawiedliwienia lub uprawomocnienia terroryzmu jest ideą terrorystyczną, równie niebezpieczną jak sam czyn terrorystyczny, ponieważ idea i czyn są równie niebezpieczne.

 

[...]

 

Uważam, że istnieją wyraźnie krytyczne opinie wobec ISIS, ale równocześnie istnieją silne nastroje popierające ISIS i istnieje sympatia wobec Państwa Islamskiego. Dlatego ISIS rośnie. Nie rośnie w próżni i nie wyłoniło się z próżni. Wyłoniło się z naszych szkół, z naszej ideologii i z ksiąg naszego dziedzictwa, a myśliciele islamscy odmawiają rewizji ich zawartości.  

 

[...]

 

Jeśli nie poddajesz się reformom, świat na ciebie nie poczeka. Stoimy przed dwiema opcjami. Albo zreformujemy nasz dyskurs religijny i dołączymy do nowoczesnego życia, albo wymrzemy. Naprawdę uważam, że narody w zastoju, które trzymają się kurczowo zasad sprzecznych z postępem cywilizacji, muszą dojść do takiego końca. Takie narody nie przetrwają.

 

[...]

 

Nadal jestem marzycielką w sprawie rewolucji Wiosny Arabskiej. Jestem w pełni świadoma, że czekają nas ciężkie czasy, ponieważ, podobnie jak wszystkie inne ludzkie rewolucje, rewolucje arabskie mają wzloty i upadki, i może zabrać im 100 lat, by się ustabilizować i przynieść owoce.

 

Dziennikarz: Ale wyrosły z nich grupy ekstremistyczne, islam polityczny…

 

Ibtihal Al-Khatib: To jest cena, którą musimy zapłacić i ze smutkiem mówię, że ciężar będzie większy dla kobiet.

 

[...]

 

Dziennikarz: Dr Al-Khatib, po pięciu latach przemocy, w której ster przejęły grupy ekstremistyczne, takie jak ISIS i inne siostrzane organizacje, pewni intelektualiści w Zatoce mówią, że bezpieczeństwo jest ważniejsze od wszystkich innych względów. Kiedy będziemy mieć bezpieczeństwo, możemy zająć się dialogiem, który przyniesie korzyści społeczeństwu. Jakie jest pani zdanie w tej sprawie?

 

Ibtihal Al-Khatib: Nienawidzę tego całym sercem.

 

Dziennikarz: Dlaczego?

 

Ibtihal Al-Khatib: Ten pretekst... Bezpieczeństwo w zamian za wolność, bezpieczeństwo w zamian za wolność słowa… Uważam, że bezpieczeństwo stało się straszydłem używanym do straszenia nas. Zawsze zmuszają nas do wyboru między dwiema opcjami, jedna gorsza od drugiej. Jest tak, jak gdyby młodzież nie potrafiła dać rozwiązania, które byłoby do przyjęcia dla wszystkich.  

 

Dziennikarz: Problem polega na tym, że nie możemy czekać na młodzież. ISIS już jest tutaj.

 

Ibtihal Al-Khatib: Nie ma wyboru poza cierpieniem i poświęcaniem się. Poddanie się na wpół akceptowalnemu rozwiązaniu doprowadzi do poważnych problemów. Cierpimy z tego powodu już teraz – między młotem a kowadłem.

 

[...]

 

Dziennikarz: Czy sądzi pani, że społeczeństwo arabskie dzisiaj jest otwarte na rewizję swojego dyskursu religijnego i ideę odnowienia go?

 

Ibtihal Al-Khatib: Nie sądzę, by świat arabski miał wybór. Musi odnowić swoją ideologię religijną i zająć się nowymi perspektywami.

 

[...]

 

Media społecznościowe otworzyły bramy do wolności, które poprzednio były zakazane. Jak wiemy, wszystko co jest pod wielkim ciśnieniem, przy otwarciu wybucha ci w twarz, ale z czasem zaczyna się stabilizować. Musimy znieść wiele szkód wynikających z otwarcia bramy do nowych wolności, aż sprawy się ustabilizują. Wierzę jednak, że korzyści mediów społecznościowych przeważają nad szkodami.

 

Dziennikarz: A co z uregulowaniem mediów społecznościowych, choćby tylko jako zabezpieczenie przed ideami ekstremistycznymi i organizacjami terrorystycznymi?

 

Ibtihal Al-Khatib: Całkowicie to odrzucam, zarówno dlatego, że jest to sprzeczne z pojęciem wolności, jak i dlatego, że jest to niemożliwe do zrealizowania. Nie należy uchwalać prawa, którego nie daje się egzekwować. To byłoby żenujące.

 

Dziennikarz: Jak pani wie, ISIS rekrutuje wielu młodych mężczyzn z Zatoki poprzez Twitter i inne media społecznosciowe.

 

Ibtihal Al-Khatib: Istnieje różnica między ideologią a bezpośrednimi groźbami lub bezpośrednim rekrutowaniem przemocą.  

 

Dziennikarz: Grupy ekstremistyczne mogłyby powiedzieć, że to jest ich ideologia.

 

Ibtihal Al-Khatib: Ideologia jest czymś innym od powodowania obrażeń fizycznych. To oceniają władze porządkowe w każdym z krajów. W Kuwejcie dyskutujemy obecnie o prawie dotyczącym mediów elektronicznych, które ma regulować Twittera, mówiąc dokładnie. Jestem całkowicie przeciwna temu. Nie ma luki prawnej, która wymaga nowego prawa. Nasze prawa zajmują się każdym powodowaniem obrażeń fizycznych.

 

Dziennikarz: Gdyby grupa ekstremistyczna próbowała wpłynąć na jednego z pani synów, Boże broń, czy zmieniłaby pani zdanie na kwestię regulacji mediów społecznościowych?

 

Ibtihal Al-Khatib: Mam nadzieję, że nie. Mam nadzieję, że z ideologią będziemy walczyć ideologią. W ostatecznym rachunku płacimy cenę za milczenie przez wiele lat w sprawie pewnych sposobów życia w naszym społeczeństwie. Byliśmy świadkami wzrostu i przenikania bestii religii – nazwijmy to bestią religii politycznej. Widzieliśmy jej wpływ na islamskie program edukacyjne, na media i kanały telewizyjne, które prezentują szejków, i milczeliśmy. Teraz, kiedy szkoda w końcu przyszła i stuka do naszych drzwi, musimy ponosić odpowiedzialność.

 

[...]

 

Dziennikarz: Wzywa pani ministrów edukacji, by zmienili program “tu i teraz”. Jak pilna jest potrzeba rozpoczęcia kampanii na rzecz odnowienie programów szkolnych?  

 

Ibtihal Al-Khatib: Musi to być zrobione tu i teraz. Nowe programy to sprawa nie cierpiąca zwłoki.

 

[...]

 

Popieram nawet całkowite usunięcie z programów szkolnych edukacji islamskiej i może zastąpienie jej programem o historii religii, żeby poinformować młodych uczniów o historii różnych religii.  


Wideo:
http://www.memri.org/clip/en/0/0/0/0/0/0/5179.htm

MEMRI, 20 listopada 2015

 

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 247 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05
Wciągamy religię w każdy aspekt naszego życia   Hamami   2018-04-21
Palestyńczycy torturowani; media milczą   Tawil   2018-04-21
Jestem jawnym i dumnym syjonistą, bo jestem jawnym i dumnym lewicowcem   Maroun   2018-04-11
Kiedy religię przedstawia się jako ideologię, jest bardziej niebezpieczna niż broń nuklearna     2018-03-22
Grożenie terrorem nie powinno być sposobem zarabiania na życie   Darwish   2018-01-31
Arabskie reżimy przerażone wolnością w Izraelu   Meotti   2018-01-30
Odwiedzanie Izraela jest przywilejem, a nie prawem   Maroun   2018-01-20
Witajcie na Zachodzie, ale prosimy się nie integrować …    Arbabzadah   2018-01-01
Rzeczywista reakcja palestyńska na jerozolimskie przemówienie Trumpa   Tawil   2017-12-09
Do moich rodaków Libańczyków, których gniewają izraelskie bomby   Maroun   2017-11-05
Palestyńczycy zamykają w więzieniu dziennikarzy za ujawnianie korupcji   Toameh   2017-10-02
Iracki duchowny: muzułmanie są utrapieniem świata     2017-09-29
Błędem jest ograniczanie wolności myśli obywateli   Al-Salem   2017-09-28
Popieranie Izraela jest obowiązkiem lewicy   Maroun   2017-09-24
Kiedy "progresizm" miażdży kobiety muzułmańskie   Mohamed   2017-09-23
Muzułmanie amerykańscy powinni zdemaskować imamów, którzy głoszą nienawiść   Al-Hadj   2017-09-20
Ograniczanie praw kobiet: Prawa islamskie i multikulturalizm   Khan   2017-09-16
Palestyńczycy, których zachodnie media wolą nie widzieć   Toameh   2017-09-13
Ofiary islamizacji Turcji: kobiety   Bekdil   2017-09-09
Szef ONZ Guterres, media i palestyńskie fake news   Tawil   2017-09-06
Palestyńczycy: Niszczenie sądownictwa   Toameh   2017-09-04
My, muzułmanie, jesteśmy całkowicie pozbawionymi samokrytycyzmu płaczliwymi łobuzami na szkolnym podwórku   Nawaz   2017-09-02
Uderzyć w wylęgarnie terroru   Khan   2017-09-01
Musimy podjąć stanowczą decyzję     2017-08-27
Czy było etyczne ze strony Izraela NIEdeportowanie Arabów w 1948 i 1967 r.?   Maroun   2017-08-06
Zaprzeczaj Holocaustowi, ale nigdy nie kwestionuj szariatu?   Rafizadeh   2017-07-31
Problemem z wykrywaczami metalu jest to, że są one żydowskie   Maroun   2017-07-25
Islamska koncepcja “feminizmu”   Darwish   2017-07-23
UNESCO wspiera terroryzm   Tawil   2017-07-20
Modernizacja Bliskiego Wschodu jest spektakularna   Taheri   2017-07-19
Arabowie, którzy nie cenią Izraela, są głupcami   Maroun   2017-07-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk