Prawda

Czwartek, 6 sierpnia 2020 - 08:26

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Równania z bezlikiem niewiadomych


Andrzej Koraszewski 2020-04-13


Od rana szukam kontaktu z sztucznym inteligentem, tymczasem atakuje mnie tłum wściekłych inteligtentów emocjonalnych. Jednemu po drugim mówię – spadaj, chociaż sztuczny inteligent nic by nie mówił. Niby iloraz inteligencji emocjonalnej mam dość niski, ale w świecie, w którym żyjemy, nie tylko iloraz się człowiekowi podnosi. Inteligenci emocjonalni dzielą się na wrażych i niby bliskich. Tych niby bliskich, to ja się bardzo obawiam. Wraży inteligent emocjonalny jest jednak bardziej przyjazny. Nie ma człowiek większych rozterek i może takiego bezkarnie chociażby w myślach obsobaczyć jak burą sukę. Jednak taki niby bliski inteligent emocjonalny to zaraza. Mówi składnie, umie budować zdania, a nawet jakby niektóre wartości podzielał, tylko tu i ówdzie jak coś powie, to się człowiek zastanawia (jeśli można to tak nazwać).

Ciekawe jak oni ten dyngus wymyślili? Obrzydliwa tradycja wskazująca na małpią złośliwość trzeciego szympansa. Wylać kubeł zimnej wody na dziewczynę w łóżku, albo jak wychodzi z domu.  Sama frajda, 10 punktów.


Jak o szympansach mowa, to przypomniała mi się historia intrygującego eksperymentu z szympansicą Raven. W 1999 roku została „zatrudniona” na Wall Street przez Mutual Fund. Sześcioletnia Raven rzucała strzałkami w listę notowanych na giełdzie firm, a jej trafienia posłużyły do utworzenia portfela akcji.


Szympansica znalazła się jako 22 na liście najlepszych menagerów akcji, pokonując ponad 6 tysięcy wybitnych specjalistów. Na podstawie jej „wskazań” utworzono indeks Monkey.Dex, który w 1999 roku dał 213 procent zysku.


Oczywiście sprawa była przedmiotem licznych analiz i dyskusji, z których wynikało, że giełda jest mało przewidywalna i nie ma powodu się dziwić, że ci, którzy nam doradzają, sami nie są milionerami, a ich płace uzależnione są raczej od umiejętności przekonywania klientów niż od faktycznej zdolności przewidywania.


Być może równania z bezlikiem niewiadomych są zbyt trudne i nawet oświecona intuicja ekspertów jest nadal zaledwie intuicją.


Jak już mowa o małpach, to eksperyment z szympansicą doradzającą w sprawie inwestycji na giełdzie przypomniał mi „małpi proces”, czyli amerykańską historię z 1925 roku, kiedy to w Dayton postawiono w stan oskarżenia młodego nauczyciela biologii, który wbrew zakazowi władz stanowych uczył młodych Amerykanów teorii ewolucji.


Obrońca przekonywał sąd, że chodzi o teorię naukową, zaś oskarżyciel, że nie ma to żadnego znaczenia, bo nauczyciel złamał zakaz. Ostatecznie nauczyciela skazano na 100 dolarów grzywny, ale żeby uniknąć apelacji, wyrok został unieważniony z przyczyn technicznych.


Obrońcą w tym procesie był słynny prawnik i niezłomny ateista Clarence Darrow, którego wypowiedź na temat szpinaku cenię szczególnie: „Jak dobrze, że nie lubię szpinaku, bo gdybym go lubił, to bym go jadł, a ja tego świństwa nie znoszę.”


Jest w tym powiedzeniu głęboka prawda o naszej inteligencji emocjonalnej, czyli małpiej przewadze emocji nad świadomością. Nie tylko amerykańscy religijni fundamentaliści nadal mają ogromne trudności z zaakceptowaniem teorii ewolucji, chociaż jednoznaczny zakaz jej nauczania jest już niewyobrażalny. Katecheci i katechetki niezmiennie powtarzają, że człowiek nie pochodzi od małpy, zaś jedni biolodzy zapewniają, że to prawda, bowiem człowiek ma wspólnego przodka z szympansami, ale od nich nie pochodzi, natomiast inni twierdzą, że człowiek po prostu jest nagą małpa, lub jak ktoś chce być dokładnym, jest trzecim szympansem. (Robert Sapolsky twierdzi, że jesteśmy bardziej podobni do pawianów, co zapewne związne jest z faktem, że zajmuje się nimi zawodowo. Jego zdaniem, pawiany są tak inteligentne, że poszukiwanie żywności zajmuje im nie więcej jak 3-4 godziny na dobę, resztę czasu poza snem poświęcają na zmienianie życia innych pawianów w piekło.)          


Można to zakwestionować, stwierdzając, że gdyby człowiek był trzecim szympansem, to radziłby sobie lepiej z inwestycjami na giełdzie, ale taki wniosek może być przedwczesny. Człowiek jednak ma bardziej rozbuchaną świadomość, której używa z emocjonalną inteligencją. Wiele razy zauważano, że nadmiar analizowania może wyprowadzić człowieka na manowce, szczególnie, kiedy niewiadomych jest więcej niż włosow na głowie i walimy ekspertyzę w oparciu o śladowe rozpoznanie.


W czasach pandemii inteligencja emocjonalna może denerwować bardziej. Świat się wali, ludzie umierają, lekarze i pielęgniarki harują z narażeniem życia, politycy zastanawiają się jak skorzystać z okazji i wzmocnić swoje wpływy, analitycy szukają winnych, niezmiennie odwołując się do swoich przesądów. Wściekła plemienna nienawiść wydaje się porządkować nasze próby zrozumienia. Sztuczny inteligencie ratuj!        


Chris, nieznajomy-dobry znajomy zza oceanu, podrzucił mi kroczącą statystykę COVID-19. Worldometers.info pozwala na bieżąco oglądać sytuację. Dotychczasowa liczba zakażonych (w wielkanocną niedzielę o 11 było to 1,784 miliona plus), totalna liczba zgonów, totalna liczba wyzdrowień, liczba ludzi w poważnym i krytycznym stanie, liczba zachorowań na milion mieszkańców, liczba zgonów na milion mieszkańców. Jest tu kilka informacji więcej i obserwując te dane możemy powiedzieć, że jesteśmy odrobinę lepiej poinformowani.


Oczywiście pozostają wątpliwości, czy dane są rzetelne, niektóre kraje mogą świadomie zaniżać statystyki, inne mogą mieć problemy ze zbieraniem danych. Sztuczny inteligent robi to, co jest możliwe. Istotne byłyby tu jeszcze dane, kiedy zarejestrowano pierwsze przypadki. (Władze tureckie twierdzą, że zarejestrowały pierwszy przypadek dopiero 11 marca osiągając w ciągu miesiąca ponad 52 tysiące zakażeń i notując ponad tysiąc zgonów.)   


Największe zainteresowanie powinien dziś budzić Tajwan, Singapur, Korea Południowa, Hong Kong – kraje z intensywnymi kontaktami handlowymi z Chinami, które błyskawicznie podjęły działania pozwalające na identyfikowanie zakażonych, kontrolę ich kontaktów, minimalizację okazji do wzajemnego zakażania się.


Jeden sztuczny inteligent nie czyni wiosny. Pewnie jest ich dużo więcej. Przydałaby się jakaś mapa.


Z małpią złośliwością czytam różnych ekspertów, niemal wszyscy mocno upartyjnieni, w końskich okularach, z niedoborem pokory i świadomości, że równania z bezlikiem niewiadomych są zgadywaniem, a jeśli niektórzy zgadują lepiej, to nie można wykluczyć, że mogli cenić wyżej ordynarny pragmatyzm niż spory polityczne.                  

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1579 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk