Prawda

Niedziela, 17 listopada 2019 - 08:53

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Wielka Brytania delegalizuje Hezbollah


Judith Bergman 2019-04-01

Wielka Brytania, na podstawie UK Terrorism Act 2000, zdelegalizowała niedawno finansowaną przez Iran organizację terrorystyczną Hezbollah. Według tego prawa członkostwo w zakazanej organizacji terrorystycznej jest przestępstwem, jak również jest nim wspieranie jej, nie tylko finansowe, ale także wyrażanie poparcia i orędowanie na jej rzecz, jak również publiczne pokazywanie insygniów lub innych symboli tej organizacji, takich jak jej flaga. Na zdjęciu: Marsz w Dzień Al-Kuds w 2014 r. w Londynie. Flaga Hezbollahu jest trzymana wysoko. (Zdjęcie: Dan Kitwood/Getty Images)
Wielka Brytania, na podstawie UK Terrorism Act 2000, zdelegalizowała niedawno finansowaną przez Iran organizację terrorystyczną Hezbollah. Według tego prawa członkostwo w zakazanej organizacji terrorystycznej jest przestępstwem, jak również jest nim wspieranie jej, nie tylko finansowe, ale także wyrażanie poparcia i orędowanie na jej rzecz, jak również publiczne pokazywanie insygniów lub innych symboli tej organizacji, takich jak jej flaga. Na zdjęciu: Marsz w Dzień Al-Kuds w 2014 r. w Londynie. Flaga Hezbollahu jest trzymana wysoko. (Zdjęcie: Dan Kitwood/Getty Images)

Brytyjski minister spraw wewnętrznych Sajid Javid zdelegalizował ostatnio finansowaną przez Iran organizację terrorystyczną, Hezbollah („Partia Boga”). Dotychczas zdelegalizowane było tylko jej skrzydło militarne, ale obecnie została zdelegalizowana w całości na podstawie UK Terrorism Act 2000, a parlament ostatnio zatwierdził tę[1] decyzję rządu. 


"Od dawna były wezwania do zakazania całej grupy, a rozróżnienie między jej dwiema frakcjami wyszydzano jako zasłonę dymną” powiedział Javid podczas debaty w Izbie Gmin o zapobieganiu i walce z terroryzmem. "Sam Hezbollah wyśmiewał sugestię, że jest tam jakaś różnica. Starannie rozważyłem dowody i jestem przekonany, że jest to jedna organizacja i że cała jest związana z terroryzmem”.


Zakazując całą organizację Hezbollahu Wielka Brytania dołącza do Kanady, USA, Izraela, Holandii i Ligi Arabskiej, które wszystkie zdelegalizowały tę organizację terrorystyczną.  


Według UK Terrorism Act 2000, członkostwo lub zadeklarowane członkostwo w organizacji terrorystycznej jest przestępstwem, jak również jest nim wspieranie jej, nie tylko finansowe, ale także wyrażanie poparcia i orędowanie na jej rzecz, jak również publiczne pokazywanie insygniów lub innych symboli tej organizacji, takich jak jej flaga. Za popełnienie takiego przestępstwa grozi kara więzienia do 10 lat. Na przykład, doroczny marsz w Dzień Al-Kuds w Londynie, na którym zwolennicy Hezbollahu otwarcie pokazywali flagę Hezbollahu, powiewając nią, jest obecnie nielegalne, jak również nielegalne są transparenty niesione w Londynie podczas marszu Dnia Al-Kuds w 2017 r., które oznajmiały: "Wszyscy jesteśmy Hezbollahem".


Co istotne, delegalizacja Hezbollahu uniemożliwia tej organizacji legalne zbieranie funduszy w Wielkiej Brytanii w czasie, kiedy ta organizacja zaczyna odczuwać trudności finansowe w wyniku wznowionych przez USA sankcji na Iran, głównego sponsora Hezbollahu. "Sankcje i listy [organizacji] terroru są rodzajem działań wojennych przeciwko [ruchowi] oporu i musimy traktować je jako takie” - powiedział niedawno przywódca Hezbollahu, Hassan Nasrallah w przemówieniu telewizyjnym. "Ogłaszam dzisiaj, że potrzebujemy wsparcia od naszej powszechnej bazy”.


Decyzja Wielkiej Brytanii zakazania Hezbollahu w całości stoi w ostrej sprzeczności z resztą Unii Europejskiej, która uznała tylko militarne skrzydło Hezbollahu za organizację terrorystyczną, a zrobiła to w 2013 roku, po terrorystycznym zamachu Hezbollahu w 2012 roku w Burgas w Bułgarii, w którym zginęło pięcioro izraelskich turystów i ich miejscowy kierowca autobusu. Rannych zostało dalszych 32 ludzi.  


Sam Hezbollah nie uważa, że ma odrębne ”skrzydła”. W 2002 roku Muhammad Fneisz, wysoki rangą funkcjonariusz Hezbollahu i poseł do libańskiego parlamentu, powiedział w telewizji Hezbollahu, Al-Manar:

"Próbują kusić Hezbollah w celu ograniczenia go. Celem nie jest zaszkodzenie politycznej roli [Hezbollahu] ale raczej jego skrzydłu militarnemu. Mogę jednak powiedzieć, że nie da się rozdzielić militarnego i politycznego skrzydła Hezbollahu”.

Czołowe kraje europejskie nie uznały Hezbollahu za organizację terrorystyczną. 8 marca  Niels Annen, wiceminister spraw zagranicznych Niemiec, powiedział „Der Spiegel”, że Niemcy nie uznają libańskiego ruchu Hezbollah za organizację terrorystyczna, ponieważ Niemcy widzą go jako „istotny czynnik w społeczeństwie libańskim i część skomplikowanego krajobrazu politycznego w tym kraju…” Brytyjskie posunięcie, dodał, „jest krajową decyzją, która nie ma bezpośredniego wpływu na stanowisko niemieckiego rządu lub UE”.  


Niedawno, w 40. rocznicę islamskiej rewolucji w Iranie, niemiecki prezydent, Frank-Walter Steinmeier wysłał telegram do irańskiego reżimu z „gratulacjami” z okazji narodowego święta „w imieniu moich rodaków”. Według informacji w „Bild”, niemiecki prezydent obiecał również, że Niemcy będą nadal czyniły „wszystko, co w im mocy, by zagwarantować utrzymanie i dalszą realizację JCPOA” (irańską umowę nuklearną). Telegram chwalił dwustronne stosunki i obiecywał „usilnie utrzymywać” dialog. Tylko razem jest możliwe „przezwyciężenie kryzysów i konfliktów” – napisał prezydent.  


Co niemal niewiarygodne, Steinmeier zakończył swój telegram prośbą, by reżim „wysłuchał także krytycznych głosów w waszym kraju”. Jeden z tych krytycznych głosów, prawniczka, która odważnie broniła irańskich kobiet, które zdjęły hidżaby, by zaprotestować przeciwko mizoginistycznemu traktowaniu przez reżim irański, została niedawno skazana na 38 lat więzienia i 150 batów. Niemiecki dyrektor Human Rights Watch, Wenzel Michalski, nazwał gratulacje Steinmeiera „szokującymi”.


Zarówno Niemcy, jak UE są pod naciskami USA, by zaprzestały omijania sankcji USA nałożonych na reżim Iranu, ale nie wydają się ani trochę kłopotać tym lub też gwałceniem praw człowieka, co władze irańskie nieustannie robią w stosunku do własnej populacji. A więc telegram niemieckiego prezydenta nie jest bardziej szokujący niż zachowanie tych państw członkowskich UE, które odmawiają stosowania się do przywróconych przez USA sankcji. 31 stycznia Wielka Brytania, Francja i Niemcy ogłosiły mechanizm handlu znany jako Instrument in Support of Trade Exchanges (INSTEX), który pozwoli Iranowi i UE na dalszy handel mimo sankcji USA i na utrzymanie JCPOA.

"INSTEX będzie wspierał legalny europejski handel z Iranem, skupiając się początkowo na sektorach najistotniejszych dla irańskiej populacji – takich jak farmaceutyki, urządzenia medyczne i dobra agrotechniczno-żywnościowe”,  powiedzieli we wspólnym oświadczeniu ministrowie spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji. Na dłuższą metę INSTEX chce być otwarty na inne kraje, które chcą wymiany handlowej z Iranem, napisano w oświadczeniu. Federica Mogherini, Wysoka Przedstawicielka UD ds. Polityki Zagranicznej i Polityki Bezpieczeństwa oraz wiceprezydentka Komisji Europejskiej, powiedziała, że INSTEX jest „zasadniczy dla dalszej pełnej realizacji umowy nuklearnej”.  

Wielka Brytania dała godny pochwały przykład w sprawie delegalizacji Hezbollahu. Moralną rzeczą dla reszty UE byłoby pójście w te ślady i zakazanie Hezbollahu w całości oraz przestrzeganie wznowionych sankcji USA na głównego sponsora Hezbollahu – Iran. Czy też oczekiwanie jasności moralnej od UE to zbyt duże wymaganie?


UK Bans Hezbollah

Gatestone Institute, 23 marca 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJudith Bergman 

Izraelska autorka, publicystka i badaczka. Studiowała nauki polityczne oraz prawo na The London School of Economics

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1412 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03
Straszna wrzawa na ulicy Żydowskiej   Koraszewski   2019-11-02
Autonomia Palestyńska i jej pieniądze   Bedein   2019-11-01
Obwiniony przez fałszywe skojarzenie: Izrael ”w szczególności”   Plosker   2019-10-30
Kościół, który szerzy nienawiść   Pour   2019-10-26
Nie, Omar Barghouti nie jest współzałożycielem ruchu bojkotu, BDS   Steinberg   2019-10-25
Netanjahu, media i los izraelskiej demokracji   Glick   2019-10-23
Dlaczego nauki ścisłe są ścisłe, a nauki społeczne rozwiązłe?   Koraszewski   2019-10-23
Kolejny cios zadany przez ONZ prawom człowieka   Neuer   2019-10-21
Ogórkowi Żydzi w Paryżu   Lewin   2019-10-19
Palestyńczycy kradną elektryczność, a potem winią Izrael   Tawil   2019-10-18
Syryjskiej wojny domowej nie wywołała zmiana klimatu   Lomborg   2019-10-17
Syzyf znowu marzy   Landes   2019-10-16
Gra Teheranu w ciuciubabkę   Taheri   2019-10-15
BDS: odporny na rozsądek i wiedzę   MacEoin   2019-10-14
ISIS wraca pod skrzydła Turcji   Coughlin   2019-10-13
Pierwsze dymy w następnej wojnie bliskowschodniej   Frantzman   2019-10-12
Walczyli obok USA przez pięć lat, żeby zbombardował ich sojusznik USA z NATO   Frantzman   2019-10-11
Powrót nieumiarkowanych katolików i innych   Koraszewski   2019-10-09
Lekcje z północnej Syrii   Spyer   2019-10-09
Czy palestyńscy przywódcy chcą lepszego życia dla swojej ludności?   Toameh   2019-10-08
Rosjanie i Polacy raz jeszcze   i Andrzej Koraszewski   2019-10-07
Trzech skrajnie prawicowych przywódców zamierza stworzyć telewizję „zwalczającą islamofobię”   Frantzman   2019-10-07
Czy regulowanie antysemityzmu na kampusach jest cenzurą?   Tobin   2019-10-05
Turcja: Alarmująca rozprawa z dziennikarzami, rozpaczliwy apel do ONZ   Bulut   2019-10-03
Co następne dla Turcji? Broń jądrowa!   Bekdil   2019-10-01
Kolejne palestyńskie oszczerstwo o Izraelu i Żydach   Tawil   2019-09-29
Dlaczego Egipt nie chce pomóc Gazie   Toameh   2019-09-25
Kiedy muzułmanie prześladują gejów, jest to wina Żydów   Greenfield   2019-09-24
Jak despoci interpretują umowy z Zachodem   Tawil   2019-09-22
Dlaczego Arabowie nienawidzą Palestyńczyków   Toameh   2019-09-20
Brexit i jego efekty na Bliskim Wschodzie   Gross   2019-09-17
Dlaczego Izraelczycy nigdy nie zapomnieli swojego 9/11   Tobin   2019-09-16
Palestyńczycy: ofiary arabskiej dyskryminacji i rasizmu   Toameh   2019-09-09
Izraelczycy, Palestyńczycy i ”Love Island”   Tsalic   2019-09-08
Negocjacje USA-Taliban: śmiertelna pułapka Kataru   Carmon   2019-09-07
Niebezpieczny stalinizm „przebudzonych” na skrajnej lewicy   Dershowitz   2019-09-07
Czego amerykańscy Żydzi nie rozumieją o BDS   Greenfield   2019-09-06
Odwaga twierdzenia, że nie wszystkie kultury są równe   Hill   2019-09-05
Globalna nieodpowiedzialność: brak procesów ISIS za zbrodnie wojenne   Frantzman   2019-09-04
Czy Autonomia Palestyńska przygotowuje kolejną intifadę?   Tawil   2019-09-02
BBC przedstawia Izrael jako kraj, którego armia krzywdzi palestyńskie dzieci   Plosker   2019-08-29
Muzułmanie przeciwko antysemityzmowi   MacEoin   2019-08-28
W Absurdystanie bez zmian   Koraszewski   2019-08-27
Jak TRUMP rozpoczął wojnę domową między Hamasem a agendą ONZ   Greenfield   2019-08-27
Najdłużej istniejąca teoria spiskowa   MacEoin   2019-08-26
Dlaczego zachodni lewicowcy uwielbiają prawicowych ekstremistów za granicą?   Frantzman   2019-08-26
Iran: chłostanie martwego osła jest daremne   Taheri   2019-08-25
Palestyńczycy: co jest złego w budowaniu szpitala?   Tawil   2019-08-21
Czy Izrael jest państwem bliskowschodnim?   Koraszewski   2019-08-19
Czy Palestyńczycy w Gazie mogą zbuntować się przeciwko Hamasowi?   Toameh   2019-08-18
Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16
Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09
Palestyńska bieda: kto nie ma udziału w bogactwie?     2019-07-08
Afryka: alarmujący wzrost prześladowań chrześcijan   Bulut   2019-07-07
Palestyńska wojna z przedsiębiorcami   Tawil   2019-07-06
Nie potrzebujemy żadnej edukacji   Collins   2019-07-02
Czy zbliża się wielka wojna?   Koraszewski   2019-07-01
Abstrakcyjna ludzka godność   Ferus   2019-06-30
Moje świadectwo o reparacjach za niewolnictwo   Hughes   2019-06-29
Pamięć o Jazydach i Lalisz w Światowy Dzień Uchodźcy   Frantzman   2019-06-28
Bahrajn dowodzi raz jeszcze: jeśli ”pokój” nie jest etapem do zniszczenia Izraela, to palestyńscy przywódcy nie są zainteresowani     2019-06-27

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk