Prawda

Niedziela, 24 października 2021 - 17:17

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Chiny kontynuują miażdżenie Hong Kongu


Judith Bergman 2021-03-12

Od kiedy Chiny przyjęły Prawo o Bezpieczeństwie Narodowym w czerwcu 2020 roku, rząd Hong Kongu i Chiny starały się stłumić całą opozycję wobec Pekinu i Komunistycznej Partii Chin oraz wymazać podstawowe wartości Hong Kongu. Zdjęcie: Protesty w Hong Kongu, 2019, Wikipedia.

Od kiedy Chiny przyjęły Prawo o Bezpieczeństwie Narodowym w czerwcu 2020 roku, rząd Hong Kongu i Chiny starały się stłumić całą opozycję wobec Pekinu i Komunistycznej Partii Chin oraz wymazać podstawowe wartości Hong Kongu. Zdjęcie: Protesty w Hong Kongu, 2019, Wikipedia.Od kiedy Chiny przyjęły Prawo o Bezpieczeństwie Narodowym w czerwcu 2020 roku, rząd Hong Kongu i Chiny starały się stłumić całą opozycję wobec Pekinu i Komunistycznej Partii Chin oraz wymazać podstawowe wartości Hong Kongu. Obejmują one wolność słowa, gospodarkę wolnego rynku, wolność zgromadzeń i swobodę wyznania. Te prawa są gwarantowane we Wspólnej Deklaracji Chińsko-Brytyjskiej z 1984 r., traktacie zarejestrowanym w ONZ. Chiny wyraziły pogardę dla tego traktatu już w 2017 roku. Powiedziały, że był to jedynie “historyczny dokument” bez żadnego znaczenia.

Pekin ogłosił swoje prawo o bezpieczeństwie narodowym, które zawiera cztery kategorie przestępstw – secesja, działalność wywrotowa, działalność terrorystyczna i zmowa z obcym krajem lub zewnętrznymi elementami zagrażająca bezpieczeństwu narodowemu – jako „miecz” odstraszający ludzi, którzy narażają narodowe bezpieczeństwo, oraz „strażnik”, chroniący mieszkańców Hong Kongu.   


Prawo o bezpieczeństwie narodowym nie tylko obłożone jest karami (do kary dożywocia włącznie), ale daje także Chinom możliwość prowadzenia procesu w Chinach kontynentalnych za naruszenie prawa, jakie miało miejsce w Hong Kongu. Obecnie robi to właśnie z 12 działaczami z Hong Kongu, którzy próbowali uciec na Tajwan łodzią w sierpniu i zostali aresztowani na morzu, pozornie za nielegalne przekroczenie granicy. Co jest zupełnie nadzwyczajne, prawo o bezpieczeństwie narodowym stosuje się do domniemanych naruszeń popełnionych przez każdego, gdziekolwiek na świecie.


Nowe prawo dotyka wszystkich aspektów społeczeństwa Hong Kongu. Mieszkańcy Hong Kongu muszą teraz być chińskimi “patriotami” lojalnymi wobec partii komunistycznej. Jak przystoi prawdziwemu państwu policyjnemu, Hong Kong ma teraz gorącą linię dla ludzi, którzy mogą donosić o łamaniu prawa bezpieczeństwa narodowego. W ciągu kilku godzin ta gorąca linia podobno otrzymała tysiące zgłoszeń. Według Mayi Wang, chińskiej pracownicy Human Rights Watch:

"Przez zachęcanie ludzi do donoszenia na swoich przyjaciół i sąsiadów chiński rząd kopiuje w Hong Kongu jedno ze swoich najbardziej skutecznych narzędzi kontroli społecznej: kulturę donosicielstwa...


To jest jedno z najbardziej mrożących krew w żyłach posunięć w Hong Kongu, gdzie władze wyciągają nowe narzędzia, by karać i poskromić prodemokratyczny ruch w mieście”.

W listopadzie stała komisja Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych uchwaliła prawo, które pozwala rządowi Hong Kongu usuwać polityków z wyboru uznanych za niewystarczająco patriotycznych. W Radzie Legislacyjnej Hong Kongu nie pozostał żaden prodemokratyczny ustawodawca. Ostatni zrezygnował w listopadzie dając wyraz solidarności ze swoimi usuniętymi kolegami. To nie wystarczyło władzom i 6 stycznia aresztowano ponad 50 byłych, prodemokratycznych polityków i działaczy za naruszenie prawa o bezpieczeństwie narodowym. Władze przeprowadziły nieformalne wybory wstępne w lipcu 2020 roku, by wybrać kandydatów do rady legislacyjnej, które miały odbyć się we wrześniu 2020 roku, ale które rząd odłożył. "Dzisiejsza operacja celuje w aktywne elementy, które są podejrzane o udział w przestępstwie obalenia lub poważnego zakłócania wykonywania przez rząd Hong Kongu jego prawnych obowiązków” – oznajmił wówczas sekretarz Hong Kongu ds. bezpieczeństwa, John Lee. Przygotowanie do uczestnictwa w wyborach jest obecnie działalnością wywrotową w Hong Kongu.


Radni dzielnicowi w Hong Kongu – przedstawiciele 18 dzielnic miasta – wkrótce będą  zobowiązani do złożenia przysięgi lojalności zgodnie z Artykułem 6 prawa o bezpieczeństwie narodowym.  479 miejsc w Radzie Dzielnic zajmują obecnie głównie przedstawiciele obozu prodemokratycznego.


"Dla zapewnienia stabilnej i trwałej realizacji idei ‘jeden kraj, dwa systemy’ Hong Kongiem muszą zawsze rządzić patrioci” - powiedział chiński prezydent Xi Jinping podczas niedawnej konferencji wideo z szefową administracji, Carrie Lam. "To jest fundamentalna zasada, która dotyczy suwerenności, bezpieczeństwa i rozwoju Chin, jak również długoterminowego dobrobytu i stabilności Hong Kongu”. Lam podobno powiedziała, że administratorzy Hong Kongu “będą nadal wykonywać swoje obowiązki pilnowania bezpieczeństwa narodowego bez obaw”.  


Pekin nie zatrzymuje się na ustawodawcach lub radnych dzielnicowych. Hong Kong musi zostać przekształcony na obraz Chin kontynentalnych, zapewniając przyszłą wierność Komunistycznej Partii Chin i dlatego dzieci od szóstego roku życia muszą uczyć się o prawie o bezpieczeństwie narodowym w ramach programu szkolnego, według nowych wytycznych wydanych przez rząd Hong Kongu 4 lutego. Czytamy w tych wytycznych, że:  

"Szkoły będą wtedy mogły podnieść świadomość uczniów o bezpieczeństwie narodowym zgodnie z ich zdolnościami poznawczymi, żeby uczniowie wyrośli na dobrych obywateli, którzy mają poczucie narodowej tożsamości, szacunek dla prawa i  przestrzegania prawa...


Podstawy edukacji o bezpieczeństwie narodowym mają rozwinąć w uczniach poczucie przynależności do kraju, ciepłe uczucia dla narodu , poczucie narodowej tożsamości, jak również świadomość i poczucie odpowiedzialności za pilnowanie bezpieczeństwa narodowego...."

Według “Guardiana”:

"Rząd ostrzegł nauczycieli, że ‘nie ma miejsca na dyskusje lub kompromis’, jeśli chodzi o narodowe bezpieczeństwo i że powinni ‘kultywować u uczniów’ poczucie odpowiedzialności za pilnowanie go”.

Nauczyciele i dyrektorzy szkół mają także obowiązek usunięcia z bibliotek książek, które są uważane za naruszające prawo o bezpieczeństwie narodowym.  


Nowym wskazówkom towarzyszy obrazkowe wideo dla dzieci, które podkreśla, że prawo o bezpieczeństwie narodowym jest “dla naszego dobra” i że Hong Kong “jest nieodłączną częścią naszej ojczyzny”.


Cenzura jest już powszechna. Rozprawa ma najwyraźniej nasilić zastraszanie, by odwieść od myśli o wszelkich protestach i zachęcić do autocenzury. W lipcu, natychmiast po uchwaleniu prawa o bezpieczeństwie narodowym, książki autorów prodemokratycznych zostały usunięte z publicznych bibliotek w Hong Kongu na „przegląd”, żeby zobaczyć, czy naruszają nowe prawo.  


Wielu mieszkańców Hong Kongu mówi teraz o swoim mieście jako o "mieście strachu". "Hong Kong nadal wygląda zamożnie i efektownie, ale w głębi gnije” - powiedziała Claudia Mo, jedna z prodemokratycznych ustawodawczyń, która była aresztowana podczas rozprawy z demokracją 6 stycznia.


Szefowa administracji, Carrie Lam, ogłosiła jeszcze więcej inicjatyw, których celem jest zdławienie opozycji. Jedną z tych inicjatyw będzie prawo do dalszego dławienia wolności słowa przez rozprawę z szerzeniem "fake news" i "mowy nienawiści". Ponadto, istnieją plany zmuszenia kupujących opłacone karty SIM do podawania rzeczywistych nazwisk i okazania dowodów tożsamości, a za fałszywą informację grozi 10 do 14 lat więzienia. Policja otrzyma uprawnienia żądania osobowych danych od dostarczyciela usług z lub bez nakazu sądowego. Uniemożliwi to działaczom planowanie jakiejkolwiek antyrządowej działalności bez wiedzy władz.


Tysiące mieszkańców Hong Kongu już opuściło miasto, w tym działacze prodemokratyczni. Ponadto w ciągu następnych dwóch lat ponad 600 tysięcy mieszkańców Hong Kongu może przenieść się do Wielkiej Brytanii. "Dziewięćdziesiąt sześć procent uważa, że Hong Kong nie jest już bezpiecznym i wolnym domem, w jakim kiedyś żyli, po tym, jak uchwalono prawo o bezpieczeństwie narodowym” – pokazał sondaż przeprowadzony przez organizację byłych mieszkańców Hong Kongu w Wielkiej Brytanii. Wielka Brytania powiedziała, że przyjmie do pięciu milionów mieszkańców Hong Kongu.


Wkrótce jednak nawet możliwość ucieczki z kraju może zostać ograniczona. Nowa propozycja rządowa ma na celu danie “nieograniczonej władzy” urzędowi imigracyjnemu Hong Kongu, by zatrzymywać ludzi, niezależnie czy są stałymi mieszkańcami Hong Kongu, czy nie, i nie pozwalać im na opuszczenie miasta. Wywołało to krytykę Izby Adwokackiej Hong Kongu (HKBA):

"Jest szczególnie niepokojące, że podstawy na których może być wykonywana tak dalece ingerująca władza, nie są przedstawione w proponowanej ustawie i nie ma wyjaśnienia, dlaczego taka władza jest niezbędna, ani nawet, jak zamierza się jej używać.  


Jeśli nowa możliwość przeszkodzenia mieszkańcom Hong Kongu i innym opuszczenia regionu ma zostać nadana… Powinna to być sprawą dla sądów, a nie dla urzędników, by sądy decydowały, kiedy narzucenie zakazu podróży jest niezbędne i proporcjonalne”.

Komunistyczna Partia Chin jest zdecydowana zmiażdżyć Hong Kong i jak dotąd była w stanie robić to praktycznie bez żadnych kosztów dla Chin na arenie międzynarodowej. 30 grudnia Unia Europejska podpisała Wszechstronne Porozumienie o Inwestycjach z Chinami. UE całkowicie zignorowała problem praw człowieka, o które rzekomo bardzo dba. Kilka zachodnich rządów potępiło słownie działania Chin, ale jak dotąd tylko USA narzuciły sankcje na funkcjonariuszy odpowiedzialnych za rozprawę z demokracją w Hong Kongu. Ważne jest by nie zniesiono tych sankcji. 


China Continiues Crushing Hong-Kong

Gatestone Institute, 2 marca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJudith Bergman 

Izraelska autorka, publicystka i badaczka. Studiowała nauki polityczne oraz prawo na The London School of Economics. 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1941 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Konsulat USA w Jerozolimie ponownie podzieli miasto   i Maurice Hirsch   2021-10-23
Bardzo ważna książka o “Trans”   Bawer   2021-10-23
Władcy na glinianych nogach   Fernandez   2021-10-22
Koszty finansowe błędnej świadomości   Koraszewski   2021-10-20
Wielkie zwycięstwo krytycznej teorii rasy wraz z nowymi wymaganiami otrzymania dyplomu   Tobin   2021-10-20
Branie zakładników przez irański reżim: gdzie jest Zachód i ONZ?   Rafizadeh   2021-10-19
Od czegoś trzeba zacząć…   Koraszewski   2021-10-17
Marina i reszta   Łukaszewski   2021-10-14
Dlaczego USA chcą palestyńskiego konsulatu w Jerozolimie   Kontorovich   2021-10-14
Biden ignoruje stanowisko Palestyńczyków   Tawil   2021-10-13
Taniec pijanych motyli   Koraszewski   2021-10-11
Facebook – przestój i panika   Collins   2021-10-09
Aktywiści, którzy serwują połowę wiadomości   Abdul-Hussain   2021-10-08
Dalsze próby uratowania afgańskich kobiet to “jedyna rzecz, jaką możemy zrobić”   Chesler   2021-10-06
Korzenie kryzysu energetycznego   Ridley   2021-10-05
Joe Biden mówi podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ o potrzebie “suwerennego i demokratycznego państwa palestyńskiego”   Fitzgerald   2021-10-03
Jak impas w sprawie federalnego budżetu pokazał rozłam w sprawie Izraela   Tobin   2021-10-01
Kraj NATO, sojusznik Rosji i przyjaciel talibów   Bekdil   2021-09-30
Dlaczego Arabowie nie ufają już Bractwu Muzułmańskiemu?   Toameh   2021-09-29
Dlaczego Irakijczycy nienawidzą Palestyny   Abdul-Hussain   2021-09-29
Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07
Cicho płynie główny ściek   Koraszewski   2021-08-05
Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29
Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27
Dlaczego Al-Aksa jest niedostępna dla Żydów?   Abdul-Hussain   2021-07-26
"Jeśli nie masz wolności słowa, nie jesteś wolny". Uchodźcy z krajów komunistycznych przerażeni Ameryką   Meotti   2021-07-26
To komunizm, a nie embargo USA, jest powodem kubańskiego cierpienia   Jacoby   2021-07-23
Masz zły dzień? Obwiń Izrael   Abdul-Hussain   2021-07-20
Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne     2021-07-12
Szlachetne zdrowie (psychiczne) w czasach pandemii   Koraszewski   2021-07-08
Ateny, Sparta i nora królika   Koraszewski   2021-07-03
Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak   Rafizadeh   2021-07-01
Dziennikarstwo umiera w jasnym świetle dnia   Tobin   2021-06-27
Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2021-06-25
Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk