Prawda

Sobota, 25 stycznia 2020 - 04:29

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Czy huragan Irma był karą boską?


Z materiałów MEMRI 2017-09-18

Karykatura w wychodzącej w Londynie gazecie “Al-Quds Al-Arabi”: Irma jako \
Karykatura w wychodzącej w Londynie gazecie “Al-Quds Al-Arabi”: Irma jako "gniew natury" na USA, 14 września 2017

Szkody wyrządzone przez huragan Irma na Florydzie wywołały wiele reakcji w arabskich mediach społecznościowych, których użytkownicy często wyrażali radość z powodu katastrofy i wyrażali swoje głębokie przekonanie, że huragan Irma jest karą boską za politykę administracji USA wobec krajów arabskich i muzułmańskich.


Libański szejk Mus'ad Nadżem  tweetował: "Ameryka, z całą swoją potęgą, narodem, żelazem, wszystkimi swoimi instytucjami i potencjałem jest bezradna wobec burzy – jak gdyby Allah mścił się za wszystkich tych, którzy stracili swoich krewnych"[1].


Muhammad Al-Sabi'i z Arabii Saudyjskiej tweetował: "Allahu, uczyń huragan Irma karą dla wszystkich, którzy zabijali i wyganiali ludzi, i którzy zniszczyli ziemie muzułmańskie Afganistanu, Iraku, Syrii, Libii, Jemenu, i inne. Możesz zrobić wszystko"[2].


Te wyrazy radości wywołały krytykę w świecie arabskim.


Poniżej podajemy tłumaczenie fragmentów reakcji liberalnych dziennikarzy arabskich na wyrazy radości w arabskich mediach społecznościowych z powodu huraganu Irma:


Schadenfreude jest faszystowskim, nieludzkim wirusem


Chaled Montasser, publicysta egipskiej gazety “Al-Watan” wyśmiewał ludzi twierdzących Irma była karą boską, pytając jak wyjaśnią fakt, że huragan spowodował tak niewiele ofiar śmiertelnych, podczas gdy inne katastrofy (nie tylko naturalne) uderzające w świat muzułmański, zabiją setki? To nie dzięki mocy boskiej, a dzięki trosce rządu o swoich obywateli udaje się ograniczyć liczbę ofiar i rozmiary szkód powodowanych przez katastrofy naturalne. „Schadenfreude w naszych arabskich reakcjach na huragan na Florydzie przekroczyło poziom histerii i osiągnęło poziom szaleństwa. Musimy analizować i badać ekstremistyczny umysł islamski, zakażony faszystowskim wirusem, który przejął duszę i obdarł ją z minimalnego choćby człowieczeństwa, zamącił mózg i utopił umysł w zabobonie, poczuciu niższości, agresji i infantylizmie, które ufają cudom, a nie wierzą w naukę”.


Kwestionując twierdzenia, że Irma była swego rodzaju karą boską dla USA, napisał: „Gdyby huragan był bożą zemstą za porażkę rządu prezydenta Trumpa, to co z ‘rokiem katastrofy’[4] i zarazą w Emmaus[5] – czy była to zemsta boża za rządy 'Omara bin Al-Chattaba?[6]


Kiedy w 2004 r. uderzyło tsunami, kaznodzieja egipski Zaghloul Al-Naggar[7] nazwał je karą bożą dla kobiet, które noszą bikini. Pytanie, dlaczego burza ominęła plaże turystów i zabiła ubogie kobiety w hidżabach w Indonezji, kiedy modliły się w swoich rozpadających się budach?!... To pytanie jest drażliwe: dwa lata temu w Mekce dwa tysiące ludzi zostało rannych i zabitych wyniku paniki w tłumie pielgrzymów. Podczas obecnego huraganu Amerykanie byli zorganizowani i zginęło tylko troje ludzi. Czy nadal myślicie, że to kara boska?


Mój przyjacielu, który radujesz się z huraganu i boskiego odwetu, dlaczego sięgasz aż za Ocean Atlantycki? Spójrz bliżej domu i zadaj sobie pytanie, dlaczego nie ma kary boskiej dla Izraela? Czy nasze złorzeczenia w każdej modlitwie i każdym meczecie jeszcze go nie dosięgły? …

Zamiast złośliwie cieszyć się huraganem na Florydzie, powinniśmy zrozumieć, że to władze, nie zaś interwencja boska uratowały ludzi przed huraganem i sprawiły, że tylko troje ludzi zginęło. To nieudolność władz, nie zaś kara boska, zabiła ponad tysiąc ludzi w tłumie pielgrzymów w Mekce dwa lata temu. Gdybyśmy tylko wyciągnęli z tego nauczkę i uporali się z chorobą wahabizmu, które przeżarła nasze kości i nasze dusze”.[8]


Administracja USA bez pomocy modlitw utrzymała szkody na minimalnym poziomie 


Liberalny dziennikarz jordański, Basel Rafajeh, szydził z tych, którzy twierdzili, że Irma była karą boską i życzyli Ameryce śmierci i zniszczenia. Napisał na swoim Facebooku: 


"Allah nie zareagował na życzenia śmierci w efekcie huraganu Irma... Jak wiecie, rząd amerykański posiada naukowców ds. klimatu i burz… Wie jak ewakuować sześć milionów ludzi i zapewnić im bezpieczeństwo. Wie, że to jest katastrofa naturalna, a nie wściekłość Allaha. I naprawdę się tym zajmuje. Nie wzywa kardynałów i księży do modlitw w kościołach… To prawda, że szkody materialne przekraczają 60 miliardów dolarów i że największa światowa gospodarka musi je wchłonąć. Ważne jest jednak, że uratowano ludzi, a my możemy tylko sobie wyobrażać, jak wiele mogłoby być ofiar, gdyby taki huragan uderzył w kraj muzułmański"[9].


Naszej nienawiści do Zachodu uczymy się w szkołach i w meczetach


Dr Jousuf Al-Szarif, publicysta gazety Zjednoczonych Emiratów Arabskich “Al-Bayan”, nazwał autorów piszących o Irmie jako o karze boskiej, “ignorantami” i “prostakami, których poglądy i sposób życia są skażone głęboką niechęcią do krajów zachodnich”.  Oskarżając kaznodziei w meczetach oraz szkoły i uniwersytety w krajach arabskich o wpajanie ludziom tej kultury, napisał:


“Tego uczą się dzieci w szkołach i to mówią kaznodzieje w meczetach, kiedy wznoszą ręce ku niebu i wołają: ‘Allahu, rozpędź ich po wszystkich zakątkach ziemi; porozdzielaj ich; zniszcz ich domy, zmień ich sytuację, przybliż ich koniec, zakończ ich życie…’ A wierni mówią ‘Amen’, nie rozumiejąc, że takie zachowanie tworzy z czasem urazę w ich sercach…”


Al-Szarif powiedział też, że tego naucza się również na uniwersytetach w krajach arabskich, a jako przykład przedstawił tweet uniwersyteckiego wykładowcy nauki o islamie, który nazwał huragan karą boską. Napisał: „Ten doktor, odpowiedzialny za edukację przyszłych pokoleń, nie jest dużo lepszy niż ignoranci, którzy cieszą się z ludzkich nieszczęść i ze strachu niewinnych kobiet i dzieci… Jak liczni są ci ludzie w świecie arabskim, którzy opowiadają się za tym niemoralnym i nieludzkim poglądem, który zamienił islam z religii tolerancji, miłości i pokoju w religię nienawiści i radości z cudzego nieszczęścia...”

 

Dalej pisał: „Pilnie potrzebujemy spojrzenia na dziedzictwo islamskiego humanistycznymi oczyma... z dala od negatywnego i agresywnego postrzegania innych narodów i religii i od dysput politycznych, geopolitycznych, religijnych i etnicznych…” Wezwał również do zaakceptowania naukowych wyjaśnień zjawisk naturalnych, zamiast uważania ich za kary boże[10].

 

Wyrażenie solidarności pokaże człowieczeństwo Arabów  

 

W artykule opublikowanym w wychodzącej w Londynie saudyjskiej gazecie “Al-Hayat”, libański publicysta, Muhammad Ali Farahat, wezwał cały świat, a w szczególności Arabów, do wyrażenia solidarności z narodem amerykańskim. Napisał: „Widzieliśmy reakcje Arabów, którzy radowali się z tego, że katastrofa uderzyła w zwykłych obywateli amerykańskich. Można dostrzec wiele przesady w opisie rozmiarów szkód. To jest agresja wobec narodu amerykańskiego, która wprowadza politykę w sprawę niepolityczną. Ten idiotyzm, któremu towarzyszy brak ludzkich uczuć, przypomina nam hasło ‘Śmierć Ameryce’ skandowane na demonstracjach w Iranie i przez zwolenników Iranu – hasło, które powoduje wieczną walkę między narodami…

 

Cały świat powinien wyrazić solidarność z USA, gdzie rząd i instytucje obywatelskie bez  wahania oferują pomoc ekonomiczną biednym narodom i pomagają im się rozwijać. Nie mówimy o pomocy finansowej ani materialnej, ale o wyrażeniu solidarności ze zwykłym obywatelem amerykańskim, który należy do społeczeństwa od wielu lat przyjmującego imigrantów, z których część szybko została liderami w dziedzinach nauki, literatury i polityki…

 

Uważam, że musimy wyrazić solidarność z narodem amerykańskim, kiedy jest on w kłopotach, poprzez oświadczenia w imieniu naszych rządów i obywatelskich instytucji społecznych, a także organów regionalnych, takich jak Liga Arabska… żeby Amerykanie poznali tym razem Arabów jako współczłonków rasy ludzkiej, poza wojnami i fanatyzmem, który tworzy coraz więcej wojen”[11].

 


Przypisy (nie spolszczone):

[1] Twitter.com/SheikhMosaad, September 10, 2017.

[2] Twitter.com/Mugn3_hfc, September 7, 2017.

[3] Hala.jo, September 10, 2017.

[4] A reference to 640 CE, when a severe drought struck Medina.

[5] The plague, which broke out in 639 CE in the city of Emmaus (aka Nicopolis) in Judea shortly after it was conquered by Muslim forces, killed many thousands of Muslim soldiers as well as local residents.

[6] The second Caliph (634-644), considered to be the founder of the Islamic Empire.

[7] For excerpts from a televised interview in which Zaghloul called the tsunami a divine punishment, see MEMRI TV Clip No. 1881, Egyptian Cleric Zaghloul Al-Naggar Predicts the Annihilation of America and Calls on Nations to Adopt Islamic Economy, October 8, 2008.

[8] Al-Watan (Egypt), September 12, 2017.

[9] Facebook.com/basel.rafayeh, September 13, 2017.

[10] Al-Bayan (UAE), September 12, 2017.

[11] Al-Hayat (London), September 12, 2017.

 

MEMRI, Specjalny komunikat Nr 7092, 15 września 2017                                                              


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1462 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpiczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28
Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji   Collier   2019-12-26
Absurdalna niechęć UE do ryzyka dławi nowe idee   Ridley   2019-12-26
BBC potrafi znaleźć choinki tylko w Palestynie    Collier   2019-12-25
Despoci imperiów na swoim kilometrze kwadratowym   Taheri   2019-12-25
Opowieść wigilijna i wojna narracji   Koraszewski   2019-12-24
Obłędne tango islamofobii     2019-12-23
Kto będzie decydował?   Novella   2019-12-21
Uwiecznianie kłamstwa o palestyńskich uchodźcach   Yemini   2019-12-20
Turcja: Zabójstwa kobiet stają się epidemią   Bulut   2019-12-19
Plan Iranu udaremnienia zawieszenia broni w Gazie   Toameh   2019-12-19
Dyskusja o antysemityzmie w czarnej społeczności jest bardzo spóźniona     2019-12-18
Zanikająca woda i energetyczna apokalipsa   Koraszewski   2019-12-17
Europa nie ukrywa dłużej swojej wrogości wobec Izraela   Destexhe   2019-12-17
Zwróćcie uwagę, naiwni zachodni dobro-czyńcy   Chesler   2019-12-11
Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03
Straszna wrzawa na ulicy Żydowskiej   Koraszewski   2019-11-02
Autonomia Palestyńska i jej pieniądze   Bedein   2019-11-01
Obwiniony przez fałszywe skojarzenie: Izrael ”w szczególności”   Plosker   2019-10-30
Kościół, który szerzy nienawiść   Pour   2019-10-26
Nie, Omar Barghouti nie jest współzałożycielem ruchu bojkotu, BDS   Steinberg   2019-10-25
Netanjahu, media i los izraelskiej demokracji   Glick   2019-10-23
Dlaczego nauki ścisłe są ścisłe, a nauki społeczne rozwiązłe?   Koraszewski   2019-10-23
Kolejny cios zadany przez ONZ prawom człowieka   Neuer   2019-10-21
Ogórkowi Żydzi w Paryżu   Lewin   2019-10-19
Palestyńczycy kradną elektryczność, a potem winią Izrael   Tawil   2019-10-18
Syryjskiej wojny domowej nie wywołała zmiana klimatu   Lomborg   2019-10-17
Syzyf znowu marzy   Landes   2019-10-16
Gra Teheranu w ciuciubabkę   Taheri   2019-10-15
BDS: odporny na rozsądek i wiedzę   MacEoin   2019-10-14
ISIS wraca pod skrzydła Turcji   Coughlin   2019-10-13
Pierwsze dymy w następnej wojnie bliskowschodniej   Frantzman   2019-10-12
Walczyli obok USA przez pięć lat, żeby zbombardował ich sojusznik USA z NATO   Frantzman   2019-10-11
Powrót nieumiarkowanych katolików i innych   Koraszewski   2019-10-09
Lekcje z północnej Syrii   Spyer   2019-10-09
Czy palestyńscy przywódcy chcą lepszego życia dla swojej ludności?   Toameh   2019-10-08
Rosjanie i Polacy raz jeszcze   i Andrzej Koraszewski   2019-10-07
Trzech skrajnie prawicowych przywódców zamierza stworzyć telewizję „zwalczającą islamofobię”   Frantzman   2019-10-07
Czy regulowanie antysemityzmu na kampusach jest cenzurą?   Tobin   2019-10-05
Turcja: Alarmująca rozprawa z dziennikarzami, rozpaczliwy apel do ONZ   Bulut   2019-10-03
Co następne dla Turcji? Broń jądrowa!   Bekdil   2019-10-01
Kolejne palestyńskie oszczerstwo o Izraelu i Żydach   Tawil   2019-09-29
Dlaczego Egipt nie chce pomóc Gazie   Toameh   2019-09-25
Kiedy muzułmanie prześladują gejów, jest to wina Żydów   Greenfield   2019-09-24
Jak despoci interpretują umowy z Zachodem   Tawil   2019-09-22
Dlaczego Arabowie nienawidzą Palestyńczyków   Toameh   2019-09-20
Brexit i jego efekty na Bliskim Wschodzie   Gross   2019-09-17
Dlaczego Izraelczycy nigdy nie zapomnieli swojego 9/11   Tobin   2019-09-16
Palestyńczycy: ofiary arabskiej dyskryminacji i rasizmu   Toameh   2019-09-09
Izraelczycy, Palestyńczycy i ”Love Island”   Tsalic   2019-09-08
Negocjacje USA-Taliban: śmiertelna pułapka Kataru   Carmon   2019-09-07
Niebezpieczny stalinizm „przebudzonych” na skrajnej lewicy   Dershowitz   2019-09-07
Czego amerykańscy Żydzi nie rozumieją o BDS   Greenfield   2019-09-06
Odwaga twierdzenia, że nie wszystkie kultury są równe   Hill   2019-09-05
Globalna nieodpowiedzialność: brak procesów ISIS za zbrodnie wojenne   Frantzman   2019-09-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk