Prawda

Wtorek, 7 lipca 2020 - 14:55

« Poprzedni Następny »


Lekcje z pandemii


Vic Rosenthal 2020-04-21


Wczoraj wybraliśmy się na zakupy. W maseczkach weszliśmy do supermarketu i apteki i wróciliśmy, po drodze zaglądając do warzywniaka. Zatrzymaliśmy się przy małym stoisku, gdzie podobno mieli jajka. Przed nami była długa kolejka, ale dostaliśmy jajka. Chociaż nie mogę powiedzieć z pewnością, sądzę, że te były jajka z mostu powietrznego z Portugalii i Ukrainy, by zaspokoić popyt na Paschę.

 

Izrael nadal produkuje wiele jajek, a te niedobory prawdopodobnie spowodowali ludzie, którzy gromadzili zapasy z obawy przed zakłóceniami spowodowanymi koronawirusem, co mogłoby przeszkodzić im w dostaniu jajek na Paschę.


Jajka właściwie nie są problemem. Produkujemy je, możemy je importować z wielu źródeł, możemy żyć bez nich. Tak, nawet w Paschę, jeśli musimy. Na wypadek, gdybyście się zastanawiali, nie ma niedoborów papieru toaletowego, przynajmniej w Rehovot.


Ale co innymi rzeczami? “Hi-tech” jest podobno perłą w koronie gospodarki Izraela, a półprzewodniki – mikroprocesory i niezliczone rodzaje prostszych urządzeń – są cegiełkami urządzeń elektronicznych. Jest wiele firm zajmujących się półprzewodnikami, które działają i mają swoje kwatery główne w Izraelu, ale – z wyjątkiem Intelu, który ma instalacje do produkcji zaawansowanych mikroprocesorów w Kirjat Gat – na ile wiem, żadna z nich nie wytwarza tutaj swoich produktów. Stworzone tutaj projekty czipów wysyła się do produkcji w Azji Wschodniej, w Indiach i innych miejscach. Inne elementy, które są niezbędne do budowania elektronicznych urządzeń, produkuje się gdzie indziej. Jest rzeczą normalną, że urządzenie projektuje się w jednym kraju, składa w innym z części produkowanych w jeszcze innych krajach, a potem sprzedaje na całym świecie.  


Ryż jest podobno czymś, co w dużych ilościach jedzą Izraelczycy, ale jest importowany. Izrael eksportuje urządzenia nawadniające, które umożliwiają uprawę ryżu ze znacznie mniejszą ilością wody niż metody tradycyjne, ale nie używamy ich w kraju. Ptitim, maleńkie kluski, które są tutaj tak popularne, nazywane czasami „izraelskim kuskusem”, chociaż to nie jest kuskus, stworzone zostały przez firmę Osem jako substytut ryżu na prośbę Davida Ben Guriona w latach 1950. Przez pierwszych dziesięć lat istnienia Izraela nie produkowano w kraju wystarczającej ilości żywności dla wszystkich imigrantów – uchodźców z Holocaustu i Żydów zmuszonych do opuszczenia krajów arabskich. W dodatku było niewiele zagranicznej waluty na sprowadzanie ryżu. Pitim jest tanie i łatwe do przyrządzenia.

 

Są liczne inne produkty i surowce, które są niezbędne dla naszego codziennego życia i dla funkcjonowania naszej gospodarki, które musimy importować. I rozwinęliśmy skomplikowane systemy robienia tego. Załóżmy jednak, że te systemy przestają działać.  


Pandemia koronawirusa spowodowała, że zacząłem myśleć o tej możliwości. Nagle zobaczyliśmy, że rzeczy potrzebne, by reagować na epidemię, jak wyposażenie ochronne, narzędzia diagnostyczne i respiratory nie są produkowane w kraju. Lekarstwa i składniki do nich przychodzą z zagranicy, często z jednego tylko kraju, z Chin. Procedury produkcji i magazynowania „dokładnie na określony czas” oznaczają, że systemowi trudno poradzić sobie z nagłym wzrostem zapotrzebowania. Popyt na całym świecie niesłychanie wyśrubował ceny.


Izrael zwrócił się do Ministerstwa Obrony, a także do agencji wywiadowczej Mosadu, by zlokalizowali i wystarali się o pilnie potrzebne wyposażenie. Fabryki przemysłu obronnego produkują teraz respiratory w kraju. Dzięki temu, jeśli będziemy mieli łut szczęścia i jeśli obecne modele są poprawne, izraelscy lekarze nie staną przed decyzjami, jakie musieli podejmować ich koledzy w północnych Włoszech, kiedy musieli wybierać, który pacjent otrzyma respirator i szansę na życie, a którego trzeba pozostawić, by umarł.


Ale nasza wysoko technologiczna cywilizacja jeszcze nie jest po bezpiecznej stronie. Należy traktować podejrzliwie dane o liczbie zmarłych i chorych przychodzące z Chin. Nie można wykluczyć w Chinach ekonomicznej i politycznej niestabilności. W dodatku, niektórzy przewidują głęboką depresję ekonomiczną na całym świecie spowodowaną przez pandemię i zamykanie gospodarki. Jeśli to się zdarzy, a szczególnie jeśli dołączy do tego polityczna niestabilność – wojny, rewolucje i upadki państw – może to wystarczyć do rozerwania kilku słabych ogniw w łańcuchu, który tworzy globalną ekonomię. Mogę wyobrazić sobie daleko posuniętą niepewność żywnościową w krajach, które dotychczas uważano za wysoko rozwinięte.


Oczywiście, to wszystko może być, jak to nazywa moja żona, „paranoją o 3 nad ranem”. Może koronawirus szybko wypali się i gospodarki na całym świecie pozbierają się w krótkim czasie. Może Chińczycy mówią prawdę lub może naprawdę mają 21 milionów zmarłych. Niezależnie jednak od tego, czy ten kryzys będzie ostatnią kroplą, która przeleje dzban, czy też ludzkość wykręci się z tego po to tylko, by nadziać się na następny są tu lekcje do wyciagnięcia dla ludzi podejmujących decyzje dla narodów świata.

 

Kraj wielkości Izraela nie może być samowystarczalny we wszystkich dziedzinach (chociaż kraj taki jak USA, może). Każdy kraj jednak powinien dążyć do uprawiania wystarczającej ilości żywności, by wyżywić własną populację. Trend w kierunku monokultur w rolnictwie jest niepokojący. Także w innych dziedzinach celem powinna być samowystarczalność. Taką dziedziną jest zaopatrzenie medyczne. A wiele krajów, włącznie z USA, zależy od Chin. Gdyby coś stało się w Chinach lub gdyby Chińczycy postanowili umyślnie działać przeciwko krajom, które uważają za wrogów, łatwo jest wyobrazić sobie rezultaty.

 

Istnieją inne problemy z powodu tylko jednego źródła niezbędnych produktów. W 2007 roku chińscy producenci sprzedali sfałszowane składniki karmy dla zwierząt domowych producentom takiej karmy w USA i innych miejscach, powodując śmierć wielu zwierząt. Rok później ta sama niebezpieczna substancja pojawiła się w mleku i mieszance dla niemowląt, zabijając sześcioro dzieci w Chinach.

 

Inny rodzaj “fałszowania” dotyczy czipów komputerowych. W 2015 roku chiński podwykonawca, produkujący płyty główne serwerów dla amerykańskiej firmy, ukradkiem   wstawił dodatkowy czip, który pozwoliłby hakerom na obejście zabezpieczeń w każdej sieci zawierającej maszynę z tą płytą główną. Serwery tej firmy były używane na amerykańskich okrętach wojennych, w centrach operacyjnych dronów i innych miejscach. W tym wypadku sztuczkę wykryto. Można jednak zmodyfikować standardowy czip, by zawierał „boczne drzwi” we własnym krzemie. To byłoby dużo trudniej wykryć.

 

Chińska firma Huawei produkuje urządzenia 4G, a obecnie 5G do telefonów komórkowych i sieci danych. Funkcjonariusze bezpieczeństwa USA twierdzą (czemu Huawei zaprzecza), że w tych urządzeniach istnieją „boczne drzwi”, co umożliwia Huawei i, oczywiście, chińskiemu rządowi na przechwytywanie ruchu w sieciach, które używają tych urządzeń. 

 

Wszystko to wskazuje na niebezpieczeństwo polegania na zewnętrznych dostawcach dla krytycznie niezbędnych rzeczy, czy jest to żywność, czy czipy komputerowe. Powinniśmy dywersyfikować nasze rolnictwo i naszą produkcję przemysłową. Samowystarczalność jest celem, do którego warto dążyć, nawet jeśli może być osiągnięty tylko częściowo. Pandemia koronawirusa powinna być ostrzeżeniem, że obejmujący cały świat system nie jest tak stabilny ani tak godny zaufania, jak zakładaliśmy. Jeśli przejdziemy przez to bez większego szwanku, następnym razem możemy nie mieć tyle szczęścia.  


Lessons from the Pandemic

16 kwietnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonycjh, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Obecnie (juz na emeryturze) mieszka w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.   


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1559 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk