Prawda

Niedziela, 8 grudnia 2019 - 20:40

« Poprzedni Następny »


Czy huragan Irma był karą boską?


Z materiałów MEMRI 2017-09-18

Karykatura w wychodzącej w Londynie gazecie “Al-Quds Al-Arabi”: Irma jako \
Karykatura w wychodzącej w Londynie gazecie “Al-Quds Al-Arabi”: Irma jako "gniew natury" na USA, 14 września 2017

Szkody wyrządzone przez huragan Irma na Florydzie wywołały wiele reakcji w arabskich mediach społecznościowych, których użytkownicy często wyrażali radość z powodu katastrofy i wyrażali swoje głębokie przekonanie, że huragan Irma jest karą boską za politykę administracji USA wobec krajów arabskich i muzułmańskich.


Libański szejk Mus'ad Nadżem  tweetował: "Ameryka, z całą swoją potęgą, narodem, żelazem, wszystkimi swoimi instytucjami i potencjałem jest bezradna wobec burzy – jak gdyby Allah mścił się za wszystkich tych, którzy stracili swoich krewnych"[1].


Muhammad Al-Sabi'i z Arabii Saudyjskiej tweetował: "Allahu, uczyń huragan Irma karą dla wszystkich, którzy zabijali i wyganiali ludzi, i którzy zniszczyli ziemie muzułmańskie Afganistanu, Iraku, Syrii, Libii, Jemenu, i inne. Możesz zrobić wszystko"[2].


Te wyrazy radości wywołały krytykę w świecie arabskim.


Poniżej podajemy tłumaczenie fragmentów reakcji liberalnych dziennikarzy arabskich na wyrazy radości w arabskich mediach społecznościowych z powodu huraganu Irma:


Schadenfreude jest faszystowskim, nieludzkim wirusem


Chaled Montasser, publicysta egipskiej gazety “Al-Watan” wyśmiewał ludzi twierdzących Irma była karą boską, pytając jak wyjaśnią fakt, że huragan spowodował tak niewiele ofiar śmiertelnych, podczas gdy inne katastrofy (nie tylko naturalne) uderzające w świat muzułmański, zabiją setki? To nie dzięki mocy boskiej, a dzięki trosce rządu o swoich obywateli udaje się ograniczyć liczbę ofiar i rozmiary szkód powodowanych przez katastrofy naturalne. „Schadenfreude w naszych arabskich reakcjach na huragan na Florydzie przekroczyło poziom histerii i osiągnęło poziom szaleństwa. Musimy analizować i badać ekstremistyczny umysł islamski, zakażony faszystowskim wirusem, który przejął duszę i obdarł ją z minimalnego choćby człowieczeństwa, zamącił mózg i utopił umysł w zabobonie, poczuciu niższości, agresji i infantylizmie, które ufają cudom, a nie wierzą w naukę”.


Kwestionując twierdzenia, że Irma była swego rodzaju karą boską dla USA, napisał: „Gdyby huragan był bożą zemstą za porażkę rządu prezydenta Trumpa, to co z ‘rokiem katastrofy’[4] i zarazą w Emmaus[5] – czy była to zemsta boża za rządy 'Omara bin Al-Chattaba?[6]


Kiedy w 2004 r. uderzyło tsunami, kaznodzieja egipski Zaghloul Al-Naggar[7] nazwał je karą bożą dla kobiet, które noszą bikini. Pytanie, dlaczego burza ominęła plaże turystów i zabiła ubogie kobiety w hidżabach w Indonezji, kiedy modliły się w swoich rozpadających się budach?!... To pytanie jest drażliwe: dwa lata temu w Mekce dwa tysiące ludzi zostało rannych i zabitych wyniku paniki w tłumie pielgrzymów. Podczas obecnego huraganu Amerykanie byli zorganizowani i zginęło tylko troje ludzi. Czy nadal myślicie, że to kara boska?


Mój przyjacielu, który radujesz się z huraganu i boskiego odwetu, dlaczego sięgasz aż za Ocean Atlantycki? Spójrz bliżej domu i zadaj sobie pytanie, dlaczego nie ma kary boskiej dla Izraela? Czy nasze złorzeczenia w każdej modlitwie i każdym meczecie jeszcze go nie dosięgły? …

Zamiast złośliwie cieszyć się huraganem na Florydzie, powinniśmy zrozumieć, że to władze, nie zaś interwencja boska uratowały ludzi przed huraganem i sprawiły, że tylko troje ludzi zginęło. To nieudolność władz, nie zaś kara boska, zabiła ponad tysiąc ludzi w tłumie pielgrzymów w Mekce dwa lata temu. Gdybyśmy tylko wyciągnęli z tego nauczkę i uporali się z chorobą wahabizmu, które przeżarła nasze kości i nasze dusze”.[8]


Administracja USA bez pomocy modlitw utrzymała szkody na minimalnym poziomie 


Liberalny dziennikarz jordański, Basel Rafajeh, szydził z tych, którzy twierdzili, że Irma była karą boską i życzyli Ameryce śmierci i zniszczenia. Napisał na swoim Facebooku: 


"Allah nie zareagował na życzenia śmierci w efekcie huraganu Irma... Jak wiecie, rząd amerykański posiada naukowców ds. klimatu i burz… Wie jak ewakuować sześć milionów ludzi i zapewnić im bezpieczeństwo. Wie, że to jest katastrofa naturalna, a nie wściekłość Allaha. I naprawdę się tym zajmuje. Nie wzywa kardynałów i księży do modlitw w kościołach… To prawda, że szkody materialne przekraczają 60 miliardów dolarów i że największa światowa gospodarka musi je wchłonąć. Ważne jest jednak, że uratowano ludzi, a my możemy tylko sobie wyobrażać, jak wiele mogłoby być ofiar, gdyby taki huragan uderzył w kraj muzułmański"[9].


Naszej nienawiści do Zachodu uczymy się w szkołach i w meczetach


Dr Jousuf Al-Szarif, publicysta gazety Zjednoczonych Emiratów Arabskich “Al-Bayan”, nazwał autorów piszących o Irmie jako o karze boskiej, “ignorantami” i “prostakami, których poglądy i sposób życia są skażone głęboką niechęcią do krajów zachodnich”.  Oskarżając kaznodziei w meczetach oraz szkoły i uniwersytety w krajach arabskich o wpajanie ludziom tej kultury, napisał:


“Tego uczą się dzieci w szkołach i to mówią kaznodzieje w meczetach, kiedy wznoszą ręce ku niebu i wołają: ‘Allahu, rozpędź ich po wszystkich zakątkach ziemi; porozdzielaj ich; zniszcz ich domy, zmień ich sytuację, przybliż ich koniec, zakończ ich życie…’ A wierni mówią ‘Amen’, nie rozumiejąc, że takie zachowanie tworzy z czasem urazę w ich sercach…”


Al-Szarif powiedział też, że tego naucza się również na uniwersytetach w krajach arabskich, a jako przykład przedstawił tweet uniwersyteckiego wykładowcy nauki o islamie, który nazwał huragan karą boską. Napisał: „Ten doktor, odpowiedzialny za edukację przyszłych pokoleń, nie jest dużo lepszy niż ignoranci, którzy cieszą się z ludzkich nieszczęść i ze strachu niewinnych kobiet i dzieci… Jak liczni są ci ludzie w świecie arabskim, którzy opowiadają się za tym niemoralnym i nieludzkim poglądem, który zamienił islam z religii tolerancji, miłości i pokoju w religię nienawiści i radości z cudzego nieszczęścia...”

 

Dalej pisał: „Pilnie potrzebujemy spojrzenia na dziedzictwo islamskiego humanistycznymi oczyma... z dala od negatywnego i agresywnego postrzegania innych narodów i religii i od dysput politycznych, geopolitycznych, religijnych i etnicznych…” Wezwał również do zaakceptowania naukowych wyjaśnień zjawisk naturalnych, zamiast uważania ich za kary boże[10].

 

Wyrażenie solidarności pokaże człowieczeństwo Arabów  

 

W artykule opublikowanym w wychodzącej w Londynie saudyjskiej gazecie “Al-Hayat”, libański publicysta, Muhammad Ali Farahat, wezwał cały świat, a w szczególności Arabów, do wyrażenia solidarności z narodem amerykańskim. Napisał: „Widzieliśmy reakcje Arabów, którzy radowali się z tego, że katastrofa uderzyła w zwykłych obywateli amerykańskich. Można dostrzec wiele przesady w opisie rozmiarów szkód. To jest agresja wobec narodu amerykańskiego, która wprowadza politykę w sprawę niepolityczną. Ten idiotyzm, któremu towarzyszy brak ludzkich uczuć, przypomina nam hasło ‘Śmierć Ameryce’ skandowane na demonstracjach w Iranie i przez zwolenników Iranu – hasło, które powoduje wieczną walkę między narodami…

 

Cały świat powinien wyrazić solidarność z USA, gdzie rząd i instytucje obywatelskie bez  wahania oferują pomoc ekonomiczną biednym narodom i pomagają im się rozwijać. Nie mówimy o pomocy finansowej ani materialnej, ale o wyrażeniu solidarności ze zwykłym obywatelem amerykańskim, który należy do społeczeństwa od wielu lat przyjmującego imigrantów, z których część szybko została liderami w dziedzinach nauki, literatury i polityki…

 

Uważam, że musimy wyrazić solidarność z narodem amerykańskim, kiedy jest on w kłopotach, poprzez oświadczenia w imieniu naszych rządów i obywatelskich instytucji społecznych, a także organów regionalnych, takich jak Liga Arabska… żeby Amerykanie poznali tym razem Arabów jako współczłonków rasy ludzkiej, poza wojnami i fanatyzmem, który tworzy coraz więcej wojen”[11].

 


Przypisy (nie spolszczone):

[1] Twitter.com/SheikhMosaad, September 10, 2017.

[2] Twitter.com/Mugn3_hfc, September 7, 2017.

[3] Hala.jo, September 10, 2017.

[4] A reference to 640 CE, when a severe drought struck Medina.

[5] The plague, which broke out in 639 CE in the city of Emmaus (aka Nicopolis) in Judea shortly after it was conquered by Muslim forces, killed many thousands of Muslim soldiers as well as local residents.

[6] The second Caliph (634-644), considered to be the founder of the Islamic Empire.

[7] For excerpts from a televised interview in which Zaghloul called the tsunami a divine punishment, see MEMRI TV Clip No. 1881, Egyptian Cleric Zaghloul Al-Naggar Predicts the Annihilation of America and Calls on Nations to Adopt Islamic Economy, October 8, 2008.

[8] Al-Watan (Egypt), September 12, 2017.

[9] Facebook.com/basel.rafayeh, September 13, 2017.

[10] Al-Bayan (UAE), September 12, 2017.

[11] Al-Hayat (London), September 12, 2017.

 

MEMRI, Specjalny komunikat Nr 7092, 15 września 2017                                                              


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1424 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03
Straszna wrzawa na ulicy Żydowskiej   Koraszewski   2019-11-02
Autonomia Palestyńska i jej pieniądze   Bedein   2019-11-01
Obwiniony przez fałszywe skojarzenie: Izrael ”w szczególności”   Plosker   2019-10-30
Kościół, który szerzy nienawiść   Pour   2019-10-26
Nie, Omar Barghouti nie jest współzałożycielem ruchu bojkotu, BDS   Steinberg   2019-10-25
Netanjahu, media i los izraelskiej demokracji   Glick   2019-10-23
Dlaczego nauki ścisłe są ścisłe, a nauki społeczne rozwiązłe?   Koraszewski   2019-10-23
Kolejny cios zadany przez ONZ prawom człowieka   Neuer   2019-10-21
Ogórkowi Żydzi w Paryżu   Lewin   2019-10-19
Palestyńczycy kradną elektryczność, a potem winią Izrael   Tawil   2019-10-18
Syryjskiej wojny domowej nie wywołała zmiana klimatu   Lomborg   2019-10-17
Syzyf znowu marzy   Landes   2019-10-16
Gra Teheranu w ciuciubabkę   Taheri   2019-10-15
BDS: odporny na rozsądek i wiedzę   MacEoin   2019-10-14
ISIS wraca pod skrzydła Turcji   Coughlin   2019-10-13
Pierwsze dymy w następnej wojnie bliskowschodniej   Frantzman   2019-10-12
Walczyli obok USA przez pięć lat, żeby zbombardował ich sojusznik USA z NATO   Frantzman   2019-10-11
Powrót nieumiarkowanych katolików i innych   Koraszewski   2019-10-09
Lekcje z północnej Syrii   Spyer   2019-10-09
Czy palestyńscy przywódcy chcą lepszego życia dla swojej ludności?   Toameh   2019-10-08
Rosjanie i Polacy raz jeszcze   i Andrzej Koraszewski   2019-10-07
Trzech skrajnie prawicowych przywódców zamierza stworzyć telewizję „zwalczającą islamofobię”   Frantzman   2019-10-07
Czy regulowanie antysemityzmu na kampusach jest cenzurą?   Tobin   2019-10-05
Turcja: Alarmująca rozprawa z dziennikarzami, rozpaczliwy apel do ONZ   Bulut   2019-10-03
Co następne dla Turcji? Broń jądrowa!   Bekdil   2019-10-01
Kolejne palestyńskie oszczerstwo o Izraelu i Żydach   Tawil   2019-09-29
Dlaczego Egipt nie chce pomóc Gazie   Toameh   2019-09-25
Kiedy muzułmanie prześladują gejów, jest to wina Żydów   Greenfield   2019-09-24
Jak despoci interpretują umowy z Zachodem   Tawil   2019-09-22
Dlaczego Arabowie nienawidzą Palestyńczyków   Toameh   2019-09-20
Brexit i jego efekty na Bliskim Wschodzie   Gross   2019-09-17
Dlaczego Izraelczycy nigdy nie zapomnieli swojego 9/11   Tobin   2019-09-16
Palestyńczycy: ofiary arabskiej dyskryminacji i rasizmu   Toameh   2019-09-09
Izraelczycy, Palestyńczycy i ”Love Island”   Tsalic   2019-09-08
Negocjacje USA-Taliban: śmiertelna pułapka Kataru   Carmon   2019-09-07
Niebezpieczny stalinizm „przebudzonych” na skrajnej lewicy   Dershowitz   2019-09-07
Czego amerykańscy Żydzi nie rozumieją o BDS   Greenfield   2019-09-06
Odwaga twierdzenia, że nie wszystkie kultury są równe   Hill   2019-09-05
Globalna nieodpowiedzialność: brak procesów ISIS za zbrodnie wojenne   Frantzman   2019-09-04
Czy Autonomia Palestyńska przygotowuje kolejną intifadę?   Tawil   2019-09-02
BBC przedstawia Izrael jako kraj, którego armia krzywdzi palestyńskie dzieci   Plosker   2019-08-29
Muzułmanie przeciwko antysemityzmowi   MacEoin   2019-08-28
W Absurdystanie bez zmian   Koraszewski   2019-08-27
Jak TRUMP rozpoczął wojnę domową między Hamasem a agendą ONZ   Greenfield   2019-08-27
Najdłużej istniejąca teoria spiskowa   MacEoin   2019-08-26
Dlaczego zachodni lewicowcy uwielbiają prawicowych ekstremistów za granicą?   Frantzman   2019-08-26
Iran: chłostanie martwego osła jest daremne   Taheri   2019-08-25
Palestyńczycy: co jest złego w budowaniu szpitala?   Tawil   2019-08-21
Czy Izrael jest państwem bliskowschodnim?   Koraszewski   2019-08-19
Czy Palestyńczycy w Gazie mogą zbuntować się przeciwko Hamasowi?   Toameh   2019-08-18
Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16
Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk