Prawda

Niedziela, 18 sierpnia 2019 - 23:12

« Poprzedni Następny »


Quiz o Dniu arabskiej Nakby


Opracowanie MK i AK 2016-05-19


Rok po roku 15 maja, w rocznicę ogłoszenia niepodległości Izraela, Palestyńczycy obchodzą dzień Nakby. Fred Maroun, Kanadyjczyk urodzony i wychowany w Libanie opublikował  15 maja krótki tekst pod znamiennym tytułem: “Makabryczne upamiętnianie Nakby”. Pisze w nim o próbach porównania arabskiej klęski do Holocaustu i stwierdza, że bardziej właściwe byłoby tu porównanie do klęski nazistów:       

 


„Czasami przeprowadza się analogię między Nakbą, czyli klęską Arabów  w wojnie przeciw Izraelowi w latach 1947/48, a Holocaustem. Z wielu względów jest to obrzydliwa analogia i raczej zaproponowałbym coś bardziej właściwego.  


Podczas Holocaustu  Żydzi byli niewinnymi ofiarami rządu dążącego do supremacji i ludobójstwa, tymczasem Nakba była konsekwencją wojny zainicjowanej przez Arabów. Arabowie ponieśli straty w Nakbie, w tym pozbawienie domów około 700 tysięcy Arabów oraz śmierć około siedmiu tysięcy osób, nie było jednak próby eksterminacji arabskiej populacji, która w wielu miejscach dominowała liczebnie. W odróżnieniu od Holocaustu, podczas którego zamordowano sześć milionów Żydów, a zaledwie garstka Niemców zginęła z rąk ich żydowskich ofiar, podczas Nakby straty i utrata domów były podobne po obu stronach.


Znacznie bardziej stosowną analogią upamiętnienia Nakby byłoby upamiętnianie przegrania przez nazistów drugiej wojny światowej. Przedsięwzięcie nazistowskie było próbą narzucenia Europie swojej ideologii, z zamiarem wyeliminowania ludzi „niepożądanych”, w tym Żydów. Podobnie Nakba była próbą narzucenia arabskiej supremacji na Bliski Wschód i wyeliminowania Żydów, którzy ośmielili się stworzyć swoje własne maleńkie państwo.         


W rezultacie wywołanej przez siebie wojny Niemcy ponieśli ciężkie straty, podobnie straty w wyniku wywołanej przez siebie wojny ponieśli Arabowie. W obydwu przypadkach jest powód do żalu i żałoby, ale w obu przypadkach konieczna jest pamięć, kto był agresorem i kto jest odpowiedzialny za te straty.    

W Niemczech ludzie, którzy do dziś nie zaakceptowali, że druga wojna światowa została wywołana przez nazistów i którzy opłakują przegraną, stanowią odrzucany margines. Niestety, ludzie negujący fakt, że to Arabowie wywołali wojnę 1947/48 i opłakujący klęskę z powodu Nakby, są szanowani i gloryfikowani w społeczeństwach arabskich.    


Jakże daleko nam jeszcze do chwili, kiedy my, Arabowie, dołączymy do cywilizowanego świata!”

Warunkiem pokoju między Żydami i Arabami na Bliskim Wschodzie jest uznanie prawa do istnienia Izraela. Organizacje reprezentujące Palestyńczyków odrzucają to prawo. Bardzo wyraźnie czytamy to w Karcie Hamasu, równie wyraźnie w statucie Organizacji Wyzwolenia Palestyny (której sama nazwa informuje o jej faktycznych celach). Przedstawiciele „umiarkowanych” władz Autonomii Palestyńskiej zapewniają (tylko po angielsku), że uznają prawo Izraela do istnienia, ale żądają prawa powrotu wszystkich potomków uciekinierów w 1948 roku. Jak z okazji ubiegłorocznych obchodów Dnia Nakby wyjaśniał to  to główny negocjator pokojowy prezydenta Abbasa, Saeb Erekat:    

"Ten dzień w 1948 roku oznacza przymusowe wygnanie ponad 750 tys. Palestyńczyków z ich domów i ich ziemi. Niektórzy padli ofiarą brutalnych masakr, wielu uciekło w obawie o swoje życie. Małej liczbie udało się pozostać tam, gdzie powstał Izrael" .

Ten obraz jest świadomą próbą przekłamania historii. Proponujemy quiz, mały sprawdzian wiedzy o Nakbie. Poniżej prezentujemy film, w którym znajdziecie 10 pytań dotyczących Nakby. Ponieważ film składa się wyłącznie z plansz i zdjęć wycinków prasowych, jedynym sposobem udostępnienia go ludziom nie znającym języka angielskiego jest przedstawienie tłumaczeń tych plansz i wycinków nie w formie polskich napisów w filmie, a osobno.


Najpierw jednak sam film: 

Plansza 1

Nakba (katastrofa) jest synonimem palestyńskiego cierpienia. Na całym świecie jest upamiętniana żałobnymi przemówieniami, czuwaniem i zaciśniętą pięścią.

 

Obejrzyjmy historię tych tragicznych wydarzeń w formie quizu.

 

Pytanie 1

Są lata 1947-48. W prasie ukazują się niekończące się groźby eksterminacji całego narodu, włącznie z proponowaną strategią.

 

Kto wygłasza te groźby i przygotowuje ich realizację?

  
     A) Żydzi

 X B) Arabowie

Tłumaczenie na język polski doniesienia z gazety "Reading Eagle", z 6 stycznia 1948 r.:

Źródła podają, że w celu "uniemożliwienia Narodom Zjednoczonym zamiany Palestyny w państwo żydowskie i państwo arabskie", stworzono plan militarny w trzech następujących etapach:

1. Wygnanie Żydów z okręgów, gdzie Żydzi i Arabowie żyli jako sąsiedzi.

2. Izolowanie Żydów na północnej równinie nadbrzeżnej i południowej pustyni przez wbicie między nich klinów arabskich.

3. Ostateczne akcje, by eksterminować lub podporządkować społeczności żydowskie, takie jak Tel Awiw, Rehawia w Jerozolimie, Hacarmel w Hajfie i setki żydowskich wsi i osiedli.Pytanie 2

Próba usunięcia drugiego narodu zaczyna się od zrzucania bomb.

Kto zrzucił te bomby z pogwałceniem prawa międzynarodowego?

 

    A) Żydzi

X B) Arabowie

 

 

Tłumaczenie na język polski doniesienia z gazety "Pittsburgh Post-Gazette" 17 maja 1948:

ARABOWIE ZRZUCAJĄ GRAD BOMB NA TEL AWIW

 

Najeżdżające armie pięciu narodów arabskich waliły w niedzielę z powietrza i atakami artylerii w osiedla żydowskie w Palestynie, jak donoszą ze stolic arabskich.

Wojska wyposażone w ciężkie czołgi wkroczyły do Ziemi Świętej.

Tłumaczenie na język polski fragmentu „Dziennika urzędowego” Rady Bezpieczeństwa:

23 kwietnia 1948

"Nigdy nie ukrywaliśmy faktu, że to my zaczęliśmy walki" - Jama Bey Husseini (Wysoki Komitet Arabski)Pytanie 3

Jest 16 maja 1948. Przestraszona ludność zwraca się do ONZ o obronę przed agresorem. Tą przestraszoną ludnością byli:

 

X A) Żydzi

   B) Palestyńczycy

Tłumaczenie doniesienia z gazety "The Pittsburg Press", z 16 maja 1948 r.

Mordechai Eliasz, z Jerozolimy, prawnik reprezentujący liczący jeden dzień naród żydowski, zaapelował do Rady, by działała szybko przeciwko najeżdżającym państwom arabskim, bo "liczy się każda godzina".Pytanie 4

Podczas Nakby było bardzo wiele ofiar, włącznie z cywilami, i zabito  jedną osobę na sto. Który naród poniósł takie straty?

 

X A) Żydzi

   B) Palestyńczycy

Tłumaczenie doniesienia z gazety "The Palm Beach Post", z 7 listopada 1973

 

"Straty były najwyższe od pierwszego konfliktu Izraela, wojny o niepodległość 1948-49, kiedy zginęło około 6200 ludzi, wśród nich 1700 cywilów. Liczbę rannych oceniano na 12150.

 Pytanie 5

Palestyńczycy zostali uchodźcami, ponieważ:

 

  A) Uciekali ze strefy działań wojennych

  B) Przywódcy arabscy kazali im odejść

  C) Nie chcieli zaakceptować żydowskiego zaproszenia do pozostania

  D) Zostali usunięci przez Żydów podczas trwania islamskiego dżihadu
X 
E) wszystko powyższe

A)     Uciekali ze strefy działań wojennych

 

Tłumaczenie doniesienia z "The Montreal Gazette" z 5 stycznia 1948

Tysiące rodzin opuściło swoje domy, bo mieszkali w "niewłaściwym" okręgu. Powszechny jest widok ciężarówek, na których piętrzą się meble Żydów opuszczających sektory arabskie lub Arabów opuszczających sektory żydowskie.

Tłumaczenie doniesienia z "Lodi News-Sentinel", 28 kwietnia 1948

Kupcy arabscy zapieczętowują sklepy kamieniami i cementem. Bogaci Arabowie ewakuują swoje kobiety i dzieci, i dobytek na wielbłądach i osłach, ciężarówkach i drogimi samochodami.

Tłumaczenie doniesienia z  "The Pittsburgh Post-Gazette", z 1 listopada 1948

Setki [żołnierzy i ochotników arabskich] uciekło w góry, indywidualnie starając się znaleźć drogę do Libanu. Towarzyszyło im między 5 a 10 tysięcy Arabów palestyńskich, którzy w panice porzucili swoje domy.

B)     Arabscy przywódcy powiedzieli im, by odeszli

 

 

Tłumaczenie doniesienia z "Canadian Jewish Chronicle", z 2 kwietnia 1948

Szejk Abu Kishek, szef znaczącego plemienia w okręgu Tel Awiwu, był w Kairze, kwaterze głównej Muftiego, przez ostatni miesiąc i, jak informują, otrzymał instrukcje ewakuacji okręgu.

Tłumaczenie doniesienia z "Youngstone Vindicator", z 19 czerwca 1956

Autorka: Eleanor Roosevelt

 

To mufti Jerozolimy wezwał Arabów, by opuścili swój kraj i obiecał im, że armie arabskie wkrótce kraj zdobędą. Powiedział im, by wszystko zostawili, bo po powrocie nie tylko odzyskają własny dobytek, ale zdobędą wszystko, co mieli Żydzi.

Tłumaczenie fragmentu pamiętników premiera syryjskiego Khalida al-Azma w "Mudhajjirat Khalid al'Azm", Bejrut, 1972, tom I, s. 386.

"Przynieśliśmy zniszczenie milionowi uchodźców arabskich, przez wzywanie ich i wielokrotnie błaganie ich, by opuścili swoje ziemie, domy i fabryki".

C)    Nie chcieli zaakceptować żydowskiego zaproszenia do pozostania.

 

Tłumaczenie doniesienia z "Canadian Jewish Chronicle, z 2 kwietnia 1948

Ich muchtarzy zaapelowali niedawno do szefów Rady Żydowskiej w regionie Emek Hefer i otrzymali zapewnienie, że ze strony Żydów Arabom nie grozi żadne niebezpieczeństwo, jeśli pozostaną w swoich wsiach rodzinnych.

Tłumaczenie fragmentu artykułu z "St. Petersburg Times", z 25 kwietnia 1948

Doniesienia a Hajfy mówią, że Żydzi starają się zapobiec ewakuacji 37 tysięcy Arabów pozostających w mieście. Żydzi uważali ewakuację za polityczne odrzucenie i chcieli zademonstrować, że Arabowie i Żydzi mogą żyć obok siebie. Oferowali Arabom współpracę w rozwiązaniu problemów z żywnością i dostawami.

D) Zostali usunięci przez Żydów podczas trwania islamskiego dżihadu

 

Tłumaczenie doniesienia "The Pittsburgh Post-Gazette", z 17 maja 1948

Źródła żydowskie w Hajfie mówią, że Samakh, wieś arabska na południe od Tyberiady, niedawno zajęta przez Żydów, została ewakuowana, z wyjątkiem fortecy policji u wejścia do miasta.

Tłumaczenie doniesienia "The Pittsburgh Post-Gazette", z 25 maja 1948

Według tego komunikatu siły żydowskie odbiły dwa osiedla na obszarze północnym - Sha'ar Hagolan i Massada. Dodały, że cały obszar Samakh jest teraz w rękach żydowskich.

Obie strony donoszą, że straty strony przeciwnej były ciężkie w Ramat Rehel. Arabowie powiedzieli, że zabili ponad 300 Żydów, a Żydzi powiedzieli, że "dziesiątki ciał" atakujących Arabów zalega na ulicach.Pytanie 6

Dair Jassin, wieś, gdzie Palestyńczycy doznali masakry z rąk ekstremistów żydowskich (akt potępiony przez ich przywódców) była:

 

   A) Pokojową wioską

X B) Strategiczną wsią infiltrowaną przez     wojowników arabskich

 

Tłumaczenie doniesienia "St. Petersburg Times", z  12 kwietnia 1948

Zamek i pobliska wieś Deir Jassin kontroluje odcinek żywotnej szosy z Jerozolimy do Tel Awiwu. W ostatecznym rachunku strona, która  kontroluje tę szosę, zdecyduje, czy 100 tysięcy Żydów w Jerozolimie będzie mogło się obronić.

Tłumaczenie doniesienia "The Evening Independent", z 10 kwietnia 1948

Arabskie działa polowe, stacjonujące w górach, wystrzeliły osiem 25-funtowych pocisków na żydowskie przedmieście Givat Shaul (Wzgórze Szaula). To jest tysiąc jardów od Deir Jassin.

Tłumaczenie doniesienia "New York Times", z 10 kwietnia 1948

Rzecznik [Irgun] powiedział, że wieś stała się punktem zbiorczym dla Arabów, włącznie z Syryjczykami i Irakijczykami planującymi atak na zachodnie przedmieścia Jerozolimy.

 

Mówiący po arabsku Żyd, powiedział rzecznik,  krzyczał... żeby arabskie kobiety i dzieci schroniły się...Pytanie 7

Arabowie widzieli swoje zaangażowanie w wojnę 1948 r. jako:

 

   A) Próbę uratowania Palestyńczyków przed czystką etniczną

   B) Opór wobec tych, którzy odmówiliby Palestyńczykom
         własnego państwa obok Izraela

X C) Starego stylu islamski dżihad przeciwko nie-muzułmanom.

Tłumaczenie doniesienia "Ellensburg Daily Record, z 9 grudnia 1947

ARABOWIE BLISKIEGO WSCHODU MÓWIĄ O ŚWIĘTEJ WOJNIE

 

Arabowie na całym Bliskim Wschodzie byli rozwścieczeni decyzją Narodów Zjednoczonych o podziale Palestyny na państwo żydowskie i państwo arabskie. Szejk Abdel Latif Draz, wysoki autorytet muzułmański, komentował w Kairze:

 

"Gdziekolwiek islam jest atakowany w którymkolwiek ze swoich krajów, Dżihad (święta wojna) jest obowiązkiem każdego muzułmanina na świecie".

Czterech kolejnych Żydów zabito w...

Tłumaczenie doniesienia "Reading Eagle", z 5 grudnia 1947

20 tysięcy Egipcjan wzywa do "Świętej Wojny"

 

Używając megafonu Imam meczetu powiedział na spotkaniu, że Al Azhar przyjmuje przewodzenie w Dżihadzie (świętej wojnie) przez wezwanie do szkolenia wolontariuszy.

Szejk Hassan Al-Banna, przywódca Stowarzyszenia Bractwa Muzułmańskiego, oświadczył, że zarówno muzułmanie, jak chrześcijanie "znają męczeństwo" i złorzeczył Żydom.Pytanie 8

W rozmowach pokojowych po Nakbie Arabowie odmówili dania Żydom tego, czego ci żądali w zamian za powrót uchodźców. Żądaniami były:

 

   A) Cała ziemia pierwotnie obiecana Żydom przez Brytyjczyków

   B) Udział w naftowym bogactwie Arabów

   C) Nawrócenie się wszystkich uchodźców na judaizm

X D)Traktat pokojowy

Tłumaczenie doniesienia  "The Leader Post", z 22 listopada 1951

Główną przeszkodą nadal jest kwestia repatriacji tysięcy uchodźców arabskich, którzy uciekli z Palestyny podczas walk 1948 r.

 

Arabowie upierają się, że ta kwestia musi zostać załatwiona zanim podejmie się jakiekolwiek inne problemy. Izrael utrzymuje, że problem uchodźców powinien być dyskutowany jako część szerszej i ogólniejszej kwestii traktatu pokojowego.Pytanie 9

W której grupie większa liczba ludzi stała się uchodźcami?:

 

   A) Palestyńczycy podczas Nakby

B) Żydzi wygnani z krajów arabskich

Tłumaczenie doniesienia "The Vancouver Sun", z 10 sierpnia 1978

Jest jeszcze jedna strona tego problemu "palestyńskiego", która rzadko jest  nagłośniana. Dotyczy Żydów, którzy zostali zmuszeni do ucieczki z krajów arabskich z powodu upokarzającej klęski armii arabskich z rąk Żydów w Palestynie 30 lat temu.

 

*

Ci Żydzi, którzy szukali schronienia w Izraelu, byli prześladowani i dyskryminowani przez rządy arabskie. Tworzą oni największą grupę uchodźców na Bliskim Wschodzie.Pytanie 10

Kiedy rewizjonistyczni historycy, włącznie z Izraelczykami, reinterpretują Nakbę jako "dowód" spisku żydowskiego, by wywłaszczyć Palestyńczyków, co jest jedynym punktem, jaki wspominają:

 

   A) że islamski dżihad rozpoczął Nakbę

   B) że Izrael próbował uniknąć wojny

   C) że Izrael prosił ONZ o obronę

   D) że Żydzi zostali wygnanie przez Arabów

X E)"Plan Dalet", niejednoznaczny izraelski dokument wojskowyPytanie 11

Wielu popiera dzisiaj bezwarunkowo Palestyńczyków, mówiąc, że samo istnienie Izraela na Bliskim Wschodzie jest zbrodnicze. Jeśli tak, to kto był wspólnikiem w tej "zbrodni"?

 

   A) Szwecja

   B) Rosja

   C) Wenezuela

X D) wszystkie powyższe plus 30 innych krajów

Tłumaczenie doniesienia "The Sydney Morning Herald", z 1 grudnia 1947

NOWY YORK, 30 listopada (AAP) - Zgromadzenie Ogólne ONZ zaaprobowało wczoraj podział Palestyny na odrębne państwa żydowskie i arabskie 33 głosami przeciwko 13 z 10 narodami niegłosującymi.

 

Zgromadzenie głosowało jak następuje:

Za, 33: Australia, Belgia, Boliwia, Brazylia, Kanada, Kostaryka, Czechosłowacja, Dania, Republika Dominikańska, Ekwador, Francja, Gwatemala, Haiti, Islandia, Liberia, Luksemburg, Holandia, Nowa Zelandia, Nikaragua, Norwegia, Panama, Paragwaj, Peru, Filipiny, Polska, Szwecja, Ukraina, RPA, Urugwaj, Związek Radziecki, Stany Zjednoczone, Wenezuela i Białoruś.

Tak, Palestyńczycy zasługują na lepsze życie (i lepszych przywódców)

 

Ale Izraelczycy zasługują na lepiej poinformowanych krytyków

 

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Ani krótki tekst Freda Marouna, ani ten film niczego nie rozstrzyga. Wydaje nam się, że może jednak dostarczać ciekawych wskazówek, dla tych, którzy chcą dalej szukać samodzielnie odpowiedzi nie tylko na pytanie, jak to było, ale i na pytanie, jak historia jest zniekształcana na użytek politycznej propagandy.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1352 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy Palestyńczycy w Gazie mogą zbuntować się przeciwko Hamasowi?   Toameh   2019-08-18
Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16
Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09
Palestyńska bieda: kto nie ma udziału w bogactwie?     2019-07-08
Afryka: alarmujący wzrost prześladowań chrześcijan   Bulut   2019-07-07
Palestyńska wojna z przedsiębiorcami   Tawil   2019-07-06
Nie potrzebujemy żadnej edukacji   Collins   2019-07-02
Czy zbliża się wielka wojna?   Koraszewski   2019-07-01
Abstrakcyjna ludzka godność   Ferus   2019-06-30
Moje świadectwo o reparacjach za niewolnictwo   Hughes   2019-06-29
Pamięć o Jazydach i Lalisz w Światowy Dzień Uchodźcy   Frantzman   2019-06-28
Bahrajn dowodzi raz jeszcze: jeśli ”pokój” nie jest etapem do zniszczenia Izraela, to palestyńscy przywódcy nie są zainteresowani     2019-06-27
Nowa kultura politycznej przemocy w Turcji   Bekdil   2019-06-23
Zły sen Arabów: absorbowanie Palestyńczyków   Toameh   2019-06-21
Podtrzymuję to, co napisałam o „Palestynie”   Chesler   2019-06-20
Zakrywanie kultury, żeby ”nie urazić”   Meotti   2019-06-18
Dlaczego geje stają po stronie kultur, które ich mordują?   Rosenthal   2019-06-17
Szanse rozmowy o prawdziwym arabsko-izraelskim pokoju na konferencji w Bahrajnie   Bryen   2019-06-16
Palestyńczyk wbija nóż i natychmiast pojawiają się usprawiedliwienia   Flatow   2019-06-15
Oczywiście Palestyńczycy nie potrafią się rządzić. Bowiem w rzeczywistości nie chcą zbudować państwa – chcą zniszczyć inne państwo     2019-06-11
(Niezbyt) ukryte manipulacje mediów   Cohen   2019-06-10
Nigdy więcej   Lewin   2019-06-10
Rezerwiści na służbie walczą o Izrael na amerykańskich kampusach uniwersyteckich   Greenfield   2019-06-09
Biały terroryzm on line: identyfikowanie potencjalnych zagrożeń   Michael Davis   2019-06-08
Problem w Niemczech jest większy niż ”jarmułka”   Tobin   2019-06-08
Świat jest dziwaczny, skoro jedynym człowiekiem, który naprawdę próbuje pomóc Palestyńczykom, jest Jared Kushner – a wszyscy inni są przeciwko     2019-06-07
Dlaczego ”New York Times” próbuje storpedować plan pokojowy Trumpa?   Dershowitz   2019-06-04
Długie życie Roberta Bernsteina   Koraszewski   2019-06-03
WHO, Francja i flirtowanie z antysemityzmem   Yemini   2019-06-02
Dlaczego Palestyńczycy są tak przeciwni „Umowie Stulecia”?   Kedar   2019-06-01
Nowa lista Hamasu ze ”zdrajcami”   Toameh   2019-05-31
Akademicka wolność dla mnie, ale nie dla ciebie   Altabef   2019-05-29
Zbrodnia wojenna!: umieszczenie karteczki w Ścianie Zachodniej   Dershowitz   2019-05-28
Socjalizm to paskudna rzecz   Koraszewski   2019-05-27
Czy powinniśmy porównywać Indie i Izrael?   Julius   2019-05-27
Dajcie pokojowi szansę!   Tsalic   2019-05-26
Jak palestyńscy przywódcy karzą pacjentów   Tawil   2019-05-25
Jaka przyszłość czeka amerykańskich Żydów   Rosenthal   2019-05-24
Imigracja, czyli jak współczuć i być mądrym   Koraszewski   2019-05-23
Iran otrzymał status państwa nuklearnego   Yigal Carmon   2019-05-22
Flirty UE z Ligą Arabską   Bergman   2019-05-19
Coraz węższy, zaściankowy pryzmat dziennikarstwa   Murray   2019-05-16
Kiedy ajatollah rozgrywa swojego  dżokera   Taheri   2019-05-15
”Pinkwashing” i Izrael: jak działać przeciwko własnym, najlepszym interesom   MacEoin   2019-05-14
Sankcje USA nałożone na mułłów działają   Rafizadeh   2019-05-11
Czyje to było zwycięstwo?   Skalski   2019-05-11
Największy zdecentralizowany pomnik pamięci na świecie   Gross   2019-05-03
Raport o naszym niewstąpieniu do Unii   Ferus   2019-05-01
Unicestwienie chrześcijańskiego życia i ludzi: gdzie jest oburzenie Zachodu?   Meotti   2019-04-30
Niemiecki rząd: antyizraelski i proirański   Frank   2019-04-28
Dajmy priorytet zapobieganiu przemocy domowej   Lomborg   2019-04-25
Wzgórza Golan i głębie hipokryzji   Mor   2019-04-24
Naród Islamu i ”społeczna sprawiedliwość” kobiet   MacEoin   2019-04-22
Cierpienia ludności Gazy   Kedar   2019-04-18
Dyplomaci w ONZ dokonują antysemickich czynów   Gerstenfeld   2019-04-16
Dlaczego Palestyńczycy uciekają z Libanu   Toameh   2019-04-14
Powodzie, mułłowie i Kopciuszek w kamaszach   Taheri   2019-04-12
“Dla jednego terrorysta…” – fragment książki   Landes   2019-04-12
Milan Kundera ostrzegał nas przed historyczną amnezją. Teraz widzimy ją znowu.   Morrison   2019-04-11
Morderstwa w Christchurch: prawdziwi współsprawcy   Milliere   2019-04-10
Zbrodnie Zachodu wobec prześladowanych mniejszości na Bliskim Wschodzie   Bergman   2019-04-09
Tysiące muzułmańskich kobiet zgwałconych, torturowanych, zabitych w syryjskich więzieniach. Gdzie są media, ONZ, grupy „praw człowieka”?   Tawil   2019-04-04
Inne porozumienie w sprawie pokoju   Toameh   2019-04-02
Wielka Brytania delegalizuje Hezbollah   Bergman   2019-04-01
Hamed Abdel-Samad o lewicy: Rasism niskich oczekiwań; Oni traktują muzułmanów jak małpy w zoo     2019-03-31
Turcja: Dziesiątki tysięcy ściganych sądownie za „obrażenie” Erdoğana   Bulut   2019-03-30
Fronda: „Brawo Polska - Wzgórza Golan nie dla Izraela!!!”   Koraszewski   2019-03-29
Podtrzymywanie palestyńskiej ”narracji”   Bergman   2019-03-28
Dla BBC nikab to „symbol buntu”   Pearson   2019-03-27
Zastraszony "New York Times" opublikował kłamstwa o ”większość Arabów usuniętych siłą z ich domów w Jaffie”     2019-03-26
To jeszcze nie apokalipsa   Jacoby   2019-03-25
Kolonialne pochodzenie sympatii do ”Żon ISIS”   Frantzman   2019-03-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk