Prawda

Wtorek, 28 wrzesnia 2021 - 15:27

« Poprzedni Następny »


Biden porzuca pokój na Bliskim Wschodzie


Caroline B. Glick 2021-03-10

Prezydent USA Joe Biden | Zdjęcie: Wikipedia
Prezydent USA Joe Biden | Zdjęcie: Wikipedia

Zdaniem byłego członka administracji Trumpa (który brał udział w tych staraniach), w ostatnich tygodniach sprawowania władzy administracja Trumpa była o krok od zapewnienia umowy pokojowej między Izraelem a Indonezją. Ujawnił on, że negocjacje między Izraelem a najliczniejszym państwem muzułmańskim prowadzili doradca prezydenta Trumpa, Jared Kushner i Adam Boehler, wówczas szef International Development Finance Corporation USA.

Izrael reprezentował ówczesny ambasador Ron Dermer, a Indonezję minister Mohamed Lutfi. Dla zabezpieczenia pokoju, powiedział Boehler  w wywiadzie dla Bloomberg News w grudniu ubiegłego roku, USA były gotowe zapewnić Indonezji „jeden lub dwa miliardy dolarów” pomocy. Indonezja była zainteresowana izraelską technologią i nawet chciała, by Technion otworzył kampus w Dżakarcie. Chciała bezwizowych podróży do państwa żydowskiego oraz arabskich i amerykańskich inwestycji. Izrael chciał, by Indonezja zakończyła ekonomiczny bojkot żydowskiego państwa. Były rozmowy o bezpośrednich lotach z Tel Awiwu do Bali.  

 

Korzyści pokoju między Izraelem i Indonezją dla obu stron były oczywiste. Taki pokój dałby jednak również olbrzymie korzyści USA w ich zimnej wojnie z Chinami. Rozszerzone strategiczne i ekonomiczne partnerstwo z archipelagiem i członkiem ASEAN byłoby pokrzyżowaniem starań Chin o zdominowanie Morza Południowochińskiego, szczególnie z Indonezją odgrywającą istotną rolę w islamsko-izraelskim sojuszu pod przewodnictwem USA.


"Doprowadziliśmy piłkę Indonezji i Izraela do pierwszej linii strzału” – powiedział Boehler. Niestety, administracja Biden zignorowała piłkę i zeszła z boiska.  


Pozornie administracja Bidena jest zainteresowana w promowaniu pokoju. Prezydent Biden i sekretarz stanu Antony Blinken chwalili Porozumienia Abrahamowe.   


Przez 26 lat konflikt Arabów z Izraelem ignorowano i pozwalano, by się jątrzył. Potem nagle, w ostatnim roku prezydentury Trumpa, sytuacja odwróciła się, kiedy cztery państwa arabskie szybko znormalizowały stosunki z Izraelem. Rozciągnięcie porozumień na Indonezję z jej olbrzymią populacją i strategicznym położeniem poza Bliskim Wschodem przekształciłoby regionalną zmianę strategiczną w przełom na azjatyckim kontynencie.


Mimo jednak strategicznej logiki rozszerzenia Porozumień Abrahamowych i pochwał dla nich, jakie w pierwszym tygodniu urzędowania wyrazili Biden i Blinken, działania nowej administracji służą podważeniu porozumień przez usunięcie z nich amerykańskich podstaw.  


Po tygodniu rządów administracji Bidena departament stanu oznajmił, że "zawiesza” sprzedaż F-35 do Zjednoczonych Emiratów Arabskich o wartości 23 miliardów dolarów. Przedstawiono tę decyzję jako “rutynowe działanie administracji, typowe dla większości transakcji”.

 

Zawieszenie sprzedaży było jednak strategicznym posunięcie, a nie “działaniem administracyjnym”. Umowa o normalizacji stosunków między Izraelem a ZEA była trójstronnym porozumieniem. Amerykanie byli pełnymi uczestnikami. Sprzedaż F-35 była wkładem Ameryki w umocnienie członkostwa ZEA w kierowanym przez Amerykanów regionalnym sojuszu, którego wyrazem były Porozumienia Abrahamowe. Zawieszenie tej umowy wskazało, że w odróżnieniu od swojego poprzednika, administracja Bidena nie działa na rzecz wzmocnienia sojuszu z Arabami sunnickimi i Izraelem i nie spełnia zobowiązań podjętych przez administrację Trumpa w sprawie rozwinięcia i utrzymania sojuszu poprzez pokój arabsko-izraelski. 


Porzucenie Porozumień Abrahamowych przez Bidena można zrozumieć w kontekście polityki USA. Zgodnie z oczekiwaniami wyborców Demokratów Biden i jego zespół czynią wysiłki w polityce wewnętrznej i zagranicznej, by całkowicie wymazać dziedzictwo Trumpa. Chociaż pozostanie stroną Porozumień Abrahamowych i rozciągnięcie ich na Indonezję prawdopodobnie zdobyłoby pokojową Nagrodę Nobla dla Bidena, wpadłby w partyjną niełaskę za zbrodnię zaniechania zabicia czegoś, co stworzył Trump.  


Choć istnieje logika polityczna, nie wszystko jest polityczne. Dla Bidena i jego administracji ideologia jest ważniejsza od polityki.


Administracja Bidena jest najbardziej ideologicznie sztywną i radykalną administracją w historii USA. Super partyjna polityka jest funkcją ideologicznego radykalizmu administracji. W sprawie Bliskiego Wschodu jej ideologiczne przekonanie prowadzi ją do wzmocnienia kontrolowanej przez OWP Autonomii Palestyńskiej oraz Iranu.  


Od pierwszych dni prezydentury najwyżsi przedstawiciele administracji Bidena przysięgali przywrócenie finansowania AP. Istnieją znaczące prawne przeszkody spełnienia tej przysięgi, bowiem jak długo AP płaci terrorystom i podtrzymuje oskarżenie Izraela przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym, USA, zgodnie z prawem, nie może finansować jej ani otworzyć biura przedstawiciela OWP w Waszyngtonie. Niemniej administracja zamierza to zrobić.


Usilne pragnienie administracji, by wzmocnić AP mimo prawnych przeszkód, wskazuje na jeden aspekt jej opozycji wobec Porozumień Abrahamowych. Porozumienia osłabiają AP przez usunięcie jej możliwości blokowania pokoju między państwami arabskimi i islamskimi a Izraelem.


Przez dziesięciolecia, kiedy palestyński “partner pokojowy” Izraela odrzucał pokój i prowadził działania terrorystyczne oraz wojnę polityczną przeciwko Izraelowi, państwa arabskie akceptowały, że ich pokój z Izraelem musi poczekać. Przez ignorowanie zobowiązań USA wobec partnerów Porozumień Abrahamowych i dążenie do przywrócenia wsparcia dla AP, mimo że jest nielegalne według amerykańskiego prawa, administracja Bidena sygnalizuje pragnienie przywrócenia palestyńskiego weto.


Porozumienia Abrahamowe stanowią jeszcze większy problem dla starań administracji o wzmocnienie Iranu. W przemówieniu w poniedziałek 1 marca, były sekretarz stanu, Mike Pompeo, powiedział: „Porozumienia Abrahamowe nie zdarzyłyby się… bez zmiany polityki Stanów Zjednoczonych wobec Iranu o 180 stopniu w stosunku do tego, jak poprzednia administracja zajmowała się tą sprawą”.  


Teraz administracja Bidena chce ponownie cofnąć politykę USA o 180 stopni, by przywrócić politykę administracji Obamy wobec Iranu, a Umowy Abrahamowe są dla niej utrapieniem.


Kilka godzin przed oskarżeniem przez Bidena i jego doradców następcy saudyjskiego tronu, Mohammeda Bin Salmana (MBS) o zaaprobowanie zamordowania Dżamala Chaszokdżiego w saudyjskim konsulacie w Stambule w 2018 roku i24News poinformowała, że Izrael, Arabia Saudyjska, ZEA i Bahrajn tworzą militarny sojusz przeciwko Iranowi. Choć te wydarzenia mogą nie być związane, oba pokazują jasno, dlaczego administracja Bidena nie chce arabsko-izraelskich ani muzułmańsko-izraelskich umów pokojowych. Takie umowy utrudniają starania administracji o wzmocnienie Iranu.  

 

Zadeklarowanym celem Bidena wobec Iranu jest przywrócenie irańskiego podporządkowania się i amerykańskiego udziału w umowie nuklearnej zawartej w 2015 roku przez administrację Obamy. Tak zwany Wspólny Wszechstronny Plan Działania nakłada tymczasowe ograniczenia na irańską działalność Alego Chameneiego, by zgodził się na to, nowa administracja dostarczyła niemal ciągły strumień ustępstw wobec Iranu i jego jemeńskich marionetek, Hutich.  


Usunęła Hutich z listy organizacji terrorystycznych Departamentu Stanu i zawiesiła sprzedaż broni do Arabii Saudyjskiej. Kampania administracji przeciwko MBS jest oczywistą próbą osłabienia go i zastąpienia mniej antyirańskim przywódcą. W tym tygodniu administracja dała zielone światło Korei Południowej na wypłacenie Iranowi około 7 miliardów dolarów w zamian za uwolnienie południowokoreańskiego statku i jego załogi, które Iran nielegalnie przechwycił na początku stycznia.


Iran nie tylko odrzucił umizgi Ameryki, ale rozszerzył regionalną agresję i pędzi ku nuklearnej mecie. W ostatnich tygodniach Irańczycy zaatakowali izraelską ambasadę w New Delhi. Uszkodzili izraelski statek w Zatoce Perskiej. I istnieją narastające podejrzenia, że olbrzymi wylew ropy naftowej przy izraelskim wybrzeżu w zeszłym miesiącu, który spowodował gigantyczne szkody ekologiczne dla życia morskiego i izraelskiego wybrzeża, był aktem ekologicznego terroryzmu dokonanego przez libijski statek, który szmuglował ropę naftową z Iranu do Syrii.  


Od momentu zdjęcia ich z listy organizacji terrorystycznych irańskie marionetki, Huti, nasiliły ataki na Arabię Saudyjską. I podczas gdy USA używają domniemanej roli MBS w zabiciu Chaszokdżiego, by uzasadnić obniżenie rangi stosunków z Arabią Saudyjską, Irańczycy zabijają dziesiątki demonstrujących o demokrację ludzi w prowincji Beludżystanu. Podczas gdy Chaszokdżi był dawnym oficerem wywiadu saudyjskiego i sojusznikiem Osamy bin Ladena, a w czasie, kiedy został zabity, działał w Katarze, by podważyć saudyjski reżim, Beludżowie są niewinnymi cywilami, których jedynym przestępstwem jest opozycja wobec represyjnego reżimu.  

Jeśli chodzi o nuklearny program Iranu, w ostatnich dniach Irańczycy anulowali szybkie inspekcje ich instalacji nuklearnych przez inspektorów ONZ. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej opublikowała raport z oskarżeniem Iranu o prowadzenie zabronionych prac zmierzających do produkcji broni nuklearnej w czterech niezadeklarowanych instalacjach nuklearnych. Chamenei zagroził podniesieniem wzbogacania uranu do 60%. I zamiast odpowiedzieć rozszerzeniem sankcji, UE – prawdopodobnie za aprobatą USA – odwołała plan potępienia Iranu za te nielegalne zachowanie na spotkaniu zarządu MAEA w tym tygodniu.


Podczas konferencji prasowej w poniedziałek rzecznik departamentu stanu, Ned Price powiedział: “Staramy się osiągnąć bardzo wiele z Saudyjczykami: zakończyć wojnę w Jemenie i złagodzić jemeński kryzys humanitarny; użyć naszego przywództwa, by wykuć związki w najbardziej zażartych podziałach w regionie, czy chodzi o drogę odwrotu od groźby wojny z Iranem do znaczącego regionalnego dialogu, czy o wypracowanie historycznego pokoju z Izraelem”.


Innymi słowy, administracja obarcza Saudyjczyków wyłączną odpowiedzialnością za wojnę w Jemenie. Obwinia także Arabię Saudyjską (i przypuszczalnie Izrael, ZEA i Bahrajn) za to, że są “na skraju wojny z Iranem”, zamiast obwiniać Iran za doprowadzenie regionu do „skraju wojny” przez terrorystyczną agresję i nielegalne działania zmierzające do wejście w posiadanie broni nuklearnej.   


Kolejność na liście spraw do załatwienia Price'a pokazuje jasno, że “historyczny pokój” między Izraelem a Arabią Saudyjską ma najniższy priorytet w tej administracji.


Price był rzecznikiem Rady Bezpieczeństwa Narodowego podczas administracji Obamy. Odegrał kluczową rolę w marketingu JCPOA i zbudował to, co jego kolega, wówczas doradca ds. bezpieczeństwa narodowego, Ben Rhodes, nazwał informacyjną „jaskinią ech” za sprzedawanie tej umowy ignoranckim reporterom w Waszyngtonie. W zeszłym roku w wystąpieniu przed Irańsko-Amerykańską Radą Narodową (grupą powszechnie uważaną za nieoficjalne lobby irańskiego reżimu w Waszyngtonie), Price powiedział, że administracja Bidena usunie irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej z listy zagranicznych organizacji terrorystycznych Departamentu Stanu.  


Razem wzięte posunięcia administracji pokazują jasno, że poza kilkoma pustymi słowami na rzecz Porozumień Abrahamowych, zakończenie konfliktu świata arabskiego i islamskiego z Izraelem nie jest celem, do którego ma ochotę dążyć. Istotnie dla Bidena i jego doradców arabsko-izraelski pokój jest przeszkodą w ich ideologicznie motywowanych staraniach o wzmocnienie OWP i Iranu.

 

Biden abandons Middle East peace

Israel Hayom, 5 marca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaCaroline Glick 

Znana dziennikarka izraelska, pracuje w „Jerusalem Post”. Urodzona w Stanach Zjednoczonych, gdzie ukończyła studia z nauk społecznych. Emigrowała do Izraela w 1991 roku, wstępując natychmiast do IDF, w 1996 roku zakończyła karierę w wojsku w stopniu kapitana. Występuje często w izraelskiej telewizji, jest również zapraszana przez różne stacje telewizyjne w USA.     


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1921 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07
Cicho płynie główny ściek   Koraszewski   2021-08-05
Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29
Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27
Dlaczego Al-Aksa jest niedostępna dla Żydów?   Abdul-Hussain   2021-07-26
"Jeśli nie masz wolności słowa, nie jesteś wolny". Uchodźcy z krajów komunistycznych przerażeni Ameryką   Meotti   2021-07-26
To komunizm, a nie embargo USA, jest powodem kubańskiego cierpienia   Jacoby   2021-07-23
Masz zły dzień? Obwiń Izrael   Abdul-Hussain   2021-07-20
Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne     2021-07-12
Szlachetne zdrowie (psychiczne) w czasach pandemii   Koraszewski   2021-07-08
Ateny, Sparta i nora królika   Koraszewski   2021-07-03
Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak   Rafizadeh   2021-07-01
Dziennikarstwo umiera w jasnym świetle dnia   Tobin   2021-06-27
Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2021-06-25
Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13
Przemoc jest próbą Abbasa wymuszenia ustępstw Bidena   Tobin   2021-05-12
Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk