Prawda

Piątek, 28 lutego 2020 - 06:33

« Poprzedni Następny »


Przywódcy palestyńscy i ofiary składane z dzieci


Khaled Abu Toameh 2016-05-18

Zamaskowani zbrojni ludzie Hamasu pozują dla mediów podczas pogrzebu dzieci Abu Hindi w Gazie, 7 maja 2016.
Zamaskowani zbrojni ludzie Hamasu pozują dla mediów podczas pogrzebu dzieci Abu Hindi w Gazie, 7 maja 2016.

Tragiczna śmierć trójki palestyńskich dzieci, które zginęły w pożarze ich domu w Strefie Gazy 6 maja, pokazuje raz jeszcze jak nisko gotowi są stoczyć się przywódcy palestyńscy, by wykorzystać dzieci dla swoich celów politycznych i wąskich interesów.


Troje dzieci z rodziny Abu Hindi -- Mohamed, 3 lata, jego brat Nasser, 2 lata i ich dwumiesięczna siostra Rahaf – zginęło w pożarze spowodowanym przez świecę zapaloną ze względu na powtarzające się przerwy w dostawie prądu w Strefie Gazy. 


Problem z dostawą elektryczności w Strefie Gazy jest bezpośrednim wynikiem trwającej walki o władzę między dwiema rywalizującymi siłami palestyńskimi, Hamasem i Autonomią Palestyńską (AP).


W ostatnich miesiącach kryzys pogłębił się, pozostawiając duże części Strefy Gazy bez elektryczności przez większość dnia. Hamas wini za kryzys Autonomię Palestyńską, bo nie pokrywa kosztów paliwa potrzebnego elektrowniom w Strefie Gazy. AP obwinia „korupcję” i „niekompetencję” Hamasu.


Rodzina Abu Hindi mieszka w obozie dla uchodźców Szati, gdzie żyją przywódca Hamasu, Ismail Hanija i inni przywódcy tego ruchu islamistycznego. W odróżnieniu jednak od przywódców Hamasu rodziny Abu Hindi nie stać na zakup własnego generatora, by mieć elektryczność podczas przerw w dostawach. Zamiast tego ta dotknięta tragedią rodzina, jak większość rodzin w Strefie Gazy, ucieka się do najtańszego alternatywnego oświetlenia – do świec.


W ten straszliwy wieczór troje dzieci Abu Hindi poszło spać, przy palących się świecach. Kilka godzin później zwęglone ciała trojga rodzeństwa wyciągano z nadal palącego się i zadymionego domu.


W każdym innym kraju to wydarzenie byłoby potraktowane jako tragiczny wypadek – jaki może zdarzyć się w każdym mieście, takim jak Nowy Jork, Londyn lub Paryż.


Tutaj jednak śmierć trojga dzieci nie jest po prostu tragedią osobistą. Tutaj było to złożenie ofiary z dzieci: dzieci Abu Hindi zostały poświęcone na ołtarzu dziesięcioletniej wojny prowadzonej między Hamasem a Autonomia Palestyńską. I te dzieci w żadnym razie nie są ani pierwszymi, ani ostatnimi ofiarami.


AP i Hamas w równym stopniu wykorzystują tragedię rodziny Abu Hindi do prowadzenia kampanii wzajemnego oczerniania się. Nie jest tak, że ci rywale do teraz żyli w harmonii. Jednak polityczne obrzucanie się błotem kosztem trojga martwych dzieci sięgnęło odrażających poziomów.


Jeszcze nawet nie pochowano zwłok, kiedy przywódcy Hamasu wskazali palcem na prezydenta Autonomii Palestyńskiej, Mahmouda Abbasa i jego premiera, Ramiego Hamdallaha, którzy ich zdaniem są osobiście odpowiedzialni za kryzys elektryczności w Strefie Gazy.


Rzecznik Hamasu, Sami Abu Zuhri, twierdził, że kryzys elektryczności jest częścią starań kierownictwa AP, by trzymać pod blokadą całą Strefę Gazy. Ostatecznym celem AP, wyjaśnił, jest zobaczenie osłabionego i usuniętego od władzy Hamasu.


Inni funkcjonariusze Hamasu powiedzieli, że kryzys jest bezpośrednim rezultatem narzucenia podatku przez Autonomię Palestyńską na paliwo, jakiego dostarcza elektrowniom w Strefie Gazy – którego to obciążenia finansowego Hamas nie może płacić z powodu już wysokich kosztów paliwa. Powiedzieli, że podatek jest nieuzasadniony, ponieważ AP, dzięki porozumieniu z Izraelem (od którego kupuje paliwo) otrzymuje za to zwrot podatku. Ponadto, powiedzieli, AP odmówiła złożenia zamówienia w Izraelu na zwiększenie dostaw elektryczności do Strefy Gazy.


Hamas nie przyjmuje odpowiedzialności za fakt, że dwa miliony Palestyńczyków w Strefie Gazy spędza niemal 12 godzin dziennie bez elektryczności. Zamiast tego, ich zdaniem, jest to wyłączna odpowiedzialność Mahmouda Abbasa i jego premiera, których jedynym celem jest odebranie Hamasowi władzy.


Ale gdzie podziały się miliony dolarów podarowanych przez społeczność międzynarodową? Ile kosztują tunele, te, których Hamas używa, by prowadzić ataki terrorystyczne przeciwko Izraelowi? Ile kosztuje finansowanie terrorystów i ich rodzin? Czy nie lepiej było zainwestować te pieniądze, by dzieci na ginęły w ogniu od płomieni świec?


Przywódcy Hamasu dobrze zainscenizowali kampanię oszczerstw. W bezprecedensowym posunięciu zamaskowani członkowie militarnego skrzydła Hamasu, Ezaddin Al-Kassam, uczestniczyli w pogrzebie trojga dzieci. Obecny był także przywódca Hamasu, Ismail Hanija, oferując rodzinie kondolencje. Wszystko to nagrały kamery, pokazując związek rodziny z Hamasem i sugerując, że Abbas i Autonomia Palestyńska są odpowiedzialni za tragedię.


Autonomia Palestyńska także stara się wyciągnąć korzyści dla siebie z tej tragedii przez szkalowanie Hamasu. Jusuf Al-Mahmoud, rzecznik rządu Autonomii Palestyńskiej, odrzucił oskarżenia Hamasu. „Ci, którzy siłą przejęli panowanie nad ludnością Gazy, są odpowiedzialni za tę tragedię” - powiedział, wskazując na hamasowskich władców Gazy. „Tragedia dzieci w Strefie Gazy jest tragedią wszystkich Palestyńczyków. Hamas jest odpowiedzialny za trwający rozłam (między Zachodnim Brzegiem a Strefą Gazy)”. Fatah, rządząca frakcja Abbasa, posunęła się jeszcze dalej, przedstawiając pogrążonego w żałobie ojca dzieci jako swojego członka.


Autonomia Palestyńska ma teraz nadzieję, że tragedia rodziny Abu Hindi skłoni Palestyńczyków w Strefie Gazy do buntu przeciwko Hamasowi.


Hamas ma nadzieję, że ta tragedia jeszcze bardziej podważy autorytet Autonomii Palestyńskiej wśród Palestyńczyków, pokazując ją jako współwinną blokady Strefy Gazy, by nie dopuścić do szmuglowania tam broni.


Te oskarżenia i kontroskarżenia stanowią jeszcze jeden dowód, że AP i Hamas są zdecydowane prowadzić swoją walkę do ostatniego dziecka palestyńskiego.


Niemniej Abbas próbuje przekonać świat, by poparł jego plan ustanowienia suwerennego państwa palestyńskiego na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy. Trudno wyobrazić sobie, jak kiedykolwiek będzie mógł postawić stopę w Gazie po tym pogrzebie.


To, co zdarzyło się w domu Abu Hindi, jest niewypowiedzianą tragedią. To, co dzieje się z Palestyńczykami, którzy mieli i mają przywódców zupełnie nie dbających o ich dobro, jest tragedią o narodowych proporcjach.


Palestinians: Child sacrifice

Gatestone Institute, 13 maja 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1480 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpiczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28
Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji   Collier   2019-12-26
Absurdalna niechęć UE do ryzyka dławi nowe idee   Ridley   2019-12-26
BBC potrafi znaleźć choinki tylko w Palestynie    Collier   2019-12-25
Despoci imperiów na swoim kilometrze kwadratowym   Taheri   2019-12-25
Opowieść wigilijna i wojna narracji   Koraszewski   2019-12-24
Obłędne tango islamofobii     2019-12-23
Kto będzie decydował?   Novella   2019-12-21
Uwiecznianie kłamstwa o palestyńskich uchodźcach   Yemini   2019-12-20
Turcja: Zabójstwa kobiet stają się epidemią   Bulut   2019-12-19
Plan Iranu udaremnienia zawieszenia broni w Gazie   Toameh   2019-12-19
Dyskusja o antysemityzmie w czarnej społeczności jest bardzo spóźniona     2019-12-18
Zanikająca woda i energetyczna apokalipsa   Koraszewski   2019-12-17
Europa nie ukrywa dłużej swojej wrogości wobec Izraela   Destexhe   2019-12-17
Zwróćcie uwagę, naiwni zachodni dobro-czyńcy   Chesler   2019-12-11
Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03
Straszna wrzawa na ulicy Żydowskiej   Koraszewski   2019-11-02
Autonomia Palestyńska i jej pieniądze   Bedein   2019-11-01
Obwiniony przez fałszywe skojarzenie: Izrael ”w szczególności”   Plosker   2019-10-30
Kościół, który szerzy nienawiść   Pour   2019-10-26
Nie, Omar Barghouti nie jest współzałożycielem ruchu bojkotu, BDS   Steinberg   2019-10-25
Netanjahu, media i los izraelskiej demokracji   Glick   2019-10-23
Dlaczego nauki ścisłe są ścisłe, a nauki społeczne rozwiązłe?   Koraszewski   2019-10-23
Kolejny cios zadany przez ONZ prawom człowieka   Neuer   2019-10-21
Ogórkowi Żydzi w Paryżu   Lewin   2019-10-19
Palestyńczycy kradną elektryczność, a potem winią Izrael   Tawil   2019-10-18
Syryjskiej wojny domowej nie wywołała zmiana klimatu   Lomborg   2019-10-17
Syzyf znowu marzy   Landes   2019-10-16
Gra Teheranu w ciuciubabkę   Taheri   2019-10-15
BDS: odporny na rozsądek i wiedzę   MacEoin   2019-10-14
ISIS wraca pod skrzydła Turcji   Coughlin   2019-10-13
Pierwsze dymy w następnej wojnie bliskowschodniej   Frantzman   2019-10-12
Walczyli obok USA przez pięć lat, żeby zbombardował ich sojusznik USA z NATO   Frantzman   2019-10-11
Powrót nieumiarkowanych katolików i innych   Koraszewski   2019-10-09
Lekcje z północnej Syrii   Spyer   2019-10-09
Czy palestyńscy przywódcy chcą lepszego życia dla swojej ludności?   Toameh   2019-10-08
Rosjanie i Polacy raz jeszcze   i Andrzej Koraszewski   2019-10-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk