Prawda

Środa, 3 marca 2021 - 13:05

« Poprzedni Następny »


“GUARDIAN” znowu propaguje kłamstwo o “50 rasistowskich prawach”


Adam Levick 2020-10-29

Izraelskie koleje, w odróżnieniu od połączeń autobusowych, nie mają specjalnie rozbudowanej sieci.  

Izraelskie koleje, w odróżnieniu od połączeń autobusowych, nie mają specjalnie rozbudowanej sieci.  “Guardian” raz jeszcze szerzy kłamliwe twierdzenie, że Izrael ma “50 rasistowskich praw” w artykule autorstwa Samiego Abu Szehadeha, arabskiego członka izraelskiego parlamentu, o którym niedawno ujawniono, że uczestniczył w imprezie z okazji zwolnienia z więzienia terrorysty oskarżonego o spisek w celu mordowania Izraelczyków.


Artykuł (Israel’s pact with the UAE is not about peace. It’s a business deal, 14 października), zawierał następujący akapit:


Dyskryminacja i rasizm wobec arabsko-palestyńskich obywateli Izraela, rdzennej populacji, która stanowi ponad 20% populacji kraju, są obecne w każdym aspekcie życia. Ponad 50 praw dyskryminujących nieżydowskich obywateli. Izraelskie pociągi nie zatrzymują się w ani jednym mieście arabskim.


Są tu co najmniej dwa błędne twierdzenia.


Zwracając się do drugiego, które podkreśliliśmy, że izraelskie pociągi nie zatrzymują się w arabskich miastach – to nie jest prawdą. Na przykład, jest w Izraelu stacja kolejowa o nazwie Lehavim/Rahat – Rahat zaś jest największym beduińskim miastem w kraju. 


Teraz do sprawy 50 praw rzekomo dyskryminujących nieżydowskich obywateli. Choć nie jest podane źródło, jest to niemal z pewnością oparte na raporcie radykalnej antyizraelskiej NGO, Adalah.


Jednak CAMERA i inne organizacje nadzorujące obaliły twierdzenia Adalah o rasistowskich prawach – określeniu używanemu w tak niepoważny sposób, że nawet izraelskie prawo o zdrowiu publicznym, wymagające od rodziców szczepienia ich dzieci, Adalah podała jako przykład „rasistowskiego” prawa.


Wszechstronnej analizy tych “50 rasistowskich praw” dokonał Institute for Zionist Strategies (IZS) i tutaj jest kilka najważniejszych punktów:

  • Przeważająca większość praw występujących na tej liście (53 z 57) nawet nie odnosi się do etnicznego pochodzenia obywateli, a te, które to robią, mają na celu zapobieżenie i uniknięcie dyskryminacji. Na przykład: Prawo i Administracyjne Rozporządzenie (1948), które określa oficjalny dzień odpoczynku w kraju oraz Prawo Używania Hebrajskiej Daty, oba explicite wyłączają instytucje i władze, które służą nieżydowskiej populacji, dla której prawo dostarcza definicji i procedur właściwych dla ich specyficznych potrzeb.
  • W 21 wypadkach twierdzenia Adalah o dyskryminacji wynikają z ekstremistycznej postawy tej organizacji, która odrzuca naturę Izraela jako państwa narodowego ogólnie i jako państwa narodu żydowskiego w szczególności. Na przykład, Prawo Jad BenZvi jest definiowane jako prawo dyskryminujące, ponieważ celem tej instytucji jest promowanie syjonistycznych ideałów.
  • 18 z tych praw odzwierciedla zwyczaje w innych zachodnich demokracjach, których demokratycznego charakteru nikt by nie dyskredytował. Na przykład, według Adalah, izraelska flaga stanowi dyskryminujące prawo. Nie trzeba dodawać, że to bezpodstawne rozumowanie znaczyłoby, że każdy kraj, którego flaga ma krzyż lub półksiężyc dyskryminuje swoje niechrześcijańskie i niemuzułmańskie mniejszości. Głębsze porównanie między prawami często pokazuje, że izraelska legislacja w rzeczywistości charakteryzuje się wyższym stopniem tolerancji swoich narodowych mniejszości.
  • W co najmniej 13 wypadkach istnieje wielka rozbieżność między wyraźną treścią praw, a stronniczą (i czasami wypaczoną) interpretacją, jaką nadaje im Adalah. Na przykład, Prawo dla Wzgórz Golan jest uważane za dyskryminujące z powodu swojego celu “przyznania prawnej podstawy do stosowania izraelskiego prawa na terytorium Wzgórz Golan zdobytym przez Izrael”. Wydaje się, że tylko Adalah jest w stanie wyjaśniać, że prawo, którego zamiarem jest przyznanie równych praw wszystkim mieszkańcom Wzgórz Golan, jest dyskryminujące.  
  • 8 praw ma na celu chronienie bezpieczeństwa wszystkich obywateli Izraela, niezależnie od wyznania, rasy lub płci. Włączone do tych praw są poprawki legislacyjne do Prawa Procedury Karnej i Rozporządzenia o Więzieniach, zmierzające do pomocy siłom bezpieczeństwa w zapobieganiu zamachom terrorystycznym. Te prawa niekorzystnie dotykają tylko tych, którzy są wyraźnie podejrzani o udział w terrorze bez rozróżniania między Żydami i Arabami. Wygląda na to, że samo to twierdzenie Adalah jest żałośnie dyskryminacyjne, ponieważ zakłada, że arabscy obywatele Izraela są ogólnie wrodzy i skłonni do działań terrorystycznych.  
  • 7 z tych praw w ogóle nie odnosi się do arabskich obywateli Izraela, ale do tych nie-obywateli, wobec których państwo nie ma obowiązku równego traktowania. Absurdalność analizy Adalahu można pokazać na przykładzie Ustawy o Handlu z Wrogiem (to prawo wyewoluowało z brytyjskiego prawa mandatowego). Adalah zaliczyła je do listy dyskryminujących praw, ponieważ “kraje określone jako takie (Iran, Syria i Liban) są arabskimi i/lub muzułmańskimi państwami”. Przypuszczalnie prawo dałoby się poprawić przez dodanie innych, niemuzułmańskich i niearabskich państw wrogich.  
  • W wypadku niektórych praw wymienionych na tej liście, rzekoma dyskryminacja w rzeczywistości dotyka żydowską większość, nie zaś arabską mniejszość. Na przykład, Paragraf 7a Prawa Podstawowego dotyczy Knesetu, a jego celem jest zapobieżenie kandydowaniu partii politycznych, które działają przeciwko istnieniu Izraela jako żydowskiego i demokratycznego państwa. Było ono stosowane tylko przeciwko żydowskim partiom z powodu ich antydemokratycznych celów. Poprawka do Prawa o Przystosowaniu Zdemobilizowanych Żołnierzy jest oskarżona przez Adalah o dyskryminację na rzecz żydowskich obywateli, ale ci obywatele mają obowiązek służenia przez trzy lata w wojsku za mniej niż minimalne wynagrodzenie i ciężkie warunki życia, opóźniając swoje kształcenie uniwersyteckie i karierę zawodową. To arabscy obywatele cieszą się opcją całkowitego uniknięcia służby wojskowej lub alternatywnie dobrowolnej służby cywilnej, która nie naraża ich na żadne niebezpieczeństwo, niemniej daje im te same przywileje, jakie otrzymują zdemobilizowani żołnierze.
  • W wielu wypadkach Adalah nadużywa obiektywnych statystyk przestępstw, dla podbudowania twierdzeń o dyskryminacji. Według tej logiki, jeśli członkowie arabskiego sektora są głównymi sprawcami łamania jakiegoś prawa, to prawo jest z konieczności rasistowskie. To może stosować się do prawa przeciwko kradzieży, przeciwko przestępstwom seksualnym lub przeciwko przejeżdżaniu na czerwonym światle. Konstruktywnym i właściwym rozwiązaniem na nieproporcjonalne łamanie prawa nie jest anulowanie niezbędnych praw, ale edukacja i zachęcanie do przestrzegania prawa we wszystkich sektorach populacji – bez rozróżniania lub faworyzowania kogokolwiek.


Duża część twierdzeń Adalah o rasizmie wynika z ich przekonania, że syjonizm jest z natury rasistowski i że państwo żydowskie – w jakichkolwiek granicach – nie ma prawa istnieć. Ten pogląd zaś jest uważany za antysemicki według definicji  IHRA.


Fakt, że tak jawnie fałszywe twierdzenie, do którego nie podano źródeł, a które oczernia Izrael, zaaprobowali i pozostawili bez komentarza redaktorzy “Guardiana”, jest kolejnym przykładem instytucjonalnej, antyizraelskiej bigoterii tej grupy medialnej, którą dokumentujemy na tych stronach od ponad 11 lat.


Guardian again peddles “50 racist laws” lie

CAMERA, 21 października 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaAdam Levick


Brytyjski dziennikarz, redaktor naczelny Camera.U.K.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1778 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01
Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk