Prawda

Poniedziałek, 18 listopada 2019 - 20:22

« Poprzedni Następny »


Przywódcy palestyńscy i ofiary składane z dzieci


Khaled Abu Toameh 2016-05-18

Zamaskowani zbrojni ludzie Hamasu pozują dla mediów podczas pogrzebu dzieci Abu Hindi w Gazie, 7 maja 2016.
Zamaskowani zbrojni ludzie Hamasu pozują dla mediów podczas pogrzebu dzieci Abu Hindi w Gazie, 7 maja 2016.

Tragiczna śmierć trójki palestyńskich dzieci, które zginęły w pożarze ich domu w Strefie Gazy 6 maja, pokazuje raz jeszcze jak nisko gotowi są stoczyć się przywódcy palestyńscy, by wykorzystać dzieci dla swoich celów politycznych i wąskich interesów.


Troje dzieci z rodziny Abu Hindi -- Mohamed, 3 lata, jego brat Nasser, 2 lata i ich dwumiesięczna siostra Rahaf – zginęło w pożarze spowodowanym przez świecę zapaloną ze względu na powtarzające się przerwy w dostawie prądu w Strefie Gazy. 


Problem z dostawą elektryczności w Strefie Gazy jest bezpośrednim wynikiem trwającej walki o władzę między dwiema rywalizującymi siłami palestyńskimi, Hamasem i Autonomią Palestyńską (AP).


W ostatnich miesiącach kryzys pogłębił się, pozostawiając duże części Strefy Gazy bez elektryczności przez większość dnia. Hamas wini za kryzys Autonomię Palestyńską, bo nie pokrywa kosztów paliwa potrzebnego elektrowniom w Strefie Gazy. AP obwinia „korupcję” i „niekompetencję” Hamasu.


Rodzina Abu Hindi mieszka w obozie dla uchodźców Szati, gdzie żyją przywódca Hamasu, Ismail Hanija i inni przywódcy tego ruchu islamistycznego. W odróżnieniu jednak od przywódców Hamasu rodziny Abu Hindi nie stać na zakup własnego generatora, by mieć elektryczność podczas przerw w dostawach. Zamiast tego ta dotknięta tragedią rodzina, jak większość rodzin w Strefie Gazy, ucieka się do najtańszego alternatywnego oświetlenia – do świec.


W ten straszliwy wieczór troje dzieci Abu Hindi poszło spać, przy palących się świecach. Kilka godzin później zwęglone ciała trojga rodzeństwa wyciągano z nadal palącego się i zadymionego domu.


W każdym innym kraju to wydarzenie byłoby potraktowane jako tragiczny wypadek – jaki może zdarzyć się w każdym mieście, takim jak Nowy Jork, Londyn lub Paryż.


Tutaj jednak śmierć trojga dzieci nie jest po prostu tragedią osobistą. Tutaj było to złożenie ofiary z dzieci: dzieci Abu Hindi zostały poświęcone na ołtarzu dziesięcioletniej wojny prowadzonej między Hamasem a Autonomia Palestyńską. I te dzieci w żadnym razie nie są ani pierwszymi, ani ostatnimi ofiarami.


AP i Hamas w równym stopniu wykorzystują tragedię rodziny Abu Hindi do prowadzenia kampanii wzajemnego oczerniania się. Nie jest tak, że ci rywale do teraz żyli w harmonii. Jednak polityczne obrzucanie się błotem kosztem trojga martwych dzieci sięgnęło odrażających poziomów.


Jeszcze nawet nie pochowano zwłok, kiedy przywódcy Hamasu wskazali palcem na prezydenta Autonomii Palestyńskiej, Mahmouda Abbasa i jego premiera, Ramiego Hamdallaha, którzy ich zdaniem są osobiście odpowiedzialni za kryzys elektryczności w Strefie Gazy.


Rzecznik Hamasu, Sami Abu Zuhri, twierdził, że kryzys elektryczności jest częścią starań kierownictwa AP, by trzymać pod blokadą całą Strefę Gazy. Ostatecznym celem AP, wyjaśnił, jest zobaczenie osłabionego i usuniętego od władzy Hamasu.


Inni funkcjonariusze Hamasu powiedzieli, że kryzys jest bezpośrednim rezultatem narzucenia podatku przez Autonomię Palestyńską na paliwo, jakiego dostarcza elektrowniom w Strefie Gazy – którego to obciążenia finansowego Hamas nie może płacić z powodu już wysokich kosztów paliwa. Powiedzieli, że podatek jest nieuzasadniony, ponieważ AP, dzięki porozumieniu z Izraelem (od którego kupuje paliwo) otrzymuje za to zwrot podatku. Ponadto, powiedzieli, AP odmówiła złożenia zamówienia w Izraelu na zwiększenie dostaw elektryczności do Strefy Gazy.


Hamas nie przyjmuje odpowiedzialności za fakt, że dwa miliony Palestyńczyków w Strefie Gazy spędza niemal 12 godzin dziennie bez elektryczności. Zamiast tego, ich zdaniem, jest to wyłączna odpowiedzialność Mahmouda Abbasa i jego premiera, których jedynym celem jest odebranie Hamasowi władzy.


Ale gdzie podziały się miliony dolarów podarowanych przez społeczność międzynarodową? Ile kosztują tunele, te, których Hamas używa, by prowadzić ataki terrorystyczne przeciwko Izraelowi? Ile kosztuje finansowanie terrorystów i ich rodzin? Czy nie lepiej było zainwestować te pieniądze, by dzieci na ginęły w ogniu od płomieni świec?


Przywódcy Hamasu dobrze zainscenizowali kampanię oszczerstw. W bezprecedensowym posunięciu zamaskowani członkowie militarnego skrzydła Hamasu, Ezaddin Al-Kassam, uczestniczyli w pogrzebie trojga dzieci. Obecny był także przywódca Hamasu, Ismail Hanija, oferując rodzinie kondolencje. Wszystko to nagrały kamery, pokazując związek rodziny z Hamasem i sugerując, że Abbas i Autonomia Palestyńska są odpowiedzialni za tragedię.


Autonomia Palestyńska także stara się wyciągnąć korzyści dla siebie z tej tragedii przez szkalowanie Hamasu. Jusuf Al-Mahmoud, rzecznik rządu Autonomii Palestyńskiej, odrzucił oskarżenia Hamasu. „Ci, którzy siłą przejęli panowanie nad ludnością Gazy, są odpowiedzialni za tę tragedię” - powiedział, wskazując na hamasowskich władców Gazy. „Tragedia dzieci w Strefie Gazy jest tragedią wszystkich Palestyńczyków. Hamas jest odpowiedzialny za trwający rozłam (między Zachodnim Brzegiem a Strefą Gazy)”. Fatah, rządząca frakcja Abbasa, posunęła się jeszcze dalej, przedstawiając pogrążonego w żałobie ojca dzieci jako swojego członka.


Autonomia Palestyńska ma teraz nadzieję, że tragedia rodziny Abu Hindi skłoni Palestyńczyków w Strefie Gazy do buntu przeciwko Hamasowi.


Hamas ma nadzieję, że ta tragedia jeszcze bardziej podważy autorytet Autonomii Palestyńskiej wśród Palestyńczyków, pokazując ją jako współwinną blokady Strefy Gazy, by nie dopuścić do szmuglowania tam broni.


Te oskarżenia i kontroskarżenia stanowią jeszcze jeden dowód, że AP i Hamas są zdecydowane prowadzić swoją walkę do ostatniego dziecka palestyńskiego.


Niemniej Abbas próbuje przekonać świat, by poparł jego plan ustanowienia suwerennego państwa palestyńskiego na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy. Trudno wyobrazić sobie, jak kiedykolwiek będzie mógł postawić stopę w Gazie po tym pogrzebie.


To, co zdarzyło się w domu Abu Hindi, jest niewypowiedzianą tragedią. To, co dzieje się z Palestyńczykami, którzy mieli i mają przywódców zupełnie nie dbających o ich dobro, jest tragedią o narodowych proporcjach.


Palestinians: Child sacrifice

Gatestone Institute, 13 maja 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1413 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03
Straszna wrzawa na ulicy Żydowskiej   Koraszewski   2019-11-02
Autonomia Palestyńska i jej pieniądze   Bedein   2019-11-01
Obwiniony przez fałszywe skojarzenie: Izrael ”w szczególności”   Plosker   2019-10-30
Kościół, który szerzy nienawiść   Pour   2019-10-26
Nie, Omar Barghouti nie jest współzałożycielem ruchu bojkotu, BDS   Steinberg   2019-10-25
Netanjahu, media i los izraelskiej demokracji   Glick   2019-10-23
Dlaczego nauki ścisłe są ścisłe, a nauki społeczne rozwiązłe?   Koraszewski   2019-10-23
Kolejny cios zadany przez ONZ prawom człowieka   Neuer   2019-10-21
Ogórkowi Żydzi w Paryżu   Lewin   2019-10-19
Palestyńczycy kradną elektryczność, a potem winią Izrael   Tawil   2019-10-18
Syryjskiej wojny domowej nie wywołała zmiana klimatu   Lomborg   2019-10-17
Syzyf znowu marzy   Landes   2019-10-16
Gra Teheranu w ciuciubabkę   Taheri   2019-10-15
BDS: odporny na rozsądek i wiedzę   MacEoin   2019-10-14
ISIS wraca pod skrzydła Turcji   Coughlin   2019-10-13
Pierwsze dymy w następnej wojnie bliskowschodniej   Frantzman   2019-10-12
Walczyli obok USA przez pięć lat, żeby zbombardował ich sojusznik USA z NATO   Frantzman   2019-10-11
Powrót nieumiarkowanych katolików i innych   Koraszewski   2019-10-09
Lekcje z północnej Syrii   Spyer   2019-10-09
Czy palestyńscy przywódcy chcą lepszego życia dla swojej ludności?   Toameh   2019-10-08
Rosjanie i Polacy raz jeszcze   i Andrzej Koraszewski   2019-10-07
Trzech skrajnie prawicowych przywódców zamierza stworzyć telewizję „zwalczającą islamofobię”   Frantzman   2019-10-07
Czy regulowanie antysemityzmu na kampusach jest cenzurą?   Tobin   2019-10-05
Turcja: Alarmująca rozprawa z dziennikarzami, rozpaczliwy apel do ONZ   Bulut   2019-10-03
Co następne dla Turcji? Broń jądrowa!   Bekdil   2019-10-01
Kolejne palestyńskie oszczerstwo o Izraelu i Żydach   Tawil   2019-09-29
Dlaczego Egipt nie chce pomóc Gazie   Toameh   2019-09-25
Kiedy muzułmanie prześladują gejów, jest to wina Żydów   Greenfield   2019-09-24
Jak despoci interpretują umowy z Zachodem   Tawil   2019-09-22
Dlaczego Arabowie nienawidzą Palestyńczyków   Toameh   2019-09-20
Brexit i jego efekty na Bliskim Wschodzie   Gross   2019-09-17
Dlaczego Izraelczycy nigdy nie zapomnieli swojego 9/11   Tobin   2019-09-16
Palestyńczycy: ofiary arabskiej dyskryminacji i rasizmu   Toameh   2019-09-09
Izraelczycy, Palestyńczycy i ”Love Island”   Tsalic   2019-09-08
Negocjacje USA-Taliban: śmiertelna pułapka Kataru   Carmon   2019-09-07
Niebezpieczny stalinizm „przebudzonych” na skrajnej lewicy   Dershowitz   2019-09-07
Czego amerykańscy Żydzi nie rozumieją o BDS   Greenfield   2019-09-06
Odwaga twierdzenia, że nie wszystkie kultury są równe   Hill   2019-09-05
Globalna nieodpowiedzialność: brak procesów ISIS za zbrodnie wojenne   Frantzman   2019-09-04
Czy Autonomia Palestyńska przygotowuje kolejną intifadę?   Tawil   2019-09-02
BBC przedstawia Izrael jako kraj, którego armia krzywdzi palestyńskie dzieci   Plosker   2019-08-29
Muzułmanie przeciwko antysemityzmowi   MacEoin   2019-08-28
W Absurdystanie bez zmian   Koraszewski   2019-08-27
Jak TRUMP rozpoczął wojnę domową między Hamasem a agendą ONZ   Greenfield   2019-08-27
Najdłużej istniejąca teoria spiskowa   MacEoin   2019-08-26
Dlaczego zachodni lewicowcy uwielbiają prawicowych ekstremistów za granicą?   Frantzman   2019-08-26
Iran: chłostanie martwego osła jest daremne   Taheri   2019-08-25
Palestyńczycy: co jest złego w budowaniu szpitala?   Tawil   2019-08-21
Czy Izrael jest państwem bliskowschodnim?   Koraszewski   2019-08-19
Czy Palestyńczycy w Gazie mogą zbuntować się przeciwko Hamasowi?   Toameh   2019-08-18
Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16
Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09
Palestyńska bieda: kto nie ma udziału w bogactwie?     2019-07-08
Afryka: alarmujący wzrost prześladowań chrześcijan   Bulut   2019-07-07
Palestyńska wojna z przedsiębiorcami   Tawil   2019-07-06
Nie potrzebujemy żadnej edukacji   Collins   2019-07-02
Czy zbliża się wielka wojna?   Koraszewski   2019-07-01
Abstrakcyjna ludzka godność   Ferus   2019-06-30
Moje świadectwo o reparacjach za niewolnictwo   Hughes   2019-06-29
Pamięć o Jazydach i Lalisz w Światowy Dzień Uchodźcy   Frantzman   2019-06-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk