Prawda

Poniedziałek, 19 sierpnia 2019 - 00:22

« Poprzedni Następny »


Palestyńskie groźby wobec arabskiej normalizacji stosunków z Izraelem


Khaled Abu Toameh 2018-11-17

W niedawnych wypowiedziach Hamas i Fatah ostro potępiły kraje arabskie za ”pęd” do normalizacji stosunków z Izraelem zanim zostanie rozwiązany konflikt izraelsko-palestyński. Na zdjęciu: izraelski premier Benjamin Netanjahu ściska dłoń sułtana Omanu, Kabusa ibn Saida podczas oficjalnej wizyty Netanjahu w Omanie, 26 października 2018 r. (Zdjęcie: Biuro premiera Izraela)
W niedawnych wypowiedziach Hamas i Fatah ostro potępiły kraje arabskie za ”pęd” do normalizacji stosunków z Izraelem zanim zostanie rozwiązany konflikt izraelsko-palestyński. Na zdjęciu: izraelski premier Benjamin Netanjahu ściska dłoń sułtana Omanu, Kabusa ibn Saida podczas oficjalnej wizyty Netanjahu w Omanie, 26 października 2018 r. (Zdjęcie: Biuro premiera Izraela)

Już od ponad dziesięciu lat Hamas i rządząca w Autonomii Palestyńskiej frakcja prezydenta Mahmouda Abbasa, Fatah, są w stanie wojny. Próby ich arabskich braci, włącznie z Egiptem, Arabią Saudyjską i Katarem, by rozwiązać problem walki o władzę między dwiema rywalizującymi grupami palestyńskimi, jak dotąd zawiodły i nie jest prawdopodobne, że powiodą się w dającej się przewidzieć przyszłości. Przepaść między Hamasem a Fatahem pozostaje równie wielka jak była: te dwie strony gardzą sobą wzajemnie. Fatah chce powrócić do Strefy Gazy; Hamas głośno mówi: nie. Fatah chce, by Hamas rozbroił się i przekazał panowanie nad Strefą Gazy; Hamas mówi nie.

W jednej sprawie tylko strony odkładają na bok swoje różnice i mają wspólną opinię. Kiedy chodzi o Izrael, byłoby bardzo trudno wskazać poważne różnice między Hamasem a Fatahem.


Obie strony używają tego samego brutalnego języka, kiedy chodzi o Izrael i politykę oraz decyzje izraelskiego rządu. Codzienne oświadczenia potępiające Izrael, które osobno wydają Hamas i Fatah, brzmią niemal identycznie. Oba ugrupowania określają Izrael jako „państwo okupacyjne”. Podżegają także Palestyńczyków i resztę świata przeciwko Izraelowi przez oskarżanie go o „zbrodnie wojenne” przeciwko Palestyńczykom i o „łamanie prawa międzynarodowego”.


Codzienne ataki na Izrael ze strony Hamasu i Fatahu zradykalizowały Palestyńczyków do tego stopnia, że wielu z nich odmawia jakiegokolwiek kompromisu z Izraelem.


W ostatnich dniach rywalizujące strony palestyńskie znowu zgodziły się – tym razem w sprawie tego, co postrzegają jako starania o normalizację stosunków między Izraelem a kilkoma państwami arabskimi.  


Starania o normalizację, o których mówią, odnoszą się do niedawnej wizyty izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu w Omanie, kraju arabskim, który nie ma stosunków dyplomatycznych z Izraelem. Odnoszą się także do uczestnictwa izraelskich sportowców w zawodach judo w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, innym kraju arabskim, który nie ma stosunków dyplomatycznych z Izraelem.


Odrębne oświadczenia wydane przez Hamas i Fatah ostro potępiły kraje arabskie za „pęd” do normalizacji stosunków z Izraelem zanim rozwiązany zostanie konflikt izraelsko-palestyński.  Te oświadczenia są uderzająco podobne zarówno w doborze słów, jak treści.


Rozważmy, na przykład, to co przywódca Hamasu, Ismail Hanijja, powiedział o wyraźnym zbliżeniu między Izraelem a kilkoma krajami arabskimi. 29 października Hanijja powiedział :

"Wszystkie próby normalizacji nie zmienią rzeczywistości. Nie ma miejsca dla [izraelskiego] wroga na mapie. Naród wysyła gniewne przesłanie do tych wszystkich, którzy normalizują [stosunki z Izraelem]”.

 Oświadczenie wydane przez ruch Hamasu Hanijji potępiało starania o normalizację jako ”cios nożem w plecy Palestyńczyków”. Oskarżało Arabów, którzy biorą udział w różnych rodzajach dialogu z Izraelem, o „porzucenie Palestyńczyków i ich sprawiedliwej sprawy”.  


Innymi słowy, Hamas mówi, że każdy przywódca arabski, który nawiązuje stosunki z Izraelem, będzie widziany jako zdrajca Palestyńczyków i ich sprawy. Hanijja jest brutalnie szczery w kwestii powodów, dla których on i Hamas sprzeciwiają się jakiejkolwiek normalizacji stosunków z Izraelem; jest tak, ponieważ wierzą, że ”nie ma miejsca” dla Izraela na mapie. Ich zdaniem Izrael nie ma prawa istnieć i powinien zostać zastąpiony państwem islamskim, gdzie Żydzi mogą żyć jako mniejszość.


Rywale Hamasu z Fatahu przyjmują podobne stanowisko wobec ocieplenia stosunków między Izraelem a niektórymi państwami arabskimi. Kilku wysokich rangą funkcjonariuszy Fatahu, włącznie z Munirem al-Dżaghoobem i Mohammedem Sztajjehem, potępiło Oman za goszczenie Netanjahu. Potępili także Zjednoczone Emiraty Arabskie za pozwolenie Izraelczykom na wzięcie udziału w zawodach judo.  


"Fatah potępia publiczną normalizację [stosunków] między Izraelem a pewnymi krajami arabskimi” -  powiedział al-Dżaghoub . Stwierdził następnie, że wizyta Netanjahu w Omanie była częścią jeszcze nieogłoszonego planu pokojowego prezydenta USA Donalda Trumpa dla Bliskiego Wschodu. Palestyńczycy wierzą, że plan Trumpa, którego jak dotąd nikt na Bliskim Wschodzie nie widział, przewiduje zawarcie traktatów pokojowych między Izraelem a krajami arabskimi zanim konflikt między Izraelem a Palestyńczykami zostanie rozwiązany.


Hamas i Fatah sprzeciwiają się normalizacji stosunków między Izraelem a krajami arabskimi, ponieważ obawiają się, że ich arabscy bracia opuszczą ich. Obie rywalizujące strony palestyńskie obawiają się, że kiedy Arabowie podpiszą traktaty pokojowe z Izraelem, zapomną o Palestyńczykach i skupią się na budowaniu zamożności i stabilności w krajach arabskich.


Palestyńczycy dążą do dalszego trzymania świata arabskiego jako zakładnika własnych, nierealistycznych żądań. Nie chcą widzieć postępu i budowania lepszej przyszłości dla ludzi w krajach arabskich. Ta taktyka, która działała przez siedemdziesiąt lat, wyraźnie zaczyna być mniej użyteczna, kiedy jeden kraj arabski za drugim otwiera drzwi izraelskim przywódcom, politykom i sportowcom.


Wydaje się, że Hamas i Fatah chcą rozgrywać kartę ofiary do gorzkiego końca. Od dawna twierdzą, że są ofiarami Izraela. Teraz starają się przekonać świat, że Palestyńczycy są ofiarami jakiegoś spisku izraelsko-amerykańskiego, mającego na celu zawarcie pokoju z Izraelem. W świecie Palestyńczyków pokój między Izraelem a krajami arabskimi jest równoznaczny ze zdradą, spiskiem upichconym przez Izrael i administrację USA.


Zamiast przyjęcia ocieplenia stosunków między Izraelem a kilkoma krajami arabskimi jako pozytywnego rozwoju sytuacji, który przynosi nadzieję i optymizm na Bliski Wschód, władcy Hamasu i Fatahu są zajęci potępianiem i podżeganiem przeciwko Arabom, którzy „kolaborują” z Izraelem. Potępienia i podżeganie brzmią niezmiernie podobnie do gróźb skierowanych do arabskich głów państw i rządów, które chcą współpracy gospodarczej z Izraelem. Te groźby będą niewątpliwie miały negatywny wpływ na niektóre kraje arabskie, które uznają je za szantaż ze strony Palestyńczyków.  


Kiedy Hamas i Fatah wzywają ”arabską ulicę”, by zgłosiła sprzeciw wobec starań o normalizację stosunków z Izraelem, w rzeczywistości namawiają ludność krajów arabskich do buntu przeciwko swoim przywódcom i rządom. Trudno zakładać, że jakikolwiek przywódca arabski pozostanie bezczynny wobec palestyńskich gróźb i potępień.


Raz jeszcze Palestyńczycy działają przeciwko własnym interesom przez alienowanie wpływowych i bogatych krajów, takich jak Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman. Hamas i Fatah prowadzą swój lud ku pewnemu końcowi: ku izolacji i ekstremizmowi. Tak więc Fatah i Hamas nie mogą porozumieć się w sprawie płac dla swoich pracowników, nie mogą porozumieć się w sprawie dostarczania elektryczności do Strefy Gazy i nie mogą porozumieć się w sprawie dostarczania leków i wyposażenia do szpitali. Zgadzają się jednak na zadanie więcej szkód i ran własnej ludności. Jeśli dalej będą tak działać, któregoś dnia Palestyńczycy odkryją, że ich przyjaciele i bracia są ich największymi wrogami.  


Palestinian Threats to Arab Normalization with Israel
        

Gatestone Institute, 7 listopada 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1352 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy Palestyńczycy w Gazie mogą zbuntować się przeciwko Hamasowi?   Toameh   2019-08-18
Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16
Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09
Palestyńska bieda: kto nie ma udziału w bogactwie?     2019-07-08
Afryka: alarmujący wzrost prześladowań chrześcijan   Bulut   2019-07-07
Palestyńska wojna z przedsiębiorcami   Tawil   2019-07-06
Nie potrzebujemy żadnej edukacji   Collins   2019-07-02
Czy zbliża się wielka wojna?   Koraszewski   2019-07-01
Abstrakcyjna ludzka godność   Ferus   2019-06-30
Moje świadectwo o reparacjach za niewolnictwo   Hughes   2019-06-29
Pamięć o Jazydach i Lalisz w Światowy Dzień Uchodźcy   Frantzman   2019-06-28
Bahrajn dowodzi raz jeszcze: jeśli ”pokój” nie jest etapem do zniszczenia Izraela, to palestyńscy przywódcy nie są zainteresowani     2019-06-27
Nowa kultura politycznej przemocy w Turcji   Bekdil   2019-06-23
Zły sen Arabów: absorbowanie Palestyńczyków   Toameh   2019-06-21
Podtrzymuję to, co napisałam o „Palestynie”   Chesler   2019-06-20
Zakrywanie kultury, żeby ”nie urazić”   Meotti   2019-06-18
Dlaczego geje stają po stronie kultur, które ich mordują?   Rosenthal   2019-06-17
Szanse rozmowy o prawdziwym arabsko-izraelskim pokoju na konferencji w Bahrajnie   Bryen   2019-06-16
Palestyńczyk wbija nóż i natychmiast pojawiają się usprawiedliwienia   Flatow   2019-06-15
Oczywiście Palestyńczycy nie potrafią się rządzić. Bowiem w rzeczywistości nie chcą zbudować państwa – chcą zniszczyć inne państwo     2019-06-11
(Niezbyt) ukryte manipulacje mediów   Cohen   2019-06-10
Nigdy więcej   Lewin   2019-06-10
Rezerwiści na służbie walczą o Izrael na amerykańskich kampusach uniwersyteckich   Greenfield   2019-06-09
Biały terroryzm on line: identyfikowanie potencjalnych zagrożeń   Michael Davis   2019-06-08
Problem w Niemczech jest większy niż ”jarmułka”   Tobin   2019-06-08
Świat jest dziwaczny, skoro jedynym człowiekiem, który naprawdę próbuje pomóc Palestyńczykom, jest Jared Kushner – a wszyscy inni są przeciwko     2019-06-07
Dlaczego ”New York Times” próbuje storpedować plan pokojowy Trumpa?   Dershowitz   2019-06-04
Długie życie Roberta Bernsteina   Koraszewski   2019-06-03
WHO, Francja i flirtowanie z antysemityzmem   Yemini   2019-06-02
Dlaczego Palestyńczycy są tak przeciwni „Umowie Stulecia”?   Kedar   2019-06-01
Nowa lista Hamasu ze ”zdrajcami”   Toameh   2019-05-31
Akademicka wolność dla mnie, ale nie dla ciebie   Altabef   2019-05-29
Zbrodnia wojenna!: umieszczenie karteczki w Ścianie Zachodniej   Dershowitz   2019-05-28
Socjalizm to paskudna rzecz   Koraszewski   2019-05-27
Czy powinniśmy porównywać Indie i Izrael?   Julius   2019-05-27
Dajcie pokojowi szansę!   Tsalic   2019-05-26
Jak palestyńscy przywódcy karzą pacjentów   Tawil   2019-05-25
Jaka przyszłość czeka amerykańskich Żydów   Rosenthal   2019-05-24
Imigracja, czyli jak współczuć i być mądrym   Koraszewski   2019-05-23
Iran otrzymał status państwa nuklearnego   Yigal Carmon   2019-05-22
Flirty UE z Ligą Arabską   Bergman   2019-05-19
Coraz węższy, zaściankowy pryzmat dziennikarstwa   Murray   2019-05-16
Kiedy ajatollah rozgrywa swojego  dżokera   Taheri   2019-05-15
”Pinkwashing” i Izrael: jak działać przeciwko własnym, najlepszym interesom   MacEoin   2019-05-14
Sankcje USA nałożone na mułłów działają   Rafizadeh   2019-05-11
Czyje to było zwycięstwo?   Skalski   2019-05-11
Największy zdecentralizowany pomnik pamięci na świecie   Gross   2019-05-03
Raport o naszym niewstąpieniu do Unii   Ferus   2019-05-01
Unicestwienie chrześcijańskiego życia i ludzi: gdzie jest oburzenie Zachodu?   Meotti   2019-04-30
Niemiecki rząd: antyizraelski i proirański   Frank   2019-04-28
Dajmy priorytet zapobieganiu przemocy domowej   Lomborg   2019-04-25
Wzgórza Golan i głębie hipokryzji   Mor   2019-04-24
Naród Islamu i ”społeczna sprawiedliwość” kobiet   MacEoin   2019-04-22
Cierpienia ludności Gazy   Kedar   2019-04-18
Dyplomaci w ONZ dokonują antysemickich czynów   Gerstenfeld   2019-04-16
Dlaczego Palestyńczycy uciekają z Libanu   Toameh   2019-04-14
Powodzie, mułłowie i Kopciuszek w kamaszach   Taheri   2019-04-12
“Dla jednego terrorysta…” – fragment książki   Landes   2019-04-12
Milan Kundera ostrzegał nas przed historyczną amnezją. Teraz widzimy ją znowu.   Morrison   2019-04-11
Morderstwa w Christchurch: prawdziwi współsprawcy   Milliere   2019-04-10
Zbrodnie Zachodu wobec prześladowanych mniejszości na Bliskim Wschodzie   Bergman   2019-04-09
Tysiące muzułmańskich kobiet zgwałconych, torturowanych, zabitych w syryjskich więzieniach. Gdzie są media, ONZ, grupy „praw człowieka”?   Tawil   2019-04-04
Inne porozumienie w sprawie pokoju   Toameh   2019-04-02
Wielka Brytania delegalizuje Hezbollah   Bergman   2019-04-01
Hamed Abdel-Samad o lewicy: Rasism niskich oczekiwań; Oni traktują muzułmanów jak małpy w zoo     2019-03-31
Turcja: Dziesiątki tysięcy ściganych sądownie za „obrażenie” Erdoğana   Bulut   2019-03-30
Fronda: „Brawo Polska - Wzgórza Golan nie dla Izraela!!!”   Koraszewski   2019-03-29
Podtrzymywanie palestyńskiej ”narracji”   Bergman   2019-03-28
Dla BBC nikab to „symbol buntu”   Pearson   2019-03-27
Zastraszony "New York Times" opublikował kłamstwa o ”większość Arabów usuniętych siłą z ich domów w Jaffie”     2019-03-26
To jeszcze nie apokalipsa   Jacoby   2019-03-25
Kolonialne pochodzenie sympatii do ”Żon ISIS”   Frantzman   2019-03-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk