Prawda

Poniedziałek, 26 lutego 2024 - 11:37

« Poprzedni Następny »


ISIS wyłoniło się z ksiąg naszego dziedzictwa; jeśli nie zreformujemy naszego nauczania,  wymrzemy


Ibtihal Al-Khatib 2015-12-03


W wywiadzie z 20 listopada dla Sky News Arabia, kuwejcka nauczycielka akademicka i dziennikarka, profesor Ibtihal Al-Khatib, wezwała do pilnego przeanalizowania programów szkolnych. Podkreślając, że ISIS wyłoniło się „z naszych szkół, z naszej ideologii i z ksiąg naszego dziedzictwa” powiedziała: „Albo zreformujemy nasze nauczanie religii i dołączymy do nowoczesnego życia, albo wymrzemy”. Al-Khatib, która jest profesorem języka i literatury angielskiej na uniwersytecie w Kuwejcie, proponowała następnie „całkowite usunięcie edukacji islamskiej z programów szkolnych i zastąpienie jej nauczaniem historii religii”.

Ibtihal Al-Khatib: Przyzwyczailiśmy się do mentalności ofiary i jakoś nauczyliśmy się znajdować w tym przyjemność. Zawsze uważamy, że jesteśmy ofiarami, tymi, których świat atakuje, tymi, przeciwko którym świat spiskuje. Dlatego, kiedy innych spotykają nieszczęścia lub katastrofy, wyrażamy naiwną i dziecinną mściwość. Widzieliśmy to w wypadku samolotu rosyjskiego, który spadł na Synaju i widzieliśmy to znowu po tym, co stało się we Francji. Robimy to, zamiast widzieć sytuację realistycznie.

 

Dziennikarz: Niektórzy mówią, że usprawiedliwianie terroryzmu jest równoznaczne z terroryzmem. Czy zgadza się pani z tym?

 

Ibtihal Al-Khatib: Całkowicie. Każda próba usprawiedliwienia lub uprawomocnienia terroryzmu jest ideą terrorystyczną, równie niebezpieczną jak sam czyn terrorystyczny, ponieważ idea i czyn są równie niebezpieczne.

 

[...]

 

Uważam, że istnieją wyraźnie krytyczne opinie wobec ISIS, ale równocześnie istnieją silne nastroje popierające ISIS i istnieje sympatia wobec Państwa Islamskiego. Dlatego ISIS rośnie. Nie rośnie w próżni i nie wyłoniło się z próżni. Wyłoniło się z naszych szkół, z naszej ideologii i z ksiąg naszego dziedzictwa, a myśliciele islamscy odmawiają rewizji ich zawartości.  

 

[...]

 

Jeśli nie poddajesz się reformom, świat na ciebie nie poczeka. Stoimy przed dwiema opcjami. Albo zreformujemy nasz dyskurs religijny i dołączymy do nowoczesnego życia, albo wymrzemy. Naprawdę uważam, że narody w zastoju, które trzymają się kurczowo zasad sprzecznych z postępem cywilizacji, muszą dojść do takiego końca. Takie narody nie przetrwają.

 

[...]

 

Nadal jestem marzycielką w sprawie rewolucji Wiosny Arabskiej. Jestem w pełni świadoma, że czekają nas ciężkie czasy, ponieważ, podobnie jak wszystkie inne ludzkie rewolucje, rewolucje arabskie mają wzloty i upadki, i może zabrać im 100 lat, by się ustabilizować i przynieść owoce.

 

Dziennikarz: Ale wyrosły z nich grupy ekstremistyczne, islam polityczny…

 

Ibtihal Al-Khatib: To jest cena, którą musimy zapłacić i ze smutkiem mówię, że ciężar będzie większy dla kobiet.

 

[...]

 

Dziennikarz: Dr Al-Khatib, po pięciu latach przemocy, w której ster przejęły grupy ekstremistyczne, takie jak ISIS i inne siostrzane organizacje, pewni intelektualiści w Zatoce mówią, że bezpieczeństwo jest ważniejsze od wszystkich innych względów. Kiedy będziemy mieć bezpieczeństwo, możemy zająć się dialogiem, który przyniesie korzyści społeczeństwu. Jakie jest pani zdanie w tej sprawie?

 

Ibtihal Al-Khatib: Nienawidzę tego całym sercem.

 

Dziennikarz: Dlaczego?

 

Ibtihal Al-Khatib: Ten pretekst... Bezpieczeństwo w zamian za wolność, bezpieczeństwo w zamian za wolność słowa… Uważam, że bezpieczeństwo stało się straszydłem używanym do straszenia nas. Zawsze zmuszają nas do wyboru między dwiema opcjami, jedna gorsza od drugiej. Jest tak, jak gdyby młodzież nie potrafiła dać rozwiązania, które byłoby do przyjęcia dla wszystkich.  

 

Dziennikarz: Problem polega na tym, że nie możemy czekać na młodzież. ISIS już jest tutaj.

 

Ibtihal Al-Khatib: Nie ma wyboru poza cierpieniem i poświęcaniem się. Poddanie się na wpół akceptowalnemu rozwiązaniu doprowadzi do poważnych problemów. Cierpimy z tego powodu już teraz – między młotem a kowadłem.

 

[...]

 

Dziennikarz: Czy sądzi pani, że społeczeństwo arabskie dzisiaj jest otwarte na rewizję swojego dyskursu religijnego i ideę odnowienia go?

 

Ibtihal Al-Khatib: Nie sądzę, by świat arabski miał wybór. Musi odnowić swoją ideologię religijną i zająć się nowymi perspektywami.

 

[...]

 

Media społecznościowe otworzyły bramy do wolności, które poprzednio były zakazane. Jak wiemy, wszystko co jest pod wielkim ciśnieniem, przy otwarciu wybucha ci w twarz, ale z czasem zaczyna się stabilizować. Musimy znieść wiele szkód wynikających z otwarcia bramy do nowych wolności, aż sprawy się ustabilizują. Wierzę jednak, że korzyści mediów społecznościowych przeważają nad szkodami.

 

Dziennikarz: A co z uregulowaniem mediów społecznościowych, choćby tylko jako zabezpieczenie przed ideami ekstremistycznymi i organizacjami terrorystycznymi?

 

Ibtihal Al-Khatib: Całkowicie to odrzucam, zarówno dlatego, że jest to sprzeczne z pojęciem wolności, jak i dlatego, że jest to niemożliwe do zrealizowania. Nie należy uchwalać prawa, którego nie daje się egzekwować. To byłoby żenujące.

 

Dziennikarz: Jak pani wie, ISIS rekrutuje wielu młodych mężczyzn z Zatoki poprzez Twitter i inne media społecznosciowe.

 

Ibtihal Al-Khatib: Istnieje różnica między ideologią a bezpośrednimi groźbami lub bezpośrednim rekrutowaniem przemocą.  

 

Dziennikarz: Grupy ekstremistyczne mogłyby powiedzieć, że to jest ich ideologia.

 

Ibtihal Al-Khatib: Ideologia jest czymś innym od powodowania obrażeń fizycznych. To oceniają władze porządkowe w każdym z krajów. W Kuwejcie dyskutujemy obecnie o prawie dotyczącym mediów elektronicznych, które ma regulować Twittera, mówiąc dokładnie. Jestem całkowicie przeciwna temu. Nie ma luki prawnej, która wymaga nowego prawa. Nasze prawa zajmują się każdym powodowaniem obrażeń fizycznych.

 

Dziennikarz: Gdyby grupa ekstremistyczna próbowała wpłynąć na jednego z pani synów, Boże broń, czy zmieniłaby pani zdanie na kwestię regulacji mediów społecznościowych?

 

Ibtihal Al-Khatib: Mam nadzieję, że nie. Mam nadzieję, że z ideologią będziemy walczyć ideologią. W ostatecznym rachunku płacimy cenę za milczenie przez wiele lat w sprawie pewnych sposobów życia w naszym społeczeństwie. Byliśmy świadkami wzrostu i przenikania bestii religii – nazwijmy to bestią religii politycznej. Widzieliśmy jej wpływ na islamskie program edukacyjne, na media i kanały telewizyjne, które prezentują szejków, i milczeliśmy. Teraz, kiedy szkoda w końcu przyszła i stuka do naszych drzwi, musimy ponosić odpowiedzialność.

 

[...]

 

Dziennikarz: Wzywa pani ministrów edukacji, by zmienili program “tu i teraz”. Jak pilna jest potrzeba rozpoczęcia kampanii na rzecz odnowienie programów szkolnych?  

 

Ibtihal Al-Khatib: Musi to być zrobione tu i teraz. Nowe programy to sprawa nie cierpiąca zwłoki.

 

[...]

 

Popieram nawet całkowite usunięcie z programów szkolnych edukacji islamskiej i może zastąpienie jej programem o historii religii, żeby poinformować młodych uczniów o historii różnych religii.  


Wideo:
http://www.memri.org/clip/en/0/0/0/0/0/0/5179.htm

MEMRI, 20 listopada 2015

 

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 317 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Prawdziwa śmierć w kognitywnej wojnie   Koraszewski   2024-02-23
„Dlaczego Hamas nie pójdzie do piekła i nie ukryje się tam?”: Inne głosy z Gazy   Tawil   2024-02-17
Hamas zainwestował wszystko w beznadziejną wojnę     2024-02-10
Egipski analityk w libańskiej telewizji: Hamas jest problemem; Arabowie muszą przestać myśleć, że Izrael zniknie; Hezbollah przejął Liban”     2024-01-15
Czy Autonomię Palestyńską można „zrekonstruować”?   Tawil   2023-12-11
Jak ci popierający Hamas zachodni liberałowie śmią twierdzić, że przemawiają w moim imieniu, Araba, który cierpiał z powodu islamskiego terroru   Abdul-Hussain   2023-12-09
Dwaj marokańscy intelektualiści potępiają Hamas; inni ich potępiają     2023-12-08
Hamas morduje także muzułmanów   Toameh   2023-12-07
Jestem Arabem i nie rozumiem, dlaczego świat nie może uznać żydowskiego bólu   Abdul-Hussain   2023-11-23
Gaza i narracja dekolonizacji   Abdul-Hussain   2023-11-14
Terroryzm Hamasu jest wymierzony nie tylko w Izrael, ale przeciwko moim palestyńskim braciom i siostrom w Gazie   Eid   2023-11-13
Luai Ahmed: Jemeński Szwed wypowiada się na temat wojny Izraela z Hamasem   Oz   2023-11-08
Egipski dziennikarz o zbrodniach  Hamasu     2023-10-31
Arabscy użytkownicy mediów społecznościowych: Bezczeszczenie zwłok, gwałcenie dziewcząt, porywanie starych kobiet są sprzeczne z islamem     2023-10-14
Syjonizm jest wzorem dla rdzennej ludności   Trotter   2023-09-15
Jak możemy prowadzić właściwą debatę, skoro nie mówimy już tym samym językiem?   Dawkins   2023-08-30
Izraelskie elity buntują się przeciwko demokracjiArchitekci protestów przeciwko Bibi jasno określają swoje motywy: obrona elit przed masami   Taub   2023-08-23
Plan Iranu zamiany Zachodniego Brzegu w bazę terroru   Tawil   2023-08-21
Milczenie owiecDla amerykańskich badaczy Iranu walka z prawicą jest ważniejsza niż krytykowanie reżimu – czy słuchanie Irańczyków   Khameneh   2023-08-18
Profesor z Teheranu: Mniej niż 10% Irańczyków chce unicestwienia Izraela   Fitzgerald   2023-04-13
Fatwa potępia Hamas za rakiety, które spadły w Gazie, za dzieci-żołnierzy, za ludzkie tarcze i za profanowanie Ramadanu   Amos   2023-04-04
Zabijanie Żydów wnosi radość w serca Palestyńczyków   Tawil   2023-02-28
Czy świat wysłucha opowieści o losie Palestyńczyków w Gazie?   Haddad   2023-02-17
Irańskie kobiety przeciw pobożnym zbirom   Koraszewski   2022-12-05
Czy pojedynczy protest może coś zmienić?   Sarin   2022-10-28
Islamski uczony o islamskim zacofaniu     2022-08-22
Moje spotkanie z Salmanem Rushdiem – czy będę kolejną ofiarą?   Abdel-Samad   2022-08-18
Przywódcy Libanu są “oderwani od rzeczywistości”   Toameh   2022-08-10
Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk