Czy huragan Irma był karą boską?


Z materiałów MEMRI 2017-09-18

Karykatura w wychodzącej w Londynie gazecie “Al-Quds Al-Arabi”: Irma jako \
Karykatura w wychodzącej w Londynie gazecie “Al-Quds Al-Arabi”: Irma jako "gniew natury" na USA, 14 września 2017

Szkody wyrządzone przez huragan Irma na Florydzie wywołały wiele reakcji w arabskich mediach społecznościowych, których użytkownicy często wyrażali radość z powodu katastrofy i wyrażali swoje głębokie przekonanie, że huragan Irma jest karą boską za politykę administracji USA wobec krajów arabskich i muzułmańskich.


Libański szejk Mus'ad Nadżem  tweetował: "Ameryka, z całą swoją potęgą, narodem, żelazem, wszystkimi swoimi instytucjami i potencjałem jest bezradna wobec burzy – jak gdyby Allah mścił się za wszystkich tych, którzy stracili swoich krewnych"[1].


Muhammad Al-Sabi'i z Arabii Saudyjskiej tweetował: "Allahu, uczyń huragan Irma karą dla wszystkich, którzy zabijali i wyganiali ludzi, i którzy zniszczyli ziemie muzułmańskie Afganistanu, Iraku, Syrii, Libii, Jemenu, i inne. Możesz zrobić wszystko"[2].


Te wyrazy radości wywołały krytykę w świecie arabskim.


Poniżej podajemy tłumaczenie fragmentów reakcji liberalnych dziennikarzy arabskich na wyrazy radości w arabskich mediach społecznościowych z powodu huraganu Irma:


Schadenfreude jest faszystowskim, nieludzkim wirusem


Chaled Montasser, publicysta egipskiej gazety “Al-Watan” wyśmiewał ludzi twierdzących Irma była karą boską, pytając jak wyjaśnią fakt, że huragan spowodował tak niewiele ofiar śmiertelnych, podczas gdy inne katastrofy (nie tylko naturalne) uderzające w świat muzułmański, zabiją setki? To nie dzięki mocy boskiej, a dzięki trosce rządu o swoich obywateli udaje się ograniczyć liczbę ofiar i rozmiary szkód powodowanych przez katastrofy naturalne. „Schadenfreude w naszych arabskich reakcjach na huragan na Florydzie przekroczyło poziom histerii i osiągnęło poziom szaleństwa. Musimy analizować i badać ekstremistyczny umysł islamski, zakażony faszystowskim wirusem, który przejął duszę i obdarł ją z minimalnego choćby człowieczeństwa, zamącił mózg i utopił umysł w zabobonie, poczuciu niższości, agresji i infantylizmie, które ufają cudom, a nie wierzą w naukę”.


Kwestionując twierdzenia, że Irma była swego rodzaju karą boską dla USA, napisał: „Gdyby huragan był bożą zemstą za porażkę rządu prezydenta Trumpa, to co z ‘rokiem katastrofy’[4] i zarazą w Emmaus[5] – czy była to zemsta boża za rządy 'Omara bin Al-Chattaba?[6]


Kiedy w 2004 r. uderzyło tsunami, kaznodzieja egipski Zaghloul Al-Naggar[7] nazwał je karą bożą dla kobiet, które noszą bikini. Pytanie, dlaczego burza ominęła plaże turystów i zabiła ubogie kobiety w hidżabach w Indonezji, kiedy modliły się w swoich rozpadających się budach?!... To pytanie jest drażliwe: dwa lata temu w Mekce dwa tysiące ludzi zostało rannych i zabitych wyniku paniki w tłumie pielgrzymów. Podczas obecnego huraganu Amerykanie byli zorganizowani i zginęło tylko troje ludzi. Czy nadal myślicie, że to kara boska?


Mój przyjacielu, który radujesz się z huraganu i boskiego odwetu, dlaczego sięgasz aż za Ocean Atlantycki? Spójrz bliżej domu i zadaj sobie pytanie, dlaczego nie ma kary boskiej dla Izraela? Czy nasze złorzeczenia w każdej modlitwie i każdym meczecie jeszcze go nie dosięgły? …

Zamiast złośliwie cieszyć się huraganem na Florydzie, powinniśmy zrozumieć, że to władze, nie zaś interwencja boska uratowały ludzi przed huraganem i sprawiły, że tylko troje ludzi zginęło. To nieudolność władz, nie zaś kara boska, zabiła ponad tysiąc ludzi w tłumie pielgrzymów w Mekce dwa lata temu. Gdybyśmy tylko wyciągnęli z tego nauczkę i uporali się z chorobą wahabizmu, które przeżarła nasze kości i nasze dusze”.[8]


Administracja USA bez pomocy modlitw utrzymała szkody na minimalnym poziomie 


Liberalny dziennikarz jordański, Basel Rafajeh, szydził z tych, którzy twierdzili, że Irma była karą boską i życzyli Ameryce śmierci i zniszczenia. Napisał na swoim Facebooku: 


"Allah nie zareagował na życzenia śmierci w efekcie huraganu Irma... Jak wiecie, rząd amerykański posiada naukowców ds. klimatu i burz… Wie jak ewakuować sześć milionów ludzi i zapewnić im bezpieczeństwo. Wie, że to jest katastrofa naturalna, a nie wściekłość Allaha. I naprawdę się tym zajmuje. Nie wzywa kardynałów i księży do modlitw w kościołach… To prawda, że szkody materialne przekraczają 60 miliardów dolarów i że największa światowa gospodarka musi je wchłonąć. Ważne jest jednak, że uratowano ludzi, a my możemy tylko sobie wyobrażać, jak wiele mogłoby być ofiar, gdyby taki huragan uderzył w kraj muzułmański"[9].


Naszej nienawiści do Zachodu uczymy się w szkołach i w meczetach


Dr Jousuf Al-Szarif, publicysta gazety Zjednoczonych Emiratów Arabskich “Al-Bayan”, nazwał autorów piszących o Irmie jako o karze boskiej, “ignorantami” i “prostakami, których poglądy i sposób życia są skażone głęboką niechęcią do krajów zachodnich”.  Oskarżając kaznodziei w meczetach oraz szkoły i uniwersytety w krajach arabskich o wpajanie ludziom tej kultury, napisał:


“Tego uczą się dzieci w szkołach i to mówią kaznodzieje w meczetach, kiedy wznoszą ręce ku niebu i wołają: ‘Allahu, rozpędź ich po wszystkich zakątkach ziemi; porozdzielaj ich; zniszcz ich domy, zmień ich sytuację, przybliż ich koniec, zakończ ich życie…’ A wierni mówią ‘Amen’, nie rozumiejąc, że takie zachowanie tworzy z czasem urazę w ich sercach…”


Al-Szarif powiedział też, że tego naucza się również na uniwersytetach w krajach arabskich, a jako przykład przedstawił tweet uniwersyteckiego wykładowcy nauki o islamie, który nazwał huragan karą boską. Napisał: „Ten doktor, odpowiedzialny za edukację przyszłych pokoleń, nie jest dużo lepszy niż ignoranci, którzy cieszą się z ludzkich nieszczęść i ze strachu niewinnych kobiet i dzieci… Jak liczni są ci ludzie w świecie arabskim, którzy opowiadają się za tym niemoralnym i nieludzkim poglądem, który zamienił islam z religii tolerancji, miłości i pokoju w religię nienawiści i radości z cudzego nieszczęścia...”

 

Dalej pisał: „Pilnie potrzebujemy spojrzenia na dziedzictwo islamskiego humanistycznymi oczyma... z dala od negatywnego i agresywnego postrzegania innych narodów i religii i od dysput politycznych, geopolitycznych, religijnych i etnicznych…” Wezwał również do zaakceptowania naukowych wyjaśnień zjawisk naturalnych, zamiast uważania ich za kary boże[10].

 

Wyrażenie solidarności pokaże człowieczeństwo Arabów  

 

W artykule opublikowanym w wychodzącej w Londynie saudyjskiej gazecie “Al-Hayat”, libański publicysta, Muhammad Ali Farahat, wezwał cały świat, a w szczególności Arabów, do wyrażenia solidarności z narodem amerykańskim. Napisał: „Widzieliśmy reakcje Arabów, którzy radowali się z tego, że katastrofa uderzyła w zwykłych obywateli amerykańskich. Można dostrzec wiele przesady w opisie rozmiarów szkód. To jest agresja wobec narodu amerykańskiego, która wprowadza politykę w sprawę niepolityczną. Ten idiotyzm, któremu towarzyszy brak ludzkich uczuć, przypomina nam hasło ‘Śmierć Ameryce’ skandowane na demonstracjach w Iranie i przez zwolenników Iranu – hasło, które powoduje wieczną walkę między narodami…

 

Cały świat powinien wyrazić solidarność z USA, gdzie rząd i instytucje obywatelskie bez  wahania oferują pomoc ekonomiczną biednym narodom i pomagają im się rozwijać. Nie mówimy o pomocy finansowej ani materialnej, ale o wyrażeniu solidarności ze zwykłym obywatelem amerykańskim, który należy do społeczeństwa od wielu lat przyjmującego imigrantów, z których część szybko została liderami w dziedzinach nauki, literatury i polityki…

 

Uważam, że musimy wyrazić solidarność z narodem amerykańskim, kiedy jest on w kłopotach, poprzez oświadczenia w imieniu naszych rządów i obywatelskich instytucji społecznych, a także organów regionalnych, takich jak Liga Arabska… żeby Amerykanie poznali tym razem Arabów jako współczłonków rasy ludzkiej, poza wojnami i fanatyzmem, który tworzy coraz więcej wojen”[11].

 


Przypisy (nie spolszczone):

[1] Twitter.com/SheikhMosaad, September 10, 2017.

[2] Twitter.com/Mugn3_hfc, September 7, 2017.

[3] Hala.jo, September 10, 2017.

[4] A reference to 640 CE, when a severe drought struck Medina.

[5] The plague, which broke out in 639 CE in the city of Emmaus (aka Nicopolis) in Judea shortly after it was conquered by Muslim forces, killed many thousands of Muslim soldiers as well as local residents.

[6] The second Caliph (634-644), considered to be the founder of the Islamic Empire.

[7] For excerpts from a televised interview in which Zaghloul called the tsunami a divine punishment, see MEMRI TV Clip No. 1881, Egyptian Cleric Zaghloul Al-Naggar Predicts the Annihilation of America and Calls on Nations to Adopt Islamic Economy, October 8, 2008.

[8] Al-Watan (Egypt), September 12, 2017.

[9] Facebook.com/basel.rafayeh, September 13, 2017.

[10] Al-Bayan (UAE), September 12, 2017.

[11] Al-Hayat (London), September 12, 2017.

 

MEMRI, Specjalny komunikat Nr 7092, 15 września 2017