Prawda

Sobota, 17 sierpnia 2019 - 15:41

« Poprzedni Następny »


Czy huragan Irma był karą boską?


Z materiałów MEMRI 2017-09-18

Karykatura w wychodzącej w Londynie gazecie “Al-Quds Al-Arabi”: Irma jako \
Karykatura w wychodzącej w Londynie gazecie “Al-Quds Al-Arabi”: Irma jako "gniew natury" na USA, 14 września 2017

Szkody wyrządzone przez huragan Irma na Florydzie wywołały wiele reakcji w arabskich mediach społecznościowych, których użytkownicy często wyrażali radość z powodu katastrofy i wyrażali swoje głębokie przekonanie, że huragan Irma jest karą boską za politykę administracji USA wobec krajów arabskich i muzułmańskich.


Libański szejk Mus'ad Nadżem  tweetował: "Ameryka, z całą swoją potęgą, narodem, żelazem, wszystkimi swoimi instytucjami i potencjałem jest bezradna wobec burzy – jak gdyby Allah mścił się za wszystkich tych, którzy stracili swoich krewnych"[1].


Muhammad Al-Sabi'i z Arabii Saudyjskiej tweetował: "Allahu, uczyń huragan Irma karą dla wszystkich, którzy zabijali i wyganiali ludzi, i którzy zniszczyli ziemie muzułmańskie Afganistanu, Iraku, Syrii, Libii, Jemenu, i inne. Możesz zrobić wszystko"[2].


Te wyrazy radości wywołały krytykę w świecie arabskim.


Poniżej podajemy tłumaczenie fragmentów reakcji liberalnych dziennikarzy arabskich na wyrazy radości w arabskich mediach społecznościowych z powodu huraganu Irma:


Schadenfreude jest faszystowskim, nieludzkim wirusem


Chaled Montasser, publicysta egipskiej gazety “Al-Watan” wyśmiewał ludzi twierdzących Irma była karą boską, pytając jak wyjaśnią fakt, że huragan spowodował tak niewiele ofiar śmiertelnych, podczas gdy inne katastrofy (nie tylko naturalne) uderzające w świat muzułmański, zabiją setki? To nie dzięki mocy boskiej, a dzięki trosce rządu o swoich obywateli udaje się ograniczyć liczbę ofiar i rozmiary szkód powodowanych przez katastrofy naturalne. „Schadenfreude w naszych arabskich reakcjach na huragan na Florydzie przekroczyło poziom histerii i osiągnęło poziom szaleństwa. Musimy analizować i badać ekstremistyczny umysł islamski, zakażony faszystowskim wirusem, który przejął duszę i obdarł ją z minimalnego choćby człowieczeństwa, zamącił mózg i utopił umysł w zabobonie, poczuciu niższości, agresji i infantylizmie, które ufają cudom, a nie wierzą w naukę”.


Kwestionując twierdzenia, że Irma była swego rodzaju karą boską dla USA, napisał: „Gdyby huragan był bożą zemstą za porażkę rządu prezydenta Trumpa, to co z ‘rokiem katastrofy’[4] i zarazą w Emmaus[5] – czy była to zemsta boża za rządy 'Omara bin Al-Chattaba?[6]


Kiedy w 2004 r. uderzyło tsunami, kaznodzieja egipski Zaghloul Al-Naggar[7] nazwał je karą bożą dla kobiet, które noszą bikini. Pytanie, dlaczego burza ominęła plaże turystów i zabiła ubogie kobiety w hidżabach w Indonezji, kiedy modliły się w swoich rozpadających się budach?!... To pytanie jest drażliwe: dwa lata temu w Mekce dwa tysiące ludzi zostało rannych i zabitych wyniku paniki w tłumie pielgrzymów. Podczas obecnego huraganu Amerykanie byli zorganizowani i zginęło tylko troje ludzi. Czy nadal myślicie, że to kara boska?


Mój przyjacielu, który radujesz się z huraganu i boskiego odwetu, dlaczego sięgasz aż za Ocean Atlantycki? Spójrz bliżej domu i zadaj sobie pytanie, dlaczego nie ma kary boskiej dla Izraela? Czy nasze złorzeczenia w każdej modlitwie i każdym meczecie jeszcze go nie dosięgły? …

Zamiast złośliwie cieszyć się huraganem na Florydzie, powinniśmy zrozumieć, że to władze, nie zaś interwencja boska uratowały ludzi przed huraganem i sprawiły, że tylko troje ludzi zginęło. To nieudolność władz, nie zaś kara boska, zabiła ponad tysiąc ludzi w tłumie pielgrzymów w Mekce dwa lata temu. Gdybyśmy tylko wyciągnęli z tego nauczkę i uporali się z chorobą wahabizmu, które przeżarła nasze kości i nasze dusze”.[8]


Administracja USA bez pomocy modlitw utrzymała szkody na minimalnym poziomie 


Liberalny dziennikarz jordański, Basel Rafajeh, szydził z tych, którzy twierdzili, że Irma była karą boską i życzyli Ameryce śmierci i zniszczenia. Napisał na swoim Facebooku: 


"Allah nie zareagował na życzenia śmierci w efekcie huraganu Irma... Jak wiecie, rząd amerykański posiada naukowców ds. klimatu i burz… Wie jak ewakuować sześć milionów ludzi i zapewnić im bezpieczeństwo. Wie, że to jest katastrofa naturalna, a nie wściekłość Allaha. I naprawdę się tym zajmuje. Nie wzywa kardynałów i księży do modlitw w kościołach… To prawda, że szkody materialne przekraczają 60 miliardów dolarów i że największa światowa gospodarka musi je wchłonąć. Ważne jest jednak, że uratowano ludzi, a my możemy tylko sobie wyobrażać, jak wiele mogłoby być ofiar, gdyby taki huragan uderzył w kraj muzułmański"[9].


Naszej nienawiści do Zachodu uczymy się w szkołach i w meczetach


Dr Jousuf Al-Szarif, publicysta gazety Zjednoczonych Emiratów Arabskich “Al-Bayan”, nazwał autorów piszących o Irmie jako o karze boskiej, “ignorantami” i “prostakami, których poglądy i sposób życia są skażone głęboką niechęcią do krajów zachodnich”.  Oskarżając kaznodziei w meczetach oraz szkoły i uniwersytety w krajach arabskich o wpajanie ludziom tej kultury, napisał:


“Tego uczą się dzieci w szkołach i to mówią kaznodzieje w meczetach, kiedy wznoszą ręce ku niebu i wołają: ‘Allahu, rozpędź ich po wszystkich zakątkach ziemi; porozdzielaj ich; zniszcz ich domy, zmień ich sytuację, przybliż ich koniec, zakończ ich życie…’ A wierni mówią ‘Amen’, nie rozumiejąc, że takie zachowanie tworzy z czasem urazę w ich sercach…”


Al-Szarif powiedział też, że tego naucza się również na uniwersytetach w krajach arabskich, a jako przykład przedstawił tweet uniwersyteckiego wykładowcy nauki o islamie, który nazwał huragan karą boską. Napisał: „Ten doktor, odpowiedzialny za edukację przyszłych pokoleń, nie jest dużo lepszy niż ignoranci, którzy cieszą się z ludzkich nieszczęść i ze strachu niewinnych kobiet i dzieci… Jak liczni są ci ludzie w świecie arabskim, którzy opowiadają się za tym niemoralnym i nieludzkim poglądem, który zamienił islam z religii tolerancji, miłości i pokoju w religię nienawiści i radości z cudzego nieszczęścia...”

 

Dalej pisał: „Pilnie potrzebujemy spojrzenia na dziedzictwo islamskiego humanistycznymi oczyma... z dala od negatywnego i agresywnego postrzegania innych narodów i religii i od dysput politycznych, geopolitycznych, religijnych i etnicznych…” Wezwał również do zaakceptowania naukowych wyjaśnień zjawisk naturalnych, zamiast uważania ich za kary boże[10].

 

Wyrażenie solidarności pokaże człowieczeństwo Arabów  

 

W artykule opublikowanym w wychodzącej w Londynie saudyjskiej gazecie “Al-Hayat”, libański publicysta, Muhammad Ali Farahat, wezwał cały świat, a w szczególności Arabów, do wyrażenia solidarności z narodem amerykańskim. Napisał: „Widzieliśmy reakcje Arabów, którzy radowali się z tego, że katastrofa uderzyła w zwykłych obywateli amerykańskich. Można dostrzec wiele przesady w opisie rozmiarów szkód. To jest agresja wobec narodu amerykańskiego, która wprowadza politykę w sprawę niepolityczną. Ten idiotyzm, któremu towarzyszy brak ludzkich uczuć, przypomina nam hasło ‘Śmierć Ameryce’ skandowane na demonstracjach w Iranie i przez zwolenników Iranu – hasło, które powoduje wieczną walkę między narodami…

 

Cały świat powinien wyrazić solidarność z USA, gdzie rząd i instytucje obywatelskie bez  wahania oferują pomoc ekonomiczną biednym narodom i pomagają im się rozwijać. Nie mówimy o pomocy finansowej ani materialnej, ale o wyrażeniu solidarności ze zwykłym obywatelem amerykańskim, który należy do społeczeństwa od wielu lat przyjmującego imigrantów, z których część szybko została liderami w dziedzinach nauki, literatury i polityki…

 

Uważam, że musimy wyrazić solidarność z narodem amerykańskim, kiedy jest on w kłopotach, poprzez oświadczenia w imieniu naszych rządów i obywatelskich instytucji społecznych, a także organów regionalnych, takich jak Liga Arabska… żeby Amerykanie poznali tym razem Arabów jako współczłonków rasy ludzkiej, poza wojnami i fanatyzmem, który tworzy coraz więcej wojen”[11].

 


Przypisy (nie spolszczone):

[1] Twitter.com/SheikhMosaad, September 10, 2017.

[2] Twitter.com/Mugn3_hfc, September 7, 2017.

[3] Hala.jo, September 10, 2017.

[4] A reference to 640 CE, when a severe drought struck Medina.

[5] The plague, which broke out in 639 CE in the city of Emmaus (aka Nicopolis) in Judea shortly after it was conquered by Muslim forces, killed many thousands of Muslim soldiers as well as local residents.

[6] The second Caliph (634-644), considered to be the founder of the Islamic Empire.

[7] For excerpts from a televised interview in which Zaghloul called the tsunami a divine punishment, see MEMRI TV Clip No. 1881, Egyptian Cleric Zaghloul Al-Naggar Predicts the Annihilation of America and Calls on Nations to Adopt Islamic Economy, October 8, 2008.

[8] Al-Watan (Egypt), September 12, 2017.

[9] Facebook.com/basel.rafayeh, September 13, 2017.

[10] Al-Bayan (UAE), September 12, 2017.

[11] Al-Hayat (London), September 12, 2017.

 

MEMRI, Specjalny komunikat Nr 7092, 15 września 2017                                                              


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1351 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16
Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09
Palestyńska bieda: kto nie ma udziału w bogactwie?     2019-07-08
Afryka: alarmujący wzrost prześladowań chrześcijan   Bulut   2019-07-07
Palestyńska wojna z przedsiębiorcami   Tawil   2019-07-06
Nie potrzebujemy żadnej edukacji   Collins   2019-07-02
Czy zbliża się wielka wojna?   Koraszewski   2019-07-01
Abstrakcyjna ludzka godność   Ferus   2019-06-30
Moje świadectwo o reparacjach za niewolnictwo   Hughes   2019-06-29
Pamięć o Jazydach i Lalisz w Światowy Dzień Uchodźcy   Frantzman   2019-06-28
Bahrajn dowodzi raz jeszcze: jeśli ”pokój” nie jest etapem do zniszczenia Izraela, to palestyńscy przywódcy nie są zainteresowani     2019-06-27
Nowa kultura politycznej przemocy w Turcji   Bekdil   2019-06-23
Zły sen Arabów: absorbowanie Palestyńczyków   Toameh   2019-06-21
Podtrzymuję to, co napisałam o „Palestynie”   Chesler   2019-06-20
Zakrywanie kultury, żeby ”nie urazić”   Meotti   2019-06-18
Dlaczego geje stają po stronie kultur, które ich mordują?   Rosenthal   2019-06-17
Szanse rozmowy o prawdziwym arabsko-izraelskim pokoju na konferencji w Bahrajnie   Bryen   2019-06-16
Palestyńczyk wbija nóż i natychmiast pojawiają się usprawiedliwienia   Flatow   2019-06-15
Oczywiście Palestyńczycy nie potrafią się rządzić. Bowiem w rzeczywistości nie chcą zbudować państwa – chcą zniszczyć inne państwo     2019-06-11
(Niezbyt) ukryte manipulacje mediów   Cohen   2019-06-10
Nigdy więcej   Lewin   2019-06-10
Rezerwiści na służbie walczą o Izrael na amerykańskich kampusach uniwersyteckich   Greenfield   2019-06-09
Biały terroryzm on line: identyfikowanie potencjalnych zagrożeń   Michael Davis   2019-06-08
Problem w Niemczech jest większy niż ”jarmułka”   Tobin   2019-06-08
Świat jest dziwaczny, skoro jedynym człowiekiem, który naprawdę próbuje pomóc Palestyńczykom, jest Jared Kushner – a wszyscy inni są przeciwko     2019-06-07
Dlaczego ”New York Times” próbuje storpedować plan pokojowy Trumpa?   Dershowitz   2019-06-04
Długie życie Roberta Bernsteina   Koraszewski   2019-06-03
WHO, Francja i flirtowanie z antysemityzmem   Yemini   2019-06-02
Dlaczego Palestyńczycy są tak przeciwni „Umowie Stulecia”?   Kedar   2019-06-01
Nowa lista Hamasu ze ”zdrajcami”   Toameh   2019-05-31
Akademicka wolność dla mnie, ale nie dla ciebie   Altabef   2019-05-29
Zbrodnia wojenna!: umieszczenie karteczki w Ścianie Zachodniej   Dershowitz   2019-05-28
Socjalizm to paskudna rzecz   Koraszewski   2019-05-27
Czy powinniśmy porównywać Indie i Izrael?   Julius   2019-05-27
Dajcie pokojowi szansę!   Tsalic   2019-05-26
Jak palestyńscy przywódcy karzą pacjentów   Tawil   2019-05-25
Jaka przyszłość czeka amerykańskich Żydów   Rosenthal   2019-05-24
Imigracja, czyli jak współczuć i być mądrym   Koraszewski   2019-05-23
Iran otrzymał status państwa nuklearnego   Yigal Carmon   2019-05-22
Flirty UE z Ligą Arabską   Bergman   2019-05-19
Coraz węższy, zaściankowy pryzmat dziennikarstwa   Murray   2019-05-16
Kiedy ajatollah rozgrywa swojego  dżokera   Taheri   2019-05-15
”Pinkwashing” i Izrael: jak działać przeciwko własnym, najlepszym interesom   MacEoin   2019-05-14
Sankcje USA nałożone na mułłów działają   Rafizadeh   2019-05-11
Czyje to było zwycięstwo?   Skalski   2019-05-11
Największy zdecentralizowany pomnik pamięci na świecie   Gross   2019-05-03
Raport o naszym niewstąpieniu do Unii   Ferus   2019-05-01
Unicestwienie chrześcijańskiego życia i ludzi: gdzie jest oburzenie Zachodu?   Meotti   2019-04-30
Niemiecki rząd: antyizraelski i proirański   Frank   2019-04-28
Dajmy priorytet zapobieganiu przemocy domowej   Lomborg   2019-04-25
Wzgórza Golan i głębie hipokryzji   Mor   2019-04-24
Naród Islamu i ”społeczna sprawiedliwość” kobiet   MacEoin   2019-04-22
Cierpienia ludności Gazy   Kedar   2019-04-18
Dyplomaci w ONZ dokonują antysemickich czynów   Gerstenfeld   2019-04-16
Dlaczego Palestyńczycy uciekają z Libanu   Toameh   2019-04-14
Powodzie, mułłowie i Kopciuszek w kamaszach   Taheri   2019-04-12
“Dla jednego terrorysta…” – fragment książki   Landes   2019-04-12
Milan Kundera ostrzegał nas przed historyczną amnezją. Teraz widzimy ją znowu.   Morrison   2019-04-11
Morderstwa w Christchurch: prawdziwi współsprawcy   Milliere   2019-04-10
Zbrodnie Zachodu wobec prześladowanych mniejszości na Bliskim Wschodzie   Bergman   2019-04-09
Tysiące muzułmańskich kobiet zgwałconych, torturowanych, zabitych w syryjskich więzieniach. Gdzie są media, ONZ, grupy „praw człowieka”?   Tawil   2019-04-04
Inne porozumienie w sprawie pokoju   Toameh   2019-04-02
Wielka Brytania delegalizuje Hezbollah   Bergman   2019-04-01
Hamed Abdel-Samad o lewicy: Rasism niskich oczekiwań; Oni traktują muzułmanów jak małpy w zoo     2019-03-31
Turcja: Dziesiątki tysięcy ściganych sądownie za „obrażenie” Erdoğana   Bulut   2019-03-30
Fronda: „Brawo Polska - Wzgórza Golan nie dla Izraela!!!”   Koraszewski   2019-03-29
Podtrzymywanie palestyńskiej ”narracji”   Bergman   2019-03-28
Dla BBC nikab to „symbol buntu”   Pearson   2019-03-27
Zastraszony "New York Times" opublikował kłamstwa o ”większość Arabów usuniętych siłą z ich domów w Jaffie”     2019-03-26
To jeszcze nie apokalipsa   Jacoby   2019-03-25
Kolonialne pochodzenie sympatii do ”Żon ISIS”   Frantzman   2019-03-25
Izrael kontra jego wrogowie w Europie   Blum   2019-03-23

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk