Prawda

Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 - 07:03

« Poprzedni Następny »


Nanocząstki: nowy, jedyny, prawdziwy powód wszystkich chorób?


Orac 2017-03-24

Jestem nanocząstką. Spójrz na mnie i rozpaczaj!
Jestem nanocząstką. Spójrz na mnie i rozpaczaj!

Są tutaj, są tam, są wszędzie!

Przepraszam. Nie mogłem się powstrzymać. Nie mogłem także powstrzymać się przed powrotem do tematu nanocząstek raz jeszcze. Pamiętacie nanocząstki? Są substancją skażającą, która zatruwa wszystko, przynajmniej jeśli wierzyć dwojgu Włochom, Antonietcie Gatti i Stefano Montanariemu, którzy opublikowali artykuł, rzekomo pokazujący, że szczepionki były beznadziejnie zanieczyszczone nanocząstkami metali ciężkich. (Hej, to byłaby świetna nazwa grupy muzycznej.) Na nieszczęście dla nich, badanie było beznadziejnym partactwem, któremu brakowało czegokolwiek przypominającego porządną kontrolę, projekt eksperymentu, replikację lub analizę statystyczną. Montanari nie był zbyt zadowolony z krytyki, co doprowadziło mnie do zauważenia, że w artykule było jeszcze więcej błędów niż widziałem wcześniej.


Są tutaj, są tam, są wszędzie!

Przepraszam. Nie mogłem się powstrzymać. Nie mogłem także powstrzymać się przed powrotem do tematu nanocząstek raz jeszcze. Pamiętacie nanocząstki? Są substancją skażającą, która zatruwa wszystko, przynajmniej jeśli wierzyć dwojgu Włochom, Antonietcie Gatti i Stefano Montanariemu, którzy opublikowali artykuł, rzekomo pokazujący, że szczepionki były beznadziejnie zanieczyszczone nanocząstkami metali ciężkich. (Hej, to byłaby świetna nazwa grupy muzycznej.) Na nieszczęście dla nich, badanie było beznadziejnym partactwem, któremu brakowało czegokolwiek przypominającego porządną kontrolę, projekt eksperymentu, replikację lub analizę statystyczną. Montanari nie był zbyt zadowolony z krytyki, co doprowadziło mnie do zauważenia, że w artykule było jeszcze więcej błędów niż widziałem wcześniej.


Doprowadziło mnie także do odkrycia dzikiego i wspaniałego świata nanocząstek. W rzeczywistości nanocząstki mają wiele potencjalnych zastosowań w medycynie i są fascynującym przedmiotem badań biologii i medycyny. Ale nie o tym mówię. Mówię o szarlatanach i o tym, jak oni widzą nanocząstki. Zasadniczo szarlatani przyczepili się do nanocząstek tak samo, jak przyczepili się do mechaniki kwantowej i epigenetyki. Wypaczają naukę i – w tym – wypadku – używają jej do „wyjaśnienia” najrozmaitszego rodzaju chorób. Znaleźli „nanocząstki” nie tylko w szczepionkach, ale, jak już pisałem, znajdują je właściwie wszędzie. Wczoraj zastanawiałem się: jak daleko zaszła szarlataneria nanocząstek? Moi stali czytelnicy wiedzą, że homeopaci – przekomicznie – przywołali nanoczastki jako mechanizm, dzięki któremu homeopatia “działa”. Jest to teraz tak powszechne wśród homeopatów, że wyłącznie wywołuje pusty śmiech.


Tutaj mówimy o innym rodzaju szarlatanerii nanocząstek. Z ciekawości przeszukałem kilka czołowych stron internetowych szarlatanów i odkryłem, że nanocząstki są popularnym tematem. Zanim jednak zagłębię się w to, może zdefiniujemy, czym są nanocząstki. To dziwne, ale mimo dwóch postów, w których pisałem o wyczynach maniaków „znajdujących” wszędzie nanocząstki, nigdy samych nanocząsteczek nie zdefiniowałem. Zasadniczo nanocząstki są cząstkami, które mierzą między 1 a 100 nanometra. Są dalej klasyfikowane według średnicy i mają wiele zastosowań w medycynie, fizyce, optyce i elektronice. Jestem w komisji nadzorującej pracę doktorską, która obejmuje badanie nanocząstek jako narzędzia dostarczania leku w chemioterapii na raka.   


Wracając do artykułu Gatti i Montanariego muszę pokazać, co myśli o tym Sayer Ji. Pamiętacie Sayera Ji, prawda? Pisałem o nim przy wielu okazjach. Jest właścicielem GreenMedInfo, skarbnicy szarlatanerii opartej na błędnej interpretacji artykułów naukowych. Nic dziwnego, że do takiego stopnia zaimponował mu okropny artykuł Gatti i Montanariego, że sam napisał artykuł pod tytułem Metal Nanoparticle Contaminated Vaccines: Why Size Matters [Nanocząstki metalowe skaziły szczepionki: dlaczego rozmiar ma znaczenie].


Bardzo kontrowersyjne nowe badanie o szczepionkach zanieczyszczonych ciężkimi metalami znajduje się pod ogniem krytyki, ale jego zagorzali krytycy nie rozumieją, że w nanotoksykologii rozmiar ma znacznie większe znaczenie niż się to powszechnie rozumie. W rzeczywistości, czasami im mniejszy rozmiar, tym większa toksyczność.


W zasadzie Ji wydaje się uważać, że nanoczątki unieważniają powiedzenie Paracelsusa, że dawka czyni truciznę. Wydaje się argumentować na rzecz homeopatii nanocząstek, gdzie im są mniejsze (i o mniejszej masie) tym są bardziej toksyczne:


Liczba cząstek obecna w każdej próbce szczepionki wahała się od 2 do 1821. ORAC i jego koledzy twierdzą, że są to biologicznie nieistotne ilości. Cytuję: “Tym, co w rzeczywistości znaleźli, jest, że ilość zanieczyszczeń nieorganicznych jest tak niska, że jest biologicznie bez znaczenia. W rzeczywistości odkryli, że szczepionki są niewiarygodnie czystym produktem”. Uważam, że ta perspektywa ignoruje to, co wiemy o niebezpieczeństwach nanocząstek. Wbrew powszechnemu przekonaniu właśnie z powodu nadzwyczaj małych rozmiarów tych cząstek posiadają one szczególnie silną i skomplikowaną toksyczność, jak również podniesioną skłonność do biotrwania. Waga molekularna (tj. “dawka”) nie czyni trucizny. Innymi słowy, w miarę zmniejszania się rozmiaru metalu lub toksyny (a więc jej masy) szkodliwość produktu może rosnąć. Nie wspominając już, że w epoce zindywidualizowanej medycyny i coraz bardziej złożonych, zespołowych postaci chorób niemożliwe jest generalizowanie o “nieistotności” narażenia [na czynnik chorobotwórczy].


Wspaniałe! Toż to cała homeopatia, im mniejsza nanocząstka tym silniejszy efekt toksyczny.


Rozprawmy się najpierw z lipnym argumentem. To nie waga molekularna stanowi o truciźnie. Proszę pamiętać, mówiłem, że liczba cząstek, nie zaś masa cząstek, jest bez znaczenia. Istotnie, krytykowano mnie za nieuwzględnienie możliwej masy. W każdym razie nanoczastki w żaden sposób nie unieważniają zależności dawka-reakcja. Mogą istnieć różne zależności dawki i reakcji, różna dystrybucja w różnych płynach i narządach ciała, ale dawka nadal stanowi o truciźnie. Tak, nanocząstki mogą wykazywać cytotoksyczność i genotoksyczność. Tak, rozmiar wpływa na toksyczność. Rozmiar jednak jest tylko jednym z czynników. Istnieje wiele innych, włącznie ze składem chemicznym, kształtem, strukturą powierzchni, nagromadzeniem i rozpuszczalnością oraz obecnością lub nieobecnością funkcjonalnych grup innych substancji chemicznych.


Nic dziwnego, że już zajmuje się tym Food Babe, choć dziwi, że nie napisała nawet w przybliżeniu tyle o nanocząstkach, jak napisała o innych “chemikaliach”:  


Istnieje wielka kontrowersja wokół wyników badania z 2012 r., w którym odkryto tlenek tytanu w jogurcie Dannona. W maju Mother Jones donosiła, że Dannon Oikos Greek Yogurt zawierał nanocząstki tlenku tytanu, ale od tego czasu wycofano ten artykuł po twierdzeniu Dannona: “W jogurcie naturalnym Dannon nie używamy żadnych składników, które zawierają tlenek tytanu. W wypadkach, kiedy używamy dodatku barwiącego w naszych produktach, podajemy to jako dodany składnik”. Ja także skontaktowałam się z Dannon i potwierdzili tę informację. Jednak mikroskopijne cząstki tlenku tytanu (nanocząstki) mogą być używane jako sztuczny barwnik, żeby biała żywność była bielsza. Według Friends of the Earth, nastąpił „dziesięciokrotny wzrost nieregulowanych, nieoznakowanych ‘nanoproduktów żywnościowych’ na rynku amerykańskim od 2008 r…. produkowanych przez duże firmy, w tym Kraft, General Mills, Hershey, Nestle, Mars, Unilever, Smucker’s i Albertsons. Ale z powodu braku oznakowań i informacji znacznie większa liczba produktów żywnościowych z nieujawnionymi nanocząstkami prawdopodobnie znajduje się obecnie na rynku”. Niepokoi mnie to, ponieważ pokazano, że nanocząstki zagrażają zdrowiu ludzkiemu i środowisku, a nanocząstki tlenku tytanu są konkretnie związane z zapaleniem jelit.


Chełpiła się, że Dunkin Donuts usuwa tlenek tytanu
z posypanych cukrem pudrem pączków.

Tymczasem parę lat temu Mother Jones opublikowała prawdziwie przesadny artykuł Toma Philpotta, zatytułowany Is Big Dairy Putting Microscopic Pieces of Metal in Your Food? [Czy wielkie mleczarnie wkładają mikroskopijne kawałki metalu do twojej żywności?] Co zabawne, artykuł ma aktualizację, że: “W oryginalnej wersji tego postu twierdzono, że kilka produktów mlecznych i alternatywnych produktów mleczarskich * zawierało nanocząstki w oparciu o inwentarz produktów nanotechnologicznych Project on Emerging Nanotechnologies (PEN). PEN od tego czasu usunął wszystkie te produkty ze swojej bazy danych, twierdząc, że  artykuł w piśmie z 2012 r., na którym te wnioski były oparte, nie pokazał przekonująco, że produkty te zawierały znaczące ilości nanocząstek”. Niezależnie jednak od tego, artykuł naszpikowany jest dezinformacją i sianiem paniki o tlenku tytanu. US FDA dopuszcza produkty żywnościowe, zawierające do 1% tlenku tytanu bez potrzeby włączenia tego do etykiety ze składnikami, jak długo substancja dodana zachowuje wysoki poziom czystości. W każdym razie, tutaj jest wyjaśnienie, jakie Mother Jones popełniła błędy.


Nic z tego nie powstrzymuje ludzi takich jak Sayer Ji przed publikowaniem artykułów, jak Why Is The Food Industry Poisoning Us With Trillions of Nanoparticles? [Dlaczego przemysł spożywczy truje nas bilionami nanocząstek?]. Zasadniczo, Ji pisze wariacje na temat badania hodowli komórkowej in vitro (powtarzam się), w którym odkryto rzekomo, że nanocząstki tlenku tytanu są toksyczne dla komórek wyścielających ludzki żołądek. Oczywiście okazuje się, że większość cząstek tlenku tytanu używanych w żywności to nie są prawdziwe nanoczastki, ale składają się na to większe cząstki.  


Nic dziwnego, że głos zabrał über-szarlatan, Joe Mercola:


Co roku globalnie produkuje się miliony ton tlenku tytanu. Dodaje bieli i jasności produktom, a także pomaga im uniknąć przebarwienia. Tlenek tytanu odbija także promienie ultrafioletowe i dlatego często jest używany jako składnik w kremach przeciwsłonecznych.


Większość tlenku tytanu (blisko 70 procent) używa się jako pigment w farbach, ale dodaje się go także do kosmetyków, pasty do zębów, lekarstw, papieru i żywności


Na ogół uważa się tlenek tytanu za stosunkowo obojętny, bezpieczny materiał, ale w coraz większej ilości produktów używa się obecnie nanocząstek tlenku tytanu, a to może zmienić wszystko.  


Nanoczastki są ultramikroskopijnych rozmiarów, co czyni, że z łatwością penetrują twoją skórę i wędrują w leżących pod nią naczyniach krwionośnych i krwioobiegu.


Dowody sugerują, że nanocząstki mogą spowodować toksyczne efekty w mózgu oraz uszkodzić nerwy, a niektóre mogą być również rakotwórcze.   


Oczywiście, dane, które cytuje, dotyczą badań in vitro i na zwierzętach.


Zasadniczo to, co dzieje się wokół nanocząsteczek, jest tym, co dzieje się z tak wieloma kwestiami naukowymi związanymi ze zdrowiem, kiedy szarlatani położą na nich swoje łapy. Pytania o to, czy nanoczastki mają szkodliwe efekty zdrowotne, stają się sensacją, a potem nanoczastki przekształcają się w wszechstronne straszydło, które powoduje wszelkiego rodzaju choroby chroniczne, znajdowane są wszędzie i są tym bardziej toksyczne, im są mniejsze. Wtedy, oczywiście, pojawiają się testy diagnostyczne do ich wykrycia. W tej sprawie Gatti i Montenari wyraźnie znają swoją publiczność i wyprzedzają czas – w dziedzinie szarlatanerii. Jestem tylko zdziwiony, że strachy o nanocząstki nie są większą częścią szarlatanerii amerykańskiej i że Food Babe nie uczyniła ich jeszcze centralną częścią swojego szerzenia paniki. Chyba potrzebuje trochę czasu. Nie zaskoczyłoby mnie, gdyby nanocząstki stały się wkrótce nową „toksyną”. Albo też staną się nową chorobą Morgellonów z dodaną korzyścią, że potrzeba kosztownej aparatury, nie zaś zwykłego mikroskopu, by wykryć nanoczastki. Tym bardziej zyskowne.


Nanoparticles: The new One True Cause of All Disease?

Respectful Insolence, 8 lutego 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaOrac

Lekarz onkolog i naukowiec, autor blogu Respectful Insolence, (w życiu codziennym David Gorski). Autor stanowczo podkreśla, że cokolwiek czytamy na jego blogu, to opinie Orca i tylko Oraca dodając, że nie reprezentuje niczyich interesów i krytykuje różne poglądy całkowicie niezależnie od sympatii politycznych ich autorów.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1325 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk