Prawda

Wtorek, 7 lipca 2020 - 14:02

« Poprzedni Następny »


Mieszane uczucia o WHO


Steven Novella 2020-04-20


Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jest jednym z tych organów, które są tak niezbędne, że gdyby nie istniały, należałoby je wymyślić. Równocześnie jednak jest to frustrująco ułomna instytucja. Niektóre z jej wad ujawniły się ostro podczas pandemii COVID-19. WHO jednak nie była w tym sama – COVID-19 wywiera skrajny nacisk na system i to ujawnia wiele słabości. Wielką lekcją, jaką mam nadzieję większość ludzi wyciągnie z tego całego zdarzenia, jest to, że rzeczywiście potrzebujemy ciągłości kompetentnego rządu.

Zasadniczo WHO jest do ustanawiania międzynarodowych standardów opieki medycznej i pomagania w dostarczaniu nowoczesnej medycyny do świata rozwijającego się. Jest niezbędnym źródłem informacji o epidemiologii i często pierwszym źródłem, do jakiego sięgam w medycznych tematach. Stała się skarbnicą wiedzy medycznej, zdrowia publicznego i epidemiologicznej ekspertyzy. Są także niezbędni przy działaniach w sprawach takich jak pandemia. Tutaj jest ich lista głównych celów w skrócie:

Naszym celem jest zapewnienie, że miliard więcej ludzi będzie miało powszechną opiekę zdrowotną, by chronić miliard więcej ludzi przed problemami zdrowotnymi i zapewnić miliardowi więcej ludzi lepsze zdrowie i dobrostan.

WHO została stworzona przez ONZ w 1948 roku (zaledwie trzy lata po powstaniu samej ONZ). Ma siedem tysięcy zatrudnionych w biurach w 150 krajach. Jako ideał, organizacja poświęcona zdrowiu powinna być apolityczna, bezstronna i mocno oparta na nauce. W pewien sposób WHO reprezentuje najwyższe ideały ONZ – wiele narodów zbierających się razem, by współpracować dla wspólnego dobra. Jak można jednak oczekiwać, trudno jest skłonić ludzi z tak wielu różnych kultur i perspektyw, by gładko ze sobą współpracowali i to prowadzi do tego, co uważam za główne problemy z WHO.


Krótko mówiąc, WHO pozwoliła, by polityka była ważniejsza od nauki. W imię ugłaskania różnych krajów płaszczyła się wobec ich kulturowych przekonań i ustawiła szacunek do „tradycyjnej” medycyny powyżej standardów medycyny opartej na nauce. Moim zdaniem jest to afront wobec jej misji i samego powodu jej istnienia. Być może najbardziej skandaliczne było ich poparcie tradycyjnej chińskiej szarlatanerii. Napisali:

Celem tej polityki “jest promowanie bezpiecznego i skutecznego używania tradycyjnej medycyny przez regulowanie, badanie i integrowanie tradycyjnych produktów medycznych i osób praktykujących [tradycyjną medycynę] do systemu opieki zdrowotnej tam, gdzie jest to właściwe”.

Słyszeliśmy jednak tę obronę już wcześniej – nie można regulować nonsensu. Nie można mieszać szarlatanerii z prawdziwą medycyną bez niszczenia standardów medycyny. To posuniecie służy jedynie nadawaniu ważności nienaukowej medycynie. Nie potrafię powiedzieć, jak wiele razy ludzie używali stanowiska WHO, by usprawiedliwiać własne użycie lub popieranie szarlatanerii, zarówno personalnie jak instytucjonalnie. Miało to  właśnie ten skutek, przed jakim ostrzegaliśmy.


I tak, WHO ma w szczególności „chiński problem”. Jak pisze skądinąd łatwowierne „Nature”:

Poparcie WHO obejmuje wszystkie tradycyjne medycyny, ale jej stosunki z chińską medycyną i z Chinami stały się szczególnie bliskie, zwłaszcza podczas kadencji Margaret Chan, która kierowała tą organizacją od 2006 do 2017roku.

Jeśli wątpisz, że TCM jest szkodliwym nonsensem, tutaj jest krótki przykład z tego samego artykułu z „Nature”.

Na przykład, „wyniszczający syndrom pragnienia” charakteryzuje się nadmiernym głodem i wzmożonym oddawaniem moczu, i wyjaśniają go „czynniki, które uszczuplają płyny yin w płucach, śledzionie lub układzie nerek, i tworzą ogień i gorąco w ciele”. Na podstawie tych obserwacji lekarz może zdecydować się na terapię. Pacjent, który prawdopodobnie zostałby zdiagnozowany jako cukrzyk przez zachodniego lekarza, prawdopodobnie otrzyma akupunkturę, rozmaite toniki i okadzanie – w którym spala się zioła w pobliżu skóry pacjenta. Dostanie także rekomendację spożywania szpinakowej herbaty, selera, soi i innych „ochładzających” pokarmów.  

Jeśli masz szalejąca cukrzycę, z poziomem cukru we krwi tak wysokim, że glukoza przechodzi do moczu, wyciągając więcej wody przez osmozę, powodując nadmierne pragnienie i oddawanie moczu, WHO uważa że będzie w porządku, jeśli otrzymasz diagnozę ”wyniszczającego syndromu pragnienia” i będziesz leczony akupunkturą i tonikami. To nie jest sprawiedliwość w opiece zdrowotnej. To jest przy każdym rozsądnym standardzie niebezpieczny błąd w sztuce medycznej. Tak więc WHO mówi, że dla niektórych ludzi jest w porządku otrzymywanie skandalicznie nieskutecznej terapii nawet podczas ostrego stadium poważnej i potencjalnie zagrażającej życiu choroby, jak długo zgadza się to z lokalnymi tradycjami (a promowanie chińskiej hegemonii kulturowej nie zaszkodzi). 


Czy to nie jest to właśnie, co WHO powinna zwalczać – podwójne standardy, przy których ludzie z krajów uprzemysłowionych mają dostęp do opartej na nauce, skutecznej medycyny, podczas gdy ludzie z krajów rozwijających się są wykorzystywani przez szarlatanów (choć wielu w rozwiniętych krajach decydują się na wykorzystywanie przez szarlatanów – ci mają przynajmniej wybór)?


Przyznaję, że to może być trudna sprawa. Istnieje sposób na szanowanie lokalnej kultury, inkorporowanie lokalnych uzdrowicieli i praktyków, zachowując równocześnie wysokie standardy skutecznej i etycznej medycyny. Nie obchodzi mnie jednak, że jest to trudne – w tej właśnie sprawie WHO powinna być ekspertem. To jest właśnie sedno ich mandatu – powinni kultywować ekspertyzę w tym celu.


Nie wiem, czy ten problem, a szczególnie ich służalczość wobec Chin, zaburzyła ich reakcję na COVID-19, który rozpoczął się w Wuhan. Kiedy kurz opadnie, będzie potrzebne dochodzenie i rozliczenie. To jest także standardowa część medycznej praktyki – obejrzenie tego, co się zdarzyło, brutalnie pokazując, co było złe, ale to w celu robienia rzeczy lepiej w przyszłości. Nauka i medycyna wymagają krytyki, ale konstruktywnej krytyki. WHO musi poważnie przejrzeć swoje strategie i procedury, i stanowisko wobec nadrzędności naukowej podstawy medycyny. Musi też być znacznie lepsza w radzeniu sobie z politycznym kontekstem, w jakim działa.   


Nawet jednak z wszystkimi wadami WHO jest niezbędną organizacją, która musi istnieć, a także kwitnąć. Odebranie funduszy WHO w środku pandemii jest lekkomyślne i niebezpieczne. Musimy ulepszyć WHO, a nie utrudniać jej wykonywanie zadań. Jeśli pandemia nas czegoś uczy, to tego, że choroba jest globalna. Nasza reakcja musi także być globalna, a to wymaga organizacji takiej jak WHO. 


Mixed Feelings About the WHO

NeuroLogica Blog, 17 kwietnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Od redakcji ‘Listów z naszego sadu”

Steven Novella jest niesłychanie delikatny w swojej krytyce WHO. Nie przypomina krytyk jej działalności w sprawie epidemii AIDS, Eboli, SARS (ani stosunkowo dużej skuteczności np. w walce z polio). Nie przypomina informacji o astronomicznych kosztach biurokracji, ani o rozmiarach upolitycznienia. Obecnie głównym zarzutem jest spowodowanie znacznego spowolnienia działań przeciw pandemii koronawirusa, ponieważ początkowo WHO powtarzała nieprawdziwe informacje otrzymane z Chin, że wirus nie przenosi się od człowieka do człowieka, a tym samym nie stanowi poważnego zagrożenia. W tym czasie WHO dysponowała bardzo dobrą informacją z Tajwanu, którą ze względu na Chiny zatajono. Reakcja Donalda Trumpa była zapewne emocjonalna. Stany Zjednoczone dostarczają najwięcej funduszy dla WHO płacąc rocznie między 400 a 500 milionów dolarów. Obcięto finansowanie o 65 milionów dolarów jeszcze przed pandemią. Obecne zamrożenie wydaje się niejasne, ponieważ wszystkie kraje członkowskie muszą wpłacać obowiązkowe składki ustalane wg. poziomu zamożności i liczby ludności, a wiele krajów (w tym USA) wpłacają również datki dobrowolne. Stany Zjednoczone finansowały jak dotąd  ok. 15 procent budżetu WHO, natomiast Chiny, dając ok. 40 milionów rocznie wpłacają do tego budżetu mniej niż 1 procent.       Steven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1559 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk