Prawda

Sobota, 4 kwietnia 2020 - 04:55

« Poprzedni Następny »


Rozkład normalny i paranormalny


Andrzej Koraszewski 2019-11-05

Ze strony internetowej March for Science
Ze strony internetowej March for Science

Kłamstwo ma długie nogi. Podobno zanim prawda zawiąże sznurówki, obiega cały świat, przynosi również zyski, daje dobre samopoczucie, często ma dobre intencje. Czasem się mści  strasznie, ale o tym dowiadujemy się, kiedy jest zbyt późno. Kto wie, jak często kłamstwo  nie jest świadomym kłamstwem, jak często jest złudzeniem, albo tęsknotą braną za dobrą monetę?

Historia to jest to, co było, ale to co było trudno ustalić, więc ludzie wolą kolorowe obrazki z napisem sursum corda. Dziadek-bandyta wygląda na nich dostojnie. Można mu dać ulicę, wybudować pomnik, uczcić pamięć. Nie jest prawdą, że historię piszą zwycięzcy. Zwycięzcy zatrudniają historyków, ale historia szlaja się z każdym. Harce z historią mogą szkodzić ekonomii, gdyż pomagają zmienić rozkład normalny w rozkład paranormalny, a wtedy wrodzona inteligencja nie przekłada się ani na rozsądek, ani na umiejętności.


Truizmem powinno być w naszych czasach stwierdzenie, że bogactwo narodów zależy od zdolności wykorzystania potencjału intelektualnego własnego społeczeństwa. Z tym truizmem kłopot, bo ludzie zaraz domagają się dowodów, że ani złoto, ani żyzne ziemie, ani węgiel, ropa naftowa czy gaz w rzeczywistości nie czynią społeczeństwa prawdziwie bogatym. Adam Smith powiedziałby, że to handel decyduje o bogactwie narodów, a Karol Marks, że praca. Ciężka praca może okazać się przesypywaniem piasku z kupki na kupkę, socjalizm dostarczał pracy pod dostatkiem, ale efekty były mizerne. Z handlem też poważny problem, bo bez tego, żeby ludzie mieli możliwość realizowania swoich pomysłów, handluje się byle czym i za psi grosz, byle przetrwać do jutra.


Dodatkowym problemem z handlem jest to, że za niewidzialną ręką rynku faktycznie kryje się często ręka jakiegoś Mariana Banasia.  (Jacek Rostowski może mieć rację, sugerując, że znacznie poważniejsze od dokonań znanego nabywcy kamienic mogły być działania tegoż polityka jako ministra finansów, a wcześniej  jako szefa służby celnej i że zakrawa to wszystko na przejęcie policyjnego komisariatu przez bandytów.)


Kiedy żartujemy, wprowadzając pojęcie rozkładu paranormalnego, myśl szybuje ku religii lub świeckiej ideologii wyzwalającej fanatyzm. W społeczeństwie znajdującym się pod silnym wpływem religijnej lub świeckiej ideologii rozkład normalny przestaje być ważny, inteligencja jednostki nie ma znaczenia, liczy się oddanie idei, gotowość terroryzowania innych, siła psychopatycznego zaangażowania.


Psychopaci są mitomanami, są niezdolni do odróżniania prawdy od fałszu, są skłonni do pieniactwa i przemocy. Korzystają z każdej szanasy upokorzenia lub zniszczenia przeciwnika. Nieustannie manipulują również swoimi sojusznikami, zmieniając relacje oparte na zaufaniu i współpracy w relacje oparte na strachu i zależności. Kiedy psychopaci lądują na szczytach władzy, rozkład paranormalny ujawnia się w całej krasie.


Psychopatom wszystko gubi się w gęstej smoleńskiej mgle, w której niesłychanie wyraźnie widać to, czego nie ma. Wrodzona inteligencja służy wówczas racjonalizacjom blokującym racjonalizm.


Psychopatia jest stopniowalna, nie bardzo wiadomo, kto jest normalny. Najsprawniej zauważamy jej objawy w obozie wroga. Tam rozkład paranormalny jawi nam się w pełnym blasku. Wśród swoich ten i ów wydaje nam się trochę kontrowersyjny.


Większość ludzi koncentruje uwagę na bliskim sąsiedztwie, większość lubi wierzyć, że plasują się daleko po prawej stronie krzywej Gaussa, że nawet na szczycie tej krzywej grasuje banda nieprawdopodobnych idiotów. Ludzie kochają uliczne sondy, z pytaniami w stylu: „co by pani zrobiła, gdyby okazało się, że pani dziecko jest Homo sapiens, albo „czy należy zakazać substancję chemiczną H2O”? Taki film, dobrze zmontowany, bez trudu zmienia widzów w intelektualną elitę kraju.


Te uliczne sondy mogą nam coś mówić o jakości naszej masowej oświaty, trudno jednak je nazwać częścią dyskusji o tym, co trzeba zrobić, żeby potencjał intelektualny społeczeństwa był przynajmniej trochę lepiej wykorzystany. Raczej służą umacnianiu szańców pogardy i  dobrego samopoczucia. Podobnie spreparowana sonda o tym, co świetnie potrafią robić mijający nas na ulicy ludzie, mogła by być deprymująca, mogłaby nagle plasować widza w złym miejscu na krzywej Gaussa.


Książka The_Bell_Curve wywołała oburzenie i wściekłość. Pokazywała zaledwie, że wrodzona inteligencja jest zróżnicowana, że warto to brać pod uwagę w procesie kształcenia, by pozwolić każdemu na najlepsze wykorzystanie jego czy jej potencjału. To duża sztuka, nikt jej nie opanował idealnie. Hasło „nie zgubić żadnego dziecka” może zachwycać, ale droga do tego celu jest trudniejsza niż można przypuszczać. Można śledzić dokonania w Singapurze, Korei, czy Finlandii, ale przełożenie cudzych sukcesów na nasze domowe warunki i możliwości byłoby prawdopodobnie niemożliwe. (Kiedy ktoś mnie zapytał od czego trzeba zacząć taką próbę, odpowiedziałem bez namysłu, że od radykalnej zmiany postaw rodziców. Mój rozmówca machnął ręką i zmienił temat.)


Pojęcie rozkładu paranormalnego jest wyłącznie zabawą, ale kieruje myśl ku mechanizmom niszczenia potencjału intelektualnego społeczeństwa przez złą oświatę, biurokratyczne bariery, ideologiczne oszołomstwo, pychę, pogardę i dobre chęci. Jaką rolę odgrywa tu lojalność wobec grup odniesienia popychająca inteligentnych ludzi do powtarzania środowiskowych prawd?


Nie umiem odpowiedzieć na to pytanie, chociaż sprawa była już wielokrotnie na warsztacie badaczy (a dotyczy tak dzieci, jak i dorosłych). Pewnym przyczynkiem może tu być niedawny wywiad prezesa koncernu medialnego Axel Springer, Mathiasa Döpfnera na temat autocenzury w mediach. Döpfner mówi między innymi:

„Potrzebne jest nam państwo konstytucyjne, które zapewnia rządy prawa, te które już mamy. I potrzebujemy zdecydowanej i suwerennej obrony naszych liberalnych wartości. Potrzebujemy prawdziwie silnej demokracji. Jeżeli Niemcy nie zdołają zapanować nad wyzwaniami, jakie niosą ze sobą stare, ale na nowo rozniecone islamistyczne, lewicowe i prawicowe antysemityzmy, to nie zdadzą egzaminu, przed którym postawiła ich historia. Oczy świata są na nas zwrócone i świat chce wiedzieć, jak bardzo jesteśmy w stanie chronić wolność i w jakim stopniu staliśmy się ludźmi po 1945 roku.”

Oj, znowu ten nieszczęsny antysemityzm. Fakt, jeśli idzie o popychanie całych narodów w kierunku rozkładu paranormalnego, to antysemityzm przysłużył się temu zacnie. Döpfner zauważa, że dziennikarska brać niesłychanie ochoczo potępia antysemityzm, kiedy przychodzi on z prawej strony i wpada w pełne eufemizmów uniki, kiedy znacznie potężniejsza fala antysemityzmu przychodzi niespodziewanie ze strony „słabych i uciśnionych”.

Niemieckie elity polityczne i medialne śpią snem sprawiedliwych i śnią sen o poprawności politycznej. Czyżby obawiały się, że zostanie zakłócony ich spokój?


W Limburgu, kiedy napastnik z kilkoma wyrokami, taranuje osiem samochodów jadąc skradzioną ciężarówką, raniąc przy tym dziewięć osób i – według naocznych świadków – krzycząc „Allah”, politycy mówią o „szaleńcu działającym samotnie”. A niemieckie publiczne stacje telewizyjne ARD i ZDF początkowo informują o tym tylko na marginesie, a następnie określają to jako „wypadek ciężarówki”.

Prezes medialnego koncernu mówi, że to nie są tylko dzwonki alarmowe, że to jest systemowa porażka otwartego społeczeństwa. „Nasze obecne postępowanie wydaje się podsycać płomienie nienawiści.”


Zamknięci, zacietrzewieni we wrogich obozach, głoszą nieustannie pochwałę przekłamanego obrazu rzeczywistości. Steven Pinker w ciekawym eseju o tym dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy pisze, że regresywna lewica i skrajna prawica solidarnie wspierają ucieczkę od rozumu i racjonalności. Problem polega jednak na tym, że to, co chcielibyśmy uznawać za margines, przesunęło się do centrum, a umiarkowane, pragmatyczne centrum zostało zepchnęte na margines lub zgoła do  katakumb.


W wielkiej polityce i w mediach racjonalizm serwowany jest w dawkach homeopatycznych, umiarkowanie jest nudne, zgoła kontrowersyjne.


Rozkład paranormalny pokazuje jak ludzie bardziej lub mniej inteligentni oddają swój potencjał intelktualny w służbę nonsensu, bijąc przy okazji po głowach tych, którzy chcieliby się od tej zaszczytnej służby uchylać.  


Jestem optymistą, nie tylko z powodu wieku i kiepskiego stanu zdrowia, ale również dlatego, że czasem spotykam młodych ludzi patrzących z zafascynowaniem na katakumby.      


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
3. Długie nogi... i ładna pupa kuba 2019-11-06
2. Przyszłość Marek Eyal 2019-11-05
1. Jestem optymistą,.... Cpols 2019-11-05


Notatki

Znalezionych 1501 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpiczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28
Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji   Collier   2019-12-26
Absurdalna niechęć UE do ryzyka dławi nowe idee   Ridley   2019-12-26
BBC potrafi znaleźć choinki tylko w Palestynie    Collier   2019-12-25
Despoci imperiów na swoim kilometrze kwadratowym   Taheri   2019-12-25
Opowieść wigilijna i wojna narracji   Koraszewski   2019-12-24
Obłędne tango islamofobii     2019-12-23
Kto będzie decydował?   Novella   2019-12-21
Uwiecznianie kłamstwa o palestyńskich uchodźcach   Yemini   2019-12-20
Turcja: Zabójstwa kobiet stają się epidemią   Bulut   2019-12-19
Plan Iranu udaremnienia zawieszenia broni w Gazie   Toameh   2019-12-19
Dyskusja o antysemityzmie w czarnej społeczności jest bardzo spóźniona     2019-12-18
Zanikająca woda i energetyczna apokalipsa   Koraszewski   2019-12-17
Europa nie ukrywa dłużej swojej wrogości wobec Izraela   Destexhe   2019-12-17
Zwróćcie uwagę, naiwni zachodni dobro-czyńcy   Chesler   2019-12-11
Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk