Prawda

Czwartek, 26 maja 2022 - 03:48

« Poprzedni Następny »


Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie


Anjuli Pandavar 2021-12-28


Dzisiaj, 25 grudnia 2021 roku, ludzkość raz jeszcze połączyła się w dumie i zachwycie nad tym, jak daleko zaszliśmy od długich, przerażających dni i nocy, kiedy byliśmy na łasce natury – piorunów, chorób, ognia i wygłodniałych drapieżników, szukających przekąski. Dzisiaj wystrzeliliśmy kosmiczny teleskop Jamesa Webba. To wydarzenie ekscytuje miliony ludzi na całym świecie, nie dlatego, że są Amerykanami lub Kongijczykami, buddystami lub białymi Europejczykami, Dalitami, niepełnosprawnymi, matematykami, kobietami, czarnymi, weganami, albo robotnikami, ale dlatego, że są ludźmi, bo tego specjalnego wyczynu dokonał nasz gatunek. I jest to coś, czego może dokonać tylko nasz gatunek. Mówiąc słowami Stéphane Israëla, dyrektora Arianespace SAS, europejskiej firmy, która tak bezbłędnie dostarczyła kosmiczny teleskop Jamesa Webba w przestrzeń kosmiczną:

Startujemy dla ludzkości.


W sztuce Bertolta Brechta Życie Galileusza, autor wyobraża sobie moment, kiedy emisariusz papieża staje przed astronomem w sprawie jego haram [zakazanych] odkryć. Emisariusz znajduje Galileusza w jego prowizorycznym obserwatorium i informuje go, że to, co odkrył o Niebie, jest nieprawdą. Przez spoglądanie przez swój teleskop dowiódł tego, o czym wielu naukowców i filozofów przed nim snuło spekulacje i teorie: że ziemia nie jest centrum wszechświata. Wskazując na teleskop przy otwartym oknie Galileo odpowiada: “Wszystko, co musisz zrobić, to spojrzeć!” Papieski emisariusz nie zamierzał patrzeć. Już znał prawdę. Galileo został aresztowany i postawiony przed sądem za herezję.


Miliony ludzi na całym świecie chcą jednak spojrzeć. 10 tysięcy ludzi pracowało wspólnie przez dwadzieścia lat, by to umożliwić. Zebrali dwadzieścia krajów i zamiast otworzyć Koran, zbudowali teleskop.Przez tysiąclecia rozumieliśmy coraz więcej i dzięki temu byliśmy się coraz mniej bezbronni. Musieliśmy walczyć z siłami natury działającymi przeciwko nam. Jedną z tych sił jesteśmy my sami. Lwy, ogień i czarna ospa nie zabijają nas już dłużej, chyba że przez nieszczęśliwy przypadek lub czyjąś złośliwość. Pozostałym wielkim zabójcą ludzi… są ludzie.


Drogi muzułmaninie, czy zauważyłeś, że nie ma ani jednego muzułmańskiego kraju wśród tych dwudziestu, które zbudowały teleskop? Może uważasz, że to dobrze. Spójrzmy jednak na wspólny projekt, wokół którego muzułmanie wszystkich czasów i miejsc chętnie łączyli się: dżihad, prowadzenie wojny przeciwko nie-muzułmanom, to jest, zabijanie ich. W ciągu ostatnich dwudziestu lat wielu dołączyło do swoich braci, by zabijać w imię Allaha. W takim zabijaniu uczestniczy więcej niż dwadzieścia muzułmańskich krajów. Spójrzmy jednak tylko na dwadzieścia muzułmańskich krajów, które osiągają najlepsze wyniki:   Masowe mordy dżihadu oraz niektóre egzekucje szariatu i “honorowe” zabójstwa, 2001-2021: pierwszych 20 krajów. Iran ma przebiegły plan zdobycia pierwszego miejsca w tej tabeli. The Religion of Peace.

 

Nie musimy dłużej zabijać się wzajemnie o żywność, schronienie lub partnerów seksualnych, niemniej nadal to robimy. A kiedy to się zdarza, jest to zazwyczaj wynik poważnej deformacji ludzkiej psychiki u tysięcy lub milionów ludzi: tych, którzy planują i tych, którzy zabijają, jak i tych, którzy popierają zabijanie i wierzą, że takie zabijanie jest słuszne. Wszyscy oni, w taki lub inny sposób, świętują zabijanie. Na szczęście, większość z nas nie tylko jest daleka od gloryfikowania zabijania, ale przeraża nas ono i napełnia odrazą.


Większość z nas, którzy nie świętują zabijania, świętują dzisiaj. Jesteśmy w jednym z tych nazbyt rzadkich momentów, kiedy jedność ludzkości wznosi się jak kolos i rzuca światło na całą ludzką rodzinę. Zaginiony w pomroce dziejów jest ten przełomowy moment, kiedy przestraszony i słaby człowiek sięgnął po płonącą gałąź i odpędził nią oblizującego się drapieżnika. Można sobie wyobrazić, jak burczy: “Nie dzisiaj. Dzisiaj szukaj sobie posiłku gdzie indziej” i rzuca płonącą gałąź na przerażonego drapieżnika. A teraz ja jestem tutaj, by móc pisać te słowa, a wy jesteście tutaj, by móc je czytać.  


Przypominamy sobie kilka z tych momentów w niedawnej historii, kiedy fakt bycia człowiekiem przyćmiewał wszystko inne, a każde pragnienie wzajemnego zabijania się wyglądało na coś najbardziej nieludzkiego, co można sobie wyobrazić. Jeden taki moment zdarzył się w 1967 roku, kiedy południowoafrykański chirurg, profesor Christiaan Barnard, wykonał pierwszy udany przeszczep serca u człowieka, Louisa Washkansky’ego, w szpitalu Groote Schuur w Cape Town. Wow! Potrafimy to zrobić. Potrafimy przywrócić do życia martwego człowieka! Tak ludzie to opisywali. Byłam wtedy w szkole podstawowej i widziałam wszystkie pochwały i podziw w gazetach i magazynach i słyszałam podniecenie w głosach dochodzących z radia. To była zachwycająca sprawa, która powodowała, że tak ludzie wykształceni, jak analfabeci, zaczynali mówić z podnieceniem do kompletnych nieznajomych. 


Słyszałam o tym także w madrasie. My, dzieci, wiedzieliśmy z rozmów naszych rodziców, że włożono nowe serce w zmarłego człowieka i ten człowiek ożył. W madrasie osiągnięcia dra Barnarda nie podziwiano. Potępiono je, a Allah miał zesłać za to karę. To prawda, również chrześcijanie obawiali się Gniewu Boga za naszą arogancję “bawienia się w Boga”, który to zwrot słyszałam tak wiele razy. Nasz 'alim [uczony w islamie] przeklinał dra Barnarda wraz z tym “martwym człowiekiem” oraz wszystkich, którzy chwalili to, co oni zrobili. To obejmowało także mnie. Mój dziecięcy umysł nie pojmował tej reakcji; a także jej nie akceptował.


Dwa lata później ludzkość znowu “bawiła się w Boga”! Tym razem przez czelność podróży na księżyc i „wygłupiania się tam”. W lipcu 1969 roku wiedziałam już o rywalizacji między “Rosjanami” i Amerykanami, ale wyścig do księżyca był podniecający. Moi rodzice kupili mi wielki zeszyt, do którego wklejałam wycinki z gazet i magazynów. W moim albumie były zdjęcia Jurija Gagarina, Walentiny Tiereszkowej, Johna Glenna, Biełki i Striełki (nie umiałam myśleć o nich inaczej jak o dzielnych postaciach z kreskówki)… i Neila Armstronga wraz z nagłówkiem z gazety: „To jest jeden mały krok dla człowieka, ale gigantyczny krok dla ludzkości”.  


W madrasie trzeba było sporo wysiłku, by nas uspokoić. Wszyscy słyszeliśmy wiadomość: człowiek chodził po księżycu. Szalała dyskusja, czy to naprawdę jest możliwe, czy też jest to jakaś sztuczka. Gniew naszego 'alim, jak się okazało, nie był skierowany na nas, za tak hałaśliwe zachowanie się w meczecie, ale na ciężki grzech próby dostania się do Dżanna [raju], kiedy jeszcze nie jest się martwym! Allah stworzył dla nas ziemię, a nie księżyc. Nie wolno nam chodzić tam i naruszać domeny Nieba. Mogą tam chodzić aniołowie, ale nie my. Za tę arogancję Allah ześle karę. Tak się złożyło, że dwa miesiące później w Południowej Afryce było trzęsienie ziemi. Nie muszę mówić, jak nasz 'alim oszalał, przekonując, że to kara Allaha.


Dzisiaj, 25 grudnia 2021 roku, cała ludzkość jest znowu zjednoczona w dumie i podziwie dla kolejnego osiągnięcia. Wysłaliśmy niesłychany kosmiczny teleskop Jamesa Webba, żeby zobaczyć, jak rozpoczął się wszechświat. Drogi muzułmaninie, 'alim twoich dzieci wkrótce straci pracę. Co ty im powiesz?  


Od strony internetowej Murtadd to Human olbrzymie, olbrzymie, OLBRZYMIE GRATULACJE!!! dla ponad 10 tysięcy ludzi z dwudziestu krajów, którzy pracowali razem przez ponad dwadzieścia lat, by to się mogło zdarzyć.


To jest wspaniały dzień dla naszej planety.


Biełka i Striełka, i ani śladu Pawłowa.
Biełka i Striełka, i ani śladu Pawłowa.

Editorial

Murtadd to Human, 27 grudnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaAnjuli Pandavar

Urodzona w RPA w muzułmańskiej rodzinie, czarna Brytyjka, pisarka, która porzuciła islam i którą  wyrzucono z jednego z forów dyskusyjnych amerykańskich ateistów pod zarzutem rasizmu, bigoterii i kilku innych grzechów głównych, z których kroplę goryczy przelało jej stwierdzenie, że czarny bandyta to nadal bandyta.

Anjuli Pandavar przedstawia się czasem jako obywatelkę świata. Faktycznie jeździ po świecie, wykłada literaturę angielską, czyta lokalną, pasjonuje się historią, a ta pasja towarzyszy jej od dziecka.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1295 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk