Prawda

Niedziela, 24 października 2021 - 18:17

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?


Frimet i Arnold Roth 2021-06-25

<span>Bezrobotni Palestyńczycy w  Gazie, Rafah, czerwiec 2021r. (Źródło zdjęcia: Czerwony Krzyż)</span>
Bezrobotni Palestyńczycy w  Gazie, Rafah, czerwiec 2021r. (Źródło zdjęcia: Czerwony Krzyż)

Sondaże opinii publicznej przeprowadzane systematycznie wśród palestyńskich Arabów są interesującym źródłem informacji. Co prawda pokazują wiele wewnętrznych sprzeczności i wiele kwestii pozostaje niejasnych, ale przynajmniej nie ma tu pobożnych życzeń i projekcji, które tak często powodują, że zewnętrzne analizy są mylące, lub co gorsza celowo wprowadzają w błąd.

Od lat informujemy o wynikach okresowych sondaży przeprowadzanych przez Palestyńskie Centrum Badań Polityki i Sondażu (PSR), instytucję kierowaną przez cieszącego się szacunkiem profesjonalistę, dr Chalila Szikakiego. (Znamy Szikakiego tylko z jego publikacji i opinii o nim innych fachowców. Nigdy nie mieliśmy z nim bezpośrednich kontaktów.)


Zanim przejdziemy do szczegółów i danych, warto powtórzyć to, co pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich postów o sondażach opinii publicznej wśród palestyńskich Arabów [Patrz: 04.04.18: Oto jeden obraz tego, czego chcą Arabowie palestyńscy]:

Sondaże opinii palestyńskich Arabów mogą być cennym narzędziem pomagającym zrozumieć, co myślą w danym momencie. I, co jest nie mniej ważne, jak trafne są ich oceny tego, co zdarzy się w przyszłości. Są one znacznie bardziej wartościowe niż domysły dziennikarzy na temat tego, co myślą i czego chcą palestyńscy Arabowie. Często spotykamy swobodne opinie o poglądach i aspiracjach palestyńskich Arabów. Jednak bardzo często dane z badań przedstawiają obraz, który całkowicie różni się od tego, co się o nich mówi. Dlatego co pewien czas pokazujemy tutaj publikowane wyniki sondaży przeprowadzonych przez stosunkowo szanowane organizacje w palestyńskim społeczeństwie arabskim.

Sondaż opinii publicznej PSR oznaczony numerem 80 został opublikowany wczoraj. Raport informuje o sondażu przeprowadzonym na próbie 1200 dorosłych, z którymi przeprowadzono wywiady ankietowe w 120 losowo wybranych lokalizacjach na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy w dniach między 9 a 12 czerwca 2021 r. (Margines błędu wynosi plus/minus 3%.)


Komunikat prasowy podsumowujący wyniki tego sondażu
 zaczyna się od niezwykle mocnego języka, mówiącego o „ zmianie paradygmatu w postawach wobec AP i jej przywództwa oraz na korzyść Hamasu i walki zbrojnej ”. Można by sądzić, że powinno to trafić na czołówki gazet. Jednak palestyńskie sondaże opinii publicznej nie budzą specjalnego zainteresowania. Przedstawiamy tu niektóre z wyników tego sondażu.


Przywództwo polityczne

 • Sondaż PSR wskazuje na powszechne niezadowolenie społeczeństwa z przywództwa 85-letniego prezydenta Mahmouda Abbasa. Abbas został wybrany 9 stycznia 2005 r. na urząd prezydenta Autonomii Palestyńskiej na czteroletnią kadencję, która ubiegła z dniem 15 stycznia 2009 r. Po ponad szesnastu latach od objęcia władzy nie daje żadnych wskazówek, że jest gotów z niej zrezygnować. Wręcz przeciwnie.
 • Abbas ogłosił 15 stycznia 2021 r., że w dniu 22 maja 2021 r. odbędą się wybory do niefunkcjonującej już od lat Palestyńskiej Rady Legislacyjnej. Po tych wyborach miały się odbyć wybory prezydenckie, wyznaczone na 31 lipca 2021 r. W oparciu o te opinie, które czytaliśmy, było bardzo niewielu obserwatorów, którzy wierzyli, że te wybory rzeczywiście się odbędą.
 • A 30 kwietnia 2021 okazało się, że sceptycy mieli rację, jak donosił Reuters „ przywódca palestyński opóźnia wybory parlamentarne i prezydenckie, obwiniając Izrael ”. (Oczywiście, że było winą Izraela - bo wszystko, co złe w ich świecie, jest winą Żydów.)
 • Warto jednak zauważyć, że jak pokazuje sondaż, dwie trzecie palestyńskich Arabów potępia decyzję Abbasa o przełożeniu wyborów. Dla nas to ważna sprawa. Podczas gdy zachodnie media zachłannie połykały zapewnienia Abbasa, który obwiniał syjonistów, poddani Abbasa doskonale rozumieją jego grę i nie lubią tego. 
 • Ta sama proporcja, dwie trzecie respondentów, mówi, że powodem, dla którego wybory zostały przełożone, nie są żadne brudne czyny syjonistów, ale raczej to, że Abbas  „obawiał się ich wyniku, a nie dlategoże Izrael uniemożliwił przeprowadzenie wyborów w Wschodniej Jerozolimie. Jego próba obwinianie Izraela była wyjaśniana w doniesieniu Associated Press z 27 kwietnia 2021 r. [„ Urzędnicy egipscy: Palestyńczycy planują odwołanie wyborów”], w którym wskazuje się jako na oczywisty fakt: że rola Izraela jest niczym więcej niż tylko „ pretekstem dla Abbasa do odwołania wyborów parlamentarnych, które jego ruch Fatah prawdopodobnie przegra. Fatah podzielił się na trzy rywalizujące listy, torując drogę Hamasowi do wyłonienia się jako największej partii w parlamencie ”.
 • Ten wniosek potwierdzają najnowsze dane PSR. Wyraźna większość badanych woli przywództwo Hamasu od Fatahu pod rządami Abbasa. Mówiąc bardziej konkretnie, gdyby wybory prezydenckie odbyły się dzisiaj między dwoma kandydatami, Mahmoud Abbas zdobyłby 27% głosów i przegrałby dramatycznie z przywódcą Hamasu Ismailem Haniją, który dostałby 59%. Trzy miesiące temu sondaż PSR przewidywał, że Hanija ma 46% poparcia, a Abbas 47 procent. Nie to Abbas chciał usłyszeć.
 • W hipotetycznej rywalizacji między Haniją a skazanym na dożywocie terrorystą Marwanem Barghoutim (który wśród długiej listy przestępstw, za które trafił do więzienia, osobiście zapłacił za bombę, która zamordowała naszą córkę), Barghouti wygrałby uzyskując 51% poparcia, zaś w tym układzie Haniję wybrałoby tylko 42 procent. Ale PSR nie przypomina, że we wcześniejszym sondażu, trzy lata temu , Barghouti uzyskał znacznie wyższe poparcie niż w tym miesiącu. 
 • Abbas ma gorsze wyniki na Zachodnim Brzegu niż w Gazie. W Gazie Abbas zdobyłby 30% głosów (44% trzy miesiące temu); Haniję wybrałoby 60% (56% trzy miesiące temu). Na Zachodnim Brzegu, który nominalnie jest kontrowany przez Fatah/PA/ Abbasa, Abbasa wybrałoby tylko 25% (52% trzy miesiące temu), a Haniję 59% (38% trzy miesiące temu).
 • Co więcej, sondaż wskazuje na „ powszechne niezadowolenie z wyników rządu i kierownictwa AP, a także Fatahu podczas [ ostatnichkonfrontacji i wojny ”.
 • Ogólnie rzecz biorąc, poparcie dla Hamasu wzrosło dramatycznie kosztem Fatahu: „ Większość Palestyńczyków uważa, że Hamas bardziej zasługuje na reprezentowanie i przewodzenie narodowi palestyńskiemu ” niż Fatah pod przywództwem Abbasa.
 • Na pytanie o zdolność obecnego rządu Autonomii Palestyńskiej, kierowanego (od kwietnia 2019 r. ) przez premiera Mohammada Sztajjeha, do poprawy warunków gospodarczych, 62% nie spodziewa takiej poprawy.

<span>Bezrobotni palestyńscy Arabowie w Gazie – 2017</span>
Bezrobotni palestyńscy Arabowie w Gazie – 2017

Pokój

 • Jakie są preferowane przez palestyńskie społeczeństwo arabskie sposoby wyjścia z tego, co w opracowaniu wyników sondażu określa się obecnym status quo. 27% badanych twierdzi, że „ zawarcie porozumienia pokojowego z Izraelem ” (spadek z 36% trzy miesiące temu). Nie daje to odpowiedzi na pytanie, jak taki pokój osiągnąć, ale tylko taką opcję autorzy ankiety odważyli się zaproponować. Znacznie większa grupa respondentów, licząca 39% uważa, że prowadzi do tego „ zbrojna walka przeciwko izraelskiej okupacji ” (znaczny wzrost w porównaniu do 26% trzy miesiące temu). 11% badanych wolałaby prowadzić „opór bez przemocy ”. 18% twierdzi, że status quo nie jest w gruncie rzeczy taki zły i woli go zachować.
 • Zapytani o celowość ponownego zbliżenia ze Stanami Zjednoczonymi teraz, kiedy Trump odszedł, a rządzą Demokraci pod rządami Bidena, 54% nie chce takiego zbliżenia.
 •  
 • Stany Zjednoczone i Europa często i entuzjastycznie mówią o rozwiązaniu w postaci dwóch państw. Ale poparcie dla tej koncepcji (bliżej niezdefiniowanej w ankiecie) wyniosło zaledwie 39%, prawie identyczne jak trzy miesiące temu. Aż 58% badanych twierdzi, że się temu sprzeciwia.

 

Wojna

 

 • Poparcie dla powrotu do konfrontacji zbrojnej i intifady gwałtownie wzrosło do poziomu 60%. Spadło poparcie dla wznowienia negocjacji z Izraelem i przekonanie, że negocjacje są najlepszym sposobem na zakończenie „okupacji”. 
 • Która strona „wygrała” wojnę w maju 2021 między siłami Hamasu w Gazie a IDF? Społeczeństwo palestyńskich Arabów ma na ten temat zapierający dech w piersiach jasny pogląd: „ Przytłaczająca większość… (77% ) wierzy, że Hamas zwyciężył w swojej ostatniej wojnie z Izraelem, podczas gdy zaledwie 1% uważa, że Izrael był zwycięzcą ”. 
 • 72% uważa, że ponad 4300 rakiet Hamasu zostało wystrzelonych na izraelskie miasta w „obronie Jerozolimy i meczetu Al Aksa ”. 
 •  
 • Spośród różnych ugrupowań „najbardziej chętnych do obrony Jerozolimy i jej świętych miejsc ”, Hamas wskazuje 29% badanych, a Fatah/PA Mahmuda Abbasa zaledwie 3%.
 • 60% ankietowanych uważa, że udział (prawdopodobnie chodzi o zamieszki i ataki na Izraelczyków) „ palestyńskich obywateli Izraela” w niedawnej konfrontacji był spowodowany przede wszystkim ich pragnieniem obrony świętych miejsc . "
 •  
 • 94% „jest dumnych z wyników Strefy Gazy podczas majowej konfrontacji z Izraelem, podczas gdy 6% twierdzi, że nie są dumni”.

<span>Palestynczycy odbierający wypłaty w urzędzie pocztowym w Rafah w Gazie, 9 listopada 2018. Zdjęcie: SaidKhatib/AFP.    </span>
Palestynczycy odbierający wypłaty w urzędzie pocztowym w Rafah w Gazie, 9 listopada 2018. Zdjęcie: SaidKhatib/AFP.    

Życie

 • Na pytanie, czy mają pozytywny stosunek do poziomu życia („ pozytywna ocena warunków ”), tylko 8% badanych mieszkańców Strefy Gazy odpowiada, że tak. Na Zachodnim Brzegu zadowolonych jest aż 24%.
 • 26% wszystkich palestyńskich Arabów „chce emigrować ze względu na warunki polityczne, bezpieczeństwo i warunki ekonomiczne ”. Podział: w Strefie Gazy 42% (nieco więcej niż trzy miesiące temu, kiedy było 40%). Na Zachodnim Brzegu 15%  chciałoby wyemigrować (znacznie mniej niż trzy miesiące temu, kiedy taką chęć deklarowało 23 procent). 
 • Najczęściej oglądanym kanałem telewizyjnym wśród palestyńskich Arabów jest Al Dżazira TV (oczywiście po arabsku), którą ogląda 36% respondentów. Następna była telewizja Al-Aksa z zaledwie 13% oglądających i sześć innych kanałów, które mają znacznie mniejszą popularność.  

 

Korupcja w palestyńskich instytucjach arabskich

 

 • Czy w instytucjach PA jest korupcja? 84% respondentów deklaruje, że tak.
 • Czy w instytucjach Hamasu panuje korupcja? 57% mówi, że tak.
 • Czy można bez obaw krytykować instytucje PA? 46% mieszkańców Zachodniego Brzegu twierdzi, że tak. 
 • Czy możesz bez obaw krytykować instytucje Hamasu? 50% Gazańczyków mówi, że tak.

 

Nagrody za terror

 

 • Ponieważ jest to badanie palestyńskich Arabów na temat poglądów palestyńskich Arabów, nikogo nie powinno dziwić, że w sondażu unika się pytania wprost, czy niesławny program stałych wypłat z budżetu Autonomii Palestyńskiej dla uwięzionych lub dla rodzin zabitych terrorystów („ Płaca za mord ” lub mniej barwnie „  Nagrody za terror”) powinien być kontynuowany . Oczywiście (można wnioskować z tego sondażu), że chcą, aby to było kontynuowane. 
 • Pytanie w ankiecie PSR brzmi: Czy te płatności „dla rodzin męczenników i więźniów [powinny być] oparte na ocenie potrzeb i liczbie członków rodziny, a nie w zależności od czynu popełnionego przez męczennika lub liczby lat spędzonych w więzieniu"? (Obecny system nagród za terror uzależniony jest od tego, jak odrażający był akt terroru i na jak długą karę więzienia terrorysta został skazany, zakładając, że został złapany i osądzony.) Dostosowanie wypłat do rzeczywistych potrzeb rodziny terrorysty jest daleko idącą i nieprawdopodobną propozycją w pytaniu ankietowym. 
 • Wynik jest absolutnie (i niepokojąco) jasny: 70% badanych jest przeciwnych proponowanej zmianie. Są zadowoleni z dzisiejszego stanu rzeczy – im więcej zabitych i rannych Izraelczyków, tym więcej pieniędzy terrorysta ma dostać z chronicznie niewypłacalnego budżetu PA. Nie widzą w tym niczego złego. Abbas i jego świta, niezdolni do stworzenia ani prowadzenia systemu edukacji, przyzwoitego systemu opieki zdrowotnej, do budowania infrastruktury przemysłowej, aby stworzyć możliwości zatrudnienia i zachęt do przedsiębiorczości, z oszałamiająco wysoką stopą bezrobocia wynoszącą 38% wśród młodzieży w wieku między 18 a 29 rokiem życia ( dane z 2019 r. ) – po prostu rozdają darowaną gotówkę, którą PA otrzymuje od głupich rządów w Europie i poza nią. To łatwa decyzja.
 • Istotny przypisstopa bezrobocia w 2019 r.  (oficjalne dane Autonomii Palestyńskiej) w tej grupie wiekowej w Gazie wyniosła niewiarygodne 63% . Jest to informacja, o której należy pamiętać, kiedy widzimy relacje o masach Gazańczyków gromadzonych się na wiecach protestacyjnych i szalenie brutalnych „protestach” w pobliżu granicy z Izraelem.  

Jest wiele do przemyślenia w tych odkryciach, być może najważniejszą częścią tego jest to, że przywódcy palestyńskich Arabów ani nie budują wiarygodnej drogi do pokoju z Izraelem, ani nie robią niczego, by złagodzić namiętność ich społeczeństwa do wojny, konfrontacji i samooszukiwania się.

 

To przygnębiający obraz dla każdego, kogo to rzeczywiście interesuje.


What do the Palestinian Arabs now?

This Ongoing War, 16 czerwca 2021

 

Tłumaczenie: Andrzej Koraszewski


Frimet i Arnold Roth

Rodzice zamordowanej przez terrorystów z Hamsu 15-letniej Malki Roth. Ich córka została zamordowana 9 sierpnia 2001 roku podczas zamachu na restaurację  Sbarro.  W zamachu zamobójczym zginęło wówczas 15 cywilów, w tym 7 dzieci, 130 osób zostało rannych.

Frimet i Arnold Roth od wielu lat prowadzą stronę internetową This Ongoing War


Państwo Frimet i Arnold Roth założyli również fundację imienia swojej córki. Fundacja ta zajmuje się pomocą dla dzieci żydowskich, muzułmańskich i chrześcijańskich.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Obraz przygnębiający? Marek Eyal 2021-06-25


Notatki

Znalezionych 1941 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Konsulat USA w Jerozolimie ponownie podzieli miasto   i Maurice Hirsch   2021-10-23
Bardzo ważna książka o “Trans”   Bawer   2021-10-23
Władcy na glinianych nogach   Fernandez   2021-10-22
Koszty finansowe błędnej świadomości   Koraszewski   2021-10-20
Wielkie zwycięstwo krytycznej teorii rasy wraz z nowymi wymaganiami otrzymania dyplomu   Tobin   2021-10-20
Branie zakładników przez irański reżim: gdzie jest Zachód i ONZ?   Rafizadeh   2021-10-19
Od czegoś trzeba zacząć…   Koraszewski   2021-10-17
Marina i reszta   Łukaszewski   2021-10-14
Dlaczego USA chcą palestyńskiego konsulatu w Jerozolimie   Kontorovich   2021-10-14
Biden ignoruje stanowisko Palestyńczyków   Tawil   2021-10-13
Taniec pijanych motyli   Koraszewski   2021-10-11
Facebook – przestój i panika   Collins   2021-10-09
Aktywiści, którzy serwują połowę wiadomości   Abdul-Hussain   2021-10-08
Dalsze próby uratowania afgańskich kobiet to “jedyna rzecz, jaką możemy zrobić”   Chesler   2021-10-06
Korzenie kryzysu energetycznego   Ridley   2021-10-05
Joe Biden mówi podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ o potrzebie “suwerennego i demokratycznego państwa palestyńskiego”   Fitzgerald   2021-10-03
Jak impas w sprawie federalnego budżetu pokazał rozłam w sprawie Izraela   Tobin   2021-10-01
Kraj NATO, sojusznik Rosji i przyjaciel talibów   Bekdil   2021-09-30
Dlaczego Arabowie nie ufają już Bractwu Muzułmańskiemu?   Toameh   2021-09-29
Dlaczego Irakijczycy nienawidzą Palestyny   Abdul-Hussain   2021-09-29
Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07
Cicho płynie główny ściek   Koraszewski   2021-08-05
Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29
Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27
Dlaczego Al-Aksa jest niedostępna dla Żydów?   Abdul-Hussain   2021-07-26
"Jeśli nie masz wolności słowa, nie jesteś wolny". Uchodźcy z krajów komunistycznych przerażeni Ameryką   Meotti   2021-07-26
To komunizm, a nie embargo USA, jest powodem kubańskiego cierpienia   Jacoby   2021-07-23
Masz zły dzień? Obwiń Izrael   Abdul-Hussain   2021-07-20
Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne     2021-07-12
Szlachetne zdrowie (psychiczne) w czasach pandemii   Koraszewski   2021-07-08
Ateny, Sparta i nora królika   Koraszewski   2021-07-03
Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak   Rafizadeh   2021-07-01
Dziennikarstwo umiera w jasnym świetle dnia   Tobin   2021-06-27
Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2021-06-25
Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk