Prawda

Poniedziałek, 18 listopada 2019 - 10:16

« Poprzedni Następny »


Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom


Phyllis Chesler 2019-11-05

Na amertykańskich uniwersytetach przeciwstawianie się antysemityzmowi nierzadko grozi fizycznymi atakami.
Na amertykańskich uniwersytetach przeciwstawianie się antysemityzmowi nierzadko grozi fizycznymi atakami.

Ten artykuł jest poświęcony Reni Spiegel, nazywanej polską “Anne Frank”, która pisała pamiętnik w  Przemyślu, w mieście gdzie kiedyś żyli moi przodkowie ze strony matki.


Żydzi, których żydostwo można rozpoznać po wyglądzie, są bici na ulicach w Europie i w Ameryce Północnej. Przypomina mi to o tym, co działo się w Niemczech w połowie lat 1930., jak to udokumentował Erik Larson w książce z 2011 roku, In The Garden of the Beasts: Love, Terror, and an American Family in Hitler’s Berlin.


Dziś żydowscy studenci i profesorowie są wypychani z kampusów i ze stowarzyszeń akademickich lub zmuszeni do najeżonego niebezpieczeństwami i nieprzyjemnego przechodzenia obok antyizraelskich/propalestyńskich demonstracji na kampusach (Israel Apartheid Week) oraz wysłuchiwania wrzaskliwych rezolucji BDS na rzecz bojkotowania wyłącznie jednego kraju (Izraela).


Kiedy w 2003 roku opublikowałam książkę The New Anti-Semitism, dostałam wiele listów od żydowskich profesorów, którzy już borykali się z karami i ostracyzmem za ich proizraelskie, oparte na faktach poglądy. Wolność słowa była tylko dla tych, którzy głosili antyizraelskie poglądy, nie dla tych, którzy ośmielali się bronić państwa żydowskiego przed kłamstwami. Za ich pozwoleniem przekazałam te listy redaktorce działu Edukacja w „New York Times”, która była bardzo tym zainteresowana i chciała o tym napisać artykuł. Niestety (chociaż nie jestem tym zdziwiona), z „najwyższych szczebli” gazety otrzymała polecenie, żeby tego nie robiła. Nie pozwolono jej także na napisanie recenzji z mojej książki. Od tego czasu napisałam wiele artykułów o tym, jak zachodnia inteligencja raz jeszcze zdradziła Żydów.


Co więcej, zaczęły ukazywać się ważne książki na ten temat, w tym: The Uncivil University: Intolerance on College Campuses Aryeha Kaufmann Weinberga, Gary’ego A. Tobina i Jenny Ferer (2009), powieść Nory Gold Fields of Exile (2014), a ostatnio Anti-Zionism on Campus: The University, Free Speech and BDS pod redakcją Andrew Pessina i Dorona S. Ben Atara (2018) oraz Israel Denial: Anti-Zionism, Anti-Semitism, and the Faculty Campaign Against the Jewish State Cary’ego Nelsona (2019). Poza pisaniem o tym zjawisku w licznych artykułach, uzupełniłam także nowe wydanie The New Anti-Semitism.


Nie jestem pewna na ile komukolwiek z nas udało się choć trochę przełamać blokadę założoną w tej wojnie kognitywnej. Linda Sarsour, która nie jest już dłużej przywódczynią praw kobiet, teraz jako propalestyńska aktywistka (którą zawsze była), nadal pojawia się na kampusach w całym kraju, jak to robią również niezliczone rzesze innych, podzielających jej poglądy.


Ten antysemicki/antysyjonistyczny szturm widać także w Internecie, również w prywatnych grupach poświęconych innym tematom akademickim (psychologii, psychiatrii, historii feminizmu), gdzie nikt nie jest ekspertem w sprawach Bliskiego Wschodu. Nie powstrzymuje to jednak przed powielaniem tam trującej propagandy.


W swoim czasie opuściłam dwie takie grupy dyskusyjne i wyrzucono mnie z trzeciej. Zawsze były te same dwa powody. Zalew ordynarnego antysemityzmu/antysyjonizmu, któremu pozwolono zdominować konwersację – lub niestrawne kawałki propalestyńskiej i proislamistycznej propagandy, która zajmowała główne miejsca zamiast naszych normalnych dyskusji. Przedstawianie innego, bardziej opartego na wiedzy lub bardziej pozytywnego poglądu na Izrael było zawsze interpretowane jako „Zbrodnia Myśli lub Zdrada Stanu oraz jako dowód rasizmu, islamofobii i prawicowego konserwatyzmu.


Każde zetknięcie z tym zjawiskiem uderzało, było rozwścieczające, deprymujące, a czasami nawet traumatyczne. Tym jednak, co najbardziej zwróciło moją uwagę, było albo tłumne dołączenie innych do ataku, albo widzieliśmy coś znacznie bardziej złowieszczego: milczenie, kompletne milczenie świadków.


Niedawno niespodziewanie doświadczyłam kolejnego antysemickiego ataku on line. Postanowiłam opowiedzieć o nim 92-letniej ocalałej z trzech obozów koncentracyjnych epoki Holocaustu, która była moim gościem w szabas. Chciałam poznać jej opinię w tej sprawie.


Luna Kaufman jest zdumiewającą, wspaniałą i wybitną polsko-amerykańską Żydówką. Chodziła do liceum z późniejszym „polskim papieżem” (Janem Pawłem II), jest oddana pracy na rzecz poprawy stosunków międzywyznaniowych, jest też muzykologiem – i uważa, że wszystkie ważne sprawy są niesłychanie skomplikowane. 

Kaufman opublikowała swoje wspomnienia: Luna’s Life: A Journey of Forgiveness and Triumphs (2009). Jeśli ktokolwiek mógłby powiedzieć mi, czy przesadnie reaguję lub straciłam okazję do nauczenia kogoś, to mogłaby to zrobić właśnie ona.


Opowiedziałam jej o kobiecie, znanej feministce, której nigdy nie spotkałam osobiście, a która właśnie odwiedziła Polskę po raz pierwszy, żeby odszukać swoje polskie korzenie. Z zachwytem opisywała polskie społeczeństwo. Jedna kobieta z jej grupy napisała, że Polacy, jacy by nie byli czarujący, mordowali kiedyś Żydów i że mogłaby o tym także wspomnieć. Przez kilka godzin panowała cisza. Nie chciałam, by ten głos został bez odpowiedzi, więc zasugerowałam kilka książek o polskich antyżydowskich pogromach i masakrach dla pokazania bardziej zrównoważonego obrazu Polaków. Dlaczego nie poczytać Anny Bikont o tym, co stało się w Jedwabnem, albo Jana T. Grossa?


Ta kobieta odpowiedziała. “Wiedziałam, że nie potrwa długo zanim usłyszę ciebie, tylko czekałam”. A potem rzuciła stek brudnej nienawiści do Żydów. “Jeśli twoi autorzy nie mają dowodów, to jest to szkalowanie. Gdzie są relacje z tego, zdjęcia, aresztowania, zapisy policyjne, świadectwa śmierci? Żydzi przesadzają rolę Polaków w Holokauście; co najmniej stu Polaków zginęło, próbując ratować Żydów – co z nimi? Mam dość Żydów, którzy nadal oczerniają pewne kraje, żeby uzyskać finansowe reparacje”.


A potem, nie do uwierzenia, pisze: „Mój ostatni chłopak był Żydem… Nie ma naturalnej niechęci między polskimi robotnikami a żydowskimi robotnikami. Jeśli była jakaś zajadłość między Żydami i Polakami, to uważam, że była oparta na przynależności klasowej, NIE na przynależności religijnej. Ubodzy Żydzi byli tak samo opuszczeni przez BOGATYCH ŻYDÓW, jak byli opuszczeni przez bogatych Polaków. Ubodzy Żydzi w USA są tak samo uciskani przez kapitalistycznych właścicieli (w fabrykach futer), jak byli ubodzy polscy robotnicy. Nie bądź naiwna, Phyllis. Jest wiele sztuczek, jakich używają, żeby nagłośnić swoją sprawę”.


Apel do walki klasowej przesądził sprawę. Pierwsza kobieta, która przemówiła, napisała jej, że może powinna „porzucić urazę”.  


To, co napisała ta kobieta, było nieprzyzwoite, wściekłe i pełen urazy. I pokazywało całkowitą, pełną sprzeczności ignorancję.


Tym jednak, na co zwróciłam uwagę, było milczenie innych członków tej grupy, to jak nikt nie odważył się postawić wyzwania lub obalić tego Wielkiego Kłamstwa i zaryzykować, że dostanie od niej jakąś arogancką odpowiedź. Ten rodzaj strachliwości, tchórzostwa, unikania możliwego starcia – lub milcząca aprobata – jest właśnie sposobem, w jaki zatriumfował Hitler.


Luna przytaknęła ale nic nie powiedziała. Po chwili mówiłam dalej:

“Może wielu członków w tej grupie nie zauważyło tej wymiany słów. Może dotarli do niej tygodnie później, jeśli w ogóle dotarli, i uważali, że jest zbyt późno na komentarze. Wszyscy już mówili o innych sprawach. Dwie kobiety napisały do mnie prywatnie, bezpiecznie, ostrożnie, ale nie poruszyły tematu publicznie, by wszyscy mogli przeczytać. Prywatnie zapytałam jedną z nich:


Co powiedziałaby Flo Kennedy, (znana afro-amerykańska feministka), gdyby inna feministka twierdziła, że niewolnictwo nie istniało lub, jeśli istniało, to nie było tego zbyt wiele i że co najmniej 100 białych ludzi zginęło próbując uratować czarnych niewolników, a zresztą czarni ludzie przesadzają teraz rozmiary niewolnictwa, żeby otrzymać reparacje?”  


Luna nie miała wątpliwości: „Flo ostro powiedziałaby im, co o tym myśli i poszła dalej”.


Ja czytelnikom z tej grupy napisałam, że nigdy więcej nie zabiorę tam głosu i poszłam dalej. Raz jeszcze. Co nie zawsze jest dobre, jeśli chcesz zachować związki z cenionymi przez ciebie ludźmi i pozostawać poinformowana. Takie są niebezpieczeństwa, kiedy proizraelscy lub izraelscy profesorowie nie są zapraszani na wykłady – lub mogą dostać zaproszenie tylko w warunkach skrajnej wrogości i nękania; kiedy ich prace nie są akceptowane przez pisma akademickie, ich projekty nie otrzymują finansowania itd.


Wtedy Luna opowiedział mi historię.

Wiesz, Żydzi byli także brutalni wobec innych Żydów, których mieli pod batem. Tak to widziałam, kiedy byłam nastolatką w obozach koncentracyjnych. Pewien mężczyzna, Żyd, został wyznaczony do dokonywania selekcji, kto ma pójść do Auschwitz. Nienawidziłam go. Ale powiedział mi, że wiedział, kto i tak był umierający i próbował tych wybierać.  


Niemniej było to okropne zadanie, a on je wykonywał. Sprawy są jednak skomplikowane. Ten sam kapo zarządzał barakami, w których byli chorzy. „Szpitalem”. Byłam tam, bo byłam bardzo chora. Kiedy zbliżali się Rosjanie, żeby nas wyzwolić, wiedział, że Niemcy zabiją wszystkich chorych i umierających. Przybiegł i wyrzucił mnie z baraku. To uratowało mi życie. Kiedy więc postawiono go przed sądem za popełnione zbrodnie, odmówiłam składania zeznań przeciwko niemu. Powiesili go i tak.

A więc: sprawy są skomplikowane.


Jakie wnioski mogę wyciągnąć, jeśli w ogóle można tu mówić o wnioskach? Że może któraś z tych milczących kobiet-świadków może któregoś dnia ukryć uciekającego Żyda? Lub że ta kobieta z polskimi, chrześcijańskimi przodkami może któregoś dnia żałować swoich ignoranckich i nienawistnych słów i próbować im zadośćuczynić? Nie wiem, jak rozmawiać z tymi, z którymi kiedyś razem walczyłam w bitwie w innej wojnie – ale które teraz są moimi przeciwniczkami w wojnie przeciwko Żydom.


The silent bystanders in the war against Jews

Israel National News/Arutz Shewa, 25 października  2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaPhyllis Chesler

Emerytowana profesor psychologii City University of New York, współzałożycielka Association for Women in Psychology oraz National Women's Health Network.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1413 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03
Straszna wrzawa na ulicy Żydowskiej   Koraszewski   2019-11-02
Autonomia Palestyńska i jej pieniądze   Bedein   2019-11-01
Obwiniony przez fałszywe skojarzenie: Izrael ”w szczególności”   Plosker   2019-10-30
Kościół, który szerzy nienawiść   Pour   2019-10-26
Nie, Omar Barghouti nie jest współzałożycielem ruchu bojkotu, BDS   Steinberg   2019-10-25
Netanjahu, media i los izraelskiej demokracji   Glick   2019-10-23
Dlaczego nauki ścisłe są ścisłe, a nauki społeczne rozwiązłe?   Koraszewski   2019-10-23
Kolejny cios zadany przez ONZ prawom człowieka   Neuer   2019-10-21
Ogórkowi Żydzi w Paryżu   Lewin   2019-10-19
Palestyńczycy kradną elektryczność, a potem winią Izrael   Tawil   2019-10-18
Syryjskiej wojny domowej nie wywołała zmiana klimatu   Lomborg   2019-10-17
Syzyf znowu marzy   Landes   2019-10-16
Gra Teheranu w ciuciubabkę   Taheri   2019-10-15
BDS: odporny na rozsądek i wiedzę   MacEoin   2019-10-14
ISIS wraca pod skrzydła Turcji   Coughlin   2019-10-13
Pierwsze dymy w następnej wojnie bliskowschodniej   Frantzman   2019-10-12
Walczyli obok USA przez pięć lat, żeby zbombardował ich sojusznik USA z NATO   Frantzman   2019-10-11
Powrót nieumiarkowanych katolików i innych   Koraszewski   2019-10-09
Lekcje z północnej Syrii   Spyer   2019-10-09
Czy palestyńscy przywódcy chcą lepszego życia dla swojej ludności?   Toameh   2019-10-08
Rosjanie i Polacy raz jeszcze   i Andrzej Koraszewski   2019-10-07
Trzech skrajnie prawicowych przywódców zamierza stworzyć telewizję „zwalczającą islamofobię”   Frantzman   2019-10-07
Czy regulowanie antysemityzmu na kampusach jest cenzurą?   Tobin   2019-10-05
Turcja: Alarmująca rozprawa z dziennikarzami, rozpaczliwy apel do ONZ   Bulut   2019-10-03
Co następne dla Turcji? Broń jądrowa!   Bekdil   2019-10-01
Kolejne palestyńskie oszczerstwo o Izraelu i Żydach   Tawil   2019-09-29
Dlaczego Egipt nie chce pomóc Gazie   Toameh   2019-09-25
Kiedy muzułmanie prześladują gejów, jest to wina Żydów   Greenfield   2019-09-24
Jak despoci interpretują umowy z Zachodem   Tawil   2019-09-22
Dlaczego Arabowie nienawidzą Palestyńczyków   Toameh   2019-09-20
Brexit i jego efekty na Bliskim Wschodzie   Gross   2019-09-17
Dlaczego Izraelczycy nigdy nie zapomnieli swojego 9/11   Tobin   2019-09-16
Palestyńczycy: ofiary arabskiej dyskryminacji i rasizmu   Toameh   2019-09-09
Izraelczycy, Palestyńczycy i ”Love Island”   Tsalic   2019-09-08
Negocjacje USA-Taliban: śmiertelna pułapka Kataru   Carmon   2019-09-07
Niebezpieczny stalinizm „przebudzonych” na skrajnej lewicy   Dershowitz   2019-09-07
Czego amerykańscy Żydzi nie rozumieją o BDS   Greenfield   2019-09-06
Odwaga twierdzenia, że nie wszystkie kultury są równe   Hill   2019-09-05
Globalna nieodpowiedzialność: brak procesów ISIS za zbrodnie wojenne   Frantzman   2019-09-04
Czy Autonomia Palestyńska przygotowuje kolejną intifadę?   Tawil   2019-09-02
BBC przedstawia Izrael jako kraj, którego armia krzywdzi palestyńskie dzieci   Plosker   2019-08-29
Muzułmanie przeciwko antysemityzmowi   MacEoin   2019-08-28
W Absurdystanie bez zmian   Koraszewski   2019-08-27
Jak TRUMP rozpoczął wojnę domową między Hamasem a agendą ONZ   Greenfield   2019-08-27
Najdłużej istniejąca teoria spiskowa   MacEoin   2019-08-26
Dlaczego zachodni lewicowcy uwielbiają prawicowych ekstremistów za granicą?   Frantzman   2019-08-26
Iran: chłostanie martwego osła jest daremne   Taheri   2019-08-25
Palestyńczycy: co jest złego w budowaniu szpitala?   Tawil   2019-08-21
Czy Izrael jest państwem bliskowschodnim?   Koraszewski   2019-08-19
Czy Palestyńczycy w Gazie mogą zbuntować się przeciwko Hamasowi?   Toameh   2019-08-18
Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16
Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09
Palestyńska bieda: kto nie ma udziału w bogactwie?     2019-07-08
Afryka: alarmujący wzrost prześladowań chrześcijan   Bulut   2019-07-07
Palestyńska wojna z przedsiębiorcami   Tawil   2019-07-06
Nie potrzebujemy żadnej edukacji   Collins   2019-07-02
Czy zbliża się wielka wojna?   Koraszewski   2019-07-01
Abstrakcyjna ludzka godność   Ferus   2019-06-30
Moje świadectwo o reparacjach za niewolnictwo   Hughes   2019-06-29
Pamięć o Jazydach i Lalisz w Światowy Dzień Uchodźcy   Frantzman   2019-06-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk