Prawda

Piątek, 6 grudnia 2019 - 02:38

« Poprzedni Następny »


Inne porozumienie w sprawie pokoju


Khaled Abu Toameh 2019-04-02

Hamas i Fatah, dwie palestyńskie partie rządzące, jedna Gazą, a druga Zachodnim Brzegiem, są od 12 lat w stanie wojny ze sobą. Jeśli jednak idzie o represje i pogwałcenia praw człowieka we własnym społeczeństwie, Hamas i Fatah są towarzyszami broni. Na zdjęciu prezydent Autonomii Palestyńskiej i przewodniczący Fatahu Mahmoud Abbas (po prawej) podczas spotkania z przywódcą Hamasu Ismailem Haniją 30 maja 2007 w Gazie. (Zdjęcie Abu Askar/PPO via Getty Images)

Hamas i Fatah, dwie palestyńskie partie rządzące, jedna Gazą, a druga Zachodnim Brzegiem, są od 12 lat w stanie wojny ze sobą. Jeśli jednak idzie o represje i pogwałcenia praw człowieka we własnym społeczeństwie, Hamas i Fatah są towarzyszami broni. Na zdjęciu prezydent Autonomii Palestyńskiej i przewodniczący Fatahu Mahmoud Abbas (po prawej) podczas spotkania z przywódcą Hamasu Ismailem Haniją 30 maja 2007 w Gazie. (Zdjęcie Abu Askar/PPO via Getty Images)Hamas i Fatah, dwie palestyńskie partie rządzące, jedna Gazą a druga Zachodnim Brzegiem, są od 12 lat w stanie wojny ze sobą. Jeśli jednak idzie o represje i pogwałcenia praw człowieka we własnym społeczeństwie, Hamas i Fatah są towarzyszami broni.


W ubiegłym tygodniu Fatah miał serię jadowitych ataków na Hamas w związku z tłumieniem brutalną siłą palestyńskich protestów przeciw warunkom życia w Gazie. Fatah twierdził, że setki Palestyńczyków, w tym aktywiści polityczni i dziennikarze, zostały aresztowane, a wielu ludzi było dotkliwie pobitych przez siły bedzpieczeństwa Hamasu.  


Te oskarżenia Hamasu nie są pozbawione podstaw. Zdjęcia rannych Palestyńczyków pojawiły się w mediach społecznościowych. Podbite oczy, siniaki na całym ciele, ręce i nogi połamane przez bezpieczniaków z Hamasu.   


Jedną z ostatnich ofiar brutalnego tłumienia protestów, które zaczęły się pod hasłem „Chcemy żyć”, jest wysoki dygnitarz Fatahu Atef Abu Seif. Abu Seif, który jest również znanym pisarzem, został podobno 18 marca porwany ze swojego domu i ciężko pobity przez milicję Hamasu. Według niektórych działaczy Fatachu napastnicy połamali mu ręce i nogi. Abu Seif jest podobno w szpitalu w stanie ciężkim.


Fatah opublikował również zdjęcia dziesiątków Palestyńczyków, mężczyzn, kobiet i dzieci, którzy opowiadali, że służby bezpieczeństwa Hamasu pobiły ich podczas ulicznych protestów zorganizowanych przez ruch młodzieżowy domagający się rozwiązania problemu wysokich kosztów żywności, bezrobocia, protestujący przeciw nowym podatkom nałożonym przez władców z Hamasu na dwumilionową populację Gazy.     


Wielu palestyńskich dziennikarzy i obrońców praw człowieka z Gazy również padło ofiarą brutalnych działań milicji Hamasu, które miały na celu stłumienie protestów i odstraszenie  Palestyńczyków od prób krytyki kontrolującego Gazę Hamasu.   


Jednym z działaczy organizacji broniącej praw człowieka, który został poturbowany przez siły bezpieczeństwa, jest Jamil Sarhan, dyrektor Palestyńskiej Niezależnej Komisji Obrony Praw Człowieka. Jak powiedzieli przedstawiciele tej grupy, hamasowcy zabrali Sarhaniemu jego telefon i aresztowali również innego członka tej Komisji, prawnika, Bakera Turkemana.


Zdominowany przez Fatah Związek Dziennikarzy Palestyńskich informował, że co najmniej 17 dziennikarzy w Gazie było celem ataków milicji Hamasu. Siedmiu dzienikarzy zostało aresztowanych za udział w proteście i przekazywanie o nim doniesień: Osama Kahlout, Ehab Fasfous, Ahmed Sahmoud, Majed Kdeih, Juma'a Daloul, Mustafa al-Dahdouh oraz Ahmed al-Shinbari.


Przedstawiciele związku palestyńskich dziennikarzy twierdzą, że wielu dziennikarzy zostało pobitych, ich telefony komurkowe skonfiskowane, a siły bezpieczeństwa Hamasu próbowały uniemożliwić im przekazywanie doniesień o protestach. Czwórka innych dziennikarzy została skazana na areszt domowy – dodał przedstawiciel związku.  


Brutalne represje Hamasu przeciwko Palestyńczykom protestującym przeciw biedzie i bezrobociu nie są czymś, co powinno kogokolwiek dziwić, w szczególności, jeśli ma się jakąś wiedzę o autorytarnej dyktaturze Hamasu, który jest częścią Bractwa Muzułmańskiego. Prawdziwym szokiem byłoby, gdyby Hamas pozwolił Palestyńczykom wyjść na ulice i otwarcie żądać poprawy warunków życiowych.   


Od czasu krwawego przejęcia władzy w Gazie w 2007 roku, ta część Autonomii Palestyńskiej rządzona jest żelazną ręką przez Hamas, który brutalnie rozprawia się ze swoimi politycznymi oponentami i z każdym, kto ośmiela się krytykować jego władzę.


Równocześnie na Zachodnim Brzegu Autonomia Palestyńska rządzona przez Fatah, który tak zdecydowanie krytykuje Hamas za przemoc wobec protestujących, podejmuje działania, które trudno odróżnić od tego co robią ich rywale w Gazie.     


Podobnie jak Hamas, siły bezpieczeństwa na Zachodnim Brzegu systematycznie nękają palestyńskich dziennikarzy i przeciwników politycznych. Najnowszymi ofiarami prześladowania dziennikarzy przez władze Autonomii byli  Hazem Nasser oraz Amer Abu Arafeh. Według Palestyńskiego Komitetu Poparcia Dziennikarzy, od początku tego roku siły bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej aresztowały co najmniej dziewięciu dziennikarzy  na Zachodnim Brzegu.


Podobnie jak Hamas, również władze Autonomii Palestyńskiej używają brutalnej siły do tłumienia protestów. W 2018 roku siły bezpieczeństwa na Zachodnim Brzegu brutalnie rozproszyły tysiące Palestyńczyków protestujących przeciwko sankcjom Abbasa nałożonym na Gazę. Te sankcje obejmowały między innymi obcięcie płac i zasiłków socjalnych dla tysięcy pracowników w Gazie i dla ich rodzin.         


Sceny bicia przez palestyńską policję mężczyzn, kobiet i dzieci nie są niczym nadzwyczajnym. Podobnie jak w Gazie, Palestyńczycy na Zachodnim Brzegu oskarżają siły bezpieczeństwa AP o używanie pałek i gazu łzawiącego przeciwko protestującym. Zdjęcia i filmy dokumentujące działania Hamasu przeciwko demonstrantom w Gazie są bardzo podobne do tych z Zachodniego Brzegu, kiedy siły bezpieczeństwa Autonomii atakują demonstrantów. 


Podobnie jak Hamas, władze Autonomii Palestyńskiej dla zdławienia politycznej opozycji i dysydentów odwołują się do tortur. Grupy broniące praw człowieka udokumentowały w ostatnich latach dziesiątki przypadków tortur i dręczenia w palestyńskich więzieniach. Według raportu opublikowanego niedawno przez Human Rights Watch:

"Na Zachodnim Brzegu doniesienia o najbardziej okrutnym traktowaniu więźniów są z więzienia Komitetu Bezpieczeństwa w Jerycho, gdzie strażnicy systematycznie poddają więźniów shabeh [więzień w postawie klęczącej ma przywiązane ręce do kostek u nóg] jak również stosują praktykę długotrwałego przetrzymywaniu w izolatkach, bez kontaktu z innymi ludźmi."

Raport w końcowej partii stwierdza, że jeśli idzie o tortury i pogwałcenia praw człowieka nie ma różnicy między Autonomią Palestyńską i Hamasem:

"Zarówno na zdominowanym przez Fatach Zachodnim Brzegu, jak i w rządzonej przez Hamas Gazie dokonano w ostatnich latach bardzo wielu arbitralnych aresztowań za pokojową krytykę władz, szczególnie na forach mediów społecznościowych, wśród niezależnych dziennikarzy, na uniwersyteckich kampusach i podczas demonstracji."

Najnowsze protesty przeciw warunkom życia w Gazie ponownie zwiększyły napięcia pomiędzy Fatahem i Hamasem, co pokazuje jak absurdalne jest gadanie na temat możliwości pogodzenia między tymi rywalizującymi partiami. Hamas broni swojego prawa do bicia kobiet  i dzieci oraz łamania kości swoim politycznym przeciwnikom, podczas gdy Autonomia Palestyńska i Fatah stosują identyczną taktykę wobec Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu.  


Obecnie Hamas oskarża Autonomię i Fatah o wykorzystywanie kryzysu ekonomicznego w Gazie do wzywania Palestyńczyków do obalenia  władzy Hamasu. Dla odmiany Fatah  oskarża „mroczne siły” Hamasu o działanie na rozkaz trzecich mocarstw i budowanie osobnego palestyńskiego państwa na terenie Gazy.   


Administracja amerykańska zapowiada, że zaraz po wyborach w Izraelu, które odbędą się 9 kwietnia, opublikuje od dawna oczekiwany plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu, znany jako „Umowa Stulecia”. Może było by dobrze gdyby amerykańska administracja miała jakiś plan doprowadzenia do pokoju między Palestyńczykami i Palestyńczykami, zanim podejmą próbę doprowadzenia do pokoju między Palestyńczykami a Izraelem. To co jest oczywiste obecnie, to że przywódcy Fatahu i Hamasu są bardziej zainteresowani wzajemnym zwalczaniem się niż poprawą warunków życia swoich obywateli. Obydwie grupy już zgodnie odrzuciły „Umowę Stulecia” i to jest jedyne porozumienie, jakie jak dotąd byli gotowi zawrzeć.        


Palestinians: The Other Peace Deal

Gatestone Institute, 21 marca 2019

Tłumaczenie: Andrzej KoraszewskiKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Od redakcji „Listów z naszego sadu”

Poniżej depesza MEMRI z wywiadem ze znanym palestyńskim dziennikarzem z 16 marca 2019r.

Palestyński dziennikarz Nasser Al-Laham atakuje rządy Hamasu i Fatahu, „Jesteśmy gorsi niż okupacja”.  

  

Dr Nasser Al-Laham, redaktor naczelny agencji informacyjnej Autonomii Palestyńskiej Maan, krytykował zarówno Hamas, jak Fatah w reakcji na rozprawę Hamasu z protestującymi w Gazie, mówiąc, że „rządy oszalały”. Al-Laham pytał: „Co przyjęliśmy z krajów arabskich? Cele więzienne? Tortury? Ślady przypaleń?” i powiedział: “W niektórych sprawach jesteśmy gorsi niż okupacja”. W wywiadzie telewizyjnym zamieszczonym na kanale YouTube Maan News w dniu 16 marca zapytał: “Czy to jest rodzaj ojczyzny, jakiej chcemy? i wezwał Palestyńczyków do “wyjścia na ulice i skandowania: Nie dla ojczyzny!”

Aby zobaczyć klip z dr Nasserem Al-Lahamem w MEMRI TV, kliknij tutaj.

„Cele więzienne? Tortury? Ślady przypaleń? Co przyjęliśmy od krajów arabskich poza ich brudami?”  

Nasser Al-Laham: Ataki na cywilów, łamanie im rąk i bicie ich, stanowią poniżenie, hańbę i niesprawiedliwość.

To jest hańba dla rządów [Fatahu i Hamasu]. Rządy oszalały. Frakcje oszalały.

[…]

Jak bardzo chorzy umysłowo staliśmy się? Czy to jest Palestyna? Czy to jest ta sama Palestyna, za którą dziesiątki tysięcy z wszystkich frakcji zostało męczennikami? Czy to jest ta sama Palestyna, za którą zginęli młodzi ludzie, w wieku 14, 15 i 16 lat? Przyszli z Libanu, Jordanii, Egiptu i Synaju, żeby wyzwolić Palestynę. Czy wyzwalamy Palestynę tylko po to, by stworzyć nowe pokolenie panów i niewolników? Do diabła z nami! Do diabła z naszymi hasłami!

[…]

Co przyjęliśmy z krajów arabskich? Cele więzienne? Tortury? Ślady przypaleń? Co przyjęliśmy od krajów arabskich poza ich brudami?”  

[…]

„W niektórych sprawach jesteśmy gorsi od okupacji… Każdy rząd, jaki tworzymy, depcze nas – to my powinniśmy deptać te rządy”

Czy taki rodzaj ojczyzny chcemy – ojczyzny, w której nie mogę ufać mojemu sąsiadowi? Ojczyzny, w której mój współobywatel wchodzi i na oczach mojej żony ciągnie mnie za nogi lub włosy i depcze po mnie? I to wszystko w imię ojczyzny? Ojczyzna jest moja, nie twoja. Mówię oficjelom wszystkich rang: Do diabła z wami. Robicie to pod pretekstem walki z Izraelem? Kłamiecie! Wszyscy Palestyńczycy walczyli z Izraelem.

[…]

Wszystkie palestyńskie gazety, komunikaty, wszystkie partie polityczne mówią o okupacji… Okupacja? Czy zostawiliście jakieś zło dla okupacji? W pewnych sprawach jesteśmy gorsi niż okupacja. Okupacja, kiedy [Palestyńczyk] jest ranny… Niech arabska publiczność to usłyszy. Nawet jeśli oni robią to, żeby wszyscy widzieli, ze wstydu lub hipokryzji, okupanci leczą tę ranną osobę. Czy zostawiliśmy jakiekolwiek zło dla okupacji? Każdy rząd, jaki tworzymy, depcze nas. To my powinniśmy deptać te rządy. Powiem coś panu, zaczęliśmy życie w więzieniu – spędźmy je w więzieniu. Starczy. Odejdźmy.

Nie chcemy takiej ojczyzny. Jeśli twierdzą, że bardziej dbają o tę ojczyznę niż my… Jeśli za każdym razem, kiedy mianujemy ministra spraw wewnętrznych, chce on nas poniżać na oczach naszych dzieci, nie chcemy tej ojczyzny. Niech ludzie wyjdą [na ulice] i skandują: Nie dla ojczyzny!


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1421 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03
Straszna wrzawa na ulicy Żydowskiej   Koraszewski   2019-11-02
Autonomia Palestyńska i jej pieniądze   Bedein   2019-11-01
Obwiniony przez fałszywe skojarzenie: Izrael ”w szczególności”   Plosker   2019-10-30
Kościół, który szerzy nienawiść   Pour   2019-10-26
Nie, Omar Barghouti nie jest współzałożycielem ruchu bojkotu, BDS   Steinberg   2019-10-25
Netanjahu, media i los izraelskiej demokracji   Glick   2019-10-23
Dlaczego nauki ścisłe są ścisłe, a nauki społeczne rozwiązłe?   Koraszewski   2019-10-23
Kolejny cios zadany przez ONZ prawom człowieka   Neuer   2019-10-21
Ogórkowi Żydzi w Paryżu   Lewin   2019-10-19
Palestyńczycy kradną elektryczność, a potem winią Izrael   Tawil   2019-10-18
Syryjskiej wojny domowej nie wywołała zmiana klimatu   Lomborg   2019-10-17
Syzyf znowu marzy   Landes   2019-10-16
Gra Teheranu w ciuciubabkę   Taheri   2019-10-15
BDS: odporny na rozsądek i wiedzę   MacEoin   2019-10-14
ISIS wraca pod skrzydła Turcji   Coughlin   2019-10-13
Pierwsze dymy w następnej wojnie bliskowschodniej   Frantzman   2019-10-12
Walczyli obok USA przez pięć lat, żeby zbombardował ich sojusznik USA z NATO   Frantzman   2019-10-11
Powrót nieumiarkowanych katolików i innych   Koraszewski   2019-10-09
Lekcje z północnej Syrii   Spyer   2019-10-09
Czy palestyńscy przywódcy chcą lepszego życia dla swojej ludności?   Toameh   2019-10-08
Rosjanie i Polacy raz jeszcze   i Andrzej Koraszewski   2019-10-07
Trzech skrajnie prawicowych przywódców zamierza stworzyć telewizję „zwalczającą islamofobię”   Frantzman   2019-10-07
Czy regulowanie antysemityzmu na kampusach jest cenzurą?   Tobin   2019-10-05
Turcja: Alarmująca rozprawa z dziennikarzami, rozpaczliwy apel do ONZ   Bulut   2019-10-03
Co następne dla Turcji? Broń jądrowa!   Bekdil   2019-10-01
Kolejne palestyńskie oszczerstwo o Izraelu i Żydach   Tawil   2019-09-29
Dlaczego Egipt nie chce pomóc Gazie   Toameh   2019-09-25
Kiedy muzułmanie prześladują gejów, jest to wina Żydów   Greenfield   2019-09-24
Jak despoci interpretują umowy z Zachodem   Tawil   2019-09-22
Dlaczego Arabowie nienawidzą Palestyńczyków   Toameh   2019-09-20
Brexit i jego efekty na Bliskim Wschodzie   Gross   2019-09-17
Dlaczego Izraelczycy nigdy nie zapomnieli swojego 9/11   Tobin   2019-09-16
Palestyńczycy: ofiary arabskiej dyskryminacji i rasizmu   Toameh   2019-09-09
Izraelczycy, Palestyńczycy i ”Love Island”   Tsalic   2019-09-08
Negocjacje USA-Taliban: śmiertelna pułapka Kataru   Carmon   2019-09-07
Niebezpieczny stalinizm „przebudzonych” na skrajnej lewicy   Dershowitz   2019-09-07
Czego amerykańscy Żydzi nie rozumieją o BDS   Greenfield   2019-09-06
Odwaga twierdzenia, że nie wszystkie kultury są równe   Hill   2019-09-05
Globalna nieodpowiedzialność: brak procesów ISIS za zbrodnie wojenne   Frantzman   2019-09-04
Czy Autonomia Palestyńska przygotowuje kolejną intifadę?   Tawil   2019-09-02
BBC przedstawia Izrael jako kraj, którego armia krzywdzi palestyńskie dzieci   Plosker   2019-08-29
Muzułmanie przeciwko antysemityzmowi   MacEoin   2019-08-28
W Absurdystanie bez zmian   Koraszewski   2019-08-27
Jak TRUMP rozpoczął wojnę domową między Hamasem a agendą ONZ   Greenfield   2019-08-27
Najdłużej istniejąca teoria spiskowa   MacEoin   2019-08-26
Dlaczego zachodni lewicowcy uwielbiają prawicowych ekstremistów za granicą?   Frantzman   2019-08-26
Iran: chłostanie martwego osła jest daremne   Taheri   2019-08-25
Palestyńczycy: co jest złego w budowaniu szpitala?   Tawil   2019-08-21
Czy Izrael jest państwem bliskowschodnim?   Koraszewski   2019-08-19
Czy Palestyńczycy w Gazie mogą zbuntować się przeciwko Hamasowi?   Toameh   2019-08-18
Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16
Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk