Prawda

Piątek, 21 wrzesnia 2018 - 20:08

« Poprzedni Następny »


Czego chcą Arabowie? W co wierzą? Co myślą?


Frimet i Arnold Roth 2018-07-23

<span>Ramallah, wiec na rzecz palestyńskiego państwa. </span>
Ramallah, wiec na rzecz palestyńskiego państwa. 

Ostatnim razem, kiedy zajmowaliśmy się ważną sprawą palestyńskich sondaży opinii publicznej ["04-Apr-18: Here's (one view of) what the Palestinian Arabs want"], zaczęliśmy w ten sposób:

Palestyńsko-arabskie sondaże opinii palestyńskich Arabów mogą być cennym narzędziem do zrozumienia, co myślą w danym momencie. Oraz, co jest nie mniej ważne, jak poprawne są oceny tego, czego chcą na przyszłość. Otwarcie mówiąc, nieodmiennie są one znacznie cenniejsze niż medialne domysły o tym, co palestyńscy Arabowie myślą i chcą. Często i dość dowolnie przedstawia się twierdzenia o aspiracjach palestyńskich Arabów. Bardzo często jednak  dane opowiadają o sytuacji, która jest całkowicie sprzeczna z tym, co się o nich twierdzi, Dlatego postanowiliśmy publikować od czasu do czasu wyniki sondaży opinii publicznej prowadzone przez stosunkowo szacowne organizacje ze społeczeństwa palestyńskich Arabów.

Nadal tak uważamy.


Palestyński Ośrodek Badania Opinii Publicznej (PSR) właśnie opublikował wyniki najnowszego sondażu opinii publicznej, przeprowadzonego „na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy między 25 czerwca a 1 lipca 2018 r.” Na czele PSR stoi szanowany profesjonalista, dr Chalil Szikaki. Znamy go tylko z jego pracy i reputacji; nie mamy z nim żadnych osobistych kontaktów. Pisaliśmy co pewien czas o wynikach pracy tej organizacji przez ostatnie cztery lata – tutaj jest kilka postów, jakie napisaliśmy:


10-Dec-14: What else do Palestinian Arabs want, beyond the 80% who say killing of ordinary Israelis is a good thing?

(Kliknij tutaj, żeby zobaczyć pełną listę.)


Najnowszy sondaż opinii publicznej PSR nosi numer 68 i został opublikowany wczoraj. Opiera się na próbie 2150 dorosłych, z którymi przeprowadzano wywiady twarzą w twarz w 127 losowo wybranych lokalizacjach. Margines błędu wynosi 2,5%. Kilka wyników szczególnie zwróciło nasza uwagę:

 

Jak nieznośne jest ich życie? Społeczeństwo palestyńskich Arabów jest wysoce dysfunkcjonalne na wielu poziomach i silnie zaznaczone powszechnym strachem obywateli przed własnymi instytucjami. Jak silnie? 60% z nich (może przeczytajcie to jeszcze raz – sześćdziesiąt procent!) mówi, że ludzie nie mogą „bez strachu” krytykować Autonomii Palestyńskiej (AP). To może być związane z innym wynikiem - że "percepcja korupcji" wynosi 80%. To znaczy, ośmiu spośród dziesięciu z nich wierzy, że ludzie, z którymi muszą mieć do czynienia w reżimach AP i Hamasu biorą łapówki lub stosują niewłaściwe i subiektywne kryteria i stawiają korzyści osobiste lub inne interesy przed obowiązkiem wykonania uczciwej pracy. To jest świat koszmaru.

 

Szybkie pogarszanie sytuacji w Gazie: Ankieterzy zadali tak zwane otwarte pytanie: która partia lub która strona powoduje pogorszenie warunków w Strefie Gazy? 34% powiedziało, że Izrael – co nie jest wielką niespodzianką przy pełnej kampanii nienawiści prowadzonej przez Hamas. Ale co z pozostałymi dwiema trzecimi? 26% obwinia Mahmouda Abbasa i jego Autonomię Palestyńską; i mimo bandyckiego uścisku, w jakim Hamas i jego islamiści trzymają Gazę, nie mniej niż 20% wierzy, że jest to wina Hamasu. Wniosek: większość gniewu, jaki palestyńscy Arabowie są gotowi wyrazić, kieruje się na dwa reżimy palestyńskich Arabów. (Nie otrzymali możliwości obwiniania trzeciej instytucji  palestyńskich Arabów, Jordanii.)

 

Przywództwo: Gdyby wybory wśród palestyńskich Arabów odbywały się obecnie i miały postać wyścigu dwóch koni: dożywotniego prezydenta AP/Fatahu/OWP Mahmouda Abbasa i głównego terrorysty Hamasu Ismaila Hanijeha, bieg byłby niemal nierozstrzygnięty: 47% kontra 46%. Gdyby skazany, uwięziony i nieskruszony były przywódca terrorystów z Fatah/Tanzim, Marwan Barghouti miał startować przeciwko facetowi z Hamasu, Barghouti wygrałby łatwo: 58% do 37%. To nie jest jedyna wskazówka, że opinia publiczna palestyńskich Arabów szanuje ludzi, którzy wiedzą, jak zabijać (co znaczy, że wiedzą jak mówić swoim podwładnym, jak zabijać).

 

Abbas wynoś się: Z jego punktu widzenia dobrze jest, że dożywotni prezydent Mahmoud Abbas nie musi stawać do wyborów, ale przez chmurę odrzucenia, jaką wywołuje jego przywództwo wśród palestyńskich Arabów, przebija się maleńki promyk światła. Najnowsza miara „zadowolenia” z przywództwa Abbasa wynosi żałosne 37%; czynne niezadowolenie wyraża 59%. Źle to brzmi, prawda? (Według Gallup Polls, zadowolenie z tego, jak prezydent Trump wykonuje swoją pracęjest tylko odrobine wyższe: 41% tydzień temu.) Promyczkiem światła dla Abbasa jest to, że miał gorszy wynik trzy miesiące temu. Wówczas PSR znalazł zaledwie 33% zadowolonych z jego przywództwa i 62% tych, którzy chcieli, by natychmiast opuścił urząd. Dzisiaj 61% wszystkich palestyńskich Arabów chce, by natychmiast opuścił urząd. Co nie jest tak źle, bo 90 dni temu było ich 62%. (Idzie mu znakomicie, według jego standardów.)

 

Jerozolima: Niedawne przeniesienie części funkcji ambasady USA z Tel Awiwu do od dawna działającego konsulatu USA w Jerozolimie jest widziane jako osłabienie „stanowiska” palestyńskich Arabów (szczerze mówiąc, nie jesteśmy pewni, co to słowo znaczy w tym kontekście – prawdopodobnie „stanowiska”,  że Jerozolima, która nigdy nie była stolicą żadnej jednostki arabskiej w historii, powinna zostać stolicą „Palestyny”): przez 55% respondentów. Jesteśmy szczerze zdziwieni siłą tego zatroskania, bo praktycznie nic się nie zmieniło. Ale bycie palestyńskim Arabem jest kwestią percepcji i oglądania się przez ramię.    

 

Izraelskie wybory do władz miejskich: Kiedy uprawnieni do głosowania pójdą do urn wyborczych 30 października 2018 r., większość arabskich mieszkańców wschodniej Jerozolimy, którzy mają prawo głosu (posiadają tzw. Niebieską Izraelską ID – a jest to olbrzymia większość Arabów, których widzimy codziennie jeżdżących do centrum Jerozolimy samochodami, autobusami i tramwajami), mówią, że nie będą głosować. Zaledwie 22% mówi, że zagłosują. Zgadujemy, że pójście na wybory pociąga za sobą pewne koszty w społeczności, w której większość ludzi uważa polityków za nieuczciwych i niebezpiecznych. Niedobrze dla nas wszystkich. Ale szczególnie dla nich – tym bardziej, że inne dane pokazują, że jest wśród nich narastający praktyczny i solidny związek z życiem pod izraelską suwerennością  w porównaniu z przeszłością ["Jerusalem Palestinians still seek Israeli citizenship despite Trump declaration", USA today, December 18, 2017]

 

Proces „pokojowy”: To jest szczególnie bolesne – jeśli wierzysz w powszechną i nieodpowiedzialną narrację mediów o zrozpaczonych palestyńskich Arabach starających się o pokój z ich izraelskimi sąsiadami. Najskuteczniejszymi sposobami ustanowienia palestyńskiego państwa obok państwa Izraela są, według respondentów w tym sondażu:

 

Negocjacje: 39% (Zachodni Brzeg 41%; Strefa Gazy 35%)


Zbrojny „opór": 34%


„Opór bez przemocy": 22%. Moglibyśmy napisać esej o przepaści, jaka oddziela to pozornie proste określenie od tego, co wysoce nieumiarkowany „umiarkowany” Abbas i jego kohorty rozumieją, kiedy go używają. Właściwie, napisaliśmy kilka – kliknij tutaj, żeby przeczytać niektóre. Szczególnie polecamy "18-Aug-17: On vehicle rammings, Mahmoud Abbas, moderate advocate for terror, is open-minded, sees both sides".

 

Czego chcą Izraelczycy? Znaczna większość palestyńskich Arabów, 58%, mówi, że  „długofalową aspiracją" (niezdefiniowaną) Izraela jest powiększenie Izraela tak, by rozciągał się od rzeki Jordan do Morza Śródziemnego oraz wygnanie palestyńskich Arabów. Bardziej umiarkowanym poglądem, podzielanym przez 21% palestyńskich Arabów, jest, że Izrael planuje aneksję „okupowanych terytoriów" (niezdefiniowane), a następnie „odmówienie palestyńskim obywatelom ich praw" (niezdefiniowane). Mniej niż jeden na pięciu palestyńskich Arabów uważa, że zamiarem Izraela jest wycofanie się ze wszystkich lub części tych okupowanych terytoriów po zapewnieniu swojego bezpieczeństwa.


AP zdjęcie/Majdi Mohammed
AP zdjęcie/Majdi Mohammed

Jeśli byłaby jedna rzecz, którą chcielibyśmy, by zachodnie media zaabsorbowały z tego i z poprzednich sondaży, o jakich pisaliśmy tutaj, to fakt, że wśród palestyńskich Arabów istnieje znacznie mniej wiary we własnych przywódców niż tego wymaga trudny proces doprowadzania do pokoju. To przebija wszystkie lepiej nagłośnione problemy, takie jak niekończąca się rywalizacja między ludźmi Fatahu a ludźmi o jawnie islamistycznych poglądach oraz przekonanie panujące wśród Arabów, że Izraelczycy chcą ich wszystkich zabić, wygnać lub wchłonąć oraz odebrać ich prawa. 


Nie istnieje możliwość, by głęboko rozdarte społeczeństwo (a takie z pewnością jest społeczeństwo palestyńskich Arabów) choćby rozpoczęło proces przystosowywania swoich oczekiwań do kompromisu, jakiego z konieczności wymaga pokój. Tak będzie, jak długo kierownictwo zanurzone jest w osobistej i instytucjonalnej korupcji, całkowicie odmawiające oddania władzy lub choćby poddania się wyborom i obsesyjnie skupione na potrzebie, by inni – agendy ONZ ogólnie, a UNRWA szczególnie – rozwiązały ekonomiczne i rozwojowe problemy palestyńskich Arabów. 


Choć prowadzący sondaże nigdy nie zadają tego pytania, czego potrzeba, by zwykli palestyńscy Arabowie zrozumieli, że ich wspólny los zależy od nich i ich inicjatyw?


What do the Palestinian Arabs want? What they believe? What they think?

This Ongoing War, 16 lipca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1127 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2018-09-21
To ”oni”, a nie ”on” zabili Ari Fulda   Peter   2018-09-20
Jak „New York Times” wybiela radykalny islam   Emerson   2018-09-18
Czas zakończyć fałszywą i krzywdzącą narrację   Rosenthal   2018-09-16
Dlaczego Clintonowie dzielili scenę z Farrakhanem?   Dershowitz   2018-09-15
Czy Facebook wspomaga radykalizm?   Rosenthal   2018-09-14
Abbas popełnia te same błędy, co Arafat     2018-09-14
Mosad w Paryżu, albo jak francuska prasa denuncjuje francuskich Żydów   Lewin   2018-09-10
Konfederacja jordańsko-palestyńska – dlaczego nie?   Yemini   2018-09-07
UNRWA i Żydzi   Julius   2018-09-06
Netanjahu, tragicznie, ma rację – Świat nie chroni słabych   Frantzman   2018-09-05
Jerozolima: dlaczego przywódcy palestyńscy mówią ”nie głosujcie”   Tawil   2018-09-04
YouTube blokuje ujawnianie antysemityzmu     2018-09-02
Podział Francji przez Macrona?   Mamou   2018-09-01
Fałszywi sojusznicy Ameryki w Zatoce    Bekdil   2018-08-31
Sfabrykowany kryzys humanitarny UNRWA   Bedein   2018-08-24
Mauretania: USA muszą żądać natychmiastowego uwolnienia przed wyborami kandydata ruchu przeciwko niewolnictwu   Blum   2018-08-23
Wielka Brytania: Dyskryminacja wobec chrześcijańskich uchodźców   Bergman   2018-08-22
Arabski dwugłos o pokoju na Bliskim Wschodzie     2018-08-21
Izrael – nie ma takiego państwa   Koraszewski   2018-08-20
Wybielanie skrajnie prawicowego charakteru partii politycznych na Bliskim Wschodzie   Frantzman   2018-08-20
Wielka Brytania wita ekstremistów – raz za razem   Murray   2018-08-18
Demokratyczna republika Somalilandu    Clarfield   2018-08-16
Chomsky nazywa rosyjską ingerencję dowcipem – zgadnijcie, kogo obwinia?   Dershowitz   2018-08-09
Mój problem z białością   Valdary   2018-08-08
O demokracji   Rosenthal   2018-08-07
Walka z ogniem pod ogniem     2018-08-06
Arabski polityk: Arabowie przegrali wojny i muszą zapłacić cenę     2018-08-05
Znów więcej „Nigdy więcej”   Koraszewski   2018-08-04
Turcja Erdoğana: niechciana w ziemiach arabskich   Bekdil   2018-08-02
Syryjscy działacze o Ahed Tamimi   Frantzman   2018-08-01
Wielkie urojenie brytyjskiego Foreign Office   Murray   2018-07-31
Spustoszenie i zaprzeczenie: Kambodża i akademicka lewica   Blackwell   2018-07-28
Perwersyjna i nikczemna broń - palestyńscy uchodźcy   Rosenthal   2018-07-27
Gdzie Rzym, gdzie Krym, czyli słów kilka o spotkaniach na szczytach   Koraszewski   2018-07-26
 Elektroniczne papierosy i ograniczanie szkód   Ridley   2018-07-25
Żydzi i marzenie wszystkich rdzennych ludów   Bellerose   2018-07-25
Niewypowiedziane wojny przeciwko Izraelowi: Niemcy Wschodnie i skrajna lewica Niemiec Zachodnich w latach 1967-1981: Wywiad z Jeffreyem Herfem   Herf   2018-07-24
Jak Richard Dawkins rasistą został   Koraszewski   2018-07-23
Czego chcą Arabowie? W co wierzą? Co myślą?   Roth   2018-07-23
Po co Izraelowi konstytucja?   Koraszewski   2018-07-22
Historia udaremnionego zamachu terrorystycznego   Rafizadeh   2018-07-20
Plucie na Izrael to wielki (wspierany przez państwo) biznes   Bergman   2018-07-19
Kaczka trojańska i jej wredne potomstwo   Koraszewski   2018-07-18
Futbol i inne rodzaje „postępowego” kolonializmu   Tsalic   2018-07-17
Orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wskazują, że nie ma „prawa powrotu” i że Gaza nie jest okupowana   Amos   2018-07-16
Biskup Graham Tomlin i demonizacja Izraela   MacEoin   2018-07-13
Wyrazy uznania dla Lee Kuan Yew   Fitzgerald   2018-07-09
Czy poczucie winy zabija Zachód od środka?   Meotti   2018-07-08
Jak pomóc sąsiadom, którzy uciekają przed swoimi   Koraszewski   2018-07-06
Lata po ludobójstwie Jazydzi pilnie potrzebują pomocy   Bulut   2018-07-04
Racjonalizm przerywany, czyli mambo-jumbo wiecznie żywe   Koraszewski   2018-07-02
Oszczerstwo o niemowlęciu z Gazy: równe narracje; nierówne traktowanie   Plosker   2018-07-01
Mega-antysemici współczesnego świata   Gerstenfeld   2018-06-29
Zachodnioeuropejskie postawy wobec Żydów: raport z dużego badania     Gerstenfeld   2018-06-27
Kolejny rok suszy, czy zdążymy się obudzić?   Koraszewski   2018-06-25
Jak NGO pomagają imigrantom   Frantzman   2018-06-24
Dlaczego nie bronimy się?   Rosenthal   2018-06-23
Marsz na rzecz terroryzmu w Londynie? Żaden problem   Bergman   2018-06-21
Etniczna czystka północnego Cypru. Wyznania turecko-cypryjskiego masowego mordercy   Bulut   2018-06-19
O chorobie psychicznej i wspomaganym samobójstwie   Coyne   2018-06-18
NGO finansowane z zagranicy - władza polityczna i prawowita demokracja   Steinberg   2018-06-18
Palestyna: Oblanie egzaminu historii   Sherman   2018-06-17
Wielka Brytania: Nowa akcja na rzecz islamskich praw o bluźnierstwie?   Bergman   2018-06-16
Sport, czyli szlachetna rywalizacja   Koraszewski   2018-06-15
Gangi gwałcicieli: opowieść z zielonego Oxfordshire   Murray   2018-06-15
Odrażający antysemityzm w ONZ   Bayefsky   2018-06-11
Palestyńscy podpalacze z latawcami   Rosenthal   2018-06-10
Unijne i palestyńskie nielegalne „fakty w terenie”   Tawil   2018-06-09
Odrastające głowy hydry nazizmu   Koraszewski   2018-06-08
Iran odpłaca za ciosy Izraelowi palestyńską krwią   Kedar   2018-06-07
Kobiety są ofiarami islamskich ekstremistów   Ayari   2018-06-06
Palestyńska „zdrada”   Tawil   2018-06-05
Dobrzy Europejczycy marzą choćby o proporcjonalności   Koraszewski   2018-06-04
Jak multikulturowy, intersekcjonalny postkolonializm cofa nas do Średniowiecza   Rosenthal   2018-06-03
Kolonizowanie martwych Gazy dla teatru kadiszu   Frantzman   2018-06-01
Propalestyńskie organizacje praw człowieka gwiżdżą na Palestyńczyków i na prawa człowieka   Tawil   2018-05-31
Problem mediów z Izraelem   Rosenthal   2018-05-30
Kazania na górkach   Koraszewski   2018-05-29
Norweska NGO gubi drogę na granicy Gazy   Steinberg   2018-05-28
Samodzielnie stworzona Nakba Palestyńczyków   Yemini   2018-05-26
Pięć filarów palestynizmu   Rosenthal   2018-05-25
Pilny list otwarty do sekretarza generalnego ONZ António Gutteresa   Kalulu   2018-05-24
Palestyńczycy: prawdziwa blokada Gazy   Toameh   2018-05-23
Cywilizacja zderzeń narracji   Koraszewski   2018-05-22
Trump przestaje karmić krokodyla   Rosenthal   2018-05-22
Zachód zdradza Kurdów   Meotti   2018-05-21
Gaza, Daniel i toporna robota   Tsalic   2018-05-19
Czy media rzeczywiście rozumieją przemoc w Gazie?   Plosker   2018-05-17
Zasłona dymna: sześć tygodni przemocy na granicy Gazy   Kemp   2018-05-16
220 nalotów na Palestyńczyków; świat ziewa   Toameh   2018-05-14
Ku politycznemu wymarciu   Carmon   2018-05-11
Kiedy nawet ateiści wierzą w fatwy i zaklęcia   Koraszewski   2018-05-10
Czy Putin realizuje idee Sołżenicyna, jak sądzą niektórzy analitycy?   de Lazari   2018-05-10
Palestyńczycy: nowy zwrot w starym kłamstwie   Tawil   2018-05-09
Dlaczego jestem wdzięczny Mahmoudowi Abbasowi   Rosenthal   2018-05-08
Igrzysk, igrzysk, pal diabli chleb   Koraszewski   2018-05-07
Artykuł w “Guardianie” kwestionuje “sztywną ortodoksję” Jom Ha’atzmaut, że Izrael powinien istnieć   White   2018-05-06
Dlaczego nienawidzisz Izraela?   O'Neill   2018-05-01
Proces Tariqa Ramadana o gwałt: obwinianie  ofiar   Meotti   2018-04-27

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Odrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucji


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk