Prawda

Czwartek, 4 czerwca 2020 - 08:22

« Poprzedni Następny »


Rekordowe plony uwalniają ziemię dla dzikiej natury


Matt Ridley 2015-10-22


Jesienne zrównanie dnia z nocą w tym tygodniu jest tradycyjnym czasem dożynek. Właśnie przejechałem się kombajnem zbierającym na mojej farmie pszenicę. Jest to tak piekielnie skomplikowana maszyna, że dawno minęły czasy, kiedy można mi było powierzyć kontrolę nad nią podczas przerwy obiadowej. Ekran pokazywał, jak kieruje nią GPS, co do centymetra i bez użycia ludzkich rąk; inny ekran dawał natychmiastowy odczyt plonów. Przeciętnie było to pięć ton na akr (czyli 12 ton na hektar) – rekord.

Tak jest nie tylko na mojej farmie. Wszędzie w Wielkiej Brytanii, a przynajmniej tam, gdzie sierpniowe ulewy nie położyły zasiewów, plony są rekordowe.


W Lincolnshire Wolds, Tim Lamyman pobił światowy rekord plonów pszenicy z akra, jaki przez ostatnich pięć lat należał do pewnego farmera z Nowej Zelandii. Ustanowił także nowy rekord plonów rzepaku – zrobił to także w zeszłym roku, ale zimą stracił ten tytuł na rzecz Nowozelandczyka. (Wielka Brytania i Nowa Zelandia mają właściwą kombinację długości dnia i wilgotności gleby, która daje wysokie plony pszenicy i rzepaku.) 


Na nieszczęście dla farmerów ten nadzwyczaj wysoki urodzaj nie może zrekompensować ostrego spadku cen i dochody farm zmaleją zamiast wzrosnąć. Główną przyczyną spadku cen są rekordowe plony gdzie indziej. Globalnie zbiory zbóż będą w tym roku bardzo bliskie rekordowym zbiorom z zeszłego roku. Indeks cen Organizacji Żywności i Rolnictwa znajduje się teraz dużo poniżej danych z całych lat 1960 i 1970: to znaczy, że jest tańsze i łatwiejsze nakarmienie dzisiaj siedem miliardów ludzi niż było nakarmienie trzech miliardów w latach 1960.


Tego się nie spodziewano. Ceny żywności podniosły się w 2008 r. i znowu podniosły się ostro w 2011 r., dodając otuchy tym, którzy przewidywali maltuzjańskie załamanie, kiedy populacja przerośnie podaż żywności. Eko-ponuracy, którzy od dziesięcioleci mówili o nadchodzącym kryzysie żywnościowym, także wtedy, kiedy klęski głodowe zanikały, myśleli, że wreszcie nadszedł ich dzień.


Niemniej wzrost cen żywności w latach 2008-2013, który zaszkodził ubogim, ale pomógł farmerom, był w znacznej mierze wywołany przez obłąkaną decyzję Europy i Ameryki, podjętą na żądanie eko-ponuraków, by pięcioma procentami światowych zbiorów zbóż nakarmić silniki samochodowe zamiast ludzi, w błędnym przeświadczeniu, że w jakiś sposób jest to dobre dla środowiska. Nadal robimy to, ale przynajmniej przestaliśmy podnosić ilość, więc coroczny wzrost zbiorów może teraz być przeznaczony na żywność.


W zeszłym tygodniu moje pola dały 60 do 70 ziaren pszenicy na każde ziarno, które zostało zasadzone rok wcześniej. Zdumiałoby to naszych przodków. Farmer w Anglii w latach 1300 miał szczęście, jeśli otrzymywał cztery ziarna z każdego ziarna, jakie zasadził. Jedno z tych czterech trzeba było zostawić na sianie na kolejny rok, co pozostawiało marne trzy ziarna na wyżywienie nie tylko jego rodziny, ale rozmaitych wodzów, księży i złodziei, którzy karmili się jego pracą.


Prawdziwie jednak zaskakującą rzeczą w tej obfitości jest to, że nie tylko plony idą ciągle w górę, w Wielkiej Brytanii, jak również w innych miejscach na świecie, ale że spada ilość ziemi koniecznej do wyprodukowania tej żywności; spada też ilość pestycydów i nawozów. Nie tylko w kategoriach względnych, ale w liczbach bezwzględnych.


Areał pod uprawę pszenicy i jęczmienia w Wielkiej Brytanii zmniejszył się o 25 procent od lat 1980. Użycie pestycydów w kraju zmniejszyło się o połowę od 1990 r. Zużycie azotu w rolnictwie jest obecnie 40 procent poniżej poziomu z lat 1980, podczas gdy zużycie fosforu i potasu zmalało o 60 procent – chociaż częściowo dlatego, że przerabia się więcej ścieków i odchodów kurzych na nawozy w farmach.


Światowe zbiory zboża wzrosły o 20 procent w ciągu ostatnich dziesięciu lat (zboża dostarczają 65 procent naszych kalorii). Muszą jeszcze wzrosnąć o 70 procent w ciągu następnych 35 lat, żeby wyżywić dziewięć miliardów ludzi, prawdopodobnie wymagających lepszej żywności.


Jesteśmy na drodze do zrobienia tego i do równoczesnego uwolnienia ogromnych obszarów ziemi obecnie zajętych pod uprawy roślin jadalnych. To znaczy więcej rezerwatów przyrody, więcej pól golfowych, więcej rekreacyjnych stadnin koni i uprawiania ziemi jako hobby, więcej lasów i dzikiej przyrody.


Jesse Ausubel, z Rockefeller University w Nowym Jorku, policzył to. Parafrazując nieco jego wnioski: jeśli będziemy nadal podnosić przeciętne plony ku poziomom pokazanym przez Tima Lamymana, przestaniemy karmić samochody pszenicą i ciężarówki rzepakiem, nieco ograniczymy naszą dietę i zredukujemy marnowanie się żywności, to w ciągu następnych 50 lat globalnie będziemy mogli uwolnić od rolnictwa obszar wielkości Indii.


W XIX wieku świat podnosił zbiory przez zdobywanie nowych terenów uprawnych: w Ameryce Północnej, Rosji, Argentynie i Australii. Na początku XX wieku podnosił zbiory przez zastąpienie koni traktorami i uwolnienie ziemi, na której wcześniej hodowano siano dla koni. Później w XX wieku plony podnosiły się dzięki nawozom sztucznym, do produkcji których nie potrzeba ziemi, tak jak do nawozów naturalnych. Pomogły także pszenica krótkosłoma, lepsze pestycydy, bezpieczniejsze przechowywanie i transport.


Dzisiaj plony podnosi rolnictwo precyzyjne. Satelity mówią farmerowi, które części każdego pola mają dostać więcej lub mniej ziaren, więcej lub mniej nawozów. Nadchodzą mniej marnotrawne nawozy, które nie uciekają do chwastów lub zbiorników wody. Lepsze odmiany pojawiają się nieustannie, chociaż zbiory pszenicy są teraz przytłoczone w skali światowej zbiorami kukurydzy, która odnosi korzyści z modyfikacji genetycznych. Pestycydy, regulatory wzrostu, dodatki minerałowe – to wszystko można teraz dostroić, by dało najwięcej korzyści i najmniej szkód ubocznych.


W tym czasie wydajność, z jaką kury zamieniają karmę na mięso, z grubsza potroiła się w ciągu ostatnich 50 lat, a więc także hodowla mięsa obniża swój ekologiczny odcisk stopy.


Z punktu widzenia dochodów farmerów nie jest to szczęśliwy obraz. Z ciągle zwalniającym wzrostem populacji i Afryką szybko dołączającą do Azji pod względem użycia maszyn, lepszych odmian i większych ilości lepszych nawozów, świat może być zalany żywnością przez resztę stulecia, utrzymując ceny na niskim poziomie.


Oczywiście, jeśli nie będzie katastrof. Zieloni luddyści są zdecydowani nie dopuścić do genetycznych i chemicznych innowacji, które są dobre tak dla planety, jak dla zbiorów. Olbrzymi wybuch wulkaniczny może spowodować globalny głód. Tymczasem jednak obfite plony oznaczają więcej miejsca dla dzikiej przyrody.


Bumper harvests save nature

Rational Optimist, 12 października 2015

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatt Ridley

Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1539 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpieczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk