Prawda

Poniedziałek, 16 wrzesnia 2019 - 04:31

« Poprzedni Następny »


W obronie wolności


Chloe Valdary 2014-02-27


Kiedy zajmuję się twierdzeniami, które są sprzeczne z takimi normatywnymi wartościami, jak sprawiedliwość, moralność i prawda, uważam za swój akademicki, zawodowy obowiązek analizować szczegóły danego argumentu i pokazać moim czytelnikom, dlaczego takie twierdzenia łamią normy uczciwej dyskusji, są nikczemne i wymagające potępienia.

Co prawda trudno jest analizować zarzuty z czysto akademickiego punktu widzenia, kiedy obelgi rzucane są na mnie osobiście – nie w duchu debaty akademickiej, ale złośliwości i oszkalowania mojego charakteru. Istotnie, kusi odpowiedź w równie wrogim tonie przeciwko tym, którzy atakują mnie w ten sposób. Spróbuję jednak powstrzymać się przed robieniem tego, bo jest moim obowiązkiem moralnym zachowanie uprzejmości zarówno wobec moich wrogów, jak i przyjaciół, a także dlatego, że nie wierzę, iż właściwe jest zniżanie się do poziomu nieokazujących szacunku ludzi. W takim zatem duchu chłodnej uprzejmości piszę ten artykuł.


22 lutego gentleman o nazwisku Richard Silverstein zdecydowanie nie zgodził się z artykułem, jaki napisałam w “The Times of Israel” o twierdzeniach niejakiej Judith Butler, profesor z University of California, Berkley. Uważam analizę Butler konfliktu arabsko-izraelskiego za budzącą sprzeciw.


Silverstein nie wskazał żadnych możliwych błędnych przesłanek w moim artykule. Nie kwestionował dowodów, jakie przedstawiłam. Nie stwierdził, że popełniłam błędy w analizie. Zamiast tego, żeby pokazać swoją sprawność intelektualną, podał na Facebooku link do mojego artykułu i w komentarzu napisał: „Wreszcie to zrobili: znaleźli Murzynkę, syjonistkę: Wuj Tom tańczy z radości!”Jego intencja jest oczywista: jestem Afrykanką-Amerykanką, a Silverstein wierzy, że wszyscy Afro-Amerykanie są monolitem. Wierzy, że z powodu koloru mojej skóry muszę myśleć, działać i zachowywać się w pewien sposób – tak, jak w jego oczach zachowują się czarni ludzie. Podobnie jak biali właściciele niewolników na przedwojennym amerykańskim Południu, Silverstein wierzy, że jedynie on i jemu podobni mogą być nosicielami opinii, jakie powinni wyznawać Afro-Amerykanie. Samodzielne myślenie, formułowanie opinii niezależnych od jego zgody – no cóż, to jest nie do przyjęcia. Konsekwencją jest werbalne biczowanie w mediach społecznościowych; atak na mój charakter z powodu koloru mojej skóry i z powodu tego, że jestem, jako to ujmuje „Negrem”, który nie odczuwa potrzeby uzależniania swojej analizy od jego aprobaty.


Co więcej, jestem syjonistką. Jestem otwarcie proizraelska i jestem orędowniczką prawa narodu żydowskiego do samostanowienia w ojczyźnie jego przodków. Silverstein nie jest syjonistą, a ponieważ nie zgadzam się z nim –  więc podobnie jak dawny właściciel niewolników, który wierzył, że jego pogląd na świat jest nadrzędny i powinien być narzucony jego murzyńskim niewolnikom – twierdzy on, że jestem „Wujem Tomem” (obraźliwe określenie oznaczające „domowego niewolnika” lub takiego, który jest służalczy i płaszczący się przed białymi panami).


Jestem pewna, że Silverstein nie rozumie nawet ironii. W końcu, zwolennicy supremacji białej rasy posiadają zdumiewającą skłonność do dysonansu poznawczego. Silverstein nie widzi, że twierdzenie, iż istota ludzka musi z powodu koloru swojej skóry zachowywać sie w określony sposób, jest uprzedzeniem i ksenofobią. Silverstein sądzi mnie po kolorze mojej skóry, nie po jakości mojego charakteru, lub raczej, jakości mojego artykułu.


W kolejnych tweetach Silverstein także zjeżdżał mnie ostro z powodu mojej wiary. Jestem chrześcijanką i Silverstein oskarża mnie o wierzenie w jakiś dziwaczny spisek, mający doprowadzić do powrotu Chrystusa przez spowodowanie jakiegoś Armagedonu o epickich proporcjach. Nie wierzy, że moje popieranie praw obywatelskich Żydów w jakikolwiek sposób mogłoby być autentyczne. Musi to raczej być dowód globalnego spisku, żeby rozpocząć nową erę w cywilizacji.


Ponadto utrzymuje on, że muszę być wykorzystywana przez nikczemne “lobby izraelskie”, które oczywiście składa się z każdej proizraelskiej organizacji na powierzchni ziemi, która się z nim nie zgadza. Zróbmy więc listę: jestem czarna i dlatego z natury głupia, niezdolna do wyciągania wniosków przy pomocy własnych możliwości intelektualnych; jestem chrześcijanką i dlatego z natury mam skłonności ludobójcze, paradoksalnie pragnąc doprowadzić do społeczeństwa utopijnego po Dniu Sądu Ostatecznego.


Silverstein jest więc rasistą wobec czarnych i bigotem wobec chrześcijan.


Uczciwie mówiąc, nie jest to zaskakujące. Silverstein ma długą historię zaburzeń moralnych. Jak większość intelektualnie leniwych prostaczków Silverstein jest całkowicie niezdolny do osadzania swoich sądów na czymkolwiek choćby z daleka przypominającym myśl empiryczną. Próbując zrekompensować tę  pożałowania godną niekompetencję, kleci zwięzłe slogany i głupkowate idee, wskazujące na jego braki w podstawowych wartościach normatywnych.


Pisze na przykład na swoim blogu: “Nazywanie Hamasu ‘podobnymi do nazistów’ jest równoznaczne z promowaniem ‘ideologów prawicowych’…” Tak jest, mówienie, że Hamas (który wzywa do wymordowania światowego żydostwa i uczy dzieci “masakrowania” Żydów i “starcia ich z powierzchni naszej ziemi”) – jest analogiczne do działań Hitlera (który już wprowadził w życie pragnienia Hamasu) naciągane? Niewiarygodne. Zmyślone. Powiedz, że tak nie jest – że to oczywiście jest dowód na przeniknięcie wpływów “prawego skrzydła”.


Równocześnie stwierdza on, że Izrael (gdzie Arabowie mają więcej praw niż w jakimkolwiek innym kraju na Bliskim Wschodzie) jest “gorszy niż Niemcy nazistowskie”. Państwo narodowe, które rozciąga te same prawa na wszystkie mniejszości, jakie w nim mieszkają – to państwo jest równoznaczne z ciemiężcami winnymi ludobójstwa. W ten sposób Silverstein zakłada przynętę, ale zmienia jej nazwę. Mówi jedną rzecz, ale ma na myśli inną. Nazywa siebie postępowym człowiekiem, podczas gdy promuje organizację rządową, która morduje własnych ludzi; twierdzi, że jest orędownikiem praw człowieka, podczas gdy demonizuje państwo, które dąży do osiągnięcia pełni praw człowieka.


Silverstein wypacza słowa, pozbawia je wszelkiego znaczenia, mając równocześnie czelność wiary, że jego rozważania pełne są erudycji, kiedy w rzeczywistości są groteskowe i przyczyniają się do masowych mordów. Uważam za godną pożałowania sytuację, w której takie ohydne typy otrzymują licencję na wypluwanie swoich nonsensów w poczytnych gazetach, takich jak „Guardian”.


Niemniej uważam za swój obowiązek obywatelski edukowanie moich pseudodziennikarskich odpowiedników, gdy tylko mam po temu okazję. Być może Silverstein nadal posiada cień przyzwoitości, który nie został całkowicie zepsuty przez jego wszechstronną bigoterię. Oferuję jemu i jemu podobnym małą lekcję historii, którą to wiedzę, mam nadzieję zużyje w przyszłości w dobrej sprawie:


10 listopada 1975 r. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych poparło ksenofobiczną rezolucję, że realizacja żydowskich praw obywatelskich jest formą rasizmu. Silverstein może wie o tym. (Być może delektuje się tym.) Rezolucja 3379 zaznaczyła tragiczny dzień w walce o prawa człowieka, kiedy zgromadzenie narodów zagłosowało, by odmówić narodowi żydowskiemu ich prawa do samostanowienia w ich historycznej ojczyźnie. Czego jednak Silverstein może nie wiedzieć, to że następnego dnia – 11 listopada 1975 r. – 125 tysięcy Afro-Amerykanów i Żydów przemaszerowało ulicami Brooklynu ogłaszając jednoznacznie, że ONI TAKŻE SĄ SYJONISTAMI. Był to dumny dzień w walce o swobodę i wolność.


Uczestnicy marszu nieśli transparenty: “SYJONIZM JEST MIŁOŚCIĄ”. I istotnie nią jest; “ANTYSYJONISTA JEST ANTYSEMITĄ”. I istotnie nim/nią jest. Przywódca walk o prawa obywatelskie Bayard Rustin wygłosił przemówienie i zakończył je śpiewając “Go Down Moses”, na co tłum odpowiedział triumfalnym “LET MY PEOPLE GO!”


To jest kredo, które staram się głosić teraz i zawsze. Naród żydowski jest wolny – i ma prawo być wolny. Żaden dziennikarz, akademik, profesor, polityk, student ani organizacja rządowa nigdy nie może odebrać mu tego prawa. Jest we mnie duch owego dnia. Jest pieśń, którą oni wtedy śpiewali i której nigdy nie przestanę śpiewać. I będę działała, by zapewnić, że ta pieśń będzie rozlegać się po całej ziemi przez stulecia.

 

 

In defense of liberty/

Times of Israel, 24 lutego 2014

Tłumaczenie:  Małgorzata Koraszewska


Chloé Valdary


Studentka na wydziale Stosunków Międzynarodowych University of New Orleans. Pisze o sobie:


„Mam na imię Chloe i jestem chrześcijanką. Odczuwałam uczucie przerażenia w minionym roku, grozę, której większość świata nie zauważa. Rośnie czarna chmura niechęci do jednego z narodów. W pokoju międzynarodowych stosunków od dawna jest słoń, którego nikt nie widzi”.    


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Słoń Ewa 2014-02-27


Syjonizm

Znalezionych 117 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy arabska izraelskość jest atrakcyjna   Amos   2019-09-10
Rozważania o plemiennej i narodowej lojalności   Rosenthal   2019-09-01
Zawsze byliśmy tutaj: historyczne prawo narodu żydowskiego do Ziemi Izraela   Rosenthal   2019-08-24
“Nie macie prawa istnieć. Czy możemy wjechać?”   Rosenthal   2019-08-20
Jak i dlaczego przegrywamy wojnę kognitywną   Rosenthal   2019-08-13
Zakończyć milczącą zgodę na upokorzenia   Rosenthal   2019-08-08
Nikt nie zawłaszczył Izraela. Po prostu nie jest tym, co jego pionierzy myśleli, że stworzyli.   Horovitz   2019-08-06
Oduczanie się lekcji Diaspory   Rosenthal   2019-08-05
Walka z BDS, Część II   Rosenthal   2019-07-28
Jeśli chcesz pomóc Izraelowi, porzuć słowo ”konflikt”   Rose   2019-07-25
Wymazywanie historii Jerozolimy; wymazywanie TWEETów   Collins   2019-07-17
To nie jest Ferguson   Rosenthal   2019-07-09
Zasadniczy “przywilej”   Rosenthal   2019-07-05
Uderzenie młotem nie ”judaizuje” Jerozolimy, ani nie zabija procesu pokojowego   Tobin   2019-07-03
Jak odzyskać roztrwoniony dar 1967 roku   Rosenthal   2019-06-13
Jak przywódcy izraelskich Arabów wypaczają znaczenie demokracji   Krygier   2019-06-12
Kwestionowanie mitu o ”białym, kolonialnym” Izraelu   Julius   2019-06-05
Nadchodzący kryzys konstytucyjny Izraela   Rosenthal   2019-06-03
”Dzień Nakby” tylko infantylizuje arabską agresję   Kryger   2019-05-30
Powody, dla których trwają wojny z Gazą     2019-05-23
Musicie się z tym pogodzić: Jerozolima jest stolicą Izraela   Benson   2019-05-17
Dzień Nakby: Dlaczego Arabowie uciekli w 1948 roku, a Żydzi zostali?     2019-05-16
Dobry książę i umowa z Iranem   Rosenthal   2019-05-13
Żydowska i palestyńska tożsamość narodowa (odpowiedź dla @HenMazzig)     2019-05-10
Jak poskromić naszych kuzynów z Gazy   Rosenthal   2019-05-07
Netanjahu chce zamknąć sprawę rozwiązania w postaci dwóch państw. Dobrze!   Rosenthal   2019-04-25
“Wszyscy wiedzą” … ale wszyscy się mylą   Rosenthal   2019-04-21
Pesach i wolność Żydów     2019-04-19
Beresheet: księżyc, duma i śmiech   Stern   2019-04-12
Netanjahu zmierza do rekordowej, piątej kadencji, ale może zaprosić Gantza do przyłączenia się      Gross   2019-04-11
Atak na prawo o państwie narodowym   Rosenthal   2019-04-08
Czy Izrael może spełnić oczekiwania prawicy lub lewicy?   Amos   2019-04-05
Fenomen żydowskiego antysyjonizmu   Koraszewski   2019-03-22
Strach i odraza na punktach kontrolnych IDF   Altabef   2019-03-19
Izraelski Arab z prawicy chce być bezpieczny   Oz   2019-03-12
Nie, syjonizm nie jest kolonializmem osadniczym     2019-03-10
Absurdalność wymiany terytoriów   Rosenthal   2019-03-02
Żydowska krew   Bergman   2019-02-25
Wrogowie Izraela wreszcie przyznają, że kamienie zabijają   Tobin   2019-02-06
Nie uczestniczyłem w Dniu Pamięci o Holocauście   Tsalic   2019-02-04
Dlaczego odmówiłam udziału w Marszu Kobiet   Levin   2019-02-02
O konflikcie arabsko-izraelskim i lewicowych grupach żydowskich   Thaabet   2019-01-18
Do naszych arabskich obywateli   Rosenthal   2019-01-17
Moje serce jest w Izraelu   Maroun   2019-01-10
Dlaczego syjonizm nie jest ani jak panafrykanizm, ani jak biały nacjonalizm   Valdary   2019-01-07
Kolejna bitwa w wojnie o kulturę w Izraelu   Rosenthal   2018-12-10
Okrzyk ”Prawo powrotu” wyciszony przez pełną historię   Julius   2018-11-30
Partia Meretz próbuje zawłaszczyć pamięć Icchaka Rabina   Maroun   2018-11-16
Trauma i terror: widok z Południa   Plosker   2018-11-15
Zamach na Hotel King David   Amos   2018-11-09
Wypełnianie warunków umowy społecznej   Rosenthal   2018-10-29
Pokój z Jordania – nie wpadajcie w panikę   Kedar   2018-10-28
Gideon Levy jest pijany siłą   Maroun   2018-09-17
Żydowskie prawa do Izraela (część 1): Deklaracja Niepodległości   Rain   2018-09-12
Antysyjonizm nie jest antysemityzmem, ale jest może gorszy   Maroun   2018-09-11
Kto jest okupantem?     2018-08-23
Czy Izrael pozostanie państwem żydowskim i syjonistycznym?   Rosenthal   2018-08-17
Żydowskie państwo w nieżydowskich oczach     2018-08-03
Znieść Rabbinat!   Rosenthal   2018-07-02
Żołnierz IDF o swoich przeżyciach podczas obrony granicy   Barad   2018-06-20
Taniec na linie     2018-05-13
List otwarty do niemieckiej kanclerz   Bat Adam   2018-05-12
O latawcach i Natalie Portman   Collins   2018-04-29
Tchórzliwy profesor Henry Maitles i aktywiści, którzy uciekli   Collier   2018-04-13
Muzułmańscy dysydenci przeciw nienawiści   Koraszewski   2018-04-05
Prawdziwe powody, dla których ułuda dwóch państw nie umiera... i prosty powód, dla którego powinna   Bellerose   2018-03-11
Arab z urodzenia, syjonista z wyboru   Maroun   2018-02-14
Jak Golda Meir definiowała “Palestyńczyków”?   Meir   2018-01-21
Dlaczego milczycie?   Stern   2017-12-25
Otwarty list do Mandla Mandeli   Neguise   2017-12-13
Czy Izrael musi płacić za pokój?   Rosenthal   2017-12-01
Naród Narracji   Rosenthal   2017-08-18
Niepodważalne argumenty o ludach rdzennych   Fred Maroun   2017-08-16
Nasi druzyjscy sąsiedzi   Shapiro   2017-07-27
Przerywając ciszę, by ujawnić zbrodnię   Koraszewski   2017-06-12
Do pokoju przez prawdę: książka, która odważa się powiedzieć prawdę o Izraelu   Greenfield   2017-06-09
Przestańcie próbować ratować Izrael   Collins   2017-06-05
Czasami obraz wart jest więcej niż tysiąc słów   Fitzgerald   2017-05-26
Z takimi “syjonistami”, kto potrzebuje wrogów?   Yemini   2017-05-15
50 lat demonizacji i wypaczania prawdy     2017-05-12
Czy spotkał się pan z Chelsea Manning, Herrr Minister?   Yemini   2017-05-10
 Kogo obchodzi Izrael?   Koraszewski   2017-05-09
Dlaczego budują osiedla?   Tsalic   2017-03-21
To nie Izrael powoduje antysemityzm   Dershowitz   2017-03-02
Czy Żydzi są rdzennym ludem w ziemi Izraela? Oczywiście   Bellerose   2017-02-19
Patrząc z linii frontu   Stuart   2017-02-18
Tego dnia narodziła się izraelska demokracja   White   2017-02-17
Dlaczego organizacje pokojowe polegają na “alternatywnych faktach”?   Miller   2017-02-12
Dlaczego nas nienawidzą   Rosenthal   2017-01-27
Dyplomacja strachu, ambasada USA i jak Trump powinien odpowiedzieć na groźby palestyńskie     2017-01-14
Cywilizowani barbarzyńcy i niespodziewani przyjaciele     2017-01-06
316 mil do Aleppo. Lekcja dla Izraela   Collier   2016-12-30
Prawda jest opinią mniejszości   Rosenthal   2016-12-18
Czy Żydzi powinni przepraszać?   Żabotyński   2016-12-10
Norman Finkelstein, Westminster University i antysemityzm   Collier   2016-08-17
Wyzwolenie naszej Jerozolimy   Greenfield   2015-05-28
Wspieranie chrześcijan na Bliskim Wschodzie jest syjonizmem   Naddaf   2015-05-19
Hipokryzja solidarności –  od Gazy do Ferguson   Hafeez   2014-12-31
Syjonizm – walka moralna   Bellerose   2014-12-25
A co z żydowską NAKBĄ?   Jemini   2014-12-10

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk