Prawda

Niedziela, 4 grudnia 2022 - 23:00

« Poprzedni Następny »


Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie


Anjuli Pandavar 2021-12-28


Dzisiaj, 25 grudnia 2021 roku, ludzkość raz jeszcze połączyła się w dumie i zachwycie nad tym, jak daleko zaszliśmy od długich, przerażających dni i nocy, kiedy byliśmy na łasce natury – piorunów, chorób, ognia i wygłodniałych drapieżników, szukających przekąski. Dzisiaj wystrzeliliśmy kosmiczny teleskop Jamesa Webba. To wydarzenie ekscytuje miliony ludzi na całym świecie, nie dlatego, że są Amerykanami lub Kongijczykami, buddystami lub białymi Europejczykami, Dalitami, niepełnosprawnymi, matematykami, kobietami, czarnymi, weganami, albo robotnikami, ale dlatego, że są ludźmi, bo tego specjalnego wyczynu dokonał nasz gatunek. I jest to coś, czego może dokonać tylko nasz gatunek. Mówiąc słowami Stéphane Israëla, dyrektora Arianespace SAS, europejskiej firmy, która tak bezbłędnie dostarczyła kosmiczny teleskop Jamesa Webba w przestrzeń kosmiczną:

Startujemy dla ludzkości.


W sztuce Bertolta Brechta Życie Galileusza, autor wyobraża sobie moment, kiedy emisariusz papieża staje przed astronomem w sprawie jego haram [zakazanych] odkryć. Emisariusz znajduje Galileusza w jego prowizorycznym obserwatorium i informuje go, że to, co odkrył o Niebie, jest nieprawdą. Przez spoglądanie przez swój teleskop dowiódł tego, o czym wielu naukowców i filozofów przed nim snuło spekulacje i teorie: że ziemia nie jest centrum wszechświata. Wskazując na teleskop przy otwartym oknie Galileo odpowiada: “Wszystko, co musisz zrobić, to spojrzeć!” Papieski emisariusz nie zamierzał patrzeć. Już znał prawdę. Galileo został aresztowany i postawiony przed sądem za herezję.


Miliony ludzi na całym świecie chcą jednak spojrzeć. 10 tysięcy ludzi pracowało wspólnie przez dwadzieścia lat, by to umożliwić. Zebrali dwadzieścia krajów i zamiast otworzyć Koran, zbudowali teleskop.Przez tysiąclecia rozumieliśmy coraz więcej i dzięki temu byliśmy się coraz mniej bezbronni. Musieliśmy walczyć z siłami natury działającymi przeciwko nam. Jedną z tych sił jesteśmy my sami. Lwy, ogień i czarna ospa nie zabijają nas już dłużej, chyba że przez nieszczęśliwy przypadek lub czyjąś złośliwość. Pozostałym wielkim zabójcą ludzi… są ludzie.


Drogi muzułmaninie, czy zauważyłeś, że nie ma ani jednego muzułmańskiego kraju wśród tych dwudziestu, które zbudowały teleskop? Może uważasz, że to dobrze. Spójrzmy jednak na wspólny projekt, wokół którego muzułmanie wszystkich czasów i miejsc chętnie łączyli się: dżihad, prowadzenie wojny przeciwko nie-muzułmanom, to jest, zabijanie ich. W ciągu ostatnich dwudziestu lat wielu dołączyło do swoich braci, by zabijać w imię Allaha. W takim zabijaniu uczestniczy więcej niż dwadzieścia muzułmańskich krajów. Spójrzmy jednak tylko na dwadzieścia muzułmańskich krajów, które osiągają najlepsze wyniki:   Masowe mordy dżihadu oraz niektóre egzekucje szariatu i “honorowe” zabójstwa, 2001-2021: pierwszych 20 krajów. Iran ma przebiegły plan zdobycia pierwszego miejsca w tej tabeli. The Religion of Peace.

 

Nie musimy dłużej zabijać się wzajemnie o żywność, schronienie lub partnerów seksualnych, niemniej nadal to robimy. A kiedy to się zdarza, jest to zazwyczaj wynik poważnej deformacji ludzkiej psychiki u tysięcy lub milionów ludzi: tych, którzy planują i tych, którzy zabijają, jak i tych, którzy popierają zabijanie i wierzą, że takie zabijanie jest słuszne. Wszyscy oni, w taki lub inny sposób, świętują zabijanie. Na szczęście, większość z nas nie tylko jest daleka od gloryfikowania zabijania, ale przeraża nas ono i napełnia odrazą.


Większość z nas, którzy nie świętują zabijania, świętują dzisiaj. Jesteśmy w jednym z tych nazbyt rzadkich momentów, kiedy jedność ludzkości wznosi się jak kolos i rzuca światło na całą ludzką rodzinę. Zaginiony w pomroce dziejów jest ten przełomowy moment, kiedy przestraszony i słaby człowiek sięgnął po płonącą gałąź i odpędził nią oblizującego się drapieżnika. Można sobie wyobrazić, jak burczy: “Nie dzisiaj. Dzisiaj szukaj sobie posiłku gdzie indziej” i rzuca płonącą gałąź na przerażonego drapieżnika. A teraz ja jestem tutaj, by móc pisać te słowa, a wy jesteście tutaj, by móc je czytać.  


Przypominamy sobie kilka z tych momentów w niedawnej historii, kiedy fakt bycia człowiekiem przyćmiewał wszystko inne, a każde pragnienie wzajemnego zabijania się wyglądało na coś najbardziej nieludzkiego, co można sobie wyobrazić. Jeden taki moment zdarzył się w 1967 roku, kiedy południowoafrykański chirurg, profesor Christiaan Barnard, wykonał pierwszy udany przeszczep serca u człowieka, Louisa Washkansky’ego, w szpitalu Groote Schuur w Cape Town. Wow! Potrafimy to zrobić. Potrafimy przywrócić do życia martwego człowieka! Tak ludzie to opisywali. Byłam wtedy w szkole podstawowej i widziałam wszystkie pochwały i podziw w gazetach i magazynach i słyszałam podniecenie w głosach dochodzących z radia. To była zachwycająca sprawa, która powodowała, że tak ludzie wykształceni, jak analfabeci, zaczynali mówić z podnieceniem do kompletnych nieznajomych. 


Słyszałam o tym także w madrasie. My, dzieci, wiedzieliśmy z rozmów naszych rodziców, że włożono nowe serce w zmarłego człowieka i ten człowiek ożył. W madrasie osiągnięcia dra Barnarda nie podziwiano. Potępiono je, a Allah miał zesłać za to karę. To prawda, również chrześcijanie obawiali się Gniewu Boga za naszą arogancję “bawienia się w Boga”, który to zwrot słyszałam tak wiele razy. Nasz 'alim [uczony w islamie] przeklinał dra Barnarda wraz z tym “martwym człowiekiem” oraz wszystkich, którzy chwalili to, co oni zrobili. To obejmowało także mnie. Mój dziecięcy umysł nie pojmował tej reakcji; a także jej nie akceptował.


Dwa lata później ludzkość znowu “bawiła się w Boga”! Tym razem przez czelność podróży na księżyc i „wygłupiania się tam”. W lipcu 1969 roku wiedziałam już o rywalizacji między “Rosjanami” i Amerykanami, ale wyścig do księżyca był podniecający. Moi rodzice kupili mi wielki zeszyt, do którego wklejałam wycinki z gazet i magazynów. W moim albumie były zdjęcia Jurija Gagarina, Walentiny Tiereszkowej, Johna Glenna, Biełki i Striełki (nie umiałam myśleć o nich inaczej jak o dzielnych postaciach z kreskówki)… i Neila Armstronga wraz z nagłówkiem z gazety: „To jest jeden mały krok dla człowieka, ale gigantyczny krok dla ludzkości”.  


W madrasie trzeba było sporo wysiłku, by nas uspokoić. Wszyscy słyszeliśmy wiadomość: człowiek chodził po księżycu. Szalała dyskusja, czy to naprawdę jest możliwe, czy też jest to jakaś sztuczka. Gniew naszego 'alim, jak się okazało, nie był skierowany na nas, za tak hałaśliwe zachowanie się w meczecie, ale na ciężki grzech próby dostania się do Dżanna [raju], kiedy jeszcze nie jest się martwym! Allah stworzył dla nas ziemię, a nie księżyc. Nie wolno nam chodzić tam i naruszać domeny Nieba. Mogą tam chodzić aniołowie, ale nie my. Za tę arogancję Allah ześle karę. Tak się złożyło, że dwa miesiące później w Południowej Afryce było trzęsienie ziemi. Nie muszę mówić, jak nasz 'alim oszalał, przekonując, że to kara Allaha.


Dzisiaj, 25 grudnia 2021 roku, cała ludzkość jest znowu zjednoczona w dumie i podziwie dla kolejnego osiągnięcia. Wysłaliśmy niesłychany kosmiczny teleskop Jamesa Webba, żeby zobaczyć, jak rozpoczął się wszechświat. Drogi muzułmaninie, 'alim twoich dzieci wkrótce straci pracę. Co ty im powiesz?  


Od strony internetowej Murtadd to Human olbrzymie, olbrzymie, OLBRZYMIE GRATULACJE!!! dla ponad 10 tysięcy ludzi z dwudziestu krajów, którzy pracowali razem przez ponad dwadzieścia lat, by to się mogło zdarzyć.


To jest wspaniały dzień dla naszej planety.


Biełka i Striełka, i ani śladu Pawłowa.
Biełka i Striełka, i ani śladu Pawłowa.

Editorial

Murtadd to Human, 27 grudnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaAnjuli Pandavar

Urodzona w RPA w muzułmańskiej rodzinie, czarna Brytyjka, pisarka, która porzuciła islam i którą  wyrzucono z jednego z forów dyskusyjnych amerykańskich ateistów pod zarzutem rasizmu, bigoterii i kilku innych grzechów głównych, z których kroplę goryczy przelało jej stwierdzenie, że czarny bandyta to nadal bandyta.

Anjuli Pandavar przedstawia się czasem jako obywatelkę świata. Faktycznie jeździ po świecie, wykłada literaturę angielską, czyta lokalną, pasjonuje się historią, a ta pasja towarzyszy jej od dziecka.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1361 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Geny i języki   Novella   2022-11-26
Uporczywa obecność religijnego mitu   Winegard   2022-11-24
Znaleziono skrytkę posągów z brązu   Novella   2022-11-23
W oparach zrównoważonej ignorancji   Koraszewski   2022-11-21
10 twierdzeń działaczy walczących w Afryce z GMO o tym, dlaczego postępy w biotechnologii upraw powinny zostać odrzucone – i dlaczego są one błędne   Maina   2022-11-17
List otwarty do wszystkich oszołomów   Novella   2022-11-03
Po prostu nie mogę się doczekać, aby znów wyruszyć w trasę   Tonhasca Júnior   2022-10-27
Czy mizoandria może być zakaźna?   Tonhasca Júnior   2022-10-24
Niezwykła fizjologia hibernujących niedźwiedzi   Coyne   2022-10-22
Cuchnąca pułapka i przytulna kryjówka   Tonhasca Júnior   2022-10-21
Obraz Izraela na amerykańskich uniwersytetach   Mansour   2022-10-19
Kenia aprobuje GMO po 10 latach zakazu   Maina   2022-10-18
Pangenom jedwabnika morwowego   Novella   2022-10-14
Czy Samolubny gen zaszkodził publicznemu rozumieniu biologii?   Coyne   2022-10-13
Nieokrzesani goście   Tonhasca Júnior   2022-10-11
Niezrozumienie równości   Winegard   2022-10-07
Zyski klimatyczne to „niewygodna prawda” — nie wszystkie wiadomości o środowisku są złymi wieściami   Lomborg   2022-10-06
Gorzko-słodki, uzależniający lek   Tonhasca Júnior   2022-09-30
Przeciwko autentyczności   Winegard   2022-09-27
Biomedyczne znaczenie płci (i jej binarnej natury)   Coyne   2022-09-22
Mózgi neandertalczyków   Novella   2022-09-20
Oszuści i oszukani w grze w zapylanie   Tonhasca Júnior   2022-09-15
Po raz kolejny “Scientific American” wypacza biologię, a teraz także historię, by podeprzeć swoją ideologię   Coyne   2022-09-14
Upadek czasopisma “Nature”   Winegard   2022-09-08
Instynkt macierzyński i “New York Times”   Coyne   2022-09-07
Ćmy ze złym public relations   Tonhasca Júnior   2022-09-05
Studenci Uniwersytetu Ghany debatują nad wykorzystaniem upraw GMO w ich kraju   Gakpo   2022-09-02
“Scientific American” poświęca się polityce, a nie nauce; odmawia publikowania krytycznych analiz swoich fałszywych lub wprowadzających w błąd twierdzeń   Coyne   2022-09-01
Dysonansy poznawcze: czekolada a muszki, wino a osy   Júnior   2022-08-29
Patrick Matthew: prawdziwy autor idei doboru naturalnego?   Coyne   2022-08-26
Odporny na choroby, genetycznie modyfikowany maniok zapowiada przełom w Kenii   Maina   2022-08-25
Niekochane, ale czasem pożyteczne   Tonhasca Júnior   2022-08-23
Trwałość laktazy w populacjach pijących mleko: ponowna ocena klasycznej historii z ewolucji człowieka   Coyne   2022-08-19
Pierwszy znany drapieżnik: nowo opisana skamieniałość   Coyne   2022-08-16
Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk