Prawda

Środa, 21 kwietnia 2021 - 16:48

« Poprzedni Następny »


Wyników Séraliniego nie daje się powtórzyć


Steven Novella 2018-06-11

Gilles-Éric Séralini
Gilles-Éric Séralini

Gilles-Éric Séralini jest francuskim badaczem, który zyskał sławę z opublikowanego w 2012 r. badania, twierdzącego, że odporna na środki chwastobójcze kukurydza GMO, wyhodowana z użyciem lub bez herbicydu  glifosat, podnosi ryzyko wystąpienia raka u szczurów. Posłużył się tym badaniem, by zakwestionować bezpieczeństwo wszystkich GMO i wezwać do długoterminowych badań. Aktywiści ruchu anty-GMO entuzjastycznie przyjęli jego wyniki i do dziś przytaczają je jako dowód, że GMO nie są bezpieczne.

Jednym małym problemem jest jednak to, że badanie Séraliniego było okropne. Natychmiast spotkało się z intensywną krytyką. Konkretnie, badanie przeprowadził na małej próbie i użył odmiany szczurów znanych z tego, że miały wysoką częstotliwość zapadania na raka. Dane były więc pełne zakłócającego szumu i w zasadzie nie nadające się do interpretacji. To prawdopodobnie było przyczyną braku analizy statystycznej – ponieważ nie było istotnych wyników. Z tych powodów w 2013 r. badanie zostało wycofane. W 2014 r. artykuł opublikowano ponownie w nowym piśmie o otwartym dostępie,  „Environmental Sciences Europe”, bez dodatkowych recenzji przez specjalistów.


Jest całkiem jasne, że Séralini jest przeciwnikiem GMO i to prawdopodobnie wpłynęło na  jego badanie. Niezależnie od tego jednak badanie jest metodologicznie okropne a wyniki bezwartościowe. Posłużyło jednak jego (jak sądzę) prawdziwemu celowi – podsyccenia obaw o GMO i dostarczenia opublikowanego, „naukowego” dowodu na poparcie twierdzeń aktywistów ruchu anty-GMO.


Tworzy to problem podobny do sprawy “fake news” – w tym wypadku tworzysz okropne wyniki naukowe i przeciwstawiasz je rygorystycznym badaniom naukowym z czego wychodzi fałszywa równoważność sprzecznych narracji naukowych. Jeśli twoim jedynym celem jest sianie wątpliwości i strachu, ta strategia działa naprawdę dobrze. Jeśli twoim celem jest użycie naukowych dowodów do tworzenia wiarygodnych wniosków i opierania polityki na tych wnioskach, to okropne badania, takie jak Séraliniego, tylko mącą wody.


Istnieje jednak wyjście z tego bagna, a jest nią pójście drogą normalnego procesu nauki. Kiedy różne grupy inaczej interpretują istniejące dowody, mogą szukać rozwiązania przez wykonanie uzgodnionej replikacji badań. Powtarzasz więc badanie, ale usuwasz wszystkie problemy, jakie ktokolwiek miał z poprzednimi badaniami i robisz to wszystko w przejrzysty sposób, tak że każdy ma prawo do uwag wobec zaprojektowania i realizacji badania. Wszystko jest jawne, wszyscy są zadowoleni i pozwalasz kościom paść tam, gdzie chcą.


To jest wspaniała strategia, ponieważ ludzie zgadzają się na zaprojektowane badanie zanim znane są jego wyniki. Niektórzy twardogłowi nadal będą zaprzeczać wynikom, jeśli nie będą pokrywały się z ich oczekiwaniami, ale na ogół są oni marginalizowani jako w oczywisty sposób ludzie stronniczy.


Jak mogliście się domyślić, piszę o tym, ponieważ to właśnie zostało zrobione. Obecnie są trzy powtórzenia oryginalnego badania Séraliniego – i wszystkie trzy nie wykazują żadnej toksyczności ani kukurydzy GMO, ani glifosatu.


Jak informuje Alliance for Science:

“Dane G-TwYST (GM Plant Two Year Safety Testing) z 90 dni i długoterminowych badań karmienia gryzoni również nie identyfikują potencjalnego ryzyka i dlatego wspierają wyniki początkowych analiz”, według wniosków badania i dokumentu z rekomendacjami, przedstawionych 29 kwietnia 2018 r. na konferencji w Bratysławie na Słowacji. 


Raport stwierdza: “Stwierdzono w raporcie, że nie było żadnych niekorzystnych efektów podawania kukurydzy GM NK603 uprawianej z lub bez użycia Roundupu”.  


Badania obejmowały połączoną chroniczną toksyczność i kancerogenność i „nie zaobserwowano żadnych efektów związanych z kukurydzą GM NK603 lub kukurydzą GM NK603 potraktowaną Roundup” – czytamy w raporcie.

Drugim było badanie GRACE. Informują:

W tym badaniu, opublikowanym niedawno w „Archives of Toxicology”, naukowcy przeprowadzili 90-dniową próbę karmienia szczurów. Zwierzęta otrzymywały dwie różne odmiany  kukurydzy MON810 GM. Grupy kontrolne otrzymywały w diecie odmianę rodzicielską nie-GM i jedną z czterech konwencjonalnych odmian kukurydzy. Wyniki pokazały, że dwie testowane odmiany kukurydzy GM nie wywołały żadnych negatywnych efektów u badanych zwierząt.

Trzecim było badanie GMO90+. To było badanie trwające 180 dni i obejmowało także kukurydzę Bt, i w nim również nie stwierdzono żadnych negatywnych skutków u szczurów, które byłyby związane z jedzeniem kukurydzy GM.


Trzy przejrzyste i rygorystyczne badania, wszystkie nie wykazujące negatywnych efektów u gryzoni jedzących kukurydzę GMO. To jest problem z zafałszowanymi wynikami badań o marnej jakości – na ogół nie daje się ich powtórzyć. Nie daje się ich powtórzyć, bo wyniki nigdy nie były rzeczywiste.  


Wyniki Séraliniego zawsze były wyjątkiem. Na przykład, w 2016 r. National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine opublikowały raport o setkach badań i po wysłuchaniu publicznych świadectw wszystkich stron, doszły do wniosku, że „nie znaleźli żadnych potwierdzonych dowodów, że żywność z upraw GM jest mniej bezpieczna niż żywność z upraw nie-GM”.  


Było ponad 2000 badań
, przeprowadzanych w różnych krajach przez wiele różnych zespołów badawczych i recenzowanych przez wiele różnych organizacji naukowych, z jasnym konsensusem, że nie ma dowodów, jakoby istniejące GMO stanowiły jakiekolwiek zagrożenie dla zdrowia. Przy wszystkich tych dowodach istnieje kilka wyjątków i jednym z nich jest badanie Séraliniego. Teraz jego wyniki zostały bezpośrednio obalone.


Mam nadzieję, że ma to znaczenie dla społeczeństwa, ale oczywiście, nie wpłynie to na ludzi oddanych ideologii anty-GMO. Ci ludzie wydają się nie mieć problemu z wybieraniem tych kilku wyjątkowych badań, które zgadzają się z ich stanowiskiem, i z odrzucaniem setek lub tysięcy badań, które się z nimi nie zgadzają.


Séralini Fails Replication

8 czerwca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella


Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe.  Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine.

Prowadzi blog Neurologica.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1209 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk