Prawda

Piątek, 1 listopada 2024 - 00:46

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Sens picia ateisty


Marcin Kruk 2016-04-11


Sprawa trafiła na wokandę podczas wiosennych ateistycznych rekolekcji z okazji imienin Dionizego, które wypadały 8 kwietnia, czyli w piątek. Z braku jakiegokolwiek Dionizego wybraliśmy się do pubu sami, bo przy takiej okazji, to nie solenizant jest ważny, a prawdę powiedziawszy, nieobecność solenizanta czyni taką uroczystość czymś bardziej podniosłym. Szybko zgodziliśmy się, że trudno lubić imieniny w rodzinie, imieniny dyrektora też okazały się mało popularne, natomiast pomysł uczczenia imienin Dionizego wszystkim wydał się nadzwyczaj interesujący.

Oczywiście słowo wszyscy jest w tym przypadku pojęciem wykluczającym, chodzi bowiem o wszystkich, z którymi sens picia jest głębszy, których towarzystwo nadaje sens piciu, jako, że picie jako takie samo w sobie sensu nie ma. To my nadajemy sens piciu, a towarzystwo, w którym podejmujemy taką próbę, jest warunkiem szczególnie ważnym, jeśli nie najważniejszym.  To od nas zależy, jaki sens będzie miało nasze picie.

 

Doszukiwanie się jakiegoś zewnętrznego sensu w piciu jest po prostu nonsensem.  Duchowy wymiar picia nie zależy od wiary lub niewiary, dlatego też pytanie o sens picia ateisty jest źle postawione. Duchowość wspomagana proboszcza i duchowość wspomagana ateisty są, a przynajmniej powinny być, odmienne. Ateista nie pije dlatego, że musi i nie po to, żeby być zbawionym, ateista pije, bo ma ochotę na relaks w dobrym towarzystwie. Samo pojęcie duchowości jest oczywiście obciążone religijną tradycją. Nic dziwnego, że toczą się spory, czy ateista powinien tego pojęcia używać. Duch z definicji jest niematerialny, a my ateiści, jesteśmy materialistami. Szukając sensu picia nie powinniśmy dać się nabierać na jakąś ezoteryczną lekkość duchowości.    

 

Jeśli picie nie ma sensu, czy warto pić? Uczciwie mówiąc, na to pytanie nie odpowie nam ani religia, ani ontologia, ani epistemologia. Dekonstrukcja religijnej narracji o piciu pokazuje, że alkohol faktycznie dostaje się do krwi, ale czy się w nią zmienia?  Nie ma powodu uciekać się do symbolizmu. Wystarczy chemia.

 

Tak czy inaczej poszliśmy się napić, żeby uczcić imieniny Dionizego i obgadać sprawy niecierpiące zwłoki. Były to sprawy związane z doczesnością i cierpieniami wcześnie poronionych.  Z jakiegoś powodu zaczęło się od trumien. Zaś temat trumien pojawił się w efekcie buntu przeciw stosunkowi księdza katechety do pisma, a raczej do dziennika.      

 

Obcując codziennie z nastolatkami zaraziliśmy się duchem młodzieńczego protestu i od dwóch miesięcy w pokoju nauczycielskim codziennie ląduje „Gazeta Wyborcza”. Wszystko przez księdza, który próbował nas przekonać, że to antypolska gazeta, więc Dominik rzucił pomysł, żebyśmy sobie zaprenumerowali w kiosku gazetę i teraz Beata idąc do szkoły zabiera z kiosku nasz egzemplarz i wykłada go w pokoju nauczycielskim.

 

Ksiądz katecheta nigdy więcej nie powrócił do tego tematu, ograniczając swój głęboki protest do mowy ciała, czyli codziennego spojrzenia ze wstrętem. Nas natomiast codzienna lektura troszkę ubogaca, dostarczając dodatkowych tematów do rozmów.          

 

W środę Teresa dostrzegła doniesienie o trumnach z Wągrowca i uznała, że musi się z nami podzielić tą strawą duchową.  Tę potrzebę mogła wywołać obecność katechety, ale niekoniecznie, przemijanie jest źródłem filozoficznej i moralnej refleksji, ale równie często, a może nawet częściej, jest źródłem utrzymania i kwitnącego biznesu. Trumny z Wągrowca są składane, przychodzą w paczkach jak z Ikei, równie eleganckie jak te tradycyjne, a nie zajmują tyle miejsca w przedsiębiorstwie pogrzebowym i są znacznie tańsze. Cena – jak podkreślała Teresa – jest ważna i to dzięki niej polski trumienny start-up wszedł na rynki europejskie, a teraz rozpoczął bój o rynek wewnętrzny. Tu jednak sprawa wywołała gwałtowną reakcję Polskiej Izby Pogrzebowej, która wzywa do bojkotu składanych trumien, powołując się na względy etyczne.

 

Głośne trzaśnięcie drzwiami przerwało jej relację, po którym nastąpiła cisza a następnie wybuch śmiechu. Przerwa się kończyła. Beata, która zawsze obserwuje pojawiające się w kalendarzu imiona świętych, zaproponowała ciąg dalszy tej relacji na imieninach Dionizego. Rozpierzchliśmy się po klasach z poczuciem wiosennego oczekiwania na piątek.

 

Wcześniej musieliśmy rozwiązać problemy logistyczne. Etyka picia związana jest licznymi nićmi z etyką zawodową. Ksiądz udaje, że pije tylko przy ołtarzu, nie szukając w piciu podniety innej jak integracja wspólnoty. Sięgając po butelkę w innych celach, unika oczu wiernych i jest zazwyczaj skazany na samotność. Nauczyciel, który ma ochotę się napić, też musi stronić od oczu swoich wychowanków, więc ta grupa zawodowa skazana jest na mieszkania prywatne lub lokale oddalone od miejsc, gdzie kręcą się uczniowie. Motoryzacja ułatwiła korzystanie z takich oddalonych lokali, ale wyłoniła kolejny problem z losowaniem, kto będzie okolicznościowym abstynentem i kierowcą. Moja Ania zgłosiła się na ochotnika, Damian padł ofiarą losowania i w piątek wieczorem wylądowaliśmy w odległym o trzydzieści kilometrów od naszych sadyb pubie.          

 

Ania zamówiła sok z aronii, Damian stwierdził, że ma status pokrzywdzonego i zamówił bezalkoholowe piwo, chociaż gdyby mnie ktoś pytał, to powiedziałbym, że picie piwa bezalkoholowego w pubie jest świętokradztwem i że w takiej sytuacji lepsza już woda sodowa. Tak czy inaczej, wypiliśmy za zdrowie Dionizego, próbując ustalić, którego to Dionizego będziemy mieli za patrona wieczoru. Ścięty na Montmartre pierwszy biskup Paryża nie wydawał się  dobrym kandydatem, pozostawał Dionizy nieznany, albo, co w tej sytuacji wydawało się najbardziej właściwe, sam Dionizos, bóg grecki, którego ateizm nie zabrania honorować, a modlitw od swoich wyznawców nie wymagał nigdy.


Ania zaprotestowała, że Dionizos to jednak wino, a nie piwo, po czym dodała cicho, że w domu mamy jeszcze pół butelki czerwonego wina, które sobie wypijemy razem jak wrócimy.

 

Oczywiście Teresa powróciła do Polskiej Izby Pogrzebowej, którą podejrzewa o to, że albo jest przybudówką rządzącej partii, albo jeszcze gorzej, czego ja osobiście nie umiałem sobie wyobrazić. Właściciel trumiennego start-upu zorganizował produkcję przemysłową i zalewa rynek swoimi trumnami. Ponieważ liczba zmarłych jest wielkością o małych wahaniach, więc ta trumienna prężność grozi konkurencji. W liście do swoich członków Izba stwierdzała:

 

"Traktowanie trumny jak zwykłego mebla lub szafy ze sklepu budowlanego dehumanizuje ceremonię pogrzebu i godzi w szacunek do osoby zmarłej"

 

Teresa zadumała się nad pytaniem, czy ten styl jest episkopalny, czy pontyfikalny dodając, że Polska Izba Pogrzebowa jest przeciwna dystrybucji składanych trumien  przede wszystkim ze względów etycznych i ekologicznych.

 

Te względy ekologiczne wprawiły nas w dobry humor, bo o etyce Polskiej Izby Pogrzebowej woleliśmy nie dyskutować, żeby nie wejść na pole minowe przykościelnej moralności.

 

Beata rozmarzyła się o pięknie trumien wiklinowych, którymi również nasz przemysł podbija Europę, tworząc nową jakość podróży do nicości, zaś Damian przypomniał sobie, że ten producent składanych trumien nie pierwszy raz wywołuje niepokoje, bo ponad rok temu wypuścił kalendarz z gołymi paniami w trumnach i na trumnach, co oczywiście wywołało porcję narodowego oburzenia i cichej radości.  

 

Chwaliliśmy Dionizosa za jego imprezowe podejście do świętości, co siedzącego przy bezalkoholowym piwie Dominika skłoniło do refleksji na temat ateisty i sensu picia. Zgodziliśmy się, że jest to kwestia, którą trzeba będzie jeszcze przedyskutować przy okazji kolejnych imienin. 


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj






Znasz li ten kraj

Znalezionych 387 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

O.K. Dobrzyń – 25 lat później   Koraszewski   2024-09-18
Nadwiślański antysyjonizm po 56 latach   Koraszewski   2024-06-17
Agenci propagandy nienawiści   Koraszewski   2023-11-05
Modne słowo: narracja   Koraszewski   2023-10-06
Jaka religia, jaki ateizm?   Koraszewski   2023-10-02
Płacimy za grzechy dziadów   Koraszewski   2023-09-26
Poranne refleksje mieszkańca Polski   Koraszewski   2023-09-22
Dlaczego film Holland jest zły   Wójcik   2023-09-20
Śmierć byłego nauczyciela historii   Kruk   2023-09-18
Jeśli mam zacząć od nowa…   Koraszewski   2023-09-12
Osiem gwiazdek na grobie, Richard Dawkins i moje miasteczko   Koraszewski   2023-09-09
Elekcja posłów polskich   Koraszewski   2023-09-07
Powróćmy jak za dawnych lat w zaczarowanych bajek świat   Koraszewski   2023-08-29
Głosuj 4 razy NIE, czyli jak Jarosław Kaczyński poszedł śladami Bolesława Bieruta   Koraszewski   2023-08-15
Przedwyborcza kampania prania mózgów   Koraszewski   2023-07-19
Poemat o oszczędnym posługiwaniu się prawdą   Koraszewski   2023-07-06
Smutek plemiennego humanizmu   Koraszewski   2023-06-19
“Ewa” i Pola. Głos kobiet żydowskich   Walter   2023-06-14
Ordo Juris, ludzkie dramaty i złe dziennikarstwo   Koraszewski   2023-05-12
Papierowym okrętem po ojczystych kałużach   Koraszewski   2023-04-24
Wobbly hypothesis i życie współczesne   Koraszewski   2023-04-21
Powrót konfederatów polskich   Koraszewski   2023-04-18
Człowieku, zbliża się Dzień Darwina   Koraszewski   2023-02-04
Śmierć prezydenta i dylemat sędziego   Koraszewski   2022-12-17
Nacjonalistyczna patoekonomia wiecznie żywa   Łukaszewski   2022-12-16
Kogo i w jaki sposób chciałby zniszczyć ob. Kaczyński?   Koraszewski   2022-12-10
Listopadowe powstanie i sprawa dla niektórych niekoszerna   Łukaszewski   2022-11-30
Polityka jest sztuką realizowania tego co jest  możliwe   Koraszewski   2022-11-28
Państwo, religia, dzieci i Żydzi   Koraszewski   2022-11-17
W poszukiwaniu katolickich konstytucyjnych demokratów   Koraszewski   2022-11-15
Polityka, czyli taniec świętego Wita   Koraszewski   2022-10-20
Czy przywódcy organizacji rolniczych są największymi wrogami rolników?   Koraszewski   2022-10-15
Oświecony lud tego nie kupi   Zbierski   2022-10-10
Potforny ftorek i ojczyzna w potszebie   Kruk   2022-10-08
Do przyjaciół Moskali   Łukaszewski   2022-09-29
List otwarty do pewnego typa   Koraszewski   2022-09-28
Hic Rhodus, hic salta!   Koraszewski   2022-09-21
Głupota zawsze dziewica   Koraszewski   2022-09-19
Jesień oświecenia i owoc poznania   Koraszewski   2022-09-13
Od sierpnia 1980 do sierpnia 2022   Koraszewski   2022-08-30
Gdybym ja był Panem Bogiem   Kruk   2022-08-11
Przemilczana pielgrzymka posłów polskich do grobu Arafata   Koraszewski   2022-08-04
Kaczyński w Kórniku i powrót towarzysza Szmaciaka   Koraszewski   2022-07-26
Polska demokracja wyznaniowa   Koraszewski   2022-05-30
Ból głowy po święcie pracy   Kruk   2022-05-02
Świat się zmienia na lepsze   Kruk   2022-04-22
Pisowska wojna z rozumem   Koraszewski   2022-04-14
Oni się nie wstydzą, państwo nie reaguje   Koraszewski   2022-03-23
Kto dostrzeże grozę wzrostu cen żywności?   Koraszewski   2022-03-18
Cicho płynie solidarność   Koraszewski   2022-03-09
Pokaż figę sykofantom   Koraszewski   2022-02-19
Nie oskarżam, tylko przypominam   Koraszewski   2022-02-10
List otwarty do wice-ministra zdrowia Piotra Bombera, nadzorującego Departament Dialogu Społecznego   Koraszewski   2022-02-03
Pierwsza poprawka do, że tak powiem   Koraszewski   2021-12-08
Dzyndzyk patriotyczny i kwestie prawne   Kruk   2021-11-19
Głupota oparta na wiedzy   Koraszewski   2021-11-15
Jezus, Mahomet i cała reszta   Koraszewski   2021-11-11
 Byłem z Romanem na ty   Koraszewski   2021-11-09
Jarosław Kaczyński i historia polskiego analfabetyzmu   Koraszewski   2021-10-28
Czy można zrozumieć pamięć i tożsamość?   Koraszewski   2021-10-25
My naród i klops   Koraszewski   2021-10-15
Saga rodu Fedorowiczów, powiatowa walka z zaborcą i proces Katarzyny Mrówczyny   Koraszewski   2021-10-04
Historia pewnego teatru   Łukaszewski   2021-09-25
Niech żywi nie tracą nadziei   Kruk   2021-09-15
Dyskurs nasz powszedni pozwól zmienić Panie   Koraszewski   2021-09-11
Zawieszony w prawach członka   Kruk   2021-07-21
Codzienne obowiązki sołtysa honoris causa   Koraszewski   2021-06-26
Czy warto być Polakiem – wyjaśniamy   Koraszewski   2021-06-18
Polityczna kamasutra i umysł człowieka podnieconego   Koraszewski   2021-06-12
Dławiący wiatr historii   Koraszewski   2021-06-07
Piasek dla kota i inne troski   Koraszewski   2021-06-02
Nowy ład, Polski ład, czyli Nowa Ekonomiczna Polityka   Koraszewski   2021-05-29
Sen nocy wiosennej   Koraszewski   2021-05-14
Owszem żyję, ale trudno to potwierdzić   Koraszewski   2021-05-08
Święto flagi i inne święta   Kruk   2021-05-05
Demokracja umarła, niech żyje demokracja   Koraszewski   2021-04-30
Uczucia patriotyczne w promocji   Koraszewski   2021-04-28
Chuć w narodzie, czerep nadal rubaszny, dusza anielska trzepocze sztucznymi rzęsami   Kruk   2021-04-20
Czy wicepremier zarządzi wcześniejsze wybory?   Koraszewski   2021-04-14
Nie marszcz czoła, stawiaj go wyzwaniom   Kruk   2021-04-12
Bliźni gorszego sortu i problem moralności   Koraszewski   2021-04-10
Prawda, sumienie, zgoda   Koraszewski   2021-04-07
Rewolucja w NBP, nominały jawne i poufne   Koraszewski   2021-04-01
Mural w mieście Dobrzyniu   Koraszewski   2021-03-19
Groza reedukacji narodowej   Koraszewski   2021-02-27
Państwo mi nie służy   Koraszewski   2021-02-24
Prymas częściowo nieświeży   Koraszewski   2021-02-19
Teologia zniewolenia kontra społeczeństwo obywatelskie   Koraszewski   2021-02-01
Zostałem zaszczepiony przeciw wrednemu wirusowi   Koraszewski   2021-01-27
Opowieść o Polaku, który się prawdzie nie kłaniał   Koraszewski   2021-01-06
Rok parasola i parasolki?   Koraszewski   2021-01-04
Wypas środowiskowych prawd   Koraszewski   2020-12-28
„Uwaga, tu obywatelki i obywatele, to jest legalne zgromadzenie!”. Powolne budowanie mostów ponad podziałami.   Górska   2020-12-19
Doktor Dolittle i zielony kanarek    Garczyński-Gąssowski   2020-12-12
Seks bez seksizmu, kapłaństwo bez pedofilii   Koraszewski   2020-12-08
Opowieść o nocnym stróżu, kucharce i wartościach   Koraszewski   2020-12-06
Cyrkowe fikołki, teatralne gesty i realne działania opozycji   Górska   2020-11-30
Lekcja zdalna i pytanie dodatkowe   Kruk   2020-11-26
Przez okno wszedł Ziobro, a spod łóżka wylazł biskup, czyli jak Jarosław Kaczyński rozpętał wojnę domową   Górska   2020-11-24
Mowa pozasejmowa do obywatela Kaczyńskiego   Koraszewski   2020-11-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Demokracje powinny opuścić


Zarażenie i uzależnienie


Nic złego się nie dzieje


Chłopiec w kefiji


Czerwone skarby


Gdy­by nie Ży­dzi


Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznego



Obietnica



Pytanie bez odpowiedzi



Bohaterzy chińskiego narodu



Naukowcy Unii Europejskiej



Teoria Rasy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk