Prawda

Czwartek, 9 lipca 2020 - 04:25

« Poprzedni Następny »


Nanocząstki: nowy, jedyny, prawdziwy powód wszystkich chorób?


Orac 2017-03-24

Jestem nanocząstką. Spójrz na mnie i rozpaczaj!
Jestem nanocząstką. Spójrz na mnie i rozpaczaj!

Są tutaj, są tam, są wszędzie!

Przepraszam. Nie mogłem się powstrzymać. Nie mogłem także powstrzymać się przed powrotem do tematu nanocząstek raz jeszcze. Pamiętacie nanocząstki? Są substancją skażającą, która zatruwa wszystko, przynajmniej jeśli wierzyć dwojgu Włochom, Antonietcie Gatti i Stefano Montanariemu, którzy opublikowali artykuł, rzekomo pokazujący, że szczepionki były beznadziejnie zanieczyszczone nanocząstkami metali ciężkich. (Hej, to byłaby świetna nazwa grupy muzycznej.) Na nieszczęście dla nich, badanie było beznadziejnym partactwem, któremu brakowało czegokolwiek przypominającego porządną kontrolę, projekt eksperymentu, replikację lub analizę statystyczną. Montanari nie był zbyt zadowolony z krytyki, co doprowadziło mnie do zauważenia, że w artykule było jeszcze więcej błędów niż widziałem wcześniej.


Są tutaj, są tam, są wszędzie!

Przepraszam. Nie mogłem się powstrzymać. Nie mogłem także powstrzymać się przed powrotem do tematu nanocząstek raz jeszcze. Pamiętacie nanocząstki? Są substancją skażającą, która zatruwa wszystko, przynajmniej jeśli wierzyć dwojgu Włochom, Antonietcie Gatti i Stefano Montanariemu, którzy opublikowali artykuł, rzekomo pokazujący, że szczepionki były beznadziejnie zanieczyszczone nanocząstkami metali ciężkich. (Hej, to byłaby świetna nazwa grupy muzycznej.) Na nieszczęście dla nich, badanie było beznadziejnym partactwem, któremu brakowało czegokolwiek przypominającego porządną kontrolę, projekt eksperymentu, replikację lub analizę statystyczną. Montanari nie był zbyt zadowolony z krytyki, co doprowadziło mnie do zauważenia, że w artykule było jeszcze więcej błędów niż widziałem wcześniej.


Doprowadziło mnie także do odkrycia dzikiego i wspaniałego świata nanocząstek. W rzeczywistości nanocząstki mają wiele potencjalnych zastosowań w medycynie i są fascynującym przedmiotem badań biologii i medycyny. Ale nie o tym mówię. Mówię o szarlatanach i o tym, jak oni widzą nanocząstki. Zasadniczo szarlatani przyczepili się do nanocząstek tak samo, jak przyczepili się do mechaniki kwantowej i epigenetyki. Wypaczają naukę i – w tym – wypadku – używają jej do „wyjaśnienia” najrozmaitszego rodzaju chorób. Znaleźli „nanocząstki” nie tylko w szczepionkach, ale, jak już pisałem, znajdują je właściwie wszędzie. Wczoraj zastanawiałem się: jak daleko zaszła szarlataneria nanocząstek? Moi stali czytelnicy wiedzą, że homeopaci – przekomicznie – przywołali nanoczastki jako mechanizm, dzięki któremu homeopatia “działa”. Jest to teraz tak powszechne wśród homeopatów, że wyłącznie wywołuje pusty śmiech.


Tutaj mówimy o innym rodzaju szarlatanerii nanocząstek. Z ciekawości przeszukałem kilka czołowych stron internetowych szarlatanów i odkryłem, że nanocząstki są popularnym tematem. Zanim jednak zagłębię się w to, może zdefiniujemy, czym są nanocząstki. To dziwne, ale mimo dwóch postów, w których pisałem o wyczynach maniaków „znajdujących” wszędzie nanocząstki, nigdy samych nanocząsteczek nie zdefiniowałem. Zasadniczo nanocząstki są cząstkami, które mierzą między 1 a 100 nanometra. Są dalej klasyfikowane według średnicy i mają wiele zastosowań w medycynie, fizyce, optyce i elektronice. Jestem w komisji nadzorującej pracę doktorską, która obejmuje badanie nanocząstek jako narzędzia dostarczania leku w chemioterapii na raka.   


Wracając do artykułu Gatti i Montanariego muszę pokazać, co myśli o tym Sayer Ji. Pamiętacie Sayera Ji, prawda? Pisałem o nim przy wielu okazjach. Jest właścicielem GreenMedInfo, skarbnicy szarlatanerii opartej na błędnej interpretacji artykułów naukowych. Nic dziwnego, że do takiego stopnia zaimponował mu okropny artykuł Gatti i Montanariego, że sam napisał artykuł pod tytułem Metal Nanoparticle Contaminated Vaccines: Why Size Matters [Nanocząstki metalowe skaziły szczepionki: dlaczego rozmiar ma znaczenie].


Bardzo kontrowersyjne nowe badanie o szczepionkach zanieczyszczonych ciężkimi metalami znajduje się pod ogniem krytyki, ale jego zagorzali krytycy nie rozumieją, że w nanotoksykologii rozmiar ma znacznie większe znaczenie niż się to powszechnie rozumie. W rzeczywistości, czasami im mniejszy rozmiar, tym większa toksyczność.


W zasadzie Ji wydaje się uważać, że nanoczątki unieważniają powiedzenie Paracelsusa, że dawka czyni truciznę. Wydaje się argumentować na rzecz homeopatii nanocząstek, gdzie im są mniejsze (i o mniejszej masie) tym są bardziej toksyczne:


Liczba cząstek obecna w każdej próbce szczepionki wahała się od 2 do 1821. ORAC i jego koledzy twierdzą, że są to biologicznie nieistotne ilości. Cytuję: “Tym, co w rzeczywistości znaleźli, jest, że ilość zanieczyszczeń nieorganicznych jest tak niska, że jest biologicznie bez znaczenia. W rzeczywistości odkryli, że szczepionki są niewiarygodnie czystym produktem”. Uważam, że ta perspektywa ignoruje to, co wiemy o niebezpieczeństwach nanocząstek. Wbrew powszechnemu przekonaniu właśnie z powodu nadzwyczaj małych rozmiarów tych cząstek posiadają one szczególnie silną i skomplikowaną toksyczność, jak również podniesioną skłonność do biotrwania. Waga molekularna (tj. “dawka”) nie czyni trucizny. Innymi słowy, w miarę zmniejszania się rozmiaru metalu lub toksyny (a więc jej masy) szkodliwość produktu może rosnąć. Nie wspominając już, że w epoce zindywidualizowanej medycyny i coraz bardziej złożonych, zespołowych postaci chorób niemożliwe jest generalizowanie o “nieistotności” narażenia [na czynnik chorobotwórczy].


Wspaniałe! Toż to cała homeopatia, im mniejsza nanocząstka tym silniejszy efekt toksyczny.


Rozprawmy się najpierw z lipnym argumentem. To nie waga molekularna stanowi o truciźnie. Proszę pamiętać, mówiłem, że liczba cząstek, nie zaś masa cząstek, jest bez znaczenia. Istotnie, krytykowano mnie za nieuwzględnienie możliwej masy. W każdym razie nanoczastki w żaden sposób nie unieważniają zależności dawka-reakcja. Mogą istnieć różne zależności dawki i reakcji, różna dystrybucja w różnych płynach i narządach ciała, ale dawka nadal stanowi o truciźnie. Tak, nanocząstki mogą wykazywać cytotoksyczność i genotoksyczność. Tak, rozmiar wpływa na toksyczność. Rozmiar jednak jest tylko jednym z czynników. Istnieje wiele innych, włącznie ze składem chemicznym, kształtem, strukturą powierzchni, nagromadzeniem i rozpuszczalnością oraz obecnością lub nieobecnością funkcjonalnych grup innych substancji chemicznych.


Nic dziwnego, że już zajmuje się tym Food Babe, choć dziwi, że nie napisała nawet w przybliżeniu tyle o nanocząstkach, jak napisała o innych “chemikaliach”:  


Istnieje wielka kontrowersja wokół wyników badania z 2012 r., w którym odkryto tlenek tytanu w jogurcie Dannona. W maju Mother Jones donosiła, że Dannon Oikos Greek Yogurt zawierał nanocząstki tlenku tytanu, ale od tego czasu wycofano ten artykuł po twierdzeniu Dannona: “W jogurcie naturalnym Dannon nie używamy żadnych składników, które zawierają tlenek tytanu. W wypadkach, kiedy używamy dodatku barwiącego w naszych produktach, podajemy to jako dodany składnik”. Ja także skontaktowałam się z Dannon i potwierdzili tę informację. Jednak mikroskopijne cząstki tlenku tytanu (nanocząstki) mogą być używane jako sztuczny barwnik, żeby biała żywność była bielsza. Według Friends of the Earth, nastąpił „dziesięciokrotny wzrost nieregulowanych, nieoznakowanych ‘nanoproduktów żywnościowych’ na rynku amerykańskim od 2008 r…. produkowanych przez duże firmy, w tym Kraft, General Mills, Hershey, Nestle, Mars, Unilever, Smucker’s i Albertsons. Ale z powodu braku oznakowań i informacji znacznie większa liczba produktów żywnościowych z nieujawnionymi nanocząstkami prawdopodobnie znajduje się obecnie na rynku”. Niepokoi mnie to, ponieważ pokazano, że nanocząstki zagrażają zdrowiu ludzkiemu i środowisku, a nanocząstki tlenku tytanu są konkretnie związane z zapaleniem jelit.


Chełpiła się, że Dunkin Donuts usuwa tlenek tytanu
z posypanych cukrem pudrem pączków.

Tymczasem parę lat temu Mother Jones opublikowała prawdziwie przesadny artykuł Toma Philpotta, zatytułowany Is Big Dairy Putting Microscopic Pieces of Metal in Your Food? [Czy wielkie mleczarnie wkładają mikroskopijne kawałki metalu do twojej żywności?] Co zabawne, artykuł ma aktualizację, że: “W oryginalnej wersji tego postu twierdzono, że kilka produktów mlecznych i alternatywnych produktów mleczarskich * zawierało nanocząstki w oparciu o inwentarz produktów nanotechnologicznych Project on Emerging Nanotechnologies (PEN). PEN od tego czasu usunął wszystkie te produkty ze swojej bazy danych, twierdząc, że  artykuł w piśmie z 2012 r., na którym te wnioski były oparte, nie pokazał przekonująco, że produkty te zawierały znaczące ilości nanocząstek”. Niezależnie jednak od tego, artykuł naszpikowany jest dezinformacją i sianiem paniki o tlenku tytanu. US FDA dopuszcza produkty żywnościowe, zawierające do 1% tlenku tytanu bez potrzeby włączenia tego do etykiety ze składnikami, jak długo substancja dodana zachowuje wysoki poziom czystości. W każdym razie, tutaj jest wyjaśnienie, jakie Mother Jones popełniła błędy.


Nic z tego nie powstrzymuje ludzi takich jak Sayer Ji przed publikowaniem artykułów, jak Why Is The Food Industry Poisoning Us With Trillions of Nanoparticles? [Dlaczego przemysł spożywczy truje nas bilionami nanocząstek?]. Zasadniczo, Ji pisze wariacje na temat badania hodowli komórkowej in vitro (powtarzam się), w którym odkryto rzekomo, że nanocząstki tlenku tytanu są toksyczne dla komórek wyścielających ludzki żołądek. Oczywiście okazuje się, że większość cząstek tlenku tytanu używanych w żywności to nie są prawdziwe nanoczastki, ale składają się na to większe cząstki.  


Nic dziwnego, że głos zabrał über-szarlatan, Joe Mercola:


Co roku globalnie produkuje się miliony ton tlenku tytanu. Dodaje bieli i jasności produktom, a także pomaga im uniknąć przebarwienia. Tlenek tytanu odbija także promienie ultrafioletowe i dlatego często jest używany jako składnik w kremach przeciwsłonecznych.


Większość tlenku tytanu (blisko 70 procent) używa się jako pigment w farbach, ale dodaje się go także do kosmetyków, pasty do zębów, lekarstw, papieru i żywności


Na ogół uważa się tlenek tytanu za stosunkowo obojętny, bezpieczny materiał, ale w coraz większej ilości produktów używa się obecnie nanocząstek tlenku tytanu, a to może zmienić wszystko.  


Nanoczastki są ultramikroskopijnych rozmiarów, co czyni, że z łatwością penetrują twoją skórę i wędrują w leżących pod nią naczyniach krwionośnych i krwioobiegu.


Dowody sugerują, że nanocząstki mogą spowodować toksyczne efekty w mózgu oraz uszkodzić nerwy, a niektóre mogą być również rakotwórcze.   


Oczywiście, dane, które cytuje, dotyczą badań in vitro i na zwierzętach.


Zasadniczo to, co dzieje się wokół nanocząsteczek, jest tym, co dzieje się z tak wieloma kwestiami naukowymi związanymi ze zdrowiem, kiedy szarlatani położą na nich swoje łapy. Pytania o to, czy nanoczastki mają szkodliwe efekty zdrowotne, stają się sensacją, a potem nanoczastki przekształcają się w wszechstronne straszydło, które powoduje wszelkiego rodzaju choroby chroniczne, znajdowane są wszędzie i są tym bardziej toksyczne, im są mniejsze. Wtedy, oczywiście, pojawiają się testy diagnostyczne do ich wykrycia. W tej sprawie Gatti i Montenari wyraźnie znają swoją publiczność i wyprzedzają czas – w dziedzinie szarlatanerii. Jestem tylko zdziwiony, że strachy o nanocząstki nie są większą częścią szarlatanerii amerykańskiej i że Food Babe nie uczyniła ich jeszcze centralną częścią swojego szerzenia paniki. Chyba potrzebuje trochę czasu. Nie zaskoczyłoby mnie, gdyby nanocząstki stały się wkrótce nową „toksyną”. Albo też staną się nową chorobą Morgellonów z dodaną korzyścią, że potrzeba kosztownej aparatury, nie zaś zwykłego mikroskopu, by wykryć nanoczastki. Tym bardziej zyskowne.


Nanoparticles: The new One True Cause of All Disease?

Respectful Insolence, 8 lutego 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaOrac

Lekarz onkolog i naukowiec, autor blogu Respectful Insolence, (w życiu codziennym David Gorski). Autor stanowczo podkreśla, że cokolwiek czytamy na jego blogu, to opinie Orca i tylko Oraca dodając, że nie reprezentuje niczyich interesów i krytykuje różne poglądy całkowicie niezależnie od sympatii politycznych ich autorów.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1123 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02
Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30
Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04
Zawodnicy – i trudności – w wyścigu do wyleczenia COVID   Ridley   2020-04-30
Psychologia sprzeciwu wobec szczepień   Novella   2020-04-25
Prowokator czy prowokowany?   Witkowski   2020-04-24
Nauka on-line jest skuteczna   Novella   2020-04-23
Mądrość w pułapce autorytetu   Witkowski   2020-04-18
Znaleziono najstarszego “bilaterian”: odkryto podobne do robaka stworzenie wraz z jego skamieniałymi śladami   Coyne   2020-04-16
Nietoperze i pandemia   Ridley   2020-04-14
Pandemia ludzkiej głupoty   Novella   2020-04-12
W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30
Czaszka maleńkiego dinozaura/ptaka znaleziona w bursztynie   Coyne   2020-03-27
Szczepionka na koronawirusa nie przybędzie szybko   Ridley   2020-03-25
Niebawem dowiemy się jak solidna jest nasza cywilizacja   Ridley   2020-03-23
Żywotność wirusa Covid-19 na różnych powierzchniach (rada: używaj rękawiczek, kiedy odbierasz paczki i nie otwieraj ich przez 24 godziny)   Coyne   2020-03-21
Dzień był krótszy 70 milionów lat temu   Novella   2020-03-20
Jak często powstają ptasie hybrydy?   Coyne   2020-03-18
Mózgi noworodków   Novella   2020-03-16
Twierdzenie o białku i DNA dinozaurów   Novella   2020-03-10
Porażka jest stałym elementem pracy naukowca   Konrad Bocian   2020-03-07
Jak myśleć o naszych problemach   Tupy   2020-03-03
Dlaczego tak wiele nowych wirusów pochodzi od nietoperzy?   Ridley   2020-02-29
Odkrycie antybiotyku przez AI   Novella   2020-02-27
Wizyta w Andach u łysek rogatych   Lyon   2020-02-26
Zioła nie pomagają na utratę wagi   Novella   2020-02-25
Dawkins pisze tweeta   Coyne   2020-02-24
W obronie binarności płci u ludzi   Coyne   2020-02-21
Nie palmy pieniędzy na ołtarzu zielonej manii   Lomborg   2020-02-20
Więcej dowodów ewolucji: końskie zarodki zaczynają tworzyć pięć palców, a cztery zawiązki znikają   Coyne   2020-02-18
Homeopatyczny rentgen   Novella   2020-02-14
Różnice płci w wyborze zabawek: chłopcy bawią się chłopięcymi zabawkami, dziewczynki dziewczęcymi zabawkami   Coyne   2020-02-13
Śmiertelność z powodu raka nadal spada wbrew twierdzeniom szarlatanów     2020-02-11
Odkrycie w immunologii, a leczenie nowotworów   Novella   2020-02-10
Ponowne psucie nauki przez ideologię: ”Slate” wypacza biologię ewolucyjną, by wyglądała na kapitalistyczną i antysocjalistyczną   Coyne   2020-02-07
Flamingi z braku łysek rogatych   Lyon   2020-02-06
Moja ostatnia praca badawcza. Część 3: Znaczenie   Coyne   2020-02-04
Moja ostatnia praca badawcza. Część 2: Wyniki   Coyne   2020-02-03
Moja ostatnia praca badawcza: Część 1: Cele i metody   Coyne   2020-02-01
Ewolucyjne wyjaśnienie nienaukowych przekonań   Bretl   2020-01-31
Zdumiewająca mimikra   Coyne   2020-01-27
Reality check: Pęd do szybkiej „zerowej” emisji to gwarancja przegranej   Lomborg   2020-01-27
Sfuszerowany artykuł o biologii w „Washington Post”   Coyne   2020-01-24
Punkty dla Ameryki w konflikcie między Iranem i USA   Destexhe   2020-01-24
Zbliżanie się do rozumienia pamięci   Novella   2020-01-22
Z perspektywy naszego kurnika   Witkowski   2020-01-16
Fałszywa pokora nie uratuje planety   Boudry   2020-01-09
Złoty ryż zatwierdzony na Filipinach   Novella   2020-01-07
Cudowna animacja DNA i komórek   Coyne   2020-01-06
Dychotomiczne myślenie, niepewność i zaprzeczanie nauce     2020-01-01
Mieliśmy najlepszą dekadę w historii. Naprawdę   Ridley   2019-12-31
Kreacjonista opowiada się za ”argumentem z niedowierzania”   Coyne   2019-12-26
Biologia męskiej agresji i dlaczego nie jest to tylko „socjalizacja”   Coyne   2019-12-24
Wydajność, wyzysk, wybory   Koraszewski   2019-12-23
Społecznościowe finansowanie szarlatanerii   Novella   2019-12-20
Wykład Dawkinsa o czerpaniu odwagi z darwinizmu   Coyne   2019-12-18
Uprawy GM, takie jak Złoty Ryż, uratują życie setek tysięcy dzieci   Ridey   2019-12-13
Darwin, lisy i inne ssaki na Falklandach   Mayer   2019-12-11
Wirtualna edukacja   Novella   2019-12-03
Teoria klasy próżniaczej Thorsteina Veblena – uaktualnienie statusu   Henderson   2019-12-02
Punkt szczytowy inteligencji   Novella   2019-11-30
Likwidowanie przeziębienia miedzią   Novella   2019-11-27
Dlaczego wyjaśnianie problemów przez biały przywilej jest niesłuszne   Rob Henderson   2019-11-25
LiveScience zachwala panpsychizm jako rozwiązanie trudnego problemu świadomości   Coyne   2019-11-22
Jak walczyć z firehosing   Novella   2019-11-19
Odwołajcie antyszczepionkową konferencję w Tel Awiwie   Blum   2019-11-15
Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk