Prawda

Piątek, 22 lutego 2019 - 00:55

« Poprzedni Następny »


Jak saudyjskie „dary" dla amerykańskich uniwersytetów wybielają religię


Raymond Ibrahim 2018-11-23

Jak informuje raport w Daily Caller, George Mason University i George Washington University (na zdjęciu) otrzymały dziesiątki milionów dolarów saudyjskich dotacji. (Zdjęcie: Ingfbruno/Wikimedia Commons)
Jak informuje raport w Daily Caller, George Mason University i George Washington University (na zdjęciu) otrzymały dziesiątki milionów dolarów saudyjskich dotacji. (Zdjęcie: Ingfbruno/Wikimedia Commons)

Dlaczego centrum antyliberalizmu, religijnego fanatyzmu i mizoginii sponsoruje centrum liberalizmu, sekularyzmu i równości płci?


To jest pytanie, które nasuwa się, kiedy człowiek zastanawia się nad szczodrością, z jaką łamiąca prawa człowieka Arabia Saudyjska obdarza wiodące uniwersytety – te domniemane bastiony postępowego, swobodnego myślenia – w Stanach Zjednoczonych.   


Według niedawnego raportu w Daily Caller:

"... między 2011 a 2017 r. elitarne uniwersytety w USA przyjęły ponad pół miliarda dolarów od tego kraju [Arabii Saudyjskiej] i jego obywateli. Saudyjczycy w okresie sześciu lat dali 614 milionów dolarów uniwersytetom w USA, więcej niż jakikolwiek inny kraj poza Katarem i Zjednoczonym Królestwem”.  

Co skłoniło Arabię Saudyjską, która reprezentuje tak wiele wstecznictwa i barbarzyństwa – kraj, który między innymi ma elitarne jednostki do śledzenia i zatrzymywania czarownic i czarnoksiężników, legalizuje pedofilię — do stania się wiodącym finansistą humanistyki w Ameryce? Z pewnością nie jest tak dlatego, że Saudyjczycy są ogólnie szczodrzy i rozdają pieniądze na lewo i prawo.   


"Te dary i kontrakty – jak informuje raport w Daily Caller – mają w pewnych sytuacjach wpływać na poglądy studentów i ekspertów na temat królestwa [saudyjskiego]”.


Choć to wyjaśnienie może mieć jakiś sens dla tych odczuć ludzi Zachodu, które odnoszą się do kategorii państwa narodowego, Arabia Saudyjska wyraźnie chce kształtować „poglądy” na islam. Saudyjskie społeczeństwo i polityka są praktycznie synonimami islamskiego społeczeństwa i islamskiej polityki – lub, innymi słowy, szariatu, islamskiego prawa kanonicznego, które opiera się na Koranie i hadisach (czynach i nauce Mahometa).   


Mahomet i islam, zrodzeni w miejscu, które obecnie jest Arabią Saudyjską, uczynili Arabów z tego półwyspu potomkami pierwszych muzułmanów. Od siódmego wieku muzułmanie zdobyli wiele krajów z świata chrześcijańskiego, całą Afrykę Północną i Bliski Wschód, a na pewien czas również Bałkany, Grecję i większość Hiszpanii – i robiąc to zamienili olbrzymie obszary w świat muzułmański i islamski (patrz rozdziały 1, 2 i 3 w Sword and Scimitar).


Znaczenie islamu dla Arabii Saudyjskiej — i vice-versa — opisane jest na stronie internetowej ambasady saudyjskiej w Waszyngtonie:

Od stuleci ludzie na Półwyspie Arabskim mają silną tożsamość opartą na zasadach islamu. Arabia Saudyjska … wyznaje islam, honoruje swoje arabskie dziedzictwo i tradycje, i idzie energicznie do przodu w służbie islamu… Królestwo Arabii Saudyjskiej jest bastionem islamu, miejscem narodzenia jego historii, miejscem dwóch świętych meczetów i centrum islamskiego oddania i modłów. Arabia Saudyjska jest oddana zachowaniu islamskiej tradycji we wszystkich dziedzinach rządu i społeczeństwa… Święty Koran jest konstytucją Królestwa i szariat (prawo islamskie) jest podstawą saudyjskiego systemu prawnego.  

Fakt, że tożsamość Arabii Saudyjskiej – która jest ”oparta na zasadach islamu”; która ”idzie energicznie do przodu w służbie islamu” i w której ”Koran jest konstytucją Królestwa i szariat (prawo islamskie) jest podstawą saudyjskiego systemu prawnego ”— powinno pokazywać wyraźnie, że saudyjski światopogląd jest całkowicie sprzeczny z duchem zachodniej, liberalnej edukacji.  


Kara śmierci w tym królestwie nadal jest wykonywana (jak widać na tym wideo kobiety poddanej dekapitacji); małżeństwa z dziećmi i warunki przypominające niewolę są powszechne; "apostaci" są prześladowani i czasami skazywani na śmierć; obowiązuje ścisły zakaz budowania i funkcjonowania kościołów i innych nie-muzułmańskich świątyń, a chrześcijanie, modlący się po cichu w swoich domach są regularnie aresztowani, więzienitorturowani.


Arabia Saudyjska ma zamieszczoną w Internecie fatwę, usankcjonowaną opinię islamską — tylko po arabsku — zatytułowaną: "Obowiązek nienawidzenia Żydów, politeistów i innych niewiernych”. Wydał ją rządowy wydział fatw, co znaczy, że stoi za nią cała powaga rządu.

Napisana przez szejka Abd al-Aziz ibn Baza (zm. 1999 r.), byłego wielkiego muftiego i najwyższego autorytetu religijnego w rządzie, nadal figuruje na stronie internetowej.  


Według tej popieranej przez rząd fatwy muzułmanie – to jest, wszyscy obywatele saudyjscy – muszą ”sprzeciwiać się i nienawidzić każdego, komu Allah nakazuje nam sprzeciwiać się i nienawidzić, włącznie z Żydami, chrześcijanami i innymi muszrikin [nie-muzułmanami], aż uwierzą tylko w Allaha i będą posłuszni jego prawom, które zesłał Prorokowi Mahometowi, pokój i błogosławieństwo nad nim”.  

Dla udowodnienia tego Baz cytuje wersety Koranu, które tworzą doktrynę Lojalności i Wrogości – tę samą doktrynę, na jaką powołują się wszystkie sunnickie organizacje dżihadystyczne, by udowodnić wniosek, że muzułmańscy mężczyźni muszą nienawidzić swoich chrześcijańskich lub żydowskich żon (choć mogą korzystać z nich seksualnie).


Wśród tych wersetów Koranu są: "Nie bierzcie sobie za przyjaciół Żydów i chrześcijan" (5:51) oraz "Nie znajdziesz ludzi, którzy wierzą w Allaha i w Dzień Ostatni, żeby odnosili się przyjaźnie do tych, którzy się sprzeciwiają Allahowi i Jego Posłańcowi; nawet gdyby to byli ich ojcowie albo ich synowie, albo ich bracia, albo ich ród". (58:22; patrz także 3:28, 60:4, 2:120).

Po zacytowaniu tych wersetów Baz powtarza:

Takich wersetów jest wiele i stanowią jasny dowód dotyczący obowiązku gardzenia niewiernymi, od Żydów do chrześcijan i wszystkich innych nie-muzułmanów, jak również obowiązek sprzeciwiania się im, dopóki nie uwierzą tylko w Allaha.   

Trudno więc nie dojść do wniosku, że Saudyjczycy dają olbrzymie dary instytucjom, wobec których otwarcie nauczają nienawiści – uniwersytety na liberalnym Zachodzie – w celu kształtowania poglądów i wpływania na przyszłych przywódców. Innymi słowy, wydają się płacić łapówki i przeciągać na swoją stronę ludzi, którzy mogliby krytykować i ujawniać negatywne rzeczy o islamie i jego największym sponsorze, Arabii Saudyjskiej.  


W rzeczywistości Saudyjczycy po prostu wydają się naśladować Mahometa. Podczas "Bitwy pod Medyną" (627), kiedy Mahomet i jego zwolennicy z Medyny byli otoczeni przez mieszkańców Mekki i inne wrogie plemiona, muzułmański prorok przekupił największe plemię, Ghatafan, by opuścili obóz Mekki przez oferowanie im jednej trzeciej zbioru daktyli Medyny. Osama bin Laden przytaczał to, kiedy uzasadniał przekupywanie znienawidzonych niewiernych, jak można zobaczyć w The Al Qaeda Reader, str. 26-27.


Podobnie jak łapówka Mahometa uratowała wówczas islam, Saudyjczycy mogą mieć nadzieję, że ich dary uratują wizerunek islamu na amerykańskich uniwersytetach, skąd wychodzą politycy, ludzie mediów i gdzie kształtuje się światopoglądy. Jak czytamy w raporcie Daily Caller:

"Wiele literatury o sprawach międzynarodowych, która wpływa na stanowisko USA wobec innych krajów, powstaje w elitarnych instytucjach, takich jak George Mason University i George Washington University w okolicach Waszyngtonu, których eksperci są szeroko cytowani. Te uniwersytety należą do największych odbiorców saudyjskich funduszy”.

W artykule w ”Vox”, How Saudi Arabia captured Washington, dobrze poinformowany o sytuacji w Waszyngtonie dziennikarz, omawia saudyjską szczodrość dla amerykańskich uniwersytetów, mówiąc, że finansowanie przez Saudyjczyków kogoś z kadry uniwersyteckiej ”nie oznacza, że został on kupiony”. Jest tam raczej „rodzaj efektu uciszania. Chodzi bardziej o to, co nie zostanie opisane…  może tam być nieco autocenzury na pewne tematy, których nie poruszasz niepotrzebnie, tematy, które są drażliwe dla Saudyjczyków”.


Krótko mówiąc, niezależnie od tego, jak ważne mogą być dociekania z zachodniego punktu widzenia, wszystko, co mogłoby przedstawić islam w negatywnym świetle, powinno być ignorowane. Zamiast uczciwego zbadania i wykładów o tematach takich, jak rola islamu w terroryzmie, nierówność płci lub wrogość wobec mniejszości religijnych, uniwersytety, które otrzymują lub mają nadzieję na otrzymanie saudyjskiego finansowania, mają pomijać lub łagodzić ostrość krytyki


Jak udokumentował Simon Ross Valentine w książce Force and Fanaticism: Wahhabism in Saudi Arabia and Beyond, to pustynne królestwo, „przyjaciel i sojusznik Ameryki”, wydało 100 miliardów dolarów na szerzenie radykalnego nauczania islamskiego i na materialną pomoc dla islamskich terrorystów na całym świecie (15 z 19 zamachowców, którzy zorganizowali uderzenia 9/11, było saudyjskimi obywatelami).


Tak więc Arabia Saudyjska daje jedną ręką i odbiera drugą. Daje pieniądze domniemanej elicie intelektualnej Ameryki jedną ręką, a drugą zabiera społeczeństwu wiedzę o islamie.


How Saudi ”Donations” to American Univerisities Whitewash is Religion

Gatestone Institute, 7 listopada 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaRaymond Ibrahim

Urodzony w Stanach Zjednoczonych w rodzinie koptyjskiej, jest amerykańskim badaczem, tłumaczem z arabskiego, pisarzem i publicystą. Autor książek Crucified Again: Exposing Islam's New War on Christians(Regnery, 2013) oraz The Al Qaeda Reader (Doubleday, 2007).

 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1234 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Filipiny: chrześcijanie mordowani, bomby w kościołach   Ibrahim   2019-02-21
40. rocznica Islamskiej Republiki Iranu   Rafizadeh   2019-02-21
Ludzie, którzy twierdza, że „Palestyna jest kwestią rasowej sprawiedliwości”, są prawdziwymi rasistami     2019-02-20
Unia Europejska wchodzi w kompletny orwellizm   Bergman   2019-02-19
Amerykanin w Warszawie i kilka uwag o historii   Koraszewski   2019-02-18
Fikcyjny Abbas jest wymówką, by patrzeć w inną stronę   Maroun   2019-02-18
To nie okupacja zabiła Ori Ansbacher   Yemini   2019-02-17
TIPH i groźby: tymczasowe i permanentne   Collins   2019-02-13
Kiedy Ameryka porzuci Afganistan, zapłacą za to kobiety   Chesler   2019-02-13
Dlaczego Teheran przekracza tylko „różowe linie”   Taheri   2019-02-12
Żydowski głos w Organizacji Narodów Zjednoczonych   Rogatchi   2019-02-11
Dlaczego Palestyńczycy sprzeciwiają się antyirańskiej koalicji   Toameh   2019-02-10
“Palestyński rząd” umiera, oksymoron się rodzi   Flatow   2019-02-08
Jeszcze Polska nie zginęła, czyli byle do wiosny   Koraszewski   2019-02-08
Nowy rok, ta sama stara Turcja   Bekdil   2019-02-05
Co kogo rani i jak mocno?   Koraszewski   2019-02-02
Niesprawiedliwy system sprawiedliwości Turcji: atak na ormiańskiego posła   Bulut   2019-02-01
Organizacja założona, by informować o więźniach sumienia, apeluje do  naszych sumień, by nie kupować u Żyda     2019-01-31
Co to znaczy, że jestem humanistą   Igwe   2019-01-30
Obiektyw Matti Friedmana i syzyfowe błoto   Rosenthal   2019-01-30
Pierwsza Żydówka, jaką spotkałem w Iranie   Rafizadeh   2019-01-29
Gdzie są granice nienawiści?   Koraszewski   2019-01-28
Termity, bigoci i GOAT: racjonalizacja współudziału w antysemityzmie   Dershowitz   2019-01-28
Antysemickie tworzenie stereotypów Żydów przez Palestyńczyków   Tavil   2019-01-25
Czy Rashida Tlaib jest winna bigoterii?    Dershowitz   2019-01-22
W poszukiwaniu mądrego…   Koraszewski   2019-01-22
Rząd USA odmawia ujawnienia antyizraelskiego podżegania w palestyńskich podręcznikach szkolnych   Bedein   2019-01-20
Nowe ”Monachium” Europy: Iran   Meotti   2019-01-16
Inna intersekcjonalność: ofiary islamu   Levin   2019-01-13
Pozostawianie ubogich tego świata w ciemności jest niemoralne   Lonborg   2019-01-12
Refleksje wokół kontrowersji na University of Michigan   Landes   2019-01-11
Dzieci Rewolucji Kulturalnej   Banker   2019-01-11
Duch pionierski Palestyńczyków   Shaw   2019-01-09
Jesteś tym, co czytasz, czego słuchasz, co  oglądasz   Koraszewski   2019-01-04
Polska - Szwecja - Ukraina   Garczyński-Gąssowski   2019-01-03
Przemysł produkcji kłamstw   Herf   2019-01-01
Romantyczna sztuka nierządu   Koraszewski   2018-12-31
Odpowiedź Mariam Barghouti, której ”Forward” nie wydrukuje   Landes   2018-12-29
Litera środowiskowej narracji, czy duch prawdy?   Koraszewski   2018-12-27
 Szpital za pokojową nagrodę Nobla   Frantzman   2018-12-26
Arabski historyk przyznaje, że nie ma palestyńskiego narodu   Bergman   2018-12-25
Zapomnij o rozwiązaniu w postaci dwóch państw: nieszablonowe myślenie o konflikcie izraelsko-palstyńskim     2018-12-21
Nowy wspaniały świat, czyli ludzie w sieci   Koraszewski   2018-12-20
Nowa Inkwizycja   Glick   2018-12-20
Młodzież pyta, prezydent Egiptu odpowiada     2018-12-19
Nowa cenzura, czyli powrót Policji Myśli?   Chesler   2018-12-18
Terror zapłatą za ludzkie zachowania   Flatow   2018-12-16
Zabijanie żydowskich dzieci!   Sherman   2018-12-13
Dlaczego prasa zwraca mniejszą uwagę na mordowanie dziennikarzy nie nazywających się Chaszodżdżi   Baum   2018-12-12
Ciemności znowu kryją ziemię   Koraszewski   2018-12-11
Palestyńczycy, o których nikt nie mówi   Tawil   2018-12-09
ONZ odrzuca rezolucję potępiającą terroryzm Hamasu   Koraszewski   2018-12-08
Sprawa palestyńska jest „islamska”     2018-12-07
Gdzie był UNIFIL, kiedy Hezbollah kopał tunel terroru?   Amos   2018-12-06
Pryncypialność i elastyczność w rozwiązywaniu problemów społecznych   Koraszewski   2018-12-05
Kindertransport – okazjonalna wielkoduszność   Gur   2018-12-04
List dra Denisa MacEoina do Edinburgh University Students' Association   MacEoin   2018-12-02
"Palestyna" urojona   Chesler   2018-12-01
Izrael i Jazydzi   Frantzman   2018-11-29
Nowy niebezpieczny zakręt Unii Europejskiej   Murray   2018-11-27
Kochaj Bliźniego   Lewin   2018-11-26
Żydzi Afryki Północnej pod rządami muzułmańskimi   Blum   2018-11-25
Jak saudyjskie „dary" dla amerykańskich uniwersytetów wybielają religię   Ibrahim   2018-11-23
Bardzo głupia decyzja Airbnb   Maroun   2018-11-22
”Independent”: 3700 słów przyjaznej Hamasowi propagandy   Levick   2018-11-20
Palestyńskie groźby wobec arabskiej normalizacji stosunków z Izraelem   Toameh   2018-11-17
Skandal za kulisami zakazu neonikotynoidów   Ridley   2018-11-17
Powyborcza zaduma: Dokąd zmierzasz Ameryko? Dokąd zmierzacie amerykańscy Żydzi?   Chesler   2018-11-14
Sto lat nowej Europy   Koraszewski   2018-11-13
Antysemityzm jest przede wszystkim nienawiścią, polityka jest tylko wymówką     2018-11-11
Jak Izrael mógłby zwyciężyć w dzisiejszym asymetrycznym konflikcie   Rosenthal   2018-11-10
Mord w Stambule i walka o supremację w świecie sunnickim   Carmon   2018-11-08
Brutalne przebudzenie z palestyńskiego snu   Kedar   2018-11-06
Jesień oświecenia, czyli powszechne zniechęcenie do logiki   Koraszewski   2018-11-05
Pakistan: Asia Bibi uniewinniona po latach oczekiwania na śmierć za ”bluźnierstwo”   Meotti   2018-11-01
Funkcjonariusz z Gazy: HAMAS i FATAH zamienili naszych ludzi w żebraków   Toameh   2018-10-30
”Saudyjska afera” w Stambule ujawnia rywalizację sunnicko sunnicką   Bekdil   2018-10-27
Orzeczenie sprzeczne z rozsądkiem   Yemini   2018-10-26
Prawo, religia i sekularyzacja  w Nigerii   Igwe   2018-10-22
Chrześcijanie skazani na śmierć pod prawem szariatu   Rafizadeh   2018-10-22
Czasem Internet może korygować fake news, a nie tylko je szerzyć   Gross   2018-10-21
Kiepsko skrywany antysemityzm Facebooka   Maroun   2018-10-16
Turcja buduje meczety, likwiduje chrześcijaństwo   Bulut   2018-10-15
Skrzyżowanie Netzarim i narodziny Fake News   Landes   2018-10-14
Wierzę tej palestyńskiej nastolatce   Flatow   2018-10-12
Polityczne paradoksy więzi niemiecko-izraelskich   Sucharewicz   2018-10-11
Narodowe prawo Izraela i palestyńskie kłamstwa   Tawil   2018-10-10
Czy oczekiwanie od Arabów mniej niż od Żydów jest w porządku?   Maroun   2018-10-09
Dzisiaj opublikowana książka   Novella   2018-10-09
”Antysyjonizm” traktuje o Żydach, głupcze!   Tsalic   2018-10-08
Szwecja – schronieniem przestępców   Bergman   2018-10-07
A gdyby Kavanaugh był libaralnym muzułmaninem oskarżonym o terroryzm?   Dershowitz   2018-10-06
Na marginesie tegorocznej Nagrody Pokojowej Nobla     2018-10-06
Przekłuwanie mitu palestyńskich uchodźców   Rosenthal   2018-10-05
Chińska medycyna i policja myśli   Novella   2018-10-05
Trzy „nie” Palestyńczyków: co mają na myśli   Tawil   2018-10-04
Uderzający rasizm Autonomii Palestyńskiej   Bergman   2018-10-03
”Antyimperializm” i apologetyka morderstwa   Sixsmith   2018-10-03
Kto napisał te słowa o Jerozolimie?   Gross   2018-10-02
Samobójcza nienawiść Europy do Ameryki   Koraszewski   2018-10-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk