Prawda

Sobota, 6 marca 2021 - 02:36

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Pułapka Rosji: zwabianie sunnitów do wojny


Burak Bekdil 2016-02-24

Czy bezpośrednie zaangażowanie militarne Turcji i Arabii Saudyjskiej w Syrii wywoła konfrontację NATO-Rosja? Na zdjęciu: prezydent rosyjski Władimir Putin z prezydentem tureckim Recepem Tayyipem Erdoganem (wówczas premierem) na spotkaniu w Stambule 3 grudnia 2012 r. (Zdjęcie: kremlin.ru)
Czy bezpośrednie zaangażowanie militarne Turcji i Arabii Saudyjskiej w Syrii wywoła konfrontację NATO-Rosja? Na zdjęciu: prezydent rosyjski Władimir Putin z prezydentem tureckim Recepem Tayyipem Erdoganem (wówczas premierem) na spotkaniu w Stambule 3 grudnia 2012 r. (Zdjęcie: kremlin.ru)

Po coraz śmielszych akcjach militarnych Rosji w rozdartej wojną Syrii po stronie prezydenta Baszara Al-Assada i bloku szyickiego, regionalne mocarstwa sunnickie –Turcja i jej sojusznik, Arabia Saudyjska  - czują zdenerwowanie i są niezdolne wpłynąć na wojnę domową na korzyść wielu grup islamistycznych, które walczą z siłami Assada.

Ostatnio Turcy i Saudyjczycy po tygodniach negocjacji postanowili pokazać muskuły i połączyć siły w wojnie o większej intensywności w teatrze syryjskim. Jest to niebezpieczne dla Zachodu. Grozi to sprowokowaniem większego zaangażowania rosyjskiego i irańskiego w Syrii i wywołania konfrontacji między NATO a Rosją.


Po tym jak Turcja 24 listopada, powołując się na naruszenie swojej przestrzeni powietrznej, zestrzeliła rosyjski samolot wojskowy Su-24, Rosja użyła tego incydentu jako pretekstu do  wzmocnienia swojej obecności militarnej w Syrii i bombardowania „umiarkowanych islamistów”. Są to ci islamiści, którzy walczą z siłami Assada i których popierają Turcja, Arabia Saudyjska i Katar. Posunięcia rosyjskie obejmują zainstalowanie nowoczesnych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-400.


Obawiając się, że ten nowy gracz może zniweczyć ich plany zainstalowania sunnickiego reżimu w Damaszku, Turcja i Arabia Saudyjska mówią obecnie, że są gotowe postawić wyzwanie blokowi składającemu się z sił Assada, Rosji i bojowników szyickich z Iranu i Libanu.


Jak zwykle, premier turecki, Ahmet Davutoglu, mówił w sposób, który obserwatorom Turcji nieodparcie przypominał dobrze znany zwrot: Turcja więcej szczeka niż gryzie. 9 lutego powiedział: “Nikt nie powinien zapomnieć, jak siły radzieckie, które było potęgą podczas zimnej wojny i weszły do Afganistanu, wyszły potem z Afganistanu upokorzone. Ci, którzy weszli do Syrii dzisiaj, także opuszczą Syrię upokorzeni”. Innymi słowy, Davutoglu mówił Rosjanom: wynoście się z Syrii; my wchodzimy. Rosjanie nawet nie odpowiedzieli. Po prostu kontynuowali bombardowania.


Turcja nieustannie grozi, że zwiększy swój udział militarny w Syrii. Wicepremier, Yalcin Akdogan przysiągł, że Turcja nie będzie dłużej w „pozycji obronnej” w kwestii utrzymania interesów narodowych wobec rozwoju sytuacji w Syrii. Powiedział: „Czy jakakolwiek drużyna może grać przez cały czas w obronie, a jednak wygrać mecz?... Niczego nie da się wygrać przez grę wyłącznie obronną, a można stracić wszystko, co się ma. W regionie panuje bardzo dynamiczna sytuacja i trzeba ją odczytywać poprawnie. Powinno się zakończyć wycofywanie z powodu niepokojów i strachu”.


Czy członek NATO, Turcja, idzie na wojnę w celu spełnienia swoich sekciarskich sunnickich celów? I czy jej saudyjscy sojusznicy dołączają do niej? Jeśli saudyjscy sojusznicy nie blefują, już dają sygnały na to, co z czasem może zamienić się w krwawy rozdział sekciarskiej wojny zastępczej w Syrii.


Po pierwsze, Arabia Saudyjska ogłosiła, że wysyła myśliwce odrzutowe do bazy lotniczej Incirlik w Turcji południowej, skąd USA i inne lotnictwo sojusznicze uderzało w bastiony Państwa Islamskiego w Syrii. Oficer saudyjski powiedział, że ich samoloty nasilą operacje lotnicze w Syrii.


Po drugie, bardziej niepokojąco, turecki minister spraw zagranicznych, Mevlut Cavusoglu, powiedział, że Turcja i Arabia Saudyjska mogą zaangażować się w operacje lądowe wewnątrz Syrii. Powiedział także, że te dwa kraje od dawna rozważają działania ponadgraniczne w Syrii – pod pretekstem walki z Państwem Islamskim, ale w rzeczywistości mając nadzieję wzmocnienia grup sunnickich, które walczą przeciwko blokowi szyickiemu – ale jeszcze nie podjęły decyzji.


W odróżnieniu od tego Saudyjczycy wyglądają na bardziej pewnych w sprawie interwencji militarnej. Saudyjski generał brygady powiedział, że planuje się wspólną, turecko-saudyjską akcję lądową. Powiedział także, że eksperci wojskowi tureccy i saudyjscy spotkają się w najbliższych dniach, by sfinalizować “szczegóły, siły ekspedycyjne i rolę, jaką każdy z krajów ma odgrywać”.  


W Damaszku reżim syryjski powiedział, że jakakolwiek akcja lądowa w suwerennych granicach Syrii będzie “równoważna z agresją, której trzeba się oprzeć”.


Zachód powinien być zaalarmowany perspektywą, że Turcja i Arabia Saudyjska, dwóch ważnych sojuszników USA, może zdecydować się na walkę z dziwacznym koktajlem wrogów na terytorium Syrii, w tym z siłami syryjskimi, radykalnymi dżihadystami, rozmaitymi siłami szyickimi i, co najpoważniejsze, z Rosją – wszystko w celu poparcia „umiarkowanych” islamistów. Może to być otwarcie jeszcze gorszej katastrofy w Syrii ciągnącej się przez następne 10 do 15 lat.


To nowe awanturnictwo sunnickie prawdopodobnie zmusi Iran do wzmocnienia swojego zaangażowania militarnego w Syrii. Stworzy nowe napięcia między Turcją-Arabią Saudyjską a rządem zdominowanym przez irackich szyitów. Może także rozszerzyć inne teatry wojny na Bliskim Wschodzie, gdzie blok sunnicki, składający się z Turcji, Arabii Saudyjskiej i Kataru, może zostać zmuszony do nowych wojen zastępczych z blokiem szyickiem oraz Rosją.


Waszyngton powinien pomyśleć więcej niż dwa razy o pozwoleniu swoim sojusznikom sunnickim na angażowanie się w walkę z ich wrogami szyickimi. To może być wojna bez zwycięzców, ale z wieloma ofiarami i stratami wśród ludności cywilnej. Pozwolenie zwolennikom sunnickiej supremacji na głębsze wejście w wojnę sekciarską nie jest racjonalnym sposobem zablokowania ekspansji rosyjskiej we wschodnim basenie Morza Śródziemnego. I z pewnością nie posłuży interesom amerykańskim.


Turcja wraz z Arabią Saudyjską są zbyt słabe, by zaszkodzić interesom Rosji. Jest to rosyjska pułapka – i to właśnie, w co Rosjanie mają nadzieje, że wpadną ich wrogowie.


Russia’s Trap: Luring Sunnis into  War

Gatestone Institute, 16 lutego 2016

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska
Burak Bekdil

Popularny publicysta wychodzącej w języku angielskim gazety tureckiej "Hurriyet Daily News".


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1781 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01
Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk