Prawda

Niedziela, 20 października 2019 - 18:23

« Poprzedni Następny »


Trenowanie sztucznej inteligencji, żeby widziała jak człowiek


Steven Novella 2019-05-21


Synergia między badaniami nad sztuczną inteligencją (AI) a neuronauką jest fascynująca i ta fascynacja rośnie. Wiedza o tym, jak funkcjonuje organiczny mózg, pomaga w badaniach nad sztuczną inteligencją, a badania AI rozszerzają zrozumienie w neuronauce. Sądzę, że ten proces doprowadzi z czasem do sztucznego ludzkiego mózgu, ale bardzo trudno przewidzieć, jak długo to zabierze.


Tymczasem zaczynamy widzieć owoce algorytmów AI, które stosują neuronalne sieci lub w jakiś sposób próbują zrekapitulować organiczne uczenie się. Zespół z University of Texas opublikował pracę, w której pokazują kolejny przykład – uczenie AI do szybkiego zbierania wizualnej informacji o swoim otoczeniu z kilku „migawek”.  


Ludzka percepcja wyewoluowała do tego, by była szybka i skuteczna, by wnioskowała o otoczeniu z tak niewielu informacji, jak to możliwe. Korzyścią tego jest szybkość – istnieje oczywista korzyść z tak szybkiego, jak to możliwe, dostrzeżenia, że coś leci w kierunku twojej głowy, lub że tropi cię drapieżnik. Nasze mózgi używają algorytmu, żeby wyciągać wnioski o wysokim prawdopodobieństwie do konstruowania naszej percepcji otoczenia z malutkich skrawków informacji. Ten proces działa bardzo dobrze i na ogół wystarczająco poprawnie postrzegamy nasze środowisko, by się w nim poruszać i działać.   


Ten system nie jest jednak doskonały. Czasami prowadzi do niepoprawnych wniosków lub założeń i błędnie rekonstruuje rzeczywistość. Doznajemy czasami takich sytuacji jako optycznych iluzji (jeśli przerywamy niepoprawną konstrukcję, bo w innym wypadku trwamy w błędnej percepcji). To zdarza się, na przykład, kiedy nasze mózgi otrzymują niewystarczającą lub dwuznaczną informację. Kiedy obserwujemy obiekty na niebie, może nam brakować odpowiednich odnośników, żeby ocenić rozmiary i odległość. Marne oświetlenie może zasłonić wiele z tego, co widzimy. Niezwykłe obiekty lub środowiska mogą stawiać wyzwanie algorytmicznym założeniom.  


Ewolucja zasadniczo postawiła nas w sytuacji kompromisu – używamy ograniczonego przetwarzania i percepcji naszych mózgów, żeby szybko skonstruować obraz rzeczywistości, akceptując, że będą w nim błędy. Prawdopodobnie wyewoluowaliśmy optymalną równowagę między szybkością a poprawnością w granicach mocy naszego mózgu. W tej mieszance jest jeszcze jeden element – uwaga. Możemy zmienić naszą uwagę, by skorygować równowagę między szybkością a dokładnością, skupiając się na czymś i poświęcając czas na staranną analizę. Albo możemy być wyczuleni na coś nieoczekiwanego lub możemy skupiać się wewnętrznie i nie zwracać większej uwagi na świat. Nasza uwaga przydziela nasze ograniczone zasoby według wymagań sytuacji.  


Komputery stoją przed wieloma podobnymi trudnościami. Mają ograniczoną moc przetwarzania lub szybkość i programiści zawsze szukają sposobów na zrobienie więcej. Pamiętam wczesne dni strumieniowania wideo. To było chropowate. Potem programiści zorientowali się, że nie muszą przesyłać każdej klatki w całości. Musieli tylko wysyłać informację, w których piksele zmieniły się w stosunku do poprzedniego obrazu. To radykalnie podniosło gładkość i szybkość strumieniowanego wideo, ale tworzyło również pewne artefakty (dziwacznie zmieniające się tło). W miarę jednak ulepszania techniki, te artefakty zniknęły. Przepływ także poprawił się i nowe strumieniowanie jest dużo lepsze.  


W podobny sposób, nowe badanie dotyczy algorytmu AI, którego celem jest pozwolenie komputerowi na robienie migawkowych zdjęć środowiska, by szybko zanalizować całe swoje otoczenie. Przetwarzanie każdego obrazu zabiera czas i zbieranie wizualnej informacji o otoczeniu w pełnym kręgu byłoby stosunkowo wolne. Mogą być sytuacje, takie jak poszukiwanie i ratunek, kiedy liczy się czas. Ta sztuczna inteligencja zaczyna więc od trenowania przez patrzenie na tysiące obrazów. Tym, co próbuje zrobić, jest zdecydowanie, jakie najlepsze kolejne migawkowe zdjęcie powinno być zrobione, by najszybciej i najtrafniej wnioskować o całym otoczeniu. Autorzy piszą: 

Proponujemy rozwiązanie w postaci uczenia ze wzmacnianiem, gdzie program  otrzymuje nagrodę za redukowanie niepewności o niezaobserwowanych częściach otoczenia. Konkretnie, program jest szkolony do wybierania krótkich sekwencji migawek, po których musi wywnioskować wygląd pełnego otoczenia.

To jest podobne do podejścia do strumieniowania wideo – ignoruj informację, która nie jest cenna lub nie jest potrzebna. W rzeczywistości jest pewna przewidywalność – jeśli widzisz dolną część kolumny, to prawdopodobnie idzie ona aż do sufitu. Ściany prawdopodobnie nie kończą się nagle bez przyczyny. Część drzewa jest prawdopodobnie połączona z całym drzewem.


Kiedy takie algorytmy „ewoluują” (w sensie technologicznym) prawdopodobnie zoptymalizują równowagę między szybkością a poprawnością. Mogę także wyobrazić sobie, że – podobnie jak ludzki mózg – algorytm może z czasem włączyć proces do korygowania samego algorytmu w oparciu o bieżącą sytuację. Na przykład, jeśli otoczenie jest bardziej chaotyczne, może zwolnić i poprawić dokładność. Zburzony budynek jest prawdopodobnie znacznie mniej przewidywalny niż nienaruszony. AI może także musieć przydzielać swoją „uwagę”. Jeśli widzi coś interesującego (jak na przykład ranną ofiarę), skupi się na niej, zwolni i zbierze informacje.  


Naprawdę wspaniałe jest to, że AI próbują robić te same rzeczy, jakie robią organiczne mózgi i stoją przed tymi samymi ograniczeniami i kompromisami. Rozwiązania, na jakie natknęła się ewolucja, są prawdopodobnie użyteczne również dla rozwoju AI.


Jedną zasadniczą różnicą jest jednak tempo technologicznego rozwoju, które jest dużo szybsze niż ewolucja. Nie mogliśmy po prostu szybko wyewoluować mózgu z 10 razy większą mocą przetwarzania (no cóż, zrobiliśmy to, ale zabrało to miliony lat). Ale nasze AI będą 10 razy szybsze w ciągu pokolenia. Zawsze jest lepiej być bardziej wydajnym niż mniej wydajnym, ale wzrost mocy może usunąć potrzebę kompromisów. Przyszłe AI mogą być w stanie przetwarzać całe 360 stopni otoczenia, szczegółowo i szybko, więc nie będziemy musieli poświęcać poprawności dla szybkości.   


Kiedy jednak rozwiązujemy kwestie z używaniem AI do nawigowania i kontaktów z realnym światem, z ich uczeniem się i rozwiązywaniem problemów, coraz częściej używamy i znajdujemy rozwiązania podobne do rozwiązań, jakie wyewoluowały naturalnie. Jest to fascynujący proces i sądzę, że doprowadzi nas do większego i głębszego zrozumienia natury samej inteligencji.  

 

Training an AI to See Like a Human

16 maja 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Obyśmy przetrwali. Leszek 2019-05-21


Nauka

Znalezionych 1017 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04
O zmianie klimatu: ludzkość nie jest „nikczemna”   Lomborg   2019-10-03
Postmodernizm wyjaśniony i krytykowany   Coyne   2019-09-30
Uzdrawianie kryształami   Novella   2019-09-26
Kolejna rewolucja w rolnictwie   Novella   2019-09-24
Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce   Jacoby   2019-09-23
St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29
Odrażające życie płciowe pingwinów białookich   Coyne   2019-08-28
Badanie akupunktury jako terapii na dławicę piersiową   Novella   2019-08-23
Pradawna gigantyczna papuga z Nowej Zelandii: metr wysokości i waga 7 kilogramów!   Coyne   2019-08-22
Alaska — nurniczki i obopólny dobór płciowy   Lyon   2019-08-20
Zła nauka promuje organiczne jabłka   Novella   2019-08-19
Gąsienica zmienia kolor, żeby dopasować się do podłoża nie używając oczu: potrafi widzieć skórą!   Coyne   2019-08-16
Pseudonaukowa histeria to nie jest dobra odpowiedź na klimatyczne wyzwania   Lomborg   2019-08-14
GMO i model deficytu wiedzy   Novella   2019-08-12
Po raz pierwszy użyto edytowania genów CRISPR do leczenia zaburzenia genetycznego – anemii sierpowatej   Coyne   2019-08-08
Maskonury z wyspy St. Paul na Alasce   Lyon   2019-08-07
Zbieg okoliczności czy prawo wielkich liczb?   Novella   2019-08-06
I pijcie łzy moje, czyste rzęsiste   Łopatniuk   2019-08-03
Kształtowanie opinii o nauce i medycynie   Novella   2019-08-02
Nowe badanie dotyczące zwrotu zgubionych portfeli: ludzie na świecie są uczciwsi niż myślisz, ale czytelnik wyliczył, że uczciwość jest większa w mniej religijnych krajach   Coyne   2019-08-01
Praktykowanie medycyny bez uprawnień nie jest wolnością słowa   Novella   2019-07-31
Radujcie się, Ziemia staje się zieleńsza   Ridley   2019-07-30
Spiski wokół ptaków   Novella   2019-07-29
Matt Meselson opisuje swój najsłynniejszy eksperyment (z Frankiem Stahlem)   Coyne   2019-07-26
Niemający rozeznania filozof twierdzi, że gatunki nie istnieją   Coyne   2019-07-23
Więcej złych wiadomości dla dilerów witamin   Novella   2019-07-22
Starożytny ptak z nadzwyczaj długim palcem   Coyne   2019-07-19
YouTube i szarlataneria leczenia raka dietą   Novella   2019-07-18
“Współczesny” Homo sapiens mógł być w Eurazji aż 210 tysięcy lat temu   Coyne   2019-07-17
Hodowanie mini-mózgów z komórek macierzystych   Novella   2019-07-15
Szczepionka HPV działa. Koniec kropka     2019-07-13
Efekt przechodnia   Novella   2019-07-11
Prątkiem w raka, czyli co ma gruźlica do raka pęcherza   Łopatniuk   2019-07-06
Opowieści o nauce zastępują fikcję w Teatrze Narodowym Ugandy   Ongu   2019-07-05
Pleśń w przestrzeni kosmicznej   Novella   2019-07-03
Pterozaury: Czy umiały latać od razu po wykluciu się?   Coyne   2019-07-02
Ludziom rosną rogi? – Złe informowanie o nauce   Novella   2019-07-01
Przemysł ”wellness”   Novella   2019-06-28
Nazywanie zmiany klimatu ”katastrofalną” utrudnia znalezienie realnych odpowiedzi   Lomborg   2019-06-26
Olbrzymie straszyki mają zostać ponownie wprowadzone na wyspę Lord Howe   Coyne   2019-06-25
Amonit (i masa innych stworzeń) znaleziona w birmańskim bursztynie   Coyne   2019-06-21
Ślubowanie o zniesieniu grzechu   Ridley   2019-06-20
Nowe informacje o dzieciach CRISPR   Novella   2019-06-17
Słonie mają fantastyczny węch (lepszy niż psy): są jedynymi zwierzętami, które potrafią rozróżnić inne ilości pokarmu tylko po zapachu   Coyne   2019-06-14
Indyjscy farmerzy wysiali ziarna GMO w proteście obywatelskiego nieposłuszeństwa     2019-06-13
Chcąc zadowolić antyaborcjonistów administracja Trumpa tnie finansowanie badań medycznych przy użyciu tkanki płodowej   Coyne   2019-06-11
Triumf Mao: Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie akceptuje szarlatanerię tradycyjnej chińskiej medycyny     2019-06-04
Ale jak to bezbarwnikowy?   Łopatniuk   2019-06-01
Na zdrowie: izraelscy naukowcy warzą piwo na ”wskrzeszonych” drożdżach sprzed 5000 lat     2019-05-31
Skąd wiemy to, co wiemy?   Novella   2019-05-28
Samice bonobo (ale nie samice szympansów) pomagają swoim synom w zdobywaniu partnerek   Coyne   2019-05-25
Dlaczego ludzie sprzeciwiają się technologiom, które zmniejszają szkody?   Ridley   2019-05-24
Nowa praca o nielotnych chruścielach rażąco przesadzona i wypaczona w popularnych mediach   Coyne   2019-05-22
Trenowanie sztucznej inteligencji, żeby widziała jak człowiek   Novella   2019-05-21
A polać wielką wodą…   Cipiur   2019-05-18
Wykrywanie kłamstw w mózgu   Novella   2019-05-17
Walka o zachowanie bioróżnorodności   Ridley   2019-05-15
Niezwykły przypadek mimikry: skaczący pająk naśladuje gąsienicę   Coyne   2019-05-14
Selektywnie stosowana koncepcja tabula rasa i ideologicznie motywowane nieporozumienia   Cory Clark   2019-05-09
Dlaczego szarlatani nie powinni nadzorować sami siebie     2019-05-08
Kiedy naukowcy nie tolerują odmiennego zdania   Weber   2019-05-07
Przegapione odkrycia w historii nauki   Ridley   2019-05-02
W obronie scjentyzmu   Winegard   2019-04-30
Akupunktura kwantowa   Novella   2019-04-23
Nie tylko kakao   Łopaniuk   2019-04-20
Wstęga Möbiusa sprzecznych egocentryzmów poznawczych   Landes   2019-04-18
Kolejne badania nad bzdurą   Novella   2019-04-17
Licząca 43 miliony lat forma przejściowa: wodno-lądowy wieloryb    Coyne   2019-04-15
Zdumiewające możliwości docenienia i wykorzystania neuroróżnorodności   Koraszewski   2019-04-12
Jak sobie radzić ze skrajnymi wydarzeniami pogodowymi?   Lomborg   2019-04-09
Najbardziej zabójczy dzień na Ziemi   Novella   2019-04-06
Zaprzeczanie neuronauce o różnicach płci   Cahill   2019-04-05
Zwierzęce roboty   Novella   2019-04-04
Technologia pomaga w kryzysach wodnych na całym globie   Cohen   2019-04-02
Niezwykłe skamieniałości kambryjskie porównywalne do tych z łupków z Burgess   Coyne   2019-03-30
Tak wygląda dobre dziennikarstwo   Novella   2019-03-29
Wzrost sektora nasiennictwa w Ugandzie demaskuje główne twierdzenie anty- GMO   Ongu   2019-03-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk