Prawda

Niedziela, 24 października 2021 - 18:26

« Poprzedni Następny »


Nanocząstki: nowy, jedyny, prawdziwy powód wszystkich chorób?


Orac 2017-03-24

Jestem nanocząstką. Spójrz na mnie i rozpaczaj!
Jestem nanocząstką. Spójrz na mnie i rozpaczaj!

Są tutaj, są tam, są wszędzie!

Przepraszam. Nie mogłem się powstrzymać. Nie mogłem także powstrzymać się przed powrotem do tematu nanocząstek raz jeszcze. Pamiętacie nanocząstki? Są substancją skażającą, która zatruwa wszystko, przynajmniej jeśli wierzyć dwojgu Włochom, Antonietcie Gatti i Stefano Montanariemu, którzy opublikowali artykuł, rzekomo pokazujący, że szczepionki były beznadziejnie zanieczyszczone nanocząstkami metali ciężkich. (Hej, to byłaby świetna nazwa grupy muzycznej.) Na nieszczęście dla nich, badanie było beznadziejnym partactwem, któremu brakowało czegokolwiek przypominającego porządną kontrolę, projekt eksperymentu, replikację lub analizę statystyczną. Montanari nie był zbyt zadowolony z krytyki, co doprowadziło mnie do zauważenia, że w artykule było jeszcze więcej błędów niż widziałem wcześniej.


Są tutaj, są tam, są wszędzie!

Przepraszam. Nie mogłem się powstrzymać. Nie mogłem także powstrzymać się przed powrotem do tematu nanocząstek raz jeszcze. Pamiętacie nanocząstki? Są substancją skażającą, która zatruwa wszystko, przynajmniej jeśli wierzyć dwojgu Włochom, Antonietcie Gatti i Stefano Montanariemu, którzy opublikowali artykuł, rzekomo pokazujący, że szczepionki były beznadziejnie zanieczyszczone nanocząstkami metali ciężkich. (Hej, to byłaby świetna nazwa grupy muzycznej.) Na nieszczęście dla nich, badanie było beznadziejnym partactwem, któremu brakowało czegokolwiek przypominającego porządną kontrolę, projekt eksperymentu, replikację lub analizę statystyczną. Montanari nie był zbyt zadowolony z krytyki, co doprowadziło mnie do zauważenia, że w artykule było jeszcze więcej błędów niż widziałem wcześniej.


Doprowadziło mnie także do odkrycia dzikiego i wspaniałego świata nanocząstek. W rzeczywistości nanocząstki mają wiele potencjalnych zastosowań w medycynie i są fascynującym przedmiotem badań biologii i medycyny. Ale nie o tym mówię. Mówię o szarlatanach i o tym, jak oni widzą nanocząstki. Zasadniczo szarlatani przyczepili się do nanocząstek tak samo, jak przyczepili się do mechaniki kwantowej i epigenetyki. Wypaczają naukę i – w tym – wypadku – używają jej do „wyjaśnienia” najrozmaitszego rodzaju chorób. Znaleźli „nanocząstki” nie tylko w szczepionkach, ale, jak już pisałem, znajdują je właściwie wszędzie. Wczoraj zastanawiałem się: jak daleko zaszła szarlataneria nanocząstek? Moi stali czytelnicy wiedzą, że homeopaci – przekomicznie – przywołali nanoczastki jako mechanizm, dzięki któremu homeopatia “działa”. Jest to teraz tak powszechne wśród homeopatów, że wyłącznie wywołuje pusty śmiech.


Tutaj mówimy o innym rodzaju szarlatanerii nanocząstek. Z ciekawości przeszukałem kilka czołowych stron internetowych szarlatanów i odkryłem, że nanocząstki są popularnym tematem. Zanim jednak zagłębię się w to, może zdefiniujemy, czym są nanocząstki. To dziwne, ale mimo dwóch postów, w których pisałem o wyczynach maniaków „znajdujących” wszędzie nanocząstki, nigdy samych nanocząsteczek nie zdefiniowałem. Zasadniczo nanocząstki są cząstkami, które mierzą między 1 a 100 nanometra. Są dalej klasyfikowane według średnicy i mają wiele zastosowań w medycynie, fizyce, optyce i elektronice. Jestem w komisji nadzorującej pracę doktorską, która obejmuje badanie nanocząstek jako narzędzia dostarczania leku w chemioterapii na raka.   


Wracając do artykułu Gatti i Montanariego muszę pokazać, co myśli o tym Sayer Ji. Pamiętacie Sayera Ji, prawda? Pisałem o nim przy wielu okazjach. Jest właścicielem GreenMedInfo, skarbnicy szarlatanerii opartej na błędnej interpretacji artykułów naukowych. Nic dziwnego, że do takiego stopnia zaimponował mu okropny artykuł Gatti i Montanariego, że sam napisał artykuł pod tytułem Metal Nanoparticle Contaminated Vaccines: Why Size Matters [Nanocząstki metalowe skaziły szczepionki: dlaczego rozmiar ma znaczenie].


Bardzo kontrowersyjne nowe badanie o szczepionkach zanieczyszczonych ciężkimi metalami znajduje się pod ogniem krytyki, ale jego zagorzali krytycy nie rozumieją, że w nanotoksykologii rozmiar ma znacznie większe znaczenie niż się to powszechnie rozumie. W rzeczywistości, czasami im mniejszy rozmiar, tym większa toksyczność.


W zasadzie Ji wydaje się uważać, że nanoczątki unieważniają powiedzenie Paracelsusa, że dawka czyni truciznę. Wydaje się argumentować na rzecz homeopatii nanocząstek, gdzie im są mniejsze (i o mniejszej masie) tym są bardziej toksyczne:


Liczba cząstek obecna w każdej próbce szczepionki wahała się od 2 do 1821. ORAC i jego koledzy twierdzą, że są to biologicznie nieistotne ilości. Cytuję: “Tym, co w rzeczywistości znaleźli, jest, że ilość zanieczyszczeń nieorganicznych jest tak niska, że jest biologicznie bez znaczenia. W rzeczywistości odkryli, że szczepionki są niewiarygodnie czystym produktem”. Uważam, że ta perspektywa ignoruje to, co wiemy o niebezpieczeństwach nanocząstek. Wbrew powszechnemu przekonaniu właśnie z powodu nadzwyczaj małych rozmiarów tych cząstek posiadają one szczególnie silną i skomplikowaną toksyczność, jak również podniesioną skłonność do biotrwania. Waga molekularna (tj. “dawka”) nie czyni trucizny. Innymi słowy, w miarę zmniejszania się rozmiaru metalu lub toksyny (a więc jej masy) szkodliwość produktu może rosnąć. Nie wspominając już, że w epoce zindywidualizowanej medycyny i coraz bardziej złożonych, zespołowych postaci chorób niemożliwe jest generalizowanie o “nieistotności” narażenia [na czynnik chorobotwórczy].


Wspaniałe! Toż to cała homeopatia, im mniejsza nanocząstka tym silniejszy efekt toksyczny.


Rozprawmy się najpierw z lipnym argumentem. To nie waga molekularna stanowi o truciźnie. Proszę pamiętać, mówiłem, że liczba cząstek, nie zaś masa cząstek, jest bez znaczenia. Istotnie, krytykowano mnie za nieuwzględnienie możliwej masy. W każdym razie nanoczastki w żaden sposób nie unieważniają zależności dawka-reakcja. Mogą istnieć różne zależności dawki i reakcji, różna dystrybucja w różnych płynach i narządach ciała, ale dawka nadal stanowi o truciźnie. Tak, nanocząstki mogą wykazywać cytotoksyczność i genotoksyczność. Tak, rozmiar wpływa na toksyczność. Rozmiar jednak jest tylko jednym z czynników. Istnieje wiele innych, włącznie ze składem chemicznym, kształtem, strukturą powierzchni, nagromadzeniem i rozpuszczalnością oraz obecnością lub nieobecnością funkcjonalnych grup innych substancji chemicznych.


Nic dziwnego, że już zajmuje się tym Food Babe, choć dziwi, że nie napisała nawet w przybliżeniu tyle o nanocząstkach, jak napisała o innych “chemikaliach”:  


Istnieje wielka kontrowersja wokół wyników badania z 2012 r., w którym odkryto tlenek tytanu w jogurcie Dannona. W maju Mother Jones donosiła, że Dannon Oikos Greek Yogurt zawierał nanocząstki tlenku tytanu, ale od tego czasu wycofano ten artykuł po twierdzeniu Dannona: “W jogurcie naturalnym Dannon nie używamy żadnych składników, które zawierają tlenek tytanu. W wypadkach, kiedy używamy dodatku barwiącego w naszych produktach, podajemy to jako dodany składnik”. Ja także skontaktowałam się z Dannon i potwierdzili tę informację. Jednak mikroskopijne cząstki tlenku tytanu (nanocząstki) mogą być używane jako sztuczny barwnik, żeby biała żywność była bielsza. Według Friends of the Earth, nastąpił „dziesięciokrotny wzrost nieregulowanych, nieoznakowanych ‘nanoproduktów żywnościowych’ na rynku amerykańskim od 2008 r…. produkowanych przez duże firmy, w tym Kraft, General Mills, Hershey, Nestle, Mars, Unilever, Smucker’s i Albertsons. Ale z powodu braku oznakowań i informacji znacznie większa liczba produktów żywnościowych z nieujawnionymi nanocząstkami prawdopodobnie znajduje się obecnie na rynku”. Niepokoi mnie to, ponieważ pokazano, że nanocząstki zagrażają zdrowiu ludzkiemu i środowisku, a nanocząstki tlenku tytanu są konkretnie związane z zapaleniem jelit.


Chełpiła się, że Dunkin Donuts usuwa tlenek tytanu
z posypanych cukrem pudrem pączków.

Tymczasem parę lat temu Mother Jones opublikowała prawdziwie przesadny artykuł Toma Philpotta, zatytułowany Is Big Dairy Putting Microscopic Pieces of Metal in Your Food? [Czy wielkie mleczarnie wkładają mikroskopijne kawałki metalu do twojej żywności?] Co zabawne, artykuł ma aktualizację, że: “W oryginalnej wersji tego postu twierdzono, że kilka produktów mlecznych i alternatywnych produktów mleczarskich * zawierało nanocząstki w oparciu o inwentarz produktów nanotechnologicznych Project on Emerging Nanotechnologies (PEN). PEN od tego czasu usunął wszystkie te produkty ze swojej bazy danych, twierdząc, że  artykuł w piśmie z 2012 r., na którym te wnioski były oparte, nie pokazał przekonująco, że produkty te zawierały znaczące ilości nanocząstek”. Niezależnie jednak od tego, artykuł naszpikowany jest dezinformacją i sianiem paniki o tlenku tytanu. US FDA dopuszcza produkty żywnościowe, zawierające do 1% tlenku tytanu bez potrzeby włączenia tego do etykiety ze składnikami, jak długo substancja dodana zachowuje wysoki poziom czystości. W każdym razie, tutaj jest wyjaśnienie, jakie Mother Jones popełniła błędy.


Nic z tego nie powstrzymuje ludzi takich jak Sayer Ji przed publikowaniem artykułów, jak Why Is The Food Industry Poisoning Us With Trillions of Nanoparticles? [Dlaczego przemysł spożywczy truje nas bilionami nanocząstek?]. Zasadniczo, Ji pisze wariacje na temat badania hodowli komórkowej in vitro (powtarzam się), w którym odkryto rzekomo, że nanocząstki tlenku tytanu są toksyczne dla komórek wyścielających ludzki żołądek. Oczywiście okazuje się, że większość cząstek tlenku tytanu używanych w żywności to nie są prawdziwe nanoczastki, ale składają się na to większe cząstki.  


Nic dziwnego, że głos zabrał über-szarlatan, Joe Mercola:


Co roku globalnie produkuje się miliony ton tlenku tytanu. Dodaje bieli i jasności produktom, a także pomaga im uniknąć przebarwienia. Tlenek tytanu odbija także promienie ultrafioletowe i dlatego często jest używany jako składnik w kremach przeciwsłonecznych.


Większość tlenku tytanu (blisko 70 procent) używa się jako pigment w farbach, ale dodaje się go także do kosmetyków, pasty do zębów, lekarstw, papieru i żywności


Na ogół uważa się tlenek tytanu za stosunkowo obojętny, bezpieczny materiał, ale w coraz większej ilości produktów używa się obecnie nanocząstek tlenku tytanu, a to może zmienić wszystko.  


Nanoczastki są ultramikroskopijnych rozmiarów, co czyni, że z łatwością penetrują twoją skórę i wędrują w leżących pod nią naczyniach krwionośnych i krwioobiegu.


Dowody sugerują, że nanocząstki mogą spowodować toksyczne efekty w mózgu oraz uszkodzić nerwy, a niektóre mogą być również rakotwórcze.   


Oczywiście, dane, które cytuje, dotyczą badań in vitro i na zwierzętach.


Zasadniczo to, co dzieje się wokół nanocząsteczek, jest tym, co dzieje się z tak wieloma kwestiami naukowymi związanymi ze zdrowiem, kiedy szarlatani położą na nich swoje łapy. Pytania o to, czy nanoczastki mają szkodliwe efekty zdrowotne, stają się sensacją, a potem nanoczastki przekształcają się w wszechstronne straszydło, które powoduje wszelkiego rodzaju choroby chroniczne, znajdowane są wszędzie i są tym bardziej toksyczne, im są mniejsze. Wtedy, oczywiście, pojawiają się testy diagnostyczne do ich wykrycia. W tej sprawie Gatti i Montenari wyraźnie znają swoją publiczność i wyprzedzają czas – w dziedzinie szarlatanerii. Jestem tylko zdziwiony, że strachy o nanocząstki nie są większą częścią szarlatanerii amerykańskiej i że Food Babe nie uczyniła ich jeszcze centralną częścią swojego szerzenia paniki. Chyba potrzebuje trochę czasu. Nie zaskoczyłoby mnie, gdyby nanocząstki stały się wkrótce nową „toksyną”. Albo też staną się nową chorobą Morgellonów z dodaną korzyścią, że potrzeba kosztownej aparatury, nie zaś zwykłego mikroskopu, by wykryć nanoczastki. Tym bardziej zyskowne.


Nanoparticles: The new One True Cause of All Disease?

Respectful Insolence, 8 lutego 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaOrac

Lekarz onkolog i naukowiec, autor blogu Respectful Insolence, (w życiu codziennym David Gorski). Autor stanowczo podkreśla, że cokolwiek czytamy na jego blogu, to opinie Orca i tylko Oraca dodając, że nie reprezentuje niczyich interesów i krytykuje różne poglądy całkowicie niezależnie od sympatii politycznych ich autorów.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1235 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk