Prawda

Wtorek, 28 wrzesnia 2021 - 14:57

« Poprzedni Następny »


Czy bogatym mieszkańcom północy brakuje wiedzy i zrozumienia biednych tego świata?


Björn Lomborg 2017-06-22

Przywódcy państw skandynawskich spotkali się w Bergen, by przedyskutować cele rozwojowe ONZ. Niestety, wydaje się, że patrzą z perspektywy prowincjonalnej, a nie globalnej. Zdjęcie: HENRIK MONTGOMERY / TT
Przywódcy państw skandynawskich spotkali się w Bergen, by przedyskutować cele rozwojowe ONZ. Niestety, wydaje się, że patrzą z perspektywy prowincjonalnej, a nie globalnej. Zdjęcie: HENRIK MONTGOMERY / TT

Premier Szwecji Stefan Löfven spotyka w tym tygodniu w Bergen swoich kolegów premierów Danii, Norwegii, Islandii i Finlandii, żeby przedstawić wspólne stanowisko wobec celów rozwojowych ONZ  (Sustainable Development Goals - SDG).


Niestety, szefowie rządów mają pomieszane priorytety.


Chociaż na te inicjatywę
 przeznaczono na początek zaledwie 97 milionów koron, obecność wszystkich pieciu premierów pokazuje, jaką wagę Szwecja, Dania, Finlandia, Islandia i Norwegia przypisują tym ”Nordyckim rozwiązaniom globalnych wyzwań”. Mają wspierać ”nordycką wiedzę o zielonym przekształceniu, równość płci na rynku pracy i trwałe rozwiązania w kwestii żywności i dobrobytu”.


Problemy powstają z samym programem Sustainable Development Goals. Po żmudnym procesie ONZ zestawiła 169 celów rozwojowych na okres do 2030 r. To jest zdecydowanie za dużo.  


Udane cele milenijne do 2015 r. zawierały tylko 15 ważnych spraw, takich jak zmniejszenie o połowę nędzy, zmniejszenie o połowę głodu i zmniejszenie śmiertelności dzieci o dwie trzecie.


Celów SDG jest jednak
 tak wiele, że nikt nie oczekuje od darczyńców, że skupią się na nich wszystkich ani, że zostaną w pełni wykonane. Według OECD osiągnięcie tych wszystkich celów kosztowałoby rocznie 29-39 tysięcy miliardów koron, czyli ponad 20 razy więcej niż niemal 131,6 miliardów dolarów, jakie przeznacza się w corocznym budżecie na pomoc dla krajów rozwijających się.


W praktyce rządy darczyńców
 zmuszone są do samodzielnego ustalenia priorytetów tych różnych celów. Ponieważ kraje nordyckie są hojne i nastawione na działanie globalne, sygnał jaki wysyłają, jest ważny.


Skupiają się na zielonej polityce w dobrych intencjach. Ale niedożywienie kosztuje życie co najmniej 1,6 milina dzieci co roku, 700 milionów żyje w skrajnej nędzy, a 2,6 miliarda nie ma czystej wody pitnej i kanalizacji.


Ci przywódcy nordyccy ryzykują, że przesłaniem, jakie zostanie usłyszane, będzie, że jest mniej ważne skupianie się na celu takim jak wyeliminowanie gruźlicy i malarii lub zmniejszenie śmiertelności matek w połogu, niż spełnienie takich celów SDG jak ”rozwój narzędzi do śledzenia rozwoju zrównoważonej turystyki”, lub ”edukacja o zrównoważonym rozwoju i zrównoważonym stylu życia”, cokolwiek może to znaczyć.


Bogate kraje skandynawskie
 nie mają wiedzy o tym, czego chcą ubodzy na świecie. ONZ zapytała ponad 9,7 milionów ludzi z całego świata o ich priorytety. Dla całego świata i dla najbiedniejszych krajów zmiana klimatu była najmniej ważna, ostatnia, po 15 innych priorytetach. Najwyższymi priorytetami w krajach rozwijających się były, nie zaskakująco, edukacja, opieka zdrowotna, praca, zmniejszenie korupcji i żywność. Te podstawowe potrzeby są zgodne z badaniami ekonomicznymi, wykonanymi przez Copenhagen Consensus Center, o tym, w których dziedzinach środki pomocowe są najbardziej efektywne.


Copenhagen Consensus Center dał 82 ekonomistom i 44 ekspertom z różnych dziedzin zadanie przeanalizowania celów SDG. Stwierdziliśmy, że przy pewnych celach można zrobić bardzo wiele stosunkowo małym kosztem, przy innych bardzo mało wysokim kosztem.


Rozproszenie
 wątłych zasobów finansowych na wszystkie cele zmniejsza ogólną korzyść. Panel ekonomistów, laureatów Nagrody Nobla, doszedł do wniosku, że darczyńcy uzyskaliby czterokrotnie więcej korzyści przez zmniejszenie liczby 169 celów do 19 ”fenomenalnych” priorytetów.


Na nich powinna skoncentrować się
 skuteczna inicjatywa nordycka. Powinna powiedzieć światu co następuje: Uznajemy, że zmniejszenie niedożywienia dzieci jest niezmiernie ważne i za każdą zainwestowaną koronę długofalowe zyski społeczne wynoszą ponad 40 koron.


Powinni powiedzieć, że ochrona raf koralowych jest niezmiernie ważnym celem środowiskowym, ponieważ – poza zachowaniem bioróżnorodności – zdrowe rafy zwiększają zarybienie na korzyść rybołówstwa i turystyki.


Powinni także popierać powszechny dostęp do środków antykoncepcyjnych i planowania rodziny, co uratowałoby życie 150 tysiącom matek i 600 tysiącom dzieci rocznym kosztem zaledwie 31,4 miliardów koron.


Zamiast tego inicjatywa nordycka skupiła się na rozwiązaniach klimatycznych, które świat wyraźnie umieścił na końcu swojej listy priorytetów i które są najmniej efektywnym sposobem pomocy ludzkości – także, jeśli chodzi o te problemy, które pogłębią się z powodu globalnego ocieplenia.  


Pomyślmy o malarii,
 rolnictwie i skrajnościach pogodowych. Układ paryski, w pełni przeprowadzony, zapobiegłby 1400 zgonom na malarię rocznie kosztem 8,7 miliardów koron rocznie. Zainwestujmy jednak tylko 4,3 miliardy koron na bezpośrednie działania przeciwmalaryczne, takie jak siatki na komary, a uratujemy 300 tysięcy ludzi rocznie. W podobny sposób bezpośrednie inwestycje i lepsze techniki rolnicze pomagają znacznie bardziej niż może to zrobić zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Skrajne zjawiska pogodowe zaś dotykają biednych bardziej dlatego, że są biedni. Orkan o tej samej sile może pochłonąć życie wielu ludzi w Hondurasie, ale pozostawia Florydę stosunkowo nienaruszoną. Naszym celem powinno być wyciąganie ludzi z biedy.


Zachęcanie biednych narodów, by przeszły na panele słoneczne, kiedy wielu ich obywateli nadal nie ma pewnego dostępu do elektryczności, oznacza brak kontaktu z rzeczywistością. Panele słoneczne nadają się do zasilenia jednej lampy lub naładowania telefonu komórkowego, ale nie mogą zasilać maszyn w rolnictwie lub przemyśle, albo lodówki, żeby można było przechowywać szczepionki i nie dopuścić do zepsucia się żywności.


Zmianę napędza elektryczność z sieci elektrycznej – co zazwyczaj oznacza paliwa kopalne. Badanie z Tanzanii pokazuje, że niemal 90 procent gospodarstw domowych, które są podłączone do energii słonecznej, chcą mieć dostęp do sieci elektrycznej. Kiedy Greepeace instalował panele słoneczne w Dharnai w Indiach, protestujący ludzie domagali się ”prawdziwego” prądu zamiast tego słabego ”udawanego prądu” i rząd podciągnął do nich kable elektryczne.  


Badanie wykonane przez Center for Global Development ujawniło, że gdybyśmy, zamiast inwestować w odnawialne źródła energii, użyli ich do elektryfikacji gazowej, moglibyśmy wyprowadzić czterokrotnie więcej ludzi z mroków i biedy.


Kiedy dzieci głodują
 i umierają z powodu łatwo wyleczalnych chorób, i nie mają dostępu do edukacji i możliwości rozwoju, ich rodziny nie żądają transportu nieemitującego dwutlenku węgla, paneli słonecznych i ekologicznej żywności. Ten, kto proponuje takie rzeczy, nie rozumie prawdziwych problemów, przed jakimi stoi świat.  


Inicjatywa ”Nordyckie rozwiązanie” ma dobre intencje, ale mówi światu, że Skandynawię bardziej obchodzą niepokoje bogatych mieszkańców północy niż to, czego potrzebują biedni.


Saknar rika nordbor insikt om världens fattiga?

Svenska Dagbladet, 29 maja 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBjörn Lomborg

 

Dyrektor Copenhagen Consensus Center i profesor nadzwyczajny w Copenhagen Business School. Jego najnowsza książka nosi tytuł “How Much Have Global Problems Cost the World? A Scorecard from 1900 to 2050.”

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. klimat axl 2017-06-23


Notatki

Znalezionych 1921 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07
Cicho płynie główny ściek   Koraszewski   2021-08-05
Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29
Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27
Dlaczego Al-Aksa jest niedostępna dla Żydów?   Abdul-Hussain   2021-07-26
"Jeśli nie masz wolności słowa, nie jesteś wolny". Uchodźcy z krajów komunistycznych przerażeni Ameryką   Meotti   2021-07-26
To komunizm, a nie embargo USA, jest powodem kubańskiego cierpienia   Jacoby   2021-07-23
Masz zły dzień? Obwiń Izrael   Abdul-Hussain   2021-07-20
Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne     2021-07-12
Szlachetne zdrowie (psychiczne) w czasach pandemii   Koraszewski   2021-07-08
Ateny, Sparta i nora królika   Koraszewski   2021-07-03
Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak   Rafizadeh   2021-07-01
Dziennikarstwo umiera w jasnym świetle dnia   Tobin   2021-06-27
Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2021-06-25
Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13
Przemoc jest próbą Abbasa wymuszenia ustępstw Bidena   Tobin   2021-05-12
Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk