Prawda

Środa, 1 grudnia 2021 - 05:23

« Poprzedni Następny »


Nauka ewolucja

Ukwiał żyje w antarktycznym lodzie!


Jerry Coyne 2014-01-25

Wiele jest jeszcze dziwacznych i interesujących gatunków do odkrycia, a dwoma najbogatszymi miejscami są głębiny morskie i Antarktyka, oba z trudnym dostępem. W zeszłym tygodniu witryna informacyjna University of Lincoln w Nebrasce opublikowała zdumiewające odkrycia zespołu ANDRILL (Antarctic Drilling Program), który ma kwaterę główną na kampusie Uniwersytetu. I nie mogłoby to być dziwaczniejsze: grupa ukwiałów (zwierząt z typu parzydełkowce, wśród których są korale, meduzy i innych grupy) żyje do góry nogami na Lodowcu Szelfowym Rossa na Antarktydzie!

Odkrycie zostało właściwie opublikowane w grudniu w PLOS ONE (odnośnik i darmowy dostęp poniżej). Naukowcy przypadkiem odkryli ten gatunek, kiedy wypróbowywali pojazd-robot o długości 1,4 metra, który przesuwał się pod lodowcem w miejscu wskazanym poniżej. Niebieskie kropki pokazują miejsca, gdzie znaleźli ukwiały. Badali to miejsce, ale nie spodziewali się znaleźć żadnych nowych zwierząt.


Ilustracja 1 (z artykułu). Znane lokalizacje Edwardsiella andrillae, n. sp.

Ilustracja 1 (z artykułu). Znane lokalizacje Edwardsiella andrillae, n. sp.Jak informuje artykuł, zamontowana na robocie kamera znalazła dwie grupy ukwiałów, żyjących w odległości około 6 kilometrów od siebie. Ukwiały mają większość swojego ciała w lodzie, z czułkami zwisającymi poniżej. Opisano je jako nowy gatunek, Edardsiella andrillae (od nazwy projektu). Jest to jeden z dwóch tylko gatunków w tym rodzaju, znaleziony na południowej półkuli. Reszta jest na półkuli północnej. I jest to jedyny gatunek znanych ukwiałów, który rzeczywiście żyje w lodzie. Ponadto osobniki te wiszą do góry nogami, czego, o ile mi wiadomo, nie robi żaden inny ukwiał.


Oto jak wyglądają zwisając z lodu stworzenia. Wyobraźcie sobie zaskoczenie badaczy, kiedy to zobaczyli!


Ilustracja 2. Anatomia zewnętrzna i miejsce Edwardsiella andrillae n. sp.<br /> A. Zbliżenie okazów in situ. Obraz wykonany przez SCINI. B. “Pole” Edwardsiella andrillae n. sp. in situ. Obraz wykonany przez SCINI. Czerwone kropki są w odległości 10 cm od siebie.

Ilustracja 2. Anatomia zewnętrzna i miejsce Edwardsiella andrillae n. sp.
A. Zbliżenie okazów in situ. Obraz wykonany przez SCINI. B. “Pole” Edwardsiella andrillae n. sp. in situ. Obraz wykonany przez SCINI. Czerwone kropki są w odległości 10 cm od siebie.Okazy zostały zebrane i zakonserwowane i artykuł opisuje ich wygląd i budowę anatomiczną, ale nie będę was zanudzał szczegółami (zdjęcie powyżej powinno wystarczyć). Badacze widzieli także inne rzeczy, jak informuje komunikat prasowy (moje podkreślenie):


“Znaleźli cały nowy ekosystem, którego nikt wcześniej nie widział” – powiedział Rack [Frank Rank, autor]. “To, co zaczęło się jako test inżynieryjny zdalnie kierowanego pojazdu podczas jego pierwszej wyprawy pod grubym lodem, zamieniło się w znaczące i fascynujące odkrycie biologiczne”.


Poza ukwiałami naukowcy zobaczyli ryby, które pływały do góry brzuchami, a lodowiec służył im jako podłoga ich podwodnego świata. Widzieli także robaki wieloszczety, obunogi i stworzenie, które nazwali “eggroll”, pływający cylinder o długości 10 centymetrów i średnicy 2,5 cm, który wydawał się pływać używając wypustek po obu końcach ciała. Obserwowano je, jak  przemieszczały się po polu ukwiałów pod lodem, przyczepiając się do nich od czasu do czasu.


Ukwiały, kiedy były skurczone, mierzyły poniżej 2,5 centymetra – chociaż były trzy lub czterokrotnie dłuższe w stanie rozprężenia, powiedział Daly. Każdy miał 20 do 24 czułków, wewnętrzny krąg ośmiu dłuższych czułków i zewnętrzny 12 do 16.  

Badacze użyli gorącej wody, by ogłuszyć te stworzenia i wyciągnęli je z ich norek przy pomocy zaimprowizowanego urządzenia ssącego. Następnie przetransportowali je na McMurdo Station do zakonserwowania i dalszych badań.

Ponieważ zespół nie polował na okazy biologiczne, nie mieli właściwego roztworu do zakonserwowania, umożliwiającego analizę DNA/RNA, powiedział Rack. Na miejscu wiercenia umieścili ukwiały w etanolu, a potem zakonserwowali je w formalinie na McMurdo Station.


Oczywiście to odkrycie wywołuje wiele pytań:


1. Jak do diabła te stwory wkopują się w lód?
Artykuł ujmuje to bardziej kulturalnie: “Sposób, w jaki te zwierzęta ‘zagrzebują się’ w lodowcu, nie jest jasny, jak również nie są jasne mechanizmy fizjologiczne, które pozwalają im żyć w lodzie. Opisywano wkopywanie się ukwiałów jako proces rozszerzania się i kurczenia stopy lub kopania czułkami; żadna z tych strategii nie wydaje się możliwa w solidnym lodzie”.  


2. Co robią, kiedy lodowiec topi się?
Jest prawdopodobne, że niektóre z tych zwierząt zamieszkują część lodowca, który topi się podczas antarktycznego lata. Co wtedy robią?


3.  Jak udaje im się przetrwać wielki mróz? 
Autorzy nie znaleźli żadnych cech morfologicznych, które sugerowałyby ewolucję do tolerancji zimna, ale oczywiście, większość adaptacji byłaby biochemiczna i fizjologiczna.  


4  Co jedzą?
Komunikat prasowy sugeruje plankton, co jest logiczne, ale jeszcze tego nie wiemy.


5. Jak się rozmnażają?
Autorów zastanawia “sposób, w jaki Edwardsiella andreillae osiągnęła stosunkowo dużą liczebność”. Gatunki pokrewne rozmnażają się bezpłciowo przez podział poprzeczny. Autorzy piszą, że można to przetestować genetycznie, bo przewiduje to grupy organizmów identycznych genetycznie. W odróżnieniu od tego rozmnażanie płciowe (także znane wśród ukwiałów) i następująca potem migracja larw i kolonizacja lodu stworzyłaby bardziej genetycznie zróżnicowane populacje.


Jestem pewien, że autorzy (których finansuje National Science Foundation) dostaną pieniądze na szukanie odpowiedzi na te pytania. Inni naukowcy, jak o tym pisałem wcześniej, znaleźli dziwaczne i nieopisane gatunki na Antarktydzie. Przynajmniej na tym kontynencie – i w neotropikach nie grozi nam wyczerpanie się dostaw nowych gatunków. Grozi nam jednak, że zostaną zniszczone zanim je opiszemy, a to dotyczy zarówno grup polarnych, jak neotropikalnych.  

h/t: Robert

___________

Daly, M., F. Rack and R. Zook.  20013. Edwardsiella andrillae: a new species of sea anemone from Antarctic Ice. PLOS ONE, Published: December 11, 2013; DOI: 10.1371/journal.pone.0083476


A sea anemone lives in Antarctic ice and upside down

Why Evolution Is True,  22 stycznia 2014r.Jerry A. Coyne


Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1248 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk