Prawda

Niedziela, 27 wrzesnia 2020 - 21:35

« Poprzedni Następny »


Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom


Phyllis Chesler 2019-11-05

Na amertykańskich uniwersytetach przeciwstawianie się antysemityzmowi nierzadko grozi fizycznymi atakami.
Na amertykańskich uniwersytetach przeciwstawianie się antysemityzmowi nierzadko grozi fizycznymi atakami.

Ten artykuł jest poświęcony Reni Spiegel, nazywanej polską “Anne Frank”, która pisała pamiętnik w  Przemyślu, w mieście gdzie kiedyś żyli moi przodkowie ze strony matki.


Żydzi, których żydostwo można rozpoznać po wyglądzie, są bici na ulicach w Europie i w Ameryce Północnej. Przypomina mi to o tym, co działo się w Niemczech w połowie lat 1930., jak to udokumentował Erik Larson w książce z 2011 roku, In The Garden of the Beasts: Love, Terror, and an American Family in Hitler’s Berlin.


Dziś żydowscy studenci i profesorowie są wypychani z kampusów i ze stowarzyszeń akademickich lub zmuszeni do najeżonego niebezpieczeństwami i nieprzyjemnego przechodzenia obok antyizraelskich/propalestyńskich demonstracji na kampusach (Israel Apartheid Week) oraz wysłuchiwania wrzaskliwych rezolucji BDS na rzecz bojkotowania wyłącznie jednego kraju (Izraela).


Kiedy w 2003 roku opublikowałam książkę The New Anti-Semitism, dostałam wiele listów od żydowskich profesorów, którzy już borykali się z karami i ostracyzmem za ich proizraelskie, oparte na faktach poglądy. Wolność słowa była tylko dla tych, którzy głosili antyizraelskie poglądy, nie dla tych, którzy ośmielali się bronić państwa żydowskiego przed kłamstwami. Za ich pozwoleniem przekazałam te listy redaktorce działu Edukacja w „New York Times”, która była bardzo tym zainteresowana i chciała o tym napisać artykuł. Niestety (chociaż nie jestem tym zdziwiona), z „najwyższych szczebli” gazety otrzymała polecenie, żeby tego nie robiła. Nie pozwolono jej także na napisanie recenzji z mojej książki. Od tego czasu napisałam wiele artykułów o tym, jak zachodnia inteligencja raz jeszcze zdradziła Żydów.


Co więcej, zaczęły ukazywać się ważne książki na ten temat, w tym: The Uncivil University: Intolerance on College Campuses Aryeha Kaufmann Weinberga, Gary’ego A. Tobina i Jenny Ferer (2009), powieść Nory Gold Fields of Exile (2014), a ostatnio Anti-Zionism on Campus: The University, Free Speech and BDS pod redakcją Andrew Pessina i Dorona S. Ben Atara (2018) oraz Israel Denial: Anti-Zionism, Anti-Semitism, and the Faculty Campaign Against the Jewish State Cary’ego Nelsona (2019). Poza pisaniem o tym zjawisku w licznych artykułach, uzupełniłam także nowe wydanie The New Anti-Semitism.


Nie jestem pewna na ile komukolwiek z nas udało się choć trochę przełamać blokadę założoną w tej wojnie kognitywnej. Linda Sarsour, która nie jest już dłużej przywódczynią praw kobiet, teraz jako propalestyńska aktywistka (którą zawsze była), nadal pojawia się na kampusach w całym kraju, jak to robią również niezliczone rzesze innych, podzielających jej poglądy.


Ten antysemicki/antysyjonistyczny szturm widać także w Internecie, również w prywatnych grupach poświęconych innym tematom akademickim (psychologii, psychiatrii, historii feminizmu), gdzie nikt nie jest ekspertem w sprawach Bliskiego Wschodu. Nie powstrzymuje to jednak przed powielaniem tam trującej propagandy.


W swoim czasie opuściłam dwie takie grupy dyskusyjne i wyrzucono mnie z trzeciej. Zawsze były te same dwa powody. Zalew ordynarnego antysemityzmu/antysyjonizmu, któremu pozwolono zdominować konwersację – lub niestrawne kawałki propalestyńskiej i proislamistycznej propagandy, która zajmowała główne miejsca zamiast naszych normalnych dyskusji. Przedstawianie innego, bardziej opartego na wiedzy lub bardziej pozytywnego poglądu na Izrael było zawsze interpretowane jako „Zbrodnia Myśli lub Zdrada Stanu oraz jako dowód rasizmu, islamofobii i prawicowego konserwatyzmu.


Każde zetknięcie z tym zjawiskiem uderzało, było rozwścieczające, deprymujące, a czasami nawet traumatyczne. Tym jednak, co najbardziej zwróciło moją uwagę, było albo tłumne dołączenie innych do ataku, albo widzieliśmy coś znacznie bardziej złowieszczego: milczenie, kompletne milczenie świadków.


Niedawno niespodziewanie doświadczyłam kolejnego antysemickiego ataku on line. Postanowiłam opowiedzieć o nim 92-letniej ocalałej z trzech obozów koncentracyjnych epoki Holocaustu, która była moim gościem w szabas. Chciałam poznać jej opinię w tej sprawie.


Luna Kaufman jest zdumiewającą, wspaniałą i wybitną polsko-amerykańską Żydówką. Chodziła do liceum z późniejszym „polskim papieżem” (Janem Pawłem II), jest oddana pracy na rzecz poprawy stosunków międzywyznaniowych, jest też muzykologiem – i uważa, że wszystkie ważne sprawy są niesłychanie skomplikowane. 

Kaufman opublikowała swoje wspomnienia: Luna’s Life: A Journey of Forgiveness and Triumphs (2009). Jeśli ktokolwiek mógłby powiedzieć mi, czy przesadnie reaguję lub straciłam okazję do nauczenia kogoś, to mogłaby to zrobić właśnie ona.


Opowiedziałam jej o kobiecie, znanej feministce, której nigdy nie spotkałam osobiście, a która właśnie odwiedziła Polskę po raz pierwszy, żeby odszukać swoje polskie korzenie. Z zachwytem opisywała polskie społeczeństwo. Jedna kobieta z jej grupy napisała, że Polacy, jacy by nie byli czarujący, mordowali kiedyś Żydów i że mogłaby o tym także wspomnieć. Przez kilka godzin panowała cisza. Nie chciałam, by ten głos został bez odpowiedzi, więc zasugerowałam kilka książek o polskich antyżydowskich pogromach i masakrach dla pokazania bardziej zrównoważonego obrazu Polaków. Dlaczego nie poczytać Anny Bikont o tym, co stało się w Jedwabnem, albo Jana T. Grossa?


Ta kobieta odpowiedziała. “Wiedziałam, że nie potrwa długo zanim usłyszę ciebie, tylko czekałam”. A potem rzuciła stek brudnej nienawiści do Żydów. “Jeśli twoi autorzy nie mają dowodów, to jest to szkalowanie. Gdzie są relacje z tego, zdjęcia, aresztowania, zapisy policyjne, świadectwa śmierci? Żydzi przesadzają rolę Polaków w Holokauście; co najmniej stu Polaków zginęło, próbując ratować Żydów – co z nimi? Mam dość Żydów, którzy nadal oczerniają pewne kraje, żeby uzyskać finansowe reparacje”.


A potem, nie do uwierzenia, pisze: „Mój ostatni chłopak był Żydem… Nie ma naturalnej niechęci między polskimi robotnikami a żydowskimi robotnikami. Jeśli była jakaś zajadłość między Żydami i Polakami, to uważam, że była oparta na przynależności klasowej, NIE na przynależności religijnej. Ubodzy Żydzi byli tak samo opuszczeni przez BOGATYCH ŻYDÓW, jak byli opuszczeni przez bogatych Polaków. Ubodzy Żydzi w USA są tak samo uciskani przez kapitalistycznych właścicieli (w fabrykach futer), jak byli ubodzy polscy robotnicy. Nie bądź naiwna, Phyllis. Jest wiele sztuczek, jakich używają, żeby nagłośnić swoją sprawę”.


Apel do walki klasowej przesądził sprawę. Pierwsza kobieta, która przemówiła, napisała jej, że może powinna „porzucić urazę”.  


To, co napisała ta kobieta, było nieprzyzwoite, wściekłe i pełen urazy. I pokazywało całkowitą, pełną sprzeczności ignorancję.


Tym jednak, na co zwróciłam uwagę, było milczenie innych członków tej grupy, to jak nikt nie odważył się postawić wyzwania lub obalić tego Wielkiego Kłamstwa i zaryzykować, że dostanie od niej jakąś arogancką odpowiedź. Ten rodzaj strachliwości, tchórzostwa, unikania możliwego starcia – lub milcząca aprobata – jest właśnie sposobem, w jaki zatriumfował Hitler.


Luna przytaknęła ale nic nie powiedziała. Po chwili mówiłam dalej:

“Może wielu członków w tej grupie nie zauważyło tej wymiany słów. Może dotarli do niej tygodnie później, jeśli w ogóle dotarli, i uważali, że jest zbyt późno na komentarze. Wszyscy już mówili o innych sprawach. Dwie kobiety napisały do mnie prywatnie, bezpiecznie, ostrożnie, ale nie poruszyły tematu publicznie, by wszyscy mogli przeczytać. Prywatnie zapytałam jedną z nich:


Co powiedziałaby Flo Kennedy, (znana afro-amerykańska feministka), gdyby inna feministka twierdziła, że niewolnictwo nie istniało lub, jeśli istniało, to nie było tego zbyt wiele i że co najmniej 100 białych ludzi zginęło próbując uratować czarnych niewolników, a zresztą czarni ludzie przesadzają teraz rozmiary niewolnictwa, żeby otrzymać reparacje?”  


Luna nie miała wątpliwości: „Flo ostro powiedziałaby im, co o tym myśli i poszła dalej”.


Ja czytelnikom z tej grupy napisałam, że nigdy więcej nie zabiorę tam głosu i poszłam dalej. Raz jeszcze. Co nie zawsze jest dobre, jeśli chcesz zachować związki z cenionymi przez ciebie ludźmi i pozostawać poinformowana. Takie są niebezpieczeństwa, kiedy proizraelscy lub izraelscy profesorowie nie są zapraszani na wykłady – lub mogą dostać zaproszenie tylko w warunkach skrajnej wrogości i nękania; kiedy ich prace nie są akceptowane przez pisma akademickie, ich projekty nie otrzymują finansowania itd.


Wtedy Luna opowiedział mi historię.

Wiesz, Żydzi byli także brutalni wobec innych Żydów, których mieli pod batem. Tak to widziałam, kiedy byłam nastolatką w obozach koncentracyjnych. Pewien mężczyzna, Żyd, został wyznaczony do dokonywania selekcji, kto ma pójść do Auschwitz. Nienawidziłam go. Ale powiedział mi, że wiedział, kto i tak był umierający i próbował tych wybierać.  


Niemniej było to okropne zadanie, a on je wykonywał. Sprawy są jednak skomplikowane. Ten sam kapo zarządzał barakami, w których byli chorzy. „Szpitalem”. Byłam tam, bo byłam bardzo chora. Kiedy zbliżali się Rosjanie, żeby nas wyzwolić, wiedział, że Niemcy zabiją wszystkich chorych i umierających. Przybiegł i wyrzucił mnie z baraku. To uratowało mi życie. Kiedy więc postawiono go przed sądem za popełnione zbrodnie, odmówiłam składania zeznań przeciwko niemu. Powiesili go i tak.

A więc: sprawy są skomplikowane.


Jakie wnioski mogę wyciągnąć, jeśli w ogóle można tu mówić o wnioskach? Że może któraś z tych milczących kobiet-świadków może któregoś dnia ukryć uciekającego Żyda? Lub że ta kobieta z polskimi, chrześcijańskimi przodkami może któregoś dnia żałować swoich ignoranckich i nienawistnych słów i próbować im zadośćuczynić? Nie wiem, jak rozmawiać z tymi, z którymi kiedyś razem walczyłam w bitwie w innej wojnie – ale które teraz są moimi przeciwniczkami w wojnie przeciwko Żydom.


The silent bystanders in the war against Jews

Israel National News/Arutz Shewa, 25 października  2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaPhyllis Chesler

Emerytowana profesor psychologii City University of New York, współzałożycielka Association for Women in Psychology oraz National Women's Health Network.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1628 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Międzynarodowe prawo dla jednego narodu   Kontorovich   2020-09-27
Dla postmodernizmu tożsamość jest ważniejsza od rozumu   Rosenthal   2020-09-25
Nieprzyjemna wiadomość dla Thomasa Friedmana   Flatow   2020-09-25
Arabowie przyznają się do błędu   Koraszewski   2020-09-24
Więcej niż stracona okazja dla Palestyńczyków   Tobin   2020-09-23
Symbole (i symbolizm) ujawniają gorzką bliskowschodnią prawdę   Flatow   2020-09-22
Wojna Czerwono-Zielonego sojuszu przeciwko Izraelowi trwa   Glick   2020-09-21
Dlaczego John Kerry i inni nie mieli racji w sprawie pokoju i Izraela - analiza   Frantzman   2020-09-20
Obnażenie palestyńskich kłamstw    Blum   2020-09-19
Niewolnice w Al-Dżazira   Fernandez   2020-09-19
Arabowie: Izrael nie jest naszym wrogiem   Toameh   2020-09-18
Prośba o pokorę od Benjamina Franklina   Jacoby   2020-09-17
Ostry zakręt historii   Koraszewski   2020-09-16
Niewolnictwo: czy jest monopol na cierpienie?   Taheri   2020-09-15
Kulturowe wojny w szkołach w Kalifornii   Julius   2020-09-15
Przegląd wiadomości w drodze na zakupy   Koraszewski   2020-09-13
Pożegnanie lata, czyli prywatne drzewo życia   Ferus   2020-09-13
ZEA: Nie jesteśmy zdrajcami, palestyńscy przywódcy są skorumpowani   Toameh   2020-09-11
Nawet antysemickie media w Iraku mówią z zainteresowaniem o normalizacji     2020-09-10
Normalizacja może stworzyć prawdziwy „Nowy Bliski Wschód”   Rosenthal   2020-09-09
Milczenie ONZ i UE wobec “szokującego łamania praw człowieka” przez Iran   Rafizadeh   2020-09-08
Kiedy Palestyńczyk wreszcie się obudzi?!   Al-Dahiri   2020-09-08
Lot nad Arabią Saudyjską   Jacoby   2020-09-07
Kogo Żydzi powinni bać się najbardziej podczas „powstania”?   Tobin   2020-09-06
Wielki krok naprzód dla światowego pokoju – i ci, którzy wolą go ignorować   Kemp   2020-09-05
Harvard zaprasza głównego palestyńskiego negacjonistę    Lipman   2020-09-04
Obietnica i zagrożenia porozumienia pokojowego z Dżuba    Fernandez   2020-09-04
Arabski antysemityzm za europejskie pieniądze   Koraszewski   2020-09-03
Zgraja „proizraelskiej surowej miłości” a umowa z ZEA   Frantzman   2020-09-02
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy popierają porozumienie Izrael-ZEA?   Toameh   2020-09-01
Krótka historia europejskich obserwatorów w Gazie   Steinberg   2020-08-31
ONZ doprowadza mnie do szału   Collins   2020-08-30
Świat na śliskiej drodze   Taheri   2020-08-29
Co finansuje Europa?   Henig-Cohen   2020-08-29
Appeasement: Europejska choroba   Kemp   2020-08-27
Entliczek, pentliczek, czerwony stoliczek   Koraszewski   2020-08-27
Erdoğan potrzebuje nowych wrogów   Bekdil   2020-08-26
A co z 17 milionami niewolników w świecie islamskim?   Meotti   2020-08-22
Mulowie i Hezbollah – specjaliści w szmuglu narkotyków   Rafizadeh   2020-08-21
"Guardian" doszlusował do Iranu i Turcji w sprzeciwie wobec umowy pokojowej Izraela i ZEA   Levick   2020-08-19
Kiedy pamięć staje się więzieniem narodów   Taheri   2020-08-18
Czyje życie liczy się?   Maistrovoy   2020-08-17
Iran: najnowsza kolonia Chin?   Rafizadeh   2020-08-15
Jak zostałam anulowana   Chesler   2020-08-13
Gorsza strona naszej natury   Koraszewski   2020-08-12
Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk