Prawda

Poniedziałek, 1 marca 2021 - 22:46

« Poprzedni Następny »


Najlepsze dni ludzkości są nadal przed nami


Matt Ridley 2015-11-19

Debata Munk, Toronto, 6 listopada 2015<br />Optymiści - Matt Ridley i Steven Pinker <br /><br />
Debata Munk, Toronto, 6 listopada 2015
Optymiści - Matt Ridley i Steven Pinker

 

6 listopada wziąłem udział w debacie Munk, w której Steven Pinker i ja argumentowaliśmy, że “najlepsze dni ludzkości są nadal przed nami”, podczas gdy Malcolm Gladwell i Alain de Botton byli naszymi oponentami. Było to zabawne i nieco przeciągnęliśmy publiczność na naszą stronę, chociaż od początku trzy czwarte było po naszej stronie (co prawdopodobnie nie jest reprezentatywne dla populacji świata jako całości).

Tutaj jest więcej informacji o tej debacie: http://www.munkdebates.com/debates/progress

 

A tutaj jest tekst mojego wprowadzenia:

 

Woody Allen powiedział kiedyś: “Bardziej niż kiedykolwiek w historii ludzkość stoi na rozdrożu. Jedna droga prowadzi do rozpaczy i całkowitej beznadziei. Druga do totalnego unicestwienia. Módlmy się, byśmy posiedli mądrość i wybrali poprawnie”.


W ten mniej więcej sposób mówi się o przyszłości. Kiedy byłem młody, przyszłość była ponura. Eksplozja populacyjna była nie do powstrzymania, klęski głodowe były nieuniknione, pestycydy dawały nam raka, pustynie rozszerzały się, ropa naftowa wyczerpywała się, lasy deszczowe były skazane, kwaśny deszcz, ptasia grypa i dziura ozonowa miały spowodować choroby nas wszystkich, moja liczba plemników spadała, a zima nuklearna miała nas wykończyć.


Myślicie, że przesadzam. Oto wniosek ekonomisty Roberta Heilbronera w książce, która była bestsellerem i ukazała się w roku, w którym kończyłem szkołę: „Perspektywa dla człowieka jest, jak sądzę, bolesna, trudna, być może rozpaczliwa i nadzieja, jaką można mieć dla jego przyszłości, bardzo nikła”.  


Dopiero w dziesięć lat później niespodziewanie zrozumiałem, że wszystkie te zagrożenia albo były fałszywymi alarmami, albo były niezmiernie przesadzone. Koszmarna przyszłość nie była taka zła, jak mówili mi dorośli. Życie stawało się coraz lepsze i to dla olbrzymiej większości ludzi.


Długość życia człowieka rosła o około pięć godzin dziennie przez 50 lat.


Największa miara nieszczęścia, jaką można sobie wyobrazić – śmiertelność dzieci – spadła w tym czasie o dwie trzecie.


Śmiertelność na malarię spadła w ciągu 15 lat o zdumiewające 60%.


Wyciek ropy do oceanów zmalał o 90% od lat 1970.


Przedmiot wielkości kromki chleba pozwala ci wysyłać listy, prowadzić rozmowy, oglądać filmy, znajdować drogę, robić zdjęcia i powiedzieć setkom ludzi co jadłeś na śniadanie.


Co się pogarsza? Ruch uliczny, otyłość? Proszę zauważyć, że są to problemy obfitości.


To zabawne. Większość ulepszeń jest stopniowa, więc nie są wiadomościami. Złe wiadomości mają tendencję do nagłego pojawiania się. Spadający samolot zawsze dostaje się do gazet; spadająca śmiertelność dzieci już nie. 


Jak mówi Steve, co roku przeciętny człowiek na planecie jest bogatszy, zdrowszy, szczęśliwszy, mądrzejszy, czystszy, uprzejmiejszy, wolniejszy, bezpieczniejszy, bardziej pokojowy i równiejszy.


Równiejszy?


Tak, globalna nierówność maleje. Szybko. Dlaczego? Ponieważ ludzie w biednych krajach bogacą się szybciej niż ludzie w bogatych krajach.


Afryka przeżywa obecnie zdumiewający cud, trochę jak Azja dziesięciolecie temu. Mozambik jest o 60% bogatszy (na głowę) niż był w 2008 r. Gospodarka Etiopii rośnie o 10% rocznie.


Od czasu II wojny światowej gospodarka świata skurczyła się tylko w jednym, jedynym roku – w 2009, kiedy spadła 1% zanim urosła o 5% w roku następnym. Jeśli już, to marsz ku zamożności przyspiesza.


Mój optymizm nie jest jednak oparty tylko o ekstrapolację przeszłości. Oparty jest na tym, DLACZEGO to się dzieje.


Innowacje, napędzane przez spotkanie i krzyżowanie się pomysłów, by tworzyć następne pomysły, są paliwem, które napędza rozwój.


I dalecy jesteśmy od wyczerpania się tego paliwa, właściwie dopiero zaczęliśmy. Jest nieskończona ilość sposobów rekombinacji pomysłów, by stworzyć nowe pomysły.


I nie musimy już dłużej polegać na Amerykanach i Europejczykach, by je dostarczyli.


Internet przyspieszył tempo, w jakim idee uprawiają seks.


Weźmy e-papierosy. W moim kraju jest teraz ponad 3 miliony ludzi, którzy rzucili palenie dzięki e-papierosom. Okazuje się, że jest to najlepsza pomoc przy rzuceniu palenia, jaką kiedykolwiek wymyślono.


Jest to równie bezpieczne jak kawa.


A wymyślił to w Chinach człowiek o nazwisku Hon Lik, który połączył nieco chemii z odrobiną elektroniki.


No dobrze, ale czy cały ten postęp nie odbywa się kosztem środowiska? No cóż, nie jest to prawdą, często jest odwrotnie. Wiele wskaźników środowiskowych w wielu krajach wykazuje poprawę: więcej lasów, więcej dzikiej przyrody, czystsze powietrze, czystsza woda.


W porównaniu do sytuacji sprzed 100 lat dzięki wysiłkom ruchów ochrony przyrody spadło także tempo wymierania gatunków, ptaków i ssaków.


Im bogatszy kraj, tym bardziej prawdopodobne, że jego środowisko poprawia się – największe problemy środowiskowe są w ubogich krajach.


Ale co z populacją? Za mojego życia tempo wzrostu populacji obniżyło się o połowę, z 2% do 1%, a dzisiaj dzietność w Afryce spada na łeb na szyję. Populacja świata powiększyła się czterokrotnie w XX wieku, ale nawet nie podwoi się w tym wieku, a ONZ sądzi, że w ogóle przestanie rosnąć około roku 2080.


Nie z powodu wojny, zarazy i głodu, jak obawiał się posępny Parson Malthus, ale z powodu zamożności, edukacji i zdrowia.


Istnieje prosty i piękny fakt w demografii. Kiedy przeżywa więcej dzieci, ludzie planują mniejsze rodziny.


Przy malejącym wzroście populacji i rosnących plonach na farmach jest coraz łatwiej nakarmić świat.


Dzisiaj potrzeba 68% mniej ziemi, żeby wyhodować tę samą ilość żywności co 50 lat temu. To znaczy więcej ziemi dla dzikiej przyrody.


Teoretycznie można nakarmić świat z hydroponicznej farmy wielkości Ontario i trzymać resztę jako rezerwat przyrody.


Planeta staje się także zieleńsza. Satelity zanotowały o 14% więcej wegetacji niż 30 lat temu, szczególnie w suchych regionach, takich jak Sahel w Afryce.


Czy jednak jestem jak człowiek, który wypada z drapacza chmur i kiedy mija drugie piętro, krzyczy “jak dotąd, wszystko dobrze”? Nie sądzę.


Prawdopodobnie usłyszycie w tej debacie zwrot “punkt zwrotny”. Dowiecie się, że to pokolenie będzie miało gorzej niż jego rodzice, że umrze młodziej lub doświadczy nagłego pogorszenia się środowiska.


No cóż, pozwólcie, że opowiem o punktach zwrotnych. Każde pokolenie myśli, że stoi w punkcie zwrotnym, że przeszłość była w porządku, ale przyszłość jest ponura. Jak to powiedział Lord Macaulay: „w każdym wieku każdy wie, że aż do jego czasów miała miejsce postępująca poprawa; nikt nie wydaje się liczyć na jakąkolwiek poprawą w kolejnym pokoleniu. Nie możemy dowieść absolutnie, że mylą się ci, którzy mówią, że społeczeństwo osiągnęło punkt zwrotny – że najlepsze dni już są za nami. Tak jednak mówili wszyscy, którzy byli przed nami”.


Filtrujemy przeszłość przez szczęśliwe wspomnienia i filtrujemy przyszłość przez ponure prognozy.


Jest to dziwna forma narcyzmu. Musimy wierzyć, że nasze pokolenie jest wyjątkowe, jest tym, gdzie pojawia się punkt zwrotny. A to jest nonsens.


Raz jeszcze Macaulay: “Na jakiej podstawie sądzimy, że z samą poprawą za nami, nie mamy oczekiwać niczego poza czekającym nas pogorszeniem się?”

 

Munk debate

Rational Optimist, 8 listopada 2015

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1777 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01
Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk