Prawda

Środa, 3 marca 2021 - 04:17

« Poprzedni Następny »


Menażeria błędów statystycznych


Matt Ridley 2017-04-05


Tydzień dyskusji o budżecie może być dobrą okazją do przypomnienia sobie błędnych rozumowań, którymi karmi się zła polityka. W ubiegłym roku profesor Richard Nisbett z University of Michigan napisał niewielką książkę pod tytułem Mindware o tym jak ludzie oszukują siebie i innych odwołując się do kiepskiejstatystyki. Od czasu, kiedy ją przeczytałem, wszędzie zauważam przykłady tej sztuki.

Myśl o książce Nisbetta jako przewodniku po rezerwacie przyrody. Uważaj na błąd Kosztów Utopionych, w którym argumentujesz, że elektrownia jądrowa lub samolot ponaddźwiękowy muszą zostać zbudowane, bo już wydałeś na nie majątek. Nigdy nie powinno mieć znaczenia, ile kosztów już zostało utopionych w danym projekcie: warto wydać więcej tylko, jeśli jest to opłacalne.


Trudniej zauważyć Koszt Alternatywny. Pieniądze wydane na jedną rzecz nie będą mogły być wydane na inną. Departament Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych ocenia koszt muru Donalda Trumpa na granicy meksykańskiej na 21,6 miliarda dolarów, zamiast tego można by kupić kilka napraw mostów, okręty wojenne lub pokryć koszty cięć podatkowych – by wymienić tylko priorytety tego prezydenta. W „Wszechstronnym przeglądzie wydatków” z 2010 r. rząd brytyjski wstrzymał plany budowy dróg strategicznych z przeciętną opłacalnością 6,8 na rzecz linii kolejowej High-Speed 2, której opłacalność oszacowywano wówczas na 1,2.


Powszechnie występującym, choć nieśmiałym zwierzęciem jest Niechęć do Straty. Jest to dość osobliwy fakt, że ludzie bardziej nie lubią tracić, niż są zadowoleni z zyskania czegoś o równej wartości. Jeśli zaproponujesz rzucanie monetą z wynikiem, że twój przyjaciel da ci 100 dolarów jeśli wypadnie orzeł, podczas gdy ty dasz mu 101 dolarów, jeśli wypadnie reszka, zobaczysz, że nie będzie zbyt zainteresowany. Na ogół nagroda musi być dwukrotnie większa od straty zanim ludzie są chętni do podjęcia takiego ryzyka. Beneficjenci zmian w podatkach są liczniejsi od tych, którzy na tym tracą, ale słyszymy tylko głosy tych drugich.


Bliskim kuzynem jest Efekt Posiadania – to, że jesteś niechętny rezygnacji z czegoś, co już masz. Poczucie nieszczęścia wielu przeciwników Brexitu z powodu wyjścia z Unii Europejskiej można częściowo wytłumaczyć tak: utrata członkostwa bardziej spędza im sen z powiek niż wizja możliwości, jakie otwierają się poza Unią. Przeciętny człowiek, który głosował za wyjściem, być może nigdy nie uważał, że Unia Europejska była czymś wartym posiadania.


W tym samym habitacie żyje Tendencja do Zachowania Status Quo: nasza niechęć do zmian. Poseł do parlamentu europejskiego, Daniel Hannan, opowiadał mi, że mógł znaleźć bardzo niewiele funduszy hedgingowych lub firm private equity w Londynie, które uważały, że Alternative Investment Fund Management Directive z 2011 r. była dobrym pomysłem – zanim ta dyrektywa ta weszła w życie. Obecnie, kiedy istnieje, wielu mówi, że byliby niechętni utracie krępującego uścisku AIFMD. Mądra polityka może to wykorzystać. W Niemczech tylko 12% ludzi jest dawcami narządów, podczas gdy w Austrii jest ich 90% - ale Niemcy muszą zdecydować się na uczestnictwo, a Austriacy zdecydować się na rezygnację z uczestnictwa.


Tam jest Efekt Potwierdzenia – tendencja poszukiwania dowodów, które potwierdzają twój pogląd, i ignorowania wszystkiego, co go kwestionuje. Wszyscy jesteśmy tu winni. Spróbuj także dostrzec Heurystykę Dostępności (zidentyfikowaną przez Daniela Kahnemana i Amosa Tversky’ego): im łatwiej przypominasz sobie przykład, tym częstsze lub bardziej przekonujące wydaje się zjawisko.


Posłuchaj zawołania Pozornej Korelacji, tak ulubionej przez rzeczników prasowych uniwersytetów. Teza, że wdychanie dymu papierosowego w zadymionym pomieszczeniu jest groźne i zakaz palenia w miejscach publicznych może radykalnie obniżyć liczbę zawałów serca, zaczęła się od badania w dolinie Helena w Montanie, gdzie znaleziono 60% redukcję zawałów w ciągu sześciu miesięcy po zakazie palenia w 2003 r. i powrocie dawnych poziomów, kiedy zakaz unieważniono. Od tego czasu nigdy nie widziano tak dramatycznego efektu i olbrzymia większość badań nie wykazywała żadnych dowodów, że wdychanie czyjegoś dymu papierosowego powoduje zawał serca. Efekt w dolinie Helena był fuksem (popieram zakaz palenia, ale z innego powodu: dym jest nieprzyjemny). Strona internetowa o nazwie Spurious Correlations bawi się tym: czy wiedzieliście, że import ropy naftowej w Ameryce jest niesamowicie ściśle skorelowany z konsumpcją kurczaków?


Na terenach trawiastych wypatruj Błędu Pierwszego Rodzaju [False Positive]. Sposób identyfikowania terrorystów w Londynie, który ma 99% trafności, znajdzie 100 tysięcy ludzi, z których wszyscy poza (powiedzmy) dziesięcioma są niewinni. W bagnie żyją dwa gatunki Hoc: Ad i Post Ergo Propter. Uzasadnianie niepowodzeń w przewidywaniach nowymi wymówkami jest ulubione przez naukę o klimacie (ad). Nisbett podsłuchał kogoś namawiającego przyjaciela, by ten nie posłuchał rady lekarza i nie rzucał palenia, ponieważ znał dwoje ludzi, którzy to właśnie zrobili i umarli (post).


Rezerwat przyrody zawiera także Hippo. Jest to błąd rozumowania, że najlepszym sposobem na zdecydowanie, co zrobić w biznesie lub w rządzie jest przyjęcie Highest-paid Person’s Opinion [opinii najwyżej opłacanej osoby]. Firmy takie jak Google i kampanie polityczne, poczynając od Baracka Obamy w 2008 r., posługują się innym i znacznie skuteczniejszym podejściem, zwanym testowaniem A/B. Wypróbuj pary opcji i zobacz, która działa lepiej.


Kiedy Dan Siroker z Google dołączył do kampanii kandydata Obamy, i miał zredagować internetową stronę informacyjną o kampanii, zamiast zgadywać, czy w rubryce, na którą należy kliknąć, napisać “dowiedz się więcej”, “zapisz się teraz” czy “dołącz do nas”, testował różne opcje. “Dowiedz się więcej” było wyraźnym zwycięzcą. Dzięki internetowi jest to dużo łatwiejsze niż dawniej, choć, oczywiście, nie jest praktyczne przy wyborze projektu elektrowni jądrowych.


Nie musi to być ograniczone do działań w Internecie. Supermarkety używają tego do wypróbowywania różnych rozmieszczeń towaru. Jedną z najlepszych inicjatyw rządu koalicyjnego z jego “jednostki zachęty”, był plan losowych prób kontrolnych proponowanych działań w oparciu o argument Bena Goldacre’a, że skuteczność polityki rzadko kiedy jest testowana z takim samym rygorem, jak skuteczność leku. Niestety, od czasu odejścia Olivera Letwina z rządu i prywatyzacji “jednostki zachęty” niewiele słychać o tym pomyśle.  


Intrygującą sugestią w książce profesora Nisbetta jest to, że istnieją dowody, iż ludzi można dość łatwo nauczyć dostrzegania tych błędów rozumowania, tak by umieli ich unikać. Być może w świecie, w którym mniej potrzeba uczyć pamięciowego używania arytmetyki, ponieważ mamy kalkulatory, lub faktów, bo mamy Google, lub łaciny, bo jest to strata czasu (to spowoduje powódź listów!), znalazłoby się miejsce w programie szkolnym na nauczanie, jak z mniejszą naiwnością obchodzić się z rozumowaniem statystycznym.


Artykuł ukazał się po raz pierwszy na łamach “The Times”. 


A menagerie of fallacies

Rational Optimist, 11 marca 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1778 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01
Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk