Prawda

Niedziela, 14 sierpnia 2022 - 17:43

« Poprzedni Następny »


Prawdziwy motor historii


Ludwik Lewin 2021-12-07


W zeszłym roku z ekranów telewizyjnych całego niemal świata wylewały się obrazy marszów Black Lives Matter, w skrócie BLM, a po polsku „życie Czarnych się liczy”. W reportażach pokazywano antyrasistowskie hasła, policjantów i innych Białych z kolanem na ziemi. Nie pokazywano rozwalania sklepów na V Avenue w Nowym Jorku, nie słychać też było żydożerczych sloganów, wznoszonych przez rozradowanych szabrowników.  Zostały przecież – a pojawiają się i nowe – wpisy na twitterze, których autorzy nawołują by Żydom dobrać się do skóry, bo walka z antysemityzmem zagłusza jakoby jedynie słuszną debatę o rasizmie wobec nie-Białych, LGBT i innych mniejszości seksualno-tożsamościowych.

Ostatnio antysemityzm najgłośniejszy jest na lewicy, ale nie oznacza to, że niknie stara, prawicowa nienawiść do Żydów. Jak podawał „The Wall Street Journal”, w zeszłym roku w USA rozpętała się kampania przeciw żydowskim kongresmanom, oskarżanym na tym samym twitterze o nielojalną walkę przeciw ówczesnemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi, w imię interesów „deep state”, czyli państwa w państwie, którego manipulacje odbierają władzę demokratycznie wybranym przedstawicielom narodu. Autorami wpisów okazali się skrajnie prawicowi głosiciele teorii spiskowych.W tym roku we Francji, na cotygodniowych manifestacjach przeciwko przepustce sanitarnej (koniecznej by wejść do kina, siłowni czy restauracji), pojawiły się liczne transparenty z pytaniem „ale kim oni są?” i żeby nie było wątpliwości, z nazwiskami Żydów, którzy – to oczywiste – rządzą krajem i światem. Za taki transparent w październiku jedna manifestantka, nauczycielka niemieckiego z Metz w Lotaryngii, skazana została na pół roku pozbawienia wolności z zawieszeniem.


Jest coś nowego – wraca nowe? – w tym bezpośrednim dobieraniu się do Żydów, już bez figowego listka antysyjonizmu. Na dużą skalę zaczęło się to w Wielkiej Brytanii, gdy przywódcą Partii Pracy był Jeremy Corbyn, znany ze swych powiązań z terrorystycznymi organizacjami islamskimi. Wtedy to działacze labourzystowscy, również ci wysoko postawieni, wsławili się czysto antysemickimi wypowiedziami. Corbyn zapłacił za to porażką swej partii w wyborach parlamentarnych, utratą jej szefostwa i zawieszeniem – na krótko – w prawach członka partii. Jean-Luc Mélenchon, przywódca skrajnie lewicowej partii Francja Nieujarzmiona, za te klęski obwinił rabina Anglii i Radę Reprezentatywną Instytucji Żydowskich Francji (sic!). 


To delirium jest znakiem kolejnego etapu w rozwoju europejskiego antysemityzmu. Tuż po II wojnie światowej publiczne wypowiedzi antyżydowskie były absolutnie wykluczone. Aż pojawił się antysyjonizm, o którym, jako jeden z pierwszych, pisał w roku 1967 wielki historyk Vladimir Yankelevitch: „to była prawdziwa manna z nieba, bo daje nam prawo, a nawet obowiązek bycia antysemitą w imię demokracji. Antysyjonizm to antysemityzm uprawniony, nareszcie dla każdego na wyciągnięcie ręki…” Wygląda na to, że można już po prostu znów wymyślać – od Żydów.


We wrześniu, dzięki wysiłkom ich radykalnie lewicowego skrzydła, któremu przewodzą „kolorowe antykolonialistki” i wyznawczynie „krytycznej teorii rasy”, Ilhan Omar, Rashida Tlaib, Alexandria Ocasio-Cortez, demokraci w Kongresie wstrzymali amerykańskie finansowanie „żelaznej kopuły”, izraelskiej obrony antyrakietowej, dzięki której nie ma prawie śmiertelnych ofiar bombardowań Hamasu na Południowy Izrael. 


Sprawę udało się odkręcić i tydzień później, Kongres ogromną większością głosów – 420/9 – przyznał miliard dolarów na wsparcie (głównie zaopatrzenie w amunicję) „żelaznej kopuły”. Wg „Times of Israel”, gdy ogłoszono wyniki głosowania, zrozpaczona i rozwścieczona Alexandria Ocasio-Cortez nie potrafiła powstrzymać łez.


Nie tylko ona. Zarówno pierwsze, jak i drugie głosowanie, stały się pretekstem do zmasowanych ataków na rasizm, apartheid, ludobójstwo izraelskie. Te oskarżenia jedynej demokracji na Bliskim Wschodzie, tak są dalekie od prawdy, że wydawałoby się, że nikogo nie mogą poruszyć. Wydawałoby się, ale rację miał Goebbels twierdząc, że kłamstwo odpowiednio często powtarzane, staje się prawdą. 


Kilka dni później, z tego samego powodu, łez nie potrafiła powstrzymać studentka Uniwersytetu George’a Masona w Wirginii, gdy na spotkaniu z wiceprezydent Kamalą Harris uznała pomoc dla „żelaznej kopuły” za współudział w „etnicznym ludobójstwie i przemieszczaniu ludności”, według niej, takim samym, jak w USA.


Jakąś monstrualną aberracją jest już to, że ta panienka, przedstawiająca się jako „pół Iranka, pół Jemenka”, ośmiela się opluwać Amerykę w obecności wiceprezydent. 


Jeszcze gorszą perwersją jest jednak odpowiedź Kamali Harris, która zamiast potępić antysemityzm i antyamerykanizm studentki, „wyraziła dumę”, że ta podzieliła się swymi poglądami.


Według amerykańsko-izraelskiej publicystki Caroline B. Glick, dwa mogą być powody zachowania wiceprezydent. Pierwszy to obawa przed rozwijaniem polemiki, transmitowanej przez telewizję. Drugim powodem, dla którego Harris poparła wypowiedź studentki, może być to, że tak naprawdę zgadza się z jej poglądami, wywodzącymi się z coraz drapieżniejszych deklaracji i poczynań różnych ugrupowań „krytycznej teorii rasy”, „woke”, czyli przebudzonych, czy „cancel culture” – kultury unieważniania.  


Łączy te wszystkie ideologie esencjonalne traktowanie ludzi. Rasa, płeć, religia, orientacja seksualna, to czynniki determinujące człowieka. Wszystko w ramach walki z dyskryminacją i z rasizmem. Z tym, że jest to jeden jedyny rasizm, rasizm Białych ludzi, kolonizatorów i wyzyskiwaczy. Rasizm wrodzony i niezmywalny, który pokolenia temu zbrukał ich na wsze czasy. 


Jeśli o sprzyjanie tym poglądom można podejrzewać wiceprezydent USA, to znaczy, że nie są to ruchy marginalne. A jeszcze bardziej twardym na to dowodem, są obowiązkowe szkolenia w amerykańskich instytucjach rządowych i w wojsku, piętnujące „biały przywilej”. (Najbardziej uprzywilejowany jest dojrzały, heteroseksualny Biały mężczyzna. A najbardziej Białym okazuje się Żyd.)


Nihil novi
pod słońcem. Francuski myśliciel Nicolas Baverez zwrócił uwagę, że ta rzekoma walka z rasizmem to tryumf Arthura de Gobineau, autora wydanego w połowie XIX w. Eseju o nierówności ras ludzkich. Jego autor przekonywał, że „ludzkość podzielona jest na rasy zgodnie ze stałą i niezmywalną logiką”.  


Przyjaciel Wagnera, de Gobineau cieszył się za życia dużym wpływem w Niemczech. Jego idee podchwycili amerykańscy zwolennicy niewolnictwa. W XX w. jego myśli przeniknęły do licznych teorii antysemickich.  


Pisze Nicolas Baverez: Jest jakaś ironia w tym, że idee de Gobineau powracają dziś pod maską krytycznej teorii rasy i dekolonializmu. To prawda, hierarchia ras, płci i cywilizacji zostaje odwrócona: Czarni, mulaci, kobiety, dawne kolonie i islam wskazywani są jako modele polityczne i moralne. W tym odwróceniu biegunów odnajdujemy przecież identyczne rozumowanie: rasy i kolonizacja to stałe struktury, będące prawdziwym motorem historii.


Gdy patrzę na coraz silniejszy wpływ tego rozumowania na instytucje i przedsiębiorstwa amerykańskie, gdy widzę, jak coraz szerszą falą przedostaje się do uczelni, mediów i społecznych organizacji w Europie, to nie mam pewności, że historia zdementuje to odwrócenie biegunów.


Pierwodruk w „Słowie Żydowskim”Ludwik Lewin

 

Dziennikarz i poeta, od 1967 roku mieszka w Paryżu, wieloletni korespondent Polskiej Sekcji BBC.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Wraca nowe Jan Grabiński 2021-12-08


Notatki

Znalezionych 2191 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dżihad i pokój, kiedy wyrosną gruszki na wierzbie   Blum   2022-08-13
O różnych formach oderwania od rzeczywistości   Koraszewski   2022-08-13
Biden i bardzo masochistyczny gwóźdź   Taheri   2022-08-12
Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13
Jak naruszyliśmy standardy pewnej „społeczności”   Koraszewski   2022-07-12
Kto ukradł palestyńską ziemię? Jordania   Bard   2022-07-09
Śmierć dziennikarki, kim są winni?   Flatow   2022-07-07
Konformizm w domu wariatów jest strategią przetrwania   Koraszewski   2022-07-06
Wielka Brytania i jej polityka wobec Jerozolimy   Fitzgerald   2022-07-05
Wojny pełne błędnych kalkulacji   i Alberto M. Fernandez   2022-06-30
Najwspanialszy wynalazek ludzkości   Koraszewski   2022-06-30
Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk