Prawda

Środa, 30 wrzesnia 2020 - 05:06

« Poprzedni Następny »


Lekcje z pandemii


Vic Rosenthal 2020-04-21


Wczoraj wybraliśmy się na zakupy. W maseczkach weszliśmy do supermarketu i apteki i wróciliśmy, po drodze zaglądając do warzywniaka. Zatrzymaliśmy się przy małym stoisku, gdzie podobno mieli jajka. Przed nami była długa kolejka, ale dostaliśmy jajka. Chociaż nie mogę powiedzieć z pewnością, sądzę, że te były jajka z mostu powietrznego z Portugalii i Ukrainy, by zaspokoić popyt na Paschę.

 

Izrael nadal produkuje wiele jajek, a te niedobory prawdopodobnie spowodowali ludzie, którzy gromadzili zapasy z obawy przed zakłóceniami spowodowanymi koronawirusem, co mogłoby przeszkodzić im w dostaniu jajek na Paschę.


Jajka właściwie nie są problemem. Produkujemy je, możemy je importować z wielu źródeł, możemy żyć bez nich. Tak, nawet w Paschę, jeśli musimy. Na wypadek, gdybyście się zastanawiali, nie ma niedoborów papieru toaletowego, przynajmniej w Rehovot.


Ale co innymi rzeczami? “Hi-tech” jest podobno perłą w koronie gospodarki Izraela, a półprzewodniki – mikroprocesory i niezliczone rodzaje prostszych urządzeń – są cegiełkami urządzeń elektronicznych. Jest wiele firm zajmujących się półprzewodnikami, które działają i mają swoje kwatery główne w Izraelu, ale – z wyjątkiem Intelu, który ma instalacje do produkcji zaawansowanych mikroprocesorów w Kirjat Gat – na ile wiem, żadna z nich nie wytwarza tutaj swoich produktów. Stworzone tutaj projekty czipów wysyła się do produkcji w Azji Wschodniej, w Indiach i innych miejscach. Inne elementy, które są niezbędne do budowania elektronicznych urządzeń, produkuje się gdzie indziej. Jest rzeczą normalną, że urządzenie projektuje się w jednym kraju, składa w innym z części produkowanych w jeszcze innych krajach, a potem sprzedaje na całym świecie.  


Ryż jest podobno czymś, co w dużych ilościach jedzą Izraelczycy, ale jest importowany. Izrael eksportuje urządzenia nawadniające, które umożliwiają uprawę ryżu ze znacznie mniejszą ilością wody niż metody tradycyjne, ale nie używamy ich w kraju. Ptitim, maleńkie kluski, które są tutaj tak popularne, nazywane czasami „izraelskim kuskusem”, chociaż to nie jest kuskus, stworzone zostały przez firmę Osem jako substytut ryżu na prośbę Davida Ben Guriona w latach 1950. Przez pierwszych dziesięć lat istnienia Izraela nie produkowano w kraju wystarczającej ilości żywności dla wszystkich imigrantów – uchodźców z Holocaustu i Żydów zmuszonych do opuszczenia krajów arabskich. W dodatku było niewiele zagranicznej waluty na sprowadzanie ryżu. Pitim jest tanie i łatwe do przyrządzenia.

 

Są liczne inne produkty i surowce, które są niezbędne dla naszego codziennego życia i dla funkcjonowania naszej gospodarki, które musimy importować. I rozwinęliśmy skomplikowane systemy robienia tego. Załóżmy jednak, że te systemy przestają działać.  


Pandemia koronawirusa spowodowała, że zacząłem myśleć o tej możliwości. Nagle zobaczyliśmy, że rzeczy potrzebne, by reagować na epidemię, jak wyposażenie ochronne, narzędzia diagnostyczne i respiratory nie są produkowane w kraju. Lekarstwa i składniki do nich przychodzą z zagranicy, często z jednego tylko kraju, z Chin. Procedury produkcji i magazynowania „dokładnie na określony czas” oznaczają, że systemowi trudno poradzić sobie z nagłym wzrostem zapotrzebowania. Popyt na całym świecie niesłychanie wyśrubował ceny.


Izrael zwrócił się do Ministerstwa Obrony, a także do agencji wywiadowczej Mosadu, by zlokalizowali i wystarali się o pilnie potrzebne wyposażenie. Fabryki przemysłu obronnego produkują teraz respiratory w kraju. Dzięki temu, jeśli będziemy mieli łut szczęścia i jeśli obecne modele są poprawne, izraelscy lekarze nie staną przed decyzjami, jakie musieli podejmować ich koledzy w północnych Włoszech, kiedy musieli wybierać, który pacjent otrzyma respirator i szansę na życie, a którego trzeba pozostawić, by umarł.


Ale nasza wysoko technologiczna cywilizacja jeszcze nie jest po bezpiecznej stronie. Należy traktować podejrzliwie dane o liczbie zmarłych i chorych przychodzące z Chin. Nie można wykluczyć w Chinach ekonomicznej i politycznej niestabilności. W dodatku, niektórzy przewidują głęboką depresję ekonomiczną na całym świecie spowodowaną przez pandemię i zamykanie gospodarki. Jeśli to się zdarzy, a szczególnie jeśli dołączy do tego polityczna niestabilność – wojny, rewolucje i upadki państw – może to wystarczyć do rozerwania kilku słabych ogniw w łańcuchu, który tworzy globalną ekonomię. Mogę wyobrazić sobie daleko posuniętą niepewność żywnościową w krajach, które dotychczas uważano za wysoko rozwinięte.


Oczywiście, to wszystko może być, jak to nazywa moja żona, „paranoją o 3 nad ranem”. Może koronawirus szybko wypali się i gospodarki na całym świecie pozbierają się w krótkim czasie. Może Chińczycy mówią prawdę lub może naprawdę mają 21 milionów zmarłych. Niezależnie jednak od tego, czy ten kryzys będzie ostatnią kroplą, która przeleje dzban, czy też ludzkość wykręci się z tego po to tylko, by nadziać się na następny są tu lekcje do wyciagnięcia dla ludzi podejmujących decyzje dla narodów świata.

 

Kraj wielkości Izraela nie może być samowystarczalny we wszystkich dziedzinach (chociaż kraj taki jak USA, może). Każdy kraj jednak powinien dążyć do uprawiania wystarczającej ilości żywności, by wyżywić własną populację. Trend w kierunku monokultur w rolnictwie jest niepokojący. Także w innych dziedzinach celem powinna być samowystarczalność. Taką dziedziną jest zaopatrzenie medyczne. A wiele krajów, włącznie z USA, zależy od Chin. Gdyby coś stało się w Chinach lub gdyby Chińczycy postanowili umyślnie działać przeciwko krajom, które uważają za wrogów, łatwo jest wyobrazić sobie rezultaty.

 

Istnieją inne problemy z powodu tylko jednego źródła niezbędnych produktów. W 2007 roku chińscy producenci sprzedali sfałszowane składniki karmy dla zwierząt domowych producentom takiej karmy w USA i innych miejscach, powodując śmierć wielu zwierząt. Rok później ta sama niebezpieczna substancja pojawiła się w mleku i mieszance dla niemowląt, zabijając sześcioro dzieci w Chinach.

 

Inny rodzaj “fałszowania” dotyczy czipów komputerowych. W 2015 roku chiński podwykonawca, produkujący płyty główne serwerów dla amerykańskiej firmy, ukradkiem   wstawił dodatkowy czip, który pozwoliłby hakerom na obejście zabezpieczeń w każdej sieci zawierającej maszynę z tą płytą główną. Serwery tej firmy były używane na amerykańskich okrętach wojennych, w centrach operacyjnych dronów i innych miejscach. W tym wypadku sztuczkę wykryto. Można jednak zmodyfikować standardowy czip, by zawierał „boczne drzwi” we własnym krzemie. To byłoby dużo trudniej wykryć.

 

Chińska firma Huawei produkuje urządzenia 4G, a obecnie 5G do telefonów komórkowych i sieci danych. Funkcjonariusze bezpieczeństwa USA twierdzą (czemu Huawei zaprzecza), że w tych urządzeniach istnieją „boczne drzwi”, co umożliwia Huawei i, oczywiście, chińskiemu rządowi na przechwytywanie ruchu w sieciach, które używają tych urządzeń. 

 

Wszystko to wskazuje na niebezpieczeństwo polegania na zewnętrznych dostawcach dla krytycznie niezbędnych rzeczy, czy jest to żywność, czy czipy komputerowe. Powinniśmy dywersyfikować nasze rolnictwo i naszą produkcję przemysłową. Samowystarczalność jest celem, do którego warto dążyć, nawet jeśli może być osiągnięty tylko częściowo. Pandemia koronawirusa powinna być ostrzeżeniem, że obejmujący cały świat system nie jest tak stabilny ani tak godny zaufania, jak zakładaliśmy. Jeśli przejdziemy przez to bez większego szwanku, następnym razem możemy nie mieć tyle szczęścia.  


Lessons from the Pandemic

16 kwietnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonycjh, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Obecnie (juz na emeryturze) mieszka w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.   


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1630 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nowe szaty cesarza   Doran   2020-09-29
Arabscy muzułmanie są ludźmi kolorowymi, arabscy chrześcijanie są biali   Greenfield   2020-09-28
Międzynarodowe prawo dla jednego narodu   Kontorovich   2020-09-27
Dla postmodernizmu tożsamość jest ważniejsza od rozumu   Rosenthal   2020-09-25
Nieprzyjemna wiadomość dla Thomasa Friedmana   Flatow   2020-09-25
Arabowie przyznają się do błędu   Koraszewski   2020-09-24
Więcej niż stracona okazja dla Palestyńczyków   Tobin   2020-09-23
Symbole (i symbolizm) ujawniają gorzką bliskowschodnią prawdę   Flatow   2020-09-22
Wojna Czerwono-Zielonego sojuszu przeciwko Izraelowi trwa   Glick   2020-09-21
Dlaczego John Kerry i inni nie mieli racji w sprawie pokoju i Izraela - analiza   Frantzman   2020-09-20
Obnażenie palestyńskich kłamstw    Blum   2020-09-19
Niewolnice w Al-Dżazira   Fernandez   2020-09-19
Arabowie: Izrael nie jest naszym wrogiem   Toameh   2020-09-18
Prośba o pokorę od Benjamina Franklina   Jacoby   2020-09-17
Ostry zakręt historii   Koraszewski   2020-09-16
Niewolnictwo: czy jest monopol na cierpienie?   Taheri   2020-09-15
Kulturowe wojny w szkołach w Kalifornii   Julius   2020-09-15
Przegląd wiadomości w drodze na zakupy   Koraszewski   2020-09-13
Pożegnanie lata, czyli prywatne drzewo życia   Ferus   2020-09-13
ZEA: Nie jesteśmy zdrajcami, palestyńscy przywódcy są skorumpowani   Toameh   2020-09-11
Nawet antysemickie media w Iraku mówią z zainteresowaniem o normalizacji     2020-09-10
Normalizacja może stworzyć prawdziwy „Nowy Bliski Wschód”   Rosenthal   2020-09-09
Milczenie ONZ i UE wobec “szokującego łamania praw człowieka” przez Iran   Rafizadeh   2020-09-08
Kiedy Palestyńczyk wreszcie się obudzi?!   Al-Dahiri   2020-09-08
Lot nad Arabią Saudyjską   Jacoby   2020-09-07
Kogo Żydzi powinni bać się najbardziej podczas „powstania”?   Tobin   2020-09-06
Wielki krok naprzód dla światowego pokoju – i ci, którzy wolą go ignorować   Kemp   2020-09-05
Harvard zaprasza głównego palestyńskiego negacjonistę    Lipman   2020-09-04
Obietnica i zagrożenia porozumienia pokojowego z Dżuba    Fernandez   2020-09-04
Arabski antysemityzm za europejskie pieniądze   Koraszewski   2020-09-03
Zgraja „proizraelskiej surowej miłości” a umowa z ZEA   Frantzman   2020-09-02
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy popierają porozumienie Izrael-ZEA?   Toameh   2020-09-01
Krótka historia europejskich obserwatorów w Gazie   Steinberg   2020-08-31
ONZ doprowadza mnie do szału   Collins   2020-08-30
Świat na śliskiej drodze   Taheri   2020-08-29
Co finansuje Europa?   Henig-Cohen   2020-08-29
Appeasement: Europejska choroba   Kemp   2020-08-27
Entliczek, pentliczek, czerwony stoliczek   Koraszewski   2020-08-27
Erdoğan potrzebuje nowych wrogów   Bekdil   2020-08-26
A co z 17 milionami niewolników w świecie islamskim?   Meotti   2020-08-22
Mulowie i Hezbollah – specjaliści w szmuglu narkotyków   Rafizadeh   2020-08-21
"Guardian" doszlusował do Iranu i Turcji w sprzeciwie wobec umowy pokojowej Izraela i ZEA   Levick   2020-08-19
Kiedy pamięć staje się więzieniem narodów   Taheri   2020-08-18
Czyje życie liczy się?   Maistrovoy   2020-08-17
Iran: najnowsza kolonia Chin?   Rafizadeh   2020-08-15
Jak zostałam anulowana   Chesler   2020-08-13
Gorsza strona naszej natury   Koraszewski   2020-08-12
Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk