Prawda

Piątek, 22 stycznia 2021 - 07:45

« Poprzedni Następny »


Udręczona granica Turcji z Syrią


Burak Bekdil 2016-02-18

Po lewej: Rosyjski bombowiec Su-24 wybucha, kiedy trafia w niego pocisk wystrzelony z tureckiego F-16 w dniu 24 listopada 2015. Po prawej: Rosyjski Su-34. Dnia 29 stycznia 2016, rosyjski Su-34 naruszył turecką przestrzeń powietrzną i nie został zestrzelony mimo wcześniejszych obietnic, że “wszystkie obce samoloty, które naruszą turecką przestrzeń powietrzną, zostaną zestrzelone”.
Po lewej: Rosyjski bombowiec Su-24 wybucha, kiedy trafia w niego pocisk wystrzelony z tureckiego F-16 w dniu 24 listopada 2015. Po prawej: Rosyjski Su-34. Dnia 29 stycznia 2016, rosyjski Su-34 naruszył turecką przestrzeń powietrzną i nie został zestrzelony mimo wcześniejszych obietnic, że “wszystkie obce samoloty, które naruszą turecką przestrzeń powietrzną, zostaną zestrzelone”.

Sześć lat temu oficjalna narracja Turcji w sprawie wymiany uprzejmości między jej przywódcami a reżimem syryjskiego prezydenta Baszara Al-Assada w Damaszku, zapowiadała stworzenie bloku muzułmańskiego przypominającego Unię Europejską. Kontrole graniczne miały zniknąć, handel zakwitnąć, armie przeprowadzać wspólne manewry, a Turcy i Syryjczycy po obu stronach granicy mieli już zawsze żyć szczęśliwi. Zamiast tego, sześć lat później, krew płynie po obu stronach liczącej 900 kilometrów granicy.

W Turcji od tygodni mają miejsce starcia między siłami bezpieczeństwa i członkami młodzieżowego skrzydła nielegalnej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). Wiele dzielnic zamieniło się w wymarłe miejsca, ponieważ panuje tam obecnie ścisła godzina policyjna. W wyniku tego dziesiątki tysięcy Kurdów musiało uciec z domów, szukając schronienia w bezpieczniejszych częściach kraju. Podczas gdy armia turecka stara się stłumić najnowszą miejską rebelię kurdyjską, setki Kurdów i członków tureckich sił bezpieczeństwa straciło życie.


Co gorsza, konflikt ten może potencjalnie wywołać dalszą przemoc w innych regionach Turcji, gdzie jest olbrzymia populacja kurdyjska rozprzestrzeniona w dużych miastach.


Przemoc wybuchła
już w Stambule 2 lutego 2016, kiedy niezidentyfikowani strzelcy otworzyli ogień na kampusie stowarzyszenia islamskiego; zabili jednego mężczyznę i zranili trzech innych. W drugim incydencie na przedmieściu Stambułu zginęło dwoje ludzi, a siedmioro odniosło rany, kiedy zbrojni napastnicy zaczęli strzelać do herbaciarni.


Za granicą, w Syrii północnej, “problem kurdyjski” Turcji jest równie palący. Syryjska frakcja PKK, Partia Jedności Demokratycznej (PYD) z powodzeniem walczy na liniach frontu przy boku sojuszu Zachodniego, który prowadzi wojnę z Państwem Islamskim (ISIS) i jest bardzo wysoko ceniona przez ten sojusz, tym bardziej rozwścieczając Ankarę.


Turcja, która uważa PYD za organizację terrorystyczną, podobnie jak PKK, obawia się, że walka Kurdów syryjskich przeciwko ISIS może w niedalekiej przyszłości dać PYD uznanie przez międzynarodową społeczność.


1 lutego Brett McGurk, przedstawiciel USA przy koalicji przeciwko ISIS, odwiedził część kontrolowanej przez Kurdów północnej Syrii. Podczas wizyty McGurk pozował przed kamerami z dowódcą PYD – wszyscy uśmiechnięci – kiedy otrzymywał płytkę pamiątkową. Ta ceremonia przydała dalszej legitymacji PYD. Czyn McGurka niezmiernie rozgniewał tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. W oświadczeniu skierowanym do Waszyngtonu Erdogan zapytał: “Jak mamy [wam] ufać? Czy jestem waszym partnerem, czy są nim terroryści w Kobane [kurdyjskie miasto w północnej Syrii]?”


Jak na ironię, Kurdów syryjskich popierają nie tylko USA, ale także Rosja, co stało się kolejnym koszmarem nocnym dla Turcji. 24 listopada 2015 r. dwa tureckiej F-16 zestrzeliły rosyjski odrzutowiec wojskowy Su-24, który leciał wzdłuż granicy Turcji z Syrią. Turcja uzasadniała swoją akcję przeciwko Rosji, powołując się na naruszenie tureckiej przestrzeni powietrznej. Rosyjski prezydent Władimir Putin przysiągł ukarać Turcję „innymi środkami niż” masą surowych sankcji handlowych.


Natychmiast po wydarzeniu 24 listopada Moskwa, jako wyraźny sygnał dla Turcji, rozpoczęła wzmacnianie swojej obecności militarnej w Syrii i we wschodnim basenie Morza Śródziemnego. Obejmuje to instalację baterii obronnych przeciwlotniczych i przeciwpociskowych S-400, czekających na pierwszy samolot turecki przelatujący przez niebo syryjskie, by zestrzelić go pod okiem kamer. Taktyka gróźb zadziałała. Turcy powstrzymali naloty na bastiony ISIS w Syrii.


29 stycznia 2016 r. inny samolot rosyjski, tym razem Su-34, naruszył turecką przestrzeń powietrzną i nie został zestrzelony. Turcy, już niespokojni z powodu napięć z Rosją, nie pociągnęli za spust. Większość obserwatorów zgadza się, że drugie naruszenie  i brak reakcji Turcji, mimo uprzednich obietnic, że “wszystkie obce samoloty, które naruszą turecką przestrzeń powietrzną, zostaną zestrzelone”, było wielkim upokorzeniem Ankary.


Rosjanie grają twardo w Syrii, co dla Turcji jest poważnym problemem. Ostatnio armia rosyjska rozlokowała co najmniej cztery supernowoczesne samoloty Suchoi Su-35S Flanker-E w Syrii; to posunięcie – na krótko po styczniowym naruszeniu tureckiej przestrzeni powietrznej przez Su-34 – jeszcze bardziej powiększyło jej przewagę w powietrzu i stawia zuchwałe wyzwanie Ankarze.


“Zaczynając od minionego tygodnia myśliwce odrzutowe Su35S zaczęły dokonywanie misji wojskowych z bazy lotniczej Chmeimim” – powiedział 1 lutego rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony, generał Igor Konaszenkow agencji informacyjnej TASS. Ale bardziej upokarzające posunięcie Moskwy miało dopiero nadejść: siły rosyjskie w Syrii zbombardowały „umiarkowaną” grupę anty-Assadowskich islamistów, jak również Turkmenów (etnicznych Turków) w północnozachodniej Syrii.


Rosyjskie naloty wzmocniły siły Assada, które teraz okrążają Aleppo, strategiczne miasto na północy. Ponad 70 tysięcy Syryjczyków, głównie Turkmenów, uciekło ze swoich wsi do granicy tureckiej, by szukać schronienia w Turcji i potencjalnie dodać do problemu z uchodźcami w tym kraju. Turcja przyjęła ponad 2,5 miliona Syryjczyków, którzy uciekli przed wojną domową. Ocenia się, że co najmniej dodatkowy milion uciekłby do Turcji, gdyby Alleppo padło przed siłami Assada.


Erdogan i jego premier, Ahmet Davutoglu, płacą teraz cenę za swoje wygórowane ambicje zainstalowania w Syrii sunnickiego reżimu typu Bractwa Muzułmańskiego w miejsce niesunnickiego reżimu Assada. Assad, z pomocą Rosji, stał się nietykalny i nie był tak bezpieczny i pewny jak teraz od czasu wybuchu syryjskiej wojny domowej w 2011 r. W odróżnieniu od tego, Turcy stoją obecnie przed wieloma zagrożeniami po obu stronach tej apokaliptycznej granicy.


Jak ostrzegł Behlul Ozkan, profesor z uniwersytetu Marmara w Stambule, w niedawnym artykule w „New York Times”:


"Z Bliskim Wschodem spustoszonym przez radykalizm religijny i sekciarstwo, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych nie stać na brutalne akcje militarne rządu tureckiego przeciwko Kurdom ani na jego niedemokratyczną wojnę z akademikami i dziennikarzami. Tylko świecka, demokratyczna Turcja, która może dostarczyć regionalnej zapory przeciwko grupom radykalnym, może wnieść stabilność zarówno na Bliski Wschód, jak do Europy. Ponieważ pan Erdogan stara się wyeliminować całą opozycję i stworzyć reżim jednopartyjny, Unia Europejska i Stany Zjednoczone muszą skończyć z polityką ugłaskiwania oraz nieskutecznej dezaprobaty i uczciwie powiedzieć mu, że jest to ślepy zaułek”.


Turkey's Haunted Border with Syria

Gatestone Institute, 11 lutego 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBurak Bekdil

Popularny publicysta wychodzącej w języku angielskim gazety tureckiej "Hurriyet Daily News".


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1745 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13
Dlaczego znowu głosowałam na Trumpa   Nykiel-Herbert   2020-11-12
„Co izraelscy żołnierze robią palestyńskim dzieciom” -  recenzja   Kalwas   2020-11-12
Hipokryzja Demokratów szkodzi demokracji   Tobin   2020-11-11
Oblężenie Francji, 2020   Rosenthal   2020-11-10
Europa musi bezwarunkowo bronić swoich wartości   Harris   2020-11-10
Sukces Trumpa na Bliskim Wschodzie wynika z jego konkretnego (nie tylko retorycznego) poparcia dla trwałości Izraela     2020-11-09
Ataki na chrześcijan ukazują hipokryzję kontrowersji wokół  “bluźnierstwa”   Frantzman   2020-11-07
Corbyn to tylko jeden człowiek. Lewicowy antysemityzm to tradycja   Johnson   2020-11-07
Dziennikarz: rzemieślnik czy misjonarz?   Koraszewski   2020-11-06
Europa świadoma konsekwencji nadal finansuje radykalizację AP   Sucharewicz   2020-11-06
Odpowiedzialność instytucji za tsunami współczesnego antysemityzmu   Nirenstein   2020-11-05
Jak “New York Times” pomógł ukryć masowe morderstwo Stalina na Ukrainie   Tabarovsky   2020-11-04
Jak wygląda palestyńska porażka   Toameh   2020-11-04
Rzeczywisty dylemat Netanjahu (i Trumpa)   Glick   2020-11-02
Pora rozliczyć grupy “praw człowieka” za ich antysemityzm   Tobin   2020-10-30
“GUARDIAN” znowu propaguje kłamstwo o “50 rasistowskich prawach”   Levick   2020-10-29
Roosevelt i Żydzi   Rosenthal   2020-10-28
Dlaczego islam pilnie potrzebuje reformacji   Ayaan Hirsi Ali   2020-10-28
Jedna wojna i sześciu przegrywających   Taheri   2020-10-27
Zamordowanie francuskiego nauczyciela i sprawa terminologii używanej przez media   Frantzman   2020-10-26
Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19
“Przebudzony” świat idzie na wojnę przeciwko Wonder Woman   Tobin   2020-10-18
Arabia Saudyjska: My także mamy dosyć Palestyńczyków   Toameh   2020-10-17
Pokój z Izraelem jest koniecznością   Al-Dughaither   2020-10-16
Czy możliwe jest pohamowanie skrajnej stronniczości BBC?   Gerstenfeld   2020-10-15
Umowa Izrael-ZEA pokazuje hipokryzję “aktywistów ruchu pokojowego”     2020-10-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk