Prawda

Niedziela, 12 lipca 2020 - 23:33

« Poprzedni Następny »


Inne porozumienie w sprawie pokoju


Khaled Abu Toameh 2019-04-02

Hamas i Fatah, dwie palestyńskie partie rządzące, jedna Gazą, a druga Zachodnim Brzegiem, są od 12 lat w stanie wojny ze sobą. Jeśli jednak idzie o represje i pogwałcenia praw człowieka we własnym społeczeństwie, Hamas i Fatah są towarzyszami broni. Na zdjęciu prezydent Autonomii Palestyńskiej i przewodniczący Fatahu Mahmoud Abbas (po prawej) podczas spotkania z przywódcą Hamasu Ismailem Haniją 30 maja 2007 w Gazie. (Zdjęcie Abu Askar/PPO via Getty Images)

Hamas i Fatah, dwie palestyńskie partie rządzące, jedna Gazą, a druga Zachodnim Brzegiem, są od 12 lat w stanie wojny ze sobą. Jeśli jednak idzie o represje i pogwałcenia praw człowieka we własnym społeczeństwie, Hamas i Fatah są towarzyszami broni. Na zdjęciu prezydent Autonomii Palestyńskiej i przewodniczący Fatahu Mahmoud Abbas (po prawej) podczas spotkania z przywódcą Hamasu Ismailem Haniją 30 maja 2007 w Gazie. (Zdjęcie Abu Askar/PPO via Getty Images)Hamas i Fatah, dwie palestyńskie partie rządzące, jedna Gazą a druga Zachodnim Brzegiem, są od 12 lat w stanie wojny ze sobą. Jeśli jednak idzie o represje i pogwałcenia praw człowieka we własnym społeczeństwie, Hamas i Fatah są towarzyszami broni.


W ubiegłym tygodniu Fatah miał serię jadowitych ataków na Hamas w związku z tłumieniem brutalną siłą palestyńskich protestów przeciw warunkom życia w Gazie. Fatah twierdził, że setki Palestyńczyków, w tym aktywiści polityczni i dziennikarze, zostały aresztowane, a wielu ludzi było dotkliwie pobitych przez siły bedzpieczeństwa Hamasu.  


Te oskarżenia Hamasu nie są pozbawione podstaw. Zdjęcia rannych Palestyńczyków pojawiły się w mediach społecznościowych. Podbite oczy, siniaki na całym ciele, ręce i nogi połamane przez bezpieczniaków z Hamasu.   


Jedną z ostatnich ofiar brutalnego tłumienia protestów, które zaczęły się pod hasłem „Chcemy żyć”, jest wysoki dygnitarz Fatahu Atef Abu Seif. Abu Seif, który jest również znanym pisarzem, został podobno 18 marca porwany ze swojego domu i ciężko pobity przez milicję Hamasu. Według niektórych działaczy Fatachu napastnicy połamali mu ręce i nogi. Abu Seif jest podobno w szpitalu w stanie ciężkim.


Fatah opublikował również zdjęcia dziesiątków Palestyńczyków, mężczyzn, kobiet i dzieci, którzy opowiadali, że służby bezpieczeństwa Hamasu pobiły ich podczas ulicznych protestów zorganizowanych przez ruch młodzieżowy domagający się rozwiązania problemu wysokich kosztów żywności, bezrobocia, protestujący przeciw nowym podatkom nałożonym przez władców z Hamasu na dwumilionową populację Gazy.     


Wielu palestyńskich dziennikarzy i obrońców praw człowieka z Gazy również padło ofiarą brutalnych działań milicji Hamasu, które miały na celu stłumienie protestów i odstraszenie  Palestyńczyków od prób krytyki kontrolującego Gazę Hamasu.   


Jednym z działaczy organizacji broniącej praw człowieka, który został poturbowany przez siły bezpieczeństwa, jest Jamil Sarhan, dyrektor Palestyńskiej Niezależnej Komisji Obrony Praw Człowieka. Jak powiedzieli przedstawiciele tej grupy, hamasowcy zabrali Sarhaniemu jego telefon i aresztowali również innego członka tej Komisji, prawnika, Bakera Turkemana.


Zdominowany przez Fatah Związek Dziennikarzy Palestyńskich informował, że co najmniej 17 dziennikarzy w Gazie było celem ataków milicji Hamasu. Siedmiu dzienikarzy zostało aresztowanych za udział w proteście i przekazywanie o nim doniesień: Osama Kahlout, Ehab Fasfous, Ahmed Sahmoud, Majed Kdeih, Juma'a Daloul, Mustafa al-Dahdouh oraz Ahmed al-Shinbari.


Przedstawiciele związku palestyńskich dziennikarzy twierdzą, że wielu dziennikarzy zostało pobitych, ich telefony komurkowe skonfiskowane, a siły bezpieczeństwa Hamasu próbowały uniemożliwić im przekazywanie doniesień o protestach. Czwórka innych dziennikarzy została skazana na areszt domowy – dodał przedstawiciel związku.  


Brutalne represje Hamasu przeciwko Palestyńczykom protestującym przeciw biedzie i bezrobociu nie są czymś, co powinno kogokolwiek dziwić, w szczególności, jeśli ma się jakąś wiedzę o autorytarnej dyktaturze Hamasu, który jest częścią Bractwa Muzułmańskiego. Prawdziwym szokiem byłoby, gdyby Hamas pozwolił Palestyńczykom wyjść na ulice i otwarcie żądać poprawy warunków życiowych.   


Od czasu krwawego przejęcia władzy w Gazie w 2007 roku, ta część Autonomii Palestyńskiej rządzona jest żelazną ręką przez Hamas, który brutalnie rozprawia się ze swoimi politycznymi oponentami i z każdym, kto ośmiela się krytykować jego władzę.


Równocześnie na Zachodnim Brzegu Autonomia Palestyńska rządzona przez Fatah, który tak zdecydowanie krytykuje Hamas za przemoc wobec protestujących, podejmuje działania, które trudno odróżnić od tego co robią ich rywale w Gazie.     


Podobnie jak Hamas, siły bezpieczeństwa na Zachodnim Brzegu systematycznie nękają palestyńskich dziennikarzy i przeciwników politycznych. Najnowszymi ofiarami prześladowania dziennikarzy przez władze Autonomii byli  Hazem Nasser oraz Amer Abu Arafeh. Według Palestyńskiego Komitetu Poparcia Dziennikarzy, od początku tego roku siły bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej aresztowały co najmniej dziewięciu dziennikarzy  na Zachodnim Brzegu.


Podobnie jak Hamas, również władze Autonomii Palestyńskiej używają brutalnej siły do tłumienia protestów. W 2018 roku siły bezpieczeństwa na Zachodnim Brzegu brutalnie rozproszyły tysiące Palestyńczyków protestujących przeciwko sankcjom Abbasa nałożonym na Gazę. Te sankcje obejmowały między innymi obcięcie płac i zasiłków socjalnych dla tysięcy pracowników w Gazie i dla ich rodzin.         


Sceny bicia przez palestyńską policję mężczyzn, kobiet i dzieci nie są niczym nadzwyczajnym. Podobnie jak w Gazie, Palestyńczycy na Zachodnim Brzegu oskarżają siły bezpieczeństwa AP o używanie pałek i gazu łzawiącego przeciwko protestującym. Zdjęcia i filmy dokumentujące działania Hamasu przeciwko demonstrantom w Gazie są bardzo podobne do tych z Zachodniego Brzegu, kiedy siły bezpieczeństwa Autonomii atakują demonstrantów. 


Podobnie jak Hamas, władze Autonomii Palestyńskiej dla zdławienia politycznej opozycji i dysydentów odwołują się do tortur. Grupy broniące praw człowieka udokumentowały w ostatnich latach dziesiątki przypadków tortur i dręczenia w palestyńskich więzieniach. Według raportu opublikowanego niedawno przez Human Rights Watch:

"Na Zachodnim Brzegu doniesienia o najbardziej okrutnym traktowaniu więźniów są z więzienia Komitetu Bezpieczeństwa w Jerycho, gdzie strażnicy systematycznie poddają więźniów shabeh [więzień w postawie klęczącej ma przywiązane ręce do kostek u nóg] jak również stosują praktykę długotrwałego przetrzymywaniu w izolatkach, bez kontaktu z innymi ludźmi."

Raport w końcowej partii stwierdza, że jeśli idzie o tortury i pogwałcenia praw człowieka nie ma różnicy między Autonomią Palestyńską i Hamasem:

"Zarówno na zdominowanym przez Fatach Zachodnim Brzegu, jak i w rządzonej przez Hamas Gazie dokonano w ostatnich latach bardzo wielu arbitralnych aresztowań za pokojową krytykę władz, szczególnie na forach mediów społecznościowych, wśród niezależnych dziennikarzy, na uniwersyteckich kampusach i podczas demonstracji."

Najnowsze protesty przeciw warunkom życia w Gazie ponownie zwiększyły napięcia pomiędzy Fatahem i Hamasem, co pokazuje jak absurdalne jest gadanie na temat możliwości pogodzenia między tymi rywalizującymi partiami. Hamas broni swojego prawa do bicia kobiet  i dzieci oraz łamania kości swoim politycznym przeciwnikom, podczas gdy Autonomia Palestyńska i Fatah stosują identyczną taktykę wobec Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu.  


Obecnie Hamas oskarża Autonomię i Fatah o wykorzystywanie kryzysu ekonomicznego w Gazie do wzywania Palestyńczyków do obalenia  władzy Hamasu. Dla odmiany Fatah  oskarża „mroczne siły” Hamasu o działanie na rozkaz trzecich mocarstw i budowanie osobnego palestyńskiego państwa na terenie Gazy.   


Administracja amerykańska zapowiada, że zaraz po wyborach w Izraelu, które odbędą się 9 kwietnia, opublikuje od dawna oczekiwany plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu, znany jako „Umowa Stulecia”. Może było by dobrze gdyby amerykańska administracja miała jakiś plan doprowadzenia do pokoju między Palestyńczykami i Palestyńczykami, zanim podejmą próbę doprowadzenia do pokoju między Palestyńczykami a Izraelem. To co jest oczywiste obecnie, to że przywódcy Fatahu i Hamasu są bardziej zainteresowani wzajemnym zwalczaniem się niż poprawą warunków życia swoich obywateli. Obydwie grupy już zgodnie odrzuciły „Umowę Stulecia” i to jest jedyne porozumienie, jakie jak dotąd byli gotowi zawrzeć.        


Palestinians: The Other Peace Deal

Gatestone Institute, 21 marca 2019

Tłumaczenie: Andrzej KoraszewskiKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Od redakcji „Listów z naszego sadu”

Poniżej depesza MEMRI z wywiadem ze znanym palestyńskim dziennikarzem z 16 marca 2019r.

Palestyński dziennikarz Nasser Al-Laham atakuje rządy Hamasu i Fatahu, „Jesteśmy gorsi niż okupacja”.  

  

Dr Nasser Al-Laham, redaktor naczelny agencji informacyjnej Autonomii Palestyńskiej Maan, krytykował zarówno Hamas, jak Fatah w reakcji na rozprawę Hamasu z protestującymi w Gazie, mówiąc, że „rządy oszalały”. Al-Laham pytał: „Co przyjęliśmy z krajów arabskich? Cele więzienne? Tortury? Ślady przypaleń?” i powiedział: “W niektórych sprawach jesteśmy gorsi niż okupacja”. W wywiadzie telewizyjnym zamieszczonym na kanale YouTube Maan News w dniu 16 marca zapytał: “Czy to jest rodzaj ojczyzny, jakiej chcemy? i wezwał Palestyńczyków do “wyjścia na ulice i skandowania: Nie dla ojczyzny!”

Aby zobaczyć klip z dr Nasserem Al-Lahamem w MEMRI TV, kliknij tutaj.

„Cele więzienne? Tortury? Ślady przypaleń? Co przyjęliśmy od krajów arabskich poza ich brudami?”  

Nasser Al-Laham: Ataki na cywilów, łamanie im rąk i bicie ich, stanowią poniżenie, hańbę i niesprawiedliwość.

To jest hańba dla rządów [Fatahu i Hamasu]. Rządy oszalały. Frakcje oszalały.

[…]

Jak bardzo chorzy umysłowo staliśmy się? Czy to jest Palestyna? Czy to jest ta sama Palestyna, za którą dziesiątki tysięcy z wszystkich frakcji zostało męczennikami? Czy to jest ta sama Palestyna, za którą zginęli młodzi ludzie, w wieku 14, 15 i 16 lat? Przyszli z Libanu, Jordanii, Egiptu i Synaju, żeby wyzwolić Palestynę. Czy wyzwalamy Palestynę tylko po to, by stworzyć nowe pokolenie panów i niewolników? Do diabła z nami! Do diabła z naszymi hasłami!

[…]

Co przyjęliśmy z krajów arabskich? Cele więzienne? Tortury? Ślady przypaleń? Co przyjęliśmy od krajów arabskich poza ich brudami?”  

[…]

„W niektórych sprawach jesteśmy gorsi od okupacji… Każdy rząd, jaki tworzymy, depcze nas – to my powinniśmy deptać te rządy”

Czy taki rodzaj ojczyzny chcemy – ojczyzny, w której nie mogę ufać mojemu sąsiadowi? Ojczyzny, w której mój współobywatel wchodzi i na oczach mojej żony ciągnie mnie za nogi lub włosy i depcze po mnie? I to wszystko w imię ojczyzny? Ojczyzna jest moja, nie twoja. Mówię oficjelom wszystkich rang: Do diabła z wami. Robicie to pod pretekstem walki z Izraelem? Kłamiecie! Wszyscy Palestyńczycy walczyli z Izraelem.

[…]

Wszystkie palestyńskie gazety, komunikaty, wszystkie partie polityczne mówią o okupacji… Okupacja? Czy zostawiliście jakieś zło dla okupacji? W pewnych sprawach jesteśmy gorsi niż okupacja. Okupacja, kiedy [Palestyńczyk] jest ranny… Niech arabska publiczność to usłyszy. Nawet jeśli oni robią to, żeby wszyscy widzieli, ze wstydu lub hipokryzji, okupanci leczą tę ranną osobę. Czy zostawiliśmy jakiekolwiek zło dla okupacji? Każdy rząd, jaki tworzymy, depcze nas. To my powinniśmy deptać te rządy. Powiem coś panu, zaczęliśmy życie w więzieniu – spędźmy je w więzieniu. Starczy. Odejdźmy.

Nie chcemy takiej ojczyzny. Jeśli twierdzą, że bardziej dbają o tę ojczyznę niż my… Jeśli za każdym razem, kiedy mianujemy ministra spraw wewnętrznych, chce on nas poniżać na oczach naszych dzieci, nie chcemy tej ojczyzny. Niech ludzie wyjdą [na ulice] i skandują: Nie dla ojczyzny!


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1561 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk