Prawda

Środa, 28 lutego 2024 - 01:31

« Poprzedni Następny »


Nasila się dżihadystyczne ludobójstwo chrześcijan w Nigerii


Raymond Ibrahim 2021-10-16

Odkąd islamskie natarcie w Nigerii zaczęło się na dobre w lipcu 2009 roku, ponad 60 000 chrześcijan zostało zamordowanych lub porwanych podczas najazdów. Uprowadzeni chrześcijanie nigdy nie wrócili do swoich domów, a ich bliscy uważają, że nie żyją. W tym samym czasie podpalono i zniszczono około 20 000 kościołów i szkół chrześcijańskich. Na zdjęciu: Islamscy ekstremiści spalili kościół w nigeryjskim mieścieGarkida, luty 2021r. Żródło: Facebook, autor anonimowy.
Odkąd islamskie natarcie w Nigerii zaczęło się na dobre w lipcu 2009 roku, ponad 60 000 chrześcijan zostało zamordowanych lub porwanych podczas najazdów. Uprowadzeni chrześcijanie nigdy nie wrócili do swoich domów, a ich bliscy uważają, że nie żyją. W tym samym czasie podpalono i zniszczono około 20 000 kościołów i szkół chrześcijańskich. Na zdjęciu: Islamscy ekstremiści spalili kościół w nigeryjskim mieścieGarkida, luty 2021r. Żródło: Facebook, autor anonimowy.

Wielu międzynarodowych obserwatorów od lat pisze o  „ ludobójstwie ” chrześcijan w Nigerii, jednak to zjawisko w ostatnim czasie przybrało zastraszające rozmiary.


Odkąd islamskie natarcie zaczęło się na dobre w lipcu 2009 roku – najpierw w wykonaniu Boko Haram, islamskiej organizacji terrorystycznej, a później przez muzułmańskich pasterzy z plemienia Fulani (również zradykalizowanych i motywowanych ideologią dżihadystyczną),  ponad 60 000 chrześcijan zostało zamordowanych, lub uprowadzonych podczas napadów. Uprowadzeni chrześcijanie nigdy nie wrócili do swoich domów, a ich bliscy uważają, że nie żyją. Ponadto w tym samym czasie podpalono i zniszczono około 20 000 kościołów i szkół chrześcijańskich.


Niektóre z tych ustaleń zostały udokumentowane w raporcie z 4 sierpnia 2021 r . Międzynarodowego Towarzystwa Wolności Obywatelskich i Rządów Prawa, znanego również jako „Intersociety”, organizacji non-profit zajmującej się prawami człowieka z siedzibą w Nigerii. Chociaż cały raport jest wart przeczytania, poniżej kilka ważniejszych fragmentów:

„Całkowita liczba „bezpośrednich” mordów chrześcijan… od lipca 2009 do lipca 2021… jest niezależnie oceniana na nie mniej niż 43 000… Morderstwa są następstwem propagowania radykalnego islamizmu w Nigerii…


[I]islamscy dżihadyści i „duch dżihadu” w nigeryjskich siłach bezpieczeństwa  odpowiada za [dodatkowe] co najmniej 18 500 śmierci chrześcijan zapisanych jako zaginięcia lub uprowadzenia osób, które najprawdopodobniej nie powrócą żywe… Podczas gdy większość muzułmanów uprowadzonych przez dżihadystów w Nigerii jest później uwalniana do swoich rodzin, większość porwanych chrześcijan  zostaje zabitych w niewoli lub są siłą nawracani na islam....


Okrucieństwa dżihadystów skierowane głównie przeciwko chrześcijanom… obejmują: masakry, zabójstwa, okaleczenia, podcinanie gardeł i rozcinanie łon, ścinanie głów, tortury, okaleczanie, porwania, branie zakładników, gwałty, przymusowe małżeństwa, zaginięcia, przymusowe nawracanie i niszczenie lub palenie domów i ośrodków kultu oraz nauki, a także przymusowe zajmowanie pól uprawnych, niszczenie lub zabieranie plonów i inne działania przestępcze...


W ciągu ostatnich dwunastu lat… co najmniej 17 500 kościołów i 2000 chrześcijańskich szkół i innych ośrodków edukacyjnych zostało zaatakowanych przez dżihadystów i zniszczonych w części lub w całości, albo spalonych lub zrównanych z ziemią. W ciągu ostatnich siedmiu miesięcy 2021 r. liczba zagrożonych lub atakowanych kościołów, zniszczonych lub spalonych wzrosła do ponad 300....


W ciągu tych samych ostatnich dwunastu lat niezależnie odkryto, że nie mniej niż 30 milionów chrześcijan, zwłaszcza w północnej Nigerii [gdzie jest większość muzułmańska] jest zagrożonych, dziesięć milionów z nich zostało wysiedlonych, a sześć milionów opuściło domy w obawie przed śmiercią, zaś ponad cztery miliony zostały wewnątrzkrajowymi uchodźcami..."

Chociaż ostatnim miesiącem, który został uwzględniony w okresie sprawozdawczym Intersociety, był lipiec 2021 r., od tamtej pory masakry i okrucieństwa trwają nieprzerwanie. Kilka przykładów z sierpnia 2021 r.:


Według doniesienia z 25 sierpnia, w jednym obszarze stanu Plateau terroryści z Fulani „zabili 70 chrześcijan, wysiedlili 30 000 innych i spalili 500 domów [oraz 1000 gospodarstw]” w ciągu zaledwie trzech pierwszych tygodni sierpnia . Davidson Malison, przywódca lokalnej chrześcijańskiej społeczności z jednego z dotkniętych obszarów, mówił:

„Nasz lud jest zalany łzami. Terror, jakim pasterze Fulani nękają chrześcijan z Irigwe, trwa nieprzerwanie, zabijają nas bez żadnych wyrzutów sumienia czy żalu”.

Duchowny Ronku Aka, inny przywódca wspólnoty chrześcijańskiej w Irigwe, zauważył :

„Kiedy pasterze Fulani atakowali moje społeczności, żołnierze i jednostki sił bezpieczeństwa były w pobliżu. Gdy najeźdźcy Fulani przeprowadzali ataki, spodziewaliśmy się, że przeciwstawią się najeźdźcom i powstrzymają niszczenie, ale tak się nie stało”.

Kiedy Aka pytał wojsko o powody tego braku działania, odpowiedziano mu , że „nie otrzymali rozkazu odparcia napastników”.


Elishi Datiri, inny chrześcijański przywódca z tego obszaru, którego stado bydła zostało wyrżnięte przez dżihadystów, wyjaśniał sytuację mówiąc wprost:

„Niestety ta rzeź, ludobójstwo, to bezsensowne niszczenie mienia są dokonywane na oczach pracowników sił bezpieczeństwa, na których rząd wydaje miliardy z pieniędzy podatników. Oni mają chronić życie i mienie wszystkich Nigeryjczyków. Jednak w wielu przypadkach wojsko współpracuje z Fulani w przeprowadzaniu tych nikczemnych czynów. Bezpośredni udział wojska w niszczeniu gruntów rolnych i własności ludności chrześcijańskiej wielokrotnie skłaniał do pisania petycji, zwoływania konferencji prasowych i organizowania demonstracji wspólnot chrześcijańskich domagających się nawet usunięcie wojska… Trwają nieustające ataki na chrześcijan, dokonywane przez pasterzy Fulani i wspomagane przez siły  bezpieczeństwa, które mają chronić życie i mienie…Z głębokim zaniepokojeniem pragniemy odnotować niedopuszczalne grabieże naszej ziemi pod bezpośrednim nadzorem władz, którym powierzono odpowiedzialność za przestrzeganie konstytucyjnych praw wszystkich ludzi w Nigerii”.

Według innego doniesienia z 30 sierpnia, muzułmańscy pasterze zamordowali kolejnych 36 chrześcijan – mordując często z okrzykiem „ Allachu Akbar ” – podczas rajdów w sierpniu na ludność nigeryjskiego stanu Kadu.


Podczas pogrzebu 17 z tych chrześcijan, anglikański biskup Jacob Kwashi, który w ostatnich tygodniach i miesiącach wielokrotnie odprawiał pogrzeby zamordowanych chrześcijan, powiedział:

„Nigdy nie widzieliśmy tak złego rządu w tym kraju, jak ten dzisiejszy. Rząd w pełni popiera rozlew krwi w Nigerii. Zabijają nas tylko dlatego, że nie jesteśmy muzułmanami. Ci dżihadyści Fulani cieszą się poparciem rządu, który popiera  zabijanie ludzi, niszczenie ich domów i pól uprawnych, a kiedy my próbujemy się bronić, rząd przeprowadza aresztowania naszych ludzi. Co to za sprawiedliwość?”

W nocy 24 sierpnia w Jos North w stanie Plateau „ pasterze Fulani ” weszli do kolejnej chrześcijańskiej wsi, gdzie według innego doniesienia „chodzili od domu do domu, zabijając mieszkańców”. Kiedy skończyli, zamordowano 37 chrześcijan.


Przed świtem, 3 sierpnia, terroryści Fulani napadli na kolejne cztery wioski z większością chrześcijańską, gdzie zamordowali 27 osób , podpalili setki domów i systematycznie niszczyli uprawy i zboża w wioskach. Omawiając ten atak, Jonathan Asake, były członek Izby Reprezentantów Nigerii, powiedział:

„W południowej Kadunie trwa ludobójstwo wymierzone w rdzenną populację chrześcijańską, celem jest zmuszenie lub zastraszenie nas do porzucenia naszej wiary lub pozostawienia domów naszych przodków uzbrojonym napastnikom. Niektóre z wiosek… były atakowane co najmniej trzy razy w ciągu ostatnich sześciu lat naznaczonych masowymi grobami, w których pochowano dziesiątki ludzi i które są świadectwem tego, co mówimy. Nie pozostał ani jeden kościół, ani jedna szkoła. Przez te wszystkie lata nie zatrzymano ani jednego napastnika. Podczas gdy rząd stanu Kaduna i rząd federalny brną w zbrodnię, świat, a zwłaszcza zachodnie media, nie uważają, że nasze życie jest warte chociażby wzmianki”.

5 sierpnia władze rządowe zburzyły kościół w Maiduguri, stolicy stanu Borno w północnej Nigerii, gdzie jest większość muzułmańska. Syn pastora, 29-letni Ezekiel Bitrus Tumba, został zastrzelony za próbę interwencji i zapobieżenia zburzeniu jego kościoła. W niedzielę 8 sierpnia chrześcijanie zgromadzili się wokół ruin swojego kościoła i odprawili nabożeństwo. Pewien chrześcijanin napisał na Facebooku: „Zburzyli budynek, myśląc, że to Kościół. [Ale] Kościół jest na zawsze niepowstrzymany i niezniszczalny”.


W odpowiedzi na demonstrację, cztery kolejne lokalne kościoły chrześcijańskie zostały zburzone, dokonano tego pod pretekstem, że nie mają odpowiednich zezwoleń, które są prawie niemożliwe do zdobycia w stanie z muzułmańską większością. Jeden z lokalnych przywódców chrześcijańskich powiedział:

„Jeśli chcesz zbudować kościół, nie dadzą ci pozwolenia, ponieważ rząd zwolni każdego urzędnika, który zaproponuje wydanie zgody na budowę kościoła”.

Według innego doniesienia z 10 sierpnia:

„Sunniccy muzułmańscy pasterze Fulani najechali chrześcijański sierociniec w Miango w Nigerii i spalili wszystkie budynki. 147 dzieci oraz personel ewakuowano na kilka godzin przed atakiem 2 sierpnia 2021 r. Te dzieci zostały sierotami w wyniku  poprzednich ataków terrorystów muzułmańskich, z organizacji takich jak Boko Haram.


Pasterze Fulani idąc coraz dalej w rejonie Miago i Jos, zniszczyli 500 domów, 5 kościołów i zabili 68 chrześcijan. Wielu zostało rannych. Nigeryjskie prawo zabrania obywatelom posiadania broni palnej, ale, co jest dziwne, Fulani mieli broń dokładnie taką jaką ma armia ”.

Rząd prezydenta Muhammadu Buhariego naturalnie zaprzecza jakimkolwiek wykroczeniom. Od dawna podkreśla również, że żadne z tych morderstw nie ma nic wspólnego z religią – ani z muzułmańską wiarą napadających na chrześcijańską ludność pasterzy Fulani, ani z wiarą chrześcijańską ich zabitych ofiar. Według nigeryjskiego rządu przemoc i rozlew krwi są raczej produktem ubocznym sporów o ziemię, ubóstwa i nierówności.


Chociaż zachodnie media głównego nurtu – i wielu zachodnich polityków – ochoczo powtarza tę narrację i przedstawia to, co w rzeczywistości jest napędzanym przez dżihadystów ludobójstwem chrześcijan, jako spór o podłożu ekonomicznym – niewielu nigeryjskich chrześcijan daje się zwieść.

„Rząd i jego apologeci twierdzą, że zabójstwa nie mają podtekstu religijnego, dlaczego w takim razie terroryści biorą na cel chrześcijańskie społeczności i chrześcijańskich przywódców?” - zapytał przedstawiciel Stowarzyszenia Nigeryjskich Chrześcijan.

Przedstawiciel Stowarzyszenia zapytał również:

„Jak to może być świecki lub ekonomiczny konflikt, kiedy jedna grupa [muzułmanie] uporczywie atakuje, zabija, kaleczy, niszczy, a druga grupa [chrześcijanie] jest systematycznie zabijana, okaleczana, a ich miejsca kultu niszczone?”

Jak powiedziała Monika Chikwe, zakonnica z zakonu Sióstr Szpitalnych:

„Trudno powiedzieć nigeryjskim chrześcijanom, że to nie jest konflikt religijny, ponieważ to, co widzą, to wojownicy Fulani ubrani na czarno, krzyczący „Allahu Akbar!” i „Śmierć chrześcijanom”.

The Jihadist Genocide of Christians in Nigeria Intensifies

Gatestone Institute, 10 października 2021

Tłumaczenie: Andrzej Koraszewski

 Raymond Ibrahim

Urodzony w Stanach Zjednoczonych w rodzinie koptyjskiej, jest amerykańskim badaczem, tłumaczem z arabskiego, pisarzem i publicystą. Autor książek Crucified Again: Exposing Islam's New War on Christians(Regnery, 2013) oraz The Al Qaeda Reader (Doubleday, 2007).


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 894 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Bogu/bogom nic nie jesteśmy winni (II)   Ferus   2024-02-25
Bogom/Bogu nic nie jesteśmy winniCzyli „prawda” religii versus prawda rozumu   Ferus   2024-02-18
Droga Saladyna kończy się w Rafah   Pandavar   2024-02-17
Zatrute ziarnoCzyli wkład chrześcijaństwa w cywilizację europejską.   Ferus   2024-02-11
Epigoni: inna wersja upadku człowieka w raju   Ferus   2024-02-04
Mój racjonalny ateizm.Czyli w czym upatruję siłę areligijnych poglądów.   Ferus   2024-01-28
Moja racjonalna wiara (III)   Ferus   2024-01-14
Nowe książki Lucjana Ferusa   Koraszewski   2024-01-12
Moja racjonalna wiara (II)   Ferus   2024-01-07
Ayyan Hirsi Ali porzuciła ateizm dla chrześcijaństwa   Koraszewski   2024-01-01
Moja racjonalna wiara. Czyli idea bogów/Boga dla bardziej wymagających.   Ferus   2023-12-31
Alternatywna forma ateizmu   Ferus   2023-12-24
Niewiarygodna idea bogów/Boga (IV)   Ferus   2023-12-17
Niewiarygodna idea bogów/Boga III.   Ferus   2023-12-10
Niewiarygodna idea bogów/Boga II.   Ferus   2023-12-03
Niewiarygodna idea bogów/Boga   Ferus   2023-11-26
Nieudane autodafe. Czyli: kiedy ateizm był zbrodnią.    Ferus   2023-11-19
  Egzorcyści kontra Zły (II). Czyli pozorna walka „dobra ze złem”.   Ferus   2023-11-12
Egzorcyści kontra Zły. Czyli pozorna walka „dobra” ze „złem”.   Ferus   2023-11-05
Tanatos, czyli refleksja eschatologiczna   Ferus   2023-10-29
Trudna sztuka zrozumienia istoty rzeczy (III)   Ferus   2023-10-22
Trudna sztuka zrozumienia istoty rzeczy (II)   Ferus   2023-10-08
Trudna sztuka zrozumienia istoty rzeczy   Ferus   2023-10-01
Błądzenie - ludzka rzecz II   Ferus   2023-09-24
Błądzenie - ludzka rzecz   Ferus   2023-09-17
Bardzo nieelegancka hipoteza Boga II   Ferus   2023-09-10
Bardzo nieelegancka hipoteza Boga. Czyli mocno niedoskonałe wyobrażenia absolutnej doskonałości   Ferus   2023-09-03
Sztuczna inteligencja i sen   Ferus   2023-08-27
Ogromna transformacja Indii i Bliskiego Wschodu   Bulut   2023-08-22
Najlepszy ze światów - Ziemia? III.   Ferus   2023-08-20
Najlepszy ze światów - Ziemia? (II)   Ferus   2023-08-13
Bogowie, przesądy i fizjologia   Koraszewski   2023-08-13
Pakistan: “Oko za oko” – reperkusje palenia Koranu w Szwecji dla chrześcijan   Saeed   2023-08-12
Nowy ateizm i żądanie dogmatów   Johnson   2023-08-07
Najlepszy ze światów – Ziemia? Czyli najlepsza z możliwych marności nad marnościami.   Ferus   2023-08-06
Palenie pism świętych i innych śmieci   Koraszewski   2023-08-05
Wieżo z gierkowskiej cegły…   Kruk   2023-07-31
Kiedy prowadzą nas ślepi przewodnicy (II)   Ferus   2023-07-30
Ślepi przewodnicy   Ferus   2023-07-23
Czy sztuczna inteligencja rozumie o czym mówi?   Ferus   2023-07-16
Credo sceptyka. Część XII.   Ferus   2023-07-09
Credo sceptyka. Część  XI.   Ferus   2023-07-02
Objawienie Maurycego Kazimierza Hieronima Ćwiercikowskiego   Kruk   2023-06-26
Credo sceptyka. Część X.   Ferus   2023-06-25
Credo sceptyka. Część IX.   Ferus   2023-06-18
Boży ludzie w Afryce i w Polsce   Koraszewski   2023-06-15
Credo sceptyka. Część VIII   Ferus   2023-06-11
Marzenie o religii z ludzką twarzą   Koraszewski   2023-06-10
Credo sceptyka. Część VII.   Ferus   2023-06-04
Credo sceptyka. Część VI   Ferus   2023-05-28
Credo sceptyka. Część V.   Ferus   2023-05-21
Credo sceptyka, Część  IV.   Ferus   2023-05-14
Credo sceptyka. Część III   Ferus   2023-05-07
Credo sceptyka. Część II.   Ferus   2023-04-30
Credo sceptyka. Część I.   Ferus   2023-04-23
Odłożone w czasie zbawienie (IV)   Ferus   2023-04-16
Dorastać we wszechświecie   Koraszewski   2023-04-15
Odłożone w czasie zbawienie (III)   Ferus   2023-04-09
Odłożone w czasie zbawienie (II)   Ferus   2023-04-02
“New York Times” głosi fałszywą przyjaźń między nauką i religią   Coyne   2023-03-30
Odłożone w czasie zbawienie   Ferus   2023-03-26
Nawróć się, wyjdź za mnie lub giń: Chrześcijanki w muzułmańskim Pakistanie   Ibrahim   2023-03-21
Credo Ateisty (XIII)   Ferus   2023-03-19
Galopujący wzrost dyskrepancji między słowem i jego desygnatem   Koraszewski   2023-03-13
Credo ateisty (XII)   Ferus   2023-03-12
Turcja: seks islamistów z dziećmi jest w porządku; potępienie tego to przestępstwo   Bekdil   2023-03-10
Skandal wokół Jezusa niefrasobliwego   Kruk   2023-03-08
Zbliżają się dni religijnej zemsty   Carmon   2023-03-06
Credo ateisty (XI)   Ferus   2023-03-05
Czy antysemityzm, szalejący w niektórych częściach świata muzułmańskiego, naprawdę opiera się na błędnej interpretacji islamu?   Spencer   2023-02-27
Credo ateisty (X)   Ferus   2023-02-26
Credo ateisty (IX)   Ferus   2023-02-19
Credo ateisty (VIII)   Ferus   2023-02-12
Credo ateisty (VII)   Ferus   2023-02-05
“Hańba Pakistanu”: oskarżenia o bluźnierstwo   Saeed   2023-02-03
Watykan przeciw Izraelowi   Koraszewski   2023-02-02
Credo ateisty (VI)   Ferus   2023-01-29
Skąd Jezus wziął swoje DNA? Spór między katolikami a ewangelikami   Coyne   2023-01-25
Credo ateisty (V)   Ferus   2023-01-22
Credo ateisty (IV)   Ferus   2023-01-15
Credo ateisty (III)   Ferus   2023-01-08
Credo ateisty (II)   Ferus   2023-01-01
Credo ateisty    Ferus   2022-12-25
Przekleństwo nieskończonych możliwości (II)   Ferus   2022-12-18
Przekleństwo nieskończonych możliwości   Ferus   2022-12-11
Nasza lepsza połowa (III)   Ferus   2022-12-04
Nasza lepsza połowa (II)   Ferus   2022-11-27
Nasza lepsza połowa   Ferus   2022-11-20
List do chrześcijan i nie tylko   Koraszewski   2022-11-19
Błędna droga rozwoju ludzkości (II)   Ferus   2022-11-13
Błędna droga rozwoju ludzkości   Ferus   2022-11-06
Zbłąkane dzieci Matki Natury (VI)   Ferus   2022-10-30
Zbłąkane dzieci Matki Natury (V)   Ferus   2022-10-23
Czy jakiś proboszcz popełnił kardynalny błąd?   Koraszewski   2022-10-17
Zbłąkane dzieci matki Natury (IV)   Ferus   2022-10-16
Zbłąkane dzieci Matki Natury (III)   Ferus   2022-10-09
Zbłąkane dzieci Matki Natury (II)   Ferus   2022-10-02
Co się właściwie stało?   Kalwas   2022-10-01
Kilka poważnych powodów do śmiechu   Koraszewski   2022-09-26
Zbłąkane dzieci Matki Natury   Ferus   2022-09-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk