Prawda

Niedziela, 26 stycznia 2020 - 13:55

« Poprzedni Następny »


Wiele prób dławienia wolności słowa w sprawie zmiany klimatu


Matt Ridley 2016-05-18


Redaktor naczelny "Timesa" otrzymał w zeszłym tygodniu prywatny list od Lorda Krebsa i 12 innych członków Izby Lordów, wyrażający niezadowolenie z powodu dwóch artykułów korespondenta gazety dotyczących spraw środowiska. Przyznając, że relacjonowanie „The Times” z paryskiej konferencji klimatycznej było zrównoważone i bezstronne, autorzy listu potępiali dwa artykuły o wynikach badań prowadzonych przez naukowców głównego nurtu, opublikowanych w pismach naukowych, które dostarczały mniej niż alarmujących ocen zmiany klimatycznej.

Co dziwne, ten prywatny list został równocześnie udostępniony gazecie „Guardian”. Ten epizod daje interesujący wgląd w świat „komunikacji o zmianie klimatycznej”, wysoko finansowanej branży propagandy, która chce zamknąć debatę o tym, co nauka ma do powiedzenia w sprawie zmiany klimatycznej.  


List nie był dziełem wyłącznie lordów, ale, jak rozumiem, zawierał wkład Richarda Blacka, kiedyś korespondenta BBC ds. środowiska, a obecnie dyrektora Energy and Climate Intelligence Unit [ECIU], organizacji, która wydaje ponad 500 tysięcy funtów rocznie, głównie na próby wywarcia wpływu na media.


ECIU jest częścią grupy, która opisuje siebie jako “społeczność szybkiego reagowania na zmianę klimatyczną” i atakuje gazety, które publikują cokolwiek sceptycznego o globalnym ociepleniu. Dalsze 330 tysięcy funtów wydaje Carbon Brief, kierowana przez innego byłego dziennikarza, Leo Hickmana z “Guardiana”. (Między dziennikarzami piszącymi o środowisku a Zielonym Olbrzymem istnieją drzwi obrotowe.) A jeszcze są: Climate Coalition, Campaign against Climate Change, rozmaite publicznie finansowane grupy informowania o klimacie na uniwersytetach plus zielone organizacje międzynarodowe, takie jak Greenpeace, Friends of the Earth i WWF, z ich budżetami liczonymi w milionach.


Przeciwko temu Goliatowi stoi samotnie jeden mały Dawid: Global Warming Policy Foundation [GWFP], z budżetem około 300 tysięcy funtów, wyłącznie z prywatnych darów i bez żadnego finansowania od przemysłu paliw kopalnych. (Jestem członkiem radu naukowej tej Fundacji, ale nie otrzymuję żadnej zapłaty ani nie wpłacam donacji. Mam dochody pośrednio z niesubsydiowanego węgla i odmówiłem przyjęcia dochodów z subsydiowanej energii słonecznej i wiatrowej.)


GWPF często zwraca uwagę na wiele badań ignorowanych przez zielonych, które sugerują, że zmiana klimatyczna nie jest tak niebezpieczna oraz na szkody ekonomiczne i środowiskowe dokonywane przez politykę klimatyczną. Pamiętajmy, że konsensusem jest globalne ocieplenie, które „prawdopodobnie” będzie od lekko korzystnego do znacząco szkodliwego (0,3-4,8C w tym stuleciu). A przepowiednie klęski i nieszczęścia zazwyczaj okazują się przesadzone, przypomnijmy wcześniejsze zapowiedzi kataklizmów - pogorszenie eugeniczne, tłuszcz w pokarmach, wzrost populacji, liczebność plemników, pestycydy i rak, choroba szalonych krów, wpływ kwaśnego deszczu na lasy.


W piątkowych wiadomościach BBC poinformowała, że kraj podpisał niewiążące obietnice klimatyczne w Paryżu, a następnie był reportaż o tym, że producenci samochodów diesel narazili miliony na szkodliwą jakość powietrza – co było bezpośrednim rezultatem polityki klimatycznej. W imię zapobieżenia przyszłemu, niebezpiecznemu ociepleniu robotnicy tracą pracę, emerytów nie stać na ogrzewanie, a Afrykańczycy cierpią z niedożywienia, bo plony zamieniono na biopaliwa.


Polityka klimatyczna uderza głównie w biednych i wzbogaca głównie zamożnych. Brak dostępnej finansowo elektryczności w biednych krajach jest odpowiedzialny za biedę i co najmniej trzy miliony zgonów rocznie z powodu dymu w pomieszczeniach, niemniej kraje zachodnie i instytucje międzynarodowe w znacznej mierze odmawiają poparcia dla najtańszych źródeł elektryczności – paliw kopalnych. Jest rozsądne, by dziennikarze mogli czasami informować o kwestionowaniu dowodów, na których opiera się ta polityka.


Ten epizod jest częścią systematycznej kampanii. Ilekroć piszę na ten temat, jestem tak oczerniany, jak z żadnej innej okazji, a wielu dziennikarzy unika teraz wyrażania jakichkolwiek wątpliwości. Już w 2005 r. Towarzystwo Królewskie napisało do redaktorów naczelnych „apelując do wszystkich mediów Zjednoczonego Królestwa, by byli czujni wobec prób przedstawienia wypaczonego poglądu na dowody naukowe o zmianie klimatycznej”, przez co nie rozumieli wybiórczego podejścia do danych i niewłaściwych statystyk, właśnie demaskowanych w kompromitacji „kija hokejowego” i akcji „ukryj spadek”.


W 2006 r. BBC zwołała tajne spotkanie, po którym zdecydowano ograniczyć czas na antenie dawany sceptykom klimatycznym. BBC wydała 140 tysięcy funtów na prawników, by uniknąć ujawnienia, że 28 „najlepszych ekspertów naukowych”, którzy uczestniczyli w tym spotkaniu, w rzeczywistości byli garstką naukowców bardzo odlegle związanych z klimatem, a większość stanowili lobbyści środowiskowi.


W 2013 r. Ed Davey, ówczesny minister energetyki i zmiany klimatu, powiedział: “pewne  środowiska w prasie dają bezkrytycznie platform osobom i grupom lobbystów”, przez co najwyraźniej nie rozumiał „Guardiana”. W 2014 r. BBC poparła skargę przeciwko samej sobie za to, że w ogóle pozwoliła Lordowi Lawsonowi na mówienie o zmianie klimatycznej i dodała dziwaczny komentarz, że jego poglądy “nie są poparte dowodami z modeli komputerowych”.  


E-maile Climategate, które wyciekły w 2009 r., ujawniły zastraszanie akademików i redaktorów pism, którzy dawali wyraz wątpliwościom wobec nadchodzącego Armagedonu.   Kiedy Lennart Bengtsson, wybitny klimatolog, dołączył do zarządu doradczego GWPF w 2014 r., naciski była tak “nieznośne”, że wycofał się, niepokojąc się o swoje zdrowie i bezpieczeństwo: “ta sytuacja przypomniała mi czasy McCarthy’ego”. Kilkoro wybitnych naukowców nadal stawia czoła mobbingowi, tacy jak Judith Curry, Dick Lindzen, John Christy, Nick Lewis, Michael Kelly i David Legates, ale inni mówią mi, że nie odważają się wychylić głowy.


W 2013 r. “Los Angeles Times” oznajmił, że nie będzie “dłużej publikował listów od negacjonistów zmiany klimatycznej”, do której to kategorii gazeta zaliczyła także sceptyków. W kolejnym roku profesor Roger Pielke Jr wycofał się z witryny internetowej Nate Silver’a 538, w następstwie kampanii prowadzonej przeciwko niemu. Profesor Pielke argumentował z nienagannie szczegółowymi dowodami, że chociaż nie jest sceptykiem, “wzrastający koszt katastrof naturalnych nie jest wynikiem zmiany klimatycznej”.


W tym miesiącu prokuratorzy generalni 16 stanów USA wydali pozwy sądowe przeciwko think tankowi, Competitive Enterprise Institute, w próbie uciszenia ich odmiennego zdania w sprawie klimatu. Publicystka “Bloomberg View”, Megan McArdle, ostro skrytykowała tę decyzję, mówiąc: “Popieram działania w sprawie zmiany klimatycznej… Nie znaczy to jednak, że mam prawo wygnać ludzi, którzy nie zgadzają się ze mną, z areny publicznej”.


Gdyby lordowie zażądali od gazety, by przestała relacjonować badania, które twierdzą, że wzrost ekonomiczny będzie niższy niż mówi consensus, rozprawiono by się z nimi krótko. Nie możemy krytykować Rosji lub Turcji za zamykanie gazet, jeśli cenzurujemy wątpiących naukowców. Wolność słowa ma znaczenie.


Pierwsza publikacja w Times.

The many attempts to stifle free spech on climate change

Rational Optimist, 2 maja 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. Czy w innych dziedzinach też tak jest? Marcin Lachowski 2016-05-18
1. Z Matt Ridley JG Tel Aviv 2016-05-18


Notatki

Znalezionych 1463 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpiczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28
Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji   Collier   2019-12-26
Absurdalna niechęć UE do ryzyka dławi nowe idee   Ridley   2019-12-26
BBC potrafi znaleźć choinki tylko w Palestynie    Collier   2019-12-25
Despoci imperiów na swoim kilometrze kwadratowym   Taheri   2019-12-25
Opowieść wigilijna i wojna narracji   Koraszewski   2019-12-24
Obłędne tango islamofobii     2019-12-23
Kto będzie decydował?   Novella   2019-12-21
Uwiecznianie kłamstwa o palestyńskich uchodźcach   Yemini   2019-12-20
Turcja: Zabójstwa kobiet stają się epidemią   Bulut   2019-12-19
Plan Iranu udaremnienia zawieszenia broni w Gazie   Toameh   2019-12-19
Dyskusja o antysemityzmie w czarnej społeczności jest bardzo spóźniona     2019-12-18
Zanikająca woda i energetyczna apokalipsa   Koraszewski   2019-12-17
Europa nie ukrywa dłużej swojej wrogości wobec Izraela   Destexhe   2019-12-17
Zwróćcie uwagę, naiwni zachodni dobro-czyńcy   Chesler   2019-12-11
Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03
Straszna wrzawa na ulicy Żydowskiej   Koraszewski   2019-11-02
Autonomia Palestyńska i jej pieniądze   Bedein   2019-11-01
Obwiniony przez fałszywe skojarzenie: Izrael ”w szczególności”   Plosker   2019-10-30
Kościół, który szerzy nienawiść   Pour   2019-10-26
Nie, Omar Barghouti nie jest współzałożycielem ruchu bojkotu, BDS   Steinberg   2019-10-25
Netanjahu, media i los izraelskiej demokracji   Glick   2019-10-23
Dlaczego nauki ścisłe są ścisłe, a nauki społeczne rozwiązłe?   Koraszewski   2019-10-23
Kolejny cios zadany przez ONZ prawom człowieka   Neuer   2019-10-21
Ogórkowi Żydzi w Paryżu   Lewin   2019-10-19
Palestyńczycy kradną elektryczność, a potem winią Izrael   Tawil   2019-10-18
Syryjskiej wojny domowej nie wywołała zmiana klimatu   Lomborg   2019-10-17
Syzyf znowu marzy   Landes   2019-10-16
Gra Teheranu w ciuciubabkę   Taheri   2019-10-15
BDS: odporny na rozsądek i wiedzę   MacEoin   2019-10-14
ISIS wraca pod skrzydła Turcji   Coughlin   2019-10-13
Pierwsze dymy w następnej wojnie bliskowschodniej   Frantzman   2019-10-12
Walczyli obok USA przez pięć lat, żeby zbombardował ich sojusznik USA z NATO   Frantzman   2019-10-11
Powrót nieumiarkowanych katolików i innych   Koraszewski   2019-10-09
Lekcje z północnej Syrii   Spyer   2019-10-09
Czy palestyńscy przywódcy chcą lepszego życia dla swojej ludności?   Toameh   2019-10-08
Rosjanie i Polacy raz jeszcze   i Andrzej Koraszewski   2019-10-07
Trzech skrajnie prawicowych przywódców zamierza stworzyć telewizję „zwalczającą islamofobię”   Frantzman   2019-10-07
Czy regulowanie antysemityzmu na kampusach jest cenzurą?   Tobin   2019-10-05
Turcja: Alarmująca rozprawa z dziennikarzami, rozpaczliwy apel do ONZ   Bulut   2019-10-03
Co następne dla Turcji? Broń jądrowa!   Bekdil   2019-10-01
Kolejne palestyńskie oszczerstwo o Izraelu i Żydach   Tawil   2019-09-29
Dlaczego Egipt nie chce pomóc Gazie   Toameh   2019-09-25
Kiedy muzułmanie prześladują gejów, jest to wina Żydów   Greenfield   2019-09-24
Jak despoci interpretują umowy z Zachodem   Tawil   2019-09-22
Dlaczego Arabowie nienawidzą Palestyńczyków   Toameh   2019-09-20
Brexit i jego efekty na Bliskim Wschodzie   Gross   2019-09-17
Dlaczego Izraelczycy nigdy nie zapomnieli swojego 9/11   Tobin   2019-09-16
Palestyńczycy: ofiary arabskiej dyskryminacji i rasizmu   Toameh   2019-09-09
Izraelczycy, Palestyńczycy i ”Love Island”   Tsalic   2019-09-08
Negocjacje USA-Taliban: śmiertelna pułapka Kataru   Carmon   2019-09-07
Niebezpieczny stalinizm „przebudzonych” na skrajnej lewicy   Dershowitz   2019-09-07
Czego amerykańscy Żydzi nie rozumieją o BDS   Greenfield   2019-09-06
Odwaga twierdzenia, że nie wszystkie kultury są równe   Hill   2019-09-05

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk