Prawda

Czwartek, 12 grudnia 2019 - 10:50

« Poprzedni Następny »


Palestyńskie groźby wobec arabskiej normalizacji stosunków z Izraelem


Khaled Abu Toameh 2018-11-17

W niedawnych wypowiedziach Hamas i Fatah ostro potępiły kraje arabskie za ”pęd” do normalizacji stosunków z Izraelem zanim zostanie rozwiązany konflikt izraelsko-palestyński. Na zdjęciu: izraelski premier Benjamin Netanjahu ściska dłoń sułtana Omanu, Kabusa ibn Saida podczas oficjalnej wizyty Netanjahu w Omanie, 26 października 2018 r. (Zdjęcie: Biuro premiera Izraela)
W niedawnych wypowiedziach Hamas i Fatah ostro potępiły kraje arabskie za ”pęd” do normalizacji stosunków z Izraelem zanim zostanie rozwiązany konflikt izraelsko-palestyński. Na zdjęciu: izraelski premier Benjamin Netanjahu ściska dłoń sułtana Omanu, Kabusa ibn Saida podczas oficjalnej wizyty Netanjahu w Omanie, 26 października 2018 r. (Zdjęcie: Biuro premiera Izraela)

Już od ponad dziesięciu lat Hamas i rządząca w Autonomii Palestyńskiej frakcja prezydenta Mahmouda Abbasa, Fatah, są w stanie wojny. Próby ich arabskich braci, włącznie z Egiptem, Arabią Saudyjską i Katarem, by rozwiązać problem walki o władzę między dwiema rywalizującymi grupami palestyńskimi, jak dotąd zawiodły i nie jest prawdopodobne, że powiodą się w dającej się przewidzieć przyszłości. Przepaść między Hamasem a Fatahem pozostaje równie wielka jak była: te dwie strony gardzą sobą wzajemnie. Fatah chce powrócić do Strefy Gazy; Hamas głośno mówi: nie. Fatah chce, by Hamas rozbroił się i przekazał panowanie nad Strefą Gazy; Hamas mówi nie.

W jednej sprawie tylko strony odkładają na bok swoje różnice i mają wspólną opinię. Kiedy chodzi o Izrael, byłoby bardzo trudno wskazać poważne różnice między Hamasem a Fatahem.


Obie strony używają tego samego brutalnego języka, kiedy chodzi o Izrael i politykę oraz decyzje izraelskiego rządu. Codzienne oświadczenia potępiające Izrael, które osobno wydają Hamas i Fatah, brzmią niemal identycznie. Oba ugrupowania określają Izrael jako „państwo okupacyjne”. Podżegają także Palestyńczyków i resztę świata przeciwko Izraelowi przez oskarżanie go o „zbrodnie wojenne” przeciwko Palestyńczykom i o „łamanie prawa międzynarodowego”.


Codzienne ataki na Izrael ze strony Hamasu i Fatahu zradykalizowały Palestyńczyków do tego stopnia, że wielu z nich odmawia jakiegokolwiek kompromisu z Izraelem.


W ostatnich dniach rywalizujące strony palestyńskie znowu zgodziły się – tym razem w sprawie tego, co postrzegają jako starania o normalizację stosunków między Izraelem a kilkoma państwami arabskimi.  


Starania o normalizację, o których mówią, odnoszą się do niedawnej wizyty izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu w Omanie, kraju arabskim, który nie ma stosunków dyplomatycznych z Izraelem. Odnoszą się także do uczestnictwa izraelskich sportowców w zawodach judo w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, innym kraju arabskim, który nie ma stosunków dyplomatycznych z Izraelem.


Odrębne oświadczenia wydane przez Hamas i Fatah ostro potępiły kraje arabskie za „pęd” do normalizacji stosunków z Izraelem zanim rozwiązany zostanie konflikt izraelsko-palestyński.  Te oświadczenia są uderzająco podobne zarówno w doborze słów, jak treści.


Rozważmy, na przykład, to co przywódca Hamasu, Ismail Hanijja, powiedział o wyraźnym zbliżeniu między Izraelem a kilkoma krajami arabskimi. 29 października Hanijja powiedział :

"Wszystkie próby normalizacji nie zmienią rzeczywistości. Nie ma miejsca dla [izraelskiego] wroga na mapie. Naród wysyła gniewne przesłanie do tych wszystkich, którzy normalizują [stosunki z Izraelem]”.

 Oświadczenie wydane przez ruch Hamasu Hanijji potępiało starania o normalizację jako ”cios nożem w plecy Palestyńczyków”. Oskarżało Arabów, którzy biorą udział w różnych rodzajach dialogu z Izraelem, o „porzucenie Palestyńczyków i ich sprawiedliwej sprawy”.  


Innymi słowy, Hamas mówi, że każdy przywódca arabski, który nawiązuje stosunki z Izraelem, będzie widziany jako zdrajca Palestyńczyków i ich sprawy. Hanijja jest brutalnie szczery w kwestii powodów, dla których on i Hamas sprzeciwiają się jakiejkolwiek normalizacji stosunków z Izraelem; jest tak, ponieważ wierzą, że ”nie ma miejsca” dla Izraela na mapie. Ich zdaniem Izrael nie ma prawa istnieć i powinien zostać zastąpiony państwem islamskim, gdzie Żydzi mogą żyć jako mniejszość.


Rywale Hamasu z Fatahu przyjmują podobne stanowisko wobec ocieplenia stosunków między Izraelem a niektórymi państwami arabskimi. Kilku wysokich rangą funkcjonariuszy Fatahu, włącznie z Munirem al-Dżaghoobem i Mohammedem Sztajjehem, potępiło Oman za goszczenie Netanjahu. Potępili także Zjednoczone Emiraty Arabskie za pozwolenie Izraelczykom na wzięcie udziału w zawodach judo.  


"Fatah potępia publiczną normalizację [stosunków] między Izraelem a pewnymi krajami arabskimi” -  powiedział al-Dżaghoub . Stwierdził następnie, że wizyta Netanjahu w Omanie była częścią jeszcze nieogłoszonego planu pokojowego prezydenta USA Donalda Trumpa dla Bliskiego Wschodu. Palestyńczycy wierzą, że plan Trumpa, którego jak dotąd nikt na Bliskim Wschodzie nie widział, przewiduje zawarcie traktatów pokojowych między Izraelem a krajami arabskimi zanim konflikt między Izraelem a Palestyńczykami zostanie rozwiązany.


Hamas i Fatah sprzeciwiają się normalizacji stosunków między Izraelem a krajami arabskimi, ponieważ obawiają się, że ich arabscy bracia opuszczą ich. Obie rywalizujące strony palestyńskie obawiają się, że kiedy Arabowie podpiszą traktaty pokojowe z Izraelem, zapomną o Palestyńczykach i skupią się na budowaniu zamożności i stabilności w krajach arabskich.


Palestyńczycy dążą do dalszego trzymania świata arabskiego jako zakładnika własnych, nierealistycznych żądań. Nie chcą widzieć postępu i budowania lepszej przyszłości dla ludzi w krajach arabskich. Ta taktyka, która działała przez siedemdziesiąt lat, wyraźnie zaczyna być mniej użyteczna, kiedy jeden kraj arabski za drugim otwiera drzwi izraelskim przywódcom, politykom i sportowcom.


Wydaje się, że Hamas i Fatah chcą rozgrywać kartę ofiary do gorzkiego końca. Od dawna twierdzą, że są ofiarami Izraela. Teraz starają się przekonać świat, że Palestyńczycy są ofiarami jakiegoś spisku izraelsko-amerykańskiego, mającego na celu zawarcie pokoju z Izraelem. W świecie Palestyńczyków pokój między Izraelem a krajami arabskimi jest równoznaczny ze zdradą, spiskiem upichconym przez Izrael i administrację USA.


Zamiast przyjęcia ocieplenia stosunków między Izraelem a kilkoma krajami arabskimi jako pozytywnego rozwoju sytuacji, który przynosi nadzieję i optymizm na Bliski Wschód, władcy Hamasu i Fatahu są zajęci potępianiem i podżeganiem przeciwko Arabom, którzy „kolaborują” z Izraelem. Potępienia i podżeganie brzmią niezmiernie podobnie do gróźb skierowanych do arabskich głów państw i rządów, które chcą współpracy gospodarczej z Izraelem. Te groźby będą niewątpliwie miały negatywny wpływ na niektóre kraje arabskie, które uznają je za szantaż ze strony Palestyńczyków.  


Kiedy Hamas i Fatah wzywają ”arabską ulicę”, by zgłosiła sprzeciw wobec starań o normalizację stosunków z Izraelem, w rzeczywistości namawiają ludność krajów arabskich do buntu przeciwko swoim przywódcom i rządom. Trudno zakładać, że jakikolwiek przywódca arabski pozostanie bezczynny wobec palestyńskich gróźb i potępień.


Raz jeszcze Palestyńczycy działają przeciwko własnym interesom przez alienowanie wpływowych i bogatych krajów, takich jak Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman. Hamas i Fatah prowadzą swój lud ku pewnemu końcowi: ku izolacji i ekstremizmowi. Tak więc Fatah i Hamas nie mogą porozumieć się w sprawie płac dla swoich pracowników, nie mogą porozumieć się w sprawie dostarczania elektryczności do Strefy Gazy i nie mogą porozumieć się w sprawie dostarczania leków i wyposażenia do szpitali. Zgadzają się jednak na zadanie więcej szkód i ran własnej ludności. Jeśli dalej będą tak działać, któregoś dnia Palestyńczycy odkryją, że ich przyjaciele i bracia są ich największymi wrogami.  


Palestinian Threats to Arab Normalization with Israel
        

Gatestone Institute, 7 listopada 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1426 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zwróćcie uwagę, naiwni zachodni dobro-czyńcy   Chesler   2019-12-11
Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03
Straszna wrzawa na ulicy Żydowskiej   Koraszewski   2019-11-02
Autonomia Palestyńska i jej pieniądze   Bedein   2019-11-01
Obwiniony przez fałszywe skojarzenie: Izrael ”w szczególności”   Plosker   2019-10-30
Kościół, który szerzy nienawiść   Pour   2019-10-26
Nie, Omar Barghouti nie jest współzałożycielem ruchu bojkotu, BDS   Steinberg   2019-10-25
Netanjahu, media i los izraelskiej demokracji   Glick   2019-10-23
Dlaczego nauki ścisłe są ścisłe, a nauki społeczne rozwiązłe?   Koraszewski   2019-10-23
Kolejny cios zadany przez ONZ prawom człowieka   Neuer   2019-10-21
Ogórkowi Żydzi w Paryżu   Lewin   2019-10-19
Palestyńczycy kradną elektryczność, a potem winią Izrael   Tawil   2019-10-18
Syryjskiej wojny domowej nie wywołała zmiana klimatu   Lomborg   2019-10-17
Syzyf znowu marzy   Landes   2019-10-16
Gra Teheranu w ciuciubabkę   Taheri   2019-10-15
BDS: odporny na rozsądek i wiedzę   MacEoin   2019-10-14
ISIS wraca pod skrzydła Turcji   Coughlin   2019-10-13
Pierwsze dymy w następnej wojnie bliskowschodniej   Frantzman   2019-10-12
Walczyli obok USA przez pięć lat, żeby zbombardował ich sojusznik USA z NATO   Frantzman   2019-10-11
Powrót nieumiarkowanych katolików i innych   Koraszewski   2019-10-09
Lekcje z północnej Syrii   Spyer   2019-10-09
Czy palestyńscy przywódcy chcą lepszego życia dla swojej ludności?   Toameh   2019-10-08
Rosjanie i Polacy raz jeszcze   i Andrzej Koraszewski   2019-10-07
Trzech skrajnie prawicowych przywódców zamierza stworzyć telewizję „zwalczającą islamofobię”   Frantzman   2019-10-07
Czy regulowanie antysemityzmu na kampusach jest cenzurą?   Tobin   2019-10-05
Turcja: Alarmująca rozprawa z dziennikarzami, rozpaczliwy apel do ONZ   Bulut   2019-10-03
Co następne dla Turcji? Broń jądrowa!   Bekdil   2019-10-01
Kolejne palestyńskie oszczerstwo o Izraelu i Żydach   Tawil   2019-09-29
Dlaczego Egipt nie chce pomóc Gazie   Toameh   2019-09-25
Kiedy muzułmanie prześladują gejów, jest to wina Żydów   Greenfield   2019-09-24
Jak despoci interpretują umowy z Zachodem   Tawil   2019-09-22
Dlaczego Arabowie nienawidzą Palestyńczyków   Toameh   2019-09-20
Brexit i jego efekty na Bliskim Wschodzie   Gross   2019-09-17
Dlaczego Izraelczycy nigdy nie zapomnieli swojego 9/11   Tobin   2019-09-16
Palestyńczycy: ofiary arabskiej dyskryminacji i rasizmu   Toameh   2019-09-09
Izraelczycy, Palestyńczycy i ”Love Island”   Tsalic   2019-09-08
Negocjacje USA-Taliban: śmiertelna pułapka Kataru   Carmon   2019-09-07
Niebezpieczny stalinizm „przebudzonych” na skrajnej lewicy   Dershowitz   2019-09-07
Czego amerykańscy Żydzi nie rozumieją o BDS   Greenfield   2019-09-06
Odwaga twierdzenia, że nie wszystkie kultury są równe   Hill   2019-09-05
Globalna nieodpowiedzialność: brak procesów ISIS za zbrodnie wojenne   Frantzman   2019-09-04
Czy Autonomia Palestyńska przygotowuje kolejną intifadę?   Tawil   2019-09-02
BBC przedstawia Izrael jako kraj, którego armia krzywdzi palestyńskie dzieci   Plosker   2019-08-29
Muzułmanie przeciwko antysemityzmowi   MacEoin   2019-08-28
W Absurdystanie bez zmian   Koraszewski   2019-08-27
Jak TRUMP rozpoczął wojnę domową między Hamasem a agendą ONZ   Greenfield   2019-08-27
Najdłużej istniejąca teoria spiskowa   MacEoin   2019-08-26
Dlaczego zachodni lewicowcy uwielbiają prawicowych ekstremistów za granicą?   Frantzman   2019-08-26
Iran: chłostanie martwego osła jest daremne   Taheri   2019-08-25
Palestyńczycy: co jest złego w budowaniu szpitala?   Tawil   2019-08-21
Czy Izrael jest państwem bliskowschodnim?   Koraszewski   2019-08-19
Czy Palestyńczycy w Gazie mogą zbuntować się przeciwko Hamasowi?   Toameh   2019-08-18
Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk