Prawda

Piątek, 15 listopada 2019 - 11:32

« Poprzedni Następny »


Czy bogatym mieszkańcom północy brakuje wiedzy i zrozumienia biednych tego świata?


Björn Lomborg 2017-06-22

Przywódcy państw skandynawskich spotkali się w Bergen, by przedyskutować cele rozwojowe ONZ. Niestety, wydaje się, że patrzą z perspektywy prowincjonalnej, a nie globalnej. Zdjęcie: HENRIK MONTGOMERY / TT
Przywódcy państw skandynawskich spotkali się w Bergen, by przedyskutować cele rozwojowe ONZ. Niestety, wydaje się, że patrzą z perspektywy prowincjonalnej, a nie globalnej. Zdjęcie: HENRIK MONTGOMERY / TT

Premier Szwecji Stefan Löfven spotyka w tym tygodniu w Bergen swoich kolegów premierów Danii, Norwegii, Islandii i Finlandii, żeby przedstawić wspólne stanowisko wobec celów rozwojowych ONZ  (Sustainable Development Goals - SDG).


Niestety, szefowie rządów mają pomieszane priorytety.


Chociaż na te inicjatywę
 przeznaczono na początek zaledwie 97 milionów koron, obecność wszystkich pieciu premierów pokazuje, jaką wagę Szwecja, Dania, Finlandia, Islandia i Norwegia przypisują tym ”Nordyckim rozwiązaniom globalnych wyzwań”. Mają wspierać ”nordycką wiedzę o zielonym przekształceniu, równość płci na rynku pracy i trwałe rozwiązania w kwestii żywności i dobrobytu”.


Problemy powstają z samym programem Sustainable Development Goals. Po żmudnym procesie ONZ zestawiła 169 celów rozwojowych na okres do 2030 r. To jest zdecydowanie za dużo.  


Udane cele milenijne do 2015 r. zawierały tylko 15 ważnych spraw, takich jak zmniejszenie o połowę nędzy, zmniejszenie o połowę głodu i zmniejszenie śmiertelności dzieci o dwie trzecie.


Celów SDG jest jednak
 tak wiele, że nikt nie oczekuje od darczyńców, że skupią się na nich wszystkich ani, że zostaną w pełni wykonane. Według OECD osiągnięcie tych wszystkich celów kosztowałoby rocznie 29-39 tysięcy miliardów koron, czyli ponad 20 razy więcej niż niemal 131,6 miliardów dolarów, jakie przeznacza się w corocznym budżecie na pomoc dla krajów rozwijających się.


W praktyce rządy darczyńców
 zmuszone są do samodzielnego ustalenia priorytetów tych różnych celów. Ponieważ kraje nordyckie są hojne i nastawione na działanie globalne, sygnał jaki wysyłają, jest ważny.


Skupiają się na zielonej polityce w dobrych intencjach. Ale niedożywienie kosztuje życie co najmniej 1,6 milina dzieci co roku, 700 milionów żyje w skrajnej nędzy, a 2,6 miliarda nie ma czystej wody pitnej i kanalizacji.


Ci przywódcy nordyccy ryzykują, że przesłaniem, jakie zostanie usłyszane, będzie, że jest mniej ważne skupianie się na celu takim jak wyeliminowanie gruźlicy i malarii lub zmniejszenie śmiertelności matek w połogu, niż spełnienie takich celów SDG jak ”rozwój narzędzi do śledzenia rozwoju zrównoważonej turystyki”, lub ”edukacja o zrównoważonym rozwoju i zrównoważonym stylu życia”, cokolwiek może to znaczyć.


Bogate kraje skandynawskie
 nie mają wiedzy o tym, czego chcą ubodzy na świecie. ONZ zapytała ponad 9,7 milionów ludzi z całego świata o ich priorytety. Dla całego świata i dla najbiedniejszych krajów zmiana klimatu była najmniej ważna, ostatnia, po 15 innych priorytetach. Najwyższymi priorytetami w krajach rozwijających się były, nie zaskakująco, edukacja, opieka zdrowotna, praca, zmniejszenie korupcji i żywność. Te podstawowe potrzeby są zgodne z badaniami ekonomicznymi, wykonanymi przez Copenhagen Consensus Center, o tym, w których dziedzinach środki pomocowe są najbardziej efektywne.


Copenhagen Consensus Center dał 82 ekonomistom i 44 ekspertom z różnych dziedzin zadanie przeanalizowania celów SDG. Stwierdziliśmy, że przy pewnych celach można zrobić bardzo wiele stosunkowo małym kosztem, przy innych bardzo mało wysokim kosztem.


Rozproszenie
 wątłych zasobów finansowych na wszystkie cele zmniejsza ogólną korzyść. Panel ekonomistów, laureatów Nagrody Nobla, doszedł do wniosku, że darczyńcy uzyskaliby czterokrotnie więcej korzyści przez zmniejszenie liczby 169 celów do 19 ”fenomenalnych” priorytetów.


Na nich powinna skoncentrować się
 skuteczna inicjatywa nordycka. Powinna powiedzieć światu co następuje: Uznajemy, że zmniejszenie niedożywienia dzieci jest niezmiernie ważne i za każdą zainwestowaną koronę długofalowe zyski społeczne wynoszą ponad 40 koron.


Powinni powiedzieć, że ochrona raf koralowych jest niezmiernie ważnym celem środowiskowym, ponieważ – poza zachowaniem bioróżnorodności – zdrowe rafy zwiększają zarybienie na korzyść rybołówstwa i turystyki.


Powinni także popierać powszechny dostęp do środków antykoncepcyjnych i planowania rodziny, co uratowałoby życie 150 tysiącom matek i 600 tysiącom dzieci rocznym kosztem zaledwie 31,4 miliardów koron.


Zamiast tego inicjatywa nordycka skupiła się na rozwiązaniach klimatycznych, które świat wyraźnie umieścił na końcu swojej listy priorytetów i które są najmniej efektywnym sposobem pomocy ludzkości – także, jeśli chodzi o te problemy, które pogłębią się z powodu globalnego ocieplenia.  


Pomyślmy o malarii,
 rolnictwie i skrajnościach pogodowych. Układ paryski, w pełni przeprowadzony, zapobiegłby 1400 zgonom na malarię rocznie kosztem 8,7 miliardów koron rocznie. Zainwestujmy jednak tylko 4,3 miliardy koron na bezpośrednie działania przeciwmalaryczne, takie jak siatki na komary, a uratujemy 300 tysięcy ludzi rocznie. W podobny sposób bezpośrednie inwestycje i lepsze techniki rolnicze pomagają znacznie bardziej niż może to zrobić zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Skrajne zjawiska pogodowe zaś dotykają biednych bardziej dlatego, że są biedni. Orkan o tej samej sile może pochłonąć życie wielu ludzi w Hondurasie, ale pozostawia Florydę stosunkowo nienaruszoną. Naszym celem powinno być wyciąganie ludzi z biedy.


Zachęcanie biednych narodów, by przeszły na panele słoneczne, kiedy wielu ich obywateli nadal nie ma pewnego dostępu do elektryczności, oznacza brak kontaktu z rzeczywistością. Panele słoneczne nadają się do zasilenia jednej lampy lub naładowania telefonu komórkowego, ale nie mogą zasilać maszyn w rolnictwie lub przemyśle, albo lodówki, żeby można było przechowywać szczepionki i nie dopuścić do zepsucia się żywności.


Zmianę napędza elektryczność z sieci elektrycznej – co zazwyczaj oznacza paliwa kopalne. Badanie z Tanzanii pokazuje, że niemal 90 procent gospodarstw domowych, które są podłączone do energii słonecznej, chcą mieć dostęp do sieci elektrycznej. Kiedy Greepeace instalował panele słoneczne w Dharnai w Indiach, protestujący ludzie domagali się ”prawdziwego” prądu zamiast tego słabego ”udawanego prądu” i rząd podciągnął do nich kable elektryczne.  


Badanie wykonane przez Center for Global Development ujawniło, że gdybyśmy, zamiast inwestować w odnawialne źródła energii, użyli ich do elektryfikacji gazowej, moglibyśmy wyprowadzić czterokrotnie więcej ludzi z mroków i biedy.


Kiedy dzieci głodują
 i umierają z powodu łatwo wyleczalnych chorób, i nie mają dostępu do edukacji i możliwości rozwoju, ich rodziny nie żądają transportu nieemitującego dwutlenku węgla, paneli słonecznych i ekologicznej żywności. Ten, kto proponuje takie rzeczy, nie rozumie prawdziwych problemów, przed jakimi stoi świat.  


Inicjatywa ”Nordyckie rozwiązanie” ma dobre intencje, ale mówi światu, że Skandynawię bardziej obchodzą niepokoje bogatych mieszkańców północy niż to, czego potrzebują biedni.


Saknar rika nordbor insikt om världens fattiga?

Svenska Dagbladet, 29 maja 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBjörn Lomborg

 

Dyrektor Copenhagen Consensus Center i profesor nadzwyczajny w Copenhagen Business School. Jego najnowsza książka nosi tytuł “How Much Have Global Problems Cost the World? A Scorecard from 1900 to 2050.”

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. klimat axl 2017-06-23


Notatki

Znalezionych 1410 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03
Straszna wrzawa na ulicy Żydowskiej   Koraszewski   2019-11-02
Autonomia Palestyńska i jej pieniądze   Bedein   2019-11-01
Obwiniony przez fałszywe skojarzenie: Izrael ”w szczególności”   Plosker   2019-10-30
Kościół, który szerzy nienawiść   Pour   2019-10-26
Nie, Omar Barghouti nie jest współzałożycielem ruchu bojkotu, BDS   Steinberg   2019-10-25
Netanjahu, media i los izraelskiej demokracji   Glick   2019-10-23
Dlaczego nauki ścisłe są ścisłe, a nauki społeczne rozwiązłe?   Koraszewski   2019-10-23
Kolejny cios zadany przez ONZ prawom człowieka   Neuer   2019-10-21
Ogórkowi Żydzi w Paryżu   Lewin   2019-10-19
Palestyńczycy kradną elektryczność, a potem winią Izrael   Tawil   2019-10-18
Syryjskiej wojny domowej nie wywołała zmiana klimatu   Lomborg   2019-10-17
Syzyf znowu marzy   Landes   2019-10-16
Gra Teheranu w ciuciubabkę   Taheri   2019-10-15
BDS: odporny na rozsądek i wiedzę   MacEoin   2019-10-14
ISIS wraca pod skrzydła Turcji   Coughlin   2019-10-13
Pierwsze dymy w następnej wojnie bliskowschodniej   Frantzman   2019-10-12
Walczyli obok USA przez pięć lat, żeby zbombardował ich sojusznik USA z NATO   Frantzman   2019-10-11
Powrót nieumiarkowanych katolików i innych   Koraszewski   2019-10-09
Lekcje z północnej Syrii   Spyer   2019-10-09
Czy palestyńscy przywódcy chcą lepszego życia dla swojej ludności?   Toameh   2019-10-08
Rosjanie i Polacy raz jeszcze   i Andrzej Koraszewski   2019-10-07
Trzech skrajnie prawicowych przywódców zamierza stworzyć telewizję „zwalczającą islamofobię”   Frantzman   2019-10-07
Czy regulowanie antysemityzmu na kampusach jest cenzurą?   Tobin   2019-10-05
Turcja: Alarmująca rozprawa z dziennikarzami, rozpaczliwy apel do ONZ   Bulut   2019-10-03
Co następne dla Turcji? Broń jądrowa!   Bekdil   2019-10-01
Kolejne palestyńskie oszczerstwo o Izraelu i Żydach   Tawil   2019-09-29
Dlaczego Egipt nie chce pomóc Gazie   Toameh   2019-09-25
Kiedy muzułmanie prześladują gejów, jest to wina Żydów   Greenfield   2019-09-24
Jak despoci interpretują umowy z Zachodem   Tawil   2019-09-22
Dlaczego Arabowie nienawidzą Palestyńczyków   Toameh   2019-09-20
Brexit i jego efekty na Bliskim Wschodzie   Gross   2019-09-17
Dlaczego Izraelczycy nigdy nie zapomnieli swojego 9/11   Tobin   2019-09-16
Palestyńczycy: ofiary arabskiej dyskryminacji i rasizmu   Toameh   2019-09-09
Izraelczycy, Palestyńczycy i ”Love Island”   Tsalic   2019-09-08
Negocjacje USA-Taliban: śmiertelna pułapka Kataru   Carmon   2019-09-07
Niebezpieczny stalinizm „przebudzonych” na skrajnej lewicy   Dershowitz   2019-09-07
Czego amerykańscy Żydzi nie rozumieją o BDS   Greenfield   2019-09-06
Odwaga twierdzenia, że nie wszystkie kultury są równe   Hill   2019-09-05
Globalna nieodpowiedzialność: brak procesów ISIS za zbrodnie wojenne   Frantzman   2019-09-04
Czy Autonomia Palestyńska przygotowuje kolejną intifadę?   Tawil   2019-09-02
BBC przedstawia Izrael jako kraj, którego armia krzywdzi palestyńskie dzieci   Plosker   2019-08-29
Muzułmanie przeciwko antysemityzmowi   MacEoin   2019-08-28
W Absurdystanie bez zmian   Koraszewski   2019-08-27
Jak TRUMP rozpoczął wojnę domową między Hamasem a agendą ONZ   Greenfield   2019-08-27
Najdłużej istniejąca teoria spiskowa   MacEoin   2019-08-26
Dlaczego zachodni lewicowcy uwielbiają prawicowych ekstremistów za granicą?   Frantzman   2019-08-26
Iran: chłostanie martwego osła jest daremne   Taheri   2019-08-25
Palestyńczycy: co jest złego w budowaniu szpitala?   Tawil   2019-08-21
Czy Izrael jest państwem bliskowschodnim?   Koraszewski   2019-08-19
Czy Palestyńczycy w Gazie mogą zbuntować się przeciwko Hamasowi?   Toameh   2019-08-18
Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16
Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09
Palestyńska bieda: kto nie ma udziału w bogactwie?     2019-07-08
Afryka: alarmujący wzrost prześladowań chrześcijan   Bulut   2019-07-07
Palestyńska wojna z przedsiębiorcami   Tawil   2019-07-06
Nie potrzebujemy żadnej edukacji   Collins   2019-07-02
Czy zbliża się wielka wojna?   Koraszewski   2019-07-01
Abstrakcyjna ludzka godność   Ferus   2019-06-30
Moje świadectwo o reparacjach za niewolnictwo   Hughes   2019-06-29
Pamięć o Jazydach i Lalisz w Światowy Dzień Uchodźcy   Frantzman   2019-06-28
Bahrajn dowodzi raz jeszcze: jeśli ”pokój” nie jest etapem do zniszczenia Izraela, to palestyńscy przywódcy nie są zainteresowani     2019-06-27
Nowa kultura politycznej przemocy w Turcji   Bekdil   2019-06-23
Zły sen Arabów: absorbowanie Palestyńczyków   Toameh   2019-06-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk