Prawda

Sobota, 5 grudnia 2020 - 13:06

« Poprzedni Następny »


“GUARDIAN” znowu propaguje kłamstwo o “50 rasistowskich prawach”


Adam Levick 2020-10-29

Izraelskie koleje, w odróżnieniu od połączeń autobusowych, nie mają specjalnie rozbudowanej sieci.  

Izraelskie koleje, w odróżnieniu od połączeń autobusowych, nie mają specjalnie rozbudowanej sieci.  “Guardian” raz jeszcze szerzy kłamliwe twierdzenie, że Izrael ma “50 rasistowskich praw” w artykule autorstwa Samiego Abu Szehadeha, arabskiego członka izraelskiego parlamentu, o którym niedawno ujawniono, że uczestniczył w imprezie z okazji zwolnienia z więzienia terrorysty oskarżonego o spisek w celu mordowania Izraelczyków.


Artykuł (Israel’s pact with the UAE is not about peace. It’s a business deal, 14 października), zawierał następujący akapit:


Dyskryminacja i rasizm wobec arabsko-palestyńskich obywateli Izraela, rdzennej populacji, która stanowi ponad 20% populacji kraju, są obecne w każdym aspekcie życia. Ponad 50 praw dyskryminujących nieżydowskich obywateli. Izraelskie pociągi nie zatrzymują się w ani jednym mieście arabskim.


Są tu co najmniej dwa błędne twierdzenia.


Zwracając się do drugiego, które podkreśliliśmy, że izraelskie pociągi nie zatrzymują się w arabskich miastach – to nie jest prawdą. Na przykład, jest w Izraelu stacja kolejowa o nazwie Lehavim/Rahat – Rahat zaś jest największym beduińskim miastem w kraju. 


Teraz do sprawy 50 praw rzekomo dyskryminujących nieżydowskich obywateli. Choć nie jest podane źródło, jest to niemal z pewnością oparte na raporcie radykalnej antyizraelskiej NGO, Adalah.


Jednak CAMERA i inne organizacje nadzorujące obaliły twierdzenia Adalah o rasistowskich prawach – określeniu używanemu w tak niepoważny sposób, że nawet izraelskie prawo o zdrowiu publicznym, wymagające od rodziców szczepienia ich dzieci, Adalah podała jako przykład „rasistowskiego” prawa.


Wszechstronnej analizy tych “50 rasistowskich praw” dokonał Institute for Zionist Strategies (IZS) i tutaj jest kilka najważniejszych punktów:

  • Przeważająca większość praw występujących na tej liście (53 z 57) nawet nie odnosi się do etnicznego pochodzenia obywateli, a te, które to robią, mają na celu zapobieżenie i uniknięcie dyskryminacji. Na przykład: Prawo i Administracyjne Rozporządzenie (1948), które określa oficjalny dzień odpoczynku w kraju oraz Prawo Używania Hebrajskiej Daty, oba explicite wyłączają instytucje i władze, które służą nieżydowskiej populacji, dla której prawo dostarcza definicji i procedur właściwych dla ich specyficznych potrzeb.
  • W 21 wypadkach twierdzenia Adalah o dyskryminacji wynikają z ekstremistycznej postawy tej organizacji, która odrzuca naturę Izraela jako państwa narodowego ogólnie i jako państwa narodu żydowskiego w szczególności. Na przykład, Prawo Jad BenZvi jest definiowane jako prawo dyskryminujące, ponieważ celem tej instytucji jest promowanie syjonistycznych ideałów.
  • 18 z tych praw odzwierciedla zwyczaje w innych zachodnich demokracjach, których demokratycznego charakteru nikt by nie dyskredytował. Na przykład, według Adalah, izraelska flaga stanowi dyskryminujące prawo. Nie trzeba dodawać, że to bezpodstawne rozumowanie znaczyłoby, że każdy kraj, którego flaga ma krzyż lub półksiężyc dyskryminuje swoje niechrześcijańskie i niemuzułmańskie mniejszości. Głębsze porównanie między prawami często pokazuje, że izraelska legislacja w rzeczywistości charakteryzuje się wyższym stopniem tolerancji swoich narodowych mniejszości.
  • W co najmniej 13 wypadkach istnieje wielka rozbieżność między wyraźną treścią praw, a stronniczą (i czasami wypaczoną) interpretacją, jaką nadaje im Adalah. Na przykład, Prawo dla Wzgórz Golan jest uważane za dyskryminujące z powodu swojego celu “przyznania prawnej podstawy do stosowania izraelskiego prawa na terytorium Wzgórz Golan zdobytym przez Izrael”. Wydaje się, że tylko Adalah jest w stanie wyjaśniać, że prawo, którego zamiarem jest przyznanie równych praw wszystkim mieszkańcom Wzgórz Golan, jest dyskryminujące.  
  • 8 praw ma na celu chronienie bezpieczeństwa wszystkich obywateli Izraela, niezależnie od wyznania, rasy lub płci. Włączone do tych praw są poprawki legislacyjne do Prawa Procedury Karnej i Rozporządzenia o Więzieniach, zmierzające do pomocy siłom bezpieczeństwa w zapobieganiu zamachom terrorystycznym. Te prawa niekorzystnie dotykają tylko tych, którzy są wyraźnie podejrzani o udział w terrorze bez rozróżniania między Żydami i Arabami. Wygląda na to, że samo to twierdzenie Adalah jest żałośnie dyskryminacyjne, ponieważ zakłada, że arabscy obywatele Izraela są ogólnie wrodzy i skłonni do działań terrorystycznych.  
  • 7 z tych praw w ogóle nie odnosi się do arabskich obywateli Izraela, ale do tych nie-obywateli, wobec których państwo nie ma obowiązku równego traktowania. Absurdalność analizy Adalahu można pokazać na przykładzie Ustawy o Handlu z Wrogiem (to prawo wyewoluowało z brytyjskiego prawa mandatowego). Adalah zaliczyła je do listy dyskryminujących praw, ponieważ “kraje określone jako takie (Iran, Syria i Liban) są arabskimi i/lub muzułmańskimi państwami”. Przypuszczalnie prawo dałoby się poprawić przez dodanie innych, niemuzułmańskich i niearabskich państw wrogich.  
  • W wypadku niektórych praw wymienionych na tej liście, rzekoma dyskryminacja w rzeczywistości dotyka żydowską większość, nie zaś arabską mniejszość. Na przykład, Paragraf 7a Prawa Podstawowego dotyczy Knesetu, a jego celem jest zapobieżenie kandydowaniu partii politycznych, które działają przeciwko istnieniu Izraela jako żydowskiego i demokratycznego państwa. Było ono stosowane tylko przeciwko żydowskim partiom z powodu ich antydemokratycznych celów. Poprawka do Prawa o Przystosowaniu Zdemobilizowanych Żołnierzy jest oskarżona przez Adalah o dyskryminację na rzecz żydowskich obywateli, ale ci obywatele mają obowiązek służenia przez trzy lata w wojsku za mniej niż minimalne wynagrodzenie i ciężkie warunki życia, opóźniając swoje kształcenie uniwersyteckie i karierę zawodową. To arabscy obywatele cieszą się opcją całkowitego uniknięcia służby wojskowej lub alternatywnie dobrowolnej służby cywilnej, która nie naraża ich na żadne niebezpieczeństwo, niemniej daje im te same przywileje, jakie otrzymują zdemobilizowani żołnierze.
  • W wielu wypadkach Adalah nadużywa obiektywnych statystyk przestępstw, dla podbudowania twierdzeń o dyskryminacji. Według tej logiki, jeśli członkowie arabskiego sektora są głównymi sprawcami łamania jakiegoś prawa, to prawo jest z konieczności rasistowskie. To może stosować się do prawa przeciwko kradzieży, przeciwko przestępstwom seksualnym lub przeciwko przejeżdżaniu na czerwonym światle. Konstruktywnym i właściwym rozwiązaniem na nieproporcjonalne łamanie prawa nie jest anulowanie niezbędnych praw, ale edukacja i zachęcanie do przestrzegania prawa we wszystkich sektorach populacji – bez rozróżniania lub faworyzowania kogokolwiek.


Duża część twierdzeń Adalah o rasizmie wynika z ich przekonania, że syjonizm jest z natury rasistowski i że państwo żydowskie – w jakichkolwiek granicach – nie ma prawa istnieć. Ten pogląd zaś jest uważany za antysemicki według definicji  IHRA.


Fakt, że tak jawnie fałszywe twierdzenie, do którego nie podano źródeł, a które oczernia Izrael, zaaprobowali i pozostawili bez komentarza redaktorzy “Guardiana”, jest kolejnym przykładem instytucjonalnej, antyizraelskiej bigoterii tej grupy medialnej, którą dokumentujemy na tych stronach od ponad 11 lat.


Guardian again peddles “50 racist laws” lie

CAMERA, 21 października 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaAdam Levick


Brytyjski dziennikarz, redaktor naczelny Camera.U.K.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1700 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13
Dlaczego znowu głosowałam na Trumpa   Nykiel-Herbert   2020-11-12
„Co izraelscy żołnierze robią palestyńskim dzieciom” -  recenzja   Kalwas   2020-11-12
Hipokryzja Demokratów szkodzi demokracji   Tobin   2020-11-11
Oblężenie Francji, 2020   Rosenthal   2020-11-10
Europa musi bezwarunkowo bronić swoich wartości   Harris   2020-11-10
Sukces Trumpa na Bliskim Wschodzie wynika z jego konkretnego (nie tylko retorycznego) poparcia dla trwałości Izraela     2020-11-09
Ataki na chrześcijan ukazują hipokryzję kontrowersji wokół  “bluźnierstwa”   Frantzman   2020-11-07
Corbyn to tylko jeden człowiek. Lewicowy antysemityzm to tradycja   Johnson   2020-11-07
Dziennikarz: rzemieślnik czy misjonarz?   Koraszewski   2020-11-06
Europa świadoma konsekwencji nadal finansuje radykalizację AP   Sucharewicz   2020-11-06
Odpowiedzialność instytucji za tsunami współczesnego antysemityzmu   Nirenstein   2020-11-05
Jak “New York Times” pomógł ukryć masowe morderstwo Stalina na Ukrainie   Tabarovsky   2020-11-04
Jak wygląda palestyńska porażka   Toameh   2020-11-04
Rzeczywisty dylemat Netanjahu (i Trumpa)   Glick   2020-11-02
Pora rozliczyć grupy “praw człowieka” za ich antysemityzm   Tobin   2020-10-30
“GUARDIAN” znowu propaguje kłamstwo o “50 rasistowskich prawach”   Levick   2020-10-29
Roosevelt i Żydzi   Rosenthal   2020-10-28
Dlaczego islam pilnie potrzebuje reformacji   Ayaan Hirsi Ali   2020-10-28
Jedna wojna i sześciu przegrywających   Taheri   2020-10-27
Zamordowanie francuskiego nauczyciela i sprawa terminologii używanej przez media   Frantzman   2020-10-26
Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19
“Przebudzony” świat idzie na wojnę przeciwko Wonder Woman   Tobin   2020-10-18
Arabia Saudyjska: My także mamy dosyć Palestyńczyków   Toameh   2020-10-17
Pokój z Izraelem jest koniecznością   Al-Dughaither   2020-10-16
Czy możliwe jest pohamowanie skrajnej stronniczości BBC?   Gerstenfeld   2020-10-15
Umowa Izrael-ZEA pokazuje hipokryzję “aktywistów ruchu pokojowego”     2020-10-14
Życie na salonach światowego humanizmu   Koraszewski   2020-10-14
Nagle nie ma zgody co do tego, jak ma wyglądać izraelsko-palestyński pokój   Amos   2020-10-12
Ostatni gwóźdź do trumny palestyńsko-arabskich stosunków?   Toameh   2020-10-11
Ścigając i będąc ściganym: wiara w czarnoksięstwo i afrykańskie oświecenie   Igwe   2020-10-10
UE staje po stronie “najgorszego na świecie sprawcy łamania praw człowieka”   Rafizadeh   2020-10-10
Jak BBC tworzy materialy edukacyjne dla szkół   Sela   2020-10-09
Wojna o pokój w mediach drukowanych i elektronicznych   Koraszewski   2020-10-08
Czy faszyzm to już tylko wyzwisko?   Koraszewski   2020-10-06
Czy państwa arabskie rzeczywiście popierają Palestyńczyków?   Kedar   2020-10-04
BBC idzie na wojnę z Żydami w Jerozolimie   Collier   2020-10-03
Zadawanie złych pytań o ekstremistyczną przemoc   Tobin   2020-10-02
Lekcja białoruskiego, czyli Francišak Viačorka i inni   Zbierski   2020-10-02
Znamienne toponimy w “New York Times”    Fitzgerald   2020-10-01
Autocenzura w USA   Bergman   2020-09-30
Arabowie: "Palestyńczycy powtarzają te same błędy"    Toameh   2020-09-30
Nowe szaty cesarza   Doran   2020-09-29
Arabscy muzułmanie są ludźmi kolorowymi, arabscy chrześcijanie są biali   Greenfield   2020-09-28
Międzynarodowe prawo dla jednego narodu   Kontorovich   2020-09-27
Dla postmodernizmu tożsamość jest ważniejsza od rozumu   Rosenthal   2020-09-25
Nieprzyjemna wiadomość dla Thomasa Friedmana   Flatow   2020-09-25
Arabowie przyznają się do błędu   Koraszewski   2020-09-24
Więcej niż stracona okazja dla Palestyńczyków   Tobin   2020-09-23
Symbole (i symbolizm) ujawniają gorzką bliskowschodnią prawdę   Flatow   2020-09-22
Wojna Czerwono-Zielonego sojuszu przeciwko Izraelowi trwa   Glick   2020-09-21
Dlaczego John Kerry i inni nie mieli racji w sprawie pokoju i Izraela - analiza   Frantzman   2020-09-20
Obnażenie palestyńskich kłamstw    Blum   2020-09-19
Niewolnice w Al-Dżazira   Fernandez   2020-09-19
Arabowie: Izrael nie jest naszym wrogiem   Toameh   2020-09-18
Prośba o pokorę od Benjamina Franklina   Jacoby   2020-09-17
Ostry zakręt historii   Koraszewski   2020-09-16
Niewolnictwo: czy jest monopol na cierpienie?   Taheri   2020-09-15
Kulturowe wojny w szkołach w Kalifornii   Julius   2020-09-15
Przegląd wiadomości w drodze na zakupy   Koraszewski   2020-09-13
Pożegnanie lata, czyli prywatne drzewo życia   Ferus   2020-09-13
ZEA: Nie jesteśmy zdrajcami, palestyńscy przywódcy są skorumpowani   Toameh   2020-09-11
Nawet antysemickie media w Iraku mówią z zainteresowaniem o normalizacji     2020-09-10
Normalizacja może stworzyć prawdziwy „Nowy Bliski Wschód”   Rosenthal   2020-09-09
Milczenie ONZ i UE wobec “szokującego łamania praw człowieka” przez Iran   Rafizadeh   2020-09-08
Kiedy Palestyńczyk wreszcie się obudzi?!   Al-Dahiri   2020-09-08
Lot nad Arabią Saudyjską   Jacoby   2020-09-07
Kogo Żydzi powinni bać się najbardziej podczas „powstania”?   Tobin   2020-09-06
Wielki krok naprzód dla światowego pokoju – i ci, którzy wolą go ignorować   Kemp   2020-09-05
Harvard zaprasza głównego palestyńskiego negacjonistę    Lipman   2020-09-04
Obietnica i zagrożenia porozumienia pokojowego z Dżuba    Fernandez   2020-09-04
Arabski antysemityzm za europejskie pieniądze   Koraszewski   2020-09-03

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk