Prawda

Sobota, 5 grudnia 2020 - 12:46

« Poprzedni Następny »


Pora rozliczyć grupy “praw człowieka” za ich antysemityzm


Jonathan S. Tobin 2020-10-30


Przez cztery lata krytycy administracji Trumpa oskarżali ją o prowadzenie polityki zagranicznej pozbawionej moralnego przywództwa, do jakiego świat przywykł ze strony Stanów Zjednoczonych. Teraz jednak, kiedy planuje wygłoszenie doniosłego oświadczenia o zasadach moralnych, liberalni krytycy prezydenta nie są zadowoleni. Wręcz przeciwnie, są głęboko zaniepokojeni decyzją sekretarza stanu Mike’a Pompeo o rozliczeniu trzech czołowych grup międzynarodowych za ich antysemityzm.


Niewiarygodne, ale obrońcy Amnesty International, Human Rights Watch i Oxfamu mówią że pragnienie Waszyngtonu zażądania od nich wyjaśnień w sprawie ich pełnych uprzedzeń ataków i starań o podważenie prawa Izraela do istnienia, w rzeczywistości jest dowodem, że administracja nie dba o prawa człowieka. 


Używając orwellowskiej “nowomowy”, która jest znakiem probierczym radykalnej lewicy, te grupy mówią, że krytyka ich uprzedzeń wzmacnia łamiących prawa człowieka. Co gorsza, Anti-Defamation League, która nadal udaje obrońców narodu żydowskiego przed antysemityzmem, broni ich, potępiając administrację za działanie na rzecz “upolitycznienia walki z antysemityzmem”.

 

Fakty o tych grupach nie są tajemnicą. Wszystkie trzy są winne popierania antysemickiego ruchu BDS słowami i czynami, i starają się podważyć prawo Izraela do samoobrony przeciwko terroryzmowi, jak również szerzą fałszywe oskarżenia państwa żydowskiego o zbrodnie wojenne. Ich podejście do rzekomych dochodzeń w sprawie sytuacji w jedynej demokracji na Bliskim Wschodzie jest z natury stronnicze. Te trzy organizacje pozarządowe (NGO) działają w doskonałej symbiozie z instytucjami takimi jak Komisja Praw Człowieka ONZ, gdzie antysemityzm i uprzedzenia wobec Izraela stały się jej raison d’être.


Nie musiało tak być.


Oxfam datuje się z czasów drugiej wojny światowej od starań grup Kwakrów, by pomóc głodującej populacji w krajach zdewastowanych nazistowską okupacją. Z czasem organizacja rozszerzyła program, by pomagać w walce z niesprawiedliwością. I, podobnie jak inne organizacje związane z Kwakrami, wykazuje dziś wyjątkową niechęć do Izraela i poparcie dla wojny palestyńskich Arabów zmierzających do zniszczenie go. Jak pokazuje NGO Monitor znakomite źródło informacji o antysemickiej działalności organizacji pozarządowych – Oxfam stał się olbrzymim entuzjastą BDS i innych antyizraelskich działań. 

 

Human Rights Watch rozpoczął się w 1978 roku jako część starań o pociągnięcie Związku Radzieckiego do odpowiedzialności za potworności i ucisk wobec dysydentów i Żydów. Ta organizacja jednak także rozszerzyła zasięg działania i jak na ironię przeszła do obozu zaciekłych wrogów Izraela. Jak napisał jeden z założycieli organizacji w druzgocącym ataku opublikowanym w “The New York Times” w 2009 roku, stała się ona pomagierem terrorystów z Hamasu i Hezbollahu, i ignorowała znacznie gorsze łamanie praw człowieka w krajach arabskich z powodu obsesji na punkcie atakowania Izraela.  

 

Amnesty International także miała znakomitą reputację jako wróg ucisku na całym świecie. Stała się jednak zasadniczym sojusznikiem ruchu BDS, popierając embargo przeciwko Izraelowi, fałszywie nazywając go “państwem apartheidu” i broniąc osób związanych z terrorem pod oszukańczą wymówką, że są ofiarami łamania praw człowieka przez Izrael.  


Powiedzmy wyraźnie, że te trzy grupy nie są oskarżone o antysemityzm, ponieważ są krytyczne wobec rządu Izraela lub jego polityki. Są oskarżone, ponieważ ich działalność i orędownictwo ściśle podpada pod szeroko zaakceptowaną definicję antysemityzmu, którą  zdefiniował International Holocaust Remembrance Alliance – definicję oficjalnie zatwierdzoną przez Stany Zjednoczone, która słusznie określa delegitymizację, demonizację i stosowanie podwójnych standardów wobec Izraela, jedynego państwa żydowskiego na planecie, jako akty nienawiści do Żydów.

 

Dlaczego więc tak wiele liberalnych grup występuje w obronie ich przeciwko Departamentowi Stanu?  


Odpowiedź ma więcej wspólnego z polityką niż z czymkolwiek innym.


W innych kontekstach ADL akceptuje definicję IHRA i potępia tych, którzy ją łamią. Obecnie jednak ta grupa i jej dyrektor, były członek administracji Clintona i Obamy, Jonathan Greenblatt, ma inne priorytety. Podobnie jak wielu innych ludzi, przez ostatnie cztery lata ADL nie tyle interesowała się antysemityzmem, ile pokonaniem prezydenta Donalda Trumpa.  Przyznanie, że ta administracja nie tylko jest najbardziej proizraelska w historii USA, ale poświęciła więcej zasobów na walkę z antysemityzmem, szczególnie na kampusach uniwersyteckich, niż jej poprzednicy, podważa argumenty Demokratów o Trumpie rzekomo umożliwiającym działania skrajnie prawicowych żydożerców.


Równie niepokojące jest to, że Greenblatt wydaje się cenić sojusz ADL z partnerami na lewicy, nawet jeśli znaczy to popieranie trzech grup, których agenda jest sprzeczna z zadaniem ADL, czyli walką z antysemityzmem. Potępienie ich za antysemityzm gwałci obecny pęd ADL do zamykania oczu na wrogów na lewicy.


Choć przyklaśnięcie wypowiedzi Departamentu Stanu powinno być oczywistością dla tych, których zadaniem jest obrona praw Żydów, jeśli miałoby to znaczyć powiedzenie czegoś pozytywnego o tej administracji lub o Pompeo w tak bliskim czasie do wyborów, ani ADL, ani inni lojalni członkowie frontu przeciwko Trumpowi tego nie zrobią.  


Być może niektórzy myślą, że kiedy Trump zostanie pokonany, będą mogli ponownie działać przeciwko nienawiści ze strony BDS bez zagrożenia dla ich reputacji dobrych liberałów. Nie jest to jednak takie łatwe. Przez sprzeciwianie się rozliczeniu antysemickich NGO teraz, zasadniczo uniewinniają je i zapewniają, że możliwa administracja Bidena nie będzie traktowała tej sprawy poważnie. Przez zamienienie walki przeciwko antysemityzmowi na walkę dotyczącą tylko skrajnej prawicy, która jest zagrożeniem dla Żydów, ale nie jest jedynym zagrożeniem, powodują nieodwracalne szkody sprawie Izraela. Fakt, że robią to z powodu lojalności partyjnej, a nie tylko pobłądzenia, jest hańbą.


Time to call out ‘human rights’ groups for their anti-Semitism

JNS. Org, 22 października 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1700 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13
Dlaczego znowu głosowałam na Trumpa   Nykiel-Herbert   2020-11-12
„Co izraelscy żołnierze robią palestyńskim dzieciom” -  recenzja   Kalwas   2020-11-12
Hipokryzja Demokratów szkodzi demokracji   Tobin   2020-11-11
Oblężenie Francji, 2020   Rosenthal   2020-11-10
Europa musi bezwarunkowo bronić swoich wartości   Harris   2020-11-10
Sukces Trumpa na Bliskim Wschodzie wynika z jego konkretnego (nie tylko retorycznego) poparcia dla trwałości Izraela     2020-11-09
Ataki na chrześcijan ukazują hipokryzję kontrowersji wokół  “bluźnierstwa”   Frantzman   2020-11-07
Corbyn to tylko jeden człowiek. Lewicowy antysemityzm to tradycja   Johnson   2020-11-07
Dziennikarz: rzemieślnik czy misjonarz?   Koraszewski   2020-11-06
Europa świadoma konsekwencji nadal finansuje radykalizację AP   Sucharewicz   2020-11-06
Odpowiedzialność instytucji za tsunami współczesnego antysemityzmu   Nirenstein   2020-11-05
Jak “New York Times” pomógł ukryć masowe morderstwo Stalina na Ukrainie   Tabarovsky   2020-11-04
Jak wygląda palestyńska porażka   Toameh   2020-11-04
Rzeczywisty dylemat Netanjahu (i Trumpa)   Glick   2020-11-02
Pora rozliczyć grupy “praw człowieka” za ich antysemityzm   Tobin   2020-10-30
“GUARDIAN” znowu propaguje kłamstwo o “50 rasistowskich prawach”   Levick   2020-10-29
Roosevelt i Żydzi   Rosenthal   2020-10-28
Dlaczego islam pilnie potrzebuje reformacji   Ayaan Hirsi Ali   2020-10-28
Jedna wojna i sześciu przegrywających   Taheri   2020-10-27
Zamordowanie francuskiego nauczyciela i sprawa terminologii używanej przez media   Frantzman   2020-10-26
Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19
“Przebudzony” świat idzie na wojnę przeciwko Wonder Woman   Tobin   2020-10-18
Arabia Saudyjska: My także mamy dosyć Palestyńczyków   Toameh   2020-10-17
Pokój z Izraelem jest koniecznością   Al-Dughaither   2020-10-16
Czy możliwe jest pohamowanie skrajnej stronniczości BBC?   Gerstenfeld   2020-10-15
Umowa Izrael-ZEA pokazuje hipokryzję “aktywistów ruchu pokojowego”     2020-10-14
Życie na salonach światowego humanizmu   Koraszewski   2020-10-14
Nagle nie ma zgody co do tego, jak ma wyglądać izraelsko-palestyński pokój   Amos   2020-10-12
Ostatni gwóźdź do trumny palestyńsko-arabskich stosunków?   Toameh   2020-10-11
Ścigając i będąc ściganym: wiara w czarnoksięstwo i afrykańskie oświecenie   Igwe   2020-10-10
UE staje po stronie “najgorszego na świecie sprawcy łamania praw człowieka”   Rafizadeh   2020-10-10
Jak BBC tworzy materialy edukacyjne dla szkół   Sela   2020-10-09
Wojna o pokój w mediach drukowanych i elektronicznych   Koraszewski   2020-10-08
Czy faszyzm to już tylko wyzwisko?   Koraszewski   2020-10-06
Czy państwa arabskie rzeczywiście popierają Palestyńczyków?   Kedar   2020-10-04
BBC idzie na wojnę z Żydami w Jerozolimie   Collier   2020-10-03
Zadawanie złych pytań o ekstremistyczną przemoc   Tobin   2020-10-02
Lekcja białoruskiego, czyli Francišak Viačorka i inni   Zbierski   2020-10-02
Znamienne toponimy w “New York Times”    Fitzgerald   2020-10-01
Autocenzura w USA   Bergman   2020-09-30
Arabowie: "Palestyńczycy powtarzają te same błędy"    Toameh   2020-09-30
Nowe szaty cesarza   Doran   2020-09-29
Arabscy muzułmanie są ludźmi kolorowymi, arabscy chrześcijanie są biali   Greenfield   2020-09-28
Międzynarodowe prawo dla jednego narodu   Kontorovich   2020-09-27
Dla postmodernizmu tożsamość jest ważniejsza od rozumu   Rosenthal   2020-09-25
Nieprzyjemna wiadomość dla Thomasa Friedmana   Flatow   2020-09-25
Arabowie przyznają się do błędu   Koraszewski   2020-09-24
Więcej niż stracona okazja dla Palestyńczyków   Tobin   2020-09-23
Symbole (i symbolizm) ujawniają gorzką bliskowschodnią prawdę   Flatow   2020-09-22
Wojna Czerwono-Zielonego sojuszu przeciwko Izraelowi trwa   Glick   2020-09-21
Dlaczego John Kerry i inni nie mieli racji w sprawie pokoju i Izraela - analiza   Frantzman   2020-09-20
Obnażenie palestyńskich kłamstw    Blum   2020-09-19
Niewolnice w Al-Dżazira   Fernandez   2020-09-19
Arabowie: Izrael nie jest naszym wrogiem   Toameh   2020-09-18
Prośba o pokorę od Benjamina Franklina   Jacoby   2020-09-17
Ostry zakręt historii   Koraszewski   2020-09-16
Niewolnictwo: czy jest monopol na cierpienie?   Taheri   2020-09-15
Kulturowe wojny w szkołach w Kalifornii   Julius   2020-09-15
Przegląd wiadomości w drodze na zakupy   Koraszewski   2020-09-13
Pożegnanie lata, czyli prywatne drzewo życia   Ferus   2020-09-13
ZEA: Nie jesteśmy zdrajcami, palestyńscy przywódcy są skorumpowani   Toameh   2020-09-11
Nawet antysemickie media w Iraku mówią z zainteresowaniem o normalizacji     2020-09-10
Normalizacja może stworzyć prawdziwy „Nowy Bliski Wschód”   Rosenthal   2020-09-09
Milczenie ONZ i UE wobec “szokującego łamania praw człowieka” przez Iran   Rafizadeh   2020-09-08
Kiedy Palestyńczyk wreszcie się obudzi?!   Al-Dahiri   2020-09-08
Lot nad Arabią Saudyjską   Jacoby   2020-09-07
Kogo Żydzi powinni bać się najbardziej podczas „powstania”?   Tobin   2020-09-06
Wielki krok naprzód dla światowego pokoju – i ci, którzy wolą go ignorować   Kemp   2020-09-05
Harvard zaprasza głównego palestyńskiego negacjonistę    Lipman   2020-09-04
Obietnica i zagrożenia porozumienia pokojowego z Dżuba    Fernandez   2020-09-04
Arabski antysemityzm za europejskie pieniądze   Koraszewski   2020-09-03

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk