Prawda

Piątek, 28 lutego 2020 - 09:43

« Poprzedni Następny »


Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom


Phyllis Chesler 2019-11-05

Na amertykańskich uniwersytetach przeciwstawianie się antysemityzmowi nierzadko grozi fizycznymi atakami.
Na amertykańskich uniwersytetach przeciwstawianie się antysemityzmowi nierzadko grozi fizycznymi atakami.

Ten artykuł jest poświęcony Reni Spiegel, nazywanej polską “Anne Frank”, która pisała pamiętnik w  Przemyślu, w mieście gdzie kiedyś żyli moi przodkowie ze strony matki.


Żydzi, których żydostwo można rozpoznać po wyglądzie, są bici na ulicach w Europie i w Ameryce Północnej. Przypomina mi to o tym, co działo się w Niemczech w połowie lat 1930., jak to udokumentował Erik Larson w książce z 2011 roku, In The Garden of the Beasts: Love, Terror, and an American Family in Hitler’s Berlin.


Dziś żydowscy studenci i profesorowie są wypychani z kampusów i ze stowarzyszeń akademickich lub zmuszeni do najeżonego niebezpieczeństwami i nieprzyjemnego przechodzenia obok antyizraelskich/propalestyńskich demonstracji na kampusach (Israel Apartheid Week) oraz wysłuchiwania wrzaskliwych rezolucji BDS na rzecz bojkotowania wyłącznie jednego kraju (Izraela).


Kiedy w 2003 roku opublikowałam książkę The New Anti-Semitism, dostałam wiele listów od żydowskich profesorów, którzy już borykali się z karami i ostracyzmem za ich proizraelskie, oparte na faktach poglądy. Wolność słowa była tylko dla tych, którzy głosili antyizraelskie poglądy, nie dla tych, którzy ośmielali się bronić państwa żydowskiego przed kłamstwami. Za ich pozwoleniem przekazałam te listy redaktorce działu Edukacja w „New York Times”, która była bardzo tym zainteresowana i chciała o tym napisać artykuł. Niestety (chociaż nie jestem tym zdziwiona), z „najwyższych szczebli” gazety otrzymała polecenie, żeby tego nie robiła. Nie pozwolono jej także na napisanie recenzji z mojej książki. Od tego czasu napisałam wiele artykułów o tym, jak zachodnia inteligencja raz jeszcze zdradziła Żydów.


Co więcej, zaczęły ukazywać się ważne książki na ten temat, w tym: The Uncivil University: Intolerance on College Campuses Aryeha Kaufmann Weinberga, Gary’ego A. Tobina i Jenny Ferer (2009), powieść Nory Gold Fields of Exile (2014), a ostatnio Anti-Zionism on Campus: The University, Free Speech and BDS pod redakcją Andrew Pessina i Dorona S. Ben Atara (2018) oraz Israel Denial: Anti-Zionism, Anti-Semitism, and the Faculty Campaign Against the Jewish State Cary’ego Nelsona (2019). Poza pisaniem o tym zjawisku w licznych artykułach, uzupełniłam także nowe wydanie The New Anti-Semitism.


Nie jestem pewna na ile komukolwiek z nas udało się choć trochę przełamać blokadę założoną w tej wojnie kognitywnej. Linda Sarsour, która nie jest już dłużej przywódczynią praw kobiet, teraz jako propalestyńska aktywistka (którą zawsze była), nadal pojawia się na kampusach w całym kraju, jak to robią również niezliczone rzesze innych, podzielających jej poglądy.


Ten antysemicki/antysyjonistyczny szturm widać także w Internecie, również w prywatnych grupach poświęconych innym tematom akademickim (psychologii, psychiatrii, historii feminizmu), gdzie nikt nie jest ekspertem w sprawach Bliskiego Wschodu. Nie powstrzymuje to jednak przed powielaniem tam trującej propagandy.


W swoim czasie opuściłam dwie takie grupy dyskusyjne i wyrzucono mnie z trzeciej. Zawsze były te same dwa powody. Zalew ordynarnego antysemityzmu/antysyjonizmu, któremu pozwolono zdominować konwersację – lub niestrawne kawałki propalestyńskiej i proislamistycznej propagandy, która zajmowała główne miejsca zamiast naszych normalnych dyskusji. Przedstawianie innego, bardziej opartego na wiedzy lub bardziej pozytywnego poglądu na Izrael było zawsze interpretowane jako „Zbrodnia Myśli lub Zdrada Stanu oraz jako dowód rasizmu, islamofobii i prawicowego konserwatyzmu.


Każde zetknięcie z tym zjawiskiem uderzało, było rozwścieczające, deprymujące, a czasami nawet traumatyczne. Tym jednak, co najbardziej zwróciło moją uwagę, było albo tłumne dołączenie innych do ataku, albo widzieliśmy coś znacznie bardziej złowieszczego: milczenie, kompletne milczenie świadków.


Niedawno niespodziewanie doświadczyłam kolejnego antysemickiego ataku on line. Postanowiłam opowiedzieć o nim 92-letniej ocalałej z trzech obozów koncentracyjnych epoki Holocaustu, która była moim gościem w szabas. Chciałam poznać jej opinię w tej sprawie.


Luna Kaufman jest zdumiewającą, wspaniałą i wybitną polsko-amerykańską Żydówką. Chodziła do liceum z późniejszym „polskim papieżem” (Janem Pawłem II), jest oddana pracy na rzecz poprawy stosunków międzywyznaniowych, jest też muzykologiem – i uważa, że wszystkie ważne sprawy są niesłychanie skomplikowane. 

Kaufman opublikowała swoje wspomnienia: Luna’s Life: A Journey of Forgiveness and Triumphs (2009). Jeśli ktokolwiek mógłby powiedzieć mi, czy przesadnie reaguję lub straciłam okazję do nauczenia kogoś, to mogłaby to zrobić właśnie ona.


Opowiedziałam jej o kobiecie, znanej feministce, której nigdy nie spotkałam osobiście, a która właśnie odwiedziła Polskę po raz pierwszy, żeby odszukać swoje polskie korzenie. Z zachwytem opisywała polskie społeczeństwo. Jedna kobieta z jej grupy napisała, że Polacy, jacy by nie byli czarujący, mordowali kiedyś Żydów i że mogłaby o tym także wspomnieć. Przez kilka godzin panowała cisza. Nie chciałam, by ten głos został bez odpowiedzi, więc zasugerowałam kilka książek o polskich antyżydowskich pogromach i masakrach dla pokazania bardziej zrównoważonego obrazu Polaków. Dlaczego nie poczytać Anny Bikont o tym, co stało się w Jedwabnem, albo Jana T. Grossa?


Ta kobieta odpowiedziała. “Wiedziałam, że nie potrwa długo zanim usłyszę ciebie, tylko czekałam”. A potem rzuciła stek brudnej nienawiści do Żydów. “Jeśli twoi autorzy nie mają dowodów, to jest to szkalowanie. Gdzie są relacje z tego, zdjęcia, aresztowania, zapisy policyjne, świadectwa śmierci? Żydzi przesadzają rolę Polaków w Holokauście; co najmniej stu Polaków zginęło, próbując ratować Żydów – co z nimi? Mam dość Żydów, którzy nadal oczerniają pewne kraje, żeby uzyskać finansowe reparacje”.


A potem, nie do uwierzenia, pisze: „Mój ostatni chłopak był Żydem… Nie ma naturalnej niechęci między polskimi robotnikami a żydowskimi robotnikami. Jeśli była jakaś zajadłość między Żydami i Polakami, to uważam, że była oparta na przynależności klasowej, NIE na przynależności religijnej. Ubodzy Żydzi byli tak samo opuszczeni przez BOGATYCH ŻYDÓW, jak byli opuszczeni przez bogatych Polaków. Ubodzy Żydzi w USA są tak samo uciskani przez kapitalistycznych właścicieli (w fabrykach futer), jak byli ubodzy polscy robotnicy. Nie bądź naiwna, Phyllis. Jest wiele sztuczek, jakich używają, żeby nagłośnić swoją sprawę”.


Apel do walki klasowej przesądził sprawę. Pierwsza kobieta, która przemówiła, napisała jej, że może powinna „porzucić urazę”.  


To, co napisała ta kobieta, było nieprzyzwoite, wściekłe i pełen urazy. I pokazywało całkowitą, pełną sprzeczności ignorancję.


Tym jednak, na co zwróciłam uwagę, było milczenie innych członków tej grupy, to jak nikt nie odważył się postawić wyzwania lub obalić tego Wielkiego Kłamstwa i zaryzykować, że dostanie od niej jakąś arogancką odpowiedź. Ten rodzaj strachliwości, tchórzostwa, unikania możliwego starcia – lub milcząca aprobata – jest właśnie sposobem, w jaki zatriumfował Hitler.


Luna przytaknęła ale nic nie powiedziała. Po chwili mówiłam dalej:

“Może wielu członków w tej grupie nie zauważyło tej wymiany słów. Może dotarli do niej tygodnie później, jeśli w ogóle dotarli, i uważali, że jest zbyt późno na komentarze. Wszyscy już mówili o innych sprawach. Dwie kobiety napisały do mnie prywatnie, bezpiecznie, ostrożnie, ale nie poruszyły tematu publicznie, by wszyscy mogli przeczytać. Prywatnie zapytałam jedną z nich:


Co powiedziałaby Flo Kennedy, (znana afro-amerykańska feministka), gdyby inna feministka twierdziła, że niewolnictwo nie istniało lub, jeśli istniało, to nie było tego zbyt wiele i że co najmniej 100 białych ludzi zginęło próbując uratować czarnych niewolników, a zresztą czarni ludzie przesadzają teraz rozmiary niewolnictwa, żeby otrzymać reparacje?”  


Luna nie miała wątpliwości: „Flo ostro powiedziałaby im, co o tym myśli i poszła dalej”.


Ja czytelnikom z tej grupy napisałam, że nigdy więcej nie zabiorę tam głosu i poszłam dalej. Raz jeszcze. Co nie zawsze jest dobre, jeśli chcesz zachować związki z cenionymi przez ciebie ludźmi i pozostawać poinformowana. Takie są niebezpieczeństwa, kiedy proizraelscy lub izraelscy profesorowie nie są zapraszani na wykłady – lub mogą dostać zaproszenie tylko w warunkach skrajnej wrogości i nękania; kiedy ich prace nie są akceptowane przez pisma akademickie, ich projekty nie otrzymują finansowania itd.


Wtedy Luna opowiedział mi historię.

Wiesz, Żydzi byli także brutalni wobec innych Żydów, których mieli pod batem. Tak to widziałam, kiedy byłam nastolatką w obozach koncentracyjnych. Pewien mężczyzna, Żyd, został wyznaczony do dokonywania selekcji, kto ma pójść do Auschwitz. Nienawidziłam go. Ale powiedział mi, że wiedział, kto i tak był umierający i próbował tych wybierać.  


Niemniej było to okropne zadanie, a on je wykonywał. Sprawy są jednak skomplikowane. Ten sam kapo zarządzał barakami, w których byli chorzy. „Szpitalem”. Byłam tam, bo byłam bardzo chora. Kiedy zbliżali się Rosjanie, żeby nas wyzwolić, wiedział, że Niemcy zabiją wszystkich chorych i umierających. Przybiegł i wyrzucił mnie z baraku. To uratowało mi życie. Kiedy więc postawiono go przed sądem za popełnione zbrodnie, odmówiłam składania zeznań przeciwko niemu. Powiesili go i tak.

A więc: sprawy są skomplikowane.


Jakie wnioski mogę wyciągnąć, jeśli w ogóle można tu mówić o wnioskach? Że może któraś z tych milczących kobiet-świadków może któregoś dnia ukryć uciekającego Żyda? Lub że ta kobieta z polskimi, chrześcijańskimi przodkami może któregoś dnia żałować swoich ignoranckich i nienawistnych słów i próbować im zadośćuczynić? Nie wiem, jak rozmawiać z tymi, z którymi kiedyś razem walczyłam w bitwie w innej wojnie – ale które teraz są moimi przeciwniczkami w wojnie przeciwko Żydom.


The silent bystanders in the war against Jews

Israel National News/Arutz Shewa, 25 października  2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaPhyllis Chesler

Emerytowana profesor psychologii City University of New York, współzałożycielka Association for Women in Psychology oraz National Women's Health Network.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1481 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpiczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28
Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji   Collier   2019-12-26
Absurdalna niechęć UE do ryzyka dławi nowe idee   Ridley   2019-12-26
BBC potrafi znaleźć choinki tylko w Palestynie    Collier   2019-12-25
Despoci imperiów na swoim kilometrze kwadratowym   Taheri   2019-12-25
Opowieść wigilijna i wojna narracji   Koraszewski   2019-12-24
Obłędne tango islamofobii     2019-12-23
Kto będzie decydował?   Novella   2019-12-21
Uwiecznianie kłamstwa o palestyńskich uchodźcach   Yemini   2019-12-20
Turcja: Zabójstwa kobiet stają się epidemią   Bulut   2019-12-19
Plan Iranu udaremnienia zawieszenia broni w Gazie   Toameh   2019-12-19
Dyskusja o antysemityzmie w czarnej społeczności jest bardzo spóźniona     2019-12-18
Zanikająca woda i energetyczna apokalipsa   Koraszewski   2019-12-17
Europa nie ukrywa dłużej swojej wrogości wobec Izraela   Destexhe   2019-12-17
Zwróćcie uwagę, naiwni zachodni dobro-czyńcy   Chesler   2019-12-11
Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03
Straszna wrzawa na ulicy Żydowskiej   Koraszewski   2019-11-02
Autonomia Palestyńska i jej pieniądze   Bedein   2019-11-01
Obwiniony przez fałszywe skojarzenie: Izrael ”w szczególności”   Plosker   2019-10-30
Kościół, który szerzy nienawiść   Pour   2019-10-26
Nie, Omar Barghouti nie jest współzałożycielem ruchu bojkotu, BDS   Steinberg   2019-10-25
Netanjahu, media i los izraelskiej demokracji   Glick   2019-10-23
Dlaczego nauki ścisłe są ścisłe, a nauki społeczne rozwiązłe?   Koraszewski   2019-10-23
Kolejny cios zadany przez ONZ prawom człowieka   Neuer   2019-10-21
Ogórkowi Żydzi w Paryżu   Lewin   2019-10-19
Palestyńczycy kradną elektryczność, a potem winią Izrael   Tawil   2019-10-18
Syryjskiej wojny domowej nie wywołała zmiana klimatu   Lomborg   2019-10-17
Syzyf znowu marzy   Landes   2019-10-16
Gra Teheranu w ciuciubabkę   Taheri   2019-10-15
BDS: odporny na rozsądek i wiedzę   MacEoin   2019-10-14
ISIS wraca pod skrzydła Turcji   Coughlin   2019-10-13
Pierwsze dymy w następnej wojnie bliskowschodniej   Frantzman   2019-10-12
Walczyli obok USA przez pięć lat, żeby zbombardował ich sojusznik USA z NATO   Frantzman   2019-10-11
Powrót nieumiarkowanych katolików i innych   Koraszewski   2019-10-09
Lekcje z północnej Syrii   Spyer   2019-10-09
Czy palestyńscy przywódcy chcą lepszego życia dla swojej ludności?   Toameh   2019-10-08

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk