Prawda

Czwartek, 1 października 2020 - 18:57

« Poprzedni Następny »


Wiele prób dławienia wolności słowa w sprawie zmiany klimatu


Matt Ridley 2016-05-18


Redaktor naczelny "Timesa" otrzymał w zeszłym tygodniu prywatny list od Lorda Krebsa i 12 innych członków Izby Lordów, wyrażający niezadowolenie z powodu dwóch artykułów korespondenta gazety dotyczących spraw środowiska. Przyznając, że relacjonowanie „The Times” z paryskiej konferencji klimatycznej było zrównoważone i bezstronne, autorzy listu potępiali dwa artykuły o wynikach badań prowadzonych przez naukowców głównego nurtu, opublikowanych w pismach naukowych, które dostarczały mniej niż alarmujących ocen zmiany klimatycznej.

Co dziwne, ten prywatny list został równocześnie udostępniony gazecie „Guardian”. Ten epizod daje interesujący wgląd w świat „komunikacji o zmianie klimatycznej”, wysoko finansowanej branży propagandy, która chce zamknąć debatę o tym, co nauka ma do powiedzenia w sprawie zmiany klimatycznej.  


List nie był dziełem wyłącznie lordów, ale, jak rozumiem, zawierał wkład Richarda Blacka, kiedyś korespondenta BBC ds. środowiska, a obecnie dyrektora Energy and Climate Intelligence Unit [ECIU], organizacji, która wydaje ponad 500 tysięcy funtów rocznie, głównie na próby wywarcia wpływu na media.


ECIU jest częścią grupy, która opisuje siebie jako “społeczność szybkiego reagowania na zmianę klimatyczną” i atakuje gazety, które publikują cokolwiek sceptycznego o globalnym ociepleniu. Dalsze 330 tysięcy funtów wydaje Carbon Brief, kierowana przez innego byłego dziennikarza, Leo Hickmana z “Guardiana”. (Między dziennikarzami piszącymi o środowisku a Zielonym Olbrzymem istnieją drzwi obrotowe.) A jeszcze są: Climate Coalition, Campaign against Climate Change, rozmaite publicznie finansowane grupy informowania o klimacie na uniwersytetach plus zielone organizacje międzynarodowe, takie jak Greenpeace, Friends of the Earth i WWF, z ich budżetami liczonymi w milionach.


Przeciwko temu Goliatowi stoi samotnie jeden mały Dawid: Global Warming Policy Foundation [GWFP], z budżetem około 300 tysięcy funtów, wyłącznie z prywatnych darów i bez żadnego finansowania od przemysłu paliw kopalnych. (Jestem członkiem radu naukowej tej Fundacji, ale nie otrzymuję żadnej zapłaty ani nie wpłacam donacji. Mam dochody pośrednio z niesubsydiowanego węgla i odmówiłem przyjęcia dochodów z subsydiowanej energii słonecznej i wiatrowej.)


GWPF często zwraca uwagę na wiele badań ignorowanych przez zielonych, które sugerują, że zmiana klimatyczna nie jest tak niebezpieczna oraz na szkody ekonomiczne i środowiskowe dokonywane przez politykę klimatyczną. Pamiętajmy, że konsensusem jest globalne ocieplenie, które „prawdopodobnie” będzie od lekko korzystnego do znacząco szkodliwego (0,3-4,8C w tym stuleciu). A przepowiednie klęski i nieszczęścia zazwyczaj okazują się przesadzone, przypomnijmy wcześniejsze zapowiedzi kataklizmów - pogorszenie eugeniczne, tłuszcz w pokarmach, wzrost populacji, liczebność plemników, pestycydy i rak, choroba szalonych krów, wpływ kwaśnego deszczu na lasy.


W piątkowych wiadomościach BBC poinformowała, że kraj podpisał niewiążące obietnice klimatyczne w Paryżu, a następnie był reportaż o tym, że producenci samochodów diesel narazili miliony na szkodliwą jakość powietrza – co było bezpośrednim rezultatem polityki klimatycznej. W imię zapobieżenia przyszłemu, niebezpiecznemu ociepleniu robotnicy tracą pracę, emerytów nie stać na ogrzewanie, a Afrykańczycy cierpią z niedożywienia, bo plony zamieniono na biopaliwa.


Polityka klimatyczna uderza głównie w biednych i wzbogaca głównie zamożnych. Brak dostępnej finansowo elektryczności w biednych krajach jest odpowiedzialny za biedę i co najmniej trzy miliony zgonów rocznie z powodu dymu w pomieszczeniach, niemniej kraje zachodnie i instytucje międzynarodowe w znacznej mierze odmawiają poparcia dla najtańszych źródeł elektryczności – paliw kopalnych. Jest rozsądne, by dziennikarze mogli czasami informować o kwestionowaniu dowodów, na których opiera się ta polityka.


Ten epizod jest częścią systematycznej kampanii. Ilekroć piszę na ten temat, jestem tak oczerniany, jak z żadnej innej okazji, a wielu dziennikarzy unika teraz wyrażania jakichkolwiek wątpliwości. Już w 2005 r. Towarzystwo Królewskie napisało do redaktorów naczelnych „apelując do wszystkich mediów Zjednoczonego Królestwa, by byli czujni wobec prób przedstawienia wypaczonego poglądu na dowody naukowe o zmianie klimatycznej”, przez co nie rozumieli wybiórczego podejścia do danych i niewłaściwych statystyk, właśnie demaskowanych w kompromitacji „kija hokejowego” i akcji „ukryj spadek”.


W 2006 r. BBC zwołała tajne spotkanie, po którym zdecydowano ograniczyć czas na antenie dawany sceptykom klimatycznym. BBC wydała 140 tysięcy funtów na prawników, by uniknąć ujawnienia, że 28 „najlepszych ekspertów naukowych”, którzy uczestniczyli w tym spotkaniu, w rzeczywistości byli garstką naukowców bardzo odlegle związanych z klimatem, a większość stanowili lobbyści środowiskowi.


W 2013 r. Ed Davey, ówczesny minister energetyki i zmiany klimatu, powiedział: “pewne  środowiska w prasie dają bezkrytycznie platform osobom i grupom lobbystów”, przez co najwyraźniej nie rozumiał „Guardiana”. W 2014 r. BBC poparła skargę przeciwko samej sobie za to, że w ogóle pozwoliła Lordowi Lawsonowi na mówienie o zmianie klimatycznej i dodała dziwaczny komentarz, że jego poglądy “nie są poparte dowodami z modeli komputerowych”.  


E-maile Climategate, które wyciekły w 2009 r., ujawniły zastraszanie akademików i redaktorów pism, którzy dawali wyraz wątpliwościom wobec nadchodzącego Armagedonu.   Kiedy Lennart Bengtsson, wybitny klimatolog, dołączył do zarządu doradczego GWPF w 2014 r., naciski była tak “nieznośne”, że wycofał się, niepokojąc się o swoje zdrowie i bezpieczeństwo: “ta sytuacja przypomniała mi czasy McCarthy’ego”. Kilkoro wybitnych naukowców nadal stawia czoła mobbingowi, tacy jak Judith Curry, Dick Lindzen, John Christy, Nick Lewis, Michael Kelly i David Legates, ale inni mówią mi, że nie odważają się wychylić głowy.


W 2013 r. “Los Angeles Times” oznajmił, że nie będzie “dłużej publikował listów od negacjonistów zmiany klimatycznej”, do której to kategorii gazeta zaliczyła także sceptyków. W kolejnym roku profesor Roger Pielke Jr wycofał się z witryny internetowej Nate Silver’a 538, w następstwie kampanii prowadzonej przeciwko niemu. Profesor Pielke argumentował z nienagannie szczegółowymi dowodami, że chociaż nie jest sceptykiem, “wzrastający koszt katastrof naturalnych nie jest wynikiem zmiany klimatycznej”.


W tym miesiącu prokuratorzy generalni 16 stanów USA wydali pozwy sądowe przeciwko think tankowi, Competitive Enterprise Institute, w próbie uciszenia ich odmiennego zdania w sprawie klimatu. Publicystka “Bloomberg View”, Megan McArdle, ostro skrytykowała tę decyzję, mówiąc: “Popieram działania w sprawie zmiany klimatycznej… Nie znaczy to jednak, że mam prawo wygnać ludzi, którzy nie zgadzają się ze mną, z areny publicznej”.


Gdyby lordowie zażądali od gazety, by przestała relacjonować badania, które twierdzą, że wzrost ekonomiczny będzie niższy niż mówi consensus, rozprawiono by się z nimi krótko. Nie możemy krytykować Rosji lub Turcji za zamykanie gazet, jeśli cenzurujemy wątpiących naukowców. Wolność słowa ma znaczenie.


Pierwsza publikacja w Times.

The many attempts to stifle free spech on climate change

Rational Optimist, 2 maja 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. Czy w innych dziedzinach też tak jest? Marcin Lachowski 2016-05-18
1. Z Matt Ridley JG Tel Aviv 2016-05-18


Notatki

Znalezionych 1633 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Znamienne toponimy w “New York Times”    Fitzgerald   2020-10-01
Autocenzura w USA   Bergman   2020-09-30
Arabowie: "Palestyńczycy powtarzają te same błędy"    Toameh   2020-09-30
Nowe szaty cesarza   Doran   2020-09-29
Arabscy muzułmanie są ludźmi kolorowymi, arabscy chrześcijanie są biali   Greenfield   2020-09-28
Międzynarodowe prawo dla jednego narodu   Kontorovich   2020-09-27
Dla postmodernizmu tożsamość jest ważniejsza od rozumu   Rosenthal   2020-09-25
Nieprzyjemna wiadomość dla Thomasa Friedmana   Flatow   2020-09-25
Arabowie przyznają się do błędu   Koraszewski   2020-09-24
Więcej niż stracona okazja dla Palestyńczyków   Tobin   2020-09-23
Symbole (i symbolizm) ujawniają gorzką bliskowschodnią prawdę   Flatow   2020-09-22
Wojna Czerwono-Zielonego sojuszu przeciwko Izraelowi trwa   Glick   2020-09-21
Dlaczego John Kerry i inni nie mieli racji w sprawie pokoju i Izraela - analiza   Frantzman   2020-09-20
Obnażenie palestyńskich kłamstw    Blum   2020-09-19
Niewolnice w Al-Dżazira   Fernandez   2020-09-19
Arabowie: Izrael nie jest naszym wrogiem   Toameh   2020-09-18
Prośba o pokorę od Benjamina Franklina   Jacoby   2020-09-17
Ostry zakręt historii   Koraszewski   2020-09-16
Niewolnictwo: czy jest monopol na cierpienie?   Taheri   2020-09-15
Kulturowe wojny w szkołach w Kalifornii   Julius   2020-09-15
Przegląd wiadomości w drodze na zakupy   Koraszewski   2020-09-13
Pożegnanie lata, czyli prywatne drzewo życia   Ferus   2020-09-13
ZEA: Nie jesteśmy zdrajcami, palestyńscy przywódcy są skorumpowani   Toameh   2020-09-11
Nawet antysemickie media w Iraku mówią z zainteresowaniem o normalizacji     2020-09-10
Normalizacja może stworzyć prawdziwy „Nowy Bliski Wschód”   Rosenthal   2020-09-09
Milczenie ONZ i UE wobec “szokującego łamania praw człowieka” przez Iran   Rafizadeh   2020-09-08
Kiedy Palestyńczyk wreszcie się obudzi?!   Al-Dahiri   2020-09-08
Lot nad Arabią Saudyjską   Jacoby   2020-09-07
Kogo Żydzi powinni bać się najbardziej podczas „powstania”?   Tobin   2020-09-06
Wielki krok naprzód dla światowego pokoju – i ci, którzy wolą go ignorować   Kemp   2020-09-05
Harvard zaprasza głównego palestyńskiego negacjonistę    Lipman   2020-09-04
Obietnica i zagrożenia porozumienia pokojowego z Dżuba    Fernandez   2020-09-04
Arabski antysemityzm za europejskie pieniądze   Koraszewski   2020-09-03
Zgraja „proizraelskiej surowej miłości” a umowa z ZEA   Frantzman   2020-09-02
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy popierają porozumienie Izrael-ZEA?   Toameh   2020-09-01
Krótka historia europejskich obserwatorów w Gazie   Steinberg   2020-08-31
ONZ doprowadza mnie do szału   Collins   2020-08-30
Świat na śliskiej drodze   Taheri   2020-08-29
Co finansuje Europa?   Henig-Cohen   2020-08-29
Appeasement: Europejska choroba   Kemp   2020-08-27
Entliczek, pentliczek, czerwony stoliczek   Koraszewski   2020-08-27
Erdoğan potrzebuje nowych wrogów   Bekdil   2020-08-26
A co z 17 milionami niewolników w świecie islamskim?   Meotti   2020-08-22
Mulowie i Hezbollah – specjaliści w szmuglu narkotyków   Rafizadeh   2020-08-21
"Guardian" doszlusował do Iranu i Turcji w sprzeciwie wobec umowy pokojowej Izraela i ZEA   Levick   2020-08-19
Kiedy pamięć staje się więzieniem narodów   Taheri   2020-08-18
Czyje życie liczy się?   Maistrovoy   2020-08-17
Iran: najnowsza kolonia Chin?   Rafizadeh   2020-08-15
Jak zostałam anulowana   Chesler   2020-08-13
Gorsza strona naszej natury   Koraszewski   2020-08-12
Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk