Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?


Frimet i Arnold Roth 2021-06-25

<span>Bezrobotni Palestyńczycy w  Gazie, Rafah, czerwiec 2021r. (Źródło zdjęcia: Czerwony Krzyż)</span>
Bezrobotni Palestyńczycy w  Gazie, Rafah, czerwiec 2021r. (Źródło zdjęcia: Czerwony Krzyż)

Sondaże opinii publicznej przeprowadzane systematycznie wśród palestyńskich Arabów są interesującym źródłem informacji. Co prawda pokazują wiele wewnętrznych sprzeczności i wiele kwestii pozostaje niejasnych, ale przynajmniej nie ma tu pobożnych życzeń i projekcji, które tak często powodują, że zewnętrzne analizy są mylące, lub co gorsza celowo wprowadzają w błąd.

Od lat informujemy o wynikach okresowych sondaży przeprowadzanych przez Palestyńskie Centrum Badań Polityki i Sondażu (PSR), instytucję kierowaną przez cieszącego się szacunkiem profesjonalistę, dr Chalila Szikakiego. (Znamy Szikakiego tylko z jego publikacji i opinii o nim innych fachowców. Nigdy nie mieliśmy z nim bezpośrednich kontaktów.)


Zanim przejdziemy do szczegółów i danych, warto powtórzyć to, co pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich postów o sondażach opinii publicznej wśród palestyńskich Arabów [Patrz: 04.04.18: Oto jeden obraz tego, czego chcą Arabowie palestyńscy]:

Sondaże opinii palestyńskich Arabów mogą być cennym narzędziem pomagającym zrozumieć, co myślą w danym momencie. I, co jest nie mniej ważne, jak trafne są ich oceny tego, co zdarzy się w przyszłości. Są one znacznie bardziej wartościowe niż domysły dziennikarzy na temat tego, co myślą i czego chcą palestyńscy Arabowie. Często spotykamy swobodne opinie o poglądach i aspiracjach palestyńskich Arabów. Jednak bardzo często dane z badań przedstawiają obraz, który całkowicie różni się od tego, co się o nich mówi. Dlatego co pewien czas pokazujemy tutaj publikowane wyniki sondaży przeprowadzonych przez stosunkowo szanowane organizacje w palestyńskim społeczeństwie arabskim.

Sondaż opinii publicznej PSR oznaczony numerem 80 został opublikowany wczoraj. Raport informuje o sondażu przeprowadzonym na próbie 1200 dorosłych, z którymi przeprowadzono wywiady ankietowe w 120 losowo wybranych lokalizacjach na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy w dniach między 9 a 12 czerwca 2021 r. (Margines błędu wynosi plus/minus 3%.)


Komunikat prasowy podsumowujący wyniki tego sondażu
 zaczyna się od niezwykle mocnego języka, mówiącego o „ zmianie paradygmatu w postawach wobec AP i jej przywództwa oraz na korzyść Hamasu i walki zbrojnej ”. Można by sądzić, że powinno to trafić na czołówki gazet. Jednak palestyńskie sondaże opinii publicznej nie budzą specjalnego zainteresowania. Przedstawiamy tu niektóre z wyników tego sondażu.


Przywództwo polityczne


<span>Bezrobotni palestyńscy Arabowie w Gazie – 2017</span>
Bezrobotni palestyńscy Arabowie w Gazie – 2017

Pokój

 

Wojna

 


<span>Palestynczycy odbierający wypłaty w urzędzie pocztowym w Rafah w Gazie, 9 listopada 2018. Zdjęcie: SaidKhatib/AFP.    </span>
Palestynczycy odbierający wypłaty w urzędzie pocztowym w Rafah w Gazie, 9 listopada 2018. Zdjęcie: SaidKhatib/AFP.    

Życie

 

Korupcja w palestyńskich instytucjach arabskich

 

 

Nagrody za terror

 

Jest wiele do przemyślenia w tych odkryciach, być może najważniejszą częścią tego jest to, że przywódcy palestyńskich Arabów ani nie budują wiarygodnej drogi do pokoju z Izraelem, ani nie robią niczego, by złagodzić namiętność ich społeczeństwa do wojny, konfrontacji i samooszukiwania się.

 

To przygnębiający obraz dla każdego, kogo to rzeczywiście interesuje.


What do the Palestinian Arabs now?

This Ongoing War, 16 czerwca 2021

 

Tłumaczenie: Andrzej Koraszewski


Frimet i Arnold Roth

Rodzice zamordowanej przez terrorystów z Hamsu 15-letniej Malki Roth. Ich córka została zamordowana 9 sierpnia 2001 roku podczas zamachu na restaurację  Sbarro.  W zamachu zamobójczym zginęło wówczas 15 cywilów, w tym 7 dzieci, 130 osób zostało rannych.

Frimet i Arnold Roth od wielu lat prowadzą stronę internetową This Ongoing War


Państwo Frimet i Arnold Roth założyli również fundację imienia swojej córki. Fundacja ta zajmuje się pomocą dla dzieci żydowskich, muzułmańskich i chrześcijańskich.