“GUARDIAN” znowu propaguje kłamstwo o “50 rasistowskich prawach”


Adam Levick 2020-10-29

Izraelskie koleje, w odróżnieniu od połączeń autobusowych, nie mają specjalnie rozbudowanej sieci.  

Izraelskie koleje, w odróżnieniu od połączeń autobusowych, nie mają specjalnie rozbudowanej sieci.  “Guardian” raz jeszcze szerzy kłamliwe twierdzenie, że Izrael ma “50 rasistowskich praw” w artykule autorstwa Samiego Abu Szehadeha, arabskiego członka izraelskiego parlamentu, o którym niedawno ujawniono, że uczestniczył w imprezie z okazji zwolnienia z więzienia terrorysty oskarżonego o spisek w celu mordowania Izraelczyków.


Artykuł (Israel’s pact with the UAE is not about peace. It’s a business deal, 14 października), zawierał następujący akapit:


Dyskryminacja i rasizm wobec arabsko-palestyńskich obywateli Izraela, rdzennej populacji, która stanowi ponad 20% populacji kraju, są obecne w każdym aspekcie życia. Ponad 50 praw dyskryminujących nieżydowskich obywateli. Izraelskie pociągi nie zatrzymują się w ani jednym mieście arabskim.


Są tu co najmniej dwa błędne twierdzenia.


Zwracając się do drugiego, które podkreśliliśmy, że izraelskie pociągi nie zatrzymują się w arabskich miastach – to nie jest prawdą. Na przykład, jest w Izraelu stacja kolejowa o nazwie Lehavim/Rahat – Rahat zaś jest największym beduińskim miastem w kraju. 


Teraz do sprawy 50 praw rzekomo dyskryminujących nieżydowskich obywateli. Choć nie jest podane źródło, jest to niemal z pewnością oparte na raporcie radykalnej antyizraelskiej NGO, Adalah.


Jednak CAMERA i inne organizacje nadzorujące obaliły twierdzenia Adalah o rasistowskich prawach – określeniu używanemu w tak niepoważny sposób, że nawet izraelskie prawo o zdrowiu publicznym, wymagające od rodziców szczepienia ich dzieci, Adalah podała jako przykład „rasistowskiego” prawa.


Wszechstronnej analizy tych “50 rasistowskich praw” dokonał Institute for Zionist Strategies (IZS) i tutaj jest kilka najważniejszych punktów:


Duża część twierdzeń Adalah o rasizmie wynika z ich przekonania, że syjonizm jest z natury rasistowski i że państwo żydowskie – w jakichkolwiek granicach – nie ma prawa istnieć. Ten pogląd zaś jest uważany za antysemicki według definicji  IHRA.


Fakt, że tak jawnie fałszywe twierdzenie, do którego nie podano źródeł, a które oczernia Izrael, zaaprobowali i pozostawili bez komentarza redaktorzy “Guardiana”, jest kolejnym przykładem instytucjonalnej, antyizraelskiej bigoterii tej grupy medialnej, którą dokumentujemy na tych stronach od ponad 11 lat.


Guardian again peddles “50 racist laws” lie

CAMERA, 21 października 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaAdam Levick


Brytyjski dziennikarz, redaktor naczelny Camera.U.K.