Prawda

Środa, 30 wrzesnia 2020 - 04:26

« Poprzedni Następny »


Mieszane uczucia o WHO


Steven Novella 2020-04-20


Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jest jednym z tych organów, które są tak niezbędne, że gdyby nie istniały, należałoby je wymyślić. Równocześnie jednak jest to frustrująco ułomna instytucja. Niektóre z jej wad ujawniły się ostro podczas pandemii COVID-19. WHO jednak nie była w tym sama – COVID-19 wywiera skrajny nacisk na system i to ujawnia wiele słabości. Wielką lekcją, jaką mam nadzieję większość ludzi wyciągnie z tego całego zdarzenia, jest to, że rzeczywiście potrzebujemy ciągłości kompetentnego rządu.

Zasadniczo WHO jest do ustanawiania międzynarodowych standardów opieki medycznej i pomagania w dostarczaniu nowoczesnej medycyny do świata rozwijającego się. Jest niezbędnym źródłem informacji o epidemiologii i często pierwszym źródłem, do jakiego sięgam w medycznych tematach. Stała się skarbnicą wiedzy medycznej, zdrowia publicznego i epidemiologicznej ekspertyzy. Są także niezbędni przy działaniach w sprawach takich jak pandemia. Tutaj jest ich lista głównych celów w skrócie:

Naszym celem jest zapewnienie, że miliard więcej ludzi będzie miało powszechną opiekę zdrowotną, by chronić miliard więcej ludzi przed problemami zdrowotnymi i zapewnić miliardowi więcej ludzi lepsze zdrowie i dobrostan.

WHO została stworzona przez ONZ w 1948 roku (zaledwie trzy lata po powstaniu samej ONZ). Ma siedem tysięcy zatrudnionych w biurach w 150 krajach. Jako ideał, organizacja poświęcona zdrowiu powinna być apolityczna, bezstronna i mocno oparta na nauce. W pewien sposób WHO reprezentuje najwyższe ideały ONZ – wiele narodów zbierających się razem, by współpracować dla wspólnego dobra. Jak można jednak oczekiwać, trudno jest skłonić ludzi z tak wielu różnych kultur i perspektyw, by gładko ze sobą współpracowali i to prowadzi do tego, co uważam za główne problemy z WHO.


Krótko mówiąc, WHO pozwoliła, by polityka była ważniejsza od nauki. W imię ugłaskania różnych krajów płaszczyła się wobec ich kulturowych przekonań i ustawiła szacunek do „tradycyjnej” medycyny powyżej standardów medycyny opartej na nauce. Moim zdaniem jest to afront wobec jej misji i samego powodu jej istnienia. Być może najbardziej skandaliczne było ich poparcie tradycyjnej chińskiej szarlatanerii. Napisali:

Celem tej polityki “jest promowanie bezpiecznego i skutecznego używania tradycyjnej medycyny przez regulowanie, badanie i integrowanie tradycyjnych produktów medycznych i osób praktykujących [tradycyjną medycynę] do systemu opieki zdrowotnej tam, gdzie jest to właściwe”.

Słyszeliśmy jednak tę obronę już wcześniej – nie można regulować nonsensu. Nie można mieszać szarlatanerii z prawdziwą medycyną bez niszczenia standardów medycyny. To posuniecie służy jedynie nadawaniu ważności nienaukowej medycynie. Nie potrafię powiedzieć, jak wiele razy ludzie używali stanowiska WHO, by usprawiedliwiać własne użycie lub popieranie szarlatanerii, zarówno personalnie jak instytucjonalnie. Miało to  właśnie ten skutek, przed jakim ostrzegaliśmy.


I tak, WHO ma w szczególności „chiński problem”. Jak pisze skądinąd łatwowierne „Nature”:

Poparcie WHO obejmuje wszystkie tradycyjne medycyny, ale jej stosunki z chińską medycyną i z Chinami stały się szczególnie bliskie, zwłaszcza podczas kadencji Margaret Chan, która kierowała tą organizacją od 2006 do 2017roku.

Jeśli wątpisz, że TCM jest szkodliwym nonsensem, tutaj jest krótki przykład z tego samego artykułu z „Nature”.

Na przykład, „wyniszczający syndrom pragnienia” charakteryzuje się nadmiernym głodem i wzmożonym oddawaniem moczu, i wyjaśniają go „czynniki, które uszczuplają płyny yin w płucach, śledzionie lub układzie nerek, i tworzą ogień i gorąco w ciele”. Na podstawie tych obserwacji lekarz może zdecydować się na terapię. Pacjent, który prawdopodobnie zostałby zdiagnozowany jako cukrzyk przez zachodniego lekarza, prawdopodobnie otrzyma akupunkturę, rozmaite toniki i okadzanie – w którym spala się zioła w pobliżu skóry pacjenta. Dostanie także rekomendację spożywania szpinakowej herbaty, selera, soi i innych „ochładzających” pokarmów.  

Jeśli masz szalejąca cukrzycę, z poziomem cukru we krwi tak wysokim, że glukoza przechodzi do moczu, wyciągając więcej wody przez osmozę, powodując nadmierne pragnienie i oddawanie moczu, WHO uważa że będzie w porządku, jeśli otrzymasz diagnozę ”wyniszczającego syndromu pragnienia” i będziesz leczony akupunkturą i tonikami. To nie jest sprawiedliwość w opiece zdrowotnej. To jest przy każdym rozsądnym standardzie niebezpieczny błąd w sztuce medycznej. Tak więc WHO mówi, że dla niektórych ludzi jest w porządku otrzymywanie skandalicznie nieskutecznej terapii nawet podczas ostrego stadium poważnej i potencjalnie zagrażającej życiu choroby, jak długo zgadza się to z lokalnymi tradycjami (a promowanie chińskiej hegemonii kulturowej nie zaszkodzi). 


Czy to nie jest to właśnie, co WHO powinna zwalczać – podwójne standardy, przy których ludzie z krajów uprzemysłowionych mają dostęp do opartej na nauce, skutecznej medycyny, podczas gdy ludzie z krajów rozwijających się są wykorzystywani przez szarlatanów (choć wielu w rozwiniętych krajach decydują się na wykorzystywanie przez szarlatanów – ci mają przynajmniej wybór)?


Przyznaję, że to może być trudna sprawa. Istnieje sposób na szanowanie lokalnej kultury, inkorporowanie lokalnych uzdrowicieli i praktyków, zachowując równocześnie wysokie standardy skutecznej i etycznej medycyny. Nie obchodzi mnie jednak, że jest to trudne – w tej właśnie sprawie WHO powinna być ekspertem. To jest właśnie sedno ich mandatu – powinni kultywować ekspertyzę w tym celu.


Nie wiem, czy ten problem, a szczególnie ich służalczość wobec Chin, zaburzyła ich reakcję na COVID-19, który rozpoczął się w Wuhan. Kiedy kurz opadnie, będzie potrzebne dochodzenie i rozliczenie. To jest także standardowa część medycznej praktyki – obejrzenie tego, co się zdarzyło, brutalnie pokazując, co było złe, ale to w celu robienia rzeczy lepiej w przyszłości. Nauka i medycyna wymagają krytyki, ale konstruktywnej krytyki. WHO musi poważnie przejrzeć swoje strategie i procedury, i stanowisko wobec nadrzędności naukowej podstawy medycyny. Musi też być znacznie lepsza w radzeniu sobie z politycznym kontekstem, w jakim działa.   


Nawet jednak z wszystkimi wadami WHO jest niezbędną organizacją, która musi istnieć, a także kwitnąć. Odebranie funduszy WHO w środku pandemii jest lekkomyślne i niebezpieczne. Musimy ulepszyć WHO, a nie utrudniać jej wykonywanie zadań. Jeśli pandemia nas czegoś uczy, to tego, że choroba jest globalna. Nasza reakcja musi także być globalna, a to wymaga organizacji takiej jak WHO. 


Mixed Feelings About the WHO

NeuroLogica Blog, 17 kwietnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Od redakcji ‘Listów z naszego sadu”

Steven Novella jest niesłychanie delikatny w swojej krytyce WHO. Nie przypomina krytyk jej działalności w sprawie epidemii AIDS, Eboli, SARS (ani stosunkowo dużej skuteczności np. w walce z polio). Nie przypomina informacji o astronomicznych kosztach biurokracji, ani o rozmiarach upolitycznienia. Obecnie głównym zarzutem jest spowodowanie znacznego spowolnienia działań przeciw pandemii koronawirusa, ponieważ początkowo WHO powtarzała nieprawdziwe informacje otrzymane z Chin, że wirus nie przenosi się od człowieka do człowieka, a tym samym nie stanowi poważnego zagrożenia. W tym czasie WHO dysponowała bardzo dobrą informacją z Tajwanu, którą ze względu na Chiny zatajono. Reakcja Donalda Trumpa była zapewne emocjonalna. Stany Zjednoczone dostarczają najwięcej funduszy dla WHO płacąc rocznie między 400 a 500 milionów dolarów. Obcięto finansowanie o 65 milionów dolarów jeszcze przed pandemią. Obecne zamrożenie wydaje się niejasne, ponieważ wszystkie kraje członkowskie muszą wpłacać obowiązkowe składki ustalane wg. poziomu zamożności i liczby ludności, a wiele krajów (w tym USA) wpłacają również datki dobrowolne. Stany Zjednoczone finansowały jak dotąd  ok. 15 procent budżetu WHO, natomiast Chiny, dając ok. 40 milionów rocznie wpłacają do tego budżetu mniej niż 1 procent.       Steven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1630 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nowe szaty cesarza   Doran   2020-09-29
Arabscy muzułmanie są ludźmi kolorowymi, arabscy chrześcijanie są biali   Greenfield   2020-09-28
Międzynarodowe prawo dla jednego narodu   Kontorovich   2020-09-27
Dla postmodernizmu tożsamość jest ważniejsza od rozumu   Rosenthal   2020-09-25
Nieprzyjemna wiadomość dla Thomasa Friedmana   Flatow   2020-09-25
Arabowie przyznają się do błędu   Koraszewski   2020-09-24
Więcej niż stracona okazja dla Palestyńczyków   Tobin   2020-09-23
Symbole (i symbolizm) ujawniają gorzką bliskowschodnią prawdę   Flatow   2020-09-22
Wojna Czerwono-Zielonego sojuszu przeciwko Izraelowi trwa   Glick   2020-09-21
Dlaczego John Kerry i inni nie mieli racji w sprawie pokoju i Izraela - analiza   Frantzman   2020-09-20
Obnażenie palestyńskich kłamstw    Blum   2020-09-19
Niewolnice w Al-Dżazira   Fernandez   2020-09-19
Arabowie: Izrael nie jest naszym wrogiem   Toameh   2020-09-18
Prośba o pokorę od Benjamina Franklina   Jacoby   2020-09-17
Ostry zakręt historii   Koraszewski   2020-09-16
Niewolnictwo: czy jest monopol na cierpienie?   Taheri   2020-09-15
Kulturowe wojny w szkołach w Kalifornii   Julius   2020-09-15
Przegląd wiadomości w drodze na zakupy   Koraszewski   2020-09-13
Pożegnanie lata, czyli prywatne drzewo życia   Ferus   2020-09-13
ZEA: Nie jesteśmy zdrajcami, palestyńscy przywódcy są skorumpowani   Toameh   2020-09-11
Nawet antysemickie media w Iraku mówią z zainteresowaniem o normalizacji     2020-09-10
Normalizacja może stworzyć prawdziwy „Nowy Bliski Wschód”   Rosenthal   2020-09-09
Milczenie ONZ i UE wobec “szokującego łamania praw człowieka” przez Iran   Rafizadeh   2020-09-08
Kiedy Palestyńczyk wreszcie się obudzi?!   Al-Dahiri   2020-09-08
Lot nad Arabią Saudyjską   Jacoby   2020-09-07
Kogo Żydzi powinni bać się najbardziej podczas „powstania”?   Tobin   2020-09-06
Wielki krok naprzód dla światowego pokoju – i ci, którzy wolą go ignorować   Kemp   2020-09-05
Harvard zaprasza głównego palestyńskiego negacjonistę    Lipman   2020-09-04
Obietnica i zagrożenia porozumienia pokojowego z Dżuba    Fernandez   2020-09-04
Arabski antysemityzm za europejskie pieniądze   Koraszewski   2020-09-03
Zgraja „proizraelskiej surowej miłości” a umowa z ZEA   Frantzman   2020-09-02
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy popierają porozumienie Izrael-ZEA?   Toameh   2020-09-01
Krótka historia europejskich obserwatorów w Gazie   Steinberg   2020-08-31
ONZ doprowadza mnie do szału   Collins   2020-08-30
Świat na śliskiej drodze   Taheri   2020-08-29
Co finansuje Europa?   Henig-Cohen   2020-08-29
Appeasement: Europejska choroba   Kemp   2020-08-27
Entliczek, pentliczek, czerwony stoliczek   Koraszewski   2020-08-27
Erdoğan potrzebuje nowych wrogów   Bekdil   2020-08-26
A co z 17 milionami niewolników w świecie islamskim?   Meotti   2020-08-22
Mulowie i Hezbollah – specjaliści w szmuglu narkotyków   Rafizadeh   2020-08-21
"Guardian" doszlusował do Iranu i Turcji w sprzeciwie wobec umowy pokojowej Izraela i ZEA   Levick   2020-08-19
Kiedy pamięć staje się więzieniem narodów   Taheri   2020-08-18
Czyje życie liczy się?   Maistrovoy   2020-08-17
Iran: najnowsza kolonia Chin?   Rafizadeh   2020-08-15
Jak zostałam anulowana   Chesler   2020-08-13
Gorsza strona naszej natury   Koraszewski   2020-08-12
Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk