Prawda

Sobota, 13 sierpnia 2022 - 07:48

« Poprzedni Następny »


Niskie ceny ropy to dobra rzecz


Matt Ridley 2016-02-22


Rewolucja łupkowa zmieniła świat. Ciągły spadek cen ropy naftowej z 115 dolarów za baryłkę w połowie roku 2014 do 30 dolarów dzisiaj, to naprawdę dobra wiadomość. Wiem, że niemal wszyscy komentatorzy ekonomiczni uważają inaczej, przewidując bankructwa, krachy giełdowe, deflację, zamieszki polityczne i powrót do pożerania benzyny. Jest tak jednak dlatego, że większość otrzymuje zapłatę za patrzenie na świat z punktu widzenia producentów, nie zaś konsumentów. Tak, pewnym plutokratom i autokratom to się nie podoba, ale dla reszty z nas jest to wielka obniżka kosztów życia. W skali światowej spadek cen ropy od 2014 r. przeniósł 2 tryliony dolarów od producentów ropy do jej konsumentów.

Ropa jest największym i najbardziej niezbędnym artykułem, od którego zależą społeczeństwa, koniecznym wzmacniaczem energii w naszych codziennych czynnościach. Wartość produkowanej rocznie ropy przekracza wartość gazu ziemnego, węgla, rudy żelaza, pszenicy, miedzi i bawełny razem wziętych. Bez ropy załamałby się każdy przemysł – a pierwsze rolnictwo. Spadek cen ropy umożliwia tańsze podróże, jedzenie i ubranie, co pozostawia więcej pieniędzy na wydawanie na coś innego, a to z kolei daje komuś pracę, by zaspokoić te potrzeby i tak dalej.


Jasne, niska cena ropy naftowej jest częściowo objawem słabej ekonomii globalnej (i łagodnej zimy) i tak, prawdopodobnie poszła tak bardzo w dół, że wielu producentów zbankrutuje, co w sposób nieunikniony spowoduje pewien wzrost ceny ropy. Ponadto całkowicie zdyskredytowało to finansowane publicznie plany nacjonalistów szkockich, którzy teraz przewodniczyliby zimnej wersji Wenezueli, gdyby udało im się przekonać Szkocję do głosowania za niepodległością. Ale niższe ceny ropy podniosą standard życia.


Dominującym powodem tego spadku cen jest rewolucja łupkowa. Wiem, że publicyści nie powinni mówić „a nie mówiłem”, ale mówiłem. „Ceny ropy spadną, kiedy Ameryka zacznie eksploatować łupkowy róg obfitości” – napisałem w 2013 r., kiedy ceny były uparcie wysokie: „Gaz łupkowy to już nie nowość; rewolucja ropy łupkowej okazuję się zmieniać świat”. Było to w czasie, kiedy nadal rozpowszechnione były pesymistyczne przewidywania, że osiągnęliśmy „szczyt naftowy”, a wielu sądziło, że ceny ropy będą nadal wzrastać.


Kombinacja odwiertów horyzontalnych i znacznie ulepszone szczelinowanie hydrauliczne, najpierw wypracowane dla gazu łupkowego, a potem zaadaptowane do ropy, otwarło gejzery  ropy, szczególnie w Dakocie Północnej i w Teksasie. Wprowadziło to Stany Zjednoczone z powrotem do ligi największych producentów ropy, odwracając 30-letni spadek (o niemal 50 procent) w ciągu trzech lat. To jest jedna z najdonioślejszych innowacji we współczesnym świecie.


The Price of Oil
, książka Roberto Aguilery i Mariana Radetzkiego (profesorów ekonomii na uniwersytetach odpowiednio Australii i Szwecji) przewiduje, że ta rewolucja łupkowa ma wielką przyszłość przed sobą. Chociaż obecnie niskie ceny ropy doprowadzają do bankructwa wielu producentów i poszukiwaczy w Dakocie Północnej i gdzie indziej, a wiele odwiertów stoi bezczynnie i przepadły miejsca pracy, był tylko bardzo skromny spadek produkcji.


Jest tak, ponieważ technologia wydobywania ropy ulepsza się szybko i równie szybko spadają koszty, więc niektórzy producenci mogą wyjść na swoje także przy 30 dolarach za baryłkę, a nawet przy 20 dolarach, i potrzeba mniej odwiertów do wyprodukowania większej ilości ropy. Jest to jedna z okrutnych cech innowacji, które zazwyczaj przynoszą większe korzyści konsumentom niż wynalazcom.


Znaczy to, że obecnie przemysł łupkowy może ograniczać ceny ropy naftowej w przyszłości. Aguilera i Radetzki twierdzą, że przemysł łupkowy w USA nie tylko jest nadal w powijakach, ale że nadchodzi kolejna rewolucja: kiedy cena będzie właściwa, konwencjonalne pola naftowe można będzie teraz wiercić na nowo przy pomocy nowej techniki wypracowanej dla łupków, dając nowy przypływ produkcji z pól, które uważano za wyczerpane. Spodziewają się oni również, że inne kraje – zaczynając od Australii, Argentyny, Chin i Meksyku – są dojrzałe do dołączenia do rewolucji technologicznej rozpoczętej w amerykańskich łupkach.


W wyniku tego oceniają, że jeśli nie będzie kryzysów politycznych, cena ropy naftowej może pozostawać niska do 2035 r. – około 40 do 60 dolarów za baryłkę w dzisiejszych cenach. Jest to mocno sprzeczne z wnioskami zarówno Międzynarodowej Agencji Energetycznej, jak amerykańskiej Energy Information Administration, które przewidują ceny ropy na 2035 r. na odpowiednio 128 i 130 dolarów. Jak wskazują Aguilera i Radetzki, rewolucja łupkowa wielokrotnie wystrychnęła na dudków prognostyków, którzy do niedawna upierali się przy poglądzie, że naftowa rewolucja łupkowa okaże się słomianym ogniem.


Dlaczego ceny ropy są tak niestabilne? Myślałem, że znam odpowiedź – rzadkość występowania w naturze i OPEC – dopóki nie przeczytałem książki Aguilery and Radetzkiego. Przedstawiają argumenty, że wyczerpywanie się zasobów nigdy nie było czynnikiem napędzającym ceny ropy mimo oczywistego wyczerpywania się pewnych pól (jak dzisiaj na Morzu Północnym). Ani też interwencje OPEC, by ustalać ceny, nie czyniły wielkiej różnicy na długą metę. Ich zdaniem tym, co powodowało podnoszenie się cen ropy znacznie szybciej niż innych surowców – choć nierówno i ze spadkami – jest głównie jeden czynnik.


Na początku lat 1960. była fala nacjonalizacji przemysłu naftowego. Dzisiaj około 90 procent rezerw naftowych jest w posiadaniu firm znacjonalizowanych. ExxonMobil i BP są płotkami w porównaniu do wielorybów, których właścicielami są rządy Arabii Saudyjskiej, Wenezueli, Iranu, Iraku, Kuwejtu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Rosji. Postkolonialna nacjonalizacja wpłynęła na wiele przemysłów opartych na surowcach, ale podczas gdy firmy minerałowe i metalurgiczne zostały sprywatyzowane w latach 1990., kiedy stała się widoczna ich groteskowa niewydajność, to samo nie zdarzyło się z państwowymi firmami naftowymi.


W wyniku większość ropy naftowej produkują firmy dojone przez polityków, czego konsekwencją jest brak gotówki (i bodźców) na innowacje i podnoszenie wydajności. Lamentując nad nadzwyczajnymi zdolnościami „polityków” do zabałaganienia spraw, ci dwaj autorzy zauważają „poważnie destrukcyjną rolę, jaką może odgrywać walka polityczna o dochody z ropy i sposób ich wykorzystania”.


Jeśli politycy nie wejdą w drogę i będziemy mieli dwadzieścia lat stosunkowo taniej ropy naftowej, będzie to zła nowina dla petro-dyktatorów, ropo-oligarchów, zbirów z ISIS i orędowników energii wiatrowej, energii słonecznej, energii nuklearnej i samochodów elektrycznych. Ale będzie to dobra nowina dla wszystkich innych, szczególnie tych, którzy mają skromne dochody.


Pierwsza publikacja w Times.


The Oil Price

Rational Optimist, 14 lutego 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2189 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Biden i bardzo masochistyczny gwóźdź   Taheri   2022-08-12
Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13
Jak naruszyliśmy standardy pewnej „społeczności”   Koraszewski   2022-07-12
Kto ukradł palestyńską ziemię? Jordania   Bard   2022-07-09
Śmierć dziennikarki, kim są winni?   Flatow   2022-07-07
Konformizm w domu wariatów jest strategią przetrwania   Koraszewski   2022-07-06
Wielka Brytania i jej polityka wobec Jerozolimy   Fitzgerald   2022-07-05
Wojny pełne błędnych kalkulacji   i Alberto M. Fernandez   2022-06-30
Najwspanialszy wynalazek ludzkości   Koraszewski   2022-06-30
Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk