Prawda

Czwartek, 13 sierpnia 2020 - 10:39

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Czy huragan Irma był karą boską?


Z materiałów MEMRI 2017-09-18

Karykatura w wychodzącej w Londynie gazecie “Al-Quds Al-Arabi”: Irma jako \
Karykatura w wychodzącej w Londynie gazecie “Al-Quds Al-Arabi”: Irma jako "gniew natury" na USA, 14 września 2017

Szkody wyrządzone przez huragan Irma na Florydzie wywołały wiele reakcji w arabskich mediach społecznościowych, których użytkownicy często wyrażali radość z powodu katastrofy i wyrażali swoje głębokie przekonanie, że huragan Irma jest karą boską za politykę administracji USA wobec krajów arabskich i muzułmańskich.


Libański szejk Mus'ad Nadżem  tweetował: "Ameryka, z całą swoją potęgą, narodem, żelazem, wszystkimi swoimi instytucjami i potencjałem jest bezradna wobec burzy – jak gdyby Allah mścił się za wszystkich tych, którzy stracili swoich krewnych"[1].


Muhammad Al-Sabi'i z Arabii Saudyjskiej tweetował: "Allahu, uczyń huragan Irma karą dla wszystkich, którzy zabijali i wyganiali ludzi, i którzy zniszczyli ziemie muzułmańskie Afganistanu, Iraku, Syrii, Libii, Jemenu, i inne. Możesz zrobić wszystko"[2].


Te wyrazy radości wywołały krytykę w świecie arabskim.


Poniżej podajemy tłumaczenie fragmentów reakcji liberalnych dziennikarzy arabskich na wyrazy radości w arabskich mediach społecznościowych z powodu huraganu Irma:


Schadenfreude jest faszystowskim, nieludzkim wirusem


Chaled Montasser, publicysta egipskiej gazety “Al-Watan” wyśmiewał ludzi twierdzących Irma była karą boską, pytając jak wyjaśnią fakt, że huragan spowodował tak niewiele ofiar śmiertelnych, podczas gdy inne katastrofy (nie tylko naturalne) uderzające w świat muzułmański, zabiją setki? To nie dzięki mocy boskiej, a dzięki trosce rządu o swoich obywateli udaje się ograniczyć liczbę ofiar i rozmiary szkód powodowanych przez katastrofy naturalne. „Schadenfreude w naszych arabskich reakcjach na huragan na Florydzie przekroczyło poziom histerii i osiągnęło poziom szaleństwa. Musimy analizować i badać ekstremistyczny umysł islamski, zakażony faszystowskim wirusem, który przejął duszę i obdarł ją z minimalnego choćby człowieczeństwa, zamącił mózg i utopił umysł w zabobonie, poczuciu niższości, agresji i infantylizmie, które ufają cudom, a nie wierzą w naukę”.


Kwestionując twierdzenia, że Irma była swego rodzaju karą boską dla USA, napisał: „Gdyby huragan był bożą zemstą za porażkę rządu prezydenta Trumpa, to co z ‘rokiem katastrofy’[4] i zarazą w Emmaus[5] – czy była to zemsta boża za rządy 'Omara bin Al-Chattaba?[6]


Kiedy w 2004 r. uderzyło tsunami, kaznodzieja egipski Zaghloul Al-Naggar[7] nazwał je karą bożą dla kobiet, które noszą bikini. Pytanie, dlaczego burza ominęła plaże turystów i zabiła ubogie kobiety w hidżabach w Indonezji, kiedy modliły się w swoich rozpadających się budach?!... To pytanie jest drażliwe: dwa lata temu w Mekce dwa tysiące ludzi zostało rannych i zabitych wyniku paniki w tłumie pielgrzymów. Podczas obecnego huraganu Amerykanie byli zorganizowani i zginęło tylko troje ludzi. Czy nadal myślicie, że to kara boska?


Mój przyjacielu, który radujesz się z huraganu i boskiego odwetu, dlaczego sięgasz aż za Ocean Atlantycki? Spójrz bliżej domu i zadaj sobie pytanie, dlaczego nie ma kary boskiej dla Izraela? Czy nasze złorzeczenia w każdej modlitwie i każdym meczecie jeszcze go nie dosięgły? …

Zamiast złośliwie cieszyć się huraganem na Florydzie, powinniśmy zrozumieć, że to władze, nie zaś interwencja boska uratowały ludzi przed huraganem i sprawiły, że tylko troje ludzi zginęło. To nieudolność władz, nie zaś kara boska, zabiła ponad tysiąc ludzi w tłumie pielgrzymów w Mekce dwa lata temu. Gdybyśmy tylko wyciągnęli z tego nauczkę i uporali się z chorobą wahabizmu, które przeżarła nasze kości i nasze dusze”.[8]


Administracja USA bez pomocy modlitw utrzymała szkody na minimalnym poziomie 


Liberalny dziennikarz jordański, Basel Rafajeh, szydził z tych, którzy twierdzili, że Irma była karą boską i życzyli Ameryce śmierci i zniszczenia. Napisał na swoim Facebooku: 


"Allah nie zareagował na życzenia śmierci w efekcie huraganu Irma... Jak wiecie, rząd amerykański posiada naukowców ds. klimatu i burz… Wie jak ewakuować sześć milionów ludzi i zapewnić im bezpieczeństwo. Wie, że to jest katastrofa naturalna, a nie wściekłość Allaha. I naprawdę się tym zajmuje. Nie wzywa kardynałów i księży do modlitw w kościołach… To prawda, że szkody materialne przekraczają 60 miliardów dolarów i że największa światowa gospodarka musi je wchłonąć. Ważne jest jednak, że uratowano ludzi, a my możemy tylko sobie wyobrażać, jak wiele mogłoby być ofiar, gdyby taki huragan uderzył w kraj muzułmański"[9].


Naszej nienawiści do Zachodu uczymy się w szkołach i w meczetach


Dr Jousuf Al-Szarif, publicysta gazety Zjednoczonych Emiratów Arabskich “Al-Bayan”, nazwał autorów piszących o Irmie jako o karze boskiej, “ignorantami” i “prostakami, których poglądy i sposób życia są skażone głęboką niechęcią do krajów zachodnich”.  Oskarżając kaznodziei w meczetach oraz szkoły i uniwersytety w krajach arabskich o wpajanie ludziom tej kultury, napisał:


“Tego uczą się dzieci w szkołach i to mówią kaznodzieje w meczetach, kiedy wznoszą ręce ku niebu i wołają: ‘Allahu, rozpędź ich po wszystkich zakątkach ziemi; porozdzielaj ich; zniszcz ich domy, zmień ich sytuację, przybliż ich koniec, zakończ ich życie…’ A wierni mówią ‘Amen’, nie rozumiejąc, że takie zachowanie tworzy z czasem urazę w ich sercach…”


Al-Szarif powiedział też, że tego naucza się również na uniwersytetach w krajach arabskich, a jako przykład przedstawił tweet uniwersyteckiego wykładowcy nauki o islamie, który nazwał huragan karą boską. Napisał: „Ten doktor, odpowiedzialny za edukację przyszłych pokoleń, nie jest dużo lepszy niż ignoranci, którzy cieszą się z ludzkich nieszczęść i ze strachu niewinnych kobiet i dzieci… Jak liczni są ci ludzie w świecie arabskim, którzy opowiadają się za tym niemoralnym i nieludzkim poglądem, który zamienił islam z religii tolerancji, miłości i pokoju w religię nienawiści i radości z cudzego nieszczęścia...”

 

Dalej pisał: „Pilnie potrzebujemy spojrzenia na dziedzictwo islamskiego humanistycznymi oczyma... z dala od negatywnego i agresywnego postrzegania innych narodów i religii i od dysput politycznych, geopolitycznych, religijnych i etnicznych…” Wezwał również do zaakceptowania naukowych wyjaśnień zjawisk naturalnych, zamiast uważania ich za kary boże[10].

 

Wyrażenie solidarności pokaże człowieczeństwo Arabów  

 

W artykule opublikowanym w wychodzącej w Londynie saudyjskiej gazecie “Al-Hayat”, libański publicysta, Muhammad Ali Farahat, wezwał cały świat, a w szczególności Arabów, do wyrażenia solidarności z narodem amerykańskim. Napisał: „Widzieliśmy reakcje Arabów, którzy radowali się z tego, że katastrofa uderzyła w zwykłych obywateli amerykańskich. Można dostrzec wiele przesady w opisie rozmiarów szkód. To jest agresja wobec narodu amerykańskiego, która wprowadza politykę w sprawę niepolityczną. Ten idiotyzm, któremu towarzyszy brak ludzkich uczuć, przypomina nam hasło ‘Śmierć Ameryce’ skandowane na demonstracjach w Iranie i przez zwolenników Iranu – hasło, które powoduje wieczną walkę między narodami…

 

Cały świat powinien wyrazić solidarność z USA, gdzie rząd i instytucje obywatelskie bez  wahania oferują pomoc ekonomiczną biednym narodom i pomagają im się rozwijać. Nie mówimy o pomocy finansowej ani materialnej, ale o wyrażeniu solidarności ze zwykłym obywatelem amerykańskim, który należy do społeczeństwa od wielu lat przyjmującego imigrantów, z których część szybko została liderami w dziedzinach nauki, literatury i polityki…

 

Uważam, że musimy wyrazić solidarność z narodem amerykańskim, kiedy jest on w kłopotach, poprzez oświadczenia w imieniu naszych rządów i obywatelskich instytucji społecznych, a także organów regionalnych, takich jak Liga Arabska… żeby Amerykanie poznali tym razem Arabów jako współczłonków rasy ludzkiej, poza wojnami i fanatyzmem, który tworzy coraz więcej wojen”[11].

 


Przypisy (nie spolszczone):

[1] Twitter.com/SheikhMosaad, September 10, 2017.

[2] Twitter.com/Mugn3_hfc, September 7, 2017.

[3] Hala.jo, September 10, 2017.

[4] A reference to 640 CE, when a severe drought struck Medina.

[5] The plague, which broke out in 639 CE in the city of Emmaus (aka Nicopolis) in Judea shortly after it was conquered by Muslim forces, killed many thousands of Muslim soldiers as well as local residents.

[6] The second Caliph (634-644), considered to be the founder of the Islamic Empire.

[7] For excerpts from a televised interview in which Zaghloul called the tsunami a divine punishment, see MEMRI TV Clip No. 1881, Egyptian Cleric Zaghloul Al-Naggar Predicts the Annihilation of America and Calls on Nations to Adopt Islamic Economy, October 8, 2008.

[8] Al-Watan (Egypt), September 12, 2017.

[9] Facebook.com/basel.rafayeh, September 13, 2017.

[10] Al-Bayan (UAE), September 12, 2017.

[11] Al-Hayat (London), September 12, 2017.

 

MEMRI, Specjalny komunikat Nr 7092, 15 września 2017                                                              


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1585 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak zostałam anulowana   Chesler   2020-08-13
Gorsza strona naszej natury   Koraszewski   2020-08-12
Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk